Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023AP0127

    Spremembe Evropskega parlamenta, sprejete 9. maja 2023, o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o zmanjšanju emisij metana v energetskem sektorju in spremembi Uredbe (EU) 2019/942 (COM(2021)0805 – C9-0467/2021 – 2021/0423(COD))

    UL C, C/2023/1081, 15.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1081/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1081/oj

    European flag

    Uradni list
    Evropske unije

    SL

    Serija C


    C/2023/1081

    15.12.2023

    P9_TA(2023)0127

    Zmanjšanje emisij metana v energetskem sektorju

    Spremembe (*1) Evropskega parlamenta, sprejete 9. maja 2023, o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o zmanjšanju emisij metana v energetskem sektorju in spremembi Uredbe (EU) 2019/942 (COM(2021)0805 – C9-0467/2021 – 2021/0423(COD)) (1)

    (Redni zakonodajni postopek: prva obravnava)

    (C/2023/1081)

    Sprememba 1

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (1)

    Metan , ki je glavna sestavina zemeljskega plina, po svojem celotnem prispevku k podnebnim spremembam zaostaja le za ogljikovim dioksidom in je odgovoren za približno tretjino sedanjega segrevanja.

    (1)

    Metan po svojem celotnem prispevku k podnebnim spremembam zaostaja le za ogljikovim dioksidom in je odgovoren za približno tretjino sedanjega segrevanja. Medvladni panel za podnebne spremembe (IPCC) je v šestem ocenjevalnem poročilu ugotovil, da je treba do leta 2030 močno zmanjšati antropogene emisije metana, če želimo podnebno ogrevanje zadržati na manj kot 1,5  oC.

    Sprememba 2

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (2)

    Čeprav metan na molekularni ravni ostane v ozračju krajši čas (10–12 let) kot ogljikov dioksid (več sto let), je njegov toplogredni učinek na podnebje večji in prispeva k nastajanju ozona, ki je močno onesnaževalo zraka in povzroča resne zdravstvene težave . Količina metana v ozračju se je v zadnjem desetletju po vsem svetu močno povečala.

    (2)

    Čeprav je povprečni čas zadrževanja metana v ozračju (10–12 let) krajši kot pri ogljikovem dioksidu (več sto let), je njegov toplogredni učinek na podnebje v 20-letnem obdobju več kot 80-krat  (1a) večji od ogljikovega dioksida (CO2) . Količina metana v ozračju se je v zadnjem desetletju po vsem svetu močno povečala.

    Sprememba 3

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 2 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (2a)

    Metan je predhodnik škodljivega prizemnega ozona in prispeva k onesnaževanju zraka, prizemni ozon pa vsako leto prispeva k skoraj 20 000 prezgodnjim smrtim  (1a) . Preprečevanje emisij metana ne bo zadevalo le okolja in podnebja, temveč bo izboljšalo tudi varovanje zdravja v skladu s pristopom „eno zdravje“.

    Sprememba 4

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 3 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (3a)

    Evropski parlament v svoji resoluciji z dne 21. oktobra 2021 o strategiji EU za zmanjšanje emisij metana  (1a) poziva Komisijo, naj analizira posledice uporabe 20-letnega časovnega okvira za potencial globalnega segrevanja za politike in ukrepe kot dopolnilo 100-letnemu časovnemu okviru, ki se trenutno uporablja v skladu s smernicami Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC) o evidencah toplogrednih plinov. Poleg tega ugotavlja, da bi večja preglednost v zvezi s kratkoročnimi posledicami emisij metana za globalno segrevanje prispevala k bolj informiranim podnebnim politikam Unije, in poudarja, da uporaba take dopolnilne metrike nikakor ne bi smela biti uporabljena za odlašanje tudi s potrebnimi ukrepi za drastično in hitro zmanjšanje emisij CO2.

    Sprememba 5

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 4

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (4)

    Na podlagi podatkov iz evidenc toplogrednih plinov Unije je energetski sektor po ocenah odgovoren za 19 % emisij metana v Uniji. To ne vključuje emisij metana, ki so povezane s porabo energije iz fosilnih virov v Uniji in nastajajo zunaj Unije.

    (4)

    Na podlagi podatkov iz evidenc toplogrednih plinov Unije 53 % antropogenih emisij metana izvira iz kmetijstva, 26 % iz odpadkov, energetski sektor pa je po ocenah odgovoren za 19 % emisij metana v Uniji. To ne vključuje emisij metana, ki so povezane s porabo energije iz fosilnih virov v Uniji in nastajajo zunaj Unije. Unija je največja uvoznica fosilnega plina na svetu, zato pomembno prispeva k svetovnim emisijam metana.

    Sprememba 6

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 5

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (5)

    Evropski zeleni dogovor združuje obsežen sklop ukrepov in pobud, ki se vzajemno krepijo in katerih cilj je doseči podnebno nevtralnost v Uniji do leta 2050. V sporočilu o evropskem zelenem dogovoru (14) je navedeno, da bo omogočeno razogljičenje sektorja plina, med drugim z rešitvijo vprašanja emisij metana iz proizvodnje energije. Komisija je oktobra 2020 sprejela strategijo EU za zmanjšanje emisij metana (v nadaljnjem besedilu: strategija za metan), v kateri je določila ukrepe za zmanjšanje emisij metana v EU, med drugim v energetskem sektorju, in na mednarodni ravni. Unija je z Uredbo (EU) 2021/1119 (15) (v nadaljnjem besedilu: evropska podnebna pravila) cilj podnebne nevtralnosti celotnega gospodarstva do leta 2050 vključila v zakonodajo in določila obvezujočo zavezo Unije za domače zmanjšanje neto emisij toplogrednih plinov (emisije, potem ko se odštejejo odvzemi) do leta 2030 za vsaj 55 % v primerjavi z ravnmi iz leta 1990. Da bi dosegli to raven zmanjšanja emisij toplogrednih plinov , bi se morale emisije metana v energetskem sektorju do leta 2030 zmanjšati za približno 58 % primerjavi z letom 2020 .

    (5)

    Evropski zeleni dogovor združuje obsežen sklop ukrepov in pobud, ki se vzajemno krepijo in katerih cilj je doseči podnebno nevtralnost v Uniji do leta 2050. V sporočilu o evropskem zelenem dogovoru (14) je navedeno, da bo omogočeno razogljičenje sektorja plina, med drugim z rešitvijo vprašanja emisij metana iz proizvodnje energije. Komisija je oktobra 2020 sprejela strategijo EU za zmanjšanje emisij metana (v nadaljnjem besedilu: strategija za metan), v kateri je določila ukrepe za zmanjšanje emisij metana v EU, med drugim v energetskem sektorju, in na mednarodni ravni. Unija je z Uredbo (EU) 2021/1119 (15) (v nadaljnjem besedilu: evropska podnebna pravila) cilj podnebne nevtralnosti celotnega gospodarstva do leta 2050 vključila v zakonodajo in določila obvezujočo zavezo Unije za domače zmanjšanje neto emisij toplogrednih plinov (emisije, potem ko se odštejejo odvzemi) do leta 2030 za vsaj 55 % v primerjavi z ravnmi iz leta 1990. Komisija v oceni učinka, priloženi k tej uredbi, navaja , da se lahko 77 % skupnih predvidenih emisij metana nad izhodiščno vrednostjo do leta 2030 zmanjša za manj, kot bo vsota družbenih in okoljskih koristi  (15a) . To bo pozitivno prispevalo k omejevanju globalnega segrevanja na 1,5  oC in omogočilo Uniji, da učinkovito prevzame vodilno vlogo boju proti emisijam metana in krepitvi energetske varnosti .

    Sprememba 7

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 6

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (6)

    Emisije metana so vključene v okvir ciljev Unije za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030, določenih v evropskih podnebnih pravilih, in zavezujočih nacionalnih ciljev za zmanjšanje emisij v skladu z Uredbo (EU) 2018/842 (16). Vendar trenutno ni pravnega okvira na ravni Unije, ki bi določal posebne ukrepe za zmanjšanje antropogenih emisij metana v  energetskem sektorju . Poleg tega Direktiva 2010/75 (17) o industrijskih emisijah sicer zajema emisije metana pri rafiniranju mineralnega olja in plina, ne zajema pa drugih dejavnosti v energetskem sektorju.

    (6)

    Emisije metana izvirajo iz številnih različnih sektorjev, vključno s kmetijstvom, odpadki, odpadno vodo in energetiko. Emisije metana so vključene v okvir ciljev Unije za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030, določenih v evropskih podnebnih pravilih, in zavezujočih nacionalnih ciljev za zmanjšanje emisij v skladu z Uredbo (EU) 2018/842 (16). Vendar trenutno ni pravnega okvira na ravni Unije, ki bi določal posebne cilje in ukrepe , ki bi zajemali vse sektorje, za zmanjšanje antropogenih emisij metana , kar bi privedlo do znatnega zmanjšanja emisij metana Uniji do leta 2030 v skladu s Pariškim sporazumom . Poleg tega Direktiva 2010/75 (17) o industrijskih emisijah sicer zajema emisije metana pri rafiniranju mineralnega olja in plina, ne zajema pa drugih dejavnosti v energetskem sektorju.

    Sprememba 8

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 7

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (7)

    V tem okviru bi se morala ta uredba uporabljati za zmanjšanje emisij metana pri predhodnem raziskovanju nahajališč in proizvodnji nafte in zemeljskega plina, zbiranju in predelavi zemeljskega plina, prenosu, distribuciji in podzemnem skladiščenju plina ter v terminalih za utekočinjeni zemeljski plin (UZP), pa tudi za obratujoče podzemne in površinske premogovnike ter zaprte in opuščene podzemne premogovnike.

    (7)

    V tem okviru bi se morala ta uredba uporabljati za zmanjšanje emisij metana pri predhodnem raziskovanju ležišč in proizvodnji nafte in zemeljskega plina, zbiranju in predelavi zemeljskega plina, prenosu, distribuciji in podzemnem skladiščenju plina ter v terminalih za utekočinjeni zemeljski plin (UZP), pa tudi za petrokemične proizvode, obratujoče podzemne in površinske premogovnike ter zaprte in opuščene podzemne premogovnike.

    Sprememba 9

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 7 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (7a)

    Glede na to, da se pri raziskovanju ležišč in proizvodnji nafte in fosilnega plina pridobivajo in predelujejo tudi primarni bencin in kondenzati zemeljskega plina, ki se uporabljajo v petrokemičnem sektorju, pri tem pa prihaja do emisij metana. Za petrokemični sektor bi morali veljati ukrepi za spremljanje in poročanje, ugotavljanje in odpravljanje uhajanja ter omejitve izpuščanja in sežiganja, podobne tistim v energetskem sektorju.

    Sprememba 10

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 8

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (8)

    Pravila za natančno merjenje emisij metana v sektorjih nafte, plina in premoga, poročanje o njih in njihovo preverjanje ter za zmanjševanje teh emisij, vključno z raziskavami za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja ter omejitvami izpuščanja in sežiga na bakli, bi bilo treba obravnavati v ustreznem pravnem okviru Unije. Tak okvir bi moral vsebovati pravila za povečanje preglednosti v zvezi z uvozom energije iz fosilnih virov v Unijo , s čimer bi se izboljšale spodbude za širšo uporabo rešitev za ublažitev emisij metana po vsem svetu.

    (8)

    Pravila za natančno merjenje emisij metana v sektorjih nafte, plina in premoga, poročanje o njih in njihovo preverjanje ter za zmanjševanje teh emisij, vključno z raziskavami za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja ter omejitvami izpuščanja in sežiga na bakli, ob hkratnem zagotavljanju zaščite delavcev pred emisijami metana, bi bilo treba obravnavati v ustreznem pravnem okviru Unije. Pravila, določena v tej uredbi, bi morala povečati preglednost v zvezi z uvozom energije iz fosilnih virov v Unijo in usmerjati proti širši uporabi rešitev za ublažitev emisij metana po vsem svetu.

    Sprememba 11

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 9

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (9)

    Za izpolnjevanje obveznosti iz te uredbe bodo verjetno potrebne naložbe reguliranih upravljavcev/operaterjev, stroške, povezane s takimi naložbami, pa bi bilo treba upoštevati pri določanju tarif ob upoštevanju načel učinkovitosti.

    (9)

    Za izpolnjevanje obveznosti iz te uredbe bodo verjetno potrebne naložbe reguliranih upravljavcev/operaterjev, dodatne stroške, povezane s takimi naložbami, pa bi bilo treba upoštevati pri določanju tarif ob upoštevanju načel učinkovitosti. Mednarodna agencija za energijo (IEA) navaja, da so ukrepi za zmanjšanje emisij metana v naftnem in plinskem sektorju stroškovno zelo učinkoviti, zlasti glede na višje tržne cene plina, potrebne naložbe za take ukrepe pa bi bile omejene in s kratko amortizacijsko dobo  (1a) . Potrebni stroški ne bi smeli povzročiti nesorazmernega finančnega bremena za končne uporabnike in potrošnike. Zato bi bilo treba pri določanju tarif upoštevati stroške, povezane z naložbami v ukrepe za zmanjšanje emisij metana, ki presegajo ničelne neto stroške. Ranljiva gospodinjstva bi bilo treba zaščititi pred nesorazmernimi finančnimi bremeni zaradi uredbe. Ukrepi, ki jih upravljavci/operaterji sprejmejo za preprečevanje in čim večje zmanjšanje emisij metana, so ustrezni, če je družbeni vpliv emisij, ki ga povzročijo, večji od družbenega vpliva blažilnega ukrepa.

    Sprememba 12

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 10

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (10)

    Vsaka država članica bi morala imenovati vsaj en pristojni organ, ki bi nadzoroval, ali upravljavci/operaterji dejansko izpolnjujejo obveznosti iz te uredbe, ter bi morala Komisijo uradno obvestiti o takem imenovanju in kakršnih koli njegovih spremembah. Imenovani pristojni organi bi morali sprejeti vse potrebne ukrepe za zagotovitev skladnosti z zahtevami iz te uredbe . Ob upoštevanju čezmejne narave dejavnosti v energetskem sektorju in emisij metana bi morali pristojni organi sodelovati med seboj in s Komisijo. V zvezi s tem bi morali Komisija in pristojni organi držav članic skupaj oblikovati mrežo javnih organov, ki uporabljajo to uredbo, da bi spodbudili tesno sodelovanje, in sicer s potrebno ureditvijo za izmenjavo informacij in primerov dobre prakse, ter omogočili posvetovanja.

    (10)

    Vsaka država članica bi morala imenovati vsaj en pristojni organ, ki bi nadzoroval, ali upravljavci/operaterji dejansko izpolnjujejo obveznosti iz te uredbe, ter bi morala Komisijo uradno obvestiti o takem imenovanju in kakršnih koli njegovih spremembah. Imenovanim pristojnim organom bi morala država članica zagotoviti zadostne finančne in človeške vire, ti organi pa bi morali sprejeti vse potrebne ukrepe za zagotovitev skladnosti s to uredbo. Pristojni organ bi moral vzpostaviti kontaktno točko . Ob upoštevanju čezmejne narave dejavnosti v energetskem sektorju in emisij metana bi morali pristojni organi sodelovati med seboj in s Komisijo. V zvezi s tem bi morali Komisija in pristojni organi držav članic skupaj oblikovati mrežo javnih organov, ki uporabljajo to uredbo, da bi spodbudili tesno sodelovanje, in sicer s potrebno ureditvijo za izmenjavo informacij in primerov dobre prakse, ter omogočili posvetovanja.

    Sprememba 13

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 12

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (12)

    Da bi se pristojnim organom omogočilo izvajanje njihovih nalog, bi jim morali upravljavci/operaterji zagotoviti vso potrebno pomoč. Poleg tega bi morali upravljavci/operaterji sprejeti vse potrebne ukrepe, ki jih določijo pristojni organi, v roku, ki ga določijo pristojni organi, ali v katerem koli drugem roku, dogovorjenem s pristojnimi organi.

    (12)

    Da bi se pristojnim organom omogočilo izvajanje njihovih nalog, bi jim morali upravljavci/operaterji zagotoviti vso potrebno pomoč. Poleg tega bi morali upravljavci/operaterji sprejeti vse potrebne ukrepe, ki jih določijo pristojni organi, v roku, ki ga določijo pristojni organi, ali v katerem koli drugem roku, dogovorjenem s pristojnimi organi. Države članice bi morale redno spremljati razmere v sektorju, da bi odkrile morebitne zamude pri uporabi te uredbe zaradi pomanjkanja kvalificiranih delavcev in tehnologij.

    Sprememba 14

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 12 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (12a)

    Emisije v okolje so v skladu z Uredbo (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta  (1a) in Direktivo 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta  (1b) okoljske informacije. Zato je treba restriktivno razlagati morebitne razloge za zavrnitev dostopa do informacij s strani organov držav članic ali institucij, organov, uradov ali agencij Unije, pri tem pa upoštevati javni interes, kateremu razkritje služi, in ali se zahtevane informacije nanašajo na emisije v okolje.

    Sprememba 15

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 13

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (13)

    Glavni mehanizem, ki je na voljo pristojnim organom, bi morali biti inšpekcijski pregledi, vključno s pregledom dokumentacije in evidenc, meritvami emisij in pregledi na kraju samem. Inšpekcijski pregledi bi morali potekati redno na podlagi ocene tveganja za okolje, ki jo izvedejo pristojni organi. Poleg tega bi bilo treba inšpekcijske preglede izvajati, da bi se raziskali utemeljene pritožbe in primeri neskladnosti ter zagotovilo, da se popravila ali zamenjave sestavnih delov izvajajo v skladu s to uredbo. Kadar pristojni organi ugotovijo resno kršitev zahtev iz te uredbe, bi morali izdati obvestilo o popravnih ukrepih, ki jih mora sprejeti upravljavec/operater. Pristojni organi bi morali voditi evidenco inšpekcijskih pregledov, ustrezne informacije pa bi morale biti dane na voljo v skladu z Direktivo 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta (19).

    (13)

    Glavni mehanizem, ki je na voljo pristojnim organom, bi morali biti inšpekcijski pregledi, vključno s pregledom dokumentacije in evidenc, meritvami emisij in pregledi na kraju samem. Inšpekcijski pregledi bi morali potekati redno na podlagi ocene tveganja za okolje, ki jo izvedejo pristojni organi. Upoštevati bi bilo treba nadzorne mehanizme, ki so že vzpostavljeni in voljo organom. Pristojni organi bi morali opredeliti primere dobre prakse. Poleg tega bi bilo treba inšpekcijske preglede izvajati, da bi se raziskali utemeljene pritožbe in primeri neskladnosti ter zagotovilo, da se popravila ali zamenjave sestavnih delov izvajajo v skladu s to uredbo. Kadar pristojni organi ugotovijo kršitev zahtev iz te uredbe, bi morali izdati obvestilo o popravnih ukrepih, ki jih mora sprejeti upravljavec/operater. Pristojni organi bi morali voditi evidenco inšpekcijskih pregledov, ustrezne informacije pa bi morale biti dane na voljo v skladu z Direktivo 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta (19).

    Sprememba 16

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 14

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (14)

    Zaradi bližine nekaterih virov emisij metana mestnim ali stanovanjskim območjem bi morale imeti fizične ali pravne osebe, ki so oškodovane zaradi kršitev te uredbe , možnost, da pri pristojnih organih vložijo ustrezno utemeljene pritožbe . Pritožnike bi bilo treba obveščati o postopku in sprejetih odločitvah, končno odločitev pa bi morali prejeti v razumnem roku po vložitvi pritožbe.

    (14)

    Zaradi bližine nekaterih virov emisij metana mestnim ali stanovanjskim območjem in učinkov teh emisij na zdravje, okolje in podnebje bi morale imeti fizične ali pravne osebe možnost , da pri pristojnih organih vložijo ustrezno utemeljene pritožbe zaradi morebitnih kršitev te uredbe . V zvezi s tem bi moral evropski pravosodni portal omogočati vlaganje pritožb ter pristojnim organom zagotavljati dostop in informacije . Pritožnike bi bilo treba obveščati o postopku in sprejetih odločitvah, končno odločitev pa bi morali prejeti v razumnem roku po vložitvi pritožbe.

    Sprememba 17

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 15

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (15)

    Trden okvir za preverjanje lahko izboljša verodostojnost sporočenih podatkov. Poleg tega je zaradi stopnje podrobnosti in tehnične zapletenosti meritev emisij metana potrebno ustrezno preverjanje podatkov o emisijah metana, ki jih sporočajo upravljavci/operaterji in upravljavci rudnikov. Čeprav je samopreverjanje možno, preverjanje, ki ga opravijo tretje osebe, zagotavlja večjo neodvisnost in preglednost. Poleg tega omogoča usklajen nabor pristojnosti in raven strokovnega znanja, ki morda ni na voljo vsem javnim subjektom. Preveritelje bi morali akreditirati akreditacijski organi v skladu z Uredbo (ES) št. 765/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (20). Neodvisni akreditirani preveritelji bi zato morali zagotoviti, da so poročila o emisijah, ki jih pripravijo upravljavci/operaterji in upravljavci rudnikov, pravilna in skladna z zahtevami iz te uredbe. Podatke poročilih o emisijah bi morali pregledati, da bi ocenili njihovo zanesljivost, verodostojnost in točnost glede na brezplačne in javno dostopne evropske ali mednarodne standarde, ki so jih razvili neodvisni organi in katerih uporabo je določila Komisija. Zato bi bilo treba na Komisijo prenesti pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov za vključitev in določitev uporabe takih evropskih ali mednarodnih standardov. Preveritelji so ločeni od pristojnih organov in bi morali biti neodvisni od upravljavcev/operaterjev in upravljavcev rudnikov, ki bi jim morali zagotoviti vso potrebno pomoč, da se omogoči ali olajša izvajanje dejavnosti preverjanja, zlasti kar zadeva dostop do prostorov in predložitev dokumentacije ali evidenc.

    (15)

    Trden okvir za preverjanje lahko izboljša verodostojnost sporočenih podatkov. Poleg tega je zaradi stopnje podrobnosti in tehnične zapletenosti meritev emisij metana potrebno ustrezno preverjanje podatkov o emisijah metana, ki jih sporočajo upravljavci/operaterji in upravljavci rudnikov. Čeprav je samopreverjanje možno, preverjanje, ki ga opravijo tretje osebe, zagotavlja večjo neodvisnost in preglednost. Poleg tega omogoča usklajen nabor pristojnosti in raven strokovnega znanja, ki morda ni na voljo vsem javnim subjektom. Preveritelje bi morali akreditirati akreditacijski organi v skladu z Uredbo (ES) št. 765/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (20). Neodvisni akreditirani preveritelji bi zato morali zagotoviti, da so poročila o emisijah, ki jih pripravijo upravljavci/operaterji in upravljavci rudnikov, pravilna in skladna z zahtevami iz te uredbe. Preverjanje bi bilo treba izvesti skladu s sedanjimi evropskimi ali mednarodnimi standardi in metodologijami ter ob ustreznem upoštevanju narave dejavnosti upravljavca/operaterja. Preveritelji bi morali pregledati podatke v poročilih o emisijah , da bi ocenili njihovo zanesljivost, verodostojnost in točnost glede na brezplačne in javno dostopne evropske ali mednarodne standarde, ki so jih razvili neodvisni organi in katerih uporabo je določila Komisija . Za točnost podatkov bi morali preveritelji opravljati napovedane in nenapovedane preglede na kraju samem . Zato bi bilo treba na Komisijo prenesti pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov za vključitev in določitev uporabe takih evropskih ali mednarodnih standardov. Preveritelji so ločeni od pristojnih organov in bi morali biti neodvisni od upravljavcev/operaterjev in upravljavcev rudnikov, ki bi jim morali zagotoviti vso potrebno pomoč, da se omogoči ali olajša izvajanje dejavnosti preverjanja, zlasti kar zadeva dostop do prostorov in predložitev dokumentacije ali evidenc.

    Sprememba 18

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 16

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (16)

    Informacije iz poročil o emisijah, predloženih pristojnim organom, bi bilo treba zagotoviti Komisiji zaradi vloge preverjanja , ki jo je treba dodeliti mednarodni opazovalnici emisij metana, zlasti v zvezi z metodologijami zbiranja in analize podatkov ter preverjanjem metodologij in statističnih postopkov, ki jih podjetja uporabljajo za količinsko opredelitev sporočenih podatkov o emisijah. Referenčna merila v zvezi s tem lahko vključujejo standarde in smernice partnerstva za metan na področju nafte in plina. Informacije, ki jih pripravlja mednarodna opazovalnica emisij metana, bi morale biti na voljo javnosti, Komisija pa bi morala te informacije uporabiti za odpravo vseh ugotovljenih pomanjkljivosti v zvezi z merjenjem emisij metana, poročanjem o njih in preverjanjem podatkov o njih.

    (16)

    Preveritelji, pristojni organi in Komisija bi morali pri izpolnjevanju svojih obveznosti in izvrševanju svojih pooblastil iz te uredbe upoštevati informacije , ki se dajo na voljo na mednarodni ravni, na primer s strani mednarodne opazovalnice emisij metana, zlasti v zvezi z metodologijami zbiranja in analize podatkov ter preverjanjem metodologij in statističnih postopkov, ki jih upravljavci/operaterji in upravljavci rudnikov uporabljajo za količinsko opredelitev sporočenih podatkov o emisijah. Referenčna merila v zvezi s tem lahko vključujejo poročevalske okvire, predloge in smernice partnerstva za metan na področju nafte in plina.

    Sprememba 19

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 17

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (17)

    Mednarodna opazovalnica emisij metana, ki jo je Unija ustanovila oktobra 2020 v partnerstvu s Programom Združenih narodov za okolje, koalicijo za podnebje in čist zrak ter Mednarodno agencijo za energijo, je začela delovati na vrhu skupine G20 oktobra 2021. Njena naloga je zbirati, usklajevati, preverjati in objavljati podatke o antropogenih emisijah metana na svetovni ravni. Mednarodna opazovalnica emisij metana je del Programa Združenih narodov za okolje, ki je z Evropsko unijo sklenil memorandum o soglasju. Njena vloga je ključna za preverjanje podatkov o emisijah metana v energetskem sektorju, zato bi bilo treba vzpostaviti ustrezne odnose, da bi se lahko začele izvajati naloge preverjanja. Ker Mednarodna opazovalnica emisij metana ni organ Unije in se zanjo ne uporablja pravo Unije, je treba zagotoviti, da sprejme ustrezne ukrepe za zagotovitev zaščite interesov Unije in njenih držav članic .

    (17)

    Mednarodna opazovalnica emisij metana, ki jo je Unija ustanovila oktobra 2020 v partnerstvu s Programom Združenih narodov za okolje, koalicijo za podnebje in čist zrak ter Mednarodno agencijo za energijo, je začela delovati na vrhu skupine G20 oktobra 2021. Njena naloga je zbirati, usklajevati, preverjati in objavljati podatke o antropogenih emisijah metana na svetovni ravni. Mednarodna opazovalnica emisij metana bi morala imeti vlogo pri odkrivanju super emisijskih virov s sistemom zgodnjega odkrivanja in opozarjanja .

    Sprememba 20

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 25

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (25)

    Da bi bila merjenje in poročanje učinkovita, bi bilo treba od naftnih in plinskih podjetij zahtevati, da merijo emisije metana po izvoru vira in poročajo o njih ter da državam članicam dajo na voljo zbirne podatke, da bi lahko države članice izboljšale točnost poročanja o svojih evidencah. Poleg tega je potrebno učinkovito preverjanje podatkov, ki jih sporočajo podjetja, za zmanjšanje upravnega bremena za upravljavce/operaterje pa bi bilo treba poročanje organizirati na letni ravni.

    (25)

    Da bi bila količinska opredelitev in poročanje učinkovita, bi bilo treba od naftnih in plinskih podjetij zahtevati, da emisije metana količinsko opredelijo po izvoru vira in poročajo o njih ter da državam članicam dajo na voljo zbirne podatke, da bi lahko države članice izboljšale točnost poročanja o svojih evidencah. Poleg tega je potrebno učinkovito preverjanje podatkov, ki jih sporočajo podjetja, za zmanjšanje upravnega bremena za upravljavce/operaterje pa bi bilo treba poročanje organizirati na letni ravni.

    Sprememba 21

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 27

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (27)

    Okvir partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) ima pet stopenj poročanja. Poročanje na ravni izvora vira se začne na stopnji 3, ki velja za primerljivo s stopnjo 3 UNFCCC. Omogoča uporabo splošnih emisijskih faktorjev. Za poročanje na stopnji 4 partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) so potrebne neposredne meritve emisij metana na ravni izvora vira. To poročanje omogoča uporabo specifičnih emisijskih faktorjev. Za poročanje na stopnji 5 partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) je treba dodati dodatne meritve na ravni lokacije. Poleg tega morajo v skladu z okvirom partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) podjetja poročati o neposrednih meritvah emisij metana v treh letih po pristopu k partnerstvu za upravljana sredstva in v petih letih za neupravljana sredstva. Na podlagi pristopa, sprejetega v okviru partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) v zvezi s poročanjem na ravni izvora vira, in ob upoštevanju, da so številna podjetja Unije leta 2021 že pristopila k navedenemu partnerstvu, bi bilo treba od upravljavcev/operaterjev Unije zahtevati, da neposredne meritve emisij na ravni izvora vira predložijo v  24  mesecih za upravljana sredstva in v  36  mesecih za neupravljana sredstva. Poleg količinske opredelitve na ravni izvora vira količinska opredelitev na ravni lokacije omogoča ocenjevanje, preverjanje in usklajevanje ocen na ravni izvora vira, združenih po lokacijah, kar zagotavlja večje zaupanje v sporočene emisije. Tako kot v okviru partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) so v skladu s to uredbo potrebne meritve na ravni lokacije za uskladitev meritev na ravni izvora vira.

    (27)

    Najnovejši okvir partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) ima pet stopenj poročanja. Poročanje na ravni vira se začne na stopnji 3, ki velja za primerljivo s stopnjo 3 UNFCCC. Omogoča uporabo splošnih emisijskih faktorjev. Za poročanje na stopnji 4 partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) so potrebne neposredne meritve emisij metana na viru. To poročanje omogoča uporabo specifičnih emisijskih faktorjev. Za poročanje na stopnji 5 partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) je treba dodati dodatne meritve na ravni lokacije. Poleg tega morajo v skladu z okvirom partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) podjetja poročati o neposrednih meritvah emisij metana v treh letih po pristopu k partnerstvu za upravljana sredstva in v petih letih za neupravljana sredstva. Na podlagi pristopa, sprejetega v okviru partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) v zvezi s poročanjem na ravni vira, in ob upoštevanju, da so številna podjetja Unije leta 2021 že pristopila k navedenemu partnerstvu, bi bilo treba od upravljavcev/operaterjev Unije zahtevati, da neposredne meritve emisij na viru predložijo v  12  mesecih za upravljana sredstva in v  24  mesecih za neupravljana sredstva. Poleg količinske opredelitve na viru količinska opredelitev na ravni lokacije omogoča ocenjevanje, preverjanje in usklajevanje ocen na ravni vira, združenih po lokacijah, kar zagotavlja večje zaupanje v sporočene emisije. Tako kot v okviru partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) so v skladu s to uredbo potrebne meritve na ravni lokacije za uskladitev količinskih opredelitev na viru.

    Sprememba 22

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 30

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (30)

    Čeprav je izpuščanje metana običajno namerno , saj izhaja iz postopkov ali dejavnosti in naprav, zasnovanih v ta namen , je lahko tudi nenamerno, kot v primeru motnje v obratovanju .

    (30)

    Sežiganje metana na bakli in njegovo izpuščanje sta namerna , saj izhajata iz postopkov ali dejavnosti in naprav, zasnovanih v ta namen.

    Sprememba 23

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 31 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (31a)

    Podjetja, ki sodelujejo pri podnebni pobudi naftne in plinske industrije (OGCI), vključno s številnimi podjetji s sedežem v Evropi, so se zavezala, da bodo do leta 2025 zmanjšala intenzivnost metana na 0,2  %, in začela izvajati prizadevanja za zmanjšanje emisij. Podjetja, vključena v to pobudo, so že leta 2020 dosegla izhodiščno raven intenzivnosti metana v zgornjem delu oskrbovalne verige, zastavljeno za leto 2025, leta 2021 pa so jo znižala na 0,17  %. Več glavnih evropskih proizvajalcev poroča, da so dosegli intenzivnost metana v zgornjem in srednjem delu oskrbovalne verige, ki je precej pod to ravnjo. Komisija bi zato morala preučiti možnost uvedbe ambicioznega standarda uspešnosti za intenzivnost metana v zgornjem delu oskrbovalne verige, ki bi imel vrednost 0,2  % ali manj, ter pripraviti merila in predpise za izvajanje ustreznega standarda uspešnosti.

    Sprememba 24

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 32

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (32)

    Natančneje, emisije metana zaradi uhajanja se najpogosteje zmanjšajo z raziskavami za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja metana, ki se izvajajo za potrditev uhajanja, čemur sledi njegovo odpravljanje . Upravljavci/operaterji bi zato morali izvajati vsaj redne take raziskave, ki bi morale zajemati tudi meritve sestavin, ki izpuščajo metan, da bi se raziskalo nenamerno izpuščanje metana .

    (32)

    Natančneje, emisije metana zaradi uhajanja se najpogosteje zmanjšajo z raziskavami za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja metana, ki se izvajajo za potrditev in nato odpravo uhajanja ali zamenjavo sestavnih delov , na katerih prihaja do uhajanja . Upravljavci/operaterji bi zato morali izvajati vsaj redne take raziskave, ki bi morale zajemati tudi meritve sestavin, ki izpuščajo metan, da bi  pregledali nedelujočo opremo .

    Sprememba 25

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 33

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (33)

    V ta namen bi bilo treba vzpostaviti usklajen pristop za zagotovitev enakih konkurenčnih pogojev za vse upravljavce/operaterje v Uniji. Ta pristop bi moral vključevati minimalne zahteve za raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja, obenem pa državam članicam in upravljavcem/operaterjem dopuščati ustrezno stopnjo prožnosti. To je bistveno za omogočanje inovacij ter razvoja novih tehnologij in metod za navedene raziskave, s čimer se prepreči odvisnost od tehnologije na škodo varstva okolja. Nove tehnologije in metode ugotavljanja se še naprej pojavljajo, zato bi morale države članice spodbujati inovacije v tem sektorju, da bi se lahko sprejele najnatančnejše in stroškovno najučinkovitejše metode.

    (33)

    V ta namen bi bilo treba vzpostaviti usklajen pristop za zagotovitev enakih konkurenčnih pogojev za vse upravljavce/operaterje v Uniji. Ta pristop bi moral vključevati minimalne zahteve za raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja, obenem pa državam članicam in upravljavcem/operaterjem dopuščati ustrezno stopnjo prožnosti. To je bistveno za omogočanje inovacij ter razvoja novih sestavnih delov, tehnologij in metod za navedene raziskave, s čimer se prepreči odvisnost od tehnologije na škodo varstva okolja. Nove tehnologije in metode ugotavljanja se še naprej pojavljajo, zato bi morale države članice spodbujati inovacije v tem sektorju, da bi se lahko uvedli najnatančnejši in stroškovno najučinkovitejši sestavni deli brez uhajanja ter takšne tehnologije in metode za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja .

    Sprememba 26

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 33 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (33a)

    Harmoniziranemu pristopu koristijo standardizirane specifikacije, s katerimi se opredelijo ali ugotavljajo izpusti metana z uporabo različnih instrumentov in tehnologij ter ki lahko temeljijo na evropskih standardih ali, če teh ni, na mednarodnih standardih oziroma se določijo s pomočjo le-teh. Če ni ustreznih evropskih standardov, bi morala Komisija razmisliti o tem, da od ustreznih evropskih organizacij za standardizacijo zahteva sprejetje takih standardov v skladu z Uredbo (EU) št. 1025/2012 Evropskega parlamenta in Sveta. Zato bi bilo treba nanjo prenesti pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov za določitev takih specifikacij.

    Sprememba 27

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 34

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (34)

    V zvezi z obveznostmi za raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja bi bilo treba upoštevati več primerov dobre prakse. Raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja bi morale biti namenjene predvsem iskanju in odpravljanju uhajanja , ne pa njegovi količinski opredelitvi , pri čemer bi bilo treba območja z večjim tveganjem uhajanja preverjati pogosteje ; pogostost raziskav ne bi smela temeljiti le na potrebi po popravilu sestavnih delov, iz katerih metan uhaja nad mejno vrednostjo emisij metana, temveč tudi na operativnih vidikih ob upoštevanju tveganj za varnost. Če se ugotovi večje tveganje za varnost ali večje tveganje izgub metana, bi bilo treba pristojnim organom torej omogočiti , da za zadevne sestavne dele priporočijo večjo pogostost raziskav ; vsa uhajanja ne glede na velikost bi bilo treba evidentirati in jih spremljati , saj se lahko majhno uhajanje razvije v večje; odpravljanju uhajanja mora slediti potrditev, da je bilo odpravljanje učinkovito; da bi se omogočila uporaba prihodnjih, naprednejših tehnologij za ugotavljanje emisij metana, bi bilo treba določiti velikost izgube metana, pri kateri ali nad katero je odpravljanje upravičeno , pri čemer bi bilo treba operaterjem omogočiti izbiro naprave za ugotavljanje . Po potrebi se lahko v okviru te uredbe uporablja stalno spremljanje.

    (34)

    V zvezi z obveznostmi za raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja bi bilo treba upoštevati več primerov dobre prakse. Raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja bi morale biti namenjene predvsem iskanju in čim hitrejšemu odpravljanju uhajanja s popravilom ali zamenjavo sestavnega dela , kjer prihaja do uhajanja, ne pa njegovi količinski opredelitvi ; pogostost raziskav bi morala temeljiti na potrebi po popravilu ali zamenjavi sestavnih delov s tehnologijo , ki bolje tesni ; vsa uhajanja ne glede na velikost bi bilo treba odpraviti , saj se lahko majhno uhajanje razvije v večje; odpravljanju uhajanja mora slediti potrditev, da je bilo odpravljanje učinkovito; da bi se omogočila uporaba prihodnjih, naprednejših sestavnih delov ali tehnologij za ugotavljanje emisij metana, bi bilo treba določiti minimalne zahteve za naprave in metodologijo , ki se uporablja za ugotavljanje uhajanja na podlagi dokazane učinkovitosti .

    Sprememba 28

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 34 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (34a)

    Danes so vzrok številnih uhajanj stare tehnologije in slabo vzdrževanje. Te tehnologije bi bilo treba hitro nadomestiti z novimi inovativnimi rešitvami. V programu za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja bi bilo zato treba opisati, kako namerava upravljavec/operater kartirati sestavne dele, pri katerih obstaja veliko tveganje uhajanja metana, in določiti, kako namerava vse te sestavne dele nadomestiti z novimi inovativnimi tehnologijami, ki zagotavljajo dolgoročno zaščito pred uhajanjem v prihodnosti.

    Sprememba 29

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 35

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (35)

    Izpuščanje je sproščanje nezgorelega metana v ozračje , bodisi namerno iz procesov ali dejavnosti ali naprav, ki so za to namenjene , bodisi nenamerno v primeru motnje v obratovanju . Glede na to, da ima izpuščanje močan učinek emisij toplogrednih plinov, bi ga bilo treba prepovedati, razen v nujnih primerih, pri motnjah v obratovanju ali med nekaterimi posebnimi dogodki, pri katerih se izpuščanju ni mogoče povsem izogniti.

    (35)

    Izpuščanje je namerno sproščanje nezgorelega metana v ozračje iz procesov ali dejavnosti ali naprav, ki so za to namenjene. Glede na to, da ima izpuščanje močan učinek emisij toplogrednih plinov, bi ga bilo treba prepovedati, razen v nujnih primerih, pri motnjah v obratovanju ali med nekaterimi posebnimi dogodki, pri katerih se izpuščanju ni mogoče povsem izogniti. Da upravljavci/operaterji ne bi uporabljali opreme, zasnovane za izpuščanje, bi bilo treba sprejeti tehnološke standarde, ki bi omogočali uporabo alternativ brez emisij.

    Sprememba 30

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 36

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (36)

    Sežig na bakli je nadzorovano zgorevanje metana zaradi odstranitve v napravi, zasnovani za to zgorevanje. Kadar se izvaja med običajno proizvodnjo nafte ali zemeljskega plina in zaradi nezadostnih naprav ali geoloških razmer za ponovni vbrizg metana, njegovo uporabo na lokaciji ali odpremo na trg, se šteje za rutinski sežig na bakli. Rutinski sežig na bakli bi bilo treba prepovedati. Sežig na bakli bi moral biti dovoljen le, če je edina alternativa izpuščanju in če izpuščanje ni prepovedano. Izpuščanje je za okolje bolj škodljivo kot sežig na bakli, saj v ozračje sproščeni plin običajno vsebuje visoke ravni metana, medtem ko metan pri sežigu na bakli oksidira v ogljikov dioksid.

    (36)

    Sežig na bakli je nadzorovano zgorevanje metana zaradi odstranitve v napravi, zasnovani za to zgorevanje. Kadar se izvaja med običajno proizvodnjo nafte ali zemeljskega plina in zaradi nezadostnih naprav ali geoloških razmer za ponovni vbrizg metana, njegovo uporabo na lokaciji ali odpremo na trg, se šteje za rutinski sežig na bakli. Rutinski sežig na bakli bi bilo treba prepovedati. Sežig na bakli bi moral biti dovoljen le, kadar je edina alternativa izpuščanju in kadar izpuščanje ni prepovedano, zato bi moral imeti sežig na bakli vedno prednost pred izpuščanjem, kjer ni na voljo drugih možnosti. Vendar je bilo po podatkih Mednarodne agencije za energijo  (1a) leta 2021 na svetu na bakli sežganih 143 milijard kubičnih metrov fosilnega plina, kar je približno enako skupni količini zemeljskega plina, ki ga uvozijo Nemčija, Francija in Nizozemska. To je povzročilo neposreden izpust 270 milijonov ton CO2 in skoraj 8 milijonov ton metana (240 milijonov tone ekvivalenta CO2) Izpuščanje je za okolje bolj škodljivo kot sežig na bakli, saj v ozračje sproščeni plin običajno vsebuje visoke ravni metana, medtem ko metan pri sežigu na bakli oksidira v ogljikov dioksid. Po mnenju Mednarodne agencije za energijo (IEA) bi zmanjšanje sežiganja, izpuščanja in uhajanja metana omogočilo večjo takojšnjo umiritev trgov plina kot vlaganje v nove dobave. Agencija IEA  (1b) je ocenila, da bi lahko na trgih ponudili skoraj 210 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina, ki bi bil rezultat svetovnih prizadevanj za odpravo sežiganja, ki ni nujno, in zmanjšanje emisij metana iz naftnih in plinskih dejavnosti.

    Sprememba 31

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 37

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (37)

    Za sežig na bakli kot alternativo izpuščanju morajo biti naprave za sežig na bakli, v katerih zgoreva metan, učinkovite. Zato bi bilo treba zahtevo po učinkovitosti zgorevanja vključiti tudi za primere, v katerih je dopusten sežig na bakli. Zahtevati bi bilo treba tudi uporabo pilotnih gorilnikov, ki zagotavljajo zanesljivejši vžig, saj nanje ne vpliva veter.

    (37)

    Za sežig na bakli kot alternativo izpuščanju morajo biti naprave za sežig na bakli, v katerih zgoreva metan, učinkovite. Zato bi bilo treba zahtevo po učinkovitosti zgorevanja vključiti tudi za primere, v katerih je dopusten sežig na bakli. Zahtevati bi bilo treba tudi uporabo avtomatskega vžigalnika ali neprekinjenih pilotnih gorilnikov, ki zagotavljajo zanesljivejši vžig, saj nanje ne vpliva veter.

    Sprememba 32

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 40

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (40)

    Emisije metana iz neaktivnih naftnih in plinskih vrtin predstavljajo tveganje za javno zdravje, varnost in okolje. Zato bi morale še vedno veljati obveznosti spremljanja in poročanja, pri čemer bi bilo treba te vrtine in območja vrtin rekultivirati in jih sanirati. V takih primerih bi morale imeti države članice prevladujočo vlogo, zlasti pri pripravi evidenc in načrtov za ublažitev.

    (40)

    Emisije metana iz neaktivnih naftnih in plinskih vrtin predstavljajo tveganje za javno zdravje, varnost in okolje. Zato bi morale še vedno veljati obveznosti spremljanja in poročanja, pri čemer bi bilo treba te vrtine in območja vrtin rekultivirati in jih sanirati. V takih primerih bi morale imeti države članice prevladujočo vlogo, zlasti za to, da v jasnih rokih pripravijo evidence in načrte za ublažitev.

    Sprememba 33

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 44

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (44)

    Ko je proizvodnja ustavljena in je rudnik zaprt ali opuščen, se iz njega še naprej sprošča metan, imenovan metan iz opuščenega rudnika. Te emisije se običajno pojavljajo pri natančno opredeljenih točkovnih virih, kot so prezračevalni jaški ali ventili za regulacijo tlaka. Z večjimi podnebnimi ambicijami in preusmeritvijo proizvodnje energije na ogljično manj intenzivne vire energije se bodo emisije metana iz opuščenih rudnikov v Uniji verjetno povečale. Ocenjuje se, da se še deset let po prenehanju rudarjenja metan iz nezaplavljenih rudnikov še naprej sprošča na ravni, ki dosega približno 40 % emisij, zabeleženih ob zaprtju25. Poleg tega je obravnava metana iz opuščenih rudnikov še vedno razdrobljena zaradi različnih lastniških pravic in pravic do izkoriščanja v EU. Države članice bi zato morale vzpostaviti popis zaprtih in opuščenih premogovnikov, poleg tega bi bilo treba od njih ali od opredeljene odgovorne strani zahtevati, da namestijo naprave za merjenje emisij metana.

    (44)

    Ko je proizvodnja ustavljena in je rudnik zaprt ali opuščen, se iz njega še naprej sprošča metan, imenovan metan iz opuščenega rudnika. Te emisije se običajno pojavljajo pri natančno opredeljenih točkovnih virih, kot so prezračevalni jaški ali ventili za regulacijo tlaka. Z večjimi podnebnimi ambicijami in preusmeritvijo proizvodnje energije na ogljično manj intenzivne vire energije se bodo emisije metana iz opuščenih rudnikov v Uniji verjetno povečale. Ocenjuje se, da se še deset let po prenehanju rudarjenja metan iz nezaplavljenih rudnikov še naprej sprošča na ravni, ki dosega približno 40 % emisij, zabeleženih ob zaprtju25. Poleg tega je obravnava metana iz opuščenih rudnikov še vedno razdrobljena zaradi različnih lastniških pravic in pravic do izkoriščanja v EU. Države članice bi zato morale vzpostaviti popis zaprtih in opuščenih premogovnikov, poleg tega bi bilo treba od njih ali od opredeljene odgovorne strani zahtevati, da namestijo naprave za merjenje emisij metana. Treba bi bilo opredeliti primere najboljše prakse ter jih vključiti v morebitne smernice za obdelavo metana iz opuščenih rudnikov.

    Sprememba 34

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 48

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (48)

    Podzemni premogovniki so bodisi rudniki črnega premoga bodisi rudniki koksnega premoga. Črni premog se uporablja predvsem kot vir energije, koksni premog pa se uporablja kot gorivo in kot reaktant v procesu proizvodnje jekla. Za rudnike koksnega premoga in rudnike črnega premoga bi morala veljati obveznost merjenja emisij metana, poročanja o njih in njihovega preverjanja.

    (48)

    Podzemni premogovniki so bodisi rudniki termalnega premoga bodisi rudniki koksnega premoga. Termalni premog se uporablja predvsem kot vir energije, koksni premog pa se uporablja kot gorivo in kot reaktant v procesu proizvodnje jekla. Za rudnike koksnega premoga in rudnike termalnega premoga bi morala veljati obveznost merjenja emisij metana, poročanja o njih in njihovega preverjanja ter sprejetja ukrepov za zmanjšanje teh emisij .

    Sprememba 35

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 49

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (49)

    Za obratujoče podzemne premogovnike bi bilo treba zmanjševanje emisij metana izvajati s postopnim opuščanjem izpuščanja in sežiga na bakli. V zvezi z zaprtimi ali opuščenimi podzemnimi premogovniki lahko zaplavljenje rudnika sicer prepreči emisije metana, vendar se ne izvaja sistematično in predstavlja okoljsko tveganje. Tudi v teh rudnikih bi bilo treba postopno opustiti izpuščanje in sežig na bakli. Ker geološke omejitve in okoljski vidiki onemogočajo univerzalen pristop za ublažitev emisij metana iz opuščenih podzemnih premogovnikov (31), bi morale države članice pripraviti lasten načrt za blažitev, pri čemer bi morale upoštevati te omejitve in tehnično izvedljivost ublažitve emisij metana iz opuščenega rudnika.

    (49)

    Za obratujoče podzemne premogovnike bi bilo treba zmanjševanje emisij metana izvajati s postopnim opuščanjem izpuščanja in sežiga na bakli z manj kot 99-odstotno učinkovitostjo . V zvezi z zaprtimi ali opuščenimi podzemnimi premogovniki lahko zaplavljenje rudnika sicer prepreči emisije metana, vendar se ne izvaja sistematično in predstavlja okoljsko tveganje. Tudi v teh rudnikih bi bilo treba postopno opustiti izpuščanje in sežig na bakli z manj kot 99-odstotno učinkovitostjo . Ker geološke omejitve in okoljski vidiki onemogočajo univerzalen pristop za ublažitev emisij metana iz opuščenih podzemnih premogovnikov (31), bi morale države članice pripraviti lasten načrt za blažitev, pri čemer bi morale upoštevati te omejitve in tehnično izvedljivost ublažitve emisij metana iz opuščenega rudnika.

    Sprememba 36

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 49 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (49a)

    Za zmanjšanje emisij metana iz delujočih premogovnikov bi morala Unija podpirati sisteme spodbud za zmanjšanje emisij metana. Ti sistemi lahko zlasti spodbujajo naložbe v zajemanje in vbrizgavanje metana v omrežje, zmanjšanje emisij metana iz prezračevalnih jaškov in iz sežiganja. Unija bi morala sprejeti odločne ukrepe za mobilizacijo finančnih sredstev Unije, namenjenih naložbam v tehnologije za zmanjšanje emisij metana v vseh delujočih in opuščenih rudnikih. Kadar podpora Unije ne zadostuje za podporo temu cilju, bi bilo treba spodbujati namenske sisteme pristojbin in dajatev, ki bi bili jasno strukturirani za spodbujanje naložb v zmanjšanje emisij metana, med drugim v okviru programov državne pomoči, namenjenih razgradnji zmogljivosti za proizvodnjo premoga.

    Sprememba 37

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 51

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (51)

    Unija je odvisna od uvoza 70 % svoje porabe črnega premoga, 97 % porabe nafte in 90 % porabe zemeljskega plina. Na voljo ni natančnega znanja o obsegu, izvoru ali naravi emisij metana, ki so povezane z energijo iz fosilnih virov, porabljeno v Uniji, vendar nastajajo v tretjih državah.

    (51)

    Unija je odvisna od uvoza 70 % svoje porabe termalnega premoga, 97 % porabe nafte in 90 % porabe zemeljskega plina. Po ocenah IEA so leta 2020 emisije metana, povezane z uvoženo nafto in plinom v Unijo, predstavljale približno 9 000 kiloton metana  (1a) , v primerjavi z ocenami o 1 033 kilotonah emisij metana iz nafte in plina, ki naj bi v Uniji nastale leta 2019  (1b) . Medtem ko ocenjeni delež skupnih svetovnih antropogenih emisij metana v Evropi znaša približno 6 %  (1c) , pa poraba ter odvisnost od uvoza fosilnih goriv, ki izvirajo izven Unije, pomembno zviša raven emisij metana, ki nastanejo s porabo v Uniji.

    Sprememba 38

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 52

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (52)

    Učinki globalnega segrevanja, ki jih povzročajo emisije metana, so čezmejni. Čeprav so nekatere države proizvajalke energije iz fosilnih virov začele ukrepati na nacionalni ravni, da bi zmanjšale emisije metana v svojih energetskih sektorjih, za številne izvoznike na njihovih domačih trgih ne veljajo nobeni predpisi. Taki upravljavci/operaterji potrebujejo jasne spodbude za ukrepanje v zvezi s svojimi emisijami metana, zato bi morale biti na trgih na voljo pregledne informacije o emisijah metana .

    (52)

    Učinki globalnega segrevanja, ki jih povzročajo emisije metana, so čezmejni. Čeprav so nekatere države proizvajalke energije iz fosilnih virov začele ukrepati na nacionalni ravni, da bi zmanjšale emisije metana v svojih energetskih sektorjih, za številne izvoznike na njihovih domačih trgih ne veljajo nobeni predpisi. Taki upravljavci/operaterji potrebujejo jasne spodbude za ukrepanje v zvezi s svojimi emisijami metana, zato mora ta uredba zajemati celotno dobavno verigo .

    Sprememba 39

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 54

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (54)

    Kot je bilo napovedano v sporočilu o strategiji EU za metan (34), je Unija zavezana sodelovanju s svojimi energetskimi partnerji in drugimi ključnimi državami uvoznicami energije iz fosilnih virov za boj proti emisijam metana na svetovni ravni. Energetska diplomacija na področju emisij metana je že prinesla pomembne rezultate. Septembra 2021 so Unija in Združene države napovedale svetovno zavezo za metan, ki predstavlja politično zavezo za zmanjšanje svetovnih emisij metana za 30 % do leta 2030 (glede na raven iz leta 2020), sprejeta pa je bila na konferenci ZN o podnebnih spremembah (COP26) novembra 2021 v Glasgowu. K podpori tej zavezi se je obvezalo več kot sto držav, ki predstavljajo skoraj polovico svetovnih antropogenih emisij metana. Svetovna zaveza za metan vključuje zavezo o prehodu na uporabo najboljših razpoložljivih metodologij evidentiranja za količinsko določanje emisij metana s posebnim poudarkom na velikih emisijskih virih .

    (54)

    Kot je bilo napovedano v sporočilu o strategiji EU za metan (34), je Unija zavezana sodelovanju s svojimi energetskimi partnerji in drugimi ključnimi državami uvoznicami energije iz fosilnih virov za boj proti emisijam metana na svetovni ravni. Energetska diplomacija na področju emisij metana je že prinesla pomembne rezultate. Septembra 2021 so Unija in Združene države napovedale svetovno zavezo za metan, ki predstavlja politično zavezo za prostovoljne ukrepe, s katerimi bi prispevali k skupnim prizadevanjem za zmanjšanje svetovnih emisij metana za 30 % do leta 2030 (glede na raven iz leta 2020), sprejeta pa je bila na konferenci ZN o podnebnih spremembah (COP26) novembra 2021 v Glasgowu. K podpori tej zavezi se je obvezalo več kot sto držav, ki predstavljajo skoraj polovico svetovnih antropogenih emisij metana. Svetovna zaveza za metan vključuje zavezo o prehodu na uporabo najboljših razpoložljivih metodologij evidentiranja za količinsko določanje emisij metana.

    Sprememba 40

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 57

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (57)

    Unija hkrati z nadaljevanjem uspešnih diplomatskih prizadevanj za doseganje takšnih globalnih zavez še naprej spodbuja znatno zmanjšanje emisij metana na svetovni ravni, zlasti v državah, ki Uniji dobavljajo energijo iz fosilnih virov.

    (57)

    Unija bi morala hkrati z nadaljevanjem diplomatskih prizadevanj za doseganje globalnih zavez za znatno zmanjšanje emisij metana z reguliranjem uvoza še naprej podpirati vsa prizadevanja, povezana z znatnim zmanjšanjem emisij metana na svetovni ravni, zlasti v državah, ki Uniji dobavljajo energijo iz fosilnih virov.

    Sprememba 41

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 58

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (58)

    Zato bi bilo treba od uvoznikov energije iz fosilnih virov v Unijo zahtevati, da državam članicam zagotovijo informacije o ukrepih zvezi z merjenjem emisij metana , poročanjem o njih in njihovi blažitvi , ki jih izvajajo izvozniki, zlasti o uporabi regulativnih ali prostovoljnih ukrepov za nadzor njihovih emisij metana, vključno z ukrepi, kot so raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja ali ukrepi za nadzor in omejitev izpuščanja in sežiga metana na bakli. Ravni merjenja in poročanja, določene v zahtevah po informacijah, ki se uporabljajo za uvoznike, ustrezajo ravnem, ki naj bi se od upravljavcev/operaterjev iz Unije zahtevale v tej uredbi, kot je navedeno v uvodnih izjavah 24 do 26 in 46. Informacije o ukrepih za nadzor emisij metana niso bolj obremenjujoče od tistih, ki se zahtevajo od upravljavcev/operaterjev Unije.

    (58)

    Zato bi morala za uvoznike fosilne energije v Unijo veljati podobna pravila kot za proizvajalce Uniji o spremljanju , poročanju in preverjanju , ugotavljanju in odpravljanju uhajanja ter omejitvah izpuščanja in sežiga na bakli.

    Sprememba 42

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 58 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (58a)

    Uvozniki so upravičeni do odstopanja, kadar za celotno dobavno verigo dokažejo izvajanje ukrepov, katerih učinkovitost se šteje za primerljivo z zahtevami iz te uredbe, ali zagotovijo jamstva o izvoru in prevozu v državah, za katere se šteje, da so regulativno enakovredne. Da se zagotovi skladnost odstopanja s trgovinskim pravom, bi ga morala Komisija oceniti in odobriti.

    Sprememba 43

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 59

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (59)

    Države članice bi morale te informacije sporočiti Komisiji. Na podlagi teh informacij bi morala Unija vzpostaviti in upravljati podatkovno zbirko o preglednosti za uvoz energije iz fosilnih virov v Unijo, v kateri bi bilo podrobno navedeno, ali so izvozna podjetja pristopila k partnerstvu za metan na področju nafte in plina za naftna in plinska podjetja, in, če je ta zbirka vzpostavljena, enakovreden standard za premogovniška podjetja, priznan na mednarodni ravni ali ravni Unije. Iz teh informacij bi morala biti razvidna stopnja zavezanosti podjetij v državah izvoznicah merjenju emisij metana, poročanju o njih in njihovem preverjanju v skladu z metodami poročanja UNFCCC stopnje 3. Taka podatkovna zbirka o preglednosti bi se uporabljala kot vir informacij za odločitve o nakupu, ki jih sprejmejo uvozniki energije iz fosilnih virov v Unijo, ter za druge deležnike in javnost. Podatkovna zbirka o preglednosti bi morala odražati tudi prizadevanja podjetij v Uniji in podjetij, ki izvažajo energijo iz fosilnih virov v Unijo, za merjenje emisij metana in poročanje o njih, pa tudi za njihovo zmanjšanje. Vključevati bi morala tudi informacije o regulativnih ukrepih za merjenje, poročanje in blažitev v državah, v katerih se proizvaja energija iz fosilnih virov.

    (59)

    Države članice bi morale te informacije sporočiti Komisiji. Na podlagi teh informacij bi morala Unija vzpostaviti in upravljati podatkovno zbirko o preglednosti za uvoz energije iz fosilnih virov v Unijo, v kateri bi bilo podrobno navedeno, ali so izvozna podjetja pristopila k partnerstvu za metan na področju nafte in plina za naftna in plinska podjetja, in, če je ta zbirka vzpostavljena, enakovreden standard za premogovniška podjetja, priznan na mednarodni ravni ali ravni Unije. Iz teh informacij bi morala biti razvidna stopnja zavezanosti podjetij v državah izvoznicah merjenju emisij metana, poročanju o njih in njihovem preverjanju v skladu z metodami poročanja UNFCCC stopnje 3. Taka podatkovna zbirka o preglednosti bi se uporabljala kot vir informacij za odločitve o nakupu, ki jih sprejmejo uvozniki energije iz fosilnih virov v Unijo, ter za druge deležnike in javnost. Podatkovna zbirka o preglednosti bi morala odražati tudi ukrepe podjetij v Uniji in podjetij, ki izvažajo energijo iz fosilnih virov v Unijo, za merjenje emisij metana in poročanje o njih, pa tudi za njihovo zmanjšanje. Vključevati bi morala tudi informacije o regulativnih ukrepih za merjenje, poročanje in blažitev v državah, v katerih se proizvaja energija iz fosilnih virov.

    Sprememba 44

    Predlog uredbe

    Uvodna izjava 61

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (61)

    Ukrepi iz uvodnih izjav 58 do 60 bi morali skupaj povečati preglednost za kupce , kar bi jim omogočilo sprejemanje informiranih odločitev glede nabave in izboljšalo možnost širše uporabe rešitev za ublažitev emisij metana po vsem svetu . Poleg tega naj bi se z njimi dodatno spodbujalo mednarodna podjetja, da prevzamejo mednarodne standarde za merjenje emisij metana in poročanje o njih, na primer v okviru partnerstva za metan na področju nafte in plina, ali sprejmejo učinkovite ukrepe za merjenje, poročanje in ublažitev. Ti ukrepi so zasnovani kot podlaga za postopen pristop za povišanje ravni strogosti ukrepov, ki se uporabljajo za uvoz. Na Komisijo bi bilo zato treba prenesti pooblastilo za spreminjanje ali dopolnitev zahtev glede poročanja za uvoznike. Poleg tega bi morala Komisija oceniti izvajanje teh ukrepov ter – če meni, da je to primerno – v pregled predložiti predloge za uvedbo strožjih ukrepov za uvoznike in zagotovitev primerljive ravni učinkovitosti ukrepov, ki se v tretjih državah uporabljajo za spremljanje emisij metana, poročanje o njih ter njihovo preverjanje in blažitev . Pri oceni bi bilo treba upoštevati delo, ki ga je opravila Mednarodna opazovalnica emisij metana, vključno z indeksom oskrbe z metanom, podatkovno zbirko za preglednost in orodjem za globalno spremljanje povzročiteljev emisij metana. Če se Komisiji zdi primerno povišati raven strogosti ukrepov, ki se uporabljajo za uvoz, je zlasti pomembno, da se med pripravljalnim delom ustrezno posvetuje, med drugim z ustreznimi tretjimi državami.

    (61)

    Ukrepi iz uvodnih izjav 58 do 60 bi morali skupaj povečati preglednost za kupce in olajšati preverjanje popolne skladnosti z uredbo Unije o uvozu . Poleg tega naj bi se z njimi dodatno spodbujalo mednarodna podjetja, da prevzamejo mednarodne standarde za merjenje emisij metana in poročanje o njih, na primer v okviru partnerstva za metan na področju nafte in plina, ali sprejmejo učinkovite ukrepe za merjenje, poročanje in ublažitev. Na Komisijo bi bilo treba prenesti pooblastilo za spreminjanje ali dopolnitev zahtev glede poročanja za uvoznike. Poleg tega bi morala Komisija oceniti izvajanje teh ukrepov ter – če meni, da je to primerno – v pregled predložiti predloge za uvedbo strožjih ukrepov za uvoznike. Pri oceni bi bilo treba upoštevati delo, ki ga je opravila Mednarodna opazovalnica emisij metana, vključno z indeksom oskrbe z metanom, podatkovno zbirko za preglednost in orodjem za globalno spremljanje povzročiteljev emisij metana. Če se Komisiji zdi primerno povišati raven strogosti ukrepov, ki se uporabljajo za uvoz, je zlasti pomembno, da se med pripravljalnim delom ustrezno posvetuje, med drugim z ustreznimi tretjimi državami.

    Sprememba 45

    Predlog uredbe

    Člen 1 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Ta uredba določa pravila za natančno merjenje emisij metana v energetskem sektorju Unije, poročanje o njih in njihovo preverjanje ter za zmanjšanje teh emisij, med drugim z raziskavami za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja ter omejitvami izpuščanja in sežiga na bakli. Ta uredba določa tudi pravila o orodjih, ki zagotavljajo preglednost emisij metana iz uvoza energije iz fosilnih virov v Unijo.

    1.   Ta uredba določa pravila za natančno merjenje , količinsko opredelitev in spremljanje emisij metana v energetskem sektorju Unije, poročanje o njih in njihovo preverjanje ter za zmanjšanje teh emisij, med drugim z raziskavami za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja, obveznostmi odpravljanja uhajanja ter omejitvami izpuščanja in sežiga na bakli. Ta uredba določa tudi pravila o orodjih, ki zagotavljajo preglednost emisij metana iz uvoza energije iz fosilnih virov v Unijo.

    Sprememba 46

    Predlog uredbe

    Člen 1 – odstavek 2 – točka b

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (b)

    prenos, distribucijo in podzemno skladiščenje plina ter terminale za utekočinjeni zemeljski plin (UZP) , ki obratujejo s fosilnim in/ali obnovljivim (bio- ali sintetičnim) metanom;

    (b)

    prenos, distribucijo (brez merilnih sistemov na točkah končne porabe) in podzemno skladiščenje plina ter terminale za utekočinjeni zemeljski plin, ki obratujejo s fosilnim in/ali obnovljivim (bio- ali sintetičnim) metanom;

    Sprememba 47

    Predlog uredbe

    Člen 1 – odstavek 2 – točka c a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (ca)

    petrokemični proizvodi.

    Sprememba 48

    Predlog uredbe

    Člen 1 – odstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.   Ta uredba se uporablja za emisije metana, ki nastajajo zunaj Unije, v zvezi z zahtevami po informacijah za uvoznike, podatkovno zbirko za preglednost v zvezi z metanom in orodjem za spremljanje emisijskih virov metana.

    3.   Ta uredba se uporablja za emisije metana, ki nastajajo zunaj Unije, v zvezi z zahtevami za uvoznike, podatkovno zbirko za preglednost nad metanom in orodjem za spremljanje emisijskih virov metana.

    Sprememba 49

    Predlog uredbe

    Člen 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    Člen 1a

     

    Cilj Unije glede zmanjšanja emisij metana

     

    1.     Komisija v skladu z dolgoročnim temperaturnim ciljem iz člena 2(1), točka (a), Pariškega sporazuma, ciljem ničelnih neto emisij toplogrednih plinov najpozneje do leta 2050 iz člena 2(1) Uredbe (EU) 2021/1119 in ciljem svetovne zaveze za metan, da se svetovne antropogene emisije metana do leta 2030 zmanjšajo za vsaj 30 % glede na ravni iz leta 2020, do 31. decembra 2025 in na podlagi ocene učinka predlaga zavezujoč cilj Unije za zmanjšanje emisij metana do leta 2030, ki zajema vse zadevne sektorje, iz katerih prihajajo emisije.

     

    2.     Države članice v skladu z odstavkom 1 skupaj zagotovijo, da se emisije metana iz energetskega sektorja v Uniji do leta 2030 zmanjšajo na raven, ki bo zajela družbene koristi zmanjšanja emisij metana za manj, kot bi bili stroške zanje.

     

    3.     Vsaka država članica postavi nacionalne cilje zmanjšanja emisij metana v okviru svojih celovitih nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov v skladu s členi 3, 4 in 5 ter členi 9 do 14 Uredbe (EU) 2018/1999. Če Komisija na podlagi ocene prve posodobitve celovitih nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov, predloženih na podlagi člena 14 Uredbe (EU) 2018/1999, ugotovi, da so nacionalni prispevki držav članic nezadostni za skupno doseganje splošnega cilja Unije, predlaga ukrepe in izvaja svoja pooblastila na ravni Unije, da bi skupaj dosegla cilj iz odstavka 2 tega člena.

    Sprememba 50

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (1)

    „emisije metana“ pomenijo vse neposredne emisije iz vseh sestavnih delov, ki so potencialni viri emisij metana, bodisi zaradi namernega ali nenamernega izpuščanja bodisi zaradi nepopolnega zgorevanja na baklah, ali iz drugih sestavnih delov in nenamernih uhajanj;

    (1)

    „emisije metana“ pomenijo vse neposredne emisije iz vseh sestavnih delov, ki so potencialni viri emisij metana, bodisi zaradi izpuščanja bodisi zaradi nepopolnega zgorevanja na baklah, ali iz drugih sestavnih delov in uhajanj;

    Sprememba 51

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (1a)

    „sestavni del“ pomeni vsak posamezni del tehnične opreme, ki lahko sprošča ubežne emisije metana ali hlapnih organskih spojin;

    Sprememba 52

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 1 b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (1b)

    „uhajanje“ pomeni vsako nenamerno emisijo metana iz sestavnega dela;

    Sprememba 53

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 7

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (7)

    „preveritelj“ pomeni pravno osebo, ki ni pristojni organ, imenovano v skladu s členom 4 te uredbe, ki opravlja dejavnosti preverjanja in ki jo je v skladu z Uredbo (ES) št. 765/2008 akreditiral nacionalni akreditacijski organ, ali drugače pooblaščeno fizično osebo, ne glede na člen 5(2) navedene uredbe, v času izdaje izjave o preverjanju;

    (7)

    „preveritelj“ pomeni pravno osebo, ki opravlja dejavnosti preverjanja in ki jo je v skladu z Uredbo (ES) št. 765/2008 akreditiral nacionalni akreditacijski organ, ali drugače pooblaščeno fizično osebo, ne glede na člen 5(2) navedene uredbe, v času izdaje izjave o preverjanju;

    Sprememba 54

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 9 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (9a)

    „objekt“ pomeni eno ali več naprav na istem kraju, ki jih upravlja ena sama fizična ali pravna oseba;

    Sprememba 55

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 9 b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (9b)

    „kraj“ pomeni zemljepisno lego industrijskega kompleksa;

    Sprememba 56

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 10

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (10)

    „emisijski faktor“ pomeni koeficient, ki količinsko opredeljuje emisije ali odvzeme plina na enoto dejavnosti in ki pogosto temelji na vzorcu merilnih podatkov, v zvezi s katerimi se izračuna povprečje za določitev reprezentativne stopnje emisij za dano raven dejavnosti v danem nizu pogojev obratovanja;

    (10)

    „emisijski faktor“ pomeni koeficient, ki količinsko opredeljuje emisije plina na enoto dejavnosti in ki pogosto temelji na vzorcu merilnih podatkov, v zvezi s katerimi se izračuna povprečje za določitev reprezentativne stopnje emisij za dano raven dejavnosti v danem nizu pogojev obratovanja;

    Sprememba 57

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 12

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (12)

    „specifični emisijski faktor“ pomeni emisijski faktor, ki je izpeljan iz neposrednih meritev;

    (12)

    „specifični emisijski faktor“ pomeni emisijski faktor za posamezno vrsto vira emisije , ki je izpeljan iz neposrednih meritev;

    Sprememba 58

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 13

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (13)

    „neposredna meritev“ pomeni neposredno količinsko opredelitev emisij metana na izvoru vira z napravo za merjenje metana ;

    (13)

    „neposredna meritev“ pomeni meritev emisij metana na izvoru vira z napravo za merjenje , ki omogoča tako merjenje ;

    Sprememba 59

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 13 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (13a)

    „količinska opredelitev“ pomeni postopke za določitev količine emisij metana na podlagi neposrednih meritev ali, kadar neposredne meritve niso izvedljive, na podlagi podrobnih inženirskih izračunov ali simulacijskih orodij ter na podlagi napredne opreme in metod spremljanja;

    Sprememba 60

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 14

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (14)

    „emisije metana na lokaciji“ pomenijo vse vire emisij znotraj sredstva ;

    (14)

    „emisije metana na lokaciji“ pomenijo vse vire emisij na celotni lokaciji ;

    Sprememba 61

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 15

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (15)

    „meritev na lokaciji“ pomeni meritev od zgoraj navzdol in običajno vključuje uporabo senzorjev, nameščenih na mobilni platformi, kot so vozila, droni, zrakoplovi, čolni in sateliti, ali druga sredstva za pridobitev popolnega pregleda nad emisijami na celotni lokaciji;

    (15)

    „meritev na lokaciji“ pomeni meritev od zgoraj navzdol in običajno vključuje uporabo senzorjev, nameščenih na mobilni platformi, kot so vozila, droni, zrakoplovi, čolni in sateliti, uporabo fiksnih senzorjev, kot so stalna omrežja točkovnih senzorjev, ali druga sredstva za pridobitev popolnega pregleda nad emisijami na celotni lokaciji;

    Sprememba 62

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 17

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (17)

    „raziskava za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja“ pomeni raziskavo za opredelitev virov emisij metana , vključno z uhajanjem in nenamernim izpuščanjem ;

    (17)

    „raziskava za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja“ pomeni raziskavo z instrumentom ali drugo napredno tehnologijo z najnižjo mejo zaznavanja in zaupanja za opredelitev in odkrivanje virov uhajanja emisij metana in drugih nenamernih emisij metana ter za popravilo ali zamenjavo sestavnih delov, na katerih prihaja do uhajanja ;

    Sprememba 63

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 18

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (18)

    „izpuščanje“ pomeni sproščanje nezgorelega metana v ozračje , bodisi namerno iz procesov ali dejavnosti ali naprav, ki so za to namenjene , bodisi nenamerno v primeru motnje v obratovanju ali geoloških omejitev ;

    (18)

    „izpuščanje“ pomeni namerno sproščanje nezgorelega metana v ozračje iz procesov ali dejavnosti ali naprav, ki so za to namenjene;

    Sprememba 64

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 22

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (22)

    „rutinski sežig na bakli“ pomeni sežig med običajno proizvodnjo nafte ali zemeljskega plina in zaradi nezadostnih naprav ali geoloških razmer za ponovni vbrizg metana, njegovo uporabo na lokaciji ali odpremo na trg;

    (22)

    „rutinski sežig na bakli“ pomeni sežig med običajno proizvodnjo nafte ali zemeljskega plina in zaradi nezadostnih naprav ali geoloških razmer za ponovni vbrizg metana, njegovo uporabo na lokaciji , obdelavo ali odpremo na trg , izključuje pa sežig na bakli v nujnem primeru ;

    Sprememba 65

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 24

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (24)

    „neaktivna vrtina“ pomeni naftno ali plinsko vrtino ali območje vrtine, kjer so se dejavnosti za raziskovanje ali izkoriščanje prenehale vsaj za eno leto;

    (24)

    „neaktivna vrtina“ pomeni naftno ali plinsko vrtino ali območje vrtine, ki je na kopnem ali na morju, kjer so se dejavnosti za raziskovanje ali izkoriščanje prenehale vsaj za eno leto; ne vključuje trajno zamašenih in opuščenih vrtin;

    Sprememba 66

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 24 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (24a)

    „trajno zamašena in opuščena vrtina“ pomeni naftno ali plinsko vrtino ali območje vrtine na kopnem ali morju, ki je bila zamašena in ne bo ponovno odprta, na kateri so bile odstranjene vse naprave, povezane z vrtino, operacije pa so bile ustavljene, in za katero je mogoče zagotoviti ustrezno dokumentacijo, ki v skladu s Prilogo IV dokazuje, da ni emisij metana iz navedene vrtine ali območja vrtine;

    Sprememba 67

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 39 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (39a)

    „oprema za premogovništvo v zaprtih ali opuščenih premogovnikih“ pomeni vso opremo, ki ostane povezana s sloji, ki vsebujejo metan, med drugim vključno z odzračevalniki in cevmi za odvajanje;

    Sprememba 68

    Predlog uredbe

    Člen 2 – odstavek 1 – točka 41

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (41)

    „uvoznik“ pomeni vsako fizično ali pravno osebo s sedežem v Uniji , ki v okviru gospodarske dejavnosti daje na trg Unije energijo iz fosilnih virov iz tretje države.

    (41)

    „uvoznik“ pomeni fizično ali pravno osebo, ki v okviru gospodarske dejavnosti daje na trg Unije fosilni plin, nafto ali premog iz tretje države , vključno z vsako fizično osebo s sedežem v Uniji, ki je imenovana za izvajanje ukrepov, zahtevanih v členu 27 .

    Sprememba 69

    Predlog uredbe

    Člen 3 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Regulativni organi pri določanju ali potrjevanju tarif za prenos ali distribucijo ali metodologij, ki jih uporabljajo operaterji prenosnih sistemov, operaterji distribucijskih sistemov, upravljavci terminalov za UZP ali druge regulirane družbe, po potrebi vključno z upravljavci podzemnih skladišč plina, upoštevajo nastale stroške in naložbe za izpolnjevanje obveznosti iz te uredbe, če ustrezajo stroškom in naložbam učinkovitega in strukturno primerljivega reguliranega operaterja.

    1.   Regulativni organi pri določanju ali potrjevanju tarif ali metodologij, ki jih uporabljajo operaterji prenosnih sistemov, operaterji distribucijskih sistemov, upravljavci terminalov za UZP ali druge regulirane družbe, po potrebi vključno z upravljavci podzemnih skladišč plina, upoštevajo dodatne nastale stroške in naložbe za izpolnjevanje obveznosti iz te uredbe, če ustrezajo stroškom in naložbam učinkovitega in strukturno primerljivega reguliranega operaterja. Regulativni organi lahko stroške naložbe na enoto iz odstavka 2 uporabijo za določanje referenčnih stroškov, ki nastanejo operaterjem.

    Sprememba 70

    Predlog uredbe

    Člen 3 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Agencija Evropske unije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) vsaka tri leta določi in objavi sklop kazalnikov in ustreznih referenčnih vrednosti za primerjavo stroškov naložbe na enoto, povezanih z merjenjem emisij metana, poročanjem o njih in njihovim zmanjševanjem, za primerljive projekte.

    2.   Agencija Evropske unije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) vsaka tri leta določi in objavi sklop kazalnikov in ustreznih referenčnih vrednosti za primerjavo stroškov naložbe na enoto, povezanih z merjenjem in spremljanjem emisij metana, poročanjem o njih ter njihovim preverjanjem in zmanjševanjem , vključno iz izpuščanja in sežiga na bakli , za primerljive projekte.

    Sprememba 71

    Predlog uredbe

    Člen 4 – odstavek 1 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Države članice Komisijo uradno obvestijo o imenih in kontaktnih podatkih pristojnih organov do … [ 3 mesece po datumu začetka veljavnosti te uredbe]. Države članice Komisijo nemudoma uradno obvestijo o kakršnih koli spremembah imen ali kontaktnih podatkov pristojnih organov.

    Države članice Komisijo uradno obvestijo o imenih in kontaktnih podatkih pristojnih organov do … [ 6 mesecev po datumu začetka veljavnosti te uredbe]. Države članice Komisijo nemudoma uradno obvestijo o kakršnih koli spremembah imen ali kontaktnih podatkov pristojnih organov.

    Sprememba 72

    Predlog uredbe

    Člen 4 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Komisija objavi seznam pristojnih organov in ga redno posodablja.

    2.   Komisija objavi seznam pristojnih organov in ga redno posodablja po prejemu uradnega obvestila države članice o vsakršni spremembi .

    Sprememba 73

    Predlog uredbe

    Člen 4 – odstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.   Države članice zagotovijo, da imajo pristojni organi ustrezna pooblastila in vire za izpolnjevanje obveznosti iz te uredbe.

    3.   Države članice zagotovijo, da pristojni organi vzpostavijo kontaktno točko, imajo  ustrezna pooblastila in vire , vključno s človeškimi viri, za izpolnjevanje obveznosti iz te uredbe.

    Sprememba 74

    Predlog uredbe

    Člen 5 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Pristojni organi sprejmejo vse potrebne ukrepe za zagotovitev skladnosti z zahtevami iz te uredbe .

    1.   Pristojni organi pri opravljanju svojih nalog sprejmejo potrebne ukrepe za zagotovitev skladnosti s to uredbo .

    Sprememba 75

    Predlog uredbe

    Člen 5 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Upravljavci/operaterji in upravljavci rudnikov pristojnim organom zagotovijo vso potrebno pomoč, da omogočijo ali olajšajo izvajanje nalog pristojnih organov iz te uredbe, zlasti v zvezi z dostopom do prostorov in predložitvijo dokumentacije ali evidenc.

    2.   Upravljavci/operaterji , upravljavci rudnikov  in uvozniki, če morajo ti uvozniki ravnati v skladu s členom 27, pristojnim organom zagotovijo vso potrebno pomoč, da omogočijo ali olajšajo izvajanje nalog pristojnih organov iz te uredbe, zlasti v zvezi z dostopom do prostorov in predložitvijo dokumentacije ali evidenc.

    Sprememba 76

    Predlog uredbe

    Člen 5 – odstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.   Pristojni organi sodelujejo med seboj in s Komisijo ter po potrebi z organi tretjih držav, da bi zagotovili skladnost s to uredbo. Komisija lahko vzpostavi mrežo pristojnih organov za spodbujanje sodelovanja s potrebno ureditvijo za izmenjavo informacij in primerov dobre prakse ter omogoči posvetovanja.

    3.   Pristojni organi sodelujejo med seboj in s Komisijo ter po potrebi z organi tretjih držav, da bi zagotovili skladnost s to uredbo. Komisija vzpostavi mrežo pristojnih organov za spodbujanje sodelovanja s potrebno ureditvijo za izmenjavo informacij in primerov dobre prakse ter omogoči posvetovanja. Kontaktne točke, vzpostavljene v okviru pristojnih organov, podpirajo te dejavnosti.

    Sprememba 77

    Predlog uredbe

    Člen 5 – odstavek 3 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    3a.     Pristojni organi izvajajo redne preglede za preverjanje skladnosti uvoznikov s členom 27(2a), če morajo ti uvozniki ravnati v skladu s členom 27, in sicer z dokumentacijskimi pregledi in preverjanjem, ki ga opravi neodvisna tretja oseba, v povezavi z drugimi metodami in tehnologijami, ki jih imajo na voljo za preverjanje prisotnosti emisij metana.

    Sprememba 78

    Predlog uredbe

    Člen 5 – odstavek 3 b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    3b.     Pristojni organi pregledajo in odobrijo načrt iz člena 18(6) za zmanjšanje emisij metana, ki ga predložijo upravljavci/operaterji.

    Sprememba 79

    Predlog uredbe

    Člen 5 – odstavek 4 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Kadar je treba poročila objaviti v skladu s to uredbo, jih pristojni organi dajo na voljo javnosti brezplačno, na za to določenem spletnem mestu ter v prosto dostopni in prenosljivi obliki, ki jo je mogoče urejati.

    Kadar je treba poročila objaviti v skladu s to uredbo, jih pristojni organi dajo na voljo javnosti brezplačno, na za to določenem spletnem mestu ter v prosto dostopni in prenosljivi obliki, ki jo je mogoče urejati. Zbrani podatki zagotovijo zaupnost poslovno občutljivih informacij podjetij.

    Sprememba 80

    Predlog uredbe

    Člen 6 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Pristojni organi izvajajo redne inšpekcijske preglede, da preverijo skladnost upravljavcev/operaterjev ali upravljavcev rudnikov z zahtevami iz te uredbe. Prvi inšpekcijski pregled se zaključi do … [18 mesecev po datumu začetka veljavnosti te uredbe].

    1.   Pristojni organi izvajajo redne inšpekcijske preglede, da preverijo skladnost upravljavcev/operaterjev ali upravljavcev rudnikov z zahtevami iz te uredbe. Prvi inšpekcijski pregled se zaključi do … [18 mesecev po datumu začetka veljavnosti te uredbe]. Upoštevati je treba nadzorne mehanizme, ki so že vzpostavljeni in voljo pristojnim organom. Pristojni organi opredelijo najboljšo prakso.

    Sprememba 81

    Predlog uredbe

    Člen 6 – odstavek 2 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Če je bila pri inšpekcijskem pregledu ugotovljena resna kršitev zahtev iz te uredbe, pristojni organi v okviru poročila iz odstavka 5 izdajo obvestilo o popravnih ukrepih, ki jih mora izvesti upravljavec/operater ali upravljavec rudnika.

    Kadar je bila pri inšpekcijskem pregledu ugotovljena kršitev zahtev iz te uredbe, pristojni organi v okviru poročila iz odstavka 5 izdajo obvestilo o popravnih ukrepih, ki jih mora izvesti upravljavec/operater ali upravljavec rudnika , z jasno določenim rokom za te ukrepe .

    Sprememba 82

    Predlog uredbe

    Člen 6 – odstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.   Po prvem inšpekcijskem pregledu iz odstavka 1 pristojni organi pripravijo programe za redne inšpekcijske preglede. Obdobje med inšpekcijskimi pregledi temelji na oceni tveganja za okolje in ni daljše od dveh let . Če se pri inšpekcijskem pregledu ugotovi resna kršitev zahtev iz te uredbe, se naslednji inšpekcijski pregled opravi v  enem letu .

    3.   Po prvem inšpekcijskem pregledu iz odstavka 1 pristojni organi pripravijo programe za redne inšpekcijske preglede. Obdobje med inšpekcijskimi pregledi temelji na oceni tveganja za okolje , vključno z oceno kumulativnih vplivov vseh emisij metana kot onesnaževala, in ne presega 16 mesecev . Kadar se pri inšpekcijskem pregledu ugotovi kršitev zahtev iz te uredbe, se naslednji inšpekcijski pregled opravi najkasneje obdobju devetih mesecev .

    Sprememba 83

    Predlog uredbe

    Člen 6 – odstavek 4 – točka a

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (a)

    raziščejo utemeljene pritožbe iz člena 7 in primere neskladnosti čim prej po datumu, ko se pristojni organi seznanijo s takimi pritožbami ali neskladnostjo;

    (a)

    raziščejo utemeljene pritožbe iz člena 7 in primere neskladnosti čim prej po datumu, ko se pristojni organi seznanijo s takimi pritožbami ali neskladnostjo , in najpozneje šest mesecev po tem datumu ;

    Sprememba 84

    Predlog uredbe

    Člen 6 – odstavek 5 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Po vsakem inšpekcijskem pregledu pristojni organi pripravijo poročilo, v katerem opišejo pravno podlago za inšpekcijski pregled, izvedene postopkovne ukrepe, ustrezne ugotovitve in priporočila za nadaljnje ukrepanje upravljavca/operaterja ali upravljavca rudnika.

    Po vsakem inšpekcijskem pregledu pristojni organi pripravijo poročilo, v katerem opišejo pravno podlago za inšpekcijski pregled, izvedene postopkovne ukrepe, ustrezne ugotovitve in priporočila za nadaljnje ukrepanje upravljavca/operaterja ali upravljavca rudnika , vključno z roki za izvedbo .

    Sprememba 85

    Predlog uredbe

    Člen 6 – odstavek 6

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    6.   Upravljavci/operaterji in upravljavci rudnikov sprejmejo vse potrebne ukrepe iz poročila iz odstavka 5 v roku, ki ga določijo pristojni organi, ali v katerem koli drugem roku, dogovorjenem s pristojnimi organi.

    6.   Upravljavci/operaterji in upravljavci rudnikov brez odlašanja sprejmejo vse potrebne ukrepe iz poročila iz odstavka 5 v roku, ki ga določijo pristojni organi, ali v katerem koli drugem roku, dogovorjenem s pristojnimi organi.

    Sprememba 86

    Predlog uredbe

    Člen 7 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Vsaka fizična ali pravna oseba , ki meni, da je utrpela škodo zaradi kršitve zahtev iz te uredbe s strani upravljavcev/operaterjev ali upravljavcev rudnikov , lahko pri pristojnih organih vloži pisno pritožbo .

    1.   Vsaka fizična ali pravna oseba lahko pri pristojnih organih vloži pisno pritožbo o morebitni kršitvi zahtev iz te uredbe s strani upravljavcev/operaterjev ali upravljavcev rudnikov . Poleg tega je evropski pravosodni portal kontaktna točka za vlaganje pritožb pri zadevnih pristojnih organih .

    Sprememba 87

    Predlog uredbe

    Člen 7 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Pritožbe so ustrezno utemeljene ter vsebujejo zadostne dokaze o domnevni kršitvi in škodi, ki je zaradi nje nastala .

    2.   Pritožbe so ustrezno utemeljene ter vsebujejo zadostne dokaze o domnevni kršitvi.

    Sprememba 88

    Predlog uredbe

    Člen 7 – odstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.   Kadar se izkaže, da pritožba ne vsebuje zadostnih dokazov, ki bi upravičili nadaljevanje preiskave, pristojni organi obvestijo pritožnika o razlogih za svojo odločitev, da preiskave ne bodo nadaljevali.

    3.   Kadar se izkaže, da pritožba ne vsebuje zadostnih dokazov, ki bi upravičili nadaljevanje preiskave, pristojni organi v razumnem času, najpozneje pa v enem mesecu obvestijo pritožnika o razlogih za svojo odločitev, da preiskave ne bodo nadaljevali.

    Sprememba 89

    Predlog uredbe

    Člen 8 – odstavek 1 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Preveritelji ocenijo skladnost poročil o emisijah, ki jim jih v skladu s to uredbo predložijo upravljavci/operaterji ali upravljavci rudnikov. Ocenijo skladnost poročil z zahtevami iz te uredbe ter pregledajo vse vire podatkov in uporabljene metodologije, da ocenijo njihovo zanesljivost, verodostojnost in točnost, zlasti naslednje točke:

    1.   Preveritelji ocenijo skladnost poročil o emisijah, ki jim jih v skladu s to uredbo predložijo upravljavci/operaterji, upravljavci rudnikov ali uvozniki, če morajo ti uvozniki ravnati v skladu s členom 27 . Ocenijo skladnost poročil z zahtevami iz te uredbe ter pregledajo vse vire podatkov in uporabljene metodologije, da ocenijo njihovo zanesljivost, verodostojnost in točnost, zlasti naslednje točke:

    Sprememba 90

    Predlog uredbe

    Člen 8 – odstavek 1 – točka d

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (d)

    vse sisteme nadzora kakovosti ali zagotavljanja kakovosti, ki jih uporabljajo upravljavci/operaterji ali upravljavci rudnikov.

    (d)

    vse sisteme nadzora kakovosti ali zagotavljanja kakovosti, ki jih uporabljajo upravljavci/operaterji, upravljavci rudnikov ali uvozniki, če morajo ti uvozniki ravnati v skladu s členom 27 .

    Sprememba 91

    Predlog uredbe

    Člen 8 – odstavek 2 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Preveritelji pri izvajanju dejavnosti preverjanja iz odstavka 1 uporabljajo brezplačne in javno dostopne evropske ali mednarodne standarde za količinsko opredelitev emisij metana, katerih uporabo določi Komisija v skladu z odstavkom 5. Do datuma, ko Komisija določi uporabo teh standardov, preveritelji uporabljajo obstoječe evropske ali mednarodne standarde za količinsko opredelitev in preverjanje emisij toplogrednih plinov.

    Preveritelji pri izvajanju dejavnosti preverjanja iz odstavka 1 uporabljajo javno dostopne evropske ali mednarodne standarde za količinsko opredelitev emisij metana, katerih uporabo določi Komisija v skladu s to uredbo, zlasti z odstavkom 5. Do datuma, ko Komisija določi uporabo teh standardov, preveritelji uporabljajo obstoječe evropske ali mednarodne standarde za količinsko opredelitev in preverjanje emisij toplogrednih plinov.

    Sprememba 92

    Predlog uredbe

    Člen 8 – odstavek 2 – pododstavek 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    Kadar evropski ali mednarodni standardi niso na voljo, upravljavci/operaterji ali upravljavci rudnikov preveriteljem predložijo informacije o standardih ali metodologijah, ki jih upravljavci/operaterji, upravljavci rudnikov ali uvozniki uporabljajo pri preverjanju.

    Sprememba 93

    Predlog uredbe

    Člen 8 – odstavek 2 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Preveritelji lahko opravijo preglede na kraju samem, da ugotovijo zanesljivost, verodostojnost in točnost uporabljenih virov podatkov in metodologij.

    Preveritelji lahko napovedane in nenapovedane preglede na kraju samem, da ugotovijo zanesljivost, verodostojnost in točnost uporabljenih virov podatkov in metodologij.

    Sprememba 94

    Predlog uredbe

    Člen 8 – odstavek 2 – pododstavek 2 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    Dejavnosti preverjanja iz odstavka 1 tega člena in tega odstavka so usklajene z veljavnimi evropskimi ali mednarodnimi standardi in metodologijami, da se zmanjša breme za upravljavce/operaterje, upravljavce rudnikov ali uvoznike, če morajo ti uvozniki ravnati v skladu s členom 27, in pristojne organe, pri čemer se ustrezno upošteva narava dejavnosti upravljavca/operaterja.

    Sprememba 95

    Predlog uredbe

    Člen 8 – odstavek 3 – pododstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Če se v oceni ugotovi, da poročilo o emisijah ni v skladu z zahtevami iz te uredbe, preveritelji o tem obvestijo upravljavca/operaterja ali upravljavca rudnika , upravljavec/operater ali upravljavec rudnika pa preveritelju nemudoma predloži revidirano poročilo o emisijah.

    Kadar se v oceni ugotovi, da poročilo o emisijah ni v skladu z zahtevami iz te uredbe, preveritelji o tem obvestijo upravljavca/operaterja , upravljavca rudnika ali uvoznika, če mora ta uvoznik ravnati v skladu s členom 27 , upravljavec/operater , upravljavec rudnika ali uvoznik, če mora ta ravnati v skladu s členom 27, pa preveritelju nemudoma in najpozneje v treh tednih predloži revidirano poročilo o emisijah.

    Sprememba 96

    Predlog uredbe

    Člen 8 – odstavek 4

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    4.   Upravljavci/operaterji in upravljavci rudnikov prijaviteljem zagotovijo vso potrebno pomoč, da omogočijo ali olajšajo izvajanje dejavnosti preverjanja, zlasti v zvezi z dostopom do prostorov in predložitvijo dokumentacije ali evidenc.

    4.   Upravljavci/operaterji , upravljavci rudnikov in uvozniki, če morajo ti uvozniki ravnati v skladu s členom 27, prijaviteljem zagotovijo vso potrebno pomoč, da omogočijo ali olajšajo izvajanje dejavnosti preverjanja, zlasti v zvezi z dostopom do prostorov in predložitvijo dokumentacije ali evidenc.

    Sprememba 97

    Predlog uredbe

    Člen 8 – odstavek 5 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    5 a.     Stroški, nastali zaradi dejavnosti iz tega člena, se upoštevajo v skladu s členom 3.

    Sprememba 98

    Predlog uredbe

    Člen 10 – odstavek 1 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.    Pod pogojem , da se varujejo interesi Unije, se mednarodni opazovalnici emisij metana dodeli vloga preverjanja podatkov o emisijah metana, zlasti v zvezi z  naslednjimi nalogami :

    1.    Preveritelji , pristojni organi in Komisija pri izpolnjevanju svojih obveznosti in izvajanju pooblastil iz te uredbe upoštevajo informacije, ki jih da na voljo javnosti Mednarodna opazovalnica emisij metana, zlasti v zvezi z  naslednjim :

    Sprememba 99

    Predlog uredbe

    Člen 10 – odstavek 1 – točka e

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (e)

    poročanje o ugotovitvah o večjih razhajanjih med viri podatkov.

    (e)

    poročanje o ugotovitvah o večjih razhajanjih med viri podatkov , s čimer prispeva k razvoju bolj zanesljivih znanstvenih metodologij;

    Sprememba 100

    Predlog uredbe

    Člen 10 – odstavek 1 – točka e a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (ea)

    poročanje o super emisijskih virih, odkritih s sistemom za zgodnje odkrivanje in opozarjanje.

    Sprememba 101

    Predlog uredbe

    Člen 10 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Komisija lahko mednarodni opazovalnici emisij metana predloži podatke o emisijah metana , ki ji jih dajo na voljo pristojni organi v skladu s to uredbo .

    2.   Komisija Mednarodni opazovalnici emisij metana predloži ustrezne podatke o emisijah metana.

    Sprememba 102

    Predlog uredbe

    Člen 10 – odstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.     Informacije, ki jih pripravi mednarodna opazovalnica emisij metana, se dajo na voljo javnosti in Komisiji.

    črtano

    Sprememba 103

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Upravljavci/operaterji do … [ 12  mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pristojnim organom predložijo poročilo , ki vsebuje podatke o emisijah metana na ravni vira, ocenjenih z uporabo splošnih , vendar za vir specifičnih emisijskih faktorjev za vse vire.

    1.   Upravljavci/operaterji do … [ 10 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pristojnim organom predložijo poročilo s količinsko opredeljenimi emisijami metana na ravni vira, ocenjenimi vsaj z uporabo splošnih emisijskih faktorjev za vse vire. Upravljavci/operaterji se lahko odločijo, da istočasno predložijo poročilo v skladu z zahtevami iz odstavka 2.

    Sprememba 104

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Upravljavci/operaterji do … [24 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pristojnim organom predložijo tudi poročilo, ki vsebuje podatke o neposrednih meritvah emisij metana na ravni vira za upravljana sredstva. Poročanje na taki ravni lahko vključuje uporabo meritev in vzorčenja na ravni vira kot podlage za določitev specifičnih emisijskih faktorjev, ki se uporabljajo za oceno emisij.

    2.   Upravljavci/operaterji in podjetja s sedežem v Uniji pristojnim organom predložijo poročilo, ki vsebuje količinsko opredelitev emisij metana na ravni vira:

     

    (a)

    za upravljana sredstva do … [12 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] in

     

    (b)

    za neupravljana sredstva do … [24 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe], če teh sredstev ni sporočil upravljavec/operater v skladu z obveznostjo iz točke (a).

     

    Poročanje na taki ravni vključuje uporabo neposrednih meritev in vzorčenja na ravni vira kot podlage za določitev specifičnih emisijskih faktorjev, ki se uporabljajo za količinsko opredelitev emisij.

    Sprememba 105

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 3 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Upravljavci/operaterji do … [36 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] in nato do 30. marca vsako leto pristojnim organom predložijo poročilo, ki vsebuje podatke o neposrednih meritvah emisij metana na ravni vira za upravljana sredstva iz odstavka 2 , dopolnjeno s podatki o meritvah emisij metana na ravni lokacije, s čimer se omogočita ovrednotenje in preverjanje ocen na ravni vira, združenih po lokacijah.

    Upravljavci/operaterji in podjetja s sedežem v Uniji pristojnim organom predložijo poročilo, ki vsebuje količinsko opredeljene podatke o emisijah metana na ravni vira, dopolnjeno s podatki o meritvah emisij metana na ravni lokacije, s čimer se omogočita ovrednotenje in preverjanje ocen na ravni vira, združenih po lokacijah:

    Sprememba 106

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 3 – pododstavek 1 – točka a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (a)

    za upravljana sredstva do … [24 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] in nato vsako leto do 31. maja ter

    Sprememba 107

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 3 – pododstavek 1 – točka b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (b)

    za neupravljana sredstva do … [42 mesecev od dneva začetka veljavnosti te uredbe] in nato vsako leto do 31. maja, če tega ni sporočil upravljavec/operater v skladu s točko (a).

    Sprememba 108

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 3 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Upravljavci/operaterji pred predložitvijo poročil iz tega odstavka pristojnim organom zagotovijo, da poročila oceni preveritelj in da vsebujejo izjavo o preverjanju, izdano v skladu s členoma 8 in 9.

    Upravljavci/operaterji in podjetja pred predložitvijo poročil iz tega odstavka pristojnim organom zagotovijo, da poročila oceni preveritelj in da vsebujejo izjavo o preverjanju, izdano v skladu s členoma 8 in 9.

    Sprememba 109

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 4

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    4.     Podjetja s sedežem v Uniji do … [36 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pristojnim organom predložijo poročilo, ki vsebuje podatke o neposrednih meritvah emisij metana na ravni vira za neupravljana sredstva. Poročanje na taki ravni lahko vključuje uporabo meritev in vzorčenja na ravni vira kot podlage za določitev specifičnih emisijskih faktorjev, ki se uporabljajo za oceno emisij.

    črtano

    Sprememba 110

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 5 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Podjetja s sedežem v Uniji do … [48 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] in nato do 30. marca vsako leto pristojnim organom predložijo poročilo, ki vsebuje podatke o neposrednih meritvah emisij metana na ravni vira za neupravljana sredstva iz odstavka 4, dopolnjeno s podatki o meritvah emisij metana na ravni lokacije, s čimer se omogočita ovrednotenje in preverjanje ocen na ravni vira, združenih po lokacijah.

    črtano

    Sprememba 111

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 5 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Podjetja pred predložitvijo poročil iz tega odstavka pristojnim organom zagotovijo, da poročila oceni preveritelj in da vsebujejo izjavo o preverjanju, izdano v skladu s členoma 8 in 9.

    črtano

    Sprememba 112

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 6 – pododstavek 1 – točka c

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (c)

    podrobne informacije o metodologijah količinske opredelitve , uporabljenih za merjenje emisij metana ;

    (c)

    podrobne informacije o metodologijah količinske opredelitve;

    Sprememba 113

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 6 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Komisija z izvedbenimi akti določi predlogo za poročanje za poročila iz odstavkov 2 , 3, 4 in 5 . Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom iz člena 32(2).

    Komisija z izvedbenimi akti določi predlogo za poročanje za poročila iz tega člena , upoštevajoč že obstoječa poročila o nacionalnih evidencah . Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom iz člena 32(2). Do sprejetja ustreznih izvedbenih aktov upravljavci/operaterji in podjetja za dejavnosti v zgornjem, srednjem in spodnjem delu oskrbovalne verige, kot je ustrezno, uporabljajo dokumente s tehničnimi smernicami in predloge za poročanje iz partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0).

    Sprememba 114

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 7

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    7.   Za meritve na ravni lokacije iz odstavkov  3 in 5 se uporabijo ustrezne tehnologije količinske opredelitve, s  katerimi je mogoče zagotoviti take meritve .

    7.   Za meritve na ravni lokacije iz odstavka  3 se uporabijo potrjene tehnologije količinske opredelitve, ki so jih razvili ustrezni evropski ali mednarodni organi za standardizacijo. Do sprejetja takih standardov upravljavci/operaterji in podjetja, kot je ustrezno, uporabljajo dokumente tehničnimi smernicami iz partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0) ter spremljajo najnovejše industrijske prakse in najboljše razpoložljive tehnologije za meritve emisij metana .

    Sprememba 115

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 8

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    8.   V primeru znatnega neskladja med emisijami , ki so količinsko opredeljene z metodami na ravni vira , in emisijami, ki izhajajo iz meritev na ravni lokacije , se v istem poročevalnem obdobju izvedejo dodatne meritve.

    8.   V primeru znatnega neskladja med emisijami iz meritev na viru in emisijami iz meritev na ravni lokacije , se v poročilih iz odstavka 3 navedejo razlogi za to neskladje. Kadar vzrok za neskladje ni negotovost v zvezi z uporabljeno tehnologijo količinske opredelitve , se v istem poročevalnem obdobju uvedejo naslednji dodatni ukrepi:

    Sprememba 116

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 8 – točka a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (a)

    kadar je izmerjena vrednost na ravni lokacije statistično pomembno višja od evidence na ravni vira, upravljavec/operater v poročilo vključi dokumentacijo za uskladitev evidence na ravni vira in meritev na ravni lokacije ter posodobi svojo evidenco na ravni vira, da bo odražala višje izmerjene vrednosti na ravni lokacije;

    Sprememba 117

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 8 – točka b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (b)

    kadar je izmerjena vrednost na ravni lokacije statistično pomembno nižja od evidence na ravni vira, upravljavec/operater pregleda najnižjo mejo zaznavanja merilnih naprav na ravni lokacije, da potrdi, da je dovolj nizka za zaznavanje pričakovane ravni emisij iz individualnega sestavnega dela; kadar najnižja meja zaznavanja ni dovolj nizka, upravljavec/operater še v istem koledarskem letu ponovi meritev z napravo, katere meja zaznavanja je dovolj nizka, in ta rezultat primerja z evidenco na ravni vira; kadar se ugotovi, da je najnižja raven zaznavanja ustrezna, upravljavec/operater v poročilo vključi dokumentacijo, v kateri navede razloge za neskladje.

    Sprememba 118

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 9

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    9.    Meritve emisij metana za plinsko infrastrukturo se izvajajo v skladu z ustreznimi evropskimi (CEN) ali mednarodnimi (ISO) standardi za količinsko opredelitev emisij metana.

    9.    Komisija do … [9 mesecev po začetku veljavnosti te uredbe] sprejme delegirane akte v skladu s členom 31 za dopolnitev te uredbe z določitvijo specifikacij, ki veljajo za neposredne meritve in količinsko opredelitev emisij metana. Te specifikacije se uporabljajo za zahteve za standardizacijo, ki jih izda Komisija za namene tega člena.

    Sprememba 119

    Predlog uredbe

    Člen 12 – odstavek 11 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    11 a.     Spremljanje in poročanje se nanašata na potencial globalnega segrevanja, ki ima v 100-letnem časovnem obdobju 29,8 -krat večji potencial globalnega segrevanja kot ogljikov dioksid, v 20-letnem časovnem obdobju pa 82,5 -krat večji  (1a) .

    Sprememba 120

    Predlog uredbe

    Člen 13 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Upravljavci/operaterji sprejmejo vse ukrepe , ki so jim na voljo, da preprečijo in zmanjšajo emisije metana pri svojih dejavnostih.

    1.    Upravljavci/operaterji sprejmejo vse ustrezne blažitvene ukrepe , ki so jim na voljo, da preprečijo in zmanjšajo emisije metana pri svojih dejavnostih.

    Sprememba 121

    Predlog uredbe

    Člen 13 – odstavek 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    1a.     Komisija do … [šest mesecev od začetku veljavnosti te uredbe] Parlamentu in Svetu predloži poročilo o učinku uvedbe ambicioznih standardov uspešnosti v zgornjem delu oskrbovalne verige za intenzivnost emisij metana za nafto in plin, uvožena v Unijo ali načrpana v njej. Komisija posebej oceni določitev standarda za intenzivnost metana, ki znaša največ 0,2  %.

    Sprememba 122

    Predlog uredbe

    Člen 13 – odstavek 1 b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    1b.     Komisija pred sprejetjem delegiranega akta iz odstavka 1c izvede oceno učinka in oceni zlasti posledice za podnebje ter zanesljivost oskrbe z energijo v Unijo ob polnem spoštovanju Uredbe (EU) 2021/1119.

    Sprememba 123

    Predlog uredbe

    Člen 13 – odstavek 1 c (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    1c.     Komisija do … [18 mesecev po začetku veljavnosti te uredbe] sprejme delegirani akt v skladu s členom 31 za dopolnitev te uredbe ter določi standard uspešnosti iz odstavka 1a, s katerim določi raven intenzivnosti emisij metana za sektor v zgornjem delu oskrbovalne verige, ki jo je treba doseči do … [3 leta po začetku veljavnosti te uredbe], in metodologijo, s katero se jasno določi zanesljivo merilo za intenzivnost emisij metana.

    Sprememba 124

    Predlog uredbe

    Člen 13 – odstavek 1 d (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    1d.     Komisija sprejme delegirane akte v skladu s členom 31 za dopolnitev te uredbe z določitvijo ravni intenzivnosti emisij, ki jo morajo doseči sektorji v srednjem in spodnjem delu oskrbovalne verige.

    Sprememba 125

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 1 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Upravljavci/operaterji do … [ 3 mesece od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pristojnim organom predložijo program za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja, v katerem podrobno navedejo vsebino raziskav, ki jih je treba izvesti v skladu z zahtevami iz tega člena.

    Upravljavci/operaterji do … [ 6 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pristojnim organom predložijo program za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja, v katerem podrobno navedejo vsebino raziskav in dejavnosti , ki jih je treba izvesti v skladu z zahtevami iz tega člena.

    Sprememba 126

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    1a.     Brez poseganja v Uredbo (EU) št. 1025/2012 si Unija prizadeva, da ustrezne organizacije za standardizacijo pravočasno pripravijo evropske standarde, ki vsebujejo tehnične specifikacije za raziskave in dejavnosti za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja za namene tega člena.

     

    Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 31 za dopolnitev te uredbe, da se zahteva skladnost s tehničnimi specifikacijami iz prvega pododstavka, posodobijo sklici na te evropske standarde ter določijo tehnične specifikacije za raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja, kot je ustrezno. Dokler take specifikacije niso določene, upravljavci/operaterji uporabljajo prakse, tehnologije, postopke in raven strokovnega znanja, ki bi se pričakovale od vodilnega ponudnika storitev za izpolnjevanje obveznosti iz tega člena, ter na zahtevo pristojnim organom in preveriteljem zagotovijo informacije o uporabljenih standardih ali metodologijah.

    Sprememba 127

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 2 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Upravljavci/operaterji do … [ 6  mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] izvedejo raziskavo vseh ustreznih sestavnih delov, za katere so odgovorni, v skladu s programom za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja iz odstavka 1.

    Upravljavci/operaterji do … [ 9  mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] izvedejo raziskavo vseh ustreznih sestavnih delov, za katere so odgovorni, v skladu s programom za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja iz odstavka 1.

    Spremembi 128 in 270cp1

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 2 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Nato se raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja ponovijo vsake tri mesece.

    Nato se raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja izvajajo z naslednjo pogostostjo:

    Sprememba 129

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 2 – pododstavek 2 – točka a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (a)

    enkrat na dva meseca za vse nadzemne sestavne dele z uporabo naprav za odkrivanje z najnižjo mejo zaznavanja iz odstavka 3, točka (a);

    Sprememba 130

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 2 – pododstavek 2 – točka b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (b)

    enkrat na štiri mesece za vse nadzemne sestavne dele z uporabo naprav za odkrivanje z najnižjo mejo zaznavanja iz odstavka 3, točka (b);

    Sprememba 131

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 2 – pododstavek 2 – točka c (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (c)

    enkrat vsakih pet mesecev ali s pogostostjo, določeno v delu 1 Priloge I, za vse podzemne sestavne dele z uporabo naprav za odkrivanje z najnižjo mejo zaznavanja iz odstavka 3, točka(c).

    Sprememba 132

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.   Pri izvajanju raziskav upravljavci/operaterji uporabljajo naprave , ki omogočajo ugotavljanje izgube metana iz sestavnih delov v koncentraciji 500 ali več delov na milijon.

    3.   Pri izvajanju raziskav upravljavci/operaterji uporabljajo naprave za odkrivanje z najnižjo mejo zaznavanja, kot sledi:

    Sprememba 133

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 3 – točka a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (a)

    17 gramov metana na uro pri standardni temperaturi in tlaku; raziskava se izvede na vsakem posameznem potencialnem viru emisij;

    Sprememba 134

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 3 – točka b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (b)

    50 delov na milijon v količini metana ali 1 gram na uro; raziskava se izvede na stiku vsakega posameznega potencialnega vira emisij za nadzemne dele;

    Sprememba 135

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 3 – točka c (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (c)

    500 delov na milijon ali 5 gramov metana na uro za podzemne sestavne dele.

    Sprememba 136

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 4 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Upravljavci/operaterji popravijo ali zamenjajo vse sestavne dele, v zvezi s katerimi se ugotovi , da izpuščajo 500 ali več delov metana na milijon .

    Upravljavci/operaterji popravijo ali zamenjajo vse sestavne dele, v zvezi s katerimi se ugotovi uhajanje .

    Sprememba 137

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 4 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Popravilo ali zamenjava sestavnih delov iz prvega pododstavka se izvede takoj po ugotovitvi ali čim prej, vendar najpozneje pet dni po ugotovitvi , če upravljavci/operaterji lahko dokažejo, da takojšnje ukrepanje ni mogoče zaradi varnostnih ali tehničnih dejavnikov , in če upravljavci/operaterji določijo časovni razpored popravila in spremljanja .

    Popravilo ali zamenjava sestavnih delov iz tega odstavka se izvede takoj po ugotovitvi ali čim prej za prvi poskus , vendar najpozneje pet dni po ugotovitvi . Pri popravilih ali zamenjavah iz tega odstavka se uporabljajo najsodobnejše tehnologije in materiali, ki zagotavljajo dolgoročno zaščito pred uhajanjem v prihodnosti.

     

    Kadar lahko upravljavci/operaterji dokažejo, da popravilo iz tega odstavka v petih dneh zaradi varnostnih ali tehničnih dejavnikov ni uspešno ali mogoče, upravljavci/operaterji pristojnim organom predložijo dokaze za zamudo in določijo časovni razpored popravila in spremljanja najpozneje v petih dneh po ugotovitvi. Časovni razpored popravila in spremljanja iz tega pododstavka se določi tako, da se ugotovljena uhajanja odpravijo v 30 dneh po ugotovitvi.

    Sprememba 138

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 4 – pododstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Varnostni in tehnični dejavniki, ki ne dopuščajo takojšnjega ukrepanja, kot je navedeno v drugem pododstavku, so omejeni na upoštevanje varnosti osebja in ljudi v bližini, vplivov na okolje, koncentracije izgube metana, dostopnosti do sestavnega dela in razpoložljivosti nadomestnega sestavnega dela. Upoštevanje vplivov na okolje lahko vključuje primere, ko bi popravilo lahko povzročilo višjo raven emisij metana, kot če popravilo ne bi bilo opravljeno.

    Varnostni in tehnični dejavniki, kot je navedeno v drugem in tretjem pododstavku, so omejeni na upoštevanje:

    Sprememba 139

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 4 – pododstavek 3 – točka a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (a)

    varnosti osebja in drugih ljudi v bližini ugotovljenega uhajanja;

    Sprememba 140

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 4 – pododstavek 3 – točka b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (b)

    kakršnih koli škodljivih vplivov ukrepanja na okolje, če se lahko dokaže, da bi bili ti vplivi večji od okoljskih koristi ukrepanja, na primer kadar bi se lahko zaradi popravila bolj zvišala skupna raven emisij metana, kot če popravila ne bi bilo;

    Sprememba 141

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 4 – pododstavek 3 – točka c (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (c)

    dostopnosti sestavnega dela in dovoljenj za dostop; ter

    Sprememba 142

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 4 – pododstavek 3 – točka d (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (d)

    nerazpoložljivosti nadomestnih delov, potrebnih za popravilo sestavnega dela ali delov, potrebnih za zamenjavo.

    Sprememba 143

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 4 – pododstavek 4

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Če je pred popravilom ali zamenjavo potrebna ustavitev sistema, upravljavci/operaterji zmanjšajo uhajanje v enem dnevu po ugotovitvi in ga odpravijo do konca naslednje načrtovane ustavitve sistema ali v enem letu, kar koli nastopi prej.

    Kadar je pred popravilom ali zamenjavo potrebna ustavitev sistema zaradi veljavnosti enega ali več pogojev iz točk (a) do (d) , upravljavci/operaterji zmanjšajo uhajanje v enem dnevu po ugotovitvi in ga odpravijo do konca naslednje načrtovane ustavitve sistema ali v enem letu, kar koli nastopi prej.

    Sprememba 144

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 4 – pododstavek 4 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    Upravljavci/operaterji vzpostavijo, vzdržujejo in dajo pristojnim organom v celoti na voljo evidenco vseh odločitev o odložitvi popravila v skladu s tem členom, vključno z vsemi potrebnimi dokazi, ki utemeljujejo vsako odločitev, ter ustreznimi časovnimi razporedi popravil in spremljanja. Upravljavci/operaterji informacije nemudoma vnesejo v evidenco. Pristojni organi lahko od upravljavca/operaterja zahtevajo, da časovni razpored popravila spremeni glede na zahteve iz te uredbe.

    Sprememba 145

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 5 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Ne glede na odstavek 2 upravljavci/operaterji pregledajo sestavne dele, v zvezi s katerimi je bilo med katero koli od prejšnjih raziskav ugotovljeno , da izpuščajo 500 ali več delov metana na milijon, in sicer čim prej po popravilu, opravljenem v skladu z odstavkom 4, in najpozneje 15  dni po njem, da se prepričajo, da je bilo popravilo uspešno.

    Ne glede na odstavek 2 upravljavci/operaterji po popravilu ponovno pregledajo sestavne dele, pri katerih je bilo ugotovljeno uhajanje metana takoj po popravilu, opravljenem v skladu z odstavkom 4, in najpozneje 30  dni po njem, da se prepričajo, da je bilo popravilo uspešno.

    Sprememba 146

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 5 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Ne glede na odstavek 2 upravljavci/operaterji pregledajo sestavne dele, v zvezi s katerimi je bilo ugotovljeno, da izpuščajo manj kot 500 delov metana na milijon, in sicer najpozneje tri mesece po odkritju emisij, da preverijo, ali se je velikost izgube metana spremenila.

    črtano

    Sprememba 147

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 5 – pododstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Kadar se ugotovi večje tveganje za varnost ali večje tveganje izgube metana, lahko pristojni organi priporočijo, da se raziskave zadevnih sestavnih delov izvajajo pogosteje.

    črtano

    Sprememba 148

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 6 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Brez poseganja v obveznosti poročanja v skladu z odstavkom 7 upravljavci/operaterji evidentirajo vsa ugotovljena uhajanja, ne glede na njihovo velikost, in jih stalno raziskujejo , da zagotovijo njihovo odpravljanje v skladu z odstavkom 4.

    Brez poseganja v obveznosti poročanja v skladu z odstavkom 7 upravljavci/operaterji evidentirajo vsa ugotovljena uhajanja, ne glede na njihovo velikost, in jih redno raziskujejo ter zagotovijo njihovo odpravljanje v skladu z odstavkom 4.

    Sprememba 149

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 7 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Upravljavci/operaterji v enem mesecu po vsaki raziskavi pristojnim organom države članice, v kateri so zadevna sredstva, predložijo poročilo z rezultati raziskave ter časovni razpored popravil in spremljanja. Poročilo vsebuje vsaj elemente iz Priloge I.

    Upravljavci/operaterji vsako leto pristojnim organom države članice, v kateri so zadevna sredstva, predložijo poročilo s povzetkom rezultatov vseh opravljenih raziskav ter vse ustrezne časovne razporede popravil in spremljanja v preteklem letu . Poročilo vsebuje vsaj elemente iz Priloge I.

    Sprememba 150

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 7 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Pristojni organi lahko od upravljavca/operaterja zahtevajo, da ob upoštevanju zahtev iz te uredbe spremeni poročilo ali načrt popravil in spremljanja.

    črtano

    Sprememba 151

    Predlog uredbe

    Člen 14 – odstavek 9

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    9.   Države članice zagotovijo, da so ponudnikom storitev v zvezi z raziskavami na voljo sistemi certificiranja, akreditacije ali enakovredni sistemi kvalifikacij, vključno z ustreznimi programi usposabljanja.

    9.   Države članice zagotovijo, da so ponudnikom storitev in upravljavcem/operaterjem v zvezi z raziskavami na voljo sistemi certificiranja, akreditacije ali enakovredni sistemi kvalifikacij, vključno z ustreznimi programi usposabljanja.

    Sprememba 152

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 2 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Izpuščanje je dovoljeno le v naslednjih primerih:

    2.   Izpuščanje in sežig na bakli sta dovoljena le v naslednjih primerih:

    Sprememba 153

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 2 – točka a

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (a)

    v primeru nujnega primera ali motnje v obratovanju ter

    (a)

    nujnem primeru ali v primeru motnje v obratovanju;

    Sprememba 154

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 2 – točka b

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (b)

    kadar je to neizogibno in nujno potrebno za delovanje, popravilo, vzdrževanje ali preskušanje sestavnih delov ali opreme in ob upoštevanju obveznosti poročanja iz člena 16.

    črtano

    Sprememba 155

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 3 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.   Izpuščanje na podlagi odstavka 2, točka ( b ), vključuje naslednje posebne okoliščine , v katerih izpuščanja ni mogoče povsem odpraviti:

    3.   Izpuščanje in sežig na bakli sta poleg odstavka 2, točka ( a ), dovoljena samo v naslednjih posebnih okoliščinah , v katerih izpuščanja in sežiga na bakli, kot je ustrezno, ni mogoče povsem odpraviti ali je potrebno zaradi varnosti :

    Sprememba 156

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 3 – točka a

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (a)

    med običajnim delovanjem nekaterih sestavnih delov, če oprema izpolnjuje vse določene standarde za opremo ter se ustrezno vzdržuje in redno pregleduje, da se čim bolj zmanjšajo izgube metana;

    (a)

    med običajnim delovanjem pnevmatskih naprav in črpalk, tesnil za plin ter črpalk, kompresorjev, rezervoarjev za shranjevanje pri atmosferskem tlaku ali drugih sestavnih delov , zasnovanih za izpuščanje , če oprema izpolnjuje vse določene standarde za opremo , določene v skladu z odstavkom 5b, ter se ustrezno vzdržuje in redno pregleduje, da se čim bolj zmanjšajo izgube metana;

    Sprememba 157

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 3 – točka c

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (c)

    med merjenjem ali vzorčenjem rezervoarja ali druge nizkotlačne posode;

    (c)

    med merjenjem ali vzorčenjem rezervoarja ali druge nizkotlačne posode , če rezervoar ali posoda izpolnjuje standarde, določene v skladu z odstavkom 5b ;

    Sprememba 158

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 3 – točka d

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (d)

    med natovarjanjem tekočin iz rezervoarja ali druge nizkotlačne posode v tovorno vozilo v skladu z veljavnimi standardi;

    (d)

    med natovarjanjem tekočin iz rezervoarja ali druge nizkotlačne posode v tovorno vozilo v skladu z veljavnimi standardi , če rezervoar ali posoda izpolnjuje standarde, določene v skladu z odstavkom 5b ;

    Sprememba 159

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 3 – točka e

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (e)

    med popravilom in vzdrževanjem , vključno z izpihovanjem in zmanjševanjem tlaka v opremi zaradi popravila in vzdrževanja;

    (e)

    med popravilom , vzdrževanjem, preizkusnimi postopki in razgradnjo , vključno z izpihovanjem in zmanjševanjem tlaka v opremi zaradi popravila in vzdrževanja;

    Sprememba 160

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 4

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    4.   Kadar je izpuščanje dovoljeno v skladu z  odstavkoma 2 in 3 , upravljavci/operaterji izpuščajo le, kadar sežig na bakli ni tehnično izvedljiv ali bi lahko ogrozil varnost dejavnosti ali osebja. V takem primeru upravljavci/operaterji v okviru obveznosti poročanja iz člena 16 pristojnim organom dokažejo potrebo po izpuščanju namesto sežiga na bakli.

    4.   Kadar je izpuščanje dovoljeno v skladu z  odstavkom 2 , upravljavci/operaterji izpuščajo le, kadar sežig na bakli ni tehnično izvedljiv zaradi pomanjkanja vnetljivosti, nezmožnosti vzdrževanja plamena, varnostnih pomislekov, če je vpliv blažilnih ukrepov na okolje ali podnebje večji od koristi, ali kadar bi lahko ogrozil varnost dejavnosti ali osebja. V takem primeru upravljavci/operaterji v okviru obveznosti poročanja iz člena 16 pristojnim organom dokažejo potrebo po izpuščanju namesto sežiga na bakli.

    Sprememba 161

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 4 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    4a.     Kadar je za opremo, ki izpušča, na voljo alternativna oprema, ki ne oddaja emisij, jo nadomesti do 31. decembra 2026, pod pogojem, da oprema, ki ne izpušča, izpolnjuje standarde, določene v skladu z odstavkom 5b.

    Sprememba 162

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 5

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    5.   Sežig na bakli je dovoljen le, če ponovni vbrizg, uporaba na lokaciji ali odprema metana na trg niso izvedljivi iz razlogov, ki niso ekonomski. V takem primeru upravljavci/operaterji v okviru obveznosti poročanja iz člena 16 pristojnim organom dokažejo potrebo po sežigu na bakli namesto ponovnega vbrizga, uporabe na lokaciji ali odpreme metana na trg.

    5.    Poleg pogojev iz odstavka 2 je sežig na bakli dovoljen le, kadar ponovni vbrizg, uporaba na lokaciji , predelava plina ali odprema metana na trg niso izvedljivi iz razlogov, ki niso ekonomski. V takem primeru upravljavci/operaterji v okviru obveznosti poročanja iz člena 16 pristojnim organom dokažejo potrebo po sežigu na bakli namesto ponovnega vbrizga, uporabe na lokaciji ali odpreme metana na trg.

    Sprememba 163

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 5 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    5a.     Kadar se lokacija v celoti ali delno zgradi, zamenja ali obnovi, upravljavci/operaterji uporabljajo samo pnevmatske krmilnike in črpalke z ničelnimi emisijami na lokaciji.

    Sprememba 164

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 5 b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    5b.     Komisija do … [24 mesecev po datumu začetka veljavnosti te uredbe] sprejme delegirane akte v skladu s členom 31 za dopolnitev te uredbe z vključitvijo in določitvijo uporabe tehnoloških standardov za opremo za izpuščanje z ničelnimi emisijami in sežigom na bakli. Na Komisijo se prenese pooblastilo za revizijo teh delegiranih aktov v skladu s tehnološkim razvojem.

    Sprememba 165

    Predlog uredbe

    Člen 15 – odstavek 5 c (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    5c.     Kadar je treba za izvedbo tega člena izpeljati izdajo dovoljenja ali je potrebna druga upravna odobritev ustreznih organov ali kadar ni na razpolago opreme za izpuščanje ali sežig na bakli, kar povzroči izjemno zamudo pri ukrepanju, nujnem za navedeno izvedbo, upravljavci/operaterji pristojnim organom predložijo podroben časovni načrt za izvedbo. Upravljavci/operaterji z njo začnejo nemudoma. Pristojni organi lahko zahtevajo spremembe časovnega načrta.

    Sprememba 166

    Predlog uredbe

    Člen 16 – odstavek 1 – pododstavek 1 – točka a

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (a)

    ki jih povzroči nujni primer ali motnja v obratovanju;

    (a)

    ki jih povzroči nujni primer, motnja v obratovanju , ali

    Sprememba 167

    Predlog uredbe

    Člen 17 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.    Če je naprava zgrajena, zamenjana ali obnovljena ali če so nameščeni novi stolpi bakle ali druge naprave za zgorevanje , upravljavci/operaterji namestijo samo naprave za zgorevanje z avtomatskim vžigalnikom ali neprekinjenim pilotom ter popolno učinkovitostjo uničenja in odstranitve ogljikovodikov.

    1.    Upravljavci/operaterji do … [18 mesecev po datumu začetka veljavnosti te uredbe]namestijo vse sežigalne stolpe , ki uporabljajo naprave za zgorevanje z avtomatskim vžigalnikom ali neprekinjenim pilotonim gorilnikom ter vsaj 99-odstotno učinkovitostjo uničenja in odstranitve ogljikovodikov.

    Sprememba 168

    Predlog uredbe

    Člen 17 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.     Upravljavci/operaterji zagotovijo, da so vsi stolpi bakle ali druge naprave za zgorevanje skladne z zahtevami iz odstavka 1, do … [12 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe].

    črtano

    Sprememba 169

    Predlog uredbe

    Člen 17 – odstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.   Upravljavci/operaterji izvajajo tedenske preglede stolpov bakle v skladu z elementi iz Priloge III.

    3.   Upravljavci/operaterji izvajajo tedenske preglede sežigalnih stolpov v skladu z elementi iz Priloge III. Namesto tedenskih inšpekcijskih pregledov sežigalnih stolpov lahko upravljavci/operaterji uporabijo naprave za stalno spremljanje na daljavo ali avtomatizirane naprave za stalno spremljanje, če to odobrijo pristojni organi, za zbiranje ugotovitev sežigalnih stolpov iz Priloge III, tretji pododstavek, točki (i) in (ii). Kadar se ugotovijo nepravilnosti, upravljavci/operaterji raziščejo njihov vzrok in jih odpravijo v šestih urah, v primeru slabih vremenskih razmer ali drugih izrednih razmer pa v 24 urah.

    Sprememba 170

    Predlog uredbe

    Člen 18 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Države članice do … [12  mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pripravijo in objavijo evidenco vseh neaktivnih vrtin na svojem ozemlju ali pod svojo jurisdikcijo, ki vključuje vsaj elemente iz Priloge IV.

    1.   Države članice do … [šest  mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pripravijo in objavijo evidenco vseh neaktivnih ter trajno zamašenih in opuščenih vrtin na svojem ozemlju ali pod svojo jurisdikcijo, ki vključuje vsaj elemente iz Priloge IV.

    Sprememba 171

    Predlog uredbe

    Člen 18 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.     Do … [18 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] se na vse neaktivne vrtine namesti oprema za merjenje emisij metana.

    črtano

    Sprememba 172

    Predlog uredbe

    Člen 18 – odstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    3.   Poročila, ki vsebujejo meritve iz odstavka  2 , se predložijo pristojnim organom do … [ 24  mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] in nato vsako leto do 30. marca ter zajemajo zadnje razpoložljivo koledarsko leto. Preden se poročila iz tega odstavka predložijo pristojnim organom, jih oceni preveritelj, pri čemer poročila vsebujejo izjavo o preverjanju, izdano v skladu s členoma 8 in 9.

    3.   Poročila, ki vsebujejo podatke o količinski opredelitvi emisij metana v zrak in vodo, kot je ustrezno, iz vrtin iz odstavka 1 , se predložijo pristojnim organom do … [ 18  mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] in nato vsako leto do 30. marca ter zajemajo zadnje razpoložljivo koledarsko leto.

     

    Kadar pristojni organi dobijo zanesljive dokaze, da na trajno zamašenih in opuščenih vrtinah v zadnjih petih letih ni bilo emisij metana, potem za to vrtino ne velja obveznost poročanja iz tega odstavka.

     

    Preden se poročila iz tega odstavka predložijo pristojnim organom, jih oceni preveritelj, pri čemer poročila vsebujejo izjavo o preverjanju, izdano v skladu s členoma 8 in 9.

    Sprememba 173

    Predlog uredbe

    Člen 18 – odstavek 4

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    4.   Pristojni organi dajo poročila iz tega člena na voljo javnosti in Komisiji v skladu s členom 5(4), in sicer v treh mesecih po tem, ko jih predložijo upravljavci/operaterji .

    4.   Pristojni organi dajo poročila iz tega člena na voljo javnosti in Komisiji v skladu s členom 5(4), in sicer v treh mesecih po predložitvi .

    Sprememba 174

    Predlog uredbe

    Člen 18 – odstavek 5

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    5.   Države članice so odgovorne za izpolnjevanje obveznosti iz odstavkov  2 in 3 , razen kadar je mogoče določiti odgovorno stran, ki v tem primeru nosi odgovornost.

    5.   Države članice so odgovorne za izpolnjevanje obveznosti iz odstavka  2, razen kadar je mogoče določiti odgovorno stran, ki v tem primeru nosi odgovornost.

    Sprememba 175

    Predlog uredbe

    Člen 18 – odstavek 6 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Države članice razvijejo in izvajajo načrt za ublažitev posledic, da bi se sanirale, rekultivirale in trajno zamašile neaktivne vrtine, ki se nahajajo na njihovem ozemlju.

    Države članice ali odgovorna stran do … [12 mesecev od dneva začetka veljavnosti te uredbe] razvijejo načrt za ublažitev posledic, da bi se sanirale, rekultivirale in trajno zamašile neaktivne vrtine, ki se nahajajo na njihovem ozemlju , ter ta načrt uvedejo do … [24 mesecev od dneva začetka veljavnosti te uredbe] .

    Sprememba 176

    Predlog uredbe

    Člen 18 – odstavek 6 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    6a.     Države članice pri opredeljevanju neaktivnih, trajno zamašenih in opuščenih vrtin izvedejo zanesljivo in objektivno oceno na podlagi najnovejših znanstvenih ugotovitev, vključno s podatki Mednarodnega observatorija za emisije metana.

    Sprememba 177

    Predlog uredbe

    Člen 19 – odstavek 2 – točka c

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (c)

    emisije metana, ki nastanejo med dejavnostmi po končanju rudarjenja.

    (c)

    emisije metana, ki nastanejo med dejavnostmi po koncu rudarjenja in na območju premogovnika .

    Sprememba 178

    Predlog uredbe

    Člen 20 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Pri podzemnih premogovnikih morajo upravljavci rudnikov izvajati neprekinjeno merjenje in količinsko opredelitev emisij metana v prezračevalnem zraku v vseh izpušnih prezračevalnih jaških, ki jih uporablja upravljavec rudnika , z napravo s pragom občutljivosti za koncentracijo metana najmanj 100 delov na milijon . Izvajajo tudi mesečne meritve na podlagi vzorcev.

    1.   Pri podzemnih premogovnikih morajo upravljavci rudnikov izvajati neprekinjeno neposredno merjenje in količinsko opredelitev emisij metana na viru v vseh izpušnih prezračevalnih jaških . Upravljavci rudnikov pristojnim organom poročajo o sproščanjih metana po izpušnem prezračevalnem jašku na leto v kilotonah (kt) metana , pri čemer uporabijo opremo in metodolgije , pri katerih točnost meritev dosega dovoljeno odstopanje 0,5  kt/leto metana ali 5 % sproščene količine . Izvajajo tudi mesečne meritve na podlagi vzorcev.

    Sprememba 179

    Predlog uredbe

    Člen 20 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Operaterji odvajalnih postaj izvajajo stalne meritve količin izpuščenega in na bakli sežganega metana, ne glede na razloge za takšno izpuščanje in sežig na bakli.

    2.   Operaterji odvajalnih postaj izvajajo stalne neposredne meritve emisij in količinsko opredelitev na viru glede skupnih sproščanj izpuščenega in na bakli sežganega metana, ne glede na razloge za takšno izpuščanje in sežig na bakli.

    Sprememba 180

    Predlog uredbe

    Člen 20 – odstavek 4 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    V zvezi z neprekinjenimi meritvami iz odstavkov 1 in 2, kadar del merilne opreme nekaj časa ne deluje, se lahko odčitki, opravljeni v obdobjih, ko je oprema delovala, uporabijo za oceno podatkov na sorazmerni osnovi za obdobje, ko oprema ni delovala.

    V zvezi z neprekinjenimi neposrednimi meritvami ali količinsko opredelitvijo na viru iz odstavkov 1 in 2, kadar del merilne opreme nekaj časa ne deluje, se lahko odčitki, opravljeni v obdobjih, ko je oprema delovala, uporabijo za oceno podatkov na sorazmerni osnovi za obdobje, ko oprema ni delovala.

    Sprememba 181

    Predlog uredbe

    Člen 20 – odstavek 4 – pododstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Oprema, ki se uporablja za neprekinjene meritve iz odstavkov 1 in 2, deluje več kot 90 % obdobja, v katerem se uporablja za spremljanje emisij, razen v času nedelovanja zaradi ponovne kalibracije.

    Oprema, ki se uporablja za neprekinjene neposredne meritve in količinsko opredelitev na viru iz odstavkov 1 in 2, deluje več kot 90 % obdobja, v katerem se uporablja za spremljanje emisij, razen v času nedelovanja zaradi ponovne kalibracije.

    Sprememba 182

    Predlog uredbe

    Člen 20 – odstavek 5

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    5.   Upravljavci rudnikov ocenijo premogovne emisije po končanju rudarjenja z uporabo premogovnih emisijskih faktorjev po končanju rudarjenja, ki se letno posodabljajo na podlagi za nahajališče specifičnih vzorcev premoga in v skladu z ustreznimi znanstvenimi standardi.

    5.    Kadar je ustrezno , upravljavci rudnikov ocenijo premogovne emisije po koncu rudarjenja z uporabo premogovnih emisijskih faktorjev po koncu rudarjenja, ki se letno posodabljajo na podlagi za ležišče specifičnih vzorcev premoga in v skladu z ustreznimi znanstvenimi standardi.

    Sprememba 183

    Predlog uredbe

    Člen 22 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Od [1. januarja 2025] sta prepovedana izpuščanje in sežig na bakli metana iz odvajalnih postaj , razen v nujnem primeru, v primeru motnje obratovanju ali kadar je to neizogibno in nujno potrebno za vzdrževanje. V takih primerih operaterji odvajalnih postaj izpuščajo metan le, če sežig na bakli ni tehnično izvedljiv ali ogroža varnost dejavnosti ali osebja. V takem primeru operaterji odvajalnih postaj v okviru obveznosti poročanja iz člena 23 pristojnim organom dokažejo potrebo po izpuščanju namesto sežiga na bakli.

    1.   Od 1. januarja 2025 sta prepovedana sežig in izpuščanje metana na bakli iz sistema za odvajanje , pri katerih je učinkovitost načrtovanega uničenja oz. odstranitve manj kot 99-odstotna, razen nujnem primeru ali kadar je to neizogibno in nujno potrebno za vzdrževanje. V takih primerih operaterji odvajalnih postaj izpuščajo metan le, če sežig na bakli ni tehnično izvedljiv ali ogroža varnost dejavnosti ali osebja. V takem primeru operaterji odvajalnih postaj v okviru obveznosti poročanja iz člena 23 pristojnim organom dokažejo potrebo po izpuščanju namesto sežiga na bakli.

    Sprememba 184

    Predlog uredbe

    Člen 22 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Od 1. januarja 2027 je prepovedano izpuščanje metana skozi prezračevalne jaške v premogovnikih, ki oddajajo več kot 0,5   tone metana/kilotono izkopanega premoga, razen v rudnikih koksnega premoga.

    2.   Od 1. januarja 2027 je prepovedano izpuščanje metana skozi prezračevalne jaške v premogovnikih, ki oddajajo več kot 5 ton metana/kilotono izkopanega premoga, razen v rudnikih koksnega premoga , z izjemo primerov, ko bi predstavljal neposredno nevarnost za zdravje in življenje rudarjev na delu in bi povečal tveganje za varnost pri delu v rudnikih .

     

    Od 1. januarja 2031 je prepovedano izpuščanje metana skozi prezračevalne jaške v premogovnikih, ki oddajajo več kot 3 tone metana/kilotono izkopanega premoga, razen v rudnikih koksnega premoga.

     

    Ti pragovi se uporabljajo na leto na rudnik in na upravljavca, če en subjekt upravlja več rudnikov.

    Sprememba 185

    Predlog uredbe

    Člen 22 – odstavek 3 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    3a.     Kadar nameravajo države članice uvesti namenski sistem spodbud za zmanjšanje emisij metana, lahko uporabijo pristojbine, prispevke ali kazni iz člena 30 kot instrument za zagotavljanje, da upravljavci obstoječih rudnikov izpolnjujejo obveznosti iz odstavkov 1 in 2 tega člena.

    Sprememba 186

    Predlog uredbe

    Člen 23 – odstavek 1 – pododstavek 1 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Od [1. januarja 2025] operaterji odvajalnih postaj uradno obvestijo pristojne organe o vseh dogodkih izpuščanja in sežiga na bakli:

    Od 1. januarja 2025 operaterji odvajalnih postaj uradno obvestijo pristojne organe o vseh dogodkih izpuščanja in sežiga na bakli , katerih učinkovitost načrtovanega uničenja in odstranitve je manjša od 99 % :

    Sprememba 187

    Predlog uredbe

    Člen 23 – odstavek 1 – pododstavek 1 – točka a

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (a)

    ki jih povzroči nujni primer ali motnja v obratovanju ;

    (a)

    ki jih povzroči nujni primer;

    Sprememba 188

    Predlog uredbe

    Člen 24 – odstavek 1 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Ta oddelek se uporablja za naslednje emisije metana iz opuščenih in zaprtih podzemnih premogovnikov, v katerih je bila proizvodnja premoga opuščena:

    Ta oddelek se uporablja za naslednje emisije metana iz zaprtih in opuščenih podzemnih premogovnikov, v katerih je bila proizvodnja premoga opuščena:

    Sprememba 189

    Predlog uredbe

    Člen 25 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Države članice do … [12 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pripravijo in objavijo seznam vseh zaprtih in opuščenih premogovnikov na svojem ozemlju ali pod svojo jurisdikcijo v skladu z metodologijo in vključno z vsaj elementi iz Priloge VII, del 1.

    1.   Države članice do … [12 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] pripravijo in objavijo seznam vseh podzemnih in opuščenih premogovnikov na svojem ozemlju ali pod svojo jurisdikcijo v skladu z metodologijo in vključno z vsaj elementi iz Priloge VII, del 1.

    Sprememba 190

    Predlog uredbe

    Člen 25 – odstavek 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    1a.     Države članice pri opredeljevanju zaprtih rudnikov in opuščenih premogovnikov izvedejo zanesljivo in objektivno oceno na podlagi najnovejših znanstvenih ugotovitev, vključno s podatki Mednarodnega observatorija za emisije metana, kadar so na voljo;

    Sprememba 191

    Predlog uredbe

    Člen 25 – odstavek 2 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Meritve koncentracije metana se opravijo v skladu z ustreznimi znanstvenimi standardi in vsaj enkrat na uro pri vseh elementih iz Priloge VII, del 1, točka (vi), za katere je bilo ugotovljeno, da oddajajo metan.

    črtano

    Sprememba 192

    Predlog uredbe

    Člen 25 – odstavek 2 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Od … [18 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] se merilna oprema namesti na vse elemente iz Priloge VII, del 1, točka (v), za zaprte in opuščene premogovnike, katerih obratovanje je bilo ustavljeno od … [50 let pred datumom začetka veljavnosti te uredbe] .

    Od … [18 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] se merilna oprema namesti na vse elemente iz Priloge VII, del 1, točka (v), za katere je bilo na podlagi seznama iz odstavka 1 tega člena ugotovljeno, da oddajajo več kot 0,5  tone metana na leto, za zaprte in opuščene premogovnike .

    Sprememba 193

    Predlog uredbe

    Člen 25 – odstavek 2 – pododstavek 2 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    Oprema izvaja neprekinjene neposredne meritve na viru ali količinske opredelitve, opravljene v skladu z ustreznimi znanstvenimi standardi, in če je mogoče enkrat na uro, ki so dovolj kakovostne, da omogočajo reprezentativno oceno letnih emisij metana iz vseh elementov iz Priloge VII, del 1, točka (v), za katere je bilo ugotovljeno, da oddajajo metan.

    Sprememba 194

    Predlog uredbe

    Člen 25 – odstavek 2 – pododstavek 3

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Prag občutljivosti merilne opreme, ki se uporablja za meritve iz odstavka 2, je vsaj 10 000  delov na milijon.

    črtano

    Sprememba 195

    Predlog uredbe

    Člen 25 – odstavek 2 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    2a.     Če je ugotovljeni letni izpust metana pri elementu iz Priloge VII, del 1, točka (v), pri poplavljenih rudnikih šest zaporednih let, pri suhih rudnikih pa 12 zaporednih let manjši od 1 tone metana, se za ta posebni element ne izvajata nadaljnje spremljanje in poročanje.

    Sprememba 196

    Predlog uredbe

    Člen 25 – odstavek 4

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    4.   Upravljavci rudnikov so odgovorni za zahteve iz odstavkov 2 in 3 v zvezi z zaprtimi rudniki. Države članice so odgovorne za zahteve iz odstavkov 2 in 3 v zvezi z opuščenimi rudniki.

    4.   Upravljavci rudnikov , upravljavci/operaterji sredstev ali države članice so odgovorne za izpolnjevanje zahtev iz odstavkov 2 in 3 v zvezi z zaprtimi rudniki. Države članice so odgovorne za zahteve iz odstavkov 2 in 3 v zvezi z opuščenimi rudniki.

    Sprememba 197

    Predlog uredbe

    Člen 26 – odstavek 1 – pododstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Države članice na podlagi evidence iz člena 25 pripravijo in izvajajo načrt za ublažitev emisij metana iz opuščenih premogovnikov.

    Države članice na podlagi evidence iz člena 25 pripravijo in izvajajo načrt za ublažitev emisij metana iz zaprtih in opuščenih podzemnih premogovnikov.

    Sprememba 198

    Predlog uredbe

    Člen 26 – odstavek 1 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Načrt za ublažitev se predloži pristojnim organom do … [ 36  mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] in vključuje vsaj elemente iz Priloge VII, del 4.

    Načrt za ublažitev se predloži pristojnim organom do … [ 18 mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe] in vključuje vsaj elemente iz Priloge VII, del 4. Države članice ga izvedejo do … [dve leti od dneva začetka veljavnosti te uredbe].

    Sprememba 199

    Predlog uredbe

    Člen 26 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Od 1. januarja 2030 sta prepovedana izpuščanje in sežig na bakli iz opreme iz člena 25(2), razen če uporaba ali ublažitev ni tehnično izvedljiva ali bi lahko ogrozila okoljsko varnost ali varnost dejavnosti ali osebja. V takem primeru upravljavci rudnikov ali države članice v okviru obveznosti poročanja iz člena 25 dokažejo, da se je namesto uporabe ali blažitve treba odločiti za izpuščanje ali sežig na bakli.

    2.   Od 1. januarja 2030 sta prepovedana izpuščanje in sežig na bakli iz opreme iz člena 25(2), razen če uporaba ali ublažitev ni tehnično izvedljiva ali bi lahko ogrozila okoljsko varnost ali varnost ljudi, vključno z varnostjo osebja , ali javno zdravje . V takem primeru upravljavci rudnikov ali države članice v okviru obveznosti poročanja iz člena 25 dokažejo, da se je namesto uporabe ali blažitve treba odločiti za izpuščanje ali sežig na bakli.

    Sprememba 200

    Predlog uredbe

    Člen 26 – odstavek 2 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    2a.     Za zaprte premogovnike:

     

    (a)

    je omogočeno zajemanje metana z razplinjevanjem;

     

    (b)

    se varnostne naprave za razplinjevanje, npr. odzračevalne nape (Protegohaube), lahko še naprej uporabljajo;

     

    (c)

    področje uporabe uredbe ne vpliva na uporabo plina iz rudnika kot vira energije;

     

    (d)

    je zajezitev rudniške vode za zmanjšanje emisij metana dovoljeno v skladu z Uredbo.

    Sprememba 201

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 1 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 31 za dopolnitev te uredbe s spremembo ali dodajanjem informacij, ki jih morajo zagotoviti uvozniki.

    Komisija do 31. decembra 2025 sprejeme delegirani akt v skladu s členom 31 za dopolnitev te uredbe s spremembo ali dodajanjem informacij, ki jih morajo zagotoviti uvozniki.

    Sprememba 202

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 2 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    2a.     Od 1. januarja 2026 uvozniki premoga, nafte in plina dokažejo, da izvozniki premoga, nafte in plina v Unijo izpolnjujejo zahteve za merjenje, spremljanje, poročanje in preverjanje, ugotavljanje in odpravljanje uhajanja ter izpuščanje in sežig na bakli iz poglavij 3 in 4 te uredbe ali kako drugače izpolnjujejo zahteve za odstopanja iz odstavka 2b tega člena.

    Sprememba 203

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 2 b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    2b.     Za uvoznike, ki dokažejo izvajanje ukrepov, ki se štejejo za primerljive glede na učinkovitost, ali ki predložijo potrdila o poreklu iz držav, za katere se šteje, da so zakonsko enakovredne, velja odstopanje od odstavka 2a v skladu z odstavkom 2c.

    Sprememba 204

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 2 c (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    2c.     Kadar uvozniki zahtevajo odstopanje iz odstavka 2b, o tem uradno obvestijo Komisijo in predložijo vse zahtevane informacije. Komisija oceni uporabo odstopanja ob upoštevanju:

     

    (a)

    učinkovitosti ukrepov ali regulativnih zahtev v primerjavi s tistimi, ki se uporabljajo v Uniji;

     

    (b)

    točnosti podatkov, ki so jih predložili uvozniki, ter

     

    (c)

    kazni za neskladnost in učinkovitosti izvrševanja v zadevnih jurisdikcijah, kjer se zahteva regulativna enakovrednost.

    Sprememba 205

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 2 d (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    2d.     Komisija do 31. decembra 2025 sprejme delegirani akt v skladu s členom 31 za dopolnitev te uredbe skupaj z načini in postopki za uvoznike, ki zahtevajo odstopanje iz odstavka 2c in posebnih zahtev za dokazovanje primerljive učinkovitosti in regulativne enakovrednosti, vključno z določitvijo potrebne vloge Mednarodne opazovalnice emisij metana za zagotavljanje nadzora kakovosti iz odstavka 2b.

    Sprememba 206

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 2 e (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    2e.     Države članice poskrbijo, da uvozniki, ki dajejo na trg premog, nafto in plin, na svojem ozemlju ravnajo v skladu s tem členom. Države članice določijo progresivne kazni za kršitve, vključno z začasnim preklicem dovoljenja za dajanje nafte, plina in premoga na trg, kot je navedeno v členu 30, ob upoštevanju potrebe po učinkovitem odvračanju od kršitev.

    Sprememba 207

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 2 f (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    2f.     Kadar uvozniki ne zagotovijo informacij iz odstavkov 1, 2a in 2b, vendar lahko pristojnim organom držav članic uvoznic dokažejo, da so si razumno prizadevali za pridobitev takih informacij, lahko države članice razmislijo o znižanju kazni ali je ne naložijo uvoznikom iz odstavka 2e.

    Sprememba 208

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 3 – pododstavek 1 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Komisija do 31. decembra 2025 ali prej, če meni, da so na voljo zadostni dokazi, prouči uporabo tega člena , pri čemer upošteva zlasti:

    Komisija do 31. decembra 2025 ali prej, če meni, da so na voljo zadostni dokazi, predlaga spremembe te uredbe, da bi povečala zahteve, ki se uporabljajo za uvoznike, za izvajanje standardov učinkovitosti v zgornjem delu oskrbovalne verige za emisije metana iz vsega uvoza fosilnega plina in nafte , ki ustrezajo intenzivnosti emisij metana iz člena 13 in sorazmernemu standardu za uvoz premoga.

    Sprememba 209

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 3 – pododstavek 1 – točka a

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (a)

    poročanje o razpoložljivih podatkih o emisijah metana, zbranih v okviru orodja za globalno spremljanje metana iz člena 29;

    črtano

    Sprememba 210

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 3 – pododstavek 1 – točka b

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (b)

    analizo podatkov o emisijah metana, ki jo opravi Mednarodna opazovalnica emisij metana;

    črtano

    Sprememba 211

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 3 – pododstavek 1 – točka c

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (c)

    informacije o spremljanju, poročanju, preverjanju in blažilnih ukrepih upravljavcev/operaterjev, ki se nahajajo zunaj Unije in od katerih se energija uvaža v Unijo, ter

    črtano

    Sprememba 212

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 3 – pododstavek 1 – točka d

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (d)

    zanesljivost oskrbe in posledice za enake konkurenčne pogoje v primeru morebitnih dodatnih obveznosti, vključno z obveznimi ukrepi, kot so standardi ali cilji glede emisij metana , pri čemer se ločeno upoštevajo sektorji nafte, plina in premoga.

    (d)

    Komisija pri predlaganju sprememb te uredbe, kot je navedeno v prvem pododstavku, predvsem oceni posledice za podnebje, zanesljivost oskrbe v Uniji in posledice za enake konkurenčne pogoje v primeru morebitnih dodatnih obveznosti, vključno z obveznimi ukrepi, kot so standardi ali cilji glede emisij metana . Komisija lahko ločeno upošteva tudi sektorje nafte, plina in premoga.

    Sprememba 213

    Predlog uredbe

    Člen 27 – odstavek 3 – pododstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Komisija po potrebi in na podlagi potrebnih dokazov za zagotovitev popolne skladnosti z  veljavnimi mednarodnimi obveznostmi Unije predlaga spremembe te uredbe za okrepitev zahtev, ki se uporabljajo za uvoznike, da bi se zagotovila primerljiva raven učinkovitosti zvezi z merjenjem emisij metana v energetskem sektorju, poročanjem o njih , njihovim preverjanjem in njihovi blažitvi .

    Komisija po potrebi in na podlagi potrebnih dokazov za zagotovitev popolne skladnosti z  obema veljavnima mednarodnima obveznostma Unije, vključno z njenim dolgoročnim temperaturnim ciljem iz točke (a) člena 2(1) Pariškega sporazuma, predlaga spremembe tega člena skladu s členom 33 za okrepitev zahtev , ki se uporabljajo za uvoznike .

    Sprememba 214

    Predlog uredbe

    Člen 28 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Komisija do … [18 mesecev po datumu začetka veljavnosti Uredbe] vzpostavi in vzdržuje podatkovno zbirko za preglednost v zvezi z metanom, ki vsebuje informacije, ki so ji bile predložene v skladu s členom 27 ter členom 12(11), členom 16(3), členom 18(4), členom 20(7), členom 23(2) in členom 25(5).

    1.   Komisija do … [18 mesecev po datumu začetka veljavnosti Uredbe] vzpostavi in vzdržuje podatkovno zbirko za preglednost v zvezi z metanom, organizirano po državah, podjetjih in količinah uvoženega plina, premoga in nafte, ki vsebuje informacije, ki so ji bile predložene v skladu s členom 27 ter členom 12(11), členom 16(3), členom 18(4), členom 20(7), členom 23(2) in členom 25(5).

    Sprememba 215

    Predlog uredbe

    Člen 28 – odstavek 2 – točka b – točka i

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (i)

    ali ima vzpostavljene obvezne regulativne ukrepe za emisije metana v energetskem sektorju, ki zajemajo elemente iz te uredbe v zvezi z merjenjem teh emisij, poročanjem o njih in njihovim preverjanjem ter njihovo blažitvijo;

    (i)

    ali ima vzpostavljene obvezne regulativne ukrepe za emisije metana v energetskem sektorju, ki zajemajo elemente iz te uredbe v zvezi z merjenjem teh emisij, poročanjem o njih in njihovim preverjanjem ter njihovo blažitvijo , in ali ti ukrepi zadoščajo ;

    Sprememba 216

    Predlog uredbe

    Člen 28 – odstavek 2 – točka b – točka ii a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (iia)

    ali je podpisala svetovno zavezo za metan;

    Sprememba 217

    Predlog uredbe

    Člen 29 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Orodje je podlaga za dvostranske dialoge Komisije v zvezi s politikami in ukrepi glede emisij metana. Če se z orodjem ugotovi nov večji vir emisij, Komisija zadevno državo opozori, da bi spodbudila ozaveščanje in popravne ukrepe .

    2.   Orodje je podlaga za dvostranske dialoge Komisije v zvezi s politikami in ukrepi glede emisij metana. Kadar se z orodjem ugotovi nov večji vir emisij, Komisija zadevno državo opozori, da bi spodbudila ozaveščanje, in po potrebi nudi tehnično podporo za zagotovitev hitrih popravnih ukrepov .

    Sprememba 218

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Države članice določijo pravila o kaznih, ki se uporabljajo za kršitve določb te uredbe, in sprejmejo vse potrebne ukrepe za zagotovitev njihovega izvajanja.

    1.   Države članice določijo pravila o kaznih, ki se uporabljajo za kršitve določb te uredbe, in sprejmejo vse potrebne ukrepe za zagotovitev njihovega izvajanja , vključno z načelom „onesnaževalec plača“ .

    Sprememba 219

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 2 – pododstavek 1 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Predvidene kazni morajo biti učinkovite, sorazmerne in odvračilne ter lahko vključujejo:

    Predvidene kazni morajo biti učinkovite, sorazmerne in odvračilne ter vključujejo:

    Sprememba 220

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 2 – pododstavek 1 – točka a

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (a)

    globe, sorazmerne z okoljsko škodo, pri čemer se višina takih glob izračuna tako, da se zagotovi, da se odgovornim osebam dejansko odvzamejo gospodarske koristi, pridobljene s kršitvami, raven takih glob pa se postopno zvišuje za ponavljajoče se hude kršitve;

    (a)

    globe, sorazmerne z okoljsko škodo, posledice za varnost in zdravje, pri čemer se višina takih glob izračuna tako, da se zagotovi, da se odgovornim osebam dejansko odvzamejo gospodarske koristi, pridobljene s kršitvami, raven takih glob pa se postopno zvišuje za ponavljajoče se hude ali večkratne kršitve;

    Sprememba 221

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 2 – pododstavek 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    Poleg kazni iz točk (a) in (b) tega odstavka države članice razmislijo o začasnem preklicu dovoljenja za dajanje nafte, plina ali premoga na trg v primeru hudih ali ponavljajočih se kršitev te uredbe, pri čemer upoštevajo zanesljivost oskrbe z energijo.

    Sprememba 222

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 3 – točka b a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (ba)

    upravljavec/operater ali podjetje ni predložilo poročila o emisijah metana v skladu s členom 12;

    Sprememba 223

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 3 – točka 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (la)

    uvozniki, kolikor se to zahteva v skladu s členom 27, ne dokažejo, da izvozniki premoga, nafte in plina izpolnjujejo zahteve glede spremljanja, poročanja in preverjanja, odkrivanja in popravljanja puščanja ter rutinskega izpuščanja in sežiganja v skladu s členom 27;

    Sprememba 224

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 3 – točka 1 b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (lb)

    uvozniki, kolikor se to zahteva v skladu s členom 27, ne predložijo zahtevanih informacij v skladu z neodvisno oceno skladnosti, ki jo je izvedel organ za preverjanje.

    Sprememba 225

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 3 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    3a.     Kadar so izpolnjeni pogoji iz člena 15(5d), države članice preučijo možnost zmanjšanja ali nenaložitve kazni upravljavcem/operaterjem za obdobje izvajanja, ki je po mnenju pristojnih organov potrebno.

    Sprememba 226

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 3 b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    3b.     Odstavek 3, točke (l), (la), (lb) ne veljajo, kadar uvozniki ne zagotovijo informacij, določenih v Prilogi VIII, lahko pristojnim organom držav članic uvoznic dokažejo, da so si po najboljših močeh prizadevali za pridobitev teh informacij.

    Sprememba 227

    Predlog uredbe

    Člen 30 – odstavek 5

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    5.   Države članice vsako leto objavijo informacije o vrsti in višini kazni, naloženih v skladu s to uredbo, o kršitvah in upravljavcih/operaterjih, ki so jim bile naložene kazni.

    5.   Države članice vsako leto objavijo informacije o vrsti in višini kazni, naloženih v skladu s to uredbo in v skladu s kaznimi , določenimi v [spremenjenem kazenskopravnem varstvu okolja],  o kršitvah in upravljavcih/operaterjih, ki so jim bile naložene kazni.

    Sprememba 228

    Predlog uredbe

    Člen 31 – odstavek 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2.   Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena 8(5), člena 22(3) in člena 27(1) se prenese na Komisijo za nedoločen čas od  [datum začetka veljavnosti Uredbe] .

    2.   Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena 8(5), […] se prenese na Komisijo za obdobje petih let od datuma začetka veljavnosti te uredbe .

    Sprememba 229

    Predlog uredbe

    Člen 31 – odstavek 6

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    6.   Delegirani akt, sprejet na podlagi člena 8(5), člena 22(3) in člena 27(1), začne veljati le, če mu niti Evropski parlament niti Svet ne nasprotujeta v dveh mesecih od uradnega obvestila Evropskemu parlamentu in Svetu o tem aktu ali če pred iztekom tega roka Evropski parlament in Svet obvestita Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Ta rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.

    6.   Delegirani akt, sprejet na podlagi člena 8(5), […] začne veljati le, če mu niti Evropski parlament niti Svet ne nasprotujeta v dveh mesecih od uradnega obvestila Evropskemu parlamentu in Svetu o tem aktu ali če pred iztekom tega roka Evropski parlament in Svet obvestita Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Ta rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.

    Sprememba 230

    Predlog uredbe

    Člen 32 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.   Komisiji pomaga Odbor za energetsko unijo, ustanovljen s členom 44 Uredbe (EU) 2018/1999.

    1.   Komisiji pomaga Odbor za podnebne spremembe in Odbor za energetsko unijo, ustanovljen s členom 44 Uredbe (EU) 2018/1999.

    Sprememba 231

    Predlog uredbe

    Člen 33 – odstavek 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1.    Komisija vsakih pet let Evropskemu parlamentu in Svetu predloži poročilo o oceni te uredbe ter po potrebi predloži zakonodajne predloge za spremembo te uredbe . Poročila se objavijo.

    1.    Do 1. januarja 2027 in nato vsaka štiri leta Komisija Evropskemu parlamentu in Svetu poroča o oceni te uredbe . Komisija lahko poročilom priloži zakonodajne predloge , kadar je ustrezno . Poročila se objavijo.

    Sprememba 232

    Predlog uredbe

    Člen 34 – odstavek 1

    Uredba (EU) 2019/942

    Člen 15 – odstavek 5

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    5.   Agencija ACER vsaka tri leta določi in objavi sklop kazalnikov in ustreznih referenčnih vrednosti za primerjavo stroškov naložbe na enoto, povezanih z merjenjem emisij metana, poročanjem o njih in njihovim zmanjševanjem, za primerljive projekte. Izda priporočila o kazalnikih in referenčnih vrednostih za stroške naložbe na enoto za izpolnjevanje obveznosti iz [te uredbe] v skladu s členom 3 [te uredbe].“

    5.   Agencija ACER vsaka tri leta določi in objavi sklop kazalnikov in ustreznih referenčnih vrednosti za primerjavo stroškov naložbe na enoto, povezanih z merjenjem emisij metana, spremljanjem in poročanjem o njih ter njihovim preverjanjem in zmanjševanjem , vključno s izpuščanjem in sežiganjem , za primerljive projekte. Izda priporočila o kazalnikih in referenčnih vrednostih za stroške naložbe na enoto za izpolnjevanje obveznosti iz [te uredbe] v skladu s členom 3 [te uredbe].“

    Sprememba 233

    Predlog uredbe

    Priloga I – naslov

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Časovni razpored odpravljanja ugotovljenega uhajanja in časovni razpored spremljanja

    Sprememba

    Del 1: Raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja

    Ne glede na raziskave o ugotavljanju in odpravljanju uhajanja iz člena 14.2(c) je treba za vse podzemne sestavne dele, navedene v tej prilogi, izvajati raziskave za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja v skladu z naslednjo najmanjšo pogostostjo:

    Sredstva

    Materiali

    Pogostost

    […]

    […]

    […]

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Sprememba 234

    Predlog uredbe

    Priloga I – podnaslov 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    Del 2 Časovni razpored popravil in spremljanja

    Sprememba 235

    Predlog uredbe

    Priloga I – odstavek 2 – točka iii

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iii)

    za sestavne dele, za katere je bilo ugotovljeno, da oddajajo 500 ali več delov metana na milijon/[XX g/uro] , navedbo, ali je bilo popravilo izvedeno med raziskavo za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja, in če ni bilo, zakaj, ob upoštevanju zahtev glede tega, katere elemente je mogoče upoštevati pri zapoznelem popravilu, v skladu s členom 14(4);

    (iii)

    za sestavne dele, za katere je bilo ugotovljeno, da oddajajo emisije , navedbo, ali je bilo popravilo izvedeno med raziskavo za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja, in če ni bilo, zakaj, ob upoštevanju zahtev glede tega, katere elemente je mogoče upoštevati pri zapoznelem popravilu, v skladu s členom 14(4);

    Sprememba 236

    Predlog uredbe

    Priloga I – odstavek 2 – točka iv

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iv)

    za sestavne dele, za katere se ugotovi, da oddajajo 500 ali več delov metana na milijon , načrtovani časovni razpored popravila z navedbo načrtovanega datuma popravila;

    (iv)

    za sestavne dele, za katere se ugotovi, da oddajajo emisije , načrtovani časovni razpored popravila z navedbo načrtovanega datuma popravila;

    Sprememba 237

    Predlog uredbe

    Priloga I – odstavek 2 – točka v

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (v)

    za sestavne dele, za katere je bilo v prejšnji raziskavi za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja dognano, da oddajajo manj kot 500 delov na milijon, vendar je bilo v zvezi z njimi med spremljanjem po navedeni raziskavi, da bi se preverilo, ali se je velikost izgube metana spremenila, ugotovljeno, da oddajajo 500 ali več delov metana na milijon, navedbo, ali je bilo popravilo izvedeno takoj, in če ni bilo, zakaj ne (v skladu s točko (iii)), in načrtovani časovni razpored odpravljanja z navedbo načrtovanega datuma odpravljanja.

    črtano

    Sprememba 238

    Predlog uredbe

    Priloga I – odstavek 5 – točka iii

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iii)

    za sestavne dele, za katere je bilo ugotovljeno, da oddajajo 500 ali več delov metana na milijon , rezultate spremljanja po popravilu, da bi se preverilo, ali je bilo popravilo uspešno;

    (iii)

    za sestavne dele, za katere je bilo ugotovljeno, da oddajajo emisije , rezultate spremljanja po popravilu, da bi se preverilo, ali je bilo popravilo uspešno;

    Sprememba 239

    Predlog uredbe

    Priloga I – odstavek 5 – točka iv

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iv)

    za sestavne dele, za katere je bilo dognano, da oddajajo manj kot 500 delov metana na milijon, rezultate spremljanja po raziskavi za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja, da bi se preverilo, ali se je velikost izgube metana spremenila, in priporočilo na podlagi ugotovitve.

    črtano

    Sprememba 240

    Predlog uredbe

    Priloga II – odstavek 1 – točka ii

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (ii)

    ime in vrsto sredstva;

    (ii)

    lokacijo, ime in vrsto sredstva;

    Sprememba 241

    Predlog uredbe

    Priloga II – odstavek 1 – točka v

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (v)

    izmerjeno ali ocenjeno količino izpuščenega ali na bakli sežganega zemeljskega plina ;

    (v)

    izmerjeno količino izpuščenega ali na bakli sežganega metana ;

    Sprememba 242

    Predlog uredbe

    Priloga II – odstavek 1 – točka v a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (va)

    učinkovitost sežiga na bakli in vrsta uporabljene bakle;

    Sprememba 243

    Predlog uredbe

    Priloga II – odstavek 1 – točka ix

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (ix)

    rezultate tedenskih inšpekcijskih pregledov stolpov bakle , ki se izvajajo v skladu s členom 17.

    (ix)

    rezultate tedenskih inšpekcijskih pregledov in stalno spremljanje sežigalnih stolpov , ki se izvajajo v skladu s členom 17.

    Sprememba 244

    Predlog uredbe

    Priloga IV – odstavek 1 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Evidence neaktivnih vrtin morajo v skladu s členom 18 vsebovati vsaj naslednje informacije:

    Evidence neaktivnih vrtin ter trajno zamašenih in opuščenih vrtin morajo v skladu s členom 18 vsebovati vsaj naslednje informacije:

    Sprememba 245

    Predlog uredbe

    Priloga IV – odstavek 1 – točka ii

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (ii)

    ime, vrsto in naslov vrtine ali lokacijo vrtine;

    (ii)

    ime, vrsto in naslov vrtine ali lokacijo vrtine , pri čemer je treba navesti, ali gre za neaktivno vrtino ali trajno zamašeno ali opuščeno vrtino ;

    Sprememba 246

    Predlog uredbe

    Priloga IV – odstavek 1 – točka iv

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iv)

    rezultate vseh meritev koncentracije metana.

    (iv)

    rezultate meritev emisij metana v zraku in vodi .

    Sprememba 247

    Predlog uredbe

    Priloga IV – odstavek 1 a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    V skladu s členom 18 vključujejo evidence trajno zamašenih in opuščenih vrtin tudi:

     

    (i)

    morebitne zadnje znane meritve emisij metana v zraku in vodi;

     

    (ii)

    informacije, ki kažejo, da je ustrezni pristojni organ potrdil, da zadevna vrtina ali mesto vrtine izpolnjuje merila iz člena 2(24a);

     

    (iii)

    ustrezno dokumentacijo, ki dokazuje, da vsaj v zadnjih petih letih ni bilo emisij metana iz navedene vrtine ali mesta vrtine.

    Sprememba 248

    Predlog uredbe

    Priloga IV – točka 1 b (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    Načrti za ublažitev morajo v skladu s členom 18 vsebovati vsaj naslednje informacije:

     

    (i)

    časovni razpored za obravnavo vsake neaktivne vrtine, vključno z ukrepi, ki jih je treba izvesti;

     

    (ii)

    po potrebi ime in naslov upravljavca/operaterja, lastnika ali imetnika dovoljenja za neaktivno vrtino;

     

    (iii)

    predvideni končni datum vseh ukrepov za sanacijo, predelavo ali zapiranje neaktivnih vrtin.

    Sprememba 249

    Predlog uredbe

    Priloga VI – odstavek 1 – točka iii

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iii)

    vzrok dogodka izpuščanja in/ali sežiga na bakli;

    (iii)

    vzrok dogodka izpuščanja in/ali sežiga na bakli; utemeljitev uporabe izpuščanja namesto sežiganja na bakli, če je ustrezno;

    Sprememba 250

    Predlog uredbe

    Priloga VI – odstavek 1 – točka iv

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iv)

    tonažo izpuščenega in na bakli sežganega metana (ali oceno, če količinska opredelitev ni mogoča).

    (iv)

    tonažo izpuščenega in na bakli sežganega metana (ali oceno, če količinska opredelitev ali meritev ni mogoča).

    Sprememba 251

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 1 – odstavek 1 – točka v – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (v)

    rezultate meritev koncentracije metana pri naslednjih elementih :

    (v)

    rezultate neposrednih meritev ali količinske opredelitve na viru na naslednjih točkovnih virih emisij :

    Sprememba 252

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 1 – odstavek 1 – točka v – točka 2

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    2)

    neuporabljenih odzračevalnih ceveh;

    2)

    neuporabljenih odzračevalnih ceveh , če niso del varnostne infrastrukture

    Sprememba 253

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 1 – odstavek 1 – točka v – točka 4

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    4)

    izdankih;

    črtano

    Sprememba 254

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 1 – odstavek 1 – točka v – točka 5

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    5)

    očitnih prelomih plasti na območju rudnika ali povezanih z nekdanjim nahajališčem premoga v njem;

    črtano

    Sprememba 255

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 2 – odstavek 1 – točka ii

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (ii)

    meritve je treba izvajati z  aparatom s pragom občutljivosti najmanj 10 000  delov na milijon, na najbližji razpoložljivi razdalji od merjenega vira emisij;

    (ii)

    meritve je treba izvajati z  opremo, ki omogoča točnost meritev emisij metana na vsaj 0,5 tone letno.

    Sprememba 256

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 3 – odstavek 1 – točka iii – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iii)

    emisije metana iz vseh elementov iz člena 25(3) , vključno z:

    (iii)

    emisije metana iz vseh točkovnih virov emisij iz dela 1 , vključno z:

    Sprememba 257

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 3 – odstavek 1 – točka iii – točka 1

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    1)

    vrsto elementa ;

    1)

    vrsto točkovnih virov emisij ;

    Sprememba 258

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 3 – odstavek 1 – točka iii – točka 5

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    5)

    ocenami emisij metana iz elementa .

    5)

    ocenami emisij metana iz točkovnih virov emisij .

    Sprememba 259

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 4 – odstavek 1 – točka i

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (i)

    seznam vseh elementov iz člena 25(3) ;

    (i)

    seznam vseh točkovnih virov emisij iz dela 1 ;

    Sprememba 260

    Predlog uredbe

    Priloga VII – del 4 – odstavek 1 – točka ii

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (ii)

    tehnično izvedljivost blažitve emisij metana iz elementov iz člena 25(3) ;

    (ii)

    tehnično izvedljivost blažitve emisij metana; vsak točkovnih vir emisij

    Sprememba 261

    Predlog uredbe

    Priloga VIII – odstavek 2 – uvodni del

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    Uvozniki morajo v skladu s členom  27 predložiti naslednje informacije :

    Uvozniki morajo na podlagi člena  27 predložiti poročilo z naslednjimi informacijami za vsako lokacijo, iz katere je potekal uvoz v Unijo, vključno s proizvodnjo nafte in fosilnega plina višje v prodajni verigi, zbiranjem, predelavo in prenosom fosilnega plina ter terminali za utekočinjen zemeljski plin :

    Sprememba 262

    Predlog uredbe

    Priloga VIII – odstavek 2 – točka ii

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (ii)

    državo in regije, ki ustrezajo ravni 1 skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) Unije, v katerih je bila energija proizvedena, ter države in regije, ki ustrezajo ravni 1 skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) Unije, skozi katere se je energija prevažala, dokler ni bila dana na trg Unije;

    (ii)

    državo in regije, ki ustrezajo ravni 1 skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) Unije, v katerih je bila energija proizvedena, države in regije, ki ustrezajo ravni 1 skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) Unije, skozi katere se je energija prevažala, dokler ni bila dana na trg Unije;

    Sprememba 263

    Predlog uredbe

    Priloga VIII – odstavek 2 – točka iii

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iii)

    kar zadeva nafto in zemeljski plin, ali izvoznik izvaja meritve svojih emisij metana in o njih poroča bodisi samostojno bodisi v okviru obveznosti poročanja o nacionalnih evidencah toplogrednih plinov v skladu z zahtevami iz Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC) ter ali upošteva zahteve UNFCCC glede poročanja ali standarde partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0). Temu je treba priložiti izvod najnovejšega poročila o emisijah metana, vključno z informacijami iz člena 12(6), če so na voljo. Za vsako vrsto emisij je treba navesti metodo količinske opredelitve (kot so stopnje UNFCCC ali ravni partnerstva za metan na področju nafte in plina), uporabljeno pri poročanju;

    (iii)

    kar zadeva nafto in zemeljski plin, informacije o izvoznikovih, ali , kadar je ustrezno, proizvajalčevih neposrednih meritvah emisij metana na ravni lokacije, ki jih je izvedel neodvisni ponudnik storitev v zadnjem razpoložljivem koledarskem letu, vključno s podatki po podrobnih in posameznih vrstah virov emisij ter podrobnimi informacijami o metodologijah količinske opredelitve, ki se uporabljajo za merjenje emisij metana; meritve svojih emisij metana in poročanje o njih bodisi samostojno bodisi v okviru obveznosti poročanja o nacionalnih evidencah toplogrednih plinov v skladu z zahtevami iz Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC) ter ali upošteva zahteve UNFCCC glede poročanja ali standarde partnerstva za metan na področju nafte in plina (OGMP 2.0). Temu je treba priložiti izvod najnovejšega poročila o emisijah metana, vključno z informacijami iz člena 12(6), kadar so na voljo in kadar so del takšnega poročila . Za vsako vrsto emisij je treba navesti metodo količinske opredelitve (kot so stopnje UNFCCC ali ravni partnerstva za metan na področju nafte in plina), uporabljeno pri poročanju;

    Sprememba 264

    Predlog uredbe

    Priloga VIII – odstavek 2 – točka iv

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (iv)

    kar zadeva nafto in plin, ali izvoznik uporablja regulativne ali prostovoljne ukrepe za nadzor svojih emisij metana, vključno z ukrepi, kot so raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja ali ukrepi za nadzor in omejitev izpuščanja metana in njegovega sežiga na bakli. Temu je treba priložiti opis takih ukrepov, vključno s poročili o raziskavah za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja ter o dogodkih izpuščanja in sežiga na bakli za zadnje razpoložljivo koledarsko leto, če so na voljo;

    (iv)

    kar zadeva nafto in plin, informacije o temi, ali izvoznik oziroma, kadar je ustrezno, proizvajalec uporablja regulativne ali prostovoljne ukrepe za nadzor svojih emisij metana, vključno z ukrepi, kot so raziskave za namene ugotavljanja in odpravljanja uhajanja ali ukrepi za nadzor in omejitev izpuščanja metana in njegovega sežiga na bakli ; raziskave in programe za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja, izvedene v zadnjih dveh koledarskih letih in informacije o vseh izpustih; in informacije o vseh dogodkih sežiga na bakli v zadnjih dveh koledarskih letih . Temu je treba priložiti opis takih ukrepov, vključno s poročili o raziskavah za ugotavljanje in odpravljanje uhajanja ter o dogodkih izpuščanja in sežiga na bakli za zadnje razpoložljivo koledarsko leto, kadar so na voljo;

    Sprememba 265

    Predlog uredbe

    Priloga VIII – odstavek 2 – točka v

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (v)

    kar zadeva premog, ali izvoznik izvaja meritve svojih emisij metana in o njih poroča bodisi samostojno bodisi v okviru obveznosti poročanja o nacionalnih evidencah toplogrednih plinov v skladu z zahtevami iz Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC) ter ali upošteva zahteve UNFCCC glede poročanja ali mednarodne ali evropske standarde za spremljanje emisij metana, poročanje o njih in njihovo preverjanje. Temu je treba priložiti izvod najnovejšega poročila o emisijah metana, vključno z informacijami iz člena 20(6), če so na voljo. Za vsako vrsto emisij je treba navesti metodo količinske opredelitve (kot so stopnje UNFCCC ali ravni partnerstva za metan na področju nafte in plina), uporabljeno pri poročanju;

    (v)

    kar zadeva premog, podatke o izvoznikovih emisijah metana na viru, izmerjene za emisije metana iz zraka pri prezračevanju, izračunane in količinsko opredeljene v skladu z metodologijo, opisano v delu 1 Priloge V; meritve svojih emisij metana in poročanje o njih bodisi samostojno bodisi v okviru obveznosti poročanja o nacionalnih evidencah toplogrednih plinov v skladu z zahtevami iz Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC) ter ali upošteva zahteve UNFCCC glede poročanja ali mednarodne ali evropske standarde za spremljanje emisij metana, poročanje o njih in njihovo preverjanje. Temu je treba priložiti izvod najnovejšega poročila o emisijah metana, vključno z informacijami iz člena 20(6), kadar so na voljo. Za vsako vrsto emisij je treba navesti metodo količinske opredelitve (kot so stopnje UNFCCC ali ravni partnerstva za metan na področju nafte in plina), uporabljeno pri poročanju;

    Sprememba 266

    Predlog uredbe

    Priloga VIII – odstavek 2 – točka vi

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

    (vi)

    kar zadeva premog, ali izvoznik uporablja regulativne ali prostovoljne ukrepe za nadzor svojih emisij metana, vključno z ukrepi za nadzor in omejitev izpuščanja metana in njegovega sežiga na bakli. Temu je treba priložiti opis takih ukrepov, vključno s poročili o dogodkih izpuščanja in sežiga na bakli za zadnje razpoložljivo koledarsko leto, če so na voljo;

    (vi)

    kar zadeva premog, informacije o tem, ali izvoznik uporablja regulativne ali prostovoljne ukrepe za nadzor svojih emisij metana, vključno z ukrepi za nadzor in omejitev izpuščanja metana in njegovega sežiga na bakli ; količine izpuščenega in na bakli sežganega metana, izračunane na vsaki proizvodni lokaciji v zadnjih dveh koledarskih letih; ter načrte za ublažitev izpuščanja in sežiga na bakli, ki veljajo na proizvodni lokaciji . Temu je treba priložiti opis takih ukrepov, vključno s poročili o dogodkih izpuščanja in sežiga na bakli za zadnje razpoložljivo koledarsko leto, kadar so na voljo;

    Sprememba 267

    Predlog uredbe

    Priloga VIII – odstavek 2 – točka vi a (novo)

    Besedilo, ki ga predlaga Komisija

    Sprememba

     

    (via)

    sklic na svoj akcijski načrt za zmanjšanje emisij metana v skladu s členom 15 [skrbni pregled v podjetjih glede trajnostnosti];


    (*1)  Sklici na „cp“ v naslovih sprejetih sprememb se razumejo kot ustrezni deli navedenih sprememb.

    (1)  Zadeva je bila v skladu s četrtim pododstavkom člena 59(4) Poslovnika vrnjena pristojnima odboroma v medinstitucionalna pogajanja (A9-0162/2023).

    (1a)   IPCC navaja, da ima v 100-letnem časovnem obdobju metan 29,8-krat večji potencial globalnega segrevanja kot CO2, v 20-letnem časovnem obdobju pa je 82,5-krat večji. Šesto ocenjevalno poročilo IPCC (razpredelnica 7.15 na https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/downloads/report/IPCC_AR6_WGI_FullReport.pdf).

    (1a)   Evropska agencija za okolje, Kakovost zraka v Evropi – poročilo za leto 2020, str. 7.

    (1a)   https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0436_SL.html – poročilo Spiraki

    (14)  COM(2019)0640.

    (15)  Uredba (EU) 2021/1119 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. junija 2021 o vzpostavitvi okvira za doseganje podnebne nevtralnosti in spremembi uredb (ES) št. 401/2009 in (EU) 2018/1999 (evropska podnebna pravila) (UL L 243, 9.7.2021, str. 1).

    (14)  COM(2019)0640.

    (15)  Uredba (EU) 2021/1119 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. junija 2021 o vzpostavitvi okvira za doseganje podnebne nevtralnosti in spremembi uredb (ES) št. 401/2009 in (EU) 2018/1999 (evropska podnebna pravila) (UL L 243, 9.7.2021, str. 1).

    (15a)   https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=SWD:2021:0459:FIN:EN:PDF (str. 67)

    (16)  Uredba (EU) 2018/842 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o zavezujočem letnem zmanjšanju emisij toplogrednih plinov za države članice v obdobju od 2021 do 2030 kot prispevku k podnebnim ukrepom za izpolnitev zavez iz Pariškega sporazuma ter o spremembi Uredbe (EU) št. 525/2013 (UL L 156, 19.6.2018, str. 26).

    (17)  Direktiva 2010/75/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o industrijskih emisijah (celovito preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja) (UL L 334, 17.12.2010, str. 17).

    (16)  Uredba (EU) 2018/842 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o zavezujočem letnem zmanjšanju emisij toplogrednih plinov za države članice v obdobju od 2021 do 2030 kot prispevku k podnebnim ukrepom za izpolnitev zavez iz Pariškega sporazuma ter o spremembi Uredbe (EU) št. 525/2013 (UL L 156, 19.6.2018, str. 26).

    (17)  Direktiva 2010/75/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o industrijskih emisijah (celovito preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja) (UL L 334, 17.12.2010, str. 17).

    (1a)   https://www.iea.org/reports/global-methane-tracker-2023 ; februar 2023.

    (1a)   Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. septembra 2006 o uporabi določb Aarhuške konvencije o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah v institucijah in organih Unije (UL L 264, 25.9.2006, str. 13).

    (1b)   Direktiva 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2003 o dostopu javnosti do informacij o okolju in o razveljavitvi Direktive Sveta 90/313/EGS (UL L 41, 14.2.2003, str. 26).

    (19)  Direktiva 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2003 o dostopu javnosti do informacij o okolju in o razveljavitvi Direktive Sveta 90/313/EGS (UL L 41, 14.2.2003, str. 26).

    (19)  Direktiva 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2003 o dostopu javnosti do informacij o okolju in o razveljavitvi Direktive Sveta 90/313/EGS (UL L 41, 14.2.2003, str. 26).

    (20)  Uredba (ES) št. 765/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o določitvi zahtev za akreditacijo in nadzor trga v zvezi s trženjem proizvodov ter razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 339/93 (UL L 218, 13.8.2008, str. 30).

    (20)  Uredba (ES) št. 765/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o določitvi zahtev za akreditacijo in nadzor trga v zvezi s trženjem proizvodov ter razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 339/93 (UL L 218, 13.8.2008, str. 30).

    (1a)   https://www.iea.org/reports/flaring-emissions – september 2022

    (1b)   https://iea.blob.core.windows.net/assets/9414ec9a-bbba-4592-b005-4af05c894bdc/Theenergysecuritycasefortacklinggasflaringandmethaneleaks.pdf – junij 2022

    (31)  Best Practice Guidance for Effective Methane Recovery and Use from Abandoned Mines (Smernice na podlagi dobre prakse za učinkovito pridobivanje in uporabo metana iz opuščenih rudnikov) (UNECE, 2019).

    (31)  Best Practice Guidance for Effective Methane Recovery and Use from Abandoned Mines (Smernice na podlagi dobre prakse za učinkovito pridobivanje in uporabo metana iz opuščenih rudnikov) (UNECE, 2019).

    (1a)   Poročilo Komisije o oceni učinka – Spremni dokument k predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o zmanjšanju emisij metana v energetskem sektorju, https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=SWD:2021:0459:FIN:EN:PDF

    (1b)   Poročilo Komisije o oceni učinka – Spremni dokument k predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o zmanjšanju emisij metana v energetskem sektorju, https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=SWD:2021:0459:FIN:EN:PDF

    (1c)   Poročilo Komisije o oceni učinka – Spremni dokument k predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o zmanjšanju emisij metana v energetskem sektorju, https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=SWD:2021:0459:FIN:EN:PDF

    (34)  COM(2020)0663

    (34)  COM(2020)0663

    (1a)   Šesto ocenjevalno poročilo Medvladnega foruma o podnebnih spremembah (IPCC) o možnostih globalnega segrevanja – https://www.ercevolution.energy/ipcc-sixth-assessment-report/


    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1081/oj

    ISSN 1977-1045 (electronic edition)


    Top