EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0107

Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetu za sodelovanje, ustanovljenem s Sporazumom o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani, v zvezi s predvidenim sprejetjem sklepa o ustanovitvi pododbora za razvojno sodelovanje

COM/2023/107 final

Bruselj, 3.3.2023

COM(2023) 107 final

2023/0054(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetu za sodelovanje, ustanovljenem s Sporazumom o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani, v zvezi s predvidenim sprejetjem sklepa o ustanovitvi pododbora za razvojno sodelovanje


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.Predmet urejanja predloga

Ta predlog se nanaša na sklep o določitvi stališča, ki naj se v imenu Unije zastopa v Svetu za sodelovanje, ustanovljenem s Sporazumom o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani 1 (v nadaljnjem besedilu: Sporazum), v zvezi s predvidenim sprejetjem sklepa o ustanovitvi posebnega pododbora za razvojno sodelovanje.

2.Ozadje predloga

2.1.Sporazum o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani

Cilj Sporazuma je okrepiti odnos pogodbenic, ki se zavežeta, da bosta vzdrževali celovite dialoge, in spodbujati njuno nadaljnje sodelovanje na vseh področjih skupnega interesa. Sporazum je bil podpisan 11. maja 2012 in je začel veljati 1. avgusta 2018.

2.2.Svet za sodelovanje

Člen 111(1) Sporazuma ustanavlja Svet za sodelovanje, ki ga sestavljajo predstavniki pogodbenic Sporazuma in ki nadzira izvajanje Sporazuma. Proučuje vsa pomembna vprašanja, ki izhajajo iz okvira Sporazuma, in vsa druga dvostranska ali mednarodna vprašanja skupnega interesa z namenom doseganja ciljev Sporazuma. Svet za sodelovanje lahko z medsebojnim soglasjem pogodbenic poda tudi ustrezna priporočila.

V skladu s členom 112(2) Sporazuma se lahko Svet za sodelovanje odloči za ustanovitev posebnih pododborov ali teles, ki mu lahko pomagajo pri izvrševanju njegovih nalog. Svet za sodelovanje določi sestavo in naloge takšnih pododborov ali teles in način njihovega delovanja. EU in Irak sta izrazila interes za ustanovitev posebnega pododbora za razvojno sodelovanje.

2.3.Predvideni akt Sveta za sodelovanje

Svet za sodelovanje na svojem tretjem zasedanju ali, če je ustrezno, predhodno ali naknadno po pisnem postopku v skladu s členom 10(1) Priloge I svojega poslovnika 2 sprejme sklep o ustanovitvi posebnega pododbora za razvojno sodelovanje, vključno s sprejetjem njegovih nalog in pristojnosti (v nadaljnjem besedilu: predvideni akt) v skladu s členom 112(2) Sporazuma.

Namen predvidenega akta je ustanoviti poseben pododbor za razvojno sodelovanje, ki bo Svetu za sodelovanje pomagal pri izvrševanju njegovih nalog.

V skladu s členom 10(1) Priloge I k poslovniku Svet za sodelovanje sprejema sklepe in daje priporočila s soglasjem pogodbenic Sporazuma. Svet za sodelovanje lahko sklepe ali priporočila sprejme po pisnem postopku, če se s tem strinjata obe pogodbenici.

3.Stališče, ki se zastopa v imenu Unije

Ta predlog se nanaša na sklep Sveta, ki določa stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v Svetu za sodelovanje, ustanovljenem s Sporazumom, za ustanovitev posebnega pododbora za razvojno sodelovanje in sprejetje njegovih nalog in pristojnosti. EU in Irak sta izrazila interes za ustanovitev posebnega pododbora za razvojno sodelovanje.

Predlagano stališče Unije temelji na osnutku akta Sveta za sodelovanje iz Priloge k temu predlogu sklepa Sveta.

4.Pravna podlaga

4.1.Postopkovna pravna podlaga

4.1.1.Načela

Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) določa, da Svet na predlog Komisije sprejme sklepe o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.

Pojem „akti s pravnim učinkom“ vključuje tudi akte, ki imajo pravni učinek zaradi pravil mednarodnega prava, ki veljajo za zadevni organ. Vključuje tudi instrumente, ki nimajo zavezujočega učinka v mednarodnem pravu, vendar lahko „odločilno vpliva[jo] na vsebino ureditve, ki jo [sprejme] zakonodajalec Unije“ 3 .

4.1.2.Uporaba v obravnavanem primeru

Svet za sodelovanje je organ, ustanovljen s sporazumom, in sicer s Sporazumom o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani, ki je bil podpisan 11. maja 2012 in je začel veljati 1. avgusta 2018.

Evropska unija je skupaj s svojimi državami članicami pogodbenica Sporazuma.

Akt, k sprejetju katerega se poziva Svet za sodelovanje, je akt s pravnim učinkom. Predvideni akt ima pravne učinke, saj bo sklep Sveta za sodelovanje, sprejet v skladu s členom 112(2) Sporazuma in s skupnim soglasjem pogodbenic v skladu s členom 10(1) Priloge I k njegovemu poslovniku, omogočil ustanovitev posebnega pododbora za razvojno sodelovanje.

Predvideni akt ne dopolnjuje ali spreminja institucionalnega okvira Sporazuma.

Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) PDEU.

4.2.Materialna pravna podlaga

4.2.1.Načela

Materialna pravna podlaga za sklep po členu 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega naj bi se v imenu Unije zastopalo stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep po členu 218(9) PDEU temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer na tisti, ki se zahteva za glavni ali prevladujoči cilj ali element.

Materialna pravna podlaga za sklep po členu 218(9) PDEU glede predvidenega akta, ki ima hkrati več ciljev ali elementov, ki so neločljivo povezani, ne da bi bil eden v razmerju do drugih postranski, mora izjemoma vključevati različne ustrezne pravne podlage.

4.2.2.Uporaba v obravnavanem primeru

Glavni cilj predvidenega akta se nanaša na izvajanje razvojnega sodelovanja v Iraku.

Materialna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 209 PDEU.

4.3.Zaključek

Pravna podlaga predlaganega sklepa bi moral biti člen 209 PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.

2023/0054 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetu za sodelovanje, ustanovljenem s Sporazumom o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani, v zvezi s predvidenim sprejetjem sklepa o ustanovitvi pododbora za razvojno sodelovanje

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 209 PDEU v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Unija je s Sklepom Sveta 2018/1107 4 sklenila Sporazum o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum), ki je začel veljati 1. avgusta 2018.

(2)V skladu s členom 111(1) Sporazuma se ustanovi Svet za sodelovanje, ki nadzira izvajanje Sporazuma. V skladu s členom 112(2) Sporazuma se lahko Svet za sodelovanje odloči za ustanovitev kakršnih koli posebnih pododborov ali teles, ki mu lahko pomagajo pri izvrševanju njegovih nalog. Svet za sodelovanje določi sestavo in naloge takšnih odborov ali teles in način njihovega delovanja.

(3)Unija in Irak sta izrazila interes za ustanovitev posebnega pododbora za razvojno sodelovanje, da bi olajšala namenski dialog o vseh vidikih razvojnega sodelovanja med Unijo in Irakom ter spodbudila učinkovito izvajanje programov Unije za razvojno sodelovanje v Iraku.

(4)Svet za sodelovanje na svojem tretjem zasedanju ali, če je ustrezno, predhodno ali naknadno po pisnem postopku v skladu s členom 10(1) Priloge I svojega poslovnika 5 sprejme sklep o ustanovitvi posebnega pododbora za razvojno sodelovanje in sprejetju njegovih nalog in pristojnosti.

(5)Primerno je določiti stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v Svetu za sodelovanje, saj bo sklep za Unijo zavezujoč –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1. Stališče, ki se v imenu Unije zastopa na tretjem zasedanju Sveta za sodelovanje ali, če je ustrezno, predhodno ali naknadno po pisnem postopku, temelji na osnutku akta Sveta za sodelovanje, kakor je določen v Prilogi, ki je priložena temu sklepu – ustanovitev posebnih pododborov ter sprejetje njihovih nalog in pristojnosti.

2. Predstavniki Unije v Svetu za sodelovanje se lahko strinjajo z manjšimi tehničnimi spremembami besedila osnutka akta Sveta za sodelovanje brez dodatnega sklepa Sveta.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

V Bruslju,

   Za Svet

   predsednik

(1)    Sklep Sveta (EU) 2018/1107 z dne 20. julija 2018 o sklenitvi Sporazuma o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani (UL L 203, 10.8.2018, str. 1).
(2)    Sklep št. 1/2013 Sveta za sodelovanje EU-Irak z dne 8. oktobra 2013 o sprejetju svojega poslovnika in poslovnika Odbora za sodelovanje (UL L 352, 24.12.2013, str. 68).
(3)    Sodba Sodišča z dne 7. oktobra 2014, Nemčija/Svet, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točke 61 do 64.
(4)    Sklep Sveta (EU) 2018/1107 z dne 20. julija 2018 o sklenitvi Sporazuma o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani (UL L 203, 10.8.2018, str. 1).
(5)    Sklep št. 1/2013 Sveta za sodelovanje EU-Irak z dne 8. oktobra 2013 o sprejetju svojega poslovnika in poslovnika Odbora za sodelovanje (UL L 352, 24.12.2013, str. 68).
Top

Bruselj, 3.3.2023

COM(2023) 107 final

PRILOGA

k

Predlogu SKLEPA SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Svetu za sodelovanje, ustanovljenem s Sporazumom o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani, v zvezi s predvidenim sprejetjem sklepa o ustanovitvi pododbora za razvojno sodelovanje


PRILOGA

Sklep št. 3/2022 Sveta za sodelovanje EU-Irak o ustanovitvi posebnega pododbora za razvojno sodelovanje ter sprejetju njegovih nalog in pristojnosti

SVET ZA SODELOVANJE EU-IRAK JE –

ob upoštevanju Sporazuma o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani in zlasti člena 112 Sporazuma,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Sporazum o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) je bil podpisan 11. maja 2012, veljati pa je začel 1. avgusta 2018.

(2)Člen 112 Sporazuma določa, da Odbor za sodelovanje pomaga Svetu za sodelovanje pri izvrševanju njegovih nalog in da se lahko Svet za sodelovanje odloči za ustanovitev kakršnih koli drugih posebnih pododborov ali teles, ki mu lahko pomagajo pri izvrševanju njegovih nalog, ter določi sestavo, naloge in način delovanja teh pododborov ali teles.

(3)V skladu s členom 10(1) Priloge I k poslovniku Sveta za sodelovanje lahko Svet za sodelovanje sprejema sklepe po pisnem postopku.

(4)Ustanovitev novega posebnega pododbora za razvojno sodelovanje bi olajšalo namenski dialog o vseh vidikih razvojnega sodelovanja med Unijo in Irakom ter spodbudilo učinkovito izvajanje programov Unije za razvojno sodelovanje v Iraku.

(5)Da lahko začne ta pododbor pravočasno delovati, je treba ta sklep sprejeti po pisnem postopku –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Edini člen

Ustanovi se pododbor za razvojno sodelovanje.

Sprejmejo se njegove naloge in pristojnosti, kot je določeno v Prilogi I.

V […],

   Za Svet za sodelovanje EU-Irak

   predsednik



PRILOGA I

Naloge in pristojnosti pododbora za razvojno sodelovanje v okviru Sporazuma o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Irak na drugi strani

Člen 1

Pododbor za razvojno sodelovanje lahko na svojih sejah razpravlja o izvajanju Sporazuma o partnerstvu in sodelovanju na katerem koli ali na vseh področjih, ki jih pokriva v zvezi z razvojnim sodelovanjem.

Pododbor za razvojno sodelovanje lahko razpravlja tudi o zadevah ali posebnih projektih, povezanih z ustreznimi področji dvostranskega sodelovanja.

Člen 2

Pododbor za razvojno sodelovanje deluje v okviru pooblastil Odbora za sodelovanje. Po vsaki seji poroča Odboru za sodelovanje in mu pošlje svoje sklepe.

Člen 3

Pododbor za razvojno sodelovanje sestavljajo predstavniki pogodbenic.

S soglasjem obeh pogodbenic lahko pododbor za razvojno sodelovanje na svoje seje po potrebi povabi strokovnjake in se posvetuje z njimi glede določenih točk dnevnega reda sej.

Člen 4

Pododboru za razvojno sodelovanje izmenično predsedujeta pogodbenici, predstavnik Evropske unije na eni strani in predstavnik Iraka na drugi, v skladu s pravili o izmeničnem predsedovanju Odbora za sodelovanje.

Člen 5

Predstavnik Evropske unije in predstavnik Iraka skupaj delujeta kot stalna sekretarja pododbora za razvojno sodelovanje. Vsa sporočila v zvezi s pododborom za razvojno sodelovanje se pošljejo obema stalnima sekretarjema.

Člen 6

Pododbor za razvojno sodelovanje se sestane po dogovoru pogodbenic, kadar koli to zahtevajo okoliščine, na podlagi pisne zahteve katere koli pogodbenice in najmanj enkrat letno. O času in kraju vsake seje pododbora za razvojno sodelovanje se dogovorita pogodbenici.

Po prejemu zahteve ene od pogodbenic za sejo pododbora za razvojno sodelovanje stalni sekretar druge pogodbenice odgovori v 15 delovnih dneh.

V posebej nujnem primeru se lahko seje pododbora za razvojno sodelovanje skličejo v krajšem času, če se obe pogodbenici s tem strinjata.

Predsednik pododbora za razvojno sodelovanje je pred vsako sejo obveščen o načrtovani sestavi delegacije pogodbenic.

Seje pododbora za razvojno sodelovanje skupaj skličeta stalna sekretarja, in sicer s soglasjem obeh sekretarjev Odbora za sodelovanje.

Člen 7

Točke za uvrstitev na dnevni red se predložijo stalnima sekretarjema najmanj 15 delovnih dni pred sejo pododbora za razvojno sodelovanje. Vso dokumentacijo v zvezi s tem je treba stalnima sekretarjema predložiti najmanj 10 delovnih dni pred sejo.

Na podlagi teh točk se pripravi začasni dnevni red, ki se skupaj z razpoložljivo dokumentacijo pošlje sekretarjema Odbora za sodelovanje najpozneje pet delovnih dni pred sejo pododbora za razvojno sodelovanje. V izjemnih okoliščinah se lahko s pisno privolitvijo obeh stalnih sekretarjev točke dodajo na dnevni red v krajšem roku.

Člen 8

Če ni določeno drugače, seje pododbora za razvojno sodelovanje niso javne.

Člen 9

Na vsaki seji pododbora za razvojno sodelovanje se vodi zapisnik. Izvod zapisnika in sklepi vsake seje se pošljejo sekretarjema Odbora za sodelovanje.

Top