EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0928(02)

Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil 2020/C 319/07

C/2020/6664

UL C 319, 28.9.2020, p. 15–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.9.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 319/15


Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

(2020/C 319/07)

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek, ki se lahko vloži v treh mesecih od datuma te objave.

ENOTNI DOKUMENT

„ÚJFEHÉRTÓI MEGGY“

EU št.: PGI-HU-02411 – 15.2.2018

ZOP ( ) ZGO ( X )

1.   Ime

„Újfehértói meggy“

2.   Država članica ali tretja država

Madžarska

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1.   Vrsta proizvoda

Skupina 1.6: Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

3.2.   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

Sadje za uživanje v svežem stanju ali predelavo naslednjih sort vrste Prunus cerasus L., ki se izbira v raziskovalnem središču v kraju Újfehértó in ga je mogoče uporabiti za proizvod z zaščiteno geografsko označbo „Újfehértói meggy“: Újfehértói fürtös, Kántorjánosi 3, Debreceni bőtermő, Éva in Petri.

Proizvod z zaščiteno geografsko označbo „Újfehértói meggy“ ima naslednje kakovostne lastnosti:

koža: vedno sijoča, temno rdeče do vinsko rdeče barve,

meso: čvrsto, srednje teinturier, razen sorte Debreceni bőtermő,

okus: ni grenak, skladno sladek in kisel, sorti Kántorjánosi 3 in Éva sta nekoliko bolj kisli,

vsebnost sladkorja: najmanj 14 brix,

razmerje sladkor/kislina: 8–20,

skupna kislost: 0,6–1,5 %,

najmanjši premer plodu: 19 mm.

Sadje za uživanje v svežem stanju se obira, ko plodovi dosežejo 80–90-odstotno stopnjo zrelosti. Plodovi za predelavo se obirajo, ko so popolnoma zreli, to je, ko se celoten plod znotraj krošnje zlahka odtrga od peclja.

Plod ima pri prodaji za uživanje v svežem stanju naslednje značilnosti: je brez kakršnih koli poškodb; ima pecelj; je čist in brez tujih primesi, kar se vidi s prostim očesom; je zdrav in ni gnil, poleg tega pa na njem ni škodljivcev ali pesticidov. Pri prodaji za predelavo ni treba, da ima plod pecelj.

3.3.   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

3.4.   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Vse faze pridelave višenj „Újfehértói meggy“ morajo potekati na opredeljenem geografskem območju iz točke 4.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

Embalaža proizvoda je iz lesa, kartona ali zračne vrečke s polimerno prevleko, ki držijo 250 g do 10 kg. Za industrijsko predelavo se lahko prodaja brez embalaže ali pa neposredno potrošnikom. Embalaža zagotavlja, da plodovi ohranijo svoje lastnosti in se ne poškodujejo.

Proizvod se lahko hrani v hladilnici, če temperatura ne pade pod 2 °C in relativna vlažnost ne preseže 80 %. Da bi višnje „Újfehértói meggy“ ostale sveže, se v hladilnici lahko hranijo največ tri tedne.

Da bi plodovi ostali sveži in nepoškodovani ter da bi se preprečilo vsako poslabšanje kakovosti, je treba višnje „Újfehértói meggy“ pakirati na opredeljenem geografskem območju iz točke 4, saj lahko ponavljajoči se postopki ravnanja in prevoza poškodujejo kožo, zaradi česar bi plod začel gniti in ne bi bil primeren za prodajo.

3.6.   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

4.   Kratka opredelitev geografskega območja

Geografska označba se lahko uporablja le za višnje, ki izvirajo z upravnega območja in se na njem gojijo, v naslednjih občinah okrožja Szabolcs‐Szatmár-Bereg:

Érpatak, Geszteréd, Kálmánháza, Nagykálló, Nyíregyháza-Bálinbokor, Nyíregyháza‐Butyka, Nyíregyháza-Császárszállás, Nyíregyháza-Lászlótanya, Nyíregyháza-Újsortanya in Újfehértó.

5.   Povezava z geografskim območjem

Povezava med višnjami „Újfehértói meggy“ in geografskim območjem temelji na kakovosti, katere ključni elementi so predstavljeni v nadaljevanju.

Naravni dejavniki

Geografsko območje leži sredi regije Nyírség v okrožju Szabolcs‐Szatmár-Bereg. V tej regiji se višnje gojijo na osamljenih 20–50 m visokih gričih, ki se dvigajo nad poplavno ravnico reke Tisa.

Letna količina padavin sredi regije Nyírség znaša 570–590 mm, na nekaterih območjih pa se lahko giblje od 550 do 600 mm. Količina padavin v obdobju rasti znaša približno 420 mm, od katerih junija pade 65–78 mm, kar je ugodno za gojenje višenj „Újfehértói meggy“. Povprečna letna temperatura je 9,3–9,9 oC, zadnja zmrzal pa nastopi približno sredi aprila. Najtoplejši mesec je julij s temperaturami 20,2–20,7 oC, kar je za 1–2 oC manj kot na drugih območjih Velike madžarske nižine. Na geografskem območju je poleti manj vroče kot v drugih delih Velike madžarske nižine, ker se tukaj tudi poleti ponoči bolj shladi. Pomlad nastopi pozneje kot v okoliških regijah, tako da pomladne pozebe navadno ne ogrožajo cvetenja višenj. V obdobju rasti višenj „Újfehértói meggy“ so za geografsko območje značilne velike razlike med dnevnimi in nočnimi temperaturami. Na tem območju zelo toplo vreme nastopi sredi julija, vendar pa so do takrat višnje že obrane. Letna osončenost traja 1 950 do 2 030 ur, od tega 760–800 ur poleti.

Letna količina padavin v regiji Nyírség znaša 550–600 mm. Obdobje rasti višenj „Újfehértói meggy“ je bolj vlažno, največ padavin pa pade pozno spomladi in zgodaj poleti.

Glavni tip tal na opredeljenem geografskem območju so peščena tla s humusno prstjo na peščenih kamninah. Za ta tip tal je značilno, da vsebuje več kot 1 % humusa in da je živica debela 40 cm. Zanjo je značilna dobra zmogljivost zadrževanja vode in prepustnosti, je precej zračna in se ne suši prehitro, njena hranilna zmožnost pa je zadostna za doseganje dobre letine. Letina se lahko bistveno izboljša s povečanjem zalog dušika. Poleg zgoraj navedenega tipa tal najdemo tudi večje ali manjše zaplate rdečerjavih gozdnih tal, ki vsebujejo 1 do 1,5 % humusa. Sposobnost tal za uravnavanje vode je tudi ugodna, saj se zmerna prepustnost za vodo dopolnjuje z dobro zmogljivostjo zadrževanja vode. Njena zračnost in uravnavanje hranilne zmožnosti sta še dodatna pozitivna dejavnika. Primerjava zahtev pridelave višenj „Újfehértói meggy“ z značilnostmi opredeljenega geografskega območja kaže na srečno naključje, da se je v drugi polovici 17. stoletja na tem območju začela pridelava višenj, od koder izvira sorta „Újfehértói fürtös“, ali da večji del pridelka višenj iz okrožja Szabolcs-Szatmár-Bereg izvira od tod.

Človeški dejavniki

Izbira lokalnih sort:

Najrodovitnejše sorte višenj, lokalno znane kot „Fehértói csüngős Pándy“ ali „Fehértói fürtös Pándy“, so se do prve polovice 20. stoletja že zelo razširile po regiji Újfehértó in okrog nje. Med izbiro lokalnih sort, ki se je začela v šestdesetih letih prejšnjega stoletja v raziskovalnem središču v kraju Újfehértó pod vodstvom doktorja Ferenca Pethőja, so se začeli po regiji in okrog nje obirati kloni samoopraševalnih, visokokakovostnih in visokorodovitnih plodov, ki se zlahka odtrgajo od peclja. Izbran je bil klon višnje z najugodnejšimi lastnostmi, preskušen z uporabo preskusne oznake P2, in razvrščen kot sorta, ki je leta 1970 dobila predhodno državno priznanje pod imenom „Újfehértói fürtös“. Izbira lokalnih sort se je razširila na okoliške občine regije. Tukaj zbrane sorte so bile preskušene v kraju Újfehértó, za najboljše sorte pa je bilo podeljeno tudi državno priznanje ((Debreceni bőtermő, Kántorjánosi 3, Petri, Éva).

Posebna kultura gojenja:

Sorte višenj „Újfehértói meggy“ rastejo na visečih krošnjah, ki se lahko zelo razredčijo, zato jih je treba vsako leto redno obrezovati. Da bi bila krošnja enakomerno izpostavljena svetlobi, je treba pri obrezovanju poskušati ohraniti stožčasto obliko.

Pri oblikovanju krošnje se odstranijo vsi navpični brsti in navzdol rastoči poganjki, če ni kakšnega štrclja, na poganjku pa se pusti 1–2 cm dolg štrcelj, merjeno od osrednje osi. Po odstranitvi brstičev imajo preostali brstiči na stranskih vejah obliko ribje kosti. Podobna metoda obrezovanja se uporablja za sadna drevesa. Stožčasta oblika se uporablja tudi pri mehaniziranem obiranju stranskih vej pri odprtih krošnjah.

Posebne značilnosti

Višnje „Újfehértói meggy“ niso grenke, njihova koža je temno rdeče do vinsko rdeče barve, ima teinturier (razen sorte Debreceni bőtermő) ter prijeten sladkokisel okus (sorte plodov Újfehértói fürtős, Debreceni bőtermő in Petri) ali nekoliko kisel okus (plodovi sort Kántorjánosi 3 in Éva).

Te posebne značilnosti izhajajo iz podnebnih in talnih razmer geografskega območja ter znanja (izbira sort in posebna kultura gojena), povezanih z regijo Újfehértó.

Povezava z geografskim območjem

Geografsko območje ima sorazmerno veliko sonca (950‐1 030 ur), kar daje višnjam „Újfehértói meggy“ njihovo značilno vinsko rdečo ali temno‐rdečo barvo.

Med velikimi razlikami v dnevnih in nočnih temperaturah in vsebnosti sladkorja v plodu ni razmerja linearne regresije. Zaradi velike razlike med dnevnimi in nočnimi temperaturami na geografskem območju v obdobju rasti imajo višnje „Újfehértói meggy“ visoko vsebnost sladkorja (vsaj 14 stopinj brix), kar jim daje prijeten sladkokisel ali nekoliko kisel okus.

Plodovi imajo zaradi skupnega učinka večje količine padavin na geografskem območju v obdobju rasti in dobre sposobnosti zadrževanja vode na srednje debelih peščenih tleh s humusno plastjo nizko vsebnost kisline (skupna vsebnost kisline je 0,6–1,5 %), kar daje višnjam „Újfehértói meggy“ značilen prijeten sladkokisel ali nekoliko kisel okus.

Posebna metoda gojenja za obrezovanje v stožčasto obliko krošnje zagotavlja, da so plodovi med zorenjem dobro izpostavljeni svetlobi, kar tudi prispeva k vinsko rdeči ali temno rdeči barvi plodov in sladkokislemu ali nekoliko kislemu okusu.

Prva izbrana sorta v raziskovalnem središču v kraju Újfehértó je bila „Újfehértói fürtös“, doma in v tujini pa je postala znana kot „Újfehértói“. Druge izbrane sorte (Debreceni bőtermő, Petri, Kántorjánosi 3 in Éva) so tudi povezane z območjem Újfehértó, zato so njihovi plodovi postali znani pod skupnim imenom „Újfehértói meggy“.

V kraju Újfehértó od leta 2008 poteka vsakoletni festival, na katerem predstavljajo višnje „Újfehértói meggy“. Na festivalskih tekmovanjih za kuhanje in peko se iz višenj „Újfehértói meggy“ pripravljajo višnjeve pogače, štrudlji in druge jedi.

Sklic na objavo specifikacije

(drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)

https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.


Top