This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020XC0203(02)
Publication of the single document referred to in Article 94(1)(d) of Regulation (EU) No 1308/2013 of the European Parliament and of the Council and of the reference to the publication of the product specification for a name in the wine sector2020/C 35/08
Objava enotnega dokumenta iz člena 94(1)(d) Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta ter sklica na objavo specifikacije proizvoda za ime v vinskem sektorju2020/C 35/08
Objava enotnega dokumenta iz člena 94(1)(d) Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta ter sklica na objavo specifikacije proizvoda za ime v vinskem sektorju2020/C 35/08
C/2020/521
UL C 35, 3.2.2020, p. 11–15
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
3.2.2020 |
SL |
Uradni list Evropske unije |
C 35/11 |
Objava enotnega dokumenta iz člena 94(1)(d) Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta ter sklica na objavo specifikacije proizvoda za ime v vinskem sektorju
(2020/C 35/08)
V skladu s členom 98 Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper vlogo, ki se lahko vloži v dveh mesecih od dneva te objave.
ENOTNI DOKUMENT
„Chozas Carrascal“
PDO-ES-N1637
Datum vloge: 12. december 2012
1. Ime za registracijo
Chozas Carrascal
2. Država članica
Španija
3. Vrsta geografske označbe
ZOP – zaščitena označba porekla
4. Kategorije proizvodov vinske trte
1. |
Vino |
5. Opis vina
Rdeče vino
Večsortno rdeče vino: intenzivne, svetle in sijoče rdeče barve. Sadno, balzamično, dobro strukturirano, rahlo mineralno vino z zrelimi tanini in čokoladnimi aromami.
Sortno rdeče vino (cabernet franc): v začetni fazi rdečevijoličaste barve. Arome črnega jagodičevja in dišavnic. Sadne arome prevladajo nad aromo soda. Polno, obstojno, z mineralno in balzamično noto.
Najvišja vsebnost hlapnih kislin znaša 10 mEq/l za večsortna vina in 8,33 mEq/l za sortna vina.
Najvišja vsebnost žveplovega dioksida znaša 100 mg/l za večsortna vina in 90 mg/l za sortna vina.
Pri mejnih vrednostih, ki niso določene, je treba upoštevati veljavno zakonodajo.
Splošne analitske lastnosti |
|
Največji delež skupnega alkohola (v vol. %) |
|
Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %) |
13 |
Najnižja vsebnost skupnih kislin |
4,5 grama na liter, izraženega kot vinska kislina |
Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter) |
|
Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter) |
|
Belo vino in vino rosé
Belo vino: v začetni fazi slamnato rumene barve. Uravnoteženost cvetličnih in sadnih arom ter arom soda. Aromatično, sveže, voljno in obstojno.
Vino rosé: intenzivne rožnate barve. Arome rdečega jagodičevja v kombinaciji z aromami soda. Sveže in voljno, močno, obstojno in sladko.
Najvišja vsebnost žveplovega dioksida znaša 105 mg/l za bela vina in 115 mg/l za vina rosé.
Pri mejnih vrednostih, ki niso določene, je treba upoštevati veljavno zakonodajo.
Splošne analitske lastnosti |
|
Največji delež skupnega alkohola (v vol. %) |
|
Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %) |
12,5 |
Najnižja vsebnost skupnih kislin |
4,5 grama na liter, izraženega kot vinska kislina |
Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter) |
6,67 |
Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter) |
|
6. Enološki postopki
a. Osnovni enološki postopki
Gostota zasaditve:
Bele sorte vinske trte: manjša od 1,3 x 2,5 m
Rdeče sorte vinske trte (razen sorte bobal): manjša od 1,4 x 2,5 m
Sorta bobal: manjša ali enaka 2,5 x 2,5 m
— |
Belo vino: za pridelavo in hranjenje se uporabljajo posode iz nerjavnega jekla ali betona. Maceracija se izvaja na poseben način, in sicer glede na zrelost grozdja. Fermentacija belega vina poteka v hrastovih sodih. |
— |
Vino rosé: ekstrakcija soka iz štirih sort, ki sestavljajo rezano vino. Hladno skladiščenje in usedanje, dokler se ne pridobijo štiri vrste mošta. Fermentacija vina poteka v posodah iz nerjavnega jekla. Maceracija se izvaja v hrastovih sodih, in sicer najmanj tri tedne. |
— |
Rdeča vina: posebna pridelava vsake sorte. Maceracija poteka najmanj 14 dni. Zorenje v sodih traja najmanj pet mesecev. |
b. Največji donosi
Bele sorte vinske trte:
9 000 kilogramov grozdja na hektar9 000 kilogramov grozdja na hektar
Rdeče sorte vinske trte:
7 500 kilogramov grozdja na hektar7 500 kilogramov grozdja na hektar
Bela vina:
63 hektolitrov na hektar
Vina rosé:
56 hektolitrov na hektar
Rdeča vina:
53 hektolitrov na hektar
7. Razmejeno območje
Razmejeno območje leži na ozemlju občine Requena (Valencija) v okrožju San Antonio in je razdeljeno tako: poligon 14: parcele 293, 294, 297, 300 in 301; poligon 16: parcele 101, 111, 112, 124, 125, 126, 127, 128, 133, 134, 135, 136, 137, 138 in 412.
8. Glavne sorte vinske trte
CHARDONNAY
CABERNET FRANC
MACABEO – VIURA
GARNACHA TINTA – GIRONET
SYRAH
BOBAL
9. Opis povezave
Naravni in človeški dejavniki
Chozas Carrascal je geografsko ime za natančno kartirano razmejeno območje, ki omogoča pridobitev označbe. To območje je zaradi visoke nadmorske višine (720 m) in bližine gorovja Juan Navarro, od koder pihajo prevladujoči severni vetrovi, eno od najhladnejših v vsej regiji. Ker leži na rahlo nagnjeni ravnini, v bližini ni večjih ovir, ki bi ublažile neposredni učinek mrzlih severnih vetrov.
Območje na severu, vzhodu in zahodu obdajajo visoka hribovja, sestavljena iz ločenih planot, ki tvorijo dve soteski, usmerjeni proti severovzhodu oziroma severozahodu, skozi kateri v sunkih piha severni veter. Na jugu mejo tvorita Vereda Real in začetek osrednje planote Requena brez naravnih ovir na vzhodu ali zahodu.
Ta posebni relief izrazito vpliva na zaščiteno območje, ki ima zaradi umeščenosti med več višjih hribov lastno mikroklimo.
Za območje so značilne celinske podnebne razmere z vplivi Sredozemskega morja. Povprečna letna količina padavin je nizka, med 350 in 400 litri na leto, pri čemer večji del pade septembra. Osončenost je zelo velika (več kot 3 000 sončnih ur na leto), za september in oktober, tj. obdobje zorenja grozdja, pa je značilna zelo velika temperaturna razlika med dnevom in nočjo.3 000 sončnih ur na leto), za september in oktober, tj. obdobje zorenja grozdja, pa je značilna zelo velika temperaturna razlika med dnevom in nočjo.
Podnebne razmere na območju se od razmer v preostalem delu regije in sosednjih območjih razlikujejo po močnih sunkih vetra in nižjih zabeleženih povprečnih temperaturah zaradi vpliva severnega vetra. Na vzhodu in zahodu območje ščitijo naravne prepreke. Podaljšek gorovja Sierra de Juan Navarro na jugu v veliki meri zaustavlja oblake, polne vode, ki prihajajo iz Sredozemlja, zato Chozas Carrascal prejme manj padavin kot drugi deli regije.
Tla na območju pridelave so alkalna (bazična) s pH, ki je večji od 8 in manjši od 9. Tla imajo ilovnato teksturo in so, glede na del območja, glinasto ilovnata ali peščeno ilovnata. Vsebujejo dokaj malo organskih snovi (približno 1 %), zato jih je treba redno izboljševati z uporabo organskih dodatkov. Pomemben dejavnik je vsebnost aktivnega apnenca, ki znaša med 7 in 21 %, kar je zelo veliko. Za tla razmejenega območja sta značilna nizek donos in omejen razvoj korenin, ki ne sežejo globlje od 30 cm, saj to preprečuje sloj apnenca, ki se nahaja na tej globini.
Razmejeno območje ima visoko gostoto zasaditve, ki v nekaterih primerih presega 3 000 trsov na hektar in je precej večja od običajne gostote v drugih delih regije, ki znaša 3 000 trsov na hektar in je precej večja od običajne gostote v drugih delih regije, ki znaša 1 600 trsov na hektar. Takšna gostota povečuje konkurenco med trsi, kar vodi v manjši razvoj korenin ter omejuje rast in donos posameznega trsa. Število kilogramov grozdja na trs je zato manjše, njegova kakovost pa večja. Posamezen trs tako proizvede največ 4 kg grozdja.1 600 trsov na hektar. Takšna gostota povečuje konkurenco med trsi, kar vodi v manjši razvoj korenin ter omejuje rast in donos posameznega trsa. Število kilogramov grozdja na trs je zato manjše, njegova kakovost pa večja. Posamezen trs tako proizvede največ 4 kg grozdja.
To območje je prvo v regiji, na katerem so se gojile tuje sorte, kot so cabernet sauvignon, cabernet franc, syrah, merlot, chardonnay in sauvignon blanc (od leta 1992). Te vinske trte so starejše od 20 let in povsem prilagojene, najbolje pa uspevajo na razmejenem območju. Z gojenjem teh že uveljavljenih sort in avtohtonih sort (bobal, tempranillo, garnacha tinta, monastrell in macabeo) je mogoče v enem samem vinogradu proizvajati vina, ki so v vsej regiji edinstvena in neposnemljiva.
Opis vina
Vina z zadevnega proizvodnega območja odražajo značilnosti tal in podnebja na njem. Gre za vina z visokim volumenskim deležem alkohola (med 13,5 in 14,5 %) in dobro vsebnostjo kislin (od 4,5 do 5,5 g vinske kisline na liter). Zanje so značilne mineralne arome, zelo zreli tanini, ki vinom dajejo stabilno barvo, majhna pojavnost kriptogamnih bolezni in majhen donos na trs (< 4 kg/trs).
Povezava
Zaradi značilnosti tal in podnebnih značilnosti območja donos ni prevelik, trsi pa se ne razrastejo, kar prispeva k dobri absorpciji elementov v sledeh (kalija, kalcija in magnezija) ter končni kakovosti grozdja. Temperaturna razlika med dnevom in nočjo prispeva k ustreznemu visokemu volumenskemu deležu alkohola in dobri vsebnosti kislin. Za tla sta značilna nizek donos in omejen razvoj korenin, ki ne sežejo globlje od 30 cm, saj to preprečuje sloj apnenca, ki se nahaja na tej globini. Ti dejavniki v kombinaciji z nizko letno količino padavin in močno osončenostjo, h kateri prispeva geografska lega tega območja z nagnjenim reliefom, obdanim z griči, omejujejo donos na trs, ki je manjši od 4 kg, vinom dajejo mineralne arome in zelo zrele tanine, obenem pa zagotavljajo majhno pojavnost kriptogamnih bolezni.
Razmejeno območje se od sosednjih območij loči po posebnem reliefu, podnebju in tleh, zaradi katerih se je na njem oblikovala edinstvena mikroklima, ki je ni mogoče najti nikjer v okolici. Ta posebni relief vpliva na povprečno letno količino padavin, ki je nižja kot v območjih, ki mejijo na razmejeno območje, in na preostalem ozemlju ZOP „Utiel-Requena“. Enako velja za močne sunke vetra. Zaradi vseh navedenih dejavnikov v kombinaciji z močno osončenostjo, ki so je vinske trte na proizvodnem območju deležne zaradi geografske lege (območje z nagnjenim reliefom, obdano z griči), ter naravo tal, za katera je značilna prisotnost sloja apnenca blizu površja, so se pri geografski razmejitvi zadevnega območja upoštevali naravni in antropogeni dejavniki, značilni za geografsko območje, zaradi katerih se vino, proizvedeno na tem območju, razlikuje od vina s sosednjih območij.
Zato se razmejeno območje, čeprav spada na ozemlje ZOP „Utiel-Requena“, od slednjega precej razlikuje, na kar vplivajo naslednji dejavniki ter njihovi učinki na vinsko trto in vino:
— Učinek reliefa:
Nižje najvišje temperature zaradi hladnih severnih vetrov
Višje najnižje temperature zaradi naravnih ovir na vzhodu in zahodu: območje tako ni izpostavljeno pomladanski zmrzali
Manjša povprečna hitrost vetra, a močni sunki severnega vetra: nizka vlažnost
Manj padavin zaradi gorovja na vzhodu, ki zaustavlja oblake
6,5-odstotni naklon: dobra osončenost in velika temperaturna razlika med dnevom in nočjo.
Učinki na vinsko trto in vino:
Majhna pojavnost škodljivih organizmov in bolezni
Dobra vsebnost polifenolov in sladkorja
Dobra vsebnost kislin
Dober potek rastnega cikla
Dobra zrelost taninov.
— Učinki, povezani s plitvostjo tal, v katerih se 30 cm pod površjem nahaja sloj apnenca: manjši razvoj korenin, nadzorovana rast, omejen donos (< 3 kg/trs, manjši grozdi in grozdne jagode).
Učinki na vinsko trto in vino:
Bolj kakovostno grozdje
Vina z zemeljskimi in mineralnimi aromami
Večji delež kože v primerjavi s pulpo: bolj aromatična vina.
Obstajajo tudi razlike v proizvodnji vin „Chozas Carrascal“ in vin ZOP „Utiel-Requena“, zlasti (npr. za starana rdeča vina):
Parameter |
ZOP „Utiel-Requena“ |
„Chozas Carrascal“ |
Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %) |
10,5 |
13 |
Najvišja vsebnost skupnega sladkorja (v g/l) |
9 |
< 4 |
Najnižja vsebnost skupnih kislin (v g/l) |
3,5 |
4,5 |
Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v g/l) |
1,2 |
0,5–0,6 |
Najvišja vsebnost žveplovega dioksida (v mg/l) |
150 |
90–100 |
Najmanjša intenzivnost barve |
|
13 UA/cm |
Najnižji indeks skupnih polifenolov (IPT) |
|
55 |
Največji donos (v kg/ha) |
7 500 –10 500 |
7 850 7 850 |
Donos pri stiskanju (v %) |
74 |
70 |
To je mogoče pojasniti z dejstvom, da posestvo vložnika obsega okoli 93 ha (geografsko območje, ki zajema celotno razmejeno območje, vendar je od njega precej večje), od katerih je samo 30 ha geografsko območje zadevnega vinograda. V okoliških vinogradih ni mogoče proizvesti vin, ki bi imela enake značilnosti kot vina iz zadevnega vinograda, saj imajo navedeni vinogradi drugačne pedoklimatske značilnosti.
Zato bi kljub temu, da trenutno na razmejenem območju deluje en sam proizvajalec, morebitni prihodnji proizvajalci vina na njem lahko uporabljali ZOP, če upoštevajo specifikacije proizvoda.
10. Bistveni dodatni pogoji
JIH NI.
Sklic na objavo specifikacije
http://www.agroambient.gva.es/documents/163228750/163232588/PC+CHOZAS+CARRASCAL.pdf/e2e0d39a-6022-4783-ad60-4c754a2023d8