EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE1368

Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o gostovanju v javnih mobilnih komunikacijskih omrežjih v Uniji (prenovitev) (COM(2021) 85 final – 2021/0045(COD))

EESC 2021/01368

UL C 374, 16.9.2021, p. 28–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.9.2021   

SL

Uradni list Evropske unije

C 374/28


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o gostovanju v javnih mobilnih komunikacijskih omrežjih v Uniji (prenovitev)

(COM(2021) 85 final – 2021/0045(COD))

(2021/C 374/06)

Poročevalec:

Christophe LEFÈVRE

Zaprosilo

Evropski parlament, 24. 3. 2021

Svet Evropske unije, 11. 3. 2021

Pravna podlaga

člen 114 Pogodbe o delovanju Evropske unije

Pristojnost

strokovna skupina za enotni trg, proizvodnjo in potrošnjo

Datum sprejetja mnenja strokovne skupine

15. 6. 2021

Datum sprejetja mnenja na plenarnem zasedanju

7. 7. 2021

Plenarno zasedanje št.

562

Rezultat glasovanja

(za/proti/vzdržani)

204/0/1

1.   Sklepi in priporočila

1.1

Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESO) ugotavlja, da predlog Komisije prispeva k naslednjim ciljem:

vzpostavitvi infrastrukture, povezane z odstranitvijo belih lis in širokopasovno povezljivostjo, ter uvajanju tehnologij naslednje generacije (5G),

zagotavljanju visoke stopnje varstva potrošnikov in konkurence med operaterji mobilnih omrežij,

oblikovanju „Evrope, pripravljene na digitalno dobo“, da se ovire za enotni trg ne bodo ponovno vzpostavile.

1.2

Odbor ugotavlja, da bo predlog prispeval k večji preglednosti na maloprodajni ravni z zagotavljanjem informacij, zlasti v pogodbenih pogojih, glede:

kakovosti storitev gostovanja v EU,

komunikacij o storitvah z dodano vrednostjo, vrsti storitev, za katere se lahko zaračunajo višje cene, in podobnih informacijah v „sporočilu SMS o povezavi v omrežje“, poslanem ob vstopu v novo državo,

različnih načinov dostopa do služb za pomoč v sili med gostovanjem.

S predlogom se bo splošneje gledano povečala raven varstva potrošnikov.

1.3

Ker je študija pokazala, da je razpoložljivost lokalnega omrežja med gostovanjem običajno slabša, je cilj predloga zagotoviti, da se storitve gostovanja (gostovanje kot doma) zagotavljajo pod enakimi pogoji, kot če bi se uporabljale doma, z neomejenim dostopom do zadnjih generacij in omrežnih tehnologij, ki so na voljo za gostovanje. Če je razlog za to slaba kakovost lokalne infrastrukture, EESO priporoča povečanje naložb vanjo, zlasti v smislu izboljšanja pokritosti belih lis, pa tudi uvedbo minimalnih meril, ki jih morajo operaterji postopoma doseči, da bodo potrošniki lahko v celoti izkoristili te storitve.

1.4

Dobrodošlo je tudi znižanje najvišjih cen (pricecaps), ki jih obiskana omrežja lahko zaračunajo gostujočim operaterjem, vendar je obseg znižanja nezadosten glede na razliko med zaračunanimi cenami in dejanskimi stroški gostovanja v obiskanem omrežju. To povečuje stroške osnovnih naročnin za potrošnike in slabi konkurenčnost operaterjev virtualnih mobilnih omrežij (mobile virtual network operator – MVNO), ki morajo kupiti storitve gostovanja pri glavnih mobilnih operaterjih. Močno se povečuje zlasti poraba podatkov. Da bi preprečili negativne učinke povečanja za operaterje virtualnih mobilnih omrežij in male operaterje mobilnih omrežij, se morajo veleprodajne zgornje meje zniževati sorazmerno s povečevanjem porabe.

1.5

EESO bi moral podpreti prednostno možnost v predlogu, tj. „možnost 3 – vzdržni in resnični RLAH (gostovanje kot doma)“, ter zagotoviti večje znižanje najvišjih cen od tistega v predlogu.

1.6

Čeprav se s predlogom uredbe povečuje preglednost tarif za dodano vrednost z ustvarjanjem številskih območij storitev z dodano vrednostjo, tako da se vzpostavi centralizirana podatkovna zbirka EU, ki bi bila dostopna operaterjem za ta številska območja, Odbor priporoča, da se vanj vključi možnost prekinitve storitve, kadar je ta vzpostavljena na goljufiv način (s kratkim klicem z enkratnim zvonjenjem oziroma ping-call), na podlagi opozorila pravosodnih ali policijskih organov, obenem pa se zagotovijo pravna sredstva za izvajalce teh storitev.

1.7

Čeprav se uredba pri opisu uporabe gostovanja sklicuje na „pošteno uporabo“, Odbor obžaluje, da ne določa nobenih omejitev ter ne obravnava pravil politike poštene uporabe za neomejene tarifne sheme niti cen mednarodnih klicev, ne glede na to, ali uporabnik gostuje ali ne. Odbor predlaga, da se črta besedilo „ob upoštevanju poštene uporabe“ zaradi nejasnosti njegovega področja uporabe, saj operaterji ta argument trenutno uporabljajo za močno omejevanje uporabe pavšalnih cen gostovanja.

1.8

Kar zadeva opozorila o porabi ob približevanju mejni vrednosti, ki jo določi potrošnik ali operater, Odbor priporoča, da se od operaterja zahteva, da potrošnika ponovno opozori vsakič, ko je meja porabe, določena za prvo opozorilo, znova prekoračena, zlasti med istim klicem ali uporabo podatkov.

1.9

Odbor opozarja zlasti na situacije, ko se mobilne naprave uporabljajo na čezmejnih območjih z državami, ki niso članice EU, pri čemer priporoča, da:

se od operaterjev, ki delujejo na območjih Evropske unije, zahteva ločena navedba cene za gostovanje EU RLAH, razširjena na te države ali sosednje geografsko območje,

se s temi državami, ki mejijo na države EU, sklenejo mednarodni sporazumi o razširitvi gostovanja EU RLAH.

1.10

Odbor ugotavlja, da je bil del študije in posvetovanj za revizijo uredbe EU opravljen pred krizo zaradi COVID-19. Zaradi te krize so se drastično omejila potovanja znotraj Evrope, razširila pa se je uporaba orodij za delo na daljavo in udeležbo na univerzitetnih predavanjih na daljavo, zlasti za študente programa Erasmus+.

1.11

Odbor ugotavlja, da je v Evropski uniji še vedno mnogo območij, ki nimajo dostopa do širokopasovne povezave prek krajevne zanke, in zlasti opozarja na prenizko zmogljivost, da bi zadostili povpraševanju, ki ga ustvarjajo te videokonference zaradi visoke porabe podatkov, ne glede na to, ali gre za gostovanje ali ne.

1.12

Odbor priporoča znatno okrepitev strategije za pokritost ozemelj s širokopasovnimi optičnimi povezavami in zmožnost zagotavljanja širokopasovnih povezav, pa naj gre za krajevno zanko ali mobilno omrežje.

1.13

EESO priporoča izvajanje uredbe EU s ciljem, da Evropska unija postane enotno območje zaračunavanja na enotnem trgu, kar bo potrošnikom, ki imajo sklenjeno naročniško razmerje v Evropi, omogočalo klice in porabo podatkov po „lokalni“ tarifi na vse mobilne in stacionarne telefonske številke z enako hitrostjo in dostopom do infrastrukture, ne glede na odhodno ali dohodno državo klica.

1.14

Odbor je zaskrbljen zaradi predlagane spremembe metodologije za revizijo najvišjih veleprodajnih cen z delegiranim aktom in priporoča celovit zakonodajni pregled, ki bi upošteval družbene vidike razvoja gostovanja.

2.   Kratka vsebina predloga Komisije

2.1

Cilj predloga je podaljšati uporabo Uredbe (EU) št. 531/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1), ki preneha veljati 30. junija 2022. Predlog predvideva prilagoditev najvišjih veleprodajnih cen, da se zagotovi vzdržnost zagotavljanja maloprodajnih storitev gostovanja po domačih cenah. Uvaja tudi nove ukrepe za večjo preglednost in zagotavljanje pristne izkušnje „gostovanja kot doma“ v smislu kakovosti storitve in dostopa do služb za pomoč v sili med gostovanjem. Ker je bila Uredba (EU) št. 531/2012 večkrat spremenjena, je namen tega predloga njena prenova, da se izboljša jasnost in nadomesti več aktov o spremembi, ki jih zajema.

2.2

Namen glavnih predlaganih sprememb je omogočiti operaterjem, da ponujajo gostovanje kot doma in si vzdržno pokrijejo stroške na veleprodajni ravni. S predlogom se najvišje veleprodajne cene gostovanja na ravni EU za odhodne klice, sporočila SMS in podatke določijo na nižjih ravneh od tistih, ki veljajo do 30. junija 2022.

2.3

Predlog poleg znižanja najvišjih veljavnih veleprodajnih cen vključuje spremembe, katerih cilj je zagotoviti resnično „gostovanje kot doma“ za končne uporabnike ter olajšati inovacije in dostop do omrežij, hkrati pa vzpostaviti regulativni okvir za potrošnike in operaterje, ki bo kos izzivom prihodnosti.

2.4

Predlog predvsem prispeva k oblikovanju „Evrope, pripravljene na digitalno dobo“ in k prizadevanju, da bi čim bolje izkoristili digitalni prehod, da bi ljudem omogočili več priložnosti za povezovanje in komuniciranje ter olajšali izvajanje poklicnih in poslovnih dejavnosti na enotnem trgu. Njegov cilj je zagotoviti, da se ovire za enotni trg, ki so bile odstranjene po odpravi maloprodajnih pribitkov za gostovanje, ne bodo ponovno vzpostavile.

3.   Pravna podlaga

3.1

Pravna podlaga predloga je člen 114, ki je podlaga za ukrepe po rednem zakonodajnem postopku, katerih cilj je vzpostavitev ali izboljšanje delovanja notranjega trga (člen 26 PDEU).

4.   Splošne ugotovitve

4.1

Odbor pozdravlja ta osnutek uredbe EU in meni, da mora biti končni cilj predloga zagotoviti potrošnikom enako raven storitev v tujini kot doma in enako raven varstva potrošnikov. Vendar bi morali imeti operaterji možnost, da svoje dogovore o veleprodajnem gostovanju sklenejo v skladu s svojimi komercialnimi potrebami. Uredba ne bi smela omejevati možnosti sklepanja dogovorov o veleprodajnem dostopu zgolj na operaterje, ki imajo najnaprednejša omrežja.

4.2

Odbor ugotavlja, da predlog Komisije prispeva k naslednjim ciljem:

vzpostavitvi infrastrukture, povezane z odstranitvijo belih lis in širokopasovno povezljivostjo, ter uvajanju tehnologij naslednje generacije (5G),

zagotavljanju visoke stopnje varstva potrošnikov in konkurence med operaterji mobilnih omrežij,

oblikovanju „Evrope, pripravljene na digitalno dobo“, da se ovire za enotni trg ne bodo ponovno vzpostavile.

4.3

EESO je seznanjen, da Komisija od leta 2018 izvaja ocene učinka, vključno z 12-tedenskim javnim posvetovanjem leta 2020 o 1) maloprodajnih storitvah gostovanja (pojasnila in ukrepi o kakovosti storitev, storitvah z dodano vrednostjo in komunikacijah za pomoč v sili v primeru gostovanja); 2) zagotavljanju veleprodajnih storitev gostovanja; 3) upravnem bremenu, povezanem z Uredbo (EU) št. 531/2012, in učinku morebitnih ukrepov za poenostavitev.

4.4

EESO ugotavlja, da bo predlog prispeval k večji preglednosti na maloprodajni ravni z zagotavljanjem informacij, zlasti v pogodbenih pogojih, glede:

kakovosti storitev gostovanja v EU,

komunikacij o storitvah z dodano vrednostjo, vrsti storitev, za katere se lahko zaračunajo višje cene, in podobnih informacijah v „sporočilu SMS o povezavi v omrežje“, poslanem ob vstopu v novo državo,

različnih načinov dostopa do služb za pomoč v sili med gostovanjem, zlasti v „sporočilu SMS o povezavi v omrežje“.

4.5

Študija Organa evropskih regulatorjev za elektronske komunikacije (BEREC) iz leta 2019 je pokazala, da je razpoložljivost storitev med gostovanjem slabša, po vsem ozemlju pa se izvaja strategija za tehnične izboljšave. Cilj predloga je zagotoviti, da se storitve gostovanja zagotavljajo pod enakimi pogoji in z enako kakovostjo storitev, kot če bi se uporabljale doma, ter da lahko operaterji mobilnih omrežij zagotovijo dostop do vseh razpoložljivih generacij in omrežnih tehnologij.

4.6

Predlagani ukrepi so zato potrebni, saj bi se z njimi izpolnjevala legitimna pričakovanja potrošnikov in prvotne ambicije iz uredbe o gostovanju. Če je kakovost lokalne infrastrukture slaba, EESO priporoča povečanje naložb vanjo, zlasti v smislu izboljšanja pokritosti belih lis, pa tudi uvedbo minimalnih meril, ki jih morajo operaterji postopoma doseči, da bodo potrošniki lahko v celoti izkoristili te storitve.

4.7

Dobrodošlo je tudi znižanje najvišjih dovoljenih cen (pricecaps), ki jih obiskana omrežja lahko zaračunajo gostujočim operaterjem, vendar je obseg znižanja nezadosten glede na razliko med zaračunanimi cenami in dejanskimi stroški gostovanja v obiskanem omrežju. To povečuje stroške osnovnih naročnin za potrošnike in slabi konkurenčnost operaterjev virtualnih mobilnih omrežij, ki morajo kupiti storitve gostovanja pri glavnih mobilnih operaterjih.

4.8

EESO bi moral podpreti prednostno možnost v predlogu, tj. „možnost 3 – vzdržni in resnični RLAH (prednostna možnost)“, ter zagotoviti večje znižanje najvišjih cen od tistega v predlogu.

4.9

S predlogom se povečuje preglednost na veleprodajni ravni v zvezi s številskimi območji storitev z dodano vrednostjo z vzpostavitvijo centralizirane podatkovne zbirke EU za ta območja, ki je dostopna operaterjem.

4.10

Odbor priporoča, da se v predlog vključi možnost prekinitve storitve, kadar je ta vzpostavljena na goljufiv način (s kratkim klicem z enkratnim zvonjenjem oziroma ping-call), na podlagi opozorila pravosodnih ali policijskih organov, obenem pa se zagotovijo pravna sredstva za izvajalce teh storitev.

4.11

Predlog zagotavlja brezplačni dostop uporabnikom do služb za pomoč v sili med gostovanjem s sprejetjem posebnih ukrepov na veleprodajni ravni, ki vključuje brezplačni klic in geografsko lokacijo kličočega.

4.12

Čeprav je namen predloga uredbe odpraviti nepravilnosti, ugotovljene v zvezi z dostopom do omrežja gostovanja (nemotena povezava, omejen dostop do omrežja 3G ali 4G itd.) v primerjavi s potrošnikom, ki ima sklenjeno naročniško razmerje v državi gostovanja, EESO poudarja, da ne ureja praks, ki so po njegovem mnenju neobičajne, kot so:

omejitev količine megabajtov, vključenih v naročnino, v času gostovanja v tujini in

prakse določanja cen, ki so še vedno previsoke za potrošnike, ki ne gostujejo, ko vzpostavijo stik z uporabnikom, ki ima naročniško razmerje za mobilne storitve v drugi državi.

4.13

Čeprav se uredba pri opisu uporabe gostovanja sklicuje na „pošteno uporabo“, Odbor obžaluje, da ne določa nobenih omejitev ter ne obravnava pravil politike poštene uporabe za neomejene tarifne sheme niti cen mednarodnih klicev, ne glede na to, ali uporabnik gostuje ali ne. Odbor predlaga, da se črta besedilo „ob upoštevanju poštene uporabe“ zaradi nejasnosti njegovega področja uporabe, saj operaterji ta argument trenutno uporabljajo za močno omejevanje uporabe pavšalnih cen gostovanja.

4.14

Odbor opozarja zlasti na situacije, ko se mobilne naprave uporabljajo na čezmejnih območjih z državami, ki niso članice EU, pri čemer priporoča, da:

se od operaterjev, ki delujejo na območjih Evropske unije, zahteva ločeno navedbo cene za gostovanje EU RLAH, razširjeno na te države ali sosednje geografsko območje,

se s temi državami, ki mejijo na države EU, sklenejo mednarodni sporazumi o razširitvi gostovanja EU RLAH.

4.15

Odbor ugotavlja, da je bil del študije in posvetovanj za revizijo uredbe EU opravljen pred krizo zaradi COVID-19. Zaradi te krize so se drastično omejila potovanja znotraj Evrope, razširila pa se je uporaba orodij za delo na daljavo in udeležbo univerzitetnih predavanj na daljavo, zlasti za študente programa Erasmus+.

4.16

Odbor ugotavlja, da je v Evropski uniji še vedno mnogo območij, ki nimajo dostopa do širokopasovne povezave prek krajevne zanke, in zlasti opozarja na prenizko zmogljivost, da bi zadostili povpraševanju, ki ga ustvarjajo te videokonference zaradi visoke porabe podatkov, ne glede na to, ali gre za gostovanje ali ne.

4.17

Odbor priporoča znatno kakovostno okrepitev strategije za pokritost ozemelj s širokopasovnimi optičnimi povezavami in zmožnost zagotavljanja širokopasovnih povezav, pa naj gre za krajevno zanko ali mobilno omrežje.

4.18

Kar zadeva opozorila o porabi ob približevanju mejni vrednosti, ki jo določi potrošnik ali operater, Odbor priporoča, da se od operaterja zahteva, da potrošnika ponovno opozori vsakič, ko je meja porabe, določena za prvo opozorilo, znova prekoračena, zlasti med istim klicem ali uporabo podatkov. Če navedena opozorila niso prejeta ali niso poslana, bi bilo treba zagotoviti mehanizme za povračilo neprimernih stroškov.

4.19

V zvezi s centralizirano podatkovno zbirko za številke storitev z dodano vrednostjo Odbor priporoča, naj vključuje možnost prekinitve storitve, kadar je ta vzpostavljena na goljufiv način (s kratkim klicem z enkratnim zvonjenjem oziroma ping-call), na podlagi opozorila pravosodnih ali policijskih organov, obenem pa naj se zagotovijo pravna sredstva za izvajalce teh storitev.

4.20

EESO priporoča izvajanje uredbe EU s končnim ciljem, da Evropska unija oblikuje resničen enotni trg, kar bo potrošnikom, ki imajo sklenjeno naročniško razmerje v Evropi, omogočalo klice in porabo podatkov po „lokalni“ tarifi na vse mobilne in stacionarne telefonske številke z enako hitrostjo in dostopom do infrastrukture, ne glede na odhodno ali dohodno državo klica.

4.21

Odbor je zaskrbljen zaradi predlagane spremembe metodologije za revizijo najvišjih veleprodajnih cen z delegiranim aktom. Izbrati bi bilo treba celovit zakonodajni pregled, da bi se upoštevali vsi družbeni vidiki razvoja gostovanja. Pri tem je pomembno mnenje Evropskega parlamenta in organizirane civilne družbe.

V Bruslju, 7. julija 2021

Predsednica Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Christa SCHWENG


(1)  Uredba (EU) št. 531/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. junija 2012 o gostovanju v javnih mobilnih komunikacijskih omrežjih v Uniji (UL L 172, 30.6.2012, str. 10).


Top