Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DP0107

    Sklep Evropskega parlamenta z dne 19. aprila 2023 o spremembah Poslovnika Evropskega parlamenta v zvezi s časom za vprašanja, osrednjim govorniškim odrom, postopkom z dvigom modrega kartončka, obrazložitvami glasovanj, registrom za preglednost in varuhom človekovih pravic (2023/2014(REG))

    UL C, C/2023/454, 1.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/454/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/454/oj

    European flag

    Uradni list
    Evropske unije

    SL

    Serija C


    C/2023/454

    1.12.2023

    P9_TA(2023)0107

    Spremembe Poslovnika Evropskega parlamenta v zvezi s časom za vprašanja, osrednjim govorniškim odrom, postopkom z dvigom modrega kartončka, obrazložitvami glasovanj, registrom za preglednost in varuhom človekovih pravic

    Sklep Evropskega parlamenta z dne 19. aprila 2023 o spremembah Poslovnika Evropskega parlamenta v zvezi s časom za vprašanja, osrednjim govorniškim odrom, postopkom z dvigom modrega kartončka, obrazložitvami glasovanj, registrom za preglednost in varuhom človekovih pravic (2023/2014(REG))

    (C/2023/454)

    Evropski parlament,

    ob upoštevanju pisma svoje predsednice z dne 24. junija 2022,

    ob upoštevanju členov 236 in 237 Poslovnika,

    ob upoštevanju poročila Odbora za ustavne zadeve (A9-0072/2023),

    1.

    se odloči spremeniti Poslovnik, kot sledi;

    2.

    opozarja, da bodo spremembe začele veljati prvi dan naslednjega delnega zasedanja;

    3.

    naroči svoji predsednici, naj ta sklep posreduje Svetu in Komisiji v vednost.

    Sprememba 1

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 11 – odstavek 2

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    2.   Poslanci bi se morali sistematično omejiti na sestanke samo s tistimi zastopniki interesov, ki so registrirani v registru za preglednost, vzpostavljenem s Sporazumom med Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo  (6).

    2.   Poslanci bi se morali sistematično omejiti na sestanke samo s tistimi zastopniki interesov, ki so registrirani v registru za preglednost, vzpostavljenem z medinstitucionalnim sporazumom o obveznem registru za preglednost  (6).

    Sprememba 2

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 11 – odstavek 3

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    3.   Poslanci bi morali na spletu objaviti vse načrtovane sestanke z zastopniki interesov, ki spadajo na področje uporabe registra za preglednost . Poročevalci, poročevalci v senci in predsedniki odborov brez poseganja v člen 4(6) Priloge I za vsako poročilo na spletu objavijo vse predvidene sestanke z zastopniki interesov, ki spadajo na področje uporabe registra za preglednost . Predsedstvo poskrbi za potrebno infrastrukturo na spletišču Parlamenta.

    3.   Poslanci bi morali na spletu objaviti vse načrtovane sestanke z zastopniki interesov, ki spadajo na področje uporabe medinstitucionalnega sporazuma . Poročevalci, poročevalci v senci in predsedniki odborov brez poseganja v člen 4(6) Priloge I za vsako poročilo na spletu objavijo vse predvidene sestanke z zastopniki interesov, ki spadajo na področje uporabe medinstitucionalnega sporazuma . Predsedstvo poskrbi za potrebno infrastrukturo na spletišču Parlamenta.

    Sprememba 3

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 123 – odstavek 2

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    2.   Izkaznice se ne izdajo osebam iz spremstva poslanca, za katere velja Sporazum med Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo o registru za preglednost.

    2.   Izkaznice se ne izdajo osebam iz spremstva poslanca, za katere velja medinstitucionalni sporazum obveznem registru za preglednost.

    Sprememba 4

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 123 – odstavek 3 – pododstavek 1

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    3.   Subjekti, navedeni registru za preglednost, in njihovi predstavniki z dolgoročnimi izkaznicami za vstop v Evropski parlament upoštevajo :

    3.   Subjekti, vključeni register za preglednost, in njihovi predstavniki z dolgoročnimi izkaznicami za vstop v Evropski parlament morajo upoštevati :

    pravila ravnanja za registracijske zavezance, priložena sporazumu,

    pravila ravnanja za registracijske zavezance, priložena medinstitucionalnemu sporazumu,

    postopke in druge obveznosti, določene s sporazumom; ter

    postopke in druge obveznosti, določene z medinstitucionalnim sporazumom, ter

    določbe, s katerimi se izvaja ta člen.

    določbe, s katerimi se izvaja ta člen.

    Sprememba 5

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 123 – odstavek 5

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    5.   Predsedstvo na predlog generalnega sekretarja sprejme potrebne ukrepe za izvedbo registra za preglednost v skladu z določbami sporazuma o vzpostavitvi tega registra .

    5.   Predsedstvo na predlog generalnega sekretarja sprejme potrebne ukrepe za izvedbo registra za preglednost v skladu z določbami medinstitucionalnega sporazuma .

    Sprememba 6

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 137

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    Člen 137

    Člen 137

    Čas za vprašanja

    Čas za vprašanja

    1.   Čas za vprašanja Komisiji na vsakem delnem zasedanju lahko traja največ 90 minut in ima določeno eno ali več horizontalnih tematik, ki jih konferenca predsednikov določi en mesec pred delnim zasedanjem.

    1.   Čas za vprašanja komisarjem na vsakem delnem zasedanju lahko traja največ približno 90 minut za eno ali več tematik, ki jih konferenca predsednikov določi vnaprej in najpozneje v četrtek pred zadevnim delnim zasedanjem.

    2.   Delovno področje komisarjev, ki jih konferenca predsednikov povabi na zasedanje, je povezan z določeno horizontalno tematiko ali tematikami, o katerih se jim zastavlja vprašanja. Na eno delno zasedanje se lahko povabi največ dva komisarja. Vendar je mogoče povabiti tretjega komisarja, kar je odvisno od določene horizontalne tematike ali tematike oziroma tematik, ki so bile izbrane za čas za vprašanja.

    2.   Delovno področje komisarjev, ki jih konferenca predsednikov povabi na zasedanje, je povezano s tematiko ali tematikami, o katerih se jim zastavljajo vprašanja. Na eno delno zasedanje se lahko povabita največ dva komisarja. Vendar je mogoče povabiti tretjega komisarja, kar je odvisno od tematike oziroma tematik, ki so bile izbrane za čas za vprašanja.

    3.    V skladu s smernicami, ki jih določi konferenca predsednikov, se lahko nameni posebni čas za vprašanja Svetu , predsedniku Komisije, podpredsedniku Komisije/visokemu predstavniku Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko in predsedniku Euroskupine.

    3.    Pod pogoji iz odstavka 1 se lahko nameni tudi čas za vprašanja predsedniku Evropskega sveta, predsedstvu Sveta , predsedniku Komisije, podpredsedniku Komisije/visokemu predstavniku Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko in predsedniku Euroskupine.

    4.   Čas za vprašanja vnaprej ni natančno določen. Predsednik v mejah mogočega zagotovi, da imajo poslanci, ki imajo različna politična stališča in prihajajo iz različnih držav članic, priložnost izmenično postavljati vprašanja.

    4.   Čas za vprašanja vnaprej ni natančno določen. Predsednik v mejah mogočega zagotovi, da imajo poslanci, ki imajo različna politična stališča in prihajajo iz različnih držav članic, priložnost izmenično postavljati vprašanja.

    5.   Poslanec ima na voljo eno minuto, da postavi svoje vprašanje, komisar pa dve minuti za odgovor. Ta poslanec ima na voljo še 30 sekund za dodatno vprašanje, ki se neposredno navezuje na glavno vprašanje. Komisar ima potem na voljo dve minuti za dodatni odgovor.

    5.   Poslanec ima na voljo eno minuto, da postavi svoje vprašanje, oseba, ki ji je bilo vprašanje zastavljeno, pa dve minuti za odgovor. Ta poslanec ima na voljo še 30 sekund za dodatno vprašanje, ki se neposredno navezuje na glavno vprašanje. Oseba, ki ji je bilo vprašanje zastavljeno, ima potem na voljo dve minuti za dodatni odgovor.

    Vprašanja in dodatna vprašanja se morajo neposredno navezovati na horizontalno tematiko, določeno v skladu z odstavkom 1. O njihovi dopustnosti lahko odloča predsednik.

    6.    Vprašanja in dodatna vprašanja se morajo neposredno navezovati na tematiko, določeno v skladu z odstavkom 1. O njihovi dopustnosti lahko odloča predsednik.

    Sprememba 7

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 171 – odstavek 2

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    2.    Poslanec sme govoriti le, če mu besedo da predsednik . Poslanci govorijo s svojih mest in se obračajo na predsednika . Če se govornik oddalji od teme razprave, ga predsednik opomni na red.

    2.    Govorniki lahko govorijo le, če jim besedo da predsednik. Če se govorniki oddaljijo od teme razprave, jih predsednik opomni na red.

     

    2a.     Govorniki, katerih prispevki so predvideni na seznamu govornikov, govorijo na osrednjem govorniškem odru. Invalidni govorniki lahko govorijo s svojega sedeža, če želijo.

     

    Pri vseh drugih prispevkih govorniki govorijo s svojega sedeža.

    Sprememba 8

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 171 – odstavek 8

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    8.   Predsednik lahko da besedo poslancem, ki z dvigom modrega kartončka pokažejo, da želijo drugemu poslancu med njegovim govorom postaviti vprašanje, ki ni daljše od pol minute in se navezuje na to, kar je ta poslanec povedal. Predsednik to stori le, če se govornik strinja z vprašanjem in če je predsednik prepričan, da zaradi tega ne bo motena razprava niti ne bo zaradi zaporednih vprašanj, nakazanih z dvigom modrega kartončka, prišlo do velikega neravnovesja v pripadnosti političnim skupinam poslancev, ki govorijo v tej razpravi.

    8.   Predsednik lahko da besedo poslancem, ki z dvigom modrega kartončka pokažejo, da želijo drugemu poslancu med njegovim govorom postaviti vprašanje, ki ni daljše od pol minute in se navezuje na to, kar je ta poslanec povedal. Predsednik to stori le, če se govornik strinja z vprašanjem in če je predsednik prepričan, da zaradi tega ne bo motena razprava niti ne bo zaradi zaporednih vprašanj, nakazanih z dvigom modrega kartončka, prišlo do velikega neravnovesja v pripadnosti političnim skupinam poslancev, ki govorijo v tej razpravi. Poslanec, ki dvigne modri kartonček, in govornik nista iz iste politične skupine in nista oba samostojna poslanca. Ob upoštevanju pogojev iz drugega stavka, ki se smiselno uporabljajo, lahko predsednik poslancu, ki je postavil tako vprašanje, dovoli, da na odgovor govornika poda največ pol minute dolg odziv. Govornik lahko nato nadaljuje z odgovorom v zvezi s tem odzivom.

    Sprememba 9

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 194 – odstavek 1 – pododstavek 1

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    1.    Po koncu glasovanja lahko vsak poslanec poda največ minuto dolgo ustno obrazložitev enega samega glasovanja in/ali končnega glasovanja o točki, predloženi Parlamentu. Vsak poslanec lahko poda največ tri ustne obrazložitve glasovanja na delno zasedanje.

    1.   Vsak poslanec lahko poda največ minuto dolgo ustno obrazložitev enega samega glasovanja in/ali končnega glasovanja o točki, predloženi Parlamentu . Take obrazložitve glasovanj se podajo ob koncu seje, med katero je potekalo zadevno glasovanje, razen če predsednik izjemoma odloči, da se preložijo na poznejši čas v delnem zasedanju. Vsak poslanec lahko poda največ tri ustne obrazložitve glasovanj na delno zasedanje.

    Sprememba 10

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 216 – odstavek 4

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    4.   Za odbore se smiselno uporablja člen 171(2). Vendar se drugi stavek člena 171(2) ne uporablja za poslance, ki se seje udeležijo na daljavo.

    4.   Za odbore se smiselno uporablja člen 171(2).

    Sprememba 11

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 231 – odstavek 2

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    2.   Kandidature mora podpreti najmanj 38 poslancev iz najmanj dveh držav članic.

    2.   Kandidature mora podpreti najmanj 38 poslancev iz najmanj dveh držav članic.

    Vsak poslanec lahko podpre le eno kandidaturo.

    Vsak poslanec lahko podpre le eno kandidaturo. Podpora poslanca je veljavna le, če je navedena na standardiziranem obrazcu, ki ga pripravijo službe Parlamenta takoj po objavi poziva k vložitvi kandidatur za izvolitev v Uradnem listu Evropske unije. Na tem standardiziranem obrazcu je jasno naveden datum podpisa. Ta datum je v roku za vložitev kandidatur, določenem v skladu z odstavkom 1.

     

    Poslanci lahko umaknejo svoje podpise podpore tako, da predsednika o tem obvestijo pred iztekom tega roka. Če se ob izteku tega roka ugotovi, da je poslanec s podpisi podprl več kot eno kandidaturo, se noben od teh podpisov ne šteje za nobeno od kandidatur.

    Kandidaturi morajo biti priloženi vsi dokumenti, na podlagi katerih je mogoče dejansko ugotoviti, da kandidat izpolnjuje pogoje iz člena 6 (2) Sklepa Evropskega parlamenta 94/262/ESPJ, ES , Euratom (53).

    Kandidaturi morajo biti priloženi vsi dokumenti, na podlagi katerih je mogoče dejansko ugotoviti, da kandidat izpolnjuje pogoje iz člena 11 (2) Uredbe Evropskega parlamenta (EU , Euratom ) 2021/1163  (53).

    Sprememba 12

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 231 – odstavek 3

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    3.   Kandidature se posredujejo pristojnemu odboru. Popoln seznam poslancev, ki so podprli kandidate, se objavi v  ustreznem času .

    3.   Kandidature se posredujejo pristojnemu odboru. Popoln seznam poslancev, ki so podprli kandidate, se objavi na delovni dan po izteku roka za vložitev kandidatur, določenega skladu z odstavkom 1 .

    Sprememba 13

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 231 – odstavek 3 a (novo)

    Veljavno besedilo

    Sprememba

     

    3a.     Kandidatom se na zahtevo izda začasna izkaznica za vstop v prostore Parlamenta.

    Sprememba 14

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 231 – odstavek 8

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    8.     Varuh človekovih pravic opravlja svoje naloge, dokler ne nastopi funkcije njegov naslednik, razen v primeru smrti ali razrešitve.

    črtano

    Sprememba 15

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 232

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    Člen 232

    Člen 232

    Dejavnosti varuha človekovih pravic

    Dejavnosti varuha človekovih pravic

    1.   Pristojni odbor preuči primere nepravilnosti, o katerih ga je obvestil varuh človekovih pravic v skladu s členom 3 ( 6 ) in ( 7 ) Sklepa 94/262/ESPJ , ES, Euratom , in lahko v skladu s členom 54 tega poslovnika pripravi poročilo.

    1.   Pristojni odbor preuči primere nepravilnosti, o katerih ga je obvestil varuh človekovih pravic v skladu s členom 4 ( 1 ) in ( 3 ) Uredbe (EU , Euratom) 2021/1163 , in lahko v skladu s členom 54 tega poslovnika pripravi poročilo.

    Pristojni odbor preuči poročilo, ki mu ga v skladu s členom 3 ( 8 ) Sklepa 94/262/ESPJ, ES , Euratom na koncu vsakega letnega zasedanja predloži varuh človekovih pravic o izidih svojih preiskav. Pristojni odbor lahko Parlamentu poda predlog resolucije, če meni, da mora Parlament v zvezi s katerim od vidikov iz tega poročila sprejeti stališče.

    1a.    Pristojni odbor preuči poročilo, ki mu ga v skladu s členom 4 ( 5 ) Uredbe (EU , Euratom ) 2021/1163 na koncu vsakega letnega zasedanja predloži varuh človekovih pravic o izidih svojih preiskav. Pristojni odbor lahko Parlamentu poda predlog resolucije, če meni, da mora Parlament v zvezi s katerim od vidikov iz tega poročila sprejeti stališče.

    2.    Varuh človekovih pravic lahko obvesti tudi pristojni odbor , če ta to zahteva, ali na lastno pobudo nastopi pred njim .

    2.    V skladu s členom 4(4) Uredbe (EU , Euratom) 2021/1163 se lahko varuh človekovih pravic na lastno pobudo ali na zahtevo pristojnega odbora predstavi pred tem odborom ali zagotovi informacije o svojih dejavnostih .

     

    2a.     Kadar se varuh človekovih pravic posvetuje s Parlamentom o osnutku izvedbenih določb Uredbe (EU, Euratom) 2021/1163 v skladu z njenim členom 18, mu odbor, pristojen za to uredbo, predloži poročilo v skladu s členom 51. Smiselno se uporablja člen 59(1), (2), (4) in (5).

    Sprememba 16

    Poslovnik Evropskega parlamenta

    Člen 233 – odstavek 2

    Veljavno besedilo

    Sprememba

    2.   Zahteva se pošlje varuhu človekovih pravic in pristojnemu odboru, ki Parlamentu predloži poročilo, če večina njegovih članov sklene, da so razlogi utemeljeni. Varuh človekovih pravic se lahko na lastno zahtevo pred glasovanjem izreče o poročilu. Po razpravi Parlament odloča s tajnim glasovanjem.

    2.   Zahteva se pošlje varuhu človekovih pravic in pristojnemu odboru, ki Parlamentu predloži poročilo, če večina njegovih članov sklene, da so razlogi utemeljeni. Varuh človekovih pravic se pred glasovanjem izreče o poročilu. Po razpravi Parlament odloča s tajnim glasovanjem.


    (6)  Sporazum z dne 1 6 . aprila 2014 med Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo o registru za preglednost za organizacije in samozaposlene osebe, ki sodelujejo pri oblikovanju in izvajanju politik EU (UL L  277 , 19 . 9 . 2014 , str. 11 ).

    (6)   Medinstitucionalni sporazum z dne 20 maja 2021 med Evropskim parlamentom , Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo o  obveznem registru za preglednost (UL L  207 , 11 . 6 . 2021 , str.  1 ).

    (53)   Sklep Evropskega parlamenta 94/262/ESPJ, ES , Euratom z dne 9 . marca 1994 o pravilih in splošnih pogojih, ki urejajo opravljanje funkcije varuha človekovih pravic (UL L  113 , 4 . 5 . 1994 , str. 15 ).

    (53)   Uredba Evropskega parlamenta (EU , Euratom ) 2021/1163 z dne 24 . junija 2021 o pravilih in splošnih pogojih, ki urejajo opravljanje nalog varuha človekovih pravic ( Statut evropskega varuha človekovih pravic), in razveljavitvi Sklepa 94/262/ESPJ, ES, Euratom ( UL L  253 , 16 . 7 . 2021 , str. 1 ).


    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/454/oj

    ISSN 1977-1045 (electronic edition)


    Top