EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0121(01)

Carina in FLEGT Smernice za izvajanje Povzetek za javnost2020/C 20/01

C/2020/112

UL C 20, 21.1.2020, p. 1–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.1.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 20/1


Carina in FLEGT

Smernice za izvajanje

Povzetek za javnost

(2020/C 20/01)

Izjava o omejitvi odgovornosti

Ta dokument je namenjen zainteresiranim stranem. Vsebuje nezavezujoče smernice, ki ne predstavljajo uradnega stališča Evropske unije in se ne smejo uporabljati kot pravni nasvet.

Vsebina

1.

Uvod 2

2.

Uvoz lesa in lesnih proizvodov v okviru FLEGT – temeljna načela 2

3.

Priporočila za sodelovanje med organi 4

3.1

Tehnična pomoč za uslužbence in službe, odgovorne za preverjanja pošiljk 5

3.2

Komunikacija med organi med nadzorom 6

3.3

Les v okviru CITES in FLEGT 6

3.4

Komercialno in nekomercialno blago 6

3.5

Nadzor po poenostavljenih carinskih postopkih 7

3.6

Obravnavanje dovoljenj pri razdeljenih pošiljkah 7

3.7

Država partnerica izvoza 8

3.8

Preverjanje dovoljenj FLEGT 8

3.9

Odstranitev zadržanega lesa 8
Priloga I – Glosar 9
Priloga II – Pravni okvir 12
Priloga III – Komunikacija 14

1.   Uvod

Nezakonita sečnja je svetovni problem, ki zelo negativno vpliva na gospodarstvo, okolje in družbo. Evropska unija (EU) je na podlagi Akcijskega načrta EU za izvrševanje zakonodaje, upravljanje in trgovanje na področju gozdov (FLEGT) (1) sprejela naknadno zakonodajo v okviru akcijskega načrta FLEGT (2) o vzpostavitvi sheme izdajanja dovoljenj FLEGT za uvoz lesa in lesnih proizvodov v EU. Ta pravni okvir določa nadzorni sistem za nekatere lesne proizvode, izvožene iz držav, ki so z EU sklenile prostovoljni sporazum o partnerstvu (PSP). Država partnerica mora za lesne proizvode, izvožene iz teh držav, izdati dovoljenje FLEGT, ki zagotavlja zakonitost lesnih proizvodov (to so tisti, ki so bili izdelani iz domačega, zakonito posekanega lesa ali lesa, zakonito posekanega v tretji državi in uvoženega v državo partnerico, v skladu z nacionalnimi zakoni države partnerice). Carinski organi za zagotovitev učinkovitosti sheme izdajanja dovoljenj FLEGT ne smejo v prosti promet sprostiti lesnih proizvodov, za katere velja navedena shema, razen če se predloži dovoljenje FLEGT in če ga prizna pristojni organ v državi članici.

Glavni cilj Smernic je podpirati carinske organe in pristojne organe FLEGT pri učinkovitem izvajanju njihovih nalog v skladu z zakonodajo v okviru akcijskega načrta FLEGT 2 z določitvijo sheme izdajanja dovoljenj FLEGT za uvoz lesa in lesnih proizvodov v EU in podrobnih ukrepov za njeno izvajanje. Cilj Smernic je zlasti zagotoviti skupni pristop k usklajevanju izvajanja z:

vzpostavitvijo ustreznega, priporočenega in po možnosti celostnega pristopa za carinske organe in pristojne organe FLEGT k izvajanju zakonodaje v okviru akcijskega načrta FLEGT,

oblikovanjem priporočil za tesnejše sodelovanje med carinskimi organi in pristojnimi organi.

Dokument je zato sestavljen iz:

1.

uvoda, v katerem je dokument predstavljen;

2.

temeljnih načel, kadar je opisan postopek uvoza (uvoz lesa in lesnih proizvodov v okviru FLEGT);

3.

priporočila za sodelovanje med organi, v katerem so predlagani nacionalni sporazumi, analizirana posebna vprašanja in predstavljeni primeri;

4.

prilog I, II in III, v katerih so za referenco vključene terminologija in pravne določbe.

Smernice so bile oblikovane pravočasno pred začetkom izvajanja prvega PSP, da bi carinski organi že na začetku dobili potrebno usmeritev za to novo nalogo. Te smernice so zdaj posodobljene na podlagi praktičnih izkušenj, pridobljenih z izvajanjem prve sheme izdajanja dovoljenj FLEGT z Indonezijo, ki se je začela v praksi uporabljati 15. novembra 2016.

Smernice se lahko pregledajo na podlagi nadaljnjih praktičnih izkušenj, pridobljenih z izvajanjem sheme izdajanja dovoljenj FLEGT s strani drugih držav partneric, ali kakršnih koli sprememb pravnega okvira. Oblikovane so bile v sodelovanju s strokovnjaki držav članic iz carinskih in pristojnih organov ter jih ni treba šteti za obvezujoče.

2.   Uvoz lesa in lesnih proizvodov v okviru FLEGT – temeljna načela

FLEGT temelji na celovitem okviru, ki zajema prostovoljne sporazume o partnerstvu med EU in državami partnericami v zvezi z izvrševanjem zakonodaje, upravljanjem in trgovanjem z lesom in lesnimi proizvodi na eni strani ter zakonodajo FLEGT (Uredba o shemi FLEGT in Izvedbena uredba o shemi FLEGT) na drugi strani, ki določa pravila, ki urejajo uvoz lesa in lesnih proizvodov iz držav partneric v EU. V skladu s tem okvirom se bo uvoz lesnih proizvodov iz držav partneric v EU dovolil le, če bodo ti imeli dovoljenje FLEGT o svoji zakonitosti, ki ga bo izdal organ za izdajanje dovoljenj v državi partnerici. Carinski organi morajo preveriti, da ima pošiljka lesa in lesnih proizvodov iz države partnerice ob sprostitvi v prosti promet veljavno dovoljenje FLEGT. Po sprostitvi lesa v okviru FLEGT v prosti promet se domneva, da je skladen z Uredbo EU o lesu (3).

Kar zadeva področje uporabe, je v Prilogi II k Uredbi o shemi FLEGT določen osnovni seznam proizvodov, ki se uporablja za vse prostovoljne sporazume o partnerstvu ter drugje, vsak PSP pa za svoje področje uporabe vključi dodatne proizvode. Priloga III k Uredbi o shemi FLEGT vključuje države partnerice in njihova področja uporabe proizvodov – trenutno samo Indonezijo – s čimer zagotavlja zadostno pravno jasnost o proizvodih FLEGT iz vsake države partnerice, za katero mora carinski organ preveriti obstoj dovoljenja FLEGT. Za nekomercialno blago, proizvode, zajete v konvenciji CITES (4), dokumente in les, ki je v tranzitu skozi državo partnerico, ni treba predložiti dovoljenja FLEGT.

Uvoznik mora ob vnosu blaga na carinsko območje Unije vložiti carinsko deklaracijo, deklarant pa lahko izbira med različnimi carinskimi postopki, zasnovanimi tako, da so prilagojeni posameznim gospodarskim potrebam. Uvoz je v skladu z zakonodajo v okviru akcijskega načrta FLEGT opredeljen kot carinski postopek za „sprostitev v prosti promet“, kar vključuje plačilo carin, morebitnih trošarin in DDV za blago. Deklarant mora upoštevati tudi posebne omejitve, ki lahko veljajo za deklarirano blago, na primer zahtevo po predložitvi dovoljenja FLEGT za les ali lesne proizvode. Takoj ko se zaračunajo dajatve in so predložena dokazila, da so izpolnjeni vsi drugi pogoji za uvoz blaga, carinski organi sprostijo blago. Blago spremeni status iz neunijskega v unijsko blago in se lahko da na notranji trg brez posega v kakršno koli drugo veljavno zakonodajo.

Deklaracije za sprostitev v prosti promet ni treba nujno vložiti pri carinskem uradu, kjer les prispe v EU. Obstajajo tudi ustrezni postopki, ki omogočajo skladiščenje, predelavo in prevoz blaga pod carinskim nadzorom. Kadar se blago prevaža med državami članicami znotraj EU, je mogoče carinsko deklaracijo za sprostitev v prosti promet vložiti pri carinskih organih v namembnem kraju. Edini carinski postopek, za katerega se zahteva predložitev dovoljenja FLEGT, je sprostitev v prosti promet (5).

Če se les v okviru FLEGT deklarira za sprostitev v prosti promet v določeni državi članici, morajo carinski organi zagotoviti, da je pristojni organ v isti državi članici priznal (6) dovoljenje FLEGT. Sicer carinski organi lesa ne smejo sprostiti v prosti promet. V nacionalnih postopkih je lahko opredeljeno praktično izvajanje tega, zakonodaja v okviru akcijskega načrta FLEGT pa določa naslednje:

Carinski organi lahko les v okviru FLEGT identificirajo na podlagi države odpreme in oznake harmoniziranega sistema, ki ima največ šest številk. To bo razvidno iz prilog I, II in III k Uredbi o shemi FLEGT, ustrezno posodobljeno, nato pa vključeno v oznako TARIC (7).

Proizvodi iz prilog A, B in C k Uredbi EU o trgovini s prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (8) (CITES (9)) so izvzeti iz formalnosti FLEGT ob uvozu. Druge upoštevne izjeme so nekomercialno blago in proizvodi, ki so bili v tranzitu skozi državo partnerico pod carinskim nadzorom. V prostovoljne sporazume o partnerstvu se lahko vključi Priloga IB s proizvodi, ki jih je prepovedano izvažati iz države partnerice, zato zanje ni mogoče pridobiti dovoljenja FLEGT in se ne smejo uvažati v Unijo.

Dovoljenje FLEGT je treba predložiti pristojnemu organu v isti državi članici, kjer bo vložena carinska deklaracija za sprostitev v prosti promet. Dovoljenje FLEGT je mogoče predložiti vnaprej, vendar ne pozneje kot ob vložitvi carinske deklaracije. Pristojne organe je treba v poznejši fazi obvestiti o carinski deklaraciji, ki ustreza posameznemu dovoljenju FLEGT.

Pristojni organ preveri dovoljenje FLEGT in carinski organ obvesti o svoji odločitvi, da jo prizna.

Evropska komisija bo carinskim in pristojnim organom zaradi preverjanja zagotovila vzorce in druge podatke organov za izdajanje dovoljenj.

Mogoča so nadaljnja preverjanja dovoljenja FLEGT in pošiljke. Carinski in pristojni organi bi morali tesno sodelovati ter se dogovoriti o nalogah, ki jih mora izvajati posamezna služba.

Pristojni organi lahko organ za izdajanje dovoljenj zaprosijo za dodatne informacije v skladu s postopki, opisanimi v posameznem PSP.

Glede na naravo lesnih proizvodov, lahko teža ali količina ob uvozu za največ 10 % odstopa od tiste, ki je deklarirana v dovoljenju FLEGT.

Stroške nastale po preverjanju mora kriti uvoznik, razen če država članica ne določi drugače.

V polju 44 enotne upravne listine (EUL), ki se uporablja za carinsko deklaracijo za sprostitev v prosti promet, je treba navesti sklic na dovoljenje FLEGT. Izbrati je treba številčno oznako dovoljenja C690 za dovoljenja FLEGT in deklarirati številko dovoljenja, izdanega za pošiljko.

Dovoljenja FLEGT so lahko v papirni ali elektronski obliki, organi pa lahko po potrebi zahtevajo prevod, pri čemer stroške nosi uvoznik. Kadar so dovoljenja FLEGT v papirni obliki, Izvedbena uredba o shemi FLEGT in prostovoljni sporazumi o partnerstvu določajo predložitev izvoda carinskim organom. Ta izvod je mišljen kot dodatno sredstvo za lažjo komunikacijo z organi ali med njimi in ga je treba predložiti carinskemu organu.

Carinski organ lahko sprostitev v prosti promet začasno odloži, če sumi, da bi bilo dovoljenje FLEGT lahko neveljavno. V primeru kršitev predpisov iz zakonodaje v okviru akcijskega načrta FLEGT bi moral pristojni organ ukrepati v skladu z veljavno nacionalno zakonodajo (in veljavnimi predpisi v PSP, za kar je lahko potrebna hitra obvestitev države partnerice).

Evidence dovoljenj FLEGT in z njimi povezane prejete carinske deklaracije ter upoštevne podatke o pošiljkah, ki niso v skladu s predpisi, je treba hraniti zaradi izpolnjevanja obveznosti poročanja. Evropska komisija mora določiti obliko letnih poročil.

Pristojni organi morajo imenovanemu neodvisnemu revizorju (10) zagotoviti dostop do upoštevnih dokumentov in podatkov v mejah upoštevnega nacionalnega zakona, da navzkrižno preveri informacije organa za izdajanje dovoljenj ter pregleda postopke preverjanja EU.

3.   Priporočila za sodelovanje med organi

Če pristojni organi niso carinski organi, sta sodelovanje in komunikacija med organi ključna za izvajanje postopka mejnega nadzora, za katerega velja zakonodaja v okviru akcijskega načrta FLEGT.

Ta zakonodaja določa različne načine sodelovanja: med drugim obveščanje o priznanih dovoljenjih FLEGT (11), prenos nalog na carinske organe (12), koordiniranje postopkov preverjanja (13) ali izmenjavo podatkov po elektronski poti (14).

Za zagotovitev ustreznega izvajanja in skupnega pristopa je priporočeno, da sodelovanje med carinskimi in pristojnimi organi ter morebitnimi drugimi organi s pristojnostmi na povezanih področjih, temelji na uradnih nacionalnih sporazumih.

Za sklepanje nacionalnih sporazumov in razvoj operativnih postopkov bi bilo najbolje izvesti naslednje korake:

vzpostaviti stike med carinskimi in pristojnimi organi (15) – na strateški, upravni in operativni strokovni ravni,

najti ustrezen pristop in uradni načrt za zagotovitev, da bodo sporazumi sklenjeni na ustrezen način,

določiti elemente sporazumov (nacionalne naloge in pristojnosti), na katerih bo temeljilo nadaljnje skupno sodelovanje med carinskimi in pristojnimi organi. Te nacionalne naloge in pristojnosti bi morale temeljiti na priporočilih v teh smernicah, pri njih pa bi bilo treba upoštevati tudi posebne predpise v nacionalnih zakonodajah in/ali upravni strukturi,

izvajati sporazume v dejanskih operativnih postopkih, ki jih je treba opraviti med nadzornim postopkom.

Priporočeno je, da se v nacionalne sporazume o sodelovanju vključijo ti elementi:

Tesnejše sodelovanje, ki vključuje pogoje za učinkovito in uspešno dolgoročno sodelovanje:

redna srečanja med carinskimi in pristojnimi organi na ustrezni strateški, vodstveni in operativni ravni glede na dogovorjene naloge in pristojnosti,

pravočasna komunikacija med carinskimi in pristojnimi organi glede prihodnje politike in zakonodajnih predlogov, ki vplivajo na obe vrsti organov,

hitro odziven sistem sodelovanja za ukrepanje v sili, pri novih vrstah kršitev ali gospodarskih subjektih, ki pomenijo veliko tveganje,

sredstva tehnične pomoči za uslužbence in službe, odgovorne za preverjanje.

Razdelitev nalog: dogovorjene vloge, naloge in odgovornosti pri nadzoru, ki ga morajo izvajati carinski in/ali pristojni organi ob upoštevanju nacionalnih struktur in lokalnih položajev. Naloge, o katerih bi se bilo treba dogovoriti, so vsaj naslednje:

dodatna preverjanja dovoljenj FLEGT,

dodatna preverjanja pošiljk,

hranjenje in zbiranje podatkov zaradi obveznosti evidentiranja (16) in poročanja (17).

Komunikacija med organi:

seznam nacionalnih kontaktnih točk organov – carinskih in pristojnih organov, vključno s klavzulo o reviziji zaradi zagotovitve rednega posodabljanja,

sredstva in postopki za komunikacijo med carinskimi in pristojnimi organi, povezana s priznavanjem dovoljenja, nadzorni postopek in izsledki kakršnih koli nadaljnjih preverjanj,

pogoji za izmenjavo obveščevalnih podatkov za obvladovanje tveganja, vključno z dvosmerno izmenjavo povratnih informacij in zanesljivo obveščevalno mrežo,

jasni predpisi o tem, katere informacije (vključno z imenskimi podatki) si lahko med seboj izmenjujejo carinski in pristojni organi ter pod katerimi pogoji.

Izvajanje in uveljavljanje:

skupnega razvoja in razdelitve operativnih postopkov z jasnimi navodili za uslužbence, zlasti za dejavnosti nadzora in preverjanja,

skupne razlage ali izvajanja sporazumov za posamezne primere, kot so pošiljke v okviru FLEGT, ki so tudi pošiljke v okviru CITES, uvožene po poenostavljenih postopkih, katerih država porekla se razlikuje od države izvoza, ki so nekomercialno blago ali niso skladne z dovoljenjem (za nadaljnja pojasnila glej spodaj),

skupnih navodil in informacij za gospodarske subjekte in deklarante,

vzajemnega usposabljanja odgovornih uslužbencev in skupnih usposabljanj,

redne izmenjave podatkov o uvozu, da bi se ugotovile neskladnosti,

projektov v zvezi z uveljavljanjem ali skupnih operacij na podlagi dogovorjenih nalog in pristojnosti,

jasnih postopkov za odstranitev zadržanega blaga, vključno z vodenjem stroškov skladiščenja,

dogovorov za vodenje papirnatih dovoljenj in preprečevanje zlorab s ponovno uporabo dovoljenja.

Na naslednjih straneh so navedena nadaljnja priporočila za elemente v zgornjem besedilu.

3.1   Tehnična pomoč za uslužbence in službe, odgovorne za preverjanja pošiljk

Kadar carinski organi dobijo nalogo, da preverjajo pošiljke, je priporočeno, da nacionalni sporazum vključuje pogoje za pristojne organe za zagotovitev tehnične pomoči na različnih ravneh:

usposabljanje in svetovanje pri tehničnih vidikih (npr. merjenja in identifikacija razreda),

tehnični prispevek k razvoju operativnih postopkov za inšpekcijske preglede (navodila, kontrolni seznami, obrazci, preglednice ujemanja itd.),

tehnična pomoč na kraju samem med nadzorom,

laboratorijske službe, če so na voljo, ali informacije o zanesljivih službah,

zagotavljanje kontaktnih podatkov (imena, e-naslovi, telefonske številke) za tehnično pomoč iz partnerske države.

Priporočljivo je vključiti izmenjavo informacij, usposabljanje in vire med organi v državi članici ali v različnih državah članicah, ki dajo na voljo strokovno znanje in laboratorijske storitve. V ta postopek je priporočeno vključiti države partnerice, ki zagotovijo znanje o lastnih proizvodih, strokovnost in vzorce lesa za laboratorijsko analizo.

3.2   Komunikacija med organi med nadzorom

Države članice se morajo dogovoriti o ustreznih komunikacijskih kanalih med pristojnimi in carinskimi organi. Ti dogovori morajo zagotoviti, da so carinski organi takoj obveščeni o tem, ali je pristojni organ dovoljenje FLEGT priznal (ali ne), ter da so izmenjane druge informacije v zvezi z nadzornim postopkom. Priporočeno je, da nacionalni organi uvedejo komunikacijska orodja in postopke v skladu s svojo nacionalno strukturo ter določijo vsaj naslednje:

informacije morajo biti na voljo carinskemu organu, čim je to razumno mogoče, potem ko pristojni organ prizna dovoljenje FLEGT; carinskemu organu bi bilo mogoče dati na voljo tudi zavrnilno odločbo, iz katere bi bilo mogoče v komunikacijski sistem vključiti primere, kadar pristojni organi ne priznajo dovoljenja FLEGT,

informacije lahko spremljajo dodatni elementi glede na razdelitev nalog, dogovorjenih na nacionalni ravni, kot so zahteva za izvedbo nadaljnjih preverjanj dovoljenja ali pošiljke, posamezne podatke, na katere bi moral biti pozoren carinski organ, ali pomembne informacije za profil tveganja,

carinski organ bo morda moral med carinskim nadzorom obvestiti pristojni organ ali se z njim posvetovati, če posumi, da dovoljenje FLEGT ni veljavno ali ni v skladu s pošiljko,

evidence carinskih deklaracij, povezane z lesom v okviru FLEGT, in upoštevne podatke o pošiljkah, ki niso v skladu s predpisi, je treba izmenjati zaradi izpolnjevanja obveznosti poročanja,

komunikacijski kanali bi morali biti močni in zaščiteni,

če komunikacija temelji na papirnih dovoljenjih, vključno z morebitno uporabo papirnatega izvoda za carinske organe, bi morali biti uvedeni jasni postopki za preprečevanje zlorab s ponovno uporabo dovoljenj FLEGT.

3.3   Les v okviru CITES in FLEGT

Uredba o shemi FLEGT in obstoječi prostovoljni sporazumi o partnerstvu določajo, da lesni proizvodi, za katere velja Uredba EU o trgovini s prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (priloge A, B in C, vendar ne Priloga D), na meji EU ne bodo dani v postopek, opisan za proizvode, za katere je bilo izdano dovoljenje FLEGT. Toda obstoječi prostovoljni sporazumi o partnerstvu določajo uporabo sistema za zagotavljanje zakonitosti lesa FLEGT tudi za primere v okviru CITES, zato bi bilo lahko mogoče, da je nekaterim pošiljkam lesa v okviru CITES v praksi priloženo bodisi uvozno dovoljenje CITES (prilogi A in B) ali obvestilo o uvozu CITES (Priloga C) in dovoljenje FLEGT, kot v primeru Indonezije.

Priporočeno je, da se v primerih, kadar se dovoljenje FLEGT deklarira za les v okviru CITES, o tem obvestijo upoštevni pristojni organi. Carinski organi lahko pristojnim organom prijavijo nepravilnosti (npr. dvom glede skladnosti z oznakami CITES za vrste lesa, glede porekla prostoživečih vrst / nasadov itd.) v zvezi z zahtevami CITES za les in držav partneric, kar bi olajšalo pregled določb o CITES, kakor je navedeno v členu 4(3) Uredbe o shemi FLEGT.

Če je dovoljenje FLEGT na voljo carinskim ali pristojnim organom, bi bilo treba nepravilnosti pri dovoljenju FLEGT dodatno preveriti in si prizadevati za uskladitev s CITES.

3.4   Komercialno in nekomercialno blago

Lesni proizvodi nekomercialne narave niso zajeti v Uredbi o shemi FLEGT (18) in so zato oproščeni obveznosti, da morajo ob uvozu v EU imeti dovoljenje FLEGT. Razlika med komercialnim in nekomercialnim blagom postaja čedalje bolj pomembna zaradi vse večje mobilnosti oseb in blaga na vseh ravneh. Potniki, strokovnjaki, ki zagotavljajo storitve, osebe, ki spremenijo stalno prebivališče, ali potrošniki, ki na daljavo kupujejo blago z neposredno dobavo prek poštnih in kurirskih služb, so vse primeri položajev, ko carinski organi lahko pridejo v stik z lesnimi proizvodi iz držav partneric.

Uredba o shemi FLEGT napotuje na opredelitev nekomercialnega blaga, navedeno v Uredbi Komisije (EGS) št. 2454/93 (19). V skladu s to opredelitvijo so nekomercialno blago v okviru FLEGT tisti lesni proizvodi, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

 

za sprostitev v prosti promet se predložijo priložnostno

 

in

 

njihova narava in količina kažeta, da so namenjeni za zasebno, osebno ali družinsko uporabo prejemnikov oziroma oseb, ki ga prevažajo,

 

oziroma je jasno, da gre za darila.

Priporočeno je, da carinski organi pristojne organe v državah članicah obvestijo o merilih, uporabljenih za presojo, ali so lesni proizvodi komercialne ali nekomercialne narave, pa tudi, da obvestijo gospodarske subjekte in druge deležnike v mejah svojih sredstev in pristojnosti.

Zlasti pakirni material, čeprav je lahko zajet v prostovoljnih sporazumih o partnerstvu pod tarifno številko 4415 kombinirane nomenklature, kadar se uporablja izključno za skladiščenje, zaščito ali nošenje drugega blaga, ni zajet v Uredbi o shemi FLEGT in zanj ob uvozu ne sme veljati nadzor v okviru FLEGT. To razlago je treba brati skupaj s splošnimi pravili za razlago kombinirane nomenklature 5a in 5b (20).

3.5   Nadzor po poenostavljenih carinskih postopkih

Carinski organi lahko gospodarskemu subjektu – ki za to zaprosi ter izpolnjuje nekatere pogoje in merila – izdajo dovoljenje za poenostavljene postopke. Ta gospodarski subjekt je nato lahko upravičen do poenostavljenih formalnosti, povezanih z njegovo carinsko deklaracijo in carinjenjem, kadar koli uvaža v EU ali iz nje izvaža. Uporaba poenostavljenih postopkov za uvoz lesa FLEGT ne bi smela ogrožati učinkovitosti izvrševanja zakonodaje v okviru akcijskega načrta FLEGT. Pri izdajanju dovoljenj za poenostavljeni postopek subjektom na področju lesarstva bi bilo treba upoštevati naslednje priporočilo:

Kadar carinski organi prejmejo zahtevek za poenostavljeni postopek, ki lahko velja za les v okviru FLEGT, lahko pristojni organ pred izdajo dovoljenja predloži svoje mnenje.

Pri izdaji dovoljenja bi bilo treba določiti pogoje za zagotovitev, da so predpisi v okviru FLEGT v celoti upoštevani in da je mogoče opraviti potreben nadzor, tako da se jasno opredelijo naslednji vidiki:

preden se lahko les v okviru FLEGT, ki spada v zakonodajo v okviru akcijskega načrta FLEGT, sprosti v prosti promet, mora dovoljenje FLEGT priznati pristojni organ,

carinski organi morajo imeti možnost, da pred sprostitvijo lesa v prosti promet opravijo preglede,

sprostitev v prosti promet lesa v okviru FLEGT, preden pristojni organ prizna dovoljenje FLEGT, pomeni kršitev zakonodaje v okviru akcijskega načrta FLEGT. Tak primer je treba sporočiti pristojnemu organu, ta pa mora ukrepati v skladu z nacionalno zakonodajo. Dovoljenje za poenostavljeni postopek bi bilo treba pregledati, da se preveri, ali so pogoji za ohranjanje dovoljenja še vedno izpolnjeni.

Obstoječe dovoljenje bi bilo treba pregledati in po potrebi uskladiti z zgornjimi priporočili.

3.6   Obravnavanje dovoljenj pri razdeljenih pošiljkah

V skladu z opredelitvijo „pošiljke“ (21) v Izvedbeni uredbi o shemi FLEGT se enemu carinskemu organu v EU lahko predloži samo eno dovoljenje FLEGT, ki naj bi, zaradi olajšanja carinjenja na carinskem uradu, po možnosti ustrezalo samo eni carinski deklaraciji.

Da lesni proizvodi, za katere je bilo izdano eno dovoljenje FLEGT, ne bi bili razdeljeni na več kot eno carinsko deklaracijo ali bili predloženi več kot enemu carinskemu uradu v EU, bi morala biti izdaja dovoljenja FLEGT povezana s količino lesnih proizvodov, poslanih ob istem času in predloženih za sprostitev v prosti promet ob istem času pri enem carinskem uradu, kolikor je to razumno predvideti ob izdaji. Priporočeno je, da carinski in pristojni organi v mejah svojih sredstev in pristojnosti o tej težavi ozaveščajo gospodarske subjekte in druge deležnike.

Če se pošiljka, za katero je bilo izdano eno dovoljenje FLEGT, razdeli, bi moral carinski organ pristojni organ obvestiti o neskladnosti med blagom, predloženim carinskemu organu, in dovoljenjem FLEGT. Carinski organ ne bi smel sprostiti blaga, dokler pristojni organ ne potrdi, da je v zvezi z deklariranim blagom predloženo veljavno dovoljenje FLEGT (po možnosti v popravljenem dvojnem izvodu). Potrebni so tesno sodelovanje med organi in jasni postopki. V primeru, da je blago deklarirano v več kot eni državi članici, morajo pristojni organi države članice, v kateri je blago deklarirano, med seboj komunicirati, da v primeru, ko je predloženo isto dovoljenje FLEGT, preverijo pristnost in veljavnost dovoljenja ter zagotovijo točnost navedb količin, vrst itd.

3.7   Država partnerica izvoza

Izvoz je v zakonodaji FLEGT opredeljen kot fizični izstop ali odvzem lesnih proizvodov z območja države partnerice, da se jih pripelje v Unijo. Država partnerica izvoza je zato v carinski deklaraciji opredeljena kot država odpreme (EUL, polje 15). Ta je lahko, ali pa ne, enaka kot država porekla (EUL, polje 16): na primer, če je les pridobljen in predelan v Indoneziji, je država porekla Indonezija; če je les uvožen v Indonezijo iz katere koli države in predelan v Indoneziji, vendar predelava ne zadostuje za dodelitev indonezijskega porekla končnemu blagu, država porekla ne bo Indonezija.

Les v tranzitu je izključen s področja uporabe Uredbe o shemi FLEGT in zahtev določb PSP. V prostovoljnih sporazumih o partnerstvu so v tem okviru lesni proizvodi v tranzitu opredeljeni kot proizvodi iz druge tretje države v tranzitu skozi državo partnerico pod carinskim nadzorom, ki jo zapuščajo na enak način, vendar ohranijo svojo državo porekla (22).

Čeprav za lesne proizvode v tranzitu skozi države partnerice v Uredbi o shemi FLEGT ni določena izjema, bi bilo mogoče iz namena in zasnove prostovoljnih sporazumov o partnerstvu (23) sklepati, da za primere blaga v tranzitu, opredeljene zgoraj, ni treba predložiti dovoljenja FLEGT za sprostitev v prosti promet v EU. Tranzit skozi državo partnerico je treba carinskim organom dokazati z veljavnimi dokaznimi listinami (24). Priporočeno je, da carinski organi uvedejo jasne postopke za obravnavanje te izjeme ter v mejah svojih sredstev in pristojnosti ozaveščajo gospodarske subjekte in druge deležnike.

3.8   Preverjanje dovoljenj FLEGT

Za preverjanje veljavnosti dovoljenja FLEGT je odgovoren pristojni organ. Carinskemu organu se dodelijo ali delegirajo naloge preverjanja v skladu z nacionalnimi sporazumi in postopki.

Veljavnost dovoljenja je odvisna od treh glavnih vidikov:

njegove pristnosti: dovoljenje je izdal organ za izdajanje dovoljenj v državi partnerici,

njegove veljavnosti: dovoljenje se, preden preteče, vloži pri pristojnem organu,

njegove točnosti: dovoljenje ustreza pošiljki in drugim spremnim dokumentom glede vsebovanim informacij, npr. obseg, ime, tarifna številka HS itd. Od carinskega organa se lahko zahteva, da podpre postopek preverjanja.

Priporočeno je, da organi uvedejo jasne postopke in merila za preverjanje skladnosti med dovoljenjem FLEGT in pošiljko, na podlagi katerih je mogoče ugotoviti, kateri podatki iz dovoljenja FLEGT so primerljivi s podatki v carinski deklaraciji ali drugih upoštevnih dokumentih. Priporočeno je tudi, da se gospodarski subjekti in drugi upoštevni deležniki obvestijo o teh merilih zaradi lažje izvedbe.

3.9   Odstranitev zadržanega lesa

Carinski organi lahko v skladu z zakonodajo FLEGT začasno odložijo sprostitev ali zadržijo lesne proizvode, če utemeljeno menijo, da bi bilo lahko dovoljenje neveljavno. Če pristojni organi ugotovijo, da je tako, morajo ukrepati v skladu z veljavno nacionalno zakonodajo.

Organi bi morali ob neupoštevanju predpisov ravnati v skladu z veljavno zakonodajo in postopki, vključno s carinsko zakonodajo (25), saj ima navedeno blago status neunijskega blaga. Vendar je priporočeno, da nacionalni sporazumi za vidike, ki niso podrobno opisani v veljavni zakonodaji ali obstoječih postopkih, vključijo jasne določbe o nadaljnjih ukrepih po kršitvi, zlasti v zvezi z odstranitvijo blaga.


(1)  Sporočilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu o akcijskem načrtu EU za gozdarstvo.

(2)  Uredba Sveta (ES) št. 2173/2005 o vzpostavitvi sheme izdajanja dovoljenj FLEGT za uvoz lesa v Evropsko skupnost (UL L 347, 30.12.2005, str. 1) in Uredba Komisije (ES) št. 1024/2008 o podrobnih pravilih za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 2173/2005 (UL L 277, 18.10.2008, str. 23).

(3)  Uredba (EU) št. 995/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 295, 12.11.2010, str. 23).

(4)  Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami. Opozoriti je treba, da v Indoneziji za vrste s seznama CITES, velja tudi indonezijski sistem za zagotavljanje zakonitosti lesa ter da se za izvoz takega lesa zahteva veljavno dovoljenje FLEGT.

(5)  Člen 5 Uredbe (ES) št. 2173/2005.

(6)  Izraz, uporabljen v zakonodaji v okviru akcijskega načrta FLEGT, je „odobriti“, vendar je v tem dokumentu nadomeščen z izrazom „priznati“ zaradi boljšega opisa vloge pristojnih organov pri preverjanju dovoljenj FLEGT.

(7)  Spletna integrirana tarifa Skupnosti, ki temelji na Uredbi Sveta (EGS) št. 2658/87 (UL L 256, 7.9.1987, str. 1).

(8)  Uredba Sveta (ES) št. 338/97 o varstvu prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst z zakonsko ureditvijo trgovine z njimi (UL L 61, 3.3.1997, str. 1), kakor je bila spremenjena z Uredbo Komisije (EU) 2017/160 z dne 20. januarja 2017 (UL L 27, 1.2.2017, str. 1).

(9)  Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami.

(10)  Tretja stran, ki v skladu s členom 5(3) Uredbe o shemi FLEGT, izvaja spremljanje.

(11)  Člen 6(2) Izvedbene uredbe o shemi FLEGT – Uredba Komisije (ES) št. 1024/2008.

(12)  Člen 12 Izvedbene uredbe o shemi FLEGT – Uredba Komisije (ES) št. 1024/2008.

(13)  Člen 13 Izvedbene uredbe o shemi FLEGT – Uredba Komisije (ES) št. 1024/2008.

(14)  Člen 14(2) Izvedbene uredbe o shemi FLEGT – Uredba Komisije (ES) št. 1024/2008.

(15)  Seznam pristojnih organov: ec.europa.eu/environment/forests/pdf/list_competent_authorities_flegt.pdf.

(16)  Člen 5(1) Uredbe o shemi FLEGT – Uredba Sveta (ES) št. 2173/2005.

(17)  Člen 8(1) Uredbe o shemi FLEGT – Uredba Sveta (ES) št. 2173/2005.

(18)  Člen 2(9) Uredbe Sveta (ES) št. 2173/2005.

(19)  Uredba Komisije (EGS) št. 2454/93 z dne 2. julija 1993 o določbah za izvajanje Uredbe Sveta (EGS) št. 2913/92 o carinskem zakoniku Skupnosti (UL L 253, 11.10.1993, str. 1).

(20)  Uredba Sveta (EGS) št. 2658/87 (UL L 256, 7.9.1987, str. 1).

(21)  Člen 2(1) Uredbe Komisije (ES) št. 1024/2008 navaja, da „pošiljka“ pomeni količino lesnih proizvodov, določenih v prilogah II in III k Uredbi (ES) št. 2173/2005, za katere se izda dovoljenje FLEGT, ki jo pošljeta pošiljatelj ali odpravnik iz države partnerice in je pri carinskem uradu predložena za sprostitev v prosti promet.

(22)  Glej na primer člen 1(b) PSP s Kamerunom.

(23)  To velja za države partnerice, ki imajo veljavno shemo izdajanja dovoljenj FLEGT.

(24)  Glej člen 43 Delegirane uredbe Komisije (EU) 2015/2446 z dne 28. julija 2015 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o podrobnih pravilih v zvezi z nekaterimi določbami carinskega zakonika Unije (UL L 343, 29.12.2015, str. 1).

(25)  Glej člene 197 do 200 Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta in člene 248 do 250 Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2015/2447.


PRILOGA I

Glosar

CITES

Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami, ki se izvaja v Uniji z Uredbo (ES) št. 338/97 (UL L 61, 3.3.1997, str. 1) (kakor je bila spremenjena) o varstvu prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst z zakonsko ureditvijo trgovine z njimi – tako imenovano Uredbo o trgovini s prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami.

Pristojni organ(-i)

Člen 2(8) Uredbe (ES) št. 2173/2005

Pristojni organ ali pristojni organi, ki jih določijo države članice za prejemanje, odobritev in preverjanje dovoljenj FLEGT. Carinski organ je lahko imenovan za pristojni organ ali pa mu pristojni organ lahko delegira nekatere specifične naloge.

Seznam pristojnih organov:

ec.europa.eu/environment/forests/pdf/list_competent_authorities_flegt.pdf

Carinski organi

 

Carinski organi držav članic EU

Država odpreme

Dodatek C1 k Uredbi (EU) št. 341/2016

Člen 7 Uredbe Komisije (EU) št. 113/2010

Država odpreme v povezavi z opredelitvijo države odpošiljanja. Oba izraza pomenita državo, iz katere je bilo blago prvotno odpremljeno v državo članico uvoznico, vnesti pa jo je treba v polje 15 enotne upravne listine (EUL), ki se uporablja za deklaracijo za sprostitev v prosti promet.

Država porekla

Členi 59 do 63 Uredbe (EU) št. 952/2013

Država porekla je opredeljena v naslovu II poglavja 2 carinskega zakonika Unije (členi 59 do 63) in jo je treba vnesti v polje 34 enotne upravne listine (EUL), ki se uporablja za deklaracijo za sprostitev v prosti promet.

Carinski nadzor

Člen 134 Uredbe (EU) št. 952/2013

Posamezni ukrepi, ki jih izvajajo carinski organi za zagotovitev pravilnega izvajanja carinske in druge zakonodaje, ki ureja vstop na trg Unije, kot je zakonodaja v okviru akcijskega načrta FLEGT.S

Carinsko območje

Člen 4 Uredbe (EU) št. 952/2013

Carinsko območje zajema ozemlja iz člena 4 carinskega zakonika Unije.

Gospodarski subjekt

Člen 5(5) Uredbe (EU) št. 952/2013

Fizična ali pravna oseba, ki se poklicno ukvarja z dejavnostmi, ki jih ureja carinska zakonodaja. Če se poklicno ukvarja z gozdarstvom, predelavo ali trgovino z lesnimi proizvodi, se imenuje gospodarski subjekt na področju lesarstva (glej navedbo „gospodarski subjekt na področju lesarstva“).

Izvoz

Člen 2(13) Uredbe (ES) št. 2173/2005

Fizični izstop ali odvzem lesnih proizvodov iz katerega koli dela geografskega območja države partnerice z namenom, da se prepeljejo v Unijo.

FLEGT –

Uredba (ES) št. 2173/2005

Izvrševanje zakonodaje, upravljanje in trgovanje na področju gozdov

Shema izdajanja dovoljenj FLEGT pomeni izdajanje dovoljenj za zakonito pridobljen les ali lesne proizvode, zajete s Prostovoljnim sporazumom o partnerstvu za izvoz iz držav partneric v Unijo, in izvajanje sporazuma v EU.

Uredba o shemi FLEGT

Uredba Sveta (ES) št. 2173/2005

Dovoljenje FLEGT

Člen 2(5) Uredbe (ES) št. 2173/2005

Pomeni dokument v zvezi s pošiljko, ki ima standardno obliko in ga ni mogoče ponarediti ali spremeniti, je preverljiv in potrjuje, da je pošiljka v skladu z zahtevami sistema izdajanja dovoljenj FLEGT, ter je bil pravilno izdan in potrjen s strani organa za izdajo dovoljenj države partnerice. Sistemi izdajanja, evidentiranja in posredovanja dovoljenj so lahko v papirni ali elektronski obliki, kot je ustrezno.

Uredba o shemi FLEGT določa možnost izdaje dovoljenja FLEGT, ki se nanaša na udeležence na trgu, vendar so v času izdaje teh smernic v vseh prostovoljnih sporazumih o partnerstvu (ratificiranih, podpisanih ali v pogajanjih) zajeta le dovoljenja, ki se nanašajo na pošiljke.

Pošiljka v okviru FLEGT

 

Glej opredelitvi „pošiljka“ in „lesni proizvodi“.

Les v okviru FLEGT

 

Les, uvožen iz države partnerice, ki je bil sproščen v prosti promet v EU.

Uvoz

Člen 2(11) Uredbe (ES) št. 2173/2005

Sprostitev lesnih izdelkov v prosti promet v smislu člena 201 Uredbe Sveta (EU) št. 952/2013 o carinskem zakoniku Unije.

Zakonito pridobljen les

Člen 2(10) Uredbe (ES) št. 2173/2005

To so lesni proizvodi, ki so bili izdelani iz domačega lesa, zakonito posekanega v tretji državi in uvoženega v državo partnerico, v skladu z nacionalnimi zakoni, ki jih določi ta država partnerica, in kot je določeno v sporazumu o partnerstvu.

Organ(-i) za izdajanje dovoljenj

Člen 2(7) Uredbe (ES) št. 2173/2005

Organ ali pristojni organi, ki jih država partnerica določi za izdajanje in potrjevanje dovoljenj FLEGT.

Enota za izmenjavo informacij o dovoljenju

Člen 4.4 PSP z Indonezijo

Odgovorna je za izmenjavo informacij, ki jih prejema, shranjuje zadevne podatke in informacije o izdaji dokumentov V-Legal ter odgovarja na vprašanja s strani pristojnih organov ali deležnikov.

Nacionalni sporazumi

 

Vsi uradni sporazumi v državi članici med carinskimi in pristojnimi organi, vključno z memorandumi o soglasju, praktičnimi ureditvami, postopki, akcijskimi načrti itd.

Država partnerica

Člen 2(2) Uredbe (ES) št. 2173/2005

Je katera koli država ali regionalna organizacija, ki vstopi v prostovoljni sporazum o partnerstvu. Za namene Uredbe o shemi FLEGT in teh smernic so države partnerice, ki so bile dodane v Prilogo k Uredbi o shemi FLEGT, tiste države partnerice, ki so začele izdajati dovoljenja FLEGT.

Sprostitev blaga v prosti promet

Člen 201 Uredbe (EU) št. 952/2013

Carinski postopek, s katerim se neunijskemu blagu dodeli carinski status unijskega blaga in dovoli sprostitev na enotni trg. Sprostitev v prosti promet zajema ukrepe trgovinske politike, izpolnitev drugih predpisanih formalnosti glede uvoza blaga in naložitev zakonsko dolgovanih dajatev.

Prepustitev blaga

Člen 5(26) Uredbe (EU) št. 952/2013

Dejanje, s katerim carinski organi prepustijo blago za namene, ki so določeni za carinski postopek, v katerega je blago dano.

Pošiljka

Člen 2(1) Uredbe (ES) št. 1024/2008

To je količina lesnih proizvodov, določenih v prilogah II in III k Uredbi (ES) št. 2173/2005, za katere se izda dovoljenje FLEGT, ki jo pošljeta pošiljatelj ali odpravnik iz države partnerice in je pri carinskem uradu EU predložena za sprostitev v prosti promet.

Poenostavljeni postopek

Člen 166 Uredbe (EU) št. 952/2013

Člen 145 Uredbe (EU) 2015/2446

Postopek hišnega carinjenja in poenostavljen carinski postopek, kot sta opredeljena spodaj:

Poenostavljeni carinski postopek: carinski organi lahko kateri koli osebi dovolijo, da da blago v carinski postopek na podlagi poenostavljene deklaracije, iz katere je mogoče izpustiti nekatere navedbe in spremne listine, ki se zahtevajo za običajno carinsko deklaracijo.

Vpis v evidenco deklaranta: postopek omogoča, da se blago predloži v carinski postopek v prostorih zadevne osebe ali drugem kraju, ki ga določijo ali odobrijo carinski organi. Postopek je opisan v členu 182 Uredbe (EU) št. 952/2013 in členih 226 do 228 Izvedbene uredbe (EU) 2015/2447.

Gospodarski subjekt na področju lesarstva

Člen 2(6) Uredbe (ES) št. 2173/2005

Člen 5(5) Uredbe (EU) št. 952/2013

Fizična ali pravna oseba, ki se ukvarja z gozdarstvom ali predelavo lesnih proizvodov ali trgovanjem z njimi; ki se poklicno ukvarja z dejavnostmi, ki jih ureja carinska zakonodaja.

Lesni proizvodi

Člen 2(9) Uredbe (ES) št. 2173/2005

Proizvodi, določeni v prilogah II in III, za katere se uporablja shema izdajanja dovoljenj FLEGT in kadar so uvoženi v Unijo, za njih ni mogoče uporabljati opredelitve „blago nekomercialne narave“, kakor to določa točka 21 člena 1 Delegirane uredbe Komisije (EU) 2015/2446.

PSP – Prostovoljni sporazum o partnerstvu

Člen 2(3) Uredbe (ES) št. 2173/2005

Pomeni pravno zavezujočo trgovinsko pogodbo med EU in državo partnerico, s katero se Unija in ta država partnerica zavežeta, da bosta sodelovali v podporo akcijskemu načrtu FLEGT in izvajali shemo izdajanja dovoljenj FLEGT.


PRILOGA II

Pravni okvir

Pravni akt

Sklic

Hiperpovezava

Uredba o shemi flegt

Uredba sveta (es) št. 2173/2005

http://eur-lex.europa.eu/lexuriserv/lexuriserv.do?uri=celex:32005r2173:sl:not

Izvedbena uredba FLEGT

Uredba Komisije (ES) št. 1024/2008

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008R1024:SL:NOT

Akcijski načrt FLEGT

COM(2006) 302 final

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52006DC0302:SL:NOT

Uredba o lesu

Uredba (EU) št. 995/2010

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32010R0995:SL:NOT

Delegirana uredba o lesu

Delegirana uredba Komisije (EU) št. 363/2012

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32012R0363:SL:NOT

Izvedbena uredba o lesu

Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 607/2012

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32012R0607:SL:NOT

Uredba (EU) 2019/1010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. junija 2019 o uskladitvi obveznosti poročanja na področju zakonodaje, povezane z okoljem, ter spremembi uredb (ES) št. 166/2006 in (EU) št. 995/2010 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv 2002/49/ES, 2004/35/ES, 2007/2/ES, 2009/147/ES in 2010/63/EU Evropskega parlamenta in Sveta, uredb Sveta (ES) št. 338/97 in (ES) št. 2173/2005 ter Direktive Sveta 86/278/EGS

Uredba (EU) 2019/1010 Evropskega parlamenta in Sveta

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX%3A32019R1010

Konvencija CITES (pridružitev EU)

UL L 384, 31.12.1982, str. 7

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=OJ:L:1982:384:TOC

Uredba o trgovini s prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami

Uredba Sveta (ES) št. 338/97

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31997R0338R(03):SL:NOT

Izvedbena uredba o trgovini s prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami

Uredba Komisije (ES) št. 865/2006

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32006R0865:SL:NOT

Uredba o dovoljenju za trgovino s prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami

Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 792/2012

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32012R0792:SL:NOT

PSP z Republiko Kamerun

UL L 92, 6.4.2011, str. 4

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:22011A0406(02):SL:NOT

PSP z Republiko Gano

UL L 70, 19.3.2010, str. 3

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:22010A0319(01):SL:NOT

PSP z Liberijo

UL L 191, 19.7.2012, str. 3

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:22012A0719(01):SL:NOT

PSP z Indonezijo

UL L 150, 20.5.2014, str. 252

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/HTML/?uri=CELEX:22014A0520(02)&from = SL

Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/1378 o spremembi prilog I in III k Uredbi Sveta (ES) št. 2173/2005 na podlagi PSP z Indonezijo

UL L 223, 18.8.2016, str. 1

https://eur-lex.europa.eu/eli/reg_del/2016/1387/oj?locale=sl

PSP s Srednjeafriško republiko

UL L 191, 19.7.2012, str. 103

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:22012A0719(02):SL:NOT

PSP z Republiko Kongo

UL L 92, 6.4.2011, str. 127

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:22011A0406(03):SL:NOT

Carinski zakonik Unije

Uredba (EU) št. 952/2013

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX%3A32013R0952

Izvedbeni predpisi Carinskega zakonika

Delegirana uredba Komisije (EU) 2015/2446

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/2447

Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/341

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX:32015R2446

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX:32015R2447

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/ALL/?uri=CELEX%3A32016R0341


PRILOGA III

Komunikacija

Spodnja preglednica vsebuje določbe o komunikaciji, navedene v Uredbi o shemi FLEGT (Uredba Sveta (ES) št. 2173/2005), njeni izvedbeni uredbi (Uredba Komisije (ES) št. 1024/2008) ter Uredbi (EU) št. 657/2014 o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 2173/2005 glede delegiranih in izvedbenih pooblastil, ki se prenesejo na Komisijo.

Obveščanje v zvezi s FLEGT

Št.

Vir

Prejemnik

Sporočilo

Zakonodajni sklic

1

Evropska komisija

Javnost

Vseevropski pregled na podlagi podatkov, predloženih s strani držav članic

Uredba o shemi FLEGT, člen 8(3), kakor je bil spremenjen s členom 9 Uredbe (EU) 2019/1010 Evropskega parlamenta in Sveta

2

Evropska komisija

Javnost

Spremembe Priloge I k Uredbi o shemi FLEGT

Uredba o shemi FLEGT, člen 10(1)

3

Evropska komisija

Javnost

Spremembe Priloge II k Uredbi o shemi FLEGT

Uredba o shemi FLEGT, člen 10(2)

4

Evropska komisija

Javnost

Spremembe Priloge III k Uredbi o shemi FLEGT

Uredba o shemi FLEGT, člen 10(3)

5

Pristojni organi

Gospodarski subjekt

Dodatno preverjanje pošiljke

Uredba o shemi FLEGT, člen 5(4)

6

Gospodarski subjekt

Pristojni organi/carinski organi

Predložitev izvirnika dovoljenja FLEGT in vložitev carinske deklaracije za sprostitev blaga v prosti promet

Uredba o shemi FLEGT, člen 5(1)

7

Gospodarski subjekt

Pristojni organi/carinski organi

Prevod dovoljenja v uradni jezik države članice

Izvedbena uredba, člen 5

8

Gospodarski subjekt

Pristojni organi

Predložitev dovoljenja FLEGT

Izvedbena uredba, člen 6(1)

9

Gospodarski subjekt

Carinski organi

Vnos carinske deklaracije v polje 44 EUL: številka dovoljenja

Izvedbena uredba, člen 11(1)


Top