Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0647

    Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 524/2013 ter spremembi uredb (EU) 2017/2394 in (EU) 2018/1724 v zvezi z ukinitvijo evropske platforme za SRS

    COM/2023/647 final

    Bruselj, 17.10.2023

    COM(2023) 647 final

    2023/0375(COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 524/2013 ter spremembi uredb (EU) 2017/2394 in (EU) 2018/1724 v zvezi z ukinitvijo evropske platforme za SRS

    (Besedilo velja za EGP)


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Komisija je v svojem sporočilu o dolgoročni konkurenčnosti EU 1 ponovno potrdila svojo zavezo, da bo dejavno pregledovala zakonodajo EU v smislu njene primernosti za namen, zlasti da bi zmanjšala stroške izpolnjevanja obveznosti za podjetja in javne uprave. 

    Evropska zakonodaja o izvensodnem reševanju potrošniških sporov (direktiva o alternativnem reševanju sporov (ARS) 2 in uredba o spletnem reševanju sporov (SRS) 3 ) je bila sprejeta leta 2013 in odtlej kljub velikim spremembam potrošniškega trga, zlasti njegove hitro rastoče digitalne razsežnosti, ni bila spremenjena.

    Medtem ko direktiva o ARS določa splošni okvir pravnih sredstev za potrošnike in države članice zavezuje k zagotavljanju, da lahko potrošniki svoje spore predložijo organom za alternativno reševanje sporov (v nadaljnjem besedilu: organi ARS), ki izpolnjujejo skupna merila kakovosti ter lahko pravično, hitro in cenovno ugodno rešijo spore, je bila uredba o SRS sprejeta izključno za vzpostavitev evropske platforme za spletno reševanje sporov (v nadaljnjem besedilu: platforma za SRS), na kateri bi lahko potrošniki in trgovci svoje spore v okviru spletnih nakupov posredovali organom ARS.

    Platforma za SRS deluje od leta 2016 kot digitalna struktura, ki je v celoti večjezična in prek katere lahko potrošniki zaprosijo spletne trgovce za rešitev spora z uporabo organa ARS. Čeprav je platforma za SRS dobro obiskana, organi ARS na podlagi njene uporabe letno obravnavajo v povprečju le 200 zadev po vsej EU.

    Ta raven uspešnosti ne upravičuje stroškov, ki jih ima Komisija z vzdrževanjem orodja, niti stroškov, ki jih imajo javne uprave in spletna podjetja zaradi izpolnjevanja svojih obveznosti iz uredbe o SRS. Cilj tega predloga je zato razveljaviti uredbo o SRS, s čimer se torej ukine platforma za SRS in odpravi obveznost spletnih podjetij, da zagotovijo povezavo do platforme za SRS in upravljajo elektronski naslov za korespondenco.

    Skladnost z drugimi pravnimi besedili Unije

    Predlog spreminja tudi zakonodajo, ki se trenutno sklicuje na uredbo o SRS kot na možno komunikacijsko sredstvo med potrošniki in trgovci, vključno z uredbo o enotnem digitalnem vstopnem mestu 4 .

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Pravna podlaga predloga (enaka kot za uredbo o spletnem reševanju sporov) je člen 114 PDEU o uresničevanju notranjega trga, pri čemer se ustrezno upošteva člen 169 PDEU 5 . Z njim je EU podeljena pristojnost za sprejemanje ukrepov za približevanje nacionalnih pravil v zvezi z vzpostavitvijo in delovanjem notranjega trga.

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Uredba o SRS je bila utemeljena z vidika subsidiarnosti, saj so se leta 2011, ko jo je Komisija sprejela, digitalni trgi še vedno razvijali, pri tem pa ni bilo zagotovil, da bodo spletnim trgovcem na voljo ustrezna zasebna ali javna digitalna orodja za pomoč pri vzpostavljanju stikov z organi ARS. Vendar so ti premisleki postali irelevantni zaradi hitrega razvoja spletnih sistemov za obravnavo pritožb na digitalnih tržnicah, ki so kmalu postali eden glavnih kanalov za reševanje sporov za MSP, ki trgujejo prek spleta.

    Sorazmernost

    Z razveljavitvijo uredbe o SRS se odpravlja obstoječe breme za javne in zasebne akterje.

    Izbira instrumenta

    Ker je cilj tega predloga predvsem razveljavitev uredbe o SRS, je uredba primerna izbira.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

    Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

    Člen 21 uredbe o SRS določa objavo letnega poročila o uspešnosti platforme in rednih poročil o uporabi navedene uredbe. Informacije iz teh poročil kažejo na zelo majhno uporabo platforme za spodbujanje uporabe postopkov ARS na spletnih trgih, zato podrobna ocena ni bila potrebna. Vendar so v Prilogi 7 k oceni učinka, ki je bila izvedena za pregled direktive o ARS, podrobno opisani razlogi za skromne rezultate platforme za SRS.

    Posvetovanja z deležniki in študije

    Komisija je v letih 2021 in 2022 v okviru ocene direktive o alternativnem reševanju sporov izvedla obsežna posvetovanja, ki so vključevala tudi nekatera vprašanja, pomembna za uredbo o SRS: dve večjezični javni posvetovanji o alternativnemu reševanju sporov (eno s pogledom v preteklost in eno s pogledom v prihodnost) ter poziv k predložitvi dokazov na spletišču Povejte svoje mnenje.

    Poleg tega so z deležniki potekale redne razprave o uspešnosti platforme za SRS, izvedene pa so bile tudi študije za izboljšanje zasnove in funkcionalnosti platforme, ki so vključevale ankete in razgovore s potrošniki, trgovci, organi ARS in nacionalnimi kontaktnimi točkami za SRS. O uspešnosti platforme se je razpravljalo tudi na več dogodkih, med drugim na srečanju kontaktnih točk za SRS 13. septembra 2022 in na različnih delavnicah, vključno s skupščino o ARS, ki je potekalo leta 2021, ter v okviru panelne razprave na vrhu o varstvu potrošnikov leta 2022 in na okrogli mizi o čezmejnem ARS, ki je bila prav tako organizirana leta 2022.

    Prevladovalo je splošno soglasje, da ima platforma za SRS zelo omejeno korist in da zato ni stroškovno učinkovita. Vendar pa je platforma za SRS veljala za pomemben vir informacij v smislu dostopa do seznama organov ARS, ki so jih nacionalni organi v Uniji akreditirali v skladu z direktivo o ARS; ta obveznost, ki sicer izhaja iz navedene direktive in jo je Komisija izvajala na platformi za SRS, se bo zato ohranila. Deležniki so pozitivno ocenili tudi svetovalno vlogo kontaktnih točk za SRS v zvezi s čezmejnimi nakupi. V večini primerov so vlogo kontaktnih točk za SRS prevzeli evropski potrošniški centri.

    Komisija je poleg tega prejela interne IT nasvete glede izboljšanja zasnove in funkcionalnosti platforme za SRS, ki so pokazali, da bi bilo treba platformo temeljito prenoviti, da bi ustrezala sedanjim IT standardom.

    Ocena učinka

    Za pregled direktive o ARS je bila izvedena ocena učinka, ki v Prilogi 6 vključuje podrobno analizo delovanja platforme za SRS.

    V navedeni prilogi so pregledani statistični podatki o uporabi platforme za SRS od njene uvedbe leta 2016, da bi razumeli, zakaj organi ARS obravnavajo tako malo zadev (manj kot 200 po vsej EU). Analiza kaže, da platformo obišče dva do tri milijone obiskovalcev na leto, vendar se le majhen del (približno 2 %) teh obiskovalcev odloči, da bodo stopili v stik z zadevnim trgovcem in predlagali začetek postopka ARS. Večina obiskovalcev platformo po nekaj sekundah zapusti. Kljub izboljšavam na začetni strani platforme (zagotavljanje informacij ter interaktivni sistem vprašanj in odgovorov) se število zahtevkov za postopek ARS ni povečalo, temveč se je celo zmanjšalo, ko so se potrošniki bolje seznanili s cilji in delovanjem sistema. Ko potrošnik vloži zahtevek, ima trgovec na voljo 30 dni, da se strinja z začetkom postopka ARS. Z začetkom tega postopka se strinja samo 2 % trgovcev, približno 40 % jih stopi neposredno v stik s potrošniki zunaj platforme, da bi rešili zadevo, medtem ko se večina trgovcev preprosto ne odzove, saj sodelovanje ni obvezno. Organi ARS opravijo preizkus upravičenosti zadev, ki so jih prejeli (približno 400 na leto), in v povprečju sprejmejo obravnavo spora v zgolj polovici primerov. Skromni rezultati platforme za SRS so zato posledica niza dejavnikov, ki so povezani s pomanjkanjem predhodnih informacij obiskovalcev o delovanju ARS, zelo omejenim interesom trgovcev in različno popolnostjo oz. relevantnostjo pritožb potrošnikov glede na merila za upravičenost, ki jih določijo organi ARS.

    Komisija je preučila različne rešitve za povečanje uporabe platforme za SRS med trgovci in potrošniki, ki pa niso dale prepričljivih zaključkov glede načinov za povečanje uporabe platforme.

    Ravno nasprotno, z ukinitvijo platforme za SRS bi Evropska komisija prihranila približno 500 000 EUR letno 6 , kar je 4,4 milijona EUR v desetih letih 7 . Vedenjska študija v zvezi z zahtevami glede informacij o ARS 8 je pokazala, da sedanja zahteva, da trgovci na svojih spletiščih jasno navedejo povezavo na platformo za SRS, ne poveča verjetnosti, da bo potrošnik uporabil postopek ARS. Zato odstranitev te povezave ne bi imela negativnih posledic za sodelovanje potrošnikov v ARS.

    Učinek na mala in srednja podjetja: podjetjem, ki poslujejo prek spleta (večinoma so to mala in srednja podjetja), ne bi bilo treba upravljati elektronskega naslova za korespondenco za namene SRS, s čimer bi prihranila 100 EUR letno 9 . Podjetja EU bi s tem prihranila skupno 370 milijonov EUR na leto.

    Socialni učinki: nadomestitev platforme za SRS ne bi imela socialnega vpliva v smislu zaposlovanja, saj bi kontaktne točke držav članic (približno 50 EPDČ po vsej EU) prevzeli evropski potrošniški centri ali drugi organi, ki bi bili zadolženi za svetovanje o čezmejnem alternativnem reševanju sporov in drugih možnostih pravnega varstva.

    Okoljski vplivi: z ukinitvijo platforme za SRS bi se zmanjšal digitalni ogljični odtis Evropske komisije.

    Temeljne pravice

    Predlog ustrezno upošteva pravice v zvezi z osebnimi podatki, saj določa jasen datum prenehanja delovanja platforme (in zgodnejši datum, ko bo platforma še vedno delovala, vendar ne bo mogoče vlagati novih pritožb). Predlog zagotavlja, da se vsi osebni podatki izbrišejo takoj po prenehanju delovanja platforme, da se čim bolj zmanjša tveganje za kršitve varstva podatkov.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Kot je ocenjeno v Prilogi 6 k oceni učinka za direktivo o ARS, bi ukinitev platforme za SRS podjetjem, državam članicam in Komisiji omogočila prihranek stroškov, medtem ko na stroške organov ARS ne bi imela vpliva. Ukinitev platforme zato nima negativnih proračunskih posledic.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Ni relevantno.

    2023/0375 (COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 524/2013 ter spremembi uredb (EU) 2017/2394 in (EU) 2018/1724 v zvezi z ukinitvijo evropske platforme za SRS

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 114 Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora,

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Z Uredbo (EU) št. 524/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 10 je bila vzpostavljena evropska platforma za spletno reševanje sporov na ravni Unije kot enotna vstopna točka za potrošnike in trgovce, ki si prizadevajo za izvensodno reševanje sporov, ki izhajajo iz spletnih transakcij, za njen razvoj in vzdrževanje pa je bila pooblaščena Komisija.

    (2)Platforma za spletno reševanje sporov (v nadaljnjem besedilu: platforma za SRS) je interaktivno spletišče, na katerem lahko potrošniki zaprosijo trgovce, da se sporazumejo o uporabi organa za alternativno reševanje sporov (v nadaljnjem besedilu: organ ARS), ki je naveden na platformi in skladen z Direktivo 2013/11/EU Evropskega parlamenta in Sveta 11 .

    (3)Uredba (EU) št. 524/2013 od spletnih trgovcev in spletnih tržnic zahteva, da na svojem spletišču zagotovijo lahko dostopno povezavo do platforme za SRS. Ta obveznost je skupaj s kampanjami obveščanja, ki so jih izvedli Komisija in nacionalni deležniki, na spletno stran platforme vsako leto pritegnila dva do tri milijone obiskovalcev.

    (4)Vendar le manjši del obiskovalcev platformo uporabi za vložitev pritožbe, med temi pa jih le 2 % od trgovcev prejeme pozitiven odgovor, ki je potreben, da se lahko njihov zahtevek posreduje organu ARS, navedenemu na platformi. Skupaj to predstavlja približno 200 zadev v vsej Uniji. Komisija je objavila poziv k predložitvi dokazov glede prilagoditve izvensodnega reševanja sporov digitalnim trgom in je na podlagi povratnih informacij, ki jih je bilo v okviru poziva mogoče predložiti med 28. septembrom in 21. decembrom 2022, ugotovila, da je platformo uporabilo le 5 % potrošnikov, ki so odgovorili, večina respondentov pa je menila, da bi bilo treba platformo bistveno izboljšati ali ukiniti, saj ni stroškovno učinkovita.

    (5)Obstajajo torej močni dokazi, da nadaljnje vzdrževanje evropske platforme za SRS, prek katere se organom ARS posreduje največ 200 zadev letno, ne ustreza načeloma učinkovitosti in uspešnosti iz Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta 12 .

    (6)Platformo za SRS bi bilo treba ukiniti, zato bi bilo treba Uredbo (EU) št. 524/2013 razveljaviti. Zagotoviti bi bilo treba ustrezen čas, da se lahko tekoče zadeve na platformi ustrezno zaključijo.

    (7)Člen 12 Uredbe (EU) št. 524/2013 določa pravilo za obdelavo osebnih podatkov, povezanih s sporom in shranjenih v zbirki podatkov platforme za SRS, ki jo vzdržuje Komisija.

    (8)V skladu s členom 12(3) Uredbe (EU) št. 524/2013 se osebni podatki v zvezi s sporom hranijo v zbirki podatkov toliko časa, kolikor je potrebno za dosego namenov, za katere so bili zbrani, in za zagotovitev, da imajo posamezniki, na katere se osebni podatki nanašajo, dostop do svojih osebnih podatkov, da lahko uveljavljajo svoje pravice. Ti podatki bi se morali samodejno izbrisati najpozneje šest mesecev po datumu zaključka spora, ki je bil posredovan platformi za SRS. Komisija bi morala uporabnike platforme z nezaključenimi zadevami v okviru ARS pravočasno obvestiti o prenehanju delovanja platforme, v vsakem primeru pa vsaj štiri mesece pred ukinitvijo platforme. Komisija bi morala nuditi pomoč uporabnikom platforme, ki želijo pridobiti podatke o svoji zadevi.

    (9)Ker je platforma za SRS v drugih pravnih aktih Unije navedena kot platforma, prek katere lahko potrošniki zaprosijo trgovce, da privolijo v izvensodno reševanje sporov, bi bilo treba te akte spremeniti, da se odstranijo sklici na navedeno platformo. Uredbo (EU) 2017/2394 13 in Uredbo (EU) 2018/1724 14 Evropskega parlamenta in Sveta bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

    (10)Nekatere direktive vsebujejo sklice na Uredbo (EU) št. 524/2013. Zato je treba zaradi njene razveljavitve spremeniti direktive (EU) 2015/2302 15 , (EU) 2019/2161 16 in (EU) 2020/1828 17 Evropskega parlamenta in Sveta, kar se stori z Direktivo [xxx/xxx] Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2013/11/EU o alternativnem reševanju potrošniških sporov[ 18 ] –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Uredba (EU) št. 524/2013 se razveljavi z učinkom od [vstaviti datum: šest mesecev po začetku veljavnosti te uredbe].

    Člen 2

    1.Evropska platforma za SRS se ukine.

    2.Pritožb po [vstaviti datum: dva meseca po datumu začetka veljavnosti te uredbe / štiri mesece pred razveljavitvijo te uredbe] ni več mogoče vložiti.

    3.Komisija do [vstaviti datum: dva meseca po datumu začetka veljavnosti te uredbe / štiri mesece pred razveljavitvijo te uredbe] obvesti uporabnike platforme z nezaključenimi zadevami v okviru alternativnega reševanja sporov o ukinitvi platforme in jim nudi pomoč pri pridobitvi podatkov o zadevah, do katerih imajo dostop, če želijo te podatke pridobiti.

    4.Vse informacije v zvezi s spori na platformi za SRS, vključno z osebnimi podatki, se izbrišejo najpozneje [dd/mm/ll, tj. šest mesecev po datumu začetka veljavnosti te uredbe].

    Člen 3
    Sprememba Uredbe (EU) 2017/2394

    V Prilogi k Uredbi (EU) 2017/2394 se črta točka 22.

    Člen 4
    Sprememba Uredbe (EU) 2018/1724

    V Prilogi III k Uredbi (EU) 2018/1724 se točka 7 nadomesti z naslednjim:

    „Seznam organov za alternativno reševanje potrošniških sporov, ki ga sestavi Komisija v skladu s členom 20(4) Direktive 2013/11/EU“ 19 .

    Člen 5
    Začetek veljavnosti

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju,

    Za Evropski parlament    Za Svet

    predsednica    predsednik

    (1)    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij Dolgoročna konkurenčnost EU: pogled v obdobje po letu 2030, Bruselj, 16.3.2023, COM(2023) 168 final, https://commission.europa.eu/system/files/2023-03/Communication_Long-term-competitiveness.pdf . 
    (2)    Direktiva 2013/11/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o alternativnem reševanju potrošniških sporov ter spremembi Uredbe (ES) št. 2006/2004 in Direktive 2009/22/ES (Direktiva o alternativnem reševanju potrošniških sporov).
    (3)    Uredba (EU) št. 524/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o spletnem reševanju potrošniških sporov ter spremembi Uredbe (ES) št. 2006/2004 in Direktive 2009/22/ES (Uredba o spletnem reševanju potrošniških sporov) (UL L 165, 18.6.2013, str. 1).
    (4)    Uredba (EU) 2018/1724 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. oktobra 2018 o vzpostavitvi enotnega digitalnega vstopnega mesta za zagotavljanje dostopa do informacij, do postopkov ter do storitev za pomoč in reševanje težav ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1024/2012 (Besedilo velja za EGP) (UL L 295, 21.11.2018, str. 1).
    (5)    Člen 169 PDEU določa, da se cilja podpiranja interesov potrošnikov in zagotavljanja visoke ravni varstva potrošnikov lahko dosežeta z ukrepi, sprejetimi v skladu s členom 114 PDEU.
    (6)    Za več informacij o stroških platforme za SRS glej Prilogo 7. Pri tem znesku so upoštevani tudi stroški nadomestitve platforme za SRS z orodji za usmerjanje, ki so ocenjeni na največ 100 000 EUR.
    (7)    S prenehanjem vzdrževanja platforme za SRS bi se vsako leto prihranilo 600 000 EUR, od česar je treba odšteti 100 000 EUR letno za druge rešitve, ki bi bile razvite za preusmerjaje potrošnikov k ustreznemu organu ARS (npr. z umetno inteligenco podprti pravni boti / klepetalni boti).
    (8)    Vedenjska študija o razkrivanju informacij o ARS potrošnikom s strani trgovcev in organov ARS.
    (9)    Povprečni stroški upravljanja tega elektronskega naslova ob upoštevanju potrebne skrbnosti pri poslovanju, ki zahteva dnevno branje korespondence, naj bi znašali 0,5 EUR na delovni dan. Morebitni zahtevki za ARS (400 000 na leto) bi le občasno prispeli na elektronski naslov podjetja (približno 3 700 000 trgovcev na drobno posluje prek spleta, vir: Eurostat).
    (10)    Uredba (EU) št. 524/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o spletnem reševanju potrošniških sporov ter spremembi Uredbe (ES) št. 2006/2004 in Direktive 2009/22/ES (UL L 165, 18.6.2013, str. 1).
    (11)    Direktiva 2013/11/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o alternativnem reševanju potrošniških sporov ter spremembi Uredbe (ES) št. 2006/2004 in Direktive 2009/22/ES (UL L 165, 18.6.2013, str. 63).
    (12)    Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, spremembi uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014 in Sklepa št. 541/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 (UL L 193, 30.7.2018, str. 1).
    (13)    Uredba (EU) 2017/2394 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2017 o sodelovanju med nacionalnimi organi, odgovornimi za izvrševanje zakonodaje o varstvu potrošnikov, in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 2006/2004 (UL L 345, 27.12.2017, str. 1).
    (14)    Uredba (EU) 2018/1724 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. oktobra 2018 o vzpostavitvi enotnega digitalnega vstopnega mesta za zagotavljanje dostopa do informacij, do postopkov ter do storitev za pomoč in reševanje težav ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1024/2012 (UL L 295, 21.11.2018, str. 1).
    (15)    Direktiva (EU) 2015/2302 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2015 o paketnih potovanjih in povezanih potovalnih aranžmajih, spremembi Uredbe (ES) št. 2006/2004 in Direktive 2011/83/EU Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive Sveta 90/314/EGS (UL L 326, 11.12.2015, str. 1).
    (16)    Direktiva (EU) 2019/2161 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. novembra 2019 o spremembi Direktive Sveta 93/13/EGS in direktiv 98/6/ES, 2005/29/ES ter 2011/83/EU Evropskega parlamenta in Sveta zaradi boljšega izvrševanja in posodobitve pravil Unije o varstvu potrošnikov (UL L 328, 18.12.2019, str. 7).
    (17)    Direktiva (EU) 2020/1828 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2020 o zastopniških tožbah za varstvo kolektivnih interesov potrošnikov in razveljavitvi Direktive 2009/22/ES (UL L 409, 4.12.2020, str. 1).
    (18)    [Urad za publikacije: vstaviti sklic na COM(2023) 649.]
    (19)    Direktiva 2013/11/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o alternativnem reševanju potrošniških sporov ter spremembi Uredbe (ES) št. 2006/2004 in Direktive 2009/22/ES (UL L 165, 18.6.2013, str. 63).
    Top