Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0454

Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetovni carinski organizaciji (WCO) v zvezi s sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o harmoniziranem sistemu

COM/2023/454 final

Bruselj, 20.7.2023

COM(2023) 454 final

2023/0286(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetovni carinski organizaciji (WCO) v zvezi s sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o harmoniziranem sistemu


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.Predmet urejanja predloga

Ta predlog se nanaša na okvirni sklep o določitvi stališča, ki naj se v imenu Unije zastopa na sejah Svetovne carinske organizacije (v nadaljnjem besedilu: WCO) v zvezi s pripravo in sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi, drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi in uporabi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o harmoniziranem sistemu.

Namenjen je nadomestitvi Sklepa Sveta (EU) 2020/1707 z dne 13. novembra 2020 1 , ki preneha veljati 31. decembra 2023.

2.Ozadje predloga

2.1.Mednarodna konvencija o harmoniziranem sistemu poimenovanj in šifrskih oznak blaga

Namen Mednarodne konvencije o harmoniziranem sistemu poimenovanj in šifrskih oznak blaga (v nadaljnjem besedilu: Konvencija o HS) je olajšati mednarodno trgovino ter zbiranje, primerjavo in analizo statističnih podatkov, zlasti o mednarodni trgovini. Priložena ji je nomenklatura HS, tj. mednarodni harmonizirani sistem, ki sodelujočim državam omogoča, da blago, s katerim se trguje, za carinske namene uvrščajo glede na skupna načela. Nomenklatura HS vključuje opise blaga, ki so navedeni v obliki tarifnih številk in tarifnih podštevilk ter pripadajočih jim številčnih oznak, ki temeljijo na sistemu 6-mestnih oznak. Nomenklatura HS se revidira vsakih pet let 2 . Uporablja jo več kot 190 uprav po svetu; posledično se v skladu s to nomenklaturo uvršča več kot 98 % vsega blaga, s katerim se trguje po svetu.

Konvencija o HS je začela veljati 1. januarja 1988.

Evropska unija in vse države članice so pogodbenice Konvencije 3 .

2.2.Svetovna carinska organizacija (WCO)

Svetovna carinska organizacija (WCO), ki je bila ustanovljena leta 1952 kot Svet za carinsko sodelovanje, je neodvisen medvladni organ, katerega naloga je povečati uspešnost in učinkovitost carinskih uprav. WCO zastopa 185 carinskih uprav po vsem svetu. Upravljavski organ WCO je Svet. Vsaka članica Sveta ima en glas. Svet sprejema sklepe z dvotretjinsko večino navzočih članic, ki imajo glasovalno pravico. Unija uveljavlja pravice in obveznosti, podobne začasnemu članstvu v WCO, do začetka veljavnosti spremembe Konvencije o ustanovitvi Sveta za carinsko sodelovanje.

Odbor za harmonizirani sistem (v nadaljnjem besedilu: Odbor za HS) je tehnični odbor WCO, pristojen za pripravljalno delo v zvezi s Konvencijo o HS. Glavne naloge Odbora za HS so naslednje:

·priprava pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov kot smernic za razlago harmoniziranega sistema ter izvajanje drugih pooblastil in funkcij v zvezi s harmoniziranim sistemom, za katere Svet WCO ali pogodbenice štejejo, da so potrebni. Ustanovi lahko pripravljalna telesa, kot so pododbori ali delovne skupine;

·priprava priporočil za zagotovitev enotne razlage in uporabe pravnih besedil v zvezi s harmoniziranim sistemom, vključno z reševanjem sporov o uvrstitvi med pogodbenicami, in s tem olajševanje trgovine;

·predlaganje sprememb in posodobitev harmoniziranega sistema, da bo odražal tehnološki razvoj in spremembe trgovinskih vzorcev ter druge potrebe uporabnikov harmoniziranega sistema;

·spodbujanje splošne uporabe harmoniziranega sistema ter preučitev splošnih vprašanj in vprašanj politike v zvezi z njim.

V skladu s členom 6(2) Konvencije o HS se Odbor za HS praviloma sestane dvakrat letno. V praksi seje Odbora za HS načeloma potekajo marca in septembra.

Unija in njene države članice imajo v Odboru za HS skupaj le en glas. Sklepi Odbora za HS v zvezi z zadevami, ki jih zajema ta okvirni sklep, se sprejemajo z navadno večino.

V skladu s členom 8(3) Konvencije o HS se pojasnjevalne opombe, mnenja o uvrstitvi in drugi nasveti o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočila za zagotovitev enotne razlage in uporabe harmoniziranega sistema, ki jih Odbor za HS pripravi na sejah, štejejo za potrjene v Svetu WCO, če do konca drugega meseca, ki sledi mesecu, v katerem je bila končana seja, na kateri so bili sprejeti, nobena pogodbenica Konvencije o HS ne obvesti generalnega sekretarja WCO o svoji zahtevi, da se zadeva vrne Odboru za HS v ponovno preučitev ali posreduje Svetu WCO.

Člen 8(4) Konvencije o HS določa, da kadar se taka vprašanja posredujejo Svetu po določbah odstavka 2 tega člena, Svet potrdi omenjene pojasnjevalne opombe, mnenja o uvrstitvi in druge nasvete ali priporočila, razen če katera koli članica Sveta, ki je pogodbenica te konvencije, zahteva, da se v celoti ali deloma vrnejo Odboru za HS v ponovno preučitev.

2.3.Predvideni akti

Predlagani okvirni sklep se nanaša na naslednje akte iz člena 7(1), točki (b) in (c), Konvencije o HS, ki jih obravnava in začasno sprejme Odbor za HS pod pogojem odobritve Sveta WCO po „tihem postopku“:

·pojasnjevalne opombe, ki pojasnjujejo razlago opomb, tarifnih številk in tarifnih podštevilk nomenklature HS,

·mnenja o uvrstitvi, ki odražajo odločitve Odbora za HS v zvezi z uvrstitvijo posameznih izdelkov,

·druge nasvete in priporočila v zvezi z uvrstitvijo blaga v nomenklaturo HS, kot so odločitve o uvrstitvi ali druge smernice, ki jih je sprejel Odbor za HS.

V skladu s členom 34(7), točka (a)(iii), Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. oktobra 2013 o carinskem zakoniku Unije 4 carinski organi držav članic razveljavijo svoje odločbe o uvrstitvi, kadar niso več skladne z razlago nomenklature HS, ki izhaja iz odločitev o uvrstitvi, mnenj o uvrstitvi ali sprememb pojasnjevalnih opomb k nomenklaturi HS, in sicer z učinkom od dneva objave sporočila Komisije v seriji „C“ Uradnega lista Evropske unije.

3.Stališče, ki se zastopa v imenu Unije

3.1.Praktične omejitve pri pripravi in sprejetju stališč EU 

Za uspešno sodelovanje Unije v Odboru za HS je potrebno okrepljeno in učinkovito sodelovanje med institucijami zaradi praktičnih omejitev pri pripravi in sprejetju stališč EU.

Prvič, Odbor za HS na vsaki od svojih dveh letnih sej obravnava precejšnje število zelo tehničnih vprašanj. Iz preglednice 1 je razvidno, da je na zadnjih petih sejah (2021–2023) število tehničnih točk dnevnega reda, ki jih je preučil Odbor za HS, ostalo zelo visoko, visoko pa je bilo tudi število sklepov s pravnim učinkom, ki jih je bilo treba sprejeti.

Preglednica 1 – Sklepi Odbora za HS glede na vrsto

1

Seja

67. seja

68. seja

69. seja

70. seja

71. seja

2

Datum 5

8.–30. 4. 2021

30. 8.–28. 9. 2021

23. 2.–25. 3. 2022

1.–23. 9. 2022

13.–24. 3. 2023

3

Tehnične točke

122

68

96

96

81

4

Pojasnjevalne opombe

40

8

18

17

16

5

Mnenja o uvrstitvi

21

29

22

10

18

6

Odločitve o uvrstitvi/smernice

53

27

44

63

46

7

Skupaj 4 + 5 + 6

114

64

84

90

80

Drugič, Unija je še naprej med tistimi, ki največ prispevajo k delu Odbora za HS, saj predloži velik del predlogov in tem (vprašanj o uvrstitvi ali sporov s tretjimi državami, predlogov za spremembe pojasnjevalnih opomb HS), ki so redno vključeni na dnevni red Odbora za HS. EU je za 67. sejo Odbora za HS predložila štiri točke dnevnega reda, tri točke za 68. sejo, šest za 69. sejo, dvanajst za 70. sejo in šestnajst za 71. sejo.

Tretjič, kljub splošnemu izboljšanju razpoložljivost delovnih dokumentov in njihovih prilog še vedno povzroča težave; v zvezi s tem so Unija in druge pogodbenice sekretariat WCO ponovno pozvale, naj obravnava to vprašanje. Poslovnik Odbora za HS (pravilo 10) določa, da „bi bilo treba načeloma vse osnovne delovne dokumente poslati članom Odbora vsaj 30 dni pred začetkom seje.“ Praksa kaže, da se to pravilo ne spoštuje v vseh primerih in da se več dokumentov in njihovih prilog ter dopolnilnih dokumentov da na voljo pozneje skupaj s pomembnimi dodatnimi tehničnimi informacijami, pravno razlago ali dokumenti o stališču, ki jih predložijo pogodbenice ali drugi deležniki, kot so mednarodne organizacije, na lastno pobudo ali na poziv sekretariata WCO.

V preglednici 2 je prikazano stanje glede razpoložljivosti delovnih dokumentov Odbora za HS in njihovih prilog v zadnjih dveh letih.

Preglednica 2 – Razpoložljivost delovnih dokumentov in njihovih prilog

Seja

Razpoložljivost dokumentov in prilog

> 30 dni pred sejo

30–15 dni pred sejo

< 15 dni pred sejo

67. seja

31

16

4

68. seja

44

9

10

69. seja

42

41

8

70. seja

95

15

2

71. seja

46

64

3

Nazadnje, od pandemije COVID-19 seje WCO običajno potekajo v hibridni obliki. Za boljšo pripravo in racionalizacijo razprav na sejah sekretariat WCO pred predsejno delovno skupino Odbora za HS ali sejami Odbora za HS organizira forum za razpravo, na katerem lahko delegati izrazijo svoja stališča. To znatno vpliva tudi na čas za določitev stališč EU. Vendar se zdi pomembno zagotoviti, da se na teh predhodnih forumih izrazijo stališča EU, da se pridobi podpora drugih delegacij ter da se odkrijejo, preučijo in obravnavajo morebitne težave pri zagovarjanju stališč EU med razpravami na sejah Odbora za HS (ali predsejne delovne skupine Odbora za HS).

Te omejitve, ki so bile že opredeljene, ko je Komisija pripravila predlog, na podlagi katerega je bil sprejet Sklep Sveta 2020/1707, so še vedno relevantne.

3.2.Ocena delovanja novega okvira, vzpostavljenega s Sklepom Sveta 2020/1707

S Sklepom Sveta 2020/1707 je bil vzpostavljen prožen in pragmatičen okvir za zagotovitev nemotene in učinkovite priprave in sprejetja stališč Unije, da se lahko učinkovito zaščitijo interesi Unije v WCO.

Strokovnjaki Komisije za uvrstitev so najprej sistematično analizirali vse točke dnevnega reda, pregledali prakso držav članic glede uvrščanja in pripravili osnutke stališč, kar je bilo po potrebi dopolnjeno z zunanjimi posvetovanji z evropskimi trgovinskimi združenji ali drugimi deležniki. O teh osnutkih stališč se je nato razpravljalo s strokovnjaki iz držav članic v skupini strokovnjakov za carino. Potem ko je Komisija osnutke stališč sprejela, so bili predloženi Svetu v razpravo in potrditev.

S takim okrepljenim sodelovanjem med institucijami so bila kljub velikemu obsegu in zelo tehničnemu značaju vprašanj, ki jih obravnava Odbor za HS, ter zelo omejenemu času med razpoložljivostjo dokumentov in dejansko razpravo na sejah Odbora za HS stališča določena nemoteno, učinkovito in hitro, kar je EU v vseh primerih omogočilo, da določi, izrazi ter dejavno zagovarja svoja stališča in interese v WCO.

Sklep Sveta 2020/1707 preneha veljati 31. decembra 2023 v skladu s členom 3 Sklepa.

3.3.Namen in vsebina predloga

Namen tega predloga je nadomestiti Sklep Sveta 2020/1707 s sklepom Sveta, ki se uporablja za enako obdobje (tri leta, do 31. decembra 2026). Čeprav je bil leta 2020 vzpostavljen razmeroma nov okvir, se ponovno predlaga datum izteka veljavnosti, pred morebitnim novim podaljšanjem pa bo pregledano delovanje okvira, vzpostavljenega s tem sklepom Sveta.

Predlaga se, da se Sklep Sveta 2020/1707 nadomesti brez večjih sprememb. Edine spremembe tega osnutka sklepa se nanašajo na prilagoditve v zvezi s spremembami člena 8 Konvencije in na vključitev prilog, ki so bile predhodno objavljene v dokumentu Sveta ST 11651/20, v Sklep.

Zadevni sklepi, ki jih pripravi Odbor za HS, lahko odločilno vplivajo na vsebino prava Unije, in sicer na Uredbo Sveta (EGS) št. 2658/87 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi, in na kombinirano nomenklaturo (KN), ki ji je priložena. Odločitve o uvrstitvi, mnenja o uvrstitvi ali spremembe pojasnjevalnih opomb nomenklature HS se uporabljajo za utemeljitev uvrstitve, določene v izvedbenih uredbah Komisije o uvrstitvi blaga v KN, pojasnjevalnih opombah KN in odločbah o uvrstitvi, ki jih izdajo carinski organi držav članic. Carinski organi držav članic morajo razveljaviti svoje odločbe o uvrstitvi, kadar niso več združljive z razlago nomenklature HS, ki izhaja iz teh odločitev o uvrstitvi, mnenj o uvrstitvi ali sprememb pojasnjevalnih opomb HS.

Glede na število zadev, v zvezi s katerimi mora Odbor za HS sprejeti sklep na vsaki seji, zaradi njihove zelo tehnične narave in omejenega časa za pripravo stališča Unije ter zaradi kratkega roka, v katerem so na splošno razpoložljivi delovni dokumenti, se šteje, da je za nadomestitev Sklepa Sveta 2020/1707 potreben nov okvirni sklep Sveta v skladu s členom 218(9) PDEU, v katerem je določeno stališče Unije, ki temelji na vodilnih načelih in merilih, za veliko večino točk, v zvezi s katerimi mora Odbor za HS odločiti (tj. pojasnjevalne opombe, mnenja o uvrstitvi in odločitve o uvrstitvi, smernice ali drugi nasveti o razlagi harmoniziranega sistema), ker sprejetje posameznih sklepov v skladu s členom 218(9) PDEU na tem področju politike ne bi omogočalo učinkovitega in pravočasnega delovanja.

Zato je primerno, da se stališče, ki se v imenu Unije zastopa v WCO na podlagi vodilnih načel in meril, ter potrebni koraki za določitev stališča Unije za vsako sejo določijo z novim sklepom Sveta, sprejetim v skladu s členom 218(9) PDEU na podlagi predloga Komisije.

V ta namen predlog vzpostavlja okvir, v katerem so navedena načela in merila, v skladu s katerimi se določi stališče Unije. Ta načela in merila so v skladu z uveljavljeno carinsko politiko in sodno prakso Sodišča Evropske unije, v skladu s katerima se blago uvrsti ob uvozu glede na njegove objektivne značilnosti in lastnosti.

Stališča, ki se zastopajo v imenu Unije, bi morala spoštovati načela poenostavitve in olajšanja carinske uvrstitve, skladnosti s splošnimi pravili za razlago HS zaradi pravne varnosti in spodbujanja najboljših praks, ki jih je v zvezi s tem pripravila Unija.

Določitev takih stališč bi morala temeljiti na splošnih merilih, opredeljenih v Konvenciji o HS (splošna pravila za razlago HS), ter objektivnih značilnostih in lastnostih blaga. Po potrebi bi bilo treba upoštevati tudi posebna merila, ki izhajajo iz sodne prakse Sodišča Evropske unije v zvezi z uvrstitvijo blaga, pa tudi iz kakršnih koli smernic v zvezi s carinsko uvrstitvijo, ki jih pripravi WCO (nomenklatura HS in njena razlaga, določena v pojasnjevalnih opombah HS, mnenja o uvrstitvi in odločitve o uvrstitvi, ki jih sprejme Odbor za HS) ali Unija (kombinirana nomenklatura in njena razlaga, določena v pojasnjevalnih opombah KN, uredbe ali sklepi o uvrstitvi, ki jih sprejme Komisija, ali sklepi, ki jih sprejme oddelek za tarifno in statistično nomenklaturo Odbora za carinski zakonik).

V skladu s Sklepom Sveta 2020/1707 ta predlog okvirnega sklepa nadalje določa, da:

– Komisija obvesti Svet dovolj zgodaj pred vsako sejo zadevnega organa WCO, na kateri se lahko sprejme sklep, ki ga zajema okvirni sklep,

– Svet lahko izrazi nestrinjanje s predlaganim stališčem za enega ali več posameznih sklepov o HS, ki naj bi bili sprejeti,

– Komisija lahko v imenu Unije zahteva, da se zadeva posreduje Svetu WCO ali vrne Odboru za HS v ponovno preučitev, da bi ohranili pravice Unije in preprečili, da se v WCO sprejme sklep o zadevi, o kateri Svet ne more sprejeti stališča pred iztekom roka iz člena 8(3) Konvencije o HS,

– kadar se stališče Unije bistveno razlikuje od sklepa, ki ga je sprejel Odbor za HS, Komisija Svetu predloži svojo oceno o tem, ali se zadevni sklep Odbora za HS lahko sprejme, ali pa bi bilo treba zadevo vrniti Odboru za HS v ponovno preučitev pred iztekom roka iz člena 8(3) Konvencije o HS. Svet lahko izrazi nestrinjanje s predlaganim stališčem za enega ali več zadevnih posameznih sklepov o HS.

V skladu s členom 218(10) PDEU se Evropski parlament nemudoma in izčrpno obvesti.

4.Pravna podlaga

4.1.Načela

Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: PDEU) ureja sklepe o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.

Pojem „akti s pravnim učinkom“ vključuje tudi akte, ki imajo pravni učinek zaradi pravil mednarodnega prava, ki veljajo za zadevni organ. Vključuje tudi instrumente, ki nimajo zavezujočega učinka v mednarodnem pravu, a lahko „odločilno vpliva[jo] na vsebino ureditve, ki jo [sprejme] zakonodajalec Unije“ 6 .

Zato je člen 218(9) PDEU postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep o stališču, ki se v imenu Unije zastopa v WCO v zvezi s sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov kot smernic za razlago HS v skladu s Konvencijo o HS.

4.2.Uporaba v obravnavanem primeru

Odbor za HS in Svet WCO sta organa, ustanovljena s sporazumom, in sicer z Mednarodno konvencijo o harmoniziranem sistemu poimenovanj in šifrskih oznak blaga.

Akti, ki naj bi jih pripravil Odbor za HS, so akti s pravnim učinkom. Potem ko predvidene akte odobri Svet, lahko odločilno vplivajo na vsebino zakonodaje EU, in sicer na Prilogo 1 k Uredbi Sveta (EGS) št. 2658/87 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi. Razlog je v tem, da člen 34(7), točka (a)(iii), carinskega zakonika Unije 7 določa, da „[c]arinski organi razveljavijo odločbe ZTI 8 [...], kadar niso več skladne z razlago [...] iz [...] odločitev o uvrstitvi, mnenj o uvrstitvi ali sprememb pojasnjevalnih opomb k nomenklaturi harmoniziranega sistema poimenovanj in šifrskih oznak blaga, ki jih sprejme Odbor za HS;“. Poleg tega se taki sklepi, ki jih pripravi Odbor za HS (odločitve o uvrstitvi, mnenja o uvrstitvi ali spremembe pojasnjevalnih opomb nomenklature HS), uporabljajo za utemeljitev uvrstitve, določene v izvedbenih uredbah Komisije o uvrstitvi blaga v kombinirano nomenklaturo (KN), pojasnjevalnih opombah KN in odločbah o uvrstitvi, ki jih izdajo carinski organi držav članic.Predvideni akt ne dopolnjuje ali spreminja institucionalnega okvira Sporazuma.

Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) PDEU.

4.3.Materialna pravna podlaga

4.3.1.Načela

Materialna pravna podlaga za sklep po členu 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega naj bi se v imenu Unije zastopalo stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep po členu 218(9) PDEU temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer na tisti, ki se zahteva za glavni ali prevladujoči cilj ali element.

4.3.2.Uporaba v obravnavanem primeru

Ker se glavni cilj in vsebina predvidenega akta nanašata na razlago tarife in sklenitev mednarodnega sporazuma v okviru skupne trgovinske politike ter izvajanje nomenklature HS in kombinirane nomenklature EU, so materialna pravna podlaga za predlagani sklep člen 31, člen 43(2) in člen 207(4), prvi pododstavek, PDEU.

4.4.Zaključek

Pravna podlaga predlaganega sklepa bi morali biti člen 31, člen 43(2) in člen 207(4), prvi pododstavek, PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.

5.Proračunske posledice

Predlog ne vpliva na proračun Evropske unije.

6.Objava predvidenega akta

Da.

2023/0286 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetovni carinski organizaciji (WCO) v zvezi s sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o harmoniziranem sistemu

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti člena 31, člena 43(2) in člena 207(4), prvi pododstavek, v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)S Sklepom Sveta 87/369/EGS 9 je Unija odobrila Mednarodno konvencijo o harmoniziranem sistemu poimenovanj in šifrskih oznak blaga 10 in Protokol o spremembah Konvencije 11 (v nadaljnjem besedilu: Konvencija o HS), s katero je bil med drugim ustanovljen Odbor za harmonizirani sistem (v nadaljnjem besedilu: Odbor za HS).

(2)Na podlagi točk (b) in (c) člena 7(1) Konvencije o HS je Odbor za HS odgovoren za pripravo pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi in drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter pripravo priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi in uporabi harmoniziranega sistema.

(3)V skladu s členom 8(3) Konvencije o HS se pojasnjevalne opombe, mnenja o uvrstitvi in drugi nasveti o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočila za zagotovitev enotne razlage in uporabe harmoniziranega sistema, ki jih Odbor za HS pripravi na sejah (v nadaljnjem besedilu: sklepi Odbora za HS), štejejo za potrjene v Svetu Svetovne carinske organizacije (WCO), če do konca drugega meseca, ki sledi mesecu, v katerem je bila končana seja, na kateri so bili sprejeti, nobena pogodbenica Konvencije o HS ne obvesti generalnega sekretarja WCO o svoji zahtevi, da se zadeva vrne Odboru za HS v ponovno preučitev ali posreduje Svetu WCO.

(4)Člen 8(4) Konvencije o HS določa, da kadar se taka vprašanja posredujejo Svetu po določbah odstavka 2 tega člena, Svet potrdi omenjene pojasnjevalne opombe, mnenja o uvrstitvi in druge nasvete ali priporočila, razen če katera koli članica Sveta, ki je pogodbenica te konvencije, zahteva, da se v celoti ali deloma vrnejo Odboru za HS v ponovno preučitev.

(5)Primerno je določiti stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v WCO v zvezi s sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi Konvencije o HS, saj bodo zadevni sklepi, ki jih pripravi Odbor za HS, lahko odločilno vplivali na vsebino prava Unije, in sicer na Uredbo Sveta (EGS) št. 2658/87 12 .

(6)V interesu Unije je, da se stališča, ki jih Unija izrazi v Odboru za HS, določijo v skladu z načeli, merili in usmeritvami, ki urejajo tarifno uvrstitev blaga. Prav tako je v interesu Unije, da se ta stališča določijo hitro, da lahko Unija izvaja svoje pravice v Odboru za HS.

(7)Da bi ohranili pravice Unije, bi morala imeti Komisija tudi možnost, da v imenu Unije zahteva, da se zadeva na podlagi člena 8(2) Konvencije o HS posreduje Svetu WCO ali vrne Odboru za HS v ponovno preučitev, da se prepreči sprejetje sklepa v zvezi z zadevo, o kateri Svet ne more sprejeti stališča pred iztekom roka iz člena 8(3) Konvencije o HS ali pa je sprejel stališče, ki se po vsebini razlikuje od sklepa, ki ga je sprejel Odbor za HS.

(8)Zaradi spreminjajoče se in zelo tehnične narave uvrstitve blaga v skladu s Konvencijo o HS, velikega števila vprašanj, obravnavanih na dveh sejah Odbora za HS, ki potekata vsako leto, in kratkih rokov za preučitev dokumentov, ki jih sekretariat WCO in pogodbenice izdajo za pripravo na seje Odbora za HS, ter da se lahko v stališču Unije upoštevajo nove informacije, ki so predstavljene pred takimi sejami ali na njih, in se na podlagi teh informacij lahko učinkovito ukrepa, bi bilo treba v skladu z načelom lojalnega sodelovanja med institucijami Unije, vsebovanim v členu 13(2) Pogodbe o Evropski uniji (PEU), določiti potrebne korake za določitev stališča Unije.

(9)S Sklepom Sveta 2020/1707 je bil vzpostavljen učinkovit hitri postopek za določitev stališča, ki se v imenu Unije zastopa v zvezi z odobritvijo pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o harmoniziranem sistemu in v zvezi s pripravo takih aktov v Svetovni carinski organizaciji. Ker Sklep preneha veljati 31. decembra 2023, ga je primerno nadomestiti z novim sklepom.

(10)Glede na ponavljajočo se pozno razpoložljivost delovnih dokumentov pred sejami Odbora za HS in za ohranitev pravic in interesov Unije v okviru WCO bi morala Komisija pozvati sekretariat WCO, naj zagotovi razpoložljivost delovnih dokumentov v skladu s poslovnikom Odbora za HS, tako da se taki dokumenti pošljejo vsaj 30 dni pred začetkom zadevne seje.

(11)Da bi zagotovili, da lahko Svet redno ocenjuje in po potrebi revidira ukrepe iz tega sklepa, ter v duhu lojalnega sodelovanja med institucijami Unije iz člena 13(2) PEU bi bilo treba veljavnost tega sklepa časovno omejiti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v zvezi z odobritvijo pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o harmoniziranem sistemu in v zvezi s pripravo takih aktov v Svetovni carinski organizaciji, se določi v skladu s postopki, merili in smernicami iz oddelka I Priloge k temu sklepu.

Člen 2

Natančna določitev stališča Unije, ki se zastopa na podlagi člena 1, se izvede v skladu z natančno določitvijo iz oddelka II Priloge.

Člen 3

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

Veljati preneha 31. decembra 2026.

Člen 4

Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

V Bruslju,

   Za Svet

   predsednik

(1)    Sklep Sveta (EU) 2020/1707 z dne 13. novembra 2020 o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetovni carinski organizaciji v zvezi s sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o harmoniziranem sistemu (UL L 385, 17.11.2020, str. 11).
(2)    Od leta 1988, ko je bila nomenklatura HS uvedena, je bila revidirana šestkrat. Te revidirane različice so začele veljati v letih 1996, 2002, 2007, 2012, 2017 in 2022.
(3)    Sklep Sveta 87/369 z dne 7. aprila 1987 o sprejetju Mednarodne konvencije o harmoniziranem sistemu poimenovanj in šifrskih oznak blaga in Protokola o spremembah Konvencije (UL L 198, 20.7.1987, str. 1).
(4)    UL L 269, 10.10.2013, str. 1.
(5)    Vključno s predsejno delovno skupino Odbora za HS
(6)    Sodba Sodišča z dne 7. oktobra 2014, Nemčija/Svet, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točke 61 do 64.
(7)    Uredba (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. oktobra 2013 o carinskem zakoniku Unije (UL L 269, 10.10.2013, str. 1).
(8)    Zavezujoča tarifna informacija: odločbe o uvrstitvi, ki jih carinski organi vnaprej izdajo gospodarskim subjektom, da se zagotovi pravna varnost v zvezi z uvrstitvijo in tarifno obravnavo, ki se uporablja za blago, ki je predmet uvoza ali izvoza. 
(9)    Sklep Sveta 87/369/EGS z dne 7. aprila 1987 o sprejetju Mednarodne konvencije o harmoniziranem sistemu poimenovanj in šifrskih oznak blaga in Protokola o spremembah Konvencije ( UL L 198, 20.7.1987, str. 1 ).
(10)    UL L 198, 20.7.1987, str. 3.
(11)    UL L 198, 20.7.1987, str. 11.
(12)    Uredba Sveta (EGS) št. 2658/87 z dne 23. julija 1987 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi (UL L 256, 7.9.1987, str. 1).
Top

Bruselj, 20.7.2023

COM(2023) 454 final

PRILOGA

k

Predlogu

SKLEPA SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetovni carinski organizaciji (WCO) v zvezi s sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o harmoniziranem sistemu


PRILOGA

I. Stališče, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetovni carinski organizaciji v zvezi s sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o harmoniziranem sistemu

1. NAČELA

Unija v okviru Svetovne carinske organizacije (WCO):

(a)    prispeva k carinski uvrstitvi blaga ter enotni razlagi in uporabi harmoniziranega sistema (HS) ter zmanjšanju števila zadev in sporov v zvezi z razhajajočimi se razlagami HS ter navedeno spodbuja in olajšuje;

(b)    si prizadeva za ustrezno vključitev deležnikov v fazi priprave sklepov Odbora za harmonizirani sistem (v nadaljnjem besedilu: Odbor za HS) in zagotavlja, da so sklepi, sprejeti v WCO, skladni z Mednarodno konvencijo o harmoniziranem sistemu poimenovanj in šifrskih oznak blaga (v nadaljnjem besedilu: Konvencija o HS) 1 ;

(c)    zagotavlja, da so ukrepi, sprejeti v WCO, skladni s splošnimi pravili za razlago HS;

(d)    spodbuja stališča, skladna z najboljšimi praksami, ki jih je Unija razvila na zadevnem področju;

(e)    spodbuja poenostavitev in posodobitev nomenklature HS glede na razvoj potreb uporabnikov in razvoj novih tehnologij;

(f)    zagotavlja skladnost s svojimi drugimi politikami, vključno s ciljem zaščite finančnih interesov Unije, ter mednarodnimi obveznostmi, kolikor je to relevantno glede na posebno naravo carinske uvrstitve.

2. MERILA

Stališča, ki se zastopajo v imenu Unije v WCO: 

(a)se določijo v skladu z naslednjimi splošnimi merili:

načelom, da je treba zaradi pravne varnosti in lažjega preverjanja odločilno merilo za uvrstitev blaga za carinske namene na splošno poiskati v njegovih objektivnih značilnostih in lastnostih, kot so opredeljene v besedilu ustreznih tarifnih številk HS in opombah oddelka ali poglavja, ter

splošnimi pravili za razlago HS, kot so navedena v Prilogi h Konvenciji o HS;

(b)po potrebi upoštevajo naslednja posebna merila:

   sodno prakso Sodišča Evropske unije v zvezi s carinsko uvrstitvijo blaga,

   nomenklaturo HS in pojasnjevalne opombe HS, mnenja in odločitve o uvrstitvi, ki jih je sprejel Odbor za HS,

   tarifne podštevilke kombinirane nomenklature (KN) 2 in pojasnjevalne opombe KN,

   uredbe in sklepe o uvrstitvi, ki jih je sprejela Komisija,

   sklepne ugotovitve oddelka za tarifno in statistično nomenklaturo Odbora za carinski zakonik ter

   vse druge pravne akte ali smernice v zvezi s carinsko uvrstitvijo blaga, ki jih pripravi Svet ali Komisija.

3. USMERITVE

Unija si po potrebi prizadeva podpirati sprejetje naslednjih sklepov v WCO v skladu z načeli in merili iz točk 1 in 2:

(a)    o predlaganju in pripravi pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov kot smernic za razlago HS;

(b)    o pripravi priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi in uporabi HS.

II. Natančna določitev stališča, ki se v imenu Unije zastopa v Svetovni carinski organizaciji v zvezi s sprejetjem pojasnjevalnih opomb, mnenj o uvrstitvi ali drugih nasvetov o razlagi harmoniziranega sistema ter priporočil za zagotovitev enotnosti pri razlagi harmoniziranega sistema v skladu s Konvencijo o HS

Pred vsako sejo Odbora za HS, na kateri mora Odbor za HS sprejeti sklepe, ki imajo pravni učinek za Unijo, se sprejmejo potrebni ukrepi, da se v stališču, ki se izrazi v imenu Unije, upoštevajo najnovejše tehnične in druge ustrezne informacije, posredovane Komisiji, v skladu z načeli, merili in usmeritvami iz oddelka I. Za ohranitev pravic in interesov Unije v okviru WCO Komisija posebno pozornost nameni razpoložljivosti delovnih dokumentov v skladu s poslovnikom Odbora za HS.

V ta namen in na podlagi navedenih informacij Komisija Svetu pravočasno pred vsako sejo Odbora za HS iz točke 1 pošlje pisni dokument, v katerem predstavi predlagano natančno določitev stališča Unije za razpravo o podrobnostih stališča, ki se izrazi v imenu Unije, in njihovo potrditev. Svet preuči dokumente Komisije v najkrajšem možnem času.

Če Svet ne potrdi določenega dela predloga, Komisija ne bo predstavila stališča Unije o tem delu v Odboru za HS.

Kadar se stališče Unije bistveno razlikuje od sklepa, ki ga sprejme Odbor za HS, Komisija dovolj zgodaj pred rokom iz člena 8(3) Konvencije o HS Svetu v razpravo in potrditev pošlje pisni dokument, v katerem navede, da se zadevni sklep lahko sprejme (oz. se zadevni sklepi lahko sprejmejo) ali da je zadevo treba posredovati Svetu WCO ali vrniti Odboru za HS v ponovno preučitev v skladu s členom 8(2) Konvencije o HS.

Da bi ohranili pravice Unije in preprečili, da se v WCO sprejme sklep o zadevi, o kateri Svet ne more sprejeti stališča pred rokom iz člena 8(3) Konvencije o HS, Komisija v imenu Unije zahteva, da se zadeva posreduje Svetu WCO ali vrne Odboru za HS v ponovno preučitev v skladu s členom 8(2) Konvencije o HS.

(1)    UL L 198, 20.7.1987, str. 3.
(2)    Uredba Sveta (EGS) št. 2658/87 z dne 23. julija 1987 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi (UL L 256, 7.9.1987, str. 9). 1.
Top