EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0199

Predlog IZVEDBENA UREDBA SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2019/2026, kar zadeva datuma začetka uporabe zaradi krize, ki je posledica izbruha COVID-19

COM/2020/199 final

Bruselj, 8.5.2020

COM(2020) 199 final

2020/0083(NLE)

Predlog

IZVEDBENA UREDBA SVETA

o spremembi Uredbe (EU) 2019/2026, kar zadeva datuma začetka uporabe zaradi krize, ki je posledica izbruha COVID-19



OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Svet je 21. novembra 2019 sprejel Izvedbeno uredbo (EU) 2019/2026 1 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) št. 282/2011 2 v zvezi z dobavo blaga ali opravljanjem storitev, ki jih omogočajo elektronski vmesniki, in posebnimi ureditvami za davčne zavezance, ki opravljajo storitve za osebe, ki niso davčni zavezanci, ter prodajajo blago na daljavo in opravljajo nekatere domače dobave blaga.

Za datum začetka uporabe večine paketa zakonodaje o posodobitvi DDV pri čezmejnem elektronskem trgovanju med podjetji in potrošniki (v nadaljnjem besedilu: sveženj o DDV pri e-trgovanju), vključno z izvedbenimi določbami, je bil določen 1. januar 2021.

Komisija je 14. februarja 2020 predstavila stanje pripravljenosti držav članic, pri čemer je večina držav članic potrdila, da bodo lahko začele ta pravila pravočasno uporabljati. Dve državi članici sta izrazili pomisleke in zaprosili za odložitev začetka uporabe za eno ali več let. Komisija je državam članicam, ki imajo težave, ponudila pomoč, da bi lažje odpravile te ovire, in je ostala prepričana, da bodo države članice do 1. januarja 2021 pripravljene.

Vendar sta nepredvidena kriza zaradi izbruha COVID-19 in njen velik učinek države članice prisilila, da svoje prednostne naloge drugače razvrstijo in sredstva za izvajanje svežnja o DDV pri e-trgovanju namenijo boju proti tej pandemiji. Zato tudi druge države članice ne morejo več zagotoviti, da bodo lahko do 1. januarja 2021 dokončale pripravljalno delo za uporabo novih pravil. Obstaja resno tveganje zamud pri vzpostavitvi potrebnih nacionalnih sistemov IT za izvajanje svežnja o DDV pri e-trgovanju, zaradi česar se lahko zgodi, da več držav članic ne bo pripravljenih na uporabo novih pravil od 1. januarja 2021. Podobne pomisleke so izrazili ključni gospodarski subjekti, zlasti izvajalci poštnih in kurirskih storitev, ki so Komisijo pozvali, naj zaradi krize, ki je posledica izbruha COVID-19, za šest mesecev odloži datum začetka uporabe svežnja o DDV pri e-trgovanju.

Komisija se je z državami članicami sestala 24. aprila 2020, da bi ocenila njihovo pripravljenost na začetek uporabe novih pravil s 1. januarjem 2021. Večina držav članic je še vedno potrdila, da so pripravljene na pravočasen začetek njihove uporabe, vendar so ob tem poudarile, da se določbe o delovanju svežnja o DDV pri e-trgovanju opirajo na načelo, da jih morajo biti sposobne pravilno uporabljati vse države članice, zato bi bile pripravljene podpreti njihovo odložitev, ki pa naj ne bo daljša od šest mesecev.

Cilj tega predloga je za šest mesecev odložiti datum začetka uporabe izvedbenih pravil svežnja o DDV pri e-trgovanju, določenih v Izvedbeni uredbi (EU) 2019/2026, ki je načrtovan za 1. januar 2021. Novi datum začetka uporabe je torej 1. julij 2021. Šestmesečna odložitev se predlaga, ker mora biti zamuda čim krajša, da se čim bolj omejijo dodatne proračunske izgube za države članice.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Splošni cilji tega predloga so nemoteno delovanje notranjega trga, konkurenčnost podjetij EU in potreba po zagotovitvi učinkovitega obdavčenja v digitalnem gospodarstvu. Sveženj o DDV pri e-trgovanju je skladen s prihodnjo uporabo načela namembnega kraja za DDV, kot je določeno v nedavnem akcijskem načrtu za DDV, ki ga podpira Svet 3 .

Sveženj o DDV pri e-trgovanju je poleg akcijskega načrta za DDV ključna pobuda strategije za enotni digitalni trg 4 , strategije za enotni trg 5 in akcijskega načrta za e-upravo 6 .

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Predlog temelji na členu 397 Direktive 2006/112/ES 7 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (v nadaljnjem besedilu: direktiva o DDV). Ta člen določa, da Svet na predlog Komisije soglasno sprejme ukrepe, potrebne za izvajanje direktive o DDV.

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Ta predlog spreminja datum začetka uporabe izvedbenih pravil svežnja o DDV pri e-trgovanju, ki jih je Svet sprejel novembra 2019, tj. 1. januar 2021. To je vzporedno s predlogom za odložitev datuma začetka uporabe svežnja o DDV pri e-trgovanju, vključno z vsemi povezanimi pravnimi akti. Predlog je bil pripravljen kot posledica krize zaradi izbruha COVID-19 in odziva nanjo, v kateri so se morale države članice spopasti z izzivi na nacionalni ravni za obvladovanje trenutnih izrednih razmer, kar nekaterim povzroča težave pri dokončanju pripravljalnega dela za uporabo novih pravil od 1. januarja 2021. Določbe o delovanju svežnja o DDV pri e-trgovanju se opirajo na načelo, da jih morajo biti sposobne pravilno uporabljati vse države članice.

Ukrepe, potrebne za izvajanje direktive o DDV, na predlog Komisije soglasno sprejme Sklep. Zato mora Komisija pripraviti predlog za spremembo datuma začetka uporabe že sprejetih izvedbenih ukrepov, saj tega ni mogoče doseči z enostranskimi ukrepi na nacionalni ravni.

Predlog je tako skladen z načelom subsidiarnosti.

Sorazmernost

Predlog je skladen z načelom sorazmernosti, kar pomeni, da ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje ciljev Pogodb, zlasti nemotenega delovanja enotnega trga. Kakor za preizkus skladnosti z načelom subsidiarnosti tudi tukaj velja, da države članice teh vprašanj ne morejo rešiti brez predloga za spremembo datuma začetka uporabe izvedbene uredbe Sveta.

Izbira instrumenta

Ta predlog spreminja Izvedbeno uredbo Sveta (EU) 2019/2026. Edina sprememba je odložitev datuma začetka uporabe.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

Ta predlog odraža močno zaskrbljenost, ki so jo izrazili in na Komisijo naslovili nekatere države članice ter izvajalci poštnih in kurirskih storitev, in sicer glede sposobnosti za dokončanje pripravljalnega dela za sveženj o DDV pri e-trgovanju na nacionalni ravni zaradi sedanje krize, ki je posledica izbruha COVID-19, da bi lahko začeli nova pravila uporabljati do 1. januarja 2021.

Komisija se je z državami članicami sestala 24. aprila 2020, da bi ocenila njihovo pripravljenost na začetek uporabe novih pravil s 1. januarjem 2021. Večina držav članic je še vedno potrdila, da so pripravljene na pravočasen začetek njihove uporabe, vendar so ob tem poudarile, da se določbe o delovanju svežnja o DDV pri e-trgovanju opirajo na načelo, da jih morajo biti sposobne pravilno uporabljati vse države članice, zato bi bile pripravljene podpreti njihovo odložitev, ki pa naj ne bo daljša od šest mesecev.

Ocena učinka

Izvedena je bila ocena učinka predloga, na podlagi katerega je bila sprejeta direktiva o DDV pri e-trgovanju 8 , ki je osnova za izvedbena pravila iz Izvedbene uredbe (EU) št. 282/2011, kakor je bila spremenjena z Izvedbeno uredbo (EU) 2019/2026. Sedanji predlog spreminja zgolj datum začetka uporabe teh sprememb zaradi krize, ki je posledica izbruha COVID-19.

Ustreznost in poenostavitev ureditve

Glavni cilj tega predloga je odložiti datum začetka uporabe svežnja o DDV pri e-trgovanju za šest mesecev zaradi krize, ki je posledica izbruha COVID-19.

S predlogom se ne spreminja vsebina izvedbenih pravil, ampak se le za šest mesecev odloži datum začetka njihove uporabe.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ta predlog je del projekta za odložitev datuma začetka uporabe svežnja o DDV pri e-trgovanju.

Skupne proračunske posledice že sprejetega svežnja o DDV pri e-trgovanju so podrobno opisane v obrazložitvenem memorandumu predloga Direktive Sveta 2017/2455 (dokument COM(2016) 757 final) 9 .

Če se sveženj o DDV pri e-trgovanju ne bo uspešno izvajal, se proračunske izgube za države članice ocenjujejo na približno 5–7 milijard EUR letno. Šestmesečna zamuda bi tako povzročila izgube v višini približno 2,5–3,5 milijarde EUR. Če pa države članice in podjetja ne bodo pripravljeni na uporabo novih pravil o DDV pri e-trgovanju, bi lahko tveganje nepravilnega delovanja sistema pomenilo skoraj enake izgube.

5.DRUGI ELEMENTI

Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

Izvajanje bo nadzoroval Stalni odbor za upravno sodelovanje, pri tem pa mu bo pomagal njegov pododbor za informacijsko tehnologijo, tj. Stalni odbor za informacijsko tehnologijo.

Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

Ta predlog zadeva samo datum začetka uporabe že sprejetih izvedbenih določb svežnja o DDV pri e-trgovanju, ki so določene v Izvedbeni uredbi (EU) 2019/2026. Datum izvajanja teh novih pravil, ki je bil prvotno določen za 1. januar 2021, se odloži za šest mesecev. To pomeni, da se bodo namesto s 1. januarjem 2021 določbe začele uporabljati s 1. julijem 2021. Davčni zavezanci se bodo lahko za uporabo ene od novih ureditev registrirali tri mesece pred začetkom uporabe, tj. od 1. aprila 2021. Sedanji mehanizem popravkov obračunov DDV se bo še naprej uporabljal za obračune DDV do vključno drugega četrtletja leta 2021.

Razlog za ta predlog je kriza zaradi izbruha COVID-19, kar za države članice ustvarja pritisk, da se nemudoma odzovejo in sprejmejo nujne ukrepe na nacionalni ravni, da bi ublažile njene posledice za podjetja in prebivalstvo na splošno. Zaradi teh izjemnih izrednih okoliščin več držav članic ne more zagotoviti, da bodo uspele dokončati pripravljalno delo in začele uporabljati nova pravila svežnja o DDV pri e-trgovanju s 1. januarjem 2021.

2020/0083 (NLE)

Predlog

IZVEDBENA UREDBA SVETA

o spremembi Uredbe (EU) 2019/2026, kar zadeva datuma začetka uporabe zaradi krize, ki je posledica izbruha COVID-19


SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost 10 in zlasti člena 397 Direktive,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Izvedbena uredba Sveta (EU) št. 282/2011 11 vsebuje podrobne določbe o posebnih ureditvah za davčne zavezance, ki opravljajo določene storitve za osebe, ki niso davčni zavezanci.

(2)Izvedbena uredba Sveta (EU) 2019/2026 12 spreminja navedene določbe v skladu z razširitvijo področja uporabe obstoječih ureditev in uvedbo nove ureditve v okviru svežnja zakonodaje o posodobitvi davka na dodano vrednost (DDV) pri e-trgovanju, ki vključuje čezmejno poslovanje med podjetji in potrošniki (B2C). Te spremembe se bodo uporabljale od 1. januarja 2021.

(3)Svetovna zdravstvena organizacija je 30. januarja 2020 izbruh COVID-19 razglasila za izredne razmere svetovnih razsežnosti v javnem zdravju. Dne 11. marca 2020 je izbruh COVID-19 razglasila za pandemijo. Izbruh COVID-19 je povzročil okužbe v vseh državah članicah. Zaradi zaskrbljujočega povečanja števila primerov in pomanjkanja učinkovitih sredstev, ki so nujno potrebna za obvladovanje izbruha COVID-19, so številne države članice na nacionalni ravni razglasile izredno stanje.

(4)Izbruh COVID-19 pomeni nepričakovano in izjemno krizo, ki močno vpliva na vse države članice, zaradi česar morajo sprejemati nujne ukrepe na nacionalni ravni za prednostno obravnavo trenutne krize, kar vključuje prerazporeditev virov na druga področja. Zaradi krize ima več držav članic težave z dokončanjem razvoja sistemov IT, ki so potrebni za uporabo pravil iz Izvedbene uredbe (EU) 2019/2026 od 1. januarja 2021. Več držav članic ter izvajalci poštnih in kurirskih storitev so zato zaprosili za odložitev datuma začetka uporabe Izvedbene uredbe (EU) 2019/2026.

(5)Ob upoštevanju izzivov, s katerimi se soočajo države članice pri spopadanju s krizo zaradi COVID-19, in dejstva, da nove določbe temeljijo na načelu, da morajo vse države članice posodobiti svoje sisteme IT, da bi lahko uporabljale določbe iz Izvedbene uredbe (EU) 2019/2026, s čimer bi se zagotovilo zbiranje in prenos informacij in plačil v okviru spremenjenih ureditev, je treba datum začetka uporabe navedene uredbe odložiti za šest mesecev. Šestmesečna odložitev je primerna, ker mora biti zamuda čim krajša, da se kar najbolj omejijo dodatne proračunske izgube za države članice.

(6)Izvedbeno uredbo (EU) 2019/2026 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Izvedbena uredba (EU) 2019/2026 se spremeni:

(1)v členu 1 se točka (5), ki nadomešča odstavek 1 člena 61 oddelka 2 poglavja XI Izvedbene uredbe (EU) št. 282/2011, nadomesti z naslednjim:

1.Spremembe zneskov v obračunu DDV za obdobja do vključno drugega obračunskega obdobja v letu 2021 se po predložitvi navedenega obračuna DDV opravijo le v obliki sprememb navedenega obračuna in ne v obliki prilagoditev enega od pozneje predloženih obračunov.

Spremembe zneskov v obračunu DDV za obdobja od tretjega obračunskega obdobja v letu 2021 se po predložitvi navedenega obračuna DDV opravijo le v obliki prilagoditev enega od pozneje predloženih obračunov.“;

(2)v členu 2 se drugi in tretji odstavek nadomestita z naslednjim:

„Uporablja se od 1. julija 2021.

Vendar države članice davčnim zavezancem in posrednikom, ki delujejo za njihov račun, dovolijo, da informacije, ki se zahtevajo v skladu s členi 360, 369c ali 369o Direktive 2006/112/ES, za registracijo v okviru posebnih ureditev predložijo že od 1. aprila 2021.“

Člen 2

Ta uredba veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik

(1)    Izvedbena uredba Sveta (EU) 2019/2026 z dne 21. novembra 2019 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) št. 282/2011 v zvezi z dobavo blaga ali opravljanjem storitev, ki jih omogočajo elektronski vmesniki, in posebnimi ureditvami za davčne zavezance, ki opravljajo storitve za osebe, ki niso davčni zavezanci, ter prodajajo blago na daljavo in opravljajo nekatere domače dobave blaga (UL L 313, 4.12.2019, str. 14).
(2)    Izvedbena uredba Sveta (EU) št. 282/2011 z dne 15. marca 2011 o določitvi izvedbenih ukrepov za Direktivo 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 77, 23.3.2011, str. 1).
(3)     http://www.consilium.europa.eu/sl/press/press-releases/2016/05/25-conclusions-vat-action-plan/ .
(4)    COM(2015) 192 final.
(5)    COM(2015) 550 final.
(6)    COM(2016) 179 final.
(7)    UL L 347, 11.12.2006, str. 1.
(8)    COMMISSION STAFF WORKING DOCUMENT IMPACT ASSESSMENT Accompanying the document Proposals for a Council Directive, a Council Implementing Regulation and a Council Regulation on Modernising VAT for cross-border B2C e-Commerce (Delovni dokument služb Komisije, Ocena učinka, Spremni dokument k predlogom direktive Sveta, izvedbene uredbe Sveta in uredbe Sveta o posodobitvi DDV pri čezmejnem elektronskem trgovanju med podjetji in potrošniki), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=SWD:2016:0379:FIN.
(9)    Predlog direktive Sveta o spremembi Direktive 2006/112/ES in Direktive 2009/132/ES v zvezi z nekaterimi obveznostmi davka na dodano vrednost za opravljanje storitev in prodajo blaga na daljavoCOM(2016) 757 final – 2016/0370 (CNS), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?qid=1586260266830&uri=CELEX:52016PC0757.
(10)    UL L 347, 11.12.2006, str. 1.
(11)    Izvedbena uredba Sveta (EU) št. 282/2011 z dne 15. marca 2011 o določitvi izvedbenih ukrepov za Direktivo 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 77, 23.3.2011, str. 1).
(12)    Izvedbena uredba Sveta (EU) 2019/2026 z dne 21. novembra 2019 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) št. 282/2011 v zvezi z dobavo blaga ali opravljanjem storitev, ki jih omogočajo elektronski vmesniki, in posebnimi ureditvami za davčne zavezance, ki opravljajo storitve za osebe, ki niso davčni zavezanci, ter prodajajo blago na daljavo in opravljajo nekatere domače dobave blaga (UL L 313, 4.12.2019, str. 14).
Top