EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 11.8.2020
COM(2020) 371 final
2020/0174(CNS)
Predlog
SKLEP SVETA
o spremembi obdobja uporabe Sklepa št. 940/2014/EU o režimu pristaniških pristojbin v najbolj oddaljenih francoskih regijah
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020PC0371
Proposal for a COUNCIL DECISION amending the period of application of Decision No 940/2014/EU concerning the dock dues in the French outermost regions
Predlog SKLEP SVETA o spremembi obdobja uporabe Sklepa št. 940/2014/EU o režimu pristaniških pristojbin v najbolj oddaljenih francoskih regijah
Predlog SKLEP SVETA o spremembi obdobja uporabe Sklepa št. 940/2014/EU o režimu pristaniških pristojbin v najbolj oddaljenih francoskih regijah
COM/2020/371 final
EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 11.8.2020
COM(2020) 371 final
2020/0174(CNS)
Predlog
SKLEP SVETA
o spremembi obdobja uporabe Sklepa št. 940/2014/EU o režimu pristaniških pristojbin v najbolj oddaljenih francoskih regijah
OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM
1.OZADJE PREDLOGA
•Razlogi za predlog in njegovi cilji
Določbe Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) se uporabljajo za najbolj oddaljene regije Unije. Vendar so najbolj oddaljene francoske regije izključene iz ozemeljske uporabe direktiv o DDV in trošarinah.
Določbe PDEU, zlasti člen 110, načeloma ne dopuščajo drugačne obdavčitve v najbolj oddaljenih francoskih regijah za lokalne izdelke in izdelke s poreklom iz celinske Francije, drugih držav članic ali tretjih držav. Člen 349 PDEU kljub temu določa možnost uvedbe posebnih ukrepov v korist najbolj oddaljenih regij zaradi stalnih omejitev, ki vplivajo na njihov ekonomski in socialni položaj. Taki ukrepi zadevajo različne politike, vključno z davčno politiko.
Pristaniške pristojbine so posredni davki, ki veljajo samo v najbolj oddaljenih francoskih regijah na Martiniku, Gvadelupu, v Francoski Gvajani, na Reunionu in Mayottu. Ta dajatev se uporablja za uvoz blaga, ne glede na njegov izvor, in za dobavo blaga, ki jo za plačilo opravijo osebe, ki opravljajo proizvodne dejavnosti. Načeloma se uporablja na enak način za lokalno proizvedene izdelke in uvožene izdelke.
Vendar Sklep Sveta št. 940/2014/EU z dne 17. decembra 2014 1 Franciji dovoljuje, da do 31. decembra 2020 lahko uporablja oprostitve ali znižanja pristaniških pristojbin za nekatere lokalno proizvedene izdelke. Priloga k navedeni odločbi vsebuje seznam izdelkov, za katere se lahko uporabljajo oprostitve ali znižanja davkov. Razlika v obdavčitvi med lokalno proizvedenimi in drugimi izdelki ne sme presegati 10, 20 ali 30 odstotnih točk, odvisno od izdelka.
Namen teh razlik v obdavčitvi je odtehtati neugoden konkurenčni položaj, s katerim se najbolj oddaljene francoske regije še vedno soočajo ter zaradi katerega so proizvodni stroški in s tem neto cena lokalno proizvedenih izdelkov višji. Brez posebnih ukrepov lokalni izdelki ne bi mogli konkurirati izdelkom od drugod, tudi če se upoštevajo stroški prevoza. Zaradi tega bi bilo torej težje ohranjati lokalno proizvodnjo z višjimi proizvodnimi stroški.
Zaradi izteka veljavnosti sklepa Sveta je Komisija začela zunanjo študijo, da bi ocenila sedanji režim in morebitne posledice različnih možnosti za obdobje po letu 2020. Na podlagi te študije Komisija meni, da je odobritev zahtevanega podaljšanja upravičena z nekaterimi spremembami obstoječega režima.
Komisija je zato analizirala sezname izdelkov, za katere želijo francoski organi uporabiti diferencirano obdavčitev. Ta analiza je dolgotrajen proces tako za francoske organe kot za Komisijo in zahteva preverjanje utemeljitve in sorazmernosti diferencirane obdavčitve za vsak izdelek, pri čemer je treba zagotoviti, da taka diferencirana obdavčitev ne more škoditi celovitosti in usklajenosti pravnega reda Unije, vključno z notranjim trgom in skupnimi politikami.
Zaradi krize, ki jo je povzročila pandemija COVID-19, so francoski organi v velikem zaostanku pri zbiranju vseh potrebnih informacij. Zato to delo še ni dokončano.
Če do 1. januarja 2021 ne bo sprejet noben predlog, bi lahko nastala pravna praznina, ki bi izključila uporabo vsake diferencirane obdavčitve v najbolj oddaljenih francoskih regijah po 1. januarju 2021, celo za izdelke, za katere bi se ohranitev diferencirane obdavčitve na koncu izkazala za upravičeno.
Da bi lahko zaključili delo, ki je trenutno v teku, ter da bi francoskim organom dali čas, da zberejo vse potrebne informacije, Komisiji pa čas, potreben za predstavitev uravnoteženega predloga, ob upoštevanju različnih interesov, je zato potrebno podaljšanje roka za šest mesecev.
•Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike
V sporočilu iz leta 2017 o trdnejšem in prenovljenem strateškem partnerstvu z najbolj oddaljenimi regijami Evropske unije 2 je poudarjeno, da se najbolj oddaljene regije še naprej soočajo z resnimi izzivi, od katerih jih je veliko trajnih. V tem sporočilu je predstavljen nov pristop Komisije k spodbujanju razvoja najbolj oddaljenih regij s čim večjim izkoriščanjem njihovih prednosti in priložnosti, ki jih ponujajo novi nosilci rasti in ustvarjanja delovnih mest.
V tem okviru je cilj tega predloga spodbujati in vzdrževati nekatere lokalne proizvodne dejavnosti, ki so še posebej ogrožene, in tako spodbujati zaposlovanje v najbolj oddaljenih francoskih regijah. S tem predlogom se enotni trg poglablja in obnavlja konkurenčnost teh lokalnih proizvodnih dejavnosti in tako preprečuje prikrajšanost, ki izhaja iz njihovega geografskega in gospodarskega položaja. Dopolnjuje program možnosti za oddaljene in otoške regije (POSEI) 3 , ki je namenjen podpori primarnega sektorja in proizvodnji surovin, Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo (ESPR) 4 ter Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR) 5 , ki vključuje posebna dodatna sredstva za nadomestitev dodatnih stroškov najbolj oddaljenih regij, ki jih imajo zaradi lastnih omejitev.
•Skladnost z drugimi politikami Unije
Predlog je skladen s strategijo enotnega trga iz leta 2015 6 , s katero si Komisija prizadeva vzpostaviti poglobljeni in pravičnejši enotni trg, ki bo koristil vsem deležnikom. Eden od ciljev predlaganega ukrepa je ublažiti dodatne stroške, s katerimi se soočajo podjetja v najbolj oddaljenih regijah, kar ovira njihovo polno udeležbo na enotnem trgu. Zaradi omejenega obsega proizvodnje v najbolj oddaljenih francoskih regijah ni predvidenih negativnih posledic za nemoteno delovanje enotnega trga.
2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST
•Pravna podlaga
Pravna podlaga tega predloga je člen 349 PDEU, ki Svetu omogoča, da sprejme posebne določbe, ki določajo pogoje uporabe Pogodb za najbolj oddaljene regije EU.
• Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)
Samo Svet lahko na podlagi člena 349 PDEU sprejme posebne ukrepe v korist najbolj oddaljenih regij zaradi obstoja stalnih omejitev, ki vplivajo na njihov ekonomski in socialni položaj, s katerimi se prilagodi uporaba pogodb za te regije, vključno s skupnimi politikami. To velja tudi za odobritev odstopanj od člena 110 PDEU. Predlog je torej v skladu z načelom subsidiarnosti.
•Sorazmernost
Ta predlog je v skladu z načelom sorazmernosti, kot je določeno v členu 5(4) Pogodbe o Evropski uniji. Namen tega predloga je podaljšati veljavnost obstoječega režima za šest mesecev, da bi lahko zaključili celovito analizo za vsak posamezni izdelek zahtevka za dovoljenje uporabe diferencirane obdavčitve, ki bi odtehtala neugoden konkurenčni položaj lokalne proizvodnje. Dokler se ne zaključi ta analiza zahtevka francoskih organov za vsak posamezni izdelek, se ne dovoli nobeno drugo podaljšanje.
•Izbira instrumenta
Predlaga se sklep Sveta za spremembo Sklepa Sveta št. 940/2014/EU.
3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA
V zvezi z besedilom tega predloga so bila opravljena posvetovanja z ustreznimi generalnimi direktorati Evropske komisije.
Odstopanje od smernic za boljše pravno urejanje je bilo odobreno zaradi omejenih splošnih posledic režima pristaniških pristojbin na EU kot celoto.
4.PRORAČUNSKE POSLEDICE
Predlog ne vpliva na proračun Evropske unije.
5.DRUGI ELEMENTI
•Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja
Hkrati s prenovo režima bo izvedena popolna sprememba Sklepa št. 940/2014/EU. Na podlagi zunanje študije in informacij, ki jih je predložila Francija, bo pripravljen analitični dokument z oceno režima v prilogi.
•Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga
Ta del ni relevanten, ker določbe predloga govorijo zase.
2020/0174 (CNS)
Predlog
SKLEP SVETA
o spremembi obdobja uporabe Sklepa št. 940/2014/EU o režimu pristaniških pristojbin v najbolj oddaljenih francoskih regijah
SVET EVROPSKE UNIJE JE –
ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 349 Pogodbe,
ob upoštevanju predloga Evropske komisije,
po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,
ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta 7 ,
v skladu s posebnim zakonodajnim postopkom,
ob upoštevanju naslednjega:
(1)Sklep Sveta št. 940/2014/EU z dne 17. decembra 2014 8 o režimu pristaniških pristojbin v najbolj oddaljenih francoskih regijah francoskim organom dovoljuje, da določijo oprostitve ali znižanja pristaniških pristojbin za izdelke, proizvedene lokalno v najbolj oddaljenih francoskih regijah iz Priloge k Sklepu. Najvišja dovoljena razlika v obdavčitvi glede na zadevni izdelek in zadevni čezmorski departma znaša 10, 20 ali 30 odstotnih točk. Sklep št. 940/2014/EU se uporablja do 31. decembra 2020.
(2)Francija meni, da se najbolj oddaljene francoske regije še vedno soočajo z neugodnim konkurenčnim položajem, zato je Komisijo zaprosila za ohranitev sistema diferencirane obdavčitve, podobnega trenutno veljavnemu sistemu, tudi po 1. januarju 2021, in sicer do 31. decembra 2027.
(3)Vendar je analiza seznamov izdelkov, za katere želijo francoski organi uporabiti diferencirano obdavčitev, dolgotrajen proces, ki zahteva preverjanje utemeljitve in sorazmernosti diferencirane obdavčitve za vsak izdelek, pri čemer je treba zagotoviti, da taka diferencirana obdavčitev ne more škoditi celovitosti in usklajenosti pravnega reda Unije, vključno z notranjim trgom in skupnimi politikami.
(4)Zaradi krize, ki jo je povzročila pandemija COVID-19, so francoski organi v velikem zaostanku pri zbiranju vseh potrebnih informacij. Zato to delo še ni dokončano.
(5)Če do 1. januarja 2021 ne bo sprejet noben predlog, bi lahko nastala pravna praznina, ki bi izključila uporabo vsake diferencirane obdavčitve v najbolj oddaljenih francoskih regijah po 1. januarju 2021.
(6)Da bi lahko zaključili delo, ki je trenutno v teku, in dali Komisiji čas, potreben za predstavitev uravnoteženega predloga, ob upoštevanju različnih interesov, je potrebno podaljšanje roka za šest mesecev.
(7)Sklep št. 940/2014/EU bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –
SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:
Člen 1
V členu 1(1) Sklepa št. 940/2014/EU se datum „31. decembra 2020“ nadomesti z datumom „30. junija 2021“.
Člen 2
Ta sklep se uporablja od 1. januarja 2021.
Člen 3
Ta sklep je naslovljen na Francosko republiko.
V Bruslju,
Za Svet
Predsednik