EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0334

Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 95/93 glede začasne razbremenitve od pravil o uporabi slotov na letališčih Skupnosti zaradi pandemije COVID-19

COM/2022/334 final

Bruselj, 12.7.2022

COM(2022) 334 final

2022/0214(COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 95/93 glede začasne razbremenitve od pravil o uporabi slotov na letališčih Skupnosti zaradi pandemije COVID-19

(Besedilo velja za EGP)


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Uredba (EGS) št. 95/93 1 (v nadaljnjem besedilu: uredba o slotih) določa pravila o dodeljevanju slotov na letališčih EU. Člen 10 Uredbe določa pravilo „uporabi ali izgubi“, v skladu s katerim morajo letalski prevozniki uporabiti vsaj 80 % slotov v dodeljenem zaporedju slotov v danem (poletnem ali zimskem) obdobju voznega reda letov, da bi ohranili pravico do enakega zaporedja slotov v naslednjem enakovrednem obdobju voznega reda letov (t. i. „podedovane“ ali „pretekle“ pravice).

Pandemija COVID-19 je povzročila nenadno in doslej največje zmanjšanje povpraševanja potnikov (najnižje točke so bile dosežene aprila 2020 z 89-odstotnim zmanjšanjem v primerjavi z istimi tedni v letu 2019). Ker letalski prevozniki niso več mogli izpolnjevati običajnega pravila „uporabi ali izgubi,“ ne da bi tvegali znatno finančno ali okoljsko škodo, je EU dvakrat spremenila uredbo o slotih, da bi to pravilo prilagodila 2 . S spremenjeno uredbo je Evropska komisija dobila tudi delegirana pooblastila za podaljšanje razbremenitve od pravil o slotih in prilagoditev praga uporabe, če bi se zmanjšanje letalskega prometa zaradi COVID-19 nadaljevalo oziroma bi se verjetno nadaljevalo. Komisija je to pooblastilo uporabila trikrat 3 . Zdajšnja pravila o razbremenitvi od pravil o slotih bodo prenehala veljati 29. oktobra 2022. Delegirana pooblastila Komisije so potekla 21. februarja 2022, zato Komisija ne more podaljšati razbremenitve EU od pravil o slotih po poletnem obdobju voznega reda letov 2022.

Pravilo „uporabi ali izgubi“ je bilo od 1. februarja 2020 do 27. marca 2021 v celoti opuščeno (tj. popolna opustitev). Glede na poznejšo oživitev povpraševanja po letalskem prometu, povezano s kampanjo cepljenja in uvedbo digitalnega COVID potrdila EU, je EU zavzela stališče, da je treba razbremenitev od pravil o slotih ciljno usmeriti v to, kar je potrebno, in jo uravnotežiti z uvedbo nekaterih vidikov, ki spodbujajo konkurenco. Razbremenitev od pravil o slotih že po svoji naravi zagotavlja določeno prednost uveljavljenim letalskim prevoznikom na škodo novih prevoznikov, ki bi potencialno lahko opravljali letalske storitve, vendar nimajo dostopa do letaliških zmogljivosti.Da bi zmanjšali tveganje protikonkurenčnih učinkov, se je stopnja uporabe slotov postopoma zvišala z 0 % na 64 % (za poletno obdobje voznega reda letov 2022) 4 . Ko se je stopnja uporabe slotov dvignila nad 0 %, je bilo kot dodatno varovalo uvedenih več novih izjem za upravičeno neuporabo slotov (JNUS). Te izjeme zagotavljajo dodatno ublažitev v posebnih primerih, ko letalski prevoznik ne more opraviti leta zaradi ukrepov, ki so jih javni organi uvedli za ublažitev širjenja COVID-19 (npr. prepovedi letov ali omejitve gibanja na katerem koli koncu proge).

Uvedena so bila tudi druga pravila za povečanje učinkovite in konkurenčne uporabe letaliških zmogljivosti (npr. tritedenski rok za vračilo slotov, ki niso namenjeni uporabi, prednost za ad hoc uporabnike slotov v nekaterih okoliščinah itd.). Cilj teh pravil je čim bolj povečati koristi za največje število uporabnikov in potnikom omogočiti, da izkoristijo prednosti konkurenčnega letalskega trga in povezljivosti.

Trenutna stopnja letalskega prometa v državah Eurocontrola znaša približno 86 % ravni v istem obdobju leta 2019. Podatki Eurocontrola tudi kažejo, da promet na druge celine okreva s podobnimi stopnjami 5 . Letalski promet v Severno Ameriko je le 8 % pod ravnmi iz leta 2019, v Afriko pa 37 % pod ravnmi iz leta 2019 (z manjšim zmanjšanjem v severnoafriških državah). Letalski promet v Južno Ameriko je 20 % pod ravnmi iz leta 2019, na Bližnji vzhod pa 8 % pod ravnmi iz leta 2019. Najbolj zaostaja trg EU-Azija, ki je 65 % pod ravnmi iz leta 2019. To je mogoče pripisati preostalim omejitvam potovanj zaradi COVID-19, zlasti na Kitajskem 6 (sloti na prizadetih progah so zaščiteni z izjemami JNUS), in dejstvu, da morajo številni prevozniki za dostop do azijskih držav zaobiti ruski zračni prostor. To znatno podaljša trajanje letov na prizadetih progah in od letalskih prevoznikov zahteva, da zmanjšajo pogostost letov.

Eurocontrolova napoved letalskega prometa (po osnovnem scenariju, ki je trenutno presežen) kaže 90-odstotni letalski promet na začetku zimskega obdobja voznega reda letov 2022/2023. Na podlagi iste napovedi bo letalski promet konec leta 2022 znašal 92 % (po osnovnem scenariju), 96 % (po visokem scenariju) ali 83 % (po nizkem scenariju). Od začetka leta do junija 2022 znaša letalski promet 75 % letalskega prometa leta 2019; opazen je trend naraščanja. Maja 2022 je Mednarodni letališki svet Evrope svojo napoved glede števila potnikov popravil navzgor: prej napovedani 32-odstotni upad potniškega prometa za letošnje leto je zdaj 22-odstoten. CAPA – Center za letalstvo (ki zagotavlja tržne informacije) v svoji analizi, objavljeni maja 2022, napoveduje, da bi lahko ponujena zmogljivost sedežev v tretjem četrtletju 2022 dosegla ravni iz leta 2019. Čeprav število potnikov še vedno zaostaja, se razkorak med ponujenimi sedežnimi zmogljivostmi in številom potnikov zmanjšuje. Glede na to močno okrevanje letalskega prometa je predlagano, da se standardna 80-odstotna stopnja uporabe za zimsko obdobje voznega reda letov 2022/2023 ne spremeni.

Izkušnje med pandemijo so pokazale, da so epidemiološke razmere v zvezi s COVID-19 nestabilne in nepredvidljive. Nekateri javnozdravstveni organi že opozarjajo, da se lahko v jesenskih in zimskih mesecih na severni polobli število okuženih s COVID-19 znova poveča. Ni mogoče predvideti vpliva morebitnih novih različic ali povečanega števila okuženih na zmožnost potnikov za potovanje. Poleg tega utegne biti ruska vojaška agresija na Ukrajino še naprej moteč dejavnik.

Da bi ublažili morebitne negativne posledice na ravni letalskega prometa, če bi se ti scenariji uresničili, je pomembno, da je pravni okvir za dodeljevanje slotov dovolj odporen, da omogoča sorazmerno, konkurenčno in hitro razbremenitev od pravil o slotih. Zato se predlaga, da se Komisiji podelijo delegirana pooblastila za omejen čas, da po potrebi prilagodi stopnjo uporabe slotov, če bo letalski promet zaradi COVID-19 ali neposrednih učinkov ruske vojaške agresije še naprej ostal pod določenim pragom.

Poleg tega bi morali biti letalski prevozniki še naprej upravičeni do izjem JNUS, če javni organi uvedejo sanitarne ukrepe, ki omejujejo letalski promet ali resno ovirajo zmožnost potnikov za potovanje. Predlaga se tudi razširitev izjeme na ukrepe, uvedene kot odziv na vse epidemiološke razmere (ki niso omejene na COVID-19), naravne nesreče in politične nemire, ki prizadenejo letališča. Predlagano razširitev izjem JNUS so v veliki meri odobrile vse kategorije deležnikov (podrobneje opisano v nadaljevanju).

Čeprav morajo koordinatorji slotov izvajati uredbo o slotih, izkušnje kažejo, da je potrebno tesnejše sodelovanje med koordinatorji, da se podprejo cilji uredbe o slotih, zagotovi dosledna uporaba pravil EU v podobnih situacijah in ohranijo enaki konkurenčni pogoji. Zato se predlaga okrepitev vloge Evropskega združenja letaliških koordinatorjev pri izdajanju smernic. Preglednost pri uporabi izjem JNUS je za letalske prevoznike zelo pomembna, zato bi morali koordinatorji objaviti, za katere namembne kraje veljajo izjeme. Kadar koordinator uporabi izjemo za slote na enem koncu proge, bi moral tudi koordinator na drugem koncu proge razmisliti, ali naj jo uporabi, če s tem ne škoduje obratovanju letališča, poštenemu dostopu do omejenih letaliških zmogljivosti ali obojemu. Poleg tega se predlaga, da lahko vsi koordinatorji slotov odobrijo izjeme JNUS za vse slote, če je večina prebivalstva EU prizadeta zaradi ukrepov, ki resno ovirajo letalski promet.

Komisija se je med rednimi stiki z deležniki seznanila s potrebo po obravnavanju nekaterih posledic ruske vojaške agresije na Ukrajino na letalski promet. Prepoved vstopa letalskih prevoznikov iz Unije in drugih držav v zračni prostor Belorusije, Rusije in Ukrajine vpliva na opravljanje rednih letov. Ker je treba lete preusmeriti, se lahko znatno podaljša čas leta, tako da ni mogoče upoštevati prvotno dodeljenega časovnega razporeda slotov. Prvič, Komisija v celoti podpira to, da koordinatorji uporabijo prožnost, odobreno v skladu s členom 8(4) uredbe o slotih, in ponovno določijo časovni razpored slotov, ki se uporabljajo za direktne proge, na katere vpliva prepoved vstopa v ruski, beloruski in ukrajinski zračni prostor. Drugič, predlaga se, da se pojasni, da bi bilo treba po ponovnem odprtju ukrajinskega zračnega prostora letalskim prevoznikom, katerih sloti so na progah med EU in Ukrajino zaščiteni s členom 10(4), točka (a), zagotoviti dodatno obdobje okrevanja v trajanju 16 tednov, preden se ponovno začnejo uporabljati zahteve glede uporabe slotov. Tretjič, da bi podprli okrevanje Ukrajine in letalske prevoznike spodbudili k ponovni vzpostavitvi povezljivosti med EU in Ukrajino, se predlaga, da se Komisijo pooblasti za sprejemanje delegiranih aktov za zmanjšanje stopnje uporabe slotov na teh specifičnih progah med letališči EU in ukrajinskimi letališči. Nazadnje se predlaga, da se izrecno pojasni, da letalski prevozniki, za katere veljajo omejevalni ukrepi, sprejeti v skladu s členom 215 Pogodbe o delovanju EU (PDEU), ali ki so na varnostnem seznamu EU, ne morejo biti upravičeni do uporabe člena 10(4) in (4a) uredbe o slotih. Njihove slote bi bilo treba odvzeti, da ne bi blokirali zmogljivosti letališč.

Komisija je od 26. aprila do 24. maja 2022 objavila poziv k predložitvi dokazov in pozvala deležnike, naj se odzovejo na predlagano pobudo za podaljšanje razbremenitve od pravil o slotih. Komisija je prejela skupno 43 odgovorov, od katerih jih je 29 javno dostopnih na portalu za boljše pravno urejanje .

Vsi anketiranci podpirajo nadaljevanje razbremenitve od pravil o slotih, predvsem pa: (i) stalno razpoložljivost izjem JNUS; (ii) usklajevanje med koordinatorji slotov pri uporabi teh izjem in (iii) podelitev delegiranih pooblastil Komisiji za znižanje stopnje uporabe (kar so podprli skoraj vsi deležniki). Od vseh anketirancev je pet deležnikov (trije letalski prevozniki in dve združenji, ki zastopata večino letališč EU) izrecno pozvalo k ponovni uvedbi 80-odstotne stopnje uporabe, medtem ko jih je 26 izrecno pozvalo k nižji stopnji uporabe (letalski prevozniki so večinoma zahtevali ohranitev trenutne 64-odstotne stopnje uporabe). Nekateri deležniki, zlasti države članice, niso navedli želene stopnje uporabe, so pa podprli predlog o pooblastitvi Komisije za sprejemanje delegiranih aktov. Poleg tega so deležniki na splošno podprli predlog, da bi morali imeti letalski prevozniki, ki so v obdobju razbremenitve od pravil o slotih uporabljali ad hoc slote, prednostni dostop do teh slotov glede na razpoložljive zmogljivosti.

Komisija priznava, da je zahteva po ohranitvi nižje stopnje uporabe povezana z negotovostjo v zvezi s COVID-19 in rusko vojaško agresijo na Ukrajino ter gospodarskimi posledicami, ki iz tega izhajajo. Število okuženih s COVID-19 se lahko ponovno poveča v zimskem obdobju voznega reda letov, ko je povpraševanje običajno manjše. Kljub temu Eurocontrol pričakuje, da bo letalski promet na začetku zimskega obdobja voznega reda letov znašal 90 % ravni iz leta 2019. Zato napoved nižje stopnje uporabe v tej fazi ni upravičena. Komisija meni, da obstajajo zadostni zaščitni ukrepi pred nepričakovanim neugodnim razvojem dogodkov, in sicer možnost znižanja stopnje uporabe s sprejetjem delegiranih aktov kadar koli (po potrebi z uporabo nujnega postopka), skupaj z nadaljnjo razpoložljivostjo izjem JNUS. Komisija je tudi že večkrat poudarila, da za ponovno uvedbo običajnih pravil o uporabi slotov ni nujno, da se letalski promet vrne na ravni iz leta 2019, saj se bodo želje potrošnikov verjetno spremenile, čemur se mora trg prilagoditi. Bistveno je, da se letališke zmogljivosti uporabljajo učinkovito in konkurenčno v korist potrošnikov in povezljivosti.

Številni letalski prevozniki so se zavzeli za razširitev uporabe izjem JNUS, da bi se denimo zajela javna priporočila za izogibanje potovanjem, da ne bi zajemale zgolj neposredno prizadetih prog, temveč tudi povezovalne letalske linije, ter da bi zajemale nerazpoložljivost nujnih storitev zemeljske oskrbe ali drugih dejavnosti, ki so ključne za podporo letalskim operacijam.

Komisija opozarja, da izjeme JNUS pomenijo izjemo od običajnih pravil in bi zato morale biti omejene na tisto, kar je nujno potrebno, da se ne bi neupravičeno omejevala konkurenca, saj bi to lahko škodovalo potrošnikom. Priporočila držav za izogibanje potovanjem lahko vplivajo na pripravljenost potnikov, da se odpravijo na potovanje; vendar sama po sebi ne pomenijo resne ovire za potovanja, ki so še vedno mogoča. Če na drugem koncu proge obstajajo stroge omejitve, denimo obvezna karantena, omejitve gibanja itd., se izjema uporabi in tako zagotovi ustrezno zaščito.

V zvezi z zahtevo po razširitvi izjem JNUS na povezovalne letalske linije Komisija meni, da to presega tisto, kar je nujno potrebno. Veliko potnikov na posameznem letu morda leti v letalsko vozlišče, da bi nato poleteli v različne namembne kraje, pri čemer na nekatere od teh namembnih krajev vplivajo omejitve potovanja ali potreba po preusmeritvi, na druge pa ne. Zato ni enostavno določiti, za katero progo je posamezni let povezovalni let. Poleg tega lahko potniki svoje povpraševanje prilagodijo danim okoliščinam. Če se denimo manj potnikov odloči za let v azijske države, se lahko še vedno odločijo za potovanje v severno- ali južnoameriške kraje, pri tem pa uporabijo povezovalne lete prek vozlišča v EU. Dopuščanje uporabe JNUS v teh scenarijih bi preseglo cilj JNUS iz člena 10(4), točka (e), uredbe o slotih in bi bilo v nasprotju z načelom, da sloti niso določeni za posamezne proge. Letalski prevozniki lahko vozni red in povezave prilagodijo povpraševanju, kar so med pandemijo številni tudi storili.

Glede pomanjkanja osebja Komisija ugotavlja, da bi to lahko postalo resnejša težava v tekoči poletni sezoni. Ker predlog ne bo sprejet pravočasno, da bi zajel tekočo sezono, deležniki skupaj s Komisijo preučujejo druge rešitve. Kot to velja za zmanjšanje zmogljivosti letališč zaradi sanitarnih ukrepov, se Komisija zavzema za odprt dialog med deležniki in urejeno zmanjšanje zmogljivosti, da se čim bolj zmanjšajo negativne posledice za potnike. Posledične odpovedi in/ali prerazporeditve bi bilo treba letalskim prevoznikom in/ali njihovim združenjem predstaviti na pregleden način in jih med njimi porazdeliti sorazmerno s številom slotov ali zmogljivostjo, ki jo letalski prevozniki uporabljajo na zadevnem letališču.

Skladnost z obstoječimi določbami s področja zadevne politike

Uredba o slotih letalskim prevoznikom omogoča razbremenitev od pravila „uporabi ali izgubi“, ki zaradi pandemije COVID-19 in ruske vojaške agresije na Ukrajino letalskim prevoznikom povzroča težave. Z uredbo o slotih je Komisija pooblaščena za sprejemanje delegiranih aktov, s katerimi se lahko stopnja uporabe slotov za vse proge prilagodi le v primeru vztrajnega upadanja letalskega prometa zaradi epidemioloških razmer ali neposrednih učinkov ruske vojaške agresije na Ukrajino in/ali izrecno za proge med EU in Ukrajino, da bi letalske prevoznike spodbudili k ponovni vzpostavitvi povezljivosti. Dolgotrajna obdobja čezmerne razbremenitve od pravil o uporabi slotov vodijo do izkrivljanj konkurence, ki: (i) vplivajo na povezljivost v potniškem prometu ter zaposlovanje in kakovost delovnih mest v letalskem sektorju ter (ii) povzročajo specifične težave letališčem in ponudnikom storitev. Hkrati bi lahko dokončna vrnitev k običajnim zahtevam po uporabi slotov brez možnosti uveljavljanja izjem JNUS kljub možnemu prihodnjemu neugodnemu razvoju dogodkov pomenila dodatno finančno breme za letalske prevoznike in bi lahko nenamerno škodljivo vplivala na okolje, če bi letalski prevozniki opravljali lete le zato, da bi ohranili letališke slote. Zato bi bilo treba uredbo o slotih spremeniti, da bi se: (i) ublažile posledice pandemije COVID-19 in ruske vojaške agresije na Ukrajino; (ii) letalskim prevoznikom zagotovila pravna varnost in (iii) ohranila enotnost evropskega sistema dodeljevanja slotov.

Skladnost z drugimi politikami EU

Učinkovito delovanje notranjega trga za letalstvo in povezanih storitev je odvisno od gospodarske uspešnosti letalskih prevoznikov in drugih delov letalskega sektorja, vključno z letališči in drugimi ponudniki storitev. Negativne gospodarske posledice pandemije COVID-19 in ruske vojaške agresije na Ukrajino ogrožajo njihovo zdravo finančno stanje ter imajo resne negativne učinke na sistem letalskega prometa in gospodarstvo kot celoto. Zato je sprememba uredbe o slotih izjemno pomembna. To je tudi v skladu s podnebno politiko EU, saj bistveno zmanjšuje tveganje, da bi letalski prevozniki opravljali lete samo zato, da bi ohranili letališke slote.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Pravna podlaga predloga je člen 100(2) PDEU. Ta člen zagotavlja pravno podlago za sprejetje vse ustrezne zakonodaje o letalskem prometu ter služi kot pravna podlaga za uredbo o slotih in njene spremembe.

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Države članice ne morejo zadovoljivo doseči ciljev predloga, saj uredba o slotih državam članicam ne dovoljuje, da od koordinatorjev zahtevajo: (i) določitev drugačnega praga uporabe; (ii) določitev pogojev za razbremenitev od pravil o slotih in (iii) spremembo stopnje uporabe slotov kot odgovor na spreminjajoče se ravni letalskega prometa. Ta cilj je mogoče doseči le tako, da EU spremeni uredbo o slotih.

Sorazmernost

Predlog ne presega tega, kar je potrebno za dosego cilja ublažitve gospodarskih posledic pandemije COVID-19 za delovanje uredbe o slotih. Predlog vzpostavlja ravnovesje med: (i) potrebo, da se letalskim prevoznikom odobri razbremenitev od pravila „uporabi ali izgubi“ zaradi majhnega povpraševanja po letalskih prevozih, ki je posledica pandemije COVID-19, drugih epidemioloških razmer, naravnih nesreč in političnih nemirov, kot je ruska vojaška agresija na Ukrajino, in (ii) potrebo po vrnitvi k običajni uporabi pravil o dodeljevanju slotov sorazmerno z okrevanjem ravni letalskega prometa. Predlog vključuje tudi več konkurenčnih ukrepov za odpravo nekaterih nenamernih negativnih učinkov razbremenitve od pravil o slotih.

Izbira instrumenta

Da bi pravni instrument dosegel svoj cilj, se mora uporabljati neposredno in splošno na enak način kot uredba o slotih. Zato je ustrezen pravni instrument uredba.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

Zaradi nujnosti spremembe uredbe o slotih pred začetkom zimske sezone 2022/2023 ni bila izvedena nobena ocena. Opozoriti je treba, da je Komisija od februarja 2020 pridobila pomembne izkušnje z uporabo razbremenitve od pravil o slotih ter je imela v zvezi s tem redne stike z letalskimi prevozniki, letališči in koordinatorji slotov. Poleg tega je bilo avgusta 2021 izvedeno obsežnejše zbiranje podatkov za pripravo Uredbe (EU) 2021/250, pri čemer bodo preneseni številni vidiki (npr. izjeme JNUS, delegirana pooblastila za znižanje stopnje uporabe, tritedenski rok za vrnitev slotov, ki niso namenjeni uporabi).

Posvetovanja z deležniki

Zaradi nujnosti zadeve uradno posvetovanje z deležniki ni bilo opravljeno. Komisija je na portalu za boljšo pravno ureditev objavila poziv k predložitvi dokazov za povratne informacije, na katerega so se deležniki lahko odzvali med 26. aprilom in 24. majem 2022. Komisija je na portalu prejela 29 odgovorov, skupaj pa 43 odgovorov (neobjavljeni odgovori so bili poslani neposredno službam Komisije). Komisija je prejela prispevke od 31 letalskih prevoznikov ali njihovih združenj (od tega 12 neevropskih), dveh letaliških združenj, enega koordinatorja slotov in enega združenja koordinatorjev, ene organizacije, ki zastopa tovorni promet, ene okoljske organizacije za boj proti hrupu in petih organov držav članic (iz Nemčije, Italije, Nizozemske, Danske in Švedske). Čeprav Komisija pri pripravi novih predlogov k temu ni pravno zavezana, je 18. maja 2022 organizirala sestanek strokovne skupine podskupine za letališke slote s strokovnjaki držav članic. Zastopane so bile naslednje države članice: Bolgarija, Češka, Danska, Nemčija, Estonija, Irska, Francija, Hrvaška, Italija, Malta, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Finska in Romunija.

Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

Kot je bilo pojasnjeno, razširjeno zbiranje strokovnih mnenj zaradi nujnosti razmer ni bilo mogoče. Kljub temu je Komisija upoštevala izkušnje, pridobljene z rednimi izmenjavami z deležniki in uporabo sprememb uredbe o slotih, ki so vključevale tudi posvetovanja s strokovnjaki.

Ocena učinka

Zaradi nujnosti razmer ni bila izvedena ocena učinka v skladu s pravili za boljše pravno urejanje. Obrazložitev predloga in povzetek izida posvetovanja z deležniki sta predstavljena v tem obrazložitvenem memorandumu.

Temeljne pravice

Ni relevantno.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ni relevantno.

5.DRUGI VIDIKI

Izvedbeni načrti ter ureditve za spremljanje, ocenjevanje in poročanje

Komisija bi morala še naprej spremljati razvoj pandemije COVID-19 in ruske vojaške agresije na Ukrajino ter njune posledice za zračni prevoz. Tako kot v skladu z Uredbo (EU) 2021/250 bi morala biti Komisija pooblaščena za sprejetje delegiranega akta, s katerim bi po potrebi prilagodila zahtevo glede minimalne uporabe slotov.

Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

Spremenjena opredelitev „novih prevoznikov“ iz člena 2 uredbe o slotih je ohranjena, pri čemer je podaljšano njeno obdobje uporabe, da bi se lahko več letalskih prevoznikov kvalificiralo kot novi prevozniki in pridobilo slote iz poola. Cilj tega je omogočiti večjo konkurenco na letališčih glede na podaljšano obdobje razbremenitve od pravil o slotih, zaradi česar so uveljavljeni prevozniki na letališču lažje ohranili svoje slote.

Poleg tega je ohranjena opredelitev „koordinacijskih parametrov zaradi COVID-19“, pri čemer je podaljšano njeno obdobje uporabe, člen 8(6a) pa je spremenjen.

V obdobju razbremenitve od pravil o slotih so letalski prevozniki uporabili ad hoc slote, ki so jih uveljavljeni prevozniki vrnili v pool za začasno prerazporeditev. Prevozniki, ki so uporabljali takšne slote, so pripomogli k učinkoviti uporabi zadevnih zaporedij slotov in potnikom zagotovili povezljivost. Zato je dodan člen 8(2a), ki takšnim letalskim prevoznikom zagotavlja prednost pri dodelitvi zadevnega zaporedja v naslednjem enakovrednem obdobju voznega reda letov glede na razpoložljive zmogljivosti letališča. Če je več letalskih prevoznikov uporabljalo slote istega zaporedja, ima prednost prevoznik, ki je uporabil večje število slotov.

Členu 10(4) je dodan pododstavek, s katerim se izrecno obravnava vpliv ruske vojaške agresije na Ukrajino. Ta pododstavek določa, da je treba letalskim prevoznikom, ki imajo slote, ki so jih uporabljali za opravljanje letov v Ukrajino/iz Ukrajine in so trenutno zaščiteni s členom 10(4), točka (a), zagotoviti dodatno obdobje okrevanja v trajanju 16 tednov, preden se po ponovnem odprtju ukrajinskega zračnega prostora zanje uporabi kakršen koli prag za uporabo slotov. Povpraševanje bo namreč verjetno močno upadlo zaradi znatnega uničenja prometne infrastrukture. Iz istega razloga so s členom 10a Komisiji podeljena delegirana pooblastila za znižanje stopnje uporabe slotov za slote, ki se uporabljajo na progah med EU in Ukrajino.

Točka (e) člena 10(4) je črtana. Namesto tega je dodan nov odstavek 4a, ki vključuje sedanjo izjemo JNUS v primeru javnih ukrepov, ki resno ovirajo potovanja z letalom, da bi se ublažilo širjenje COVID-19. Poleg tega je ta izjema razširjena tako, da zajema več situacij, v katerih na zmožnost potnikov, da letijo na nekaterih progah, znatno vplivajo ukrepi, ki jih sprejmejo javni organi, tudi kot odziv na druge epidemiološke razmere, politične nemire in naravne nesreče. V teh primerih so lahko letalski prevozniki razbremenjeni uporabe pravila „uporabi ali izgubi“. Kljub temu je ta ugodnost omejena, da bi se izognili morebitnim neželenim učinkom (za podrobnosti glej tretji, četrti in peti pododstavek novega odstavka 4a).

Namen drugega pododstavka novega odstavka 4a je pojasniti, kako naj koordinatorji slotov izračunajo uporabo slotov, kadar so nekateri sloti v zaporedju zaščiteni v skladu s prvim pododstavkom: zaščitenih slotov naj ne upoštevajo in na podlagi tega ugotovijo, ali je bilo uporabljenih 80 % preostalih slotov zaporedja. Ta dodatek je potreben za zagotovitev, da je učinek izjeme JNUS omejen na obdobje, za katero je bila upravičena.

Namen šestega pododstavka novega odstavka 4a je omogočiti boljšo usklajenost med koordinatorji slotov pri uporabi izjeme JNUS. Ob pojavu različice delte aprila 2021 in različice omikron decembra 2021 se je pokazalo, da lahko različna uporaba izjeme JNUS s strani različnih koordinatorjev slotov znatno izkrivlja enake konkurenčne pogoje za letalske prevoznike. Zato šesti pododstavek določa, da kadar večina držav članic sprejme ukrepe, ki resno ovirajo potovanja in vplivajo na večino prebivalstva EU, lahko vsi koordinatorji uporabijo odstavek 4a za vse slote v času trajanja ukrepov. Poleg tega je v členu 10 dodan odstavek 4c, da se okrepi vloga koordinatorjev pri izdajanju skupnih smernic in poveča preglednost.

V členu 10 je dodan nov odstavek 4b, da se pojasni, da izjeme JNUS iz člena 10(4) in (4a) ne zajemajo letalskih prevoznikov na varnostnem seznamu EU, za katere veljajo sankcije ali so registrirani v državah, za katere veljajo sankcije.

Člen 10a je spremenjen na več načinov. Odstavki od 1 do 4 so črtani. Obdobje, v katerem se uporabljajo nova pravila o razbremenitvi od pravil o slotih, je določeno od 29. oktobra 2022 do 26. marca 2024. Ta datuma ustrezata datumu začetka zimske sezone 2022/2023 Mednarodnega združenja letalskih prevoznikov (IATA) oziroma datumu konca zimske sezone 2023/2024 IATA.

Z odstavkom 5 člena 10a je Komisija pooblaščena za sprejemanje delegiranih aktov v obdobju dodatne razbremenitve od pravil o slotih, da bi stopnjo uporabe spremenila glede na gibanje ravni prometa, če letalski promet štiri zaporedne tedne pade pod 80 % glede na ustrezne ravni iz leta 2019, in sicer zaradi morebitnih epidemioloških razmer ali ruske vojaške agresije na Ukrajino. Glede na to, kako hitro se lahko spremenijo razmere v letalskem prometu, bi moralo biti mogoče te delegirane akte sprejeti po nujnem postopku (odstavek 2).

Z odstavkom 5a je Komisija pooblaščena za sprejemanje delegiranih aktov v obdobju dodatne razbremenitve od pravil o slotih, da bi stopnjo uporabe spremenila glede na gibanje ravni prometa izrecno za slote, ki se uporabljajo na progah med EU in Ukrajino, da bi tako letalske prevoznike spodbudili k ponovni vzpostavitvi povezljivosti med regijama.

Odstavek 7 spremenjenega člena 10a določa, da mora v obdobju razbremenitve od pravil o slotih letalski prevoznik, ki ne namerava uporabljati določenega slota, omogočiti njegovo začasno dodelitev drugim letalskim prevoznikom najpozneje tri tedne pred načrtovanim datumom uporabe slota. Namen tega je pomagati drugim prevoznikom, ki bi morda želeli uporabljati takšne slote na ad hoc podlagi. Ti drugi letalski prevozniki bi morali imeti dovolj časa, da načrtujejo svoje dejavnosti in tudi zagotovijo, da so potniki, letališča in ponudniki letaliških storitev vnaprej obveščeni o njihovih načrtovanih dejavnostih. Če letalski prevozniki večkrat ne bodo upoštevali te določbe, ne bodo upravičeni do stopnje uporabe slotov, nižje od 80 %, ne glede na to, na kateri ravni bo Komisija določila prag uporabe.

Točka (c) člena 14(6) še naprej omogoča koordinatorju, da ukrepa in odvzame slote, kadar letalski prevoznik na zadevnem letališču preneha opravljati prevoze. V takšnih primerih lahko koordinator takoj odvzame slote za preostanek obdobja voznega reda letov, ne da bi moral počakati do konca tega obdobja, in lahko čim prej da slote na voljo za prerazporeditev.

V členu 14(6) se doda točka (d), da se koordinatorju omogoči ukrepanje in odvzem slotov prevoznikom z varnostnega seznama EU, za katere veljajo sankcije, ali ki so registrirani v državah, za katere veljajo sankcije.

2022/0214 (COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 95/93 glede začasne razbremenitve od pravil o uporabi slotov na letališčih Skupnosti zaradi pandemije COVID-19

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 100(2) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 7 ,

ob upoštevanju mnenja Odbora regij 8 ,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Uredba Sveta (EGS) št. 95/93 9 je bila od začetka pandemije COVID-19 večkrat spremenjena, saj je zahteva po uporabi 80 % slotov v zaporedju za ohranitev pravice do istega zaporedja v naslednji ustrezni sezoni za letalske prevoznike zaradi zelo zmanjšanih ravni letalskega prometa postala nevzdržna.

(2)Podatki, ki jih je objavil Eurocontrol, kažejo, da se je letalski promet od začetka poletne sezone voznega reda letov 2022 močno okrepil, na začetku zimske sezone voznega reda letov 2022/2023 pa naj bi v skladu z osnovno napovedjo znašal približno 90 % ravni iz leta 2019. Te številke upravičujejo vrnitev k 80-odstotnemu pragu uporabe slotov kot splošnemu pravilu, ki ga dopolnjuje posebna olajšava za uporabo slotov v primerih upravičene neuporabe slotov.

(3)Kljub temu izkušnje kažejo, da so razmere v zvezi s COVID-19 še vedno zelo negotove. Kot je bilo konec leta 2021 v primeru omikrona, se lahko pojavijo nove različice ter povzročijo nenadne reakcije držav in potrošnikov, kar lahko negativno vpliva na letalski promet. Poleg tega na nekatere trge, ki vključujejo prevoze na dolge razdalje, še vedno vplivajo sanitarni ukrepi, ki resno ovirajo promet.

(4)Tudi ruska vojaška agresija na Ukrajino vpliva na letalski promet in zmožnost letalskih prevoznikov, da uporabljajo slote, saj letalski prevozniki Unije ne smejo vstopiti v zračni prostor Belorusije, Rusije in Ukrajine.

(5)Na omejitve potovanj, ki so jih države uvedle iz sanitarnih razlogov, in nezmožnost vstopa v zračni prostor zaradi vojaških spopadov letalski prevozniki ne morejo vplivati, zato so lahko prisiljeni prostovoljno ali neprostovoljno odpovedati letalske prevoze ali prilagoditi vozne rede tem okoliščinam. Zlasti prostovoljne odpovedi ščitijo zdravo finančno stanje letalskih prevoznikov, hkrati pa preprečujejo negativen okoljski vpliv letov, ki bi jih opravljali le zaradi ohranitve slotov.

(6)V teh okoliščinah letalski prevozniki, ki svojih slotov ne uporabljajo v skladu s stopnjo uporabe slotov, kot je določena v Uredbi Sveta (EGS) št. 95/93, ne bi smeli samodejno izgubiti prednosti za zaporedje slotov iz člena 8(2) in člena 10(2), ki bi jo sicer imeli. V ta namen bi bilo treba določiti posebna pravila.

(7)Hkrati je pomembno opozoriti na cilje Uredbe (EGS) št. 95/93, in sicer zagotoviti učinkovito uporabo letaliških zmogljivosti in vsem letalskim prevoznikom zagotoviti pravičen dostop do omejenih letaliških zmogljivosti, s tem pa spodbujati konkurenco. Prilagoditev običajnih zahtev za uporabo slotov z nižjo stopnjo uporabe ali razširjenimi izjemami za upravičeno neuporabo bi morala biti strogo ciljno usmerjena v primere, ko je potrebna razbremenitev od pravil o slotih, in ne bi smela voditi do nepoštenih konkurenčnih prednosti za tiste prevoznike, ki imajo pretekle slote.

(8)Zlasti bi bilo treba letalskim prevoznikom, ki so pripravljeni opravljati prevoze, dovoliti, da uporabijo neizkoriščene zmogljivosti, in jim omogočiti, da dolgoročno ohranijo takšne slote. Tako naj bi se ohranile spodbude letalskim prevoznikom, da izkoristijo letališke zmogljivosti, kar bi potrošnikom prineslo koristi v smislu povezljivosti.

(9)Zato je treba v skladu s temi načeli za omejeno obdobje določiti pogoje, pod katerimi so letalski prevozniki še naprej upravičeni do zaporedja slotov v skladu s členom 8(2) in členom 10(2) Uredbe (EGS) št. 95/93, in določiti zahteve za zadevne letalske prevoznike, da sprostijo neizkoriščene zmogljivosti. Zadevno obdobje bi moralo trajati od 29. oktobra 2022 do 26. marca 2024 v skladu z napovedjo Eurocontrola za okrevanje.

(10)Opredelitev pojma „novi prevoznik“ mora ostati široka, da bi zajela večje število letalskih prevoznikov, tako da bi več letalskih prevoznikov dobilo priložnost, da vzpostavijo in razširijo svoje dejavnosti.

(11)Od 29. oktobra 2022 do 26. marca 2024 bi moral sistem dodeljevanja slotov še naprej priznavati prizadevanja letalskih prevoznikov, ki so opravljali lete z uporabo slotov, ki so del zaporedja, do katerega je v skladu s členom 8(2) in členom 10(2) Uredbe (EGS) št. 95/93 upravičen drug letalski prevoznik, vendar so bili dani na voljo koordinatorju slotov za začasno prerazporeditev. Zato bi morali letalski prevozniki, ki so uporabili vsaj pet slotov zaporedja, imeti prednost pri dodelitvi tega zaporedja v naslednjem enakovrednem obdobju voznega reda letov, in sicer ob upoštevanju razpoložljive zmogljivosti letališča.

(12)Da bi se obravnavale posledice ruske vojaške agresije na Ukrajino in podprla ponovna vzpostavitev povezljivosti med Unijo in Ukrajino, je treba podaljšati obdobje, v katerem se lahko prevozniki sklicujejo na razlog iz člena 10(4), točka (a), Uredbe (EGS) št. 95/93, da upravičijo neuporabo zaporedja slotov na progah med Unijo in Ukrajino.

(13)Brez poseganja v obveznost držav članic, da ravnajo v skladu s pravom Unije, zlasti s pravili iz Pogodb in Uredbe (ES) št. 1008/2008 Evropskega parlamenta in Sveta 10 , negativnih posledic za možnost potovanja potnikov zaradi morebitnih omejitev, ki jih javni organi držav članic ali tretjih držav sprejmejo zaradi epidemioloških razmer, naravnih nesreč ali političnih nemirov, ni mogoče pripisati letalskim prevoznikom in bi jih bilo treba ublažiti, kadar je zaradi navedenih ukrepov bistveno zmanjšana izvedljivost oziroma možnost potovanj ali povpraševanje na zadevnih progah. Z ublažitvami bi bilo treba zagotoviti, da letalski prevozniki ne bi bili kaznovani zaradi neuporabe slotov, kadar je njihova neuporaba posledica takšnih omejitev.

(14)Za zmanjšanje tveganja izkrivljanja konkurence in zagotovitev učinkovite uporabe letaliških zmogljivosti bi morala biti posebna razbremenitev od učinkov uvedbe omejitev iz uvodne izjave 13 časovno in po obsegu omejena, da bi bil učinek ublažitve omejen na obdobje, za katero je bila upravičena. Zato se sloti, za katere veljajo takšne ublažitve omejitev iz uvodne izjave 13, ne bi smeli šteti k deležu uporabe slotov iz člena 8(2) in člena 10(2) Uredbe (EGS) št. 95/93.

(15)Pojasniti je treba, da se določbe o izjemah glede upravičene neuporabe slotov ne uporabljajo za letalske prevoznike, za katere veljajo omejevalni ukrepi, sprejeti v skladu s členom 215 Pogodbe o delovanju Evropske unije, ali za letalske prevoznike, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji in so navedeni v Prilogi A ali B k Uredbi Komisije (ES) št. 474/2006 11 . Za zagotovitev učinkovite uporabe navedenih ukrepov bi se morala nezmožnost sklicevanja na določbe o izjemah glede upravičene neuporabe slotov uporabljati tudi za letalske prevoznike, za katere na dan začetka veljavnosti te uredbe že veljajo takšni omejevalni ukrepi.

(16)Sodelovanje med koordinatorji bi bilo treba okrepiti, da se zagotovi enotno izvajanje Uredbe (EGS) št. 95/93 po vsej Uniji. Združenje koordinatorjev letaliških slotov Evropske unije (EUACA) bi moralo še naprej izdajati smernice za zagotovitev usklajenega izvajanja pravil Unije, zlasti v zvezi z določbo o ublažitvi omejitev iz uvodne izjave 13. Ne glede na to, ali se ublažitev uporabi ali ne, predstavlja pomembno informacijo za letalske prevoznike pri načrtovanju voznih redov. Zato bi bilo treba zagotoviti transparentno komunikacijo s strani koordinatorjev.

(17)Določbo o ublažitvi omejitev iz uvodne izjave 13 bi bilo treba razlagati ozko, saj gre za izjemo od običajnih zahtev glede uporabe slotov, vendar bo v nekaterih primerih morda potrebno skupno ukrepanje vseh koordinatorjev, da se zagotovijo enaki konkurenčni pogoji po vsej Uniji. Koordinatorji bi morali pod določenimi pogoji in na podlagi soglasne odločitve navedeno določbo uporabljati za vse slote na koordiniranih letališčih.

(18)Da bi obravnavali spreminjajoče se posledice COVID-19 in neposredne učinke ruske vojaške agresije na Ukrajino na letalski promet ter se, kadar je to nujno in upravičeno, prožno odzvali na izzive, s katerimi se zaradi tega sooča sektor letalskega prometa, bi bilo treba Komisijo pooblastiti za sprejemanje aktov v skladu s členom 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s spremembo odstotnih vrednosti minimalne stopnje uporabe v določenem razponu in za katero koli obdobje voznega reda letov v obdobju od 29. oktobra 2022 do 26. marca 2024 v skladu z napovedjo Eurocontrola glede okrevanja.

(19)Glede na uničujoče posledice ruske vojaške agresije na Ukrajino in za podporo povezljivosti z Ukrajino ali iz nje po njej bi bilo treba Komisijo pooblastiti za sprejemanje aktov v skladu s členom 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s spremembo odstotnih vrednosti minimalne stopnje uporabe v določenem razponu za proge med Unijo in Ukrajino ter za katero koli obdobje voznega reda letov od 29. oktobra 2022 do 26. marca 2024.

(20)Zlasti je pomembno, da Komisija med pripravljalnim delom opravi ustrezna posvetovanja, tudi s strokovnjaki, in da ta posvetovanja potekajo v skladu z načeli Medinstitucionalnega sporazuma z dne 13. aprila 2016 o boljši pripravi zakonodaje 12 . Za zagotovitev enakopravnega sodelovanja pri pripravi delegiranih aktov Evropski parlament in Svet zlasti prejmeta vse dokumente hkrati s strokovnjaki držav članic, njuni strokovnjaki pa imajo sistematičen dostop do sestankov strokovnih skupin Komisije, ki se ukvarjajo s pripravo delegiranih aktov.

(21)Letališča, ponudniki letaliških storitev in letalski prevozniki potrebujejo informacije o razpoložljivi zmogljivosti za ustrezno načrtovanje. Letalski prevozniki bi morali morebitne slote, ki jih ne nameravajo uporabiti, še naprej čim prej dati na voljo koordinatorju za morebitno prerazporeditev drugim prevoznikom, najpozneje pa tri tedne pred načrtovanim datumom opravljanja prevoza. Če je stopnja uporabe slotov znižana z delegiranim aktom, letalski prevozniki, ki večkrat ne izpolnijo te zahteve, ne bi smeli biti upravičeni do znižanega praga.

(22)Če je koordinator prepričan, da je letalski prevoznik prenehal opravljati prevoze na letališču, bi moral zadevnemu letalskemu prevozniku nemudoma odvzeti slote in jih uvrstiti v pool za prerazporeditev drugim prevoznikom.

(23)Prepovedi letalskim prevoznikom, da letijo v zračni prostor Unije ob uporabi omejevalnih ukrepov, sprejetih v skladu s členom 215 Pogodbe o delovanju Evropske unije, ali prepovedi opravljanja letov v skladu z Uredbo (ES) št. 474/2006 lahko povzročijo neupravičeno blokiranje slotov na letališčih Unije. Čeprav se lahko sloti, ki so jih prej uporabljali takšni letalski prevozniki, med sezono voznega reda letov prerazporedijo na ad hoc podlagi, to ni zadostna spodbuda za učinkovito uporabo slotov, ki bi letalskim prevoznikom omogočala povečanje dolgoročne konkurence in povezljivosti v korist potrošnikov. Zato bi bilo treba zadevnim letalskim prevoznikom slote nemudoma odvzeti.

(24)Ker cilja te uredbe, in sicer določitve posebnih pravil in začasne razbremenitve od splošnih pravil o uporabi slotov za ublažitev posledic krize zaradi COVID-19 in ruske vojaške agresije na Ukrajino za letalski promet, države članice ne morejo zadovoljivo doseči, temveč se ga zaradi obsega ali učinkov predlaganega ukrepa lažje doseže na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti, kot je določeno v členu 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenega cilja.

(25)Glede na nujnost, ki jo narekujejo izjemne okoliščine, povezane s pandemijo COVID-19 in rusko vojaško agresijo na Ukrajino, se zdi primerno uporabiti izjemo od osemtedenskega obdobja iz člena 4 Protokola št. 1 o vlogi nacionalnih parlamentov v Uniji, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji, Pogodbi o delovanju Evropske unije in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo.

(26)Da se omogoči takojšnja uporaba ukrepov iz te uredbe, bi morala ta uredba nujno začeti veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (EGS) št. 95/93 se spremeni:

(1) v členu 2, točka (ba), se uvodno besedilo nadomesti z naslednjim:

„v obdobju iz člena 10a(5) ‚novi prevoznik‘ pomeni:“;

(2) člen 8 se spremeni:

(a) v odstavku 2, prvi pododstavek, se uvodno besedilo nadomesti z naslednjim:

„Brez poseganja v člen 7, člen 8a, člen 9, člen 10(1) in člen 14 se odstavek 1 tega člena ne uporablja, kadar so izpolnjeni naslednji pogoji:“;

(b) v odstavku 2a se prvi pododstavek nadomesti z naslednjim:

„V obdobju iz člena 10a(5) in glede na razpoložljive zmogljivosti letališča se zaporedje slotov, ki se ob izteku obdobja voznega reda letov (tj. ‚referenčnega obdobja voznega reda letov‘) vrne v pool slotov v skladu s prvim odstavkom tega člena, na zahtevo dodeli za naslednje enakovredno obdobje voznega reda letov letalskemu prevozniku, ki je med referenčnim obdobjem voznega reda letov upravljal vsaj pet slotov zadevnega zaporedja v skladu s členom 10a(7).“;

(c) odstavek 6a se nadomesti z naslednjim:

„6a. Koordinator lahko v obdobju, v katerem veljajo koordinacijski parametri za COVID-19, in da se omogoči pravilna uporaba takšnih koordinacijskih parametrov, spremeni časovno razporeditev zahtevanih ali dodeljenih slotov, ki spadajo v obdobje iz člena 10a(5), ali jih po zaslišanju zadevnega letalskega prevoznika prekliče. V tem okviru koordinator upošteva dodatna pravila in smernice iz odstavka 5 tega člena pod pogoji, ki so določeni v navedenem členu.“;

(3) člen 10 se spremeni:

(a)odstavek 2a se razveljavi;

(b)odstavek 4 se spremeni:

(i)prvi pododstavek se spremeni:

točka (d) se nadomesti z naslednjim:

„(d) sodni postopek v zvezi z uporabo člena 9 za proge, na katerih so bile v skladu s členom 4 Uredbe (EGS) št. 2408/92 uvedene obveznosti javne službe, kar je povzročilo začasno prekinitev obratovanja teh prog.“;

točka (e) se črta;

(ii)drugi, tretji, četrti in peti pododstavek se črtajo;

(iii)doda se naslednji pododstavek:

„Kadar posledice ruske vojaške agresije na Ukrajino in uničenje kritične infrastrukture vplivajo na zmožnost zagotavljanja storitev letalskega prevoza in povpraševanje, koordinatorji uporabijo prvi pododstavek, točka (a), za proge med Unijo in Ukrajino za čas zaprtja zračnega prostora in dodatno obdobje okrevanja v trajanju 16 tednov. Koordinator obvesti Komisijo o datumu začetka in konca 16-tedenskega obdobja.“;

(c)vstavijo se naslednji odstavki 4a, 4b in 4c:

„4a. V obdobju iz člena 10a(5) je lahko neuporaba slotov upravičena tudi zaradi omejitev, ki jih javni organi uvedejo za obravnavanje resnejših epidemioloških razmer, naravnih nesreč ali političnih nemirov na enem koncu proge, za katero je bil zadevni slot uporabljen ali načrtovan za uporabo, če te omejitve bistveno vplivajo na izvedljivost ali možnost potovanja ali povpraševanje na zadevnih progah in če omejitve povzročijo kar koli od naslednjega:

(a)delno ali popolno zaprtje meje, letališča ali zračnega prostora v večjem delu zadevnega obdobja voznega reda letov;

(b)resno oviranje zmožnosti potnikov, da potujejo s katerim koli prevoznikom na zadevni direktni progi v večjem delu zadevnega obdobja voznega reda letov, pri čemer je takšno oviranje povezano s katerim koli od naslednjih razlogov, vendar ni omejeno nanje:

omejitve potovanj na podlagi državljanstva ali prebivališča, prepovedi vseh potovanj, razen nujnih, ali prepovedi letov iz nekaterih držav ali geografskih območij ali vanje,

omejitve gibanja ali ukrepi karantene ali osamitve v državi ali regiji, kjer je namembno letališče (vključno z vmesnimi kraji), razen če se je karanteni mogoče izogniti z negativnim testom, dokazilom o prebolelosti ali dokazilom o cepljenju, ki ga priznava Unija,

omejitve glede razpoložljivosti storitev, ki so nujne za neposredno podporo opravljanju letalskih prevozov, vključno z zaprtjem gostinskih in javnih storitev, vključno s prevozom, kar povzroči hud upad povpraševanja na obeh koncih proge,

omejitve števila potnikov na let in pogostosti letov posameznega letalskega prevoznika, kar je povzročilo velik upad povpraševanja na katerem koli koncu proge;

(c)omejitve gibanja letalskega osebja, ki znatno ovirajo opravljanje letalskih prevozov z oskrbovanih letališč ali do njih, vključno z nenadnimi prepovedmi vstopa ali nepričakovanim obtičanjem posadke zaradi ukrepov karantene, razen če se je karanteni mogoče izogniti z negativnim testom ali dokazilom o prebolelosti ali cepljenju, ki ga priznava Unija.

Če je neuporaba slota upravičena zaradi omejitev iz prvega pododstavka, koordinatorji zadevnega slota ne upoštevajo in uporabijo odstotek uporabe slotov iz člena 8(2) in člena 10(2) za preostale slote zaporedja.

Ta odstavek se uporablja v obdobju, v katerem veljajo omejitve iz prvega pododstavka, in še največ šest dodatnih tednov v okviru omejitev iz četrtega in petega pododstavka. Če pa te omejitve prenehajo veljati manj kot šest tednov pred koncem obdobja voznega reda letov, se ta odstavek uporablja za preostanek šesttedenskega obdobja le, če se sloti v naslednjem obdobju voznega reda letov uporabljajo za isto progo.

Ta odstavek se uporablja samo za slote, ki se uporabljajo za proge, za katere so se uporabljali že pred objavo omejitev iz prvega pododstavka.

Ta odstavek se preneha uporabljati, če letalski prevoznik, ki uporablja zadevne slote, preide na progo, za katero omejitve iz prvega pododstavka ne veljajo.

Koordinatorji lahko na podlagi soglasne odločitve in po tem, ko so obvestili Komisijo, ta odstavek uporabijo za vse slote na koordiniranih letališčih Unije, kadar večina držav članic, ki predstavljajo večino prebivalstva Unije, uporablja omejitve iz prvega pododstavka za znaten del sezone voznega reda letov, zaradi česar postane letalski promet v Uniji v veliki meri neizvedljiv ali nastanejo neenaki konkurenčni pogoji.

4b. Odstavka 4 in 4a se ne uporabljata za letalske prevoznike, katerih dejavnosti ovirajo omejevalni ukrepi, sprejeti v skladu s členom 215 Pogodbe o delovanju Evropske unije, vključno s tistimi, ki veljajo na dan [datum začetka veljavnosti te uredbe], in za letalske prevoznike, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji in ki so navedeni v Prilogi A ali B k Uredbi Komisije (ES) št. 474/2006*.

4c. Koordinatorji si redno izmenjujejo najboljše prakse pri izvajanju odstavkov 4 in 4a, da bi zagotovili usklajeno in dosledno uporabo po vsej Uniji.

Koordinatorji objavijo in redno posodabljajo seznam namembnih krajev, za katere se uporabljata odstavka 4 in 4a.

___________________

* Uredba Komisije (ES) št. 474/2006 z dne 22. marca 2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe (ES) št. 2111/2005 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 84, 23.3.2006, str. 14).“;

(4) člen 10a se spremeni:

(a)naslov se nadomesti z naslednjim:

Člen 10a

Dodelitev slotov v odziv na krizo zaradi COVID-19 in rusko vojaško agresijo na Ukrajino“;

(b)odstavki 1 do 4 se črtajo;

(c)odstavek 5 se nadomesti z naslednjim:

„5. V obdobju od 29. oktobra 2022 do 26. marca 2024, če podatki, ki jih objavi Eurocontrol, jasno kažejo, da je tedenski letalski promet v vsakem od štirih zaporednih tednov padel pod 80 % ravni v zadevnih tednih v letu 2019 zaradi COVID-19, drugih epidemioloških razmer ali neposrednega učinka ruske vojaške agresije na Ukrajino in da se bo na podlagi Eurocontrolovih napovedi prometa raven letalskega prometa v primerjavi z ravnjo v zadevnem obdobju v letu 2019 verjetno še naprej zmanjševala, je Komisija pooblaščena za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 12a za spremembo odstotnih vrednosti iz člena 8(2) in člena 10(2) v razponu med 0 % in 70 % za katero koli obdobje voznega reda letov v obdobju iz tega odstavka. Če so napovedi Eurocontrola glede letalskega prometa bližje ravnem iz leta 2019 in večina kazalnikov kaže, da se je letalski promet ustalil, Komisija izbere višjo vrednost znotraj navedenega razpona. V ta namen Komisija upošteva vse naslednje elemente:

(a)podatke, ki jih Eurocontrol objavlja o ravneh prometa in napovedih glede prometa;

(b)kazalnike v zvezi s povpraševanjem po potniškem in tovornem letalskem prometu, vključno s trendi glede vnaprejšnjih rezervacij, načrtovanih voznih redov letalskih prevoznikov, velikosti flote, izkoriščenosti flote in koeficientov zasedenosti;

(c)ukrepe javnih organov, povezane z epidemiološkimi razmerami, ki imajo znaten učinek na raven zračnega prometa na letališča Unije ali z njih, prisilne preusmeritve poti zaradi zaprtja zračnega prostora ali prepovedi vstopa letalskim prevoznikom Unije v zračni prostor tretje države ob upoštevanju nasvetov Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu v njenem informativnem biltenu o konfliktnih območjih;

(d)podatke Evropskega centra za obvladovanje bolezni in Svetovne zdravstvene organizacije o COVID-19 ali drugih epidemioloških razmerah, za katere je značilna velika nalezljivost bolezni in ki lahko povzročijo resen upad letalskega prometa.“;

(d)vstavi se odstavek 5a:

„5a. Če Komisija v obdobju iz odstavka 5 ugotovi, da je zaradi uničenja infrastrukture in vpliva na življenjske razmere zaradi ruske vojaške agresije na Ukrajino za postopno ponovno vzpostavitev letalskega prometa med Ukrajino in Unijo potrebna nižja stopnja uporabe za proge, ki zagotavljajo povezavo z Ukrajino, sprejme delegirane akte v skladu s členom 12a, da spremeni odstotne vrednosti iz člena 8(2) in člena 10(2) v razponu od 0 % do 70 % za slote, ki se uporabljajo na progah v Ukrajino ali iz nje, za katero koli obdobje voznega reda letov v obdobju iz odstavka 5. Če so napovedi Eurocontrola glede letalskega prometa bližje ravnem iz leta 2019 in večina kazalnikov kaže, da se je letalski promet ustalil, Komisija izbere višjo vrednost znotraj navedenega razpona. V ta namen Komisija upošteva naslednje elemente:

(a)podatke, ki jih Eurocontrol objavlja o ravneh prometa in napovedih glede prometa na progah med Unijo in Ukrajino;

(b)kazalnike v zvezi s povpraševanjem po potniškem in tovornem letalskem prometu, vključno s trendi glede vnaprejšnjih rezervacij in načrtovanih voznih redov letalskih prevoznikov;

(c)prisilne preusmeritve poti zaradi zaprtja zračnega prostora ali prepovedi vstopa letalskim prevoznikom Unije v zračni prostor tretje države ob upoštevanju nasvetov Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu v njenem informativnem biltenu o konfliktnih območjih.“;

(e)odstavka 6 in 7 se nadomestita z naslednjim:

„6. Če je v primeru dolgotrajnega vpliva COVID-19, drugih epidemioloških razmer ali neposrednih učinkov ruske vojaške agresije na Ukrajino to potrebno iz skrajno nujnih razlogov, se za delegirane akte, sprejete na podlagi tega člena, uporabi postopek iz člena 12b.

7. V obdobju iz odstavka 5 dajo letalski prevozniki koordinatorju na voljo za prerazporeditev drugim letalskim prevoznikom vsak slot, ki ga ne nameravajo uporabiti, in sicer najmanj tri tedne pred predvidenim datumom opravljanja prevoza. Če letalski prevoznik koordinatorju ne da na voljo več kot treh slotov v zaporedju v skladu s tem odstavkom, je ta prevoznik upravičen do celotnega zaporedja slotov v naslednjem enakovrednem obdobju voznega reda letov le, če je celotno zaporedje slotov upravljal vsaj 80 % časa, ne glede na to, ali sta bila člen 8(2) in člen 10(2) spremenjena z delegiranim aktom iz tega člena.“;

(5) v členu 12a se odstavek 2 nadomesti z naslednjim:

„2. Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena 10a se prenese na Komisijo do 26. marca 2024.“;

(6) v členu 14 se odstavek 6 spremeni:

(a)točka (c) se nadomesti z naslednjim:

„(c) Če koordinator v obdobju iz člena 10a(5) na podlagi razpoložljivih informacij ugotovi, da je letalski prevoznik prenehal opravljati prevoze na letališču in ne more več upravljati dodeljenih slotov, temu letalskemu prevozniku odvzame zadevno zaporedje slotov za preostanek obdobja voznega reda letov in ga po njegovem zaslišanju uvrsti v pool.“ ;

(b)doda se naslednja točka (d):

„(d) Če koordinator v obdobju iz člena 10a(5) na podlagi razpoložljivih informacij ugotovi, da je letalski prevoznik, za katerega veljajo omejevalni ukrepi, sprejeti v skladu s členom 215 Pogodbe o delovanju Evropske unije, vključno s tistimi, ki veljajo na dan [datum začetka veljavnosti te uredbe], ali letalski prevoznik, za katerega velja prepoved opravljanja letov v Uniji in ki je naveden v Prilogi A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006, ne more upravljati dodeljenih slotov v znatnem delu sezone, temu letalskemu prevozniku odvzame zadevno zaporedje slotov za preostanek obdobja voznega reda letov in ga po njegovem zaslišanju uvrsti v pool.“.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

Za Evropski parlament    Za Svet

predsednica    predsednik

(1)    Uredba Sveta (EGS) št. 95/93 z dne 18. januarja 1993 o skupnih pravilih dodeljevanja slotov na letališčih Skupnosti (UL L 14, 22.1.1993, str. 1).
(2)    Uredba (EU) 2020/459 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. marca 2020 (UL L 99,    31.3.2020, str. 1); Uredba (EU) 2021/250 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16.    februarja 2021 (UL L 58, 19.2.2021, str. 1).
(3)    Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/1477 z dne 14. oktobra 2020 (UL L 338, 15.10.2020, str. 4); Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/1889 z dne 23. julija 2021 (UL L 384, 29.10.2021, str. 20); Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/255 z dne 15. decembra 2021 (UL L 42, 23.2.2022, str. 1).
(4)    V poletni sezoni voznega reda letov 2021 je dejanska stopnja uporabe slotov znašala 25 % (stopnja uporabe slotov je bila določena na 50 %, vendar so lahko letalski prevozniki pred začetkom poletne sezone vrnili do 50 % svojih celotnih zaporedij slotov za začasno prerazporeditev v zameno za polno zaščito teh zaporedij). Za zimsko sezono voznega reda letov 2021/2022 je bila sprejeta 50-odstotna stopnja uporabe, za poletno sezono voznega reda letov 2022 pa 64-odstotna stopnja uporabe.
(5)     eurocontrol-comprehensive-air-traffic-assessment-20220525_0.pdf .
(6)    Leta 2021 so letalski prevozniki iz EU in Kitajske opravili približno 74–76 % manj letov na Kitajsko kot leta 2019. Po prvi polovici leta 2022 je število opravljenih letov za 70 % manjše pri kitajskih letalskih prevoznikih in 80 % manjše pri letalskih prevoznikih iz EU v primerjavi s celotnim letom 2019. Letalski prevozniki bodo tako verjetno presegli obseg poslovanja iz leta 2021, vendar to tudi kaže, da je letalski promet na Kitajsko še vedno precej manjši.
(7)    UL C , , str. .
(8)    UL C , , str. .
(9)    Uredba Sveta (EGS) št. 95/93 z dne 18. januarja 1993 o skupnih pravilih dodeljevanja slotov na letališčih Skupnosti (UL L 14, 22.1.1993, str. 1).
(10)    Uredba (ES) št. 1008/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. septembra 2008 o skupnih pravilih za opravljanje letalskih prevozov v Skupnosti (UL L 293, 31.10.2008, str. 3).
(11)    Uredba Komisije (ES) št. 474/2006 z dne 22. marca 2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 14).
(12)     UL L 123, 12.5.2016, str. 1 .
Top