Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0226

    POROČILO KOMISIJE SVETU IN EVROPSKEMU PARLAMENTU Povzetek letnih poročil o izvajanju za operativne programe, ki jih je Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim sofinanciral v letu 2018

    COM/2020/226 final

    Bruselj, 8.6.2020

    COM(2020) 226 final

    POROČILO KOMISIJE SVETU IN EVROPSKEMU PARLAMENTU

    Povzetek letnih poročil o izvajanju za operativne programe, ki jih je Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim sofinanciral v letu 2018



    1 UVOD

    Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD) obravnava najhujše oblike revščine v EU, kot so pomanjkanje hrane, revščina otrok in brezdomstvo. Za obdobje 2014–2020 je iz FEAD 1 na voljo skupni znesek v višini 3,8 milijarde EUR (tekoče cene). EU zagotavlja največ 85 % financiranja, ki ga države članice dopolnijo z lastnimi sredstvi. Skupna vrednost sklada tako znaša približno 4,5 milijarde EUR.

    Države članice lahko sklad uporabljajo na dva načina: (i) za operativni program za hrano in/ali osnovno materialno pomoč (OP I); in/ali (ii) za operativni program socialnega vključevanja (OP II). Hrano in/ali osnovno materialno pomoč je treba dopolniti s spremljevalnimi ukrepi, na primer z napotitvijo na socialne službe.

    V skladu s členom 13(9) uredbe o Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim (Uredba (EU) št. 223/2014) ta povzetek temelji na informacijah iz poročil o izvajanju za leto 2018, kot jih je sprejela Komisija 2 . Poročilo o izvajanju je predložilo vseh 27 držav članic. Združeno kraljestvo ni predložilo poročila, saj doslej ni izvajalo FEAD. Tako kot v preteklih letih to zbirno poročilo vključuje informacije o razvoju dogodkov in finančne informacije za obdobje po letu 2018, če so na voljo, predvsem o naslednjem večletnem finančnem okviru za obdobje 2021–2027 in pobudah Komisije za obdobje 2019–2024.

    2 NEDAVNI RAZVOJ V EU

    Večletni finančni okvir za obdobje 2021–2027 in pobude Komisije za obdobje 2019–2024 za odpravljanje revščine

    Leta 2018 se je delež ljudi, ki jim grozi revščina ali socialna izključenost, zmanjšal šesto leto zapored, in sicer na 21,9 %. Delež tistih, ki se spopadajo z resno materialno prikrajšanostjo, se je med letoma 2017 in 2018 zmanjšal s 6,6 % na 5,9 %. V smislu števila prebivalstva to pomeni 29,7 milijona ljudi. Vendar revščina in socialna izključenost še naprej ogrožata 110 milijonov ljudi. EU ni dosegla svojega cilja za leto 2020, tj. zmanjšanja števila oseb, ki jim grozi revščina ali socialna izključenost, za vsaj 20 milijonov, saj se je to število doslej zmanjšalo za samo 7 milijonov. Tveganje revščine je precej večje pri otrocih, zlasti otrocih nizko usposobljenih staršev, ter pri invalidih. Zaradi stalnih pritiskov na trgu stanovanjskih nepremičnin ni bil dosežen preobrat naraščajočega trenda stanovanjske izključenosti in brezdomstva. Podpora FEAD je zato ključna za najbolj prikrajšane skupine v družbi.

    Komisija je za večletni finančni okvir za obdobje 2021–2027 predlagala združitev FEAD in Evropskega socialnega sklada plus (ESS+). Predlog o ESS+ je namenjen izboljšanju socialne vključenosti s povečanjem deleža nacionalnih dodelitev sredstev ESS+ (na vsaj 25 % v primerjavi z 20 % v okviru sedanjega ESS) in obravnavanju materialne prikrajšanosti z določitvijo 4-odstotnega cilja na ravni EU in minimalne dodelitve sredstev v višini 2 % na državo članico. Komisija meni, da se bo tako omogočila stabilnost financiranja za materialno prikrajšanost v primerjavi s sedanjim večletnim finančnim okvirom. Predlog je zdaj v napredni fazi pogajanj s sozakonodajalcema. Svet je aprila 2019 sprejel dogovor o delnem pogajalskem mandatu za trialoge. Istega meseca je Evropski parlament sprejel poročilo s spremembami, ki je bilo potrjeno po glasovanju novega Evropskega parlamenta. Medtem so se začeli trialogi v zvezi z ESS+.

    Komisija pripravlja tudi pobudo politike o „jamstvu za otroke“. V skladu z načelom 11 evropskega stebra socialnih pravic imajo otroci pravico do cenovno dostopne in kakovostne predšolske vzgoje in varstva ter varstva pred revščino. V skladu s tem načelom imajo socialno prikrajšani otroci pravico do posebnih ukrepov za enake možnosti. Pobuda je torej konkreten rezultat akcijskega načrta za izvajanje stebra.

    Zaradi koronavirusne pandemije sta bili pripravljeni in sprejeti dve naložbeni pobudi v odziv na koronavirus. Druga namenska naložbena pobuda v odziv na koronavirus (CRII+) 3 , ki je bila sprejeta aprila 2020, zagotavlja izredno prožnost pri uporabi evropskih strukturnih in investicijskih skladov. Poleg tega so v okviru pobude uvedeni specifični ukrepi za podporo najbolj ogroženim s spremembo pravil Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD) ter ukrepi, s katerimi se organom upravljanja, partnerskim organizacijam in drugim akterjem omogoča, da se hitro odzovejo na nove izzive. Mogoče bo na primer zagotoviti pomoč v hrani in osnovno materialno pomoč z uporabo kuponov ter priskrbeti osebno zaščitno opremo ter tako zmanjšati tveganje za okužbo. Poleg tega bo mogoče ukrepe v obračunskem letu 2020–2021 financirati v višini 100 %. 

    Poleg tega je Komisija predlagala revidirani večletni finančni okvir v okviru okrevanja po pandemiji COVID-19. Države članice lahko v skladu s tem predlogom ponovno vložijo v FEAD, da zagotovijo nadaljnjo in okrepljeno podporo najbolj ogroženim.

    3. USKLAJEVANJE FEAD NA RAVNI EU

    Strokovna skupina FEAD je še naprej glavni forum, v okviru katerega si lahko organi upravljanja izmenjujejo informacije o izvajanju sklada. Strokovna skupina se je sestala dvakrat, tj. v letih 2018 in 2019, da bi razpravljala o vidikih izvajanja programa FEAD, predvsem o spremljevalnih ukrepih, donacijah hrane, revizijah in usklajevanju z drugima strukturnima skladoma. Komisija je državam članicam predstavila ugotovitve in priporočila iz vmesne ocene FEAD in posebnega poročila Evropskega računskega sodišča o FEAD. Poleg tega je redno sporočala najnovejše informacije o pogajanjih o ESS+, pri čemer se je osredotočala na ukrepe za obravnavanje materialne prikrajšanosti in socialnega vključevanja najbolj ogroženih.

    V zvezi z odnosi z zainteresiranimi stranmi je Komisija med letom 2016 in koncem leta 2019 organizirala 18 sestankov mreže FEAD. Na vsakem sestanku so lahko udeleženci predstavili študije primerov ter si izmenjali informacije o izzivih in rešitvah v zvezi s posameznim vidikom izvajanja FEAD, na primer ciljno usmerjenimi ukrepi za doseganje najbolj ogroženih, kot so otroci, brezdomci in starejši. Sestanek leta 2019 je bil osredotočen na spremljanje in ocenjevanje sklada, pri čemer so bila poudarjena precejšnja prizadevanja organov upravljanja in partnerskih organizacij. Komisija je v skladu z uredbo leta 2018 in 2019 organizirala tudi letna sestanka na ravni EU, ki so ju usmerjali predstavniki partnerskih organizacij. Ti sestanki so bili osredotočeni na prehod na novo fazo krepitve zmogljivosti. V naslednjih 18 mesecih bodo sestanke mreže FEAD nadomestile dejavnosti za medsebojno učenje. Te bi morale „skupnosti FEAD“ pomagati pri učinkovitejših razpravah o preostalih izzivih pri izvajanju in priložnostih prihodnjega ESS+.

    4. NAPREDEK PRI IZVAJANJU OPERATIVNIH PROGRAMOV

    4.1 Finančno izvajanje

    Finančno izvajanje programov FEAD se je leta 2018 pospeševalo. Skupni upravičeni javni odhodki, predvideni za podporo pobudam FEAD, so se stalno povečevali, pri čemer so leta 2016 znašali 564,7 milijona EUR, leta 2017 637,1 milijona EUR, leta 2018 pa 762,2 milijona EUR. Ob koncu leta 2018 so kumulativna predvidena sredstva (za obdobje 2014–2018) znašala skoraj 2 732 milijonov EUR oziroma 61 % skupnih sredstev programov (ki vključujejo financiranje EU in nacionalno sofinanciranje). Tudi plačila upravičencem so se leta 2018 precej povečala (497,9 milijona EUR) v primerjavi s preteklima letoma (409,9 milijona EUR leta 2017 in 436,0 milijona EUR leta 2016). Podrobna finančna razčlenitev po kazalnikih in državah članicah je predstavljena v preglednici I Priloge 4 .

    Zahtevki za plačilo, ki so jih države članice leta 2018 predložile Komisiji, so se nanašali na upravičeno javno porabo v višini 345,3 milijona EUR. To je bilo manj kot v preteklih letih (478,2 milijona EUR leta 2017 in 353,4 milijona EUR leta 2016), deloma zaradi prožnosti, ki jo imajo države članice pri predložitvi svojih zahtevkov za plačilo. Skupna upravičena javna poraba, prijavljena Komisiji za obdobje 2014–2018, je znašala 1 223,3 milijona EUR.

    Komisija je do 31. decembra 2019 plačala skupno 1,5 milijarde EUR v obliki vmesnih plačil (955 milijonov EUR do konca leta 2018), kar pomeni več kot 38 % skupnih dodeljenih sredstev za obdobje 2014–2020.

    Na splošno je finančno izvajanje FEAD skladno z načrti in ustreza napredku programa na terenu (glej naslednji oddelek). Kazalniki kažejo, da se je izvajanje na splošno pospešilo kljub stagnaciji pri združenih zahtevkih za plačilo. Poleg tega je do zdaj bilo izvedenih zelo malo samodejnih sprostitev obveznosti (samo v okviru programa Združenega kraljestva, ki ni bil izveden).

    4.2 Izvajanje na terenu

    Doseg FEAD in profil končnih prejemnikov

    Podpora FEAD se je leta 2018 nadaljevala v 26 državah članicah, temeljila pa je na napredku, doseženem v preteklih letih. Večina držav članic (22 od 26) je razdeljevala hrano in/ali osnovno materialno pomoč ter izvajala spremljevalne ukrepe (OP I – glej preglednico 1), pri čemer so Ciper, Madžarska in Litva leta 2018 sploh prvič razdeljevale osnovno materialno pomoč 5 . Štiri države članice so nadaljevale programe socialnega vključevanja (OP II – glej preglednico 1). Romunija leta 2018 ni zagotavljala pomoči zaradi zamud pri ponovnem načrtovanju svojega operativnega programa po institucionalnih spremembah, ki so jih še poslabšale težave pri javnem naročanju.

    Table 1.Vrste pomoči, zagotovljene leta 2018

    OP

    Vrsta pomoči

    Država članica

    OP I

    Hrana

    BE, BG, EE, ES, FI, FR, IT, MT, PL, PT, SI (11)

    Osnovna materialna pomoč

    AT (1)

    Oboje

    CY, CZ, EL, HR, HU, IE, LT, LU, LV, SK (10)

    OP II

    Socialno vključevanje

    DE, DK, NL, SE (4)

    Vir: SFC2014.

    Leta 2018 je pomoč v hrani v okviru FEAD po ocenah prejelo 12,6 milijona ljudi, 1 milijon ljudi je prejelo materialno pomoč, 39 000 pa podporo pri socialnem vključevanju. Po konservativni oceni na podlagi letnega povprečja, navedenega v vmesni oceni FEAD za obdobje 2014–2017, je podpora FEAD koristila skupno skoraj 13 milijonom ljudi 6 . Največja povečanja pri doseganju večjega števila ljudi so bila ugotovljena na Madžarskem (185 000 ljudi več kot leta 2017), Irskem (92 011 več), v Belgiji (82 619 več) in na Portugalskem (41 276 več, čeprav je število še vedno majhno). Po drugi strani pa je 17 držav članic doseglo manj ljudi, zlasti Hrvaška (214 068 ljudi manj kot leta 2017), Bolgarija 7 , Španija, Francija (čeprav je število še vedno veliko) in Češka. Romunija se še naprej srečuje s težavami pri izvajanju (več informacij o tem je predstavljenih v nadaljevanju).

    Slika 1    Število ljudi, ki prejemajo pomoč v hrani in/ali osnovno materialno pomoč

    Slika 2    Skupno število ljudi, ki prejemajo podporo pri socialnem vključevanju

    Vir: SFC2014.

    Splošni profil končnih prejemnikov podpore FEAD se na splošno ni spremenil. Tako kot v preteklih letih so ženske predstavljale največjo skupino – nekoliko manj kot polovico prejemnikov pomoči (48 %). Skoraj 30 % razpoložljive podpore so prejeli otroci, sledili pa so migranti, osebe tujega rodu ali pripadniki manjšin (10 %) in brezdomci (7 %). Leta 2018 je bilo 8 % končnih prejemnikov FEAD oseb, starih 65 let ali več, 5 % pa invalidov. Ti podatki so ocene partnerskih organizacij in jih je treba obravnavati previdno.

    Otroci zajemajo 29 % oseb, ki so leta 2018 prejele hrano, osnovno materialno pomoč ali pomoč pri socialnem vključevanju. Ta delež je v primerjavi s preteklimi leti ostal nespremenjen. V več državah članicah, zlasti na Cipru, Hrvaškem, Malti, Madžarskem in Češkem, so največji delež pomoči v hrani prejeli otroci, ki so obsegali 44–92 % vseh končnih prejemnikov. Podobno so na Cipru, Irskem, Madžarskem in v Avstriji otroci obsegali velik delež končnih prejemnikov osnovne materialne pomoči, tj. 93–100 %. Programi v teh državah vključujejo specifično podporo otrokom. V drugih državah članicah (npr. v Belgiji, Španiji in Franciji) otroci obsegajo velik delež prejemnikov pomoči v hrani, saj programi v teh državah dosegajo družine z otroki v ranljivem položaju.

    Okvir 2Nacionalni primeri ukrepov za doseganje otrok

    Češka: Češka zagotavlja subvencionirane obroke prikrajšanim otrokom v šolah. Šteje se, da visokokakovostna priprava in oskrba s hrano za otroke v predšolski vzgoji in osnovni šoli spodbujata boljše obiskovanje šole. Število šol, ki sodelujejo v takih shemah, se stalno povečuje. Kar zadeva materialno pomoč, dobrine, razdeljene na Češkem, vključujejo pet vrst začetne formule za dojenčke, nadaljevalno mleko za različne starostne skupine in otroško hrano.

    Ciper: otroci obsegajo velik delež končnih prejemnikov hrane (92 %) in materialne pomoči (100 %). Otroci v šoli prejemajo brezplačne obroke, pripravljene v šolskih menzah.

    Hrvaška: v okviru šolskega programa se pomoč zagotavlja otrokom, ki živijo v revščini ali jim grozi revščina. Ti otroci prejemajo šolske obroke, šolske torbe in druge šolske potrebščine.

    Malta: leta 2018 se je začel izvajati program (kot spremljevalni ukrep) za razdeljevanje sadja, zelenjave in mleka otrokom v šolah, da bi se pomagala ustvariti kultura kakovostne in trajnostne hrane med mladimi. Otroci iz ranljivih družin in družin z zelo majhnimi dohodki prejemajo tudi pomoč v zvezi s potrebami, povezanimi s šolo, kot so uniforme, pisalne potrebščine, izvenšolske dejavnosti in druge osnovne potrebe.

    Madžarska: otroci obsegajo velik delež končnih prejemnikov. Otroci iz revnih družin prejemajo podporo v obliki paketov hrane in osnovne materialne pomoči.

    Irska: otroci iz družin, ki uporabljajo banke hrane, prav tako prejemajo pomoč v okviru teh shem. Začetni kompleti (ki vključujejo komplete za dojenčke), ki jih prejmejo begunske družine, ko se vselijo v nov dom, koristijo tudi otrokom. Leta 2018 je šolske komplete prejelo 40 000 šolarjev in 1 000 otrok prosilcev za mednarodno zaščito, ki živijo v nastanitvah, ki jih je zagotovila država.

    Avstrija: pomoč v obliki šolskih torb in drugih šolskih potrebščin je neposredno ciljno usmerjena v otroke šoloobvezne starosti, katerih starši prejemajo minimalni dohodek.

    Španija: za izpolnjevanje specifičnih potreb otrok ter spodbujanje njihovega zdravja, rasti in razvoja se prikrajšanim družinam zagotavljajo specifična živila (npr. otroška hrana, žitarice za otroke in nadaljevalno mleko v prahu).

    Približno 10 % končnih prejemnikov je bilo migrantov, oseb tujega rodu ali pripadnikov manjšin. Opozoriti je treba, da se informacije o migrantih, ki prejemajo podporo, ne sporočajo vselej zaradi varstva podatkov (Grčija, Francija in Slovaška). Med temi skupinami so najpogostejša ciljna skupina (omenjena pri 45 % operativnih programov, ki so ciljno usmerjeni v migrante) begunci in prosilci za azil.

    Po ocenah so brezdomci obsegali 7 % končnih prejemnikov FEAD, pri čemer je bil njihov delež leta 2018 večji kot leta 2017. Vendar je število brezdomcev še posebno težko oceniti, saj niso evidentirani in pogosto zelo nenaklonjeni temu, da bi navedli osebne podatke. Poleg tega je glavni razlog za povečanje deleža brezdomcev dejstvo, da je Francija sporočila podatke za leto 2018, medtem ko jih v preteklih letih ni. Na Češkem, v Franciji in na Irskem več kot 10 % brezdomcev prejema pomoč v hrani. Leta 2018 se je delež brezdomcev, ki prejemajo pomoč, v primerjavi z letom 2017 zmanjšal, predvsem v Italiji, pri čemer je edina izjema Španija.

    OP I – pomoč v hrani

    Pomoč v hrani je v primerjavi s preteklim letom na splošno ostala nespremenjena. V večini od 21 držav članic, ki sodelujejo v programu, se je količina razdeljene hrane povečala ali ostala nespremenjena. Na splošno je bilo leta 2018 zagotovljene nekoliko manj hrane kot leta 2017, saj se je zagotavljanje obrokov ali paketov hrane zmanjšalo v nekaterih večjih državah članicah. Pet držav članic (Španija, Francija, Poljska, Italija in Bolgarija) je obsegalo 82 % celotne količine hrane, zagotovljene leta 2018. Tri države članice so precej povečale količino zagotovljene hrane (Portugalska, Madžarska in Irska). Deset držav članic je zagotovilo manj hrane kot leta 2017, pri čemer so Belgija, Estonija, Hrvaška, Italija in Slovenija zagotovile precej manj hrane. 

    Slika 3: Pomoč v hrani, zagotovljena v obdobju 2014–2018 (v tisoč tonah), po državah članicah

    Vir: SFC2014.

    Več kot polovica (55 %) pomoči v hrani so sestavljali mlečni proizvodi ter moka, kruh, krompir in drugi škrobni proizvodi. Delež mlečnih proizvodov je bil še posebno velik v Belgiji in Franciji. Delež moke, kruha, krompirja in drugih škrobnih proizvodov je bil velik na Finskem, v Italiji, Latviji in na Slovaškem. Količina razdeljenega sadja in zelenjave se je med letoma 2014 in 2018 stalno povečevala, in sicer z 9 % na 17 % 8 . Količina maščob in olj je različna, v povprečju pa znaša 6 %. Delež pripravljene hrane je precej velik na Madžarskem in Irskem, sicer pa je po vsej EU razumno majhen in znaša približno 11 %. Na Irskem je pripravljena hrana vključena v kategorije hrane, ki jih zahtevajo partnerske organizacije. Razlog za to je povpraševanje strank, torej se tako tudi zmanjša nastajanje odpadne hrane. Stroški razdeljene hrane na osebo se med posameznimi državami članicami in iz leta v leto precej razlikujejo. To je večinoma posledica količine in vrste proizvodov, ki se razdeljujejo (npr. velik delež sveže hrane), ter intenzivnosti podpore.

    Vseh 21 držav članic, ki razdeljujejo hrano – razen Cipra – jo je razdeljevalo v obliki standardiziranih paketov hrane. Štirinajst držav članic je zagotavljalo tudi obroke: Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Grčija, Španija, Finska, Hrvaška, Madžarska, Irska, Italija, Latvija, Poljska in Slovaška. Nekatere so zagotavljale tudi pripravljene obroke otrokom v šolah (Ciper, Češka, Hrvaška in Italija) ali brezdomcem (Finska, Madžarska, Italija, Latvija, Poljska in Slovaška). Banka hrane Estonije je tesno sodelovala z lokalnimi organi in občinami, da bi čim bolj dosegla ljudi na domu. Zaradi dobre komunikacije med partnerji je bilo v ciljnem obdobju razdeljenih 95 % vseh paketov pomoči v hrani. Tako kot v preteklih letih je FEAD v celoti financiral zagotavljanje hrane s strani partnerskih organizacij v Bolgariji, na Cipru, Madžarskem in v Španiji, medtem ko so v drugih državah članicah partnerske organizacije dopolnjevale pomoč v hrani FEAD s hrano, darovano ali financirano iz drugih virov.

    OP I – osnovna materialna pomoč

    Število prejemnikov osnovne materialne pomoči se je tudi precej povečalo. Leta 2018 so države članice razdelile osnovno materialno pomoč v vrednosti 13,2 milijona EUR, kar je za 29 % več kot leta 2017, ko se je vrednost v primerjavi z letom 2016 že zvišala za 25 %. To precejšnje zvišanje je bilo večinoma posledica dejstva, da so tri države članice, tj. Ciper, Madžarska in Litva, leta 2018 sploh prvič razdeljevale osnovno materialno pomoč. Osem držav članic je še naprej razdeljevalo osnovne materialne pomoči tako kot v preteklem letu (Avstrija, Češka, Grčija, Hrvaška, Irska, Luksemburg, Latvija in Slovaška). Večina dobrin je bila razdeljena v treh državah članicah: v Avstriji, na Češkem in v Grčiji (glej sliko 4). Češka, Grčija, Hrvaška in Slovaška so se osredotočale na brezdomce ter jim zagotavljale higienske izdelke in druge potrebščine. Na Hrvaškem so brezdomci prejeli tudi pripomočke za kuhanje in oblačila, v Grčiji in na Hrvaškem pa spalne vreče/odeje.

    Glavne dobrine v okviru osnovne materialne pomoči so še naprej bile šolske potrebščine in izdelki za osebno nego za družine z otroki. Leta 2018 so družine z otroki med drugim prejele pisalne in šolske potrebščine (Avstrija, Grčija, Hrvaška, Irska in Latvija), šolske torbe (Avstrija, Grčija, Hrvaška in Latvija), pakete za nego dojenčkov (Hrvaška, Madžarska in Irska), plenice in krpice za dojenčke (Grčija) ter športno opremo in oblačila (Hrvaška). V Grčiji, na Irskem, Madžarskem, v Luksemburgu, Latviji in na Slovaškem so se razdeljevali tudi izdelki, kot so detergent za perilo, pralni prašek (za barvno perilo), detergent za pomivanje posode, plenice, kreme in milo za dojenčke in malčke, vlažne krpice in plenice.

    Slika 4: Skupna denarna vrednost dobrin v obdobju 2014–2018 in po državah članicah 

     

    Vir: SFC2014.

    OP I – spremljevalni ukrepi

    Vse države članice, ki so leta 2018 izvajale programe OP I, so uvedle tudi spremljevalne ukrepe. Med uspešnimi ukrepi so bili: (i) komunikacijske dejavnosti v zvezi s „svetovanjem o upravljanju družinskega proračuna“, „preprečevanjem nastajanja odpadne hrane“ in „izbiro živil“ (Portugalska); (ii) revija z naslovom „Pomoč“ v estonščini in ruščini 9 , ki se je razdeljevala prejemnikom pomoči v hrani (Estonija); (iii) razdeljevanje knjižic z recepti, ki vključujejo sestavine iz paketov hrane FEAD in pogosto darovano hrano (Finska); (iv) projekt Rdečega križa „Skupaj smo“ , v okviru katerega se otrokom iz socialno prikrajšanih okolij zagotavljajo kulturne izkušnje, pomoč pri domačih nalogah, mentorstvo in druga pomoč (Slovenija); (v) projekt z nazivom „Spopadanje z ekonomsko ranljivostjo s priložnostmi za prostovoljstvo“, ki ga upravlja Karitas zadarske nadškofije (Hrvaška) in presega materialno pomoč ter pri katerem se udeležence spodbuja k sprejemanju ukrepov za obravnavanje vzrokov za revščino; ter (vi) razdeljevanje brošure skupaj s šolskimi torbami, ki vsebujejo nasvete za šolarje o najrazličnejših temah, od šole in dela do psiholoških težav (Avstrija).

    Večina držav članic je izvajala kombinacijo spremljevalnih ukrepov, le nekaj pa se jih je odločilo, da se bodo osredotočile na le eno ali dve dejavnosti. Med spremljevalnimi ukrepi, izvedenimi v letu 2018 (glej sliko 5), so bili:

    ·nasveti o pripravi in shranjevanju hrane (Belgija, Bolgarija, Estonija, Finska, Francija, Litva, Luksemburg, Poljska, Portugalska, Slovaška);

    ·izobraževalne dejavnosti za promocijo zdrave prehrane/kuharske delavnice (Belgija, Bolgarija, Češka, Estonija, Španija, Finska, Francija, Hrvaška, Italija, Litva, Luksemburg, Latvija, Malta, Poljska, Portugalska, Slovenija);

    ·svetovanje o zmanjševanju nastajanja odpadne hrane (Belgija, Bolgarija, Litva, Poljska, Portugalska);

    ·svetovanje o osebni higieni (Bolgarija, Madžarska, Litva, Latvija, Slovaška);

    ·napotitev na pristojne službe (npr. socialne/upravne) (Avstrija, Belgija, Bolgarija, Estonija, Španija, Finska, Francija, Irska, Italija, Litva, Luksemburg, Latvija, Malta, Slovaška);

    ·individualni kovčing in delavnice (Belgija, Bolgarija, Češka, Estonija, Grčija, Španija, Francija, Litva, Luksemburg, Latvija, Malta, Slovenija, Slovaška);

    ·psihološka in terapevtska podpora (Belgija, Bolgarija, Češka, Ciper, Estonija, Grčija, Madžarska, Italija, Litva, Latvija, Slovenija, Slovaška);

    ·svetovanje o upravljanju družinskega proračuna (Belgija, Bolgarija, Češka, Grčija, Finska, Italija, Litva, Latvija, Malta, Poljska, Portugalska, Slovaška);

    ·družabne in prostočasne dejavnosti (Češka, Grčija, Finska, Francija, Litva, Luksemburg, Poljska, Slovenija);

    ·izobraževalne dejavnosti in usposabljanje/programi za pridobivanje znanj in spretnosti (Estonija, Hrvaška, Italija, Litva, Malta, Slovenija);

    ·zagotavljanje pravnih storitev (Belgija, Estonija, Francija, Italija, Litva, Slovaška);

    drugo (Belgija, Estonija, Finska, Irska, Italija, Latvija, Malta, Slovenija).

    Slika 5: Vrste spremljevalnih ukrepov, izvedenih v letu 2018 (n=22)

    OP II – socialno vključevanje

    Tako kot v preteklih letih so ukrepe za socialno vključevanje izvedle Nemčija, Danska, Nizozemska in Švedska.

    V Nemčiji je bila glavna dejavnost namenjena doseganju novoprispelih odraslih in brezdomcev ter izboljšanju njihovega dostopa do svetovanja in ukrepov podpore. Nemčija je na tem področju že presegla različne cilje. Skoraj 90 % novoprispelih odraslih in brezdomcev, ki so v letu 2018 sodelovali v dejavnostih socialnega vključevanja, je pozneje izkoristilo socialne storitve (v primerjavi s ciljnim 50-odstotnim deležem). Do leta 2018 je bilo svetovanje zagotovljeno skupno 21 564 brezdomcem in osebam, ki jim grozi brezdomstvo, kar že presega specifični cilj programa. Dober napredek je bil dosežen tudi v zvezi z doseganjem novoprispelih predšolskih otrok (12 237) in njihovih staršev (13 734). Zato bi moral biti cilj, da se do leta 2020 doseže 19 700 otrok in staršev, dosegljiv.

    Na Danskem so se pogoji za brezdomce – in brezdomce iz drugih držav EU z dovoljenjem za prebivanje na Danskem – izboljšali zaradi dostopa do zavetišč in socialnih delavcev. Na podlagi dejavnosti na terenu so te osebe pridobile začasno nastanitev, udeležile so se lahko družabnih dogodkov in dogodkov za mreženje ter pridobile delovne izkušnje v zasebnem podjetju. Dejavnosti so bile prilagojene še posebno ranljivemu položaju brezdomnih migrantov, ki se srečujejo z jezikovnimi ovirami in drugimi izzivi. V obdobju 2014–2018 so te dejavnosti koristile skupno 1 412 posameznikom, kar že presega ciljno število (1 400), določeno za programsko obdobje 2014–2020.

    Na Nizozemskem se je v letu 2018 nadaljeval projekt „Elderly in the neighbourhood“ (Starejši v sosedstvu), v katerem sodeluje 776 udeležencev. To je manj kot leta 2017, vendar precej več kot leta 2016. Projekt je namenjen zmanjšanju socialne izključenosti med prikrajšanimi starejšimi. Vsi udeleženci so bili starejši od 65 let. Skupno število udeležencev v obdobju 2014–2018 je znašalo 2 274 oziroma 45 % ciljnega števila (5 000). Eden od glavnih rezultatov je bil, da je bilo po dveh letih izvajanja programa približno 84 % doseženih starejših še vedno vključenih, 45 % jih je navedlo, da so razširili svojo socialno mrežo, 35 % pa jih je okrepilo svoja digitalna in finančna znanja in spretnosti. Leta 2018 je bilo veliko pozornosti namenjene doseganju starejših z migrantskim ozadjem, na primer s turškimi ali maroškimi koreninami, ki jih ni lahko doseči in so zato praviloma izolirani. 29 % udeležencev v projektu ni bilo rojenih na Nizozemskem.

    Na Švedskem so bili ukrepi za socialno vključevanje osredotočeni na promocijo zdravja in osnovne informacije o švedski družbi, namenjeni pa so bili ogroženim iz drugih držav EU ali EGP. Glavne ciljne skupine so brezdomci (ali ljudje, ki jim grozi brezdomstvo), migranti, osebe tujega rodu, pripadniki manjšin in ženske. Doslej je program dosegel 2 016 ljudi, vključno s 414 leta 2018. Odstotek posameznikov, ki navajajo, da so prejeli podporo ali pomoč, se je med letoma 2016 in 2018 povečal s 43 % na 84 %. Med letoma 2016 in 2018 se je povečal tudi delež posameznikov, ki poročajo o izboljšanju pogojev za upravljanje zdravja in higiene, in sicer z 38 % na 82 %. To precej presega ciljni 40-odstotni delež za oba kazalnika.

    Ovire pri izvajanju

    O ovirah pri izvajanju je poročalo 19 držav članic. Te ovire so vključevale: (i) preostale logistične izzive, na primer pri zagotavljanju in shranjevanju (Grčija, Finska, Madžarska, Portugalska); (ii) pravne težave, na primer javna naročila ali varstvo podatkov (Belgija, Bolgarija, Estonija, Grčija, Madžarska, Italija, Malta, Portugalska, Romunija); (iii) pomanjkanje zmogljivosti partnerskih organizacij (Danska, Madžarska, Poljska); (iv) izzive pri doseganju ciljnih skupin (Estonija, Madžarska, Latvija, Poljska in Švedska); (v) izzive pri spremljanju in zbiranju podatkov o končnih prejemnikih (Madžarska, Italija, Romunija); ter (vi) težave z razdeljenimi dobrinami, na primer s kakovostjo, raznolikostjo in težo 10 (Francija, Madžarska). Romunija se je spopadala tudi s splošnimi izzivi pri izvajanju, predvsem s težavami v zvezi z javnim naročanjem in zmogljivostjo. V letu poročanja kljub rednemu spremljanju in podpori Komisije ter aktivni uporabi razpoložljive tehnične pomoči za izboljšanje zmogljivosti organa upravljanja FEAD ni bilo mogoče rešiti težav.

    Prožnost FEAD ter tesno sodelovanje med organi upravljanja in partnerskimi organizacijami sta državam pomagala, da so se uspešno spopadle s številnimi od teh ovir. V Italiji je organ upravljanja organiziral sestanek z upravičenci do materialne pomoči, da bi zagotovil dodatno podporo pri težavah z izvajanjem. Francija je leta 2018 spremenila svoj sistem upravljanja in sprejela nove postopke, zlasti za notranji nadzor, logistiko in tehnično pomoč, za končanje revizijske sledi programa.

    Horizontalna načela

    V členu 5 uredbe o FEAD so opredeljena horizontalna načela, ki jih je treba uporabljati pri vseh vidikih načrtovanja in izvajanja sklada. Ta vključujejo dopolnjevanje financiranja, enakost spolov, preprečevanje diskriminacije, preprečevanje nastajanja odpadne hrane, uravnoteženo prehrano ter okoljske in podnebne vidike. Države članice bi morale spoštovati ta načela in o njih poročati v svojih letnih poročilih o izvajanju.

    Države članice upoštevajo ta splošna načela. Načelo dopolnjevanja upoštevajo tako, da uporabljajo druge instrumente financiranja. V Estoniji je ministrstvo za socialne zadeve tudi posredniški organ za ESS, s čimer se zagotavljata enoten pregled in pretok informacij o storitvah, ki jih zagotavljata oba sklada. Finska je poročala o sinergijah s projekti socialnega vključevanja, sofinanciranimi iz ESS, ki se uporabljajo kot spremljevalni ukrepi k razdeljevanju hrane v okviru FEAD.

    Več držav članic je pojasnilo, kako uporabljajo načelo enakosti spolov. Češka izvaja ukrepe za doseganje mater samohranilk, za katere se šteje, da so še posebno ranljiva skupina. Nemčija se osredotoča na svetovanje ženskam o varstvu in vzgoji otrok ter zdravstvenih vprašanjih, za partnerske organizacije pa je pripravila informativne preglede v zvezi s spoloma. Na Švedskem sta dva projekta izrecno namenjena obravnavanju zdravja žensk, drugi projekti pa so bili prilagojeni, da bi bili bolje ciljno osredotočeni na ženske. Na Švedskem in Nizozemskem so ženske obsegale 80 % prejemnikov pomoči pri socialnem vključevanju.

    Večina držav članic je izrecno navedla ukrepe za preprečevanje diskriminacije. Nemčija in Latvija zagotavljata smernice in delavnice o nediskriminaciji. Na Madžarskem se upoštevajo posebne potrebe invalidnih oseb. Na primer razdeljevanje hrane se izvaja v prostorih brez ovir, zagotavlja pa se tudi pomoč pri prevzemu paketov hrane. Luksemburg invalidom zagotavlja dostopnost. Bolgarija trdi, da FEAD prispeva k enakim možnostim z zagotavljanjem specifičnih obrokov glede na etničnost in vero.

    Pri večini nacionalnih programov FEAD se prednostno obravnavajo ukrepi za spopadanje z nastajanjem odpadne hrane. Irska zmanjšuje nastajanje odpadne hrane z združevanjem hrane, zbrane v supermarketih, s hrano, zagotovljeno v okviru FEAD. Na Malti in v Španiji so paketi hrane prilagojeni potrebam oseb, ki jih prejemajo, da bi se preprečilo nastajanje odpadkov. Slovenija prednostno obravnava učinkovitost sistema razdeljevanja hrane, da bi zagotovila, da ljudje prejmejo hrano hitro in precej pred datumi izteka roka uporabnosti. V Belgiji se v okviru FEAD razdeljuje sveža juha, pripravljena iz neprodane hrane. Poleg tega Belgija spodbuja donacije hrane z oprostitvijo plačila DDV in pogodbo, sklenjeno med sektorjem pomoči v hrani in velikimi trgovci na drobno. V Franciji je med partnerskimi organizacijami splošno razširjeno upoštevanje zakonodaje o preprečevanju nastajanja odpadkov iz leta 2016, zaradi česar se je precej zmanjšalo nastajanje odpadne hrane. Leta 2016 je bilo razpisnim postopkom za izbiro dobaviteljev dodano merilo za upoštevanje ogljičnega odtisa prevoza živil. Na Hrvaškem je v razpisni dokumentaciji v zvezi s pomanjkanjem hrane, osnovno materialno prikrajšanostjo in tehnično pomočjo določen način, kako preprečevati nastajanje odpadne hrane, zagotoviti varnost proizvodov ter varstvo javnega zdravja in okolja. V Litvi se vsi nerazdeljeni paketi hrane zagotovijo menzam, ki pripravljajo in zagotavljajo hrano brezdomcem.

    Številne države članice so navedle, da razdeljujejo raznoliko in prehransko uravnoteženo hrano. V Franciji so obroki prilagojeni starosti in življenjskim razmeram ljudi, ki jih prejemajo. Na Portugalskem naj bi paketi hrane izpolnjevali vsaj 50 % potreb posameznika po energiji in hranilih, dnevni obroki pa vključujejo vsako od sedmih skupin živil. Na Slovaškem je sestavo paketov hrane ocenil organ za javno zdravje, da bi se zagotovilo ustrezno prehransko ravnotežje. Estonija se je v zvezi s paketi hrane posvetovala z nacionalnim inštitutom za razvoj zdravja, ki je priporočil, naj se izključijo najpogostejši alergeni (npr. oreški in živila, ki jih vsebujejo). Bolgarija je upoštevala navodila ministrstva za zdravje in povratne informacije prejemnikov. Latvija je organizirala dejavnosti za promocijo zdravja, na primer v zvezi z zdravo prehrano in življenjskim slogom, vprašanji varstva in vzgoje otrok, preprečevanjem odvisnosti, spretnostmi in znanjem na področju prve pomoči, ukrepanjem v izrednih razmerah in preprečevanjem bolezni. 

    Številne države članice upoštevajo podnebne in okoljske vidike. Avstrija poroča, da so bili iz okoljskih razlogov izbrani visokokakovostni, trpežni proizvodi. Na Češkem se v okviru FEAD naročajo samo okolju prijazni proizvodi, ki spodbujajo recikliranje. Partnerske organizacije izbirajo proizvode iz košarice blaga glede na potrebe strank. Tako se najbolj zmanjšuje tveganje razdeljevanja nezaželenih potrebščin in preprečuje nastajanje odpadkov.

    Ocene

    Podrobne ocene kažejo, da so učinki dejavnosti FEAD v posameznih državah članicah na splošno pozitivni. Na primer v poročilu Luksemburga je bilo ugotovljeno, da lahko država zaradi podpore FEAD sprosti svoj proračun za druge javne potrebe. Na Portugalskem je nacionalna študija dokazala, da je pomoč v hrani omogočila boljše upravljanje družinskega proračuna 72 % ljudi, vključenih v OP. V oceni Francije so bile zaradi zapletene in večrazsežnostne narave revščine izpostavljene negotovosti v zvezi s povezavo med programom FEAD in zmanjšanjem revščine. Vendar bi bilo treba pozitivni učinek pomoči v hrani proučiti v daljšem obdobju, saj je pomoč v hrani prvi stik z ljudmi v stiski ter odpira možnosti za posamezniku prilagojeno podporo.

    Nekatere države članice so uporabile specifična merila za oceno in/ali ocenile specifična vprašanja. Belgija je opravila tržno raziskavo, da bi ugotovila, katere zdrave proizvode bi bilo mogoče kupiti in razdeliti s čim manjšim vplivom na okolje. Grčija je proučila prispevek programa k boju proti neustrezni prehranski varnosti, tj. ali sta bila s programom dosežena vnos hranilnih snovi v skladu z znanstvenimi priporočili in izboljšanje kakovosti življenja prejemnikov. 

    Okvir 2Dejavnosti ocenjevanja na Irskem in v Španiji

    Na Irskem organ upravljanja FEAD redno izvaja ankete med zainteresiranimi stranmi. Glavni ugotovitvi sta, da podpora pozitivno vpliva na prikrajšane osebe, pri čemer jim pomaga napredovati v življenju in razširiti socialne stike, ter omogoča sprostiti denar za druge nujne ukrepe. Priporočena je bila visoka kakovost kompletov šolskih potrebščin, otroci, ki so jih prejeli, pa so bili zelo zadovoljni, ker so imeli izdelke podobne kakovosti kot njihovi prijatelji. Med ključnimi koristmi je tudi dejstvo, da so lahko banke hrane povečale razdeljevanje in zagotovile njegovo rednost. Pole tega je lahko glavna partnerska organizacija FoodCloud Hubs združila hrano, zbrano v supermarketih, s hrano, financirano iz FEAD. To je pozitivno za okolje, saj odlaganje manjše količine odpadne hrane na odlagališčih pomeni manj emisij ogljika.

    V Španiji sta Rdeči križ in zveza bank hrane leta 2018 opravila celovito oceno FEAD 11 . V svojem poročilu ugotavljata, da upravičenci zelo cenijo podporo FEAD – 96 % bi jo priporočilo drugim, 76 % pa jih trdi, da se zaradi zagotovljene hrane „izognejo številnim težavam“. Po drugi strani poročilo potrjuje, da program kljub pomoči pri odpravljanju skrajnih oblik revščine in podpori prehrane družin ne zadostuje, da bi se lahko družine in posamezniki sami rešili iz negotovega položaja.

    5.SKLEPI

    Finančne obveznosti na podlagi programa FEAD  so se precej povečale in leta 2018 dosegle 762,2 milijona EUR. Kumulativni predvideni odhodki za obdobje 2014–2018 so znašali skoraj 2 732 milijonov EUR oziroma 61 % skupnih sredstev programov (financiranje EU in nacionalno sofinanciranje). To kaže, da se proračun FEAD izvršuje v skladu z načrtom. Tudi plačila so se precej povečala, pri čemer so vmesna plačila Komisije do 31. decembra 2019 presegla 38 % skupnih dodeljenih sredstev za obdobje 2014–2020 (25 % do konca leta 2018).

    Večina držav članic je nadaljevala ustaljeno preteklo prakso pri zagotavljanju in dosegla dober napredek pri uresničevanju svojih ciljev. Leta 2018 je 26 držav članic uspešno zagotavljalo pomoč FEAD. Pomoč v hrani je v primerjavi s preteklim letom na splošno ostala nespremenjena. Zagotavljanje osnovne materialne pomoči se je še naprej povečevalo, pri čemer je bilo leta 2018 razdeljene 29 % več pomoči kot leta 2017. Ciper, Madžarska in Litva so leta 2018 prvič razdeljevale osnovno materialno pomoč. Kljub temu pa so nekatere težave pri izvajanju še vedno prisotne, predvsem zamude ter izzivi v zvezi z logistiko, pravnimi vidiki, doseganjem ciljnih skupin, spremljanjem in ocenjevanjem ter pomanjkanjem zmogljivosti partnerskih organizacij. Večini držav članic je zaradi zaupanja in sodelovanja zainteresiranih strani uspelo rešiti te težave, čeprav je bilo treba v nekaterih primerih spremeniti programe. Romunija pa navkljub pozornemu spremljanju Komisije zaradi institucionalnih sprememb in nenehnih težav pri javnem naročanju leta 2018 ni zagotavljala pomoči.

    Po ocenah je podporo FEAD leta 2018 prejelo skoraj 13 milijonov ljudi. Podpora FEAD se je z leti izkazala za stabilno. Pomoč v hrani je še naprej najpogostejša vrsta pomoči. Od skupnega števila končnih prejemnikov leta 2018 jih je več kot 12,5 milijona (92 %) prejelo pomoč v hrani, približno 998 000 (7 %) pa osnovno materialno pomoč, medtem ko jih je skoraj 39 000 sodelovalo v programih socialnega vključevanje (OP II FEAD). Tako kot v preteklih letih so otroci še naprej največja skupina prejemnikov (29 % vseh končnih prejemnikov). Med posebnimi ciljnimi skupinami so bili brezdomci (7 %) in invalidi (5 %). Po ocenah je bilo 10 % tistih, ki so prejeli podporo, migrantov, oseb tujega rodu ali pripadnikov manjšine, 8 % pa oseb, starih 65 let ali več.

    Tako kot v preteklih letih poročila kažejo, da je bila prožnost FEAD ključna za njegovo uspešno in učinkovito izvajanje. Zelo pomembna je bila vloga partnerskih organizacij pri poznavanju ciljnih skupin in delu na terenu. FEAD pa je partnerskim organizacijam pomagal, da so postale učinkovitejše, tudi v smislu časa razdeljevanja in institucionalnega sodelovanja. Poleg tega so se lahko države članice in partnerske organizacije same odločale, kako in kdaj doseči ciljne skupine, to pa je bilo ključno za vzpostavitev odnosov vzajemnega zaupanja s končnimi prejemniki.

    Spremljevalni ukrepi so se dobro uveljavili in postali bolj raznoliki. Po podatkih iz poročil so vse države članice, ki so leta 2018 izvajale OP I v okviru FEAD, uvedle spremljevalne ukrepe. Najpogostejša vrsta spremljevalnih ukrepov so bile izobraževalne storitve za promocijo zdrave prehrane/kuharske delavnice, sledili pa so individualni kovčing in delavnice ter psihološka in terapevtska podpora. Napotitev na pristojne službe je bila še naprej ključen prvi korak za izhod iz revščine. Na splošno se je oblikoval raznolik nabor dobrih praks.

    Države članice na splošno poročajo, da so upoštevale horizontalna načela. Vse so zagotovile, da je bila pomoč enako dostopna moškim in ženskam, večina pa jih je poudarila, da ni bilo diskriminacije na podlagi spola, rase ali etničnega porekla, vere ali prepričanja, invalidnosti, starosti ali spolne usmerjenosti. Nekatere države članice so si prizadevale zagotoviti, da je vsebina paketov hrane FEAD ustrezala zahtevam partnerskih organizacij in končnih prejemnikov, da bi se preprečilo nastajanje odpadne hrane. Države članice so si prizadevale zagotoviti predvsem zdrava živila, pozornost pa so namenile tudi shranjevanju in pravočasnemu razdeljevanju ter uporabi recikliranih materialov. Ti vidiki so prispevali tudi k varstvu podnebja in okolja.

    Z začetkom zadnjih faz izvajanja FEAD se pozornost preusmerja v uspešno vključevanje podpore najbolj ogroženim v program ESS+. Komisija je s predlogom o ESS+ iz leta 2018 določila temelje za uspešno nadaljevanje podpore najbolj ogroženim. Sedanja pogajanja sozakonodajalcev so pokazala, da se namera o ustvarjanju sinergij, poenostavitvi in zanesljivi vključitvi podpore v širši pristop k socialnemu vključevanju zelo ceni. Zdaj je pomembno, da se pogajanja uspešno končajo, da se lahko začne zadnja faza dialoga o načrtovanju ESS+, programi pa predložijo brez zamude. Program ESS+ bo ključen pri podpiranju gospodarskega in socialnega okrevanja po koronavirusni pandemiji ter spodbujanju pravičnega prehoda na podnebno nevtralno gospodarstvo v skladu s cilji evropskega zelenega dogovora 12 in v kombinaciji s Skladom za pravični prehod 13 . Poleg tega bo ključen program za uresničevanje evropskega stebra socialnih pravic 14 .

    (1)

    Uredba (EU) št. 223/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim (UL L 72, 12.3.2014, str. 1). Uredba je bila spremenjena avgusta 2018 z revizijo finančne uredbe: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX:02014R0223-20180802 .

    (2)

    Časovni zamik pri splošnem zbirnem poročanju se je pojavil, ker so države članice predložile poročila o izvajanju sredi leta 2019, nato pa je Komisija v zvezi s poročili izvedla postopek potrditve.

    (3)

    https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/qanda_20_574.

    (4)

    Več držav članic je posodobilo nekatere vrednosti skupnih kazalnikov vložka za leta 2015, 2016 in 2017. Zato se lahko vrednosti, sporočene v tem oddelku, razlikujejo od vrednosti, objavljenih v preteklih letih.

    (5)

    Italija je leta 2018 začela razdeljevati osnovno materialno pomoč v okviru ukrepa 4, vendar ni vnesla podatkov v sistem spremljanja.

    (6)

    V primeru operativnih programov, pri katerih se pomoč v hrani in osnovna materialna pomoč zagotavljata istim ljudem, je bilo očitno prekrivanje na podlagi podatkov iz letnih poročil o izvajanju odšteto zaradi sporočanja združenih podatkov.

    (7)

    Organi Bolgarije so v svojem poročilu o izvajanju leta 2018 spremenili kazalnike rezultatov za to leto in pretekla leta. Zato se lahko vrednosti v tem sporočilo razlikujejo od vrednosti, sporočenih v preteklih letih.

    (8)

    Tudi zaradi povečanja razdeljevanja hrane na Portugalskem, kjer je delež sadja in zelenjave velik.

    (9)

    Izvod revije iz leta 2018 je bil namenjen zdravi prehrani, vseboval pa je priporočila strokovnjaka za prehrano za zdrave recepte s hrano iz paketov. Revija vključuje tudi kontaktne podatke 38 organizacij, ki lahko zagotavljajo dodatno podporo.

    (10)

    Navedene so bile tudi druge, bolj specifične težave, na primer v zvezi z: nerazdeljeno hrano (Grčija), uničenimi ali poškodovanimi dobrinami (Grčija), napačnim izračunom posameznega kazalnika, ki ga je opravil organ upravljanja in ga je treba popraviti (Ciper), nezadostno količino hrane, zagotovljene ciljni skupini (Hrvaška), upravnim bremenom in omejenimi finančnimi viri (Estonija), nizko stopnjo interesa partnerskih organizacij (Slovaška), ukrepi, ki se takrat niso šteli za ustrezne, zaradi česar so nastale zamude pri izvajanju (Romunija), družbenimi odnosi do ciljne skupine (Švedska).

    (11)

    Španski Rdeči križ (2018): „FEAD impact assessment in Spain“ (Ocena vpliva FEAD v Španiji).

    (12)

      https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:b828d165-1c22-11ea-8c1f-01aa75ed71a1.0015.02/DOC_1&format=PDF .

    (13)

      https://ec.europa.eu/regional_policy/sl/newsroom/news/2020/01/14-01-2020-financing-the-green-transition-the-european-green-deal-investment-plan-and-just-transition-mechanism .

    (14)

      https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=sl&catId=1226&furtherNews=yes&newsId=9524 .

    Top

    Bruselj, 8.6.2020

    COM(2020) 226 final

    PRILOGA

    k

    POROČILU KOMISIJE SVETU IN EVROPSKEMU PARLAMENTU

    Povzetek letnih poročil o izvajanju za operativne programe, ki jih je Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim sofinanciral v letu 2018


    I.Skupni kazalniki vložka (OP I in OP II) v obdobju 2014–2020 1  

    Država članica

    Kazalnik št. 1

    Kazalnik št. 2

    Kazalnik št. 2a

    Kazalnik št. 2b

    Kazalnik št. 3

    Skupni znesek upravičenih javnih odhodkov, odobrenih v dokumentih, ki določajo pogoje za podporo dejavnostim (v EUR)

    Skupni znesek upravičenih javnih odhodkov, ki so jih imeli upravičenci in so bili plačani pri izvajanju dejavnosti (v EUR)

    Skupni znesek upravičenih javnih odhodkov, ki so jih imeli upravičenci in so bili plačani pri izvajanju dejavnosti, povezanih z zagotavljanjem pomoči v hrani, kadar je ustrezno (v EUR)

    Skupni znesek upravičenih javnih odhodkov, ki so jih imeli upravičenci in so bili plačani pri izvajanju dejavnosti, povezanih z zagotavljanjem osnovne materialne pomoči, kadar je ustrezno (v EUR)

    Skupni znesek upravičenih javnih odhodkov, prijavljenih Komisiji (v EUR)

    Obdobje

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    AT

    3 088 902,00

    11 996 936,00

    3 266 157

    11 778 408

    3 246 160,93

    11 034 678,76

    2 730 806,89

    8 363 437,36

    BE

    13 681 679,96

    64 831 366,42

    11 463 452

    53 028 238

    11 035 269,85

    51 116 166,30

    8 378 048,63

    44 661 222,10

    BG

    14 275 286,59

    114 162 079,85

    28 509 630

    76 252 082

    27 103 214,40

    72 946 734,65

    18 289 389,46

    54 444 227,85

    CY

    675 698,00

    3 248 570,00

    975 519

    1 334 999

    295 283,35

    584 414,75

    680 235,47

    680 235,47

    672 850,82

    890 460,32

    CZ

    6 454 755,85

    21 471 853,29

    5 770 270

    11 161 374

    3 808 699,75

    6 654 561,07

    1 961 599,88

    3 779 073,82

    3 731 145,48

    7 241 764,47

    EE

    1 197 024,00

    5 529 154,00

    1 197 024

    5 523 600

    1 197 024,00

    5 523 600,00

    866 310,00

    4 517 140,43

    EL

    25 988 166,11

    95 654 039,01

    34 815 109

    59 562 654

    29 413 865,24

    50 846 141,66

    5 401 243,85

    8 716 512,53

    36 867 818,79

    58 562 974,06

    ES

    100 752 032,48

    425 654 015,79

    89 316 571

    390 392 524

    85 487 074,62

    371 802 405,25

    46 177 639,16

    298 320 479,68

    FI

    3 861 000,00

    18 564 000,00

    3 764 999

    11 058 888

    3 636 853,58

    10 556 259,53

    3 772 275,93

    11 058 887,68

    FR

    84 980 186,61

    407 761 302,26

    81 240 469

    338 890 709

    80 963 893,93

    338 264 426,85

    47 650 006,06

    130 553 688,44

    HR

    13 771 944,04

    28 619 760,31

    8 184 204

    15 786 959

    6 835 776,01

    12 574 768,94

    1 044 392,86

    2 325 173,14

    9 069 121,06

    12 505 793,88

    HU

    115 461 946,72

    23 929 502

    27 582 097

    21 778 803,74

    25 425 004,48

    1 950 088,68

    1 950 088,68

    22 633 550,46

    25 558 573,48

    IE

    5 117 151,43

    8 564 513,35

    5 089 231

    8 427 163

    3 935 000,00

    7 187 842,90

    1 154 230,66

    1 239 320,17

    2 984 111,56

    6 065 592,36

    IT

    45 990 000,00

    254 300 000,00

    48 293 854

    203 068 693

    48 293 853,95

    203 068 692,89

    24 496 847,37

    123 053 436,64

    LT

    6 000 000,00

    66 857 522,24

    8 313 753

    39 565 368

    7 558 387,03

    38 810 002,16

    755 365,91

    755 365,91

    8 602 357,35

    33 414 564,73

    LU

    513 800,00

    2 766 745,00

    494 229

    2 217 368

    381 947,24

    1 439 499,52

    112 281,40

    478 806,93

    762 818,42

    LV

    7 027 253,00

    33 785 129,00

    5 598 708

    19 085 482

    4 485 968,00

    15 145 327,47

    815 094,00

    2 649 741,52

    5 407 220,00

    17 590 052,45

    MT

    4 640 777,00

    636 538

    2 236 351

    558 162,48

    2 092 800,52

    586 858,78

    1 716 230,22

    PL

    91 050 037,71

    342 000 684,07

    93 006 446

    271 340 072

    93 006 445,91

    271 340 072,12

    59 094 413,95

    220 664 547,28

    PT

    11 951 177,09

    113 412 866,59

    17 925 083

    40 123 040

    16 764 377,66

    38 401 202,35

    13 778 680,94

    34 685 174,76

    RO

    285 554 835,89

    465 653 226,30

    1 463 069

    171 989 502

    170 526 432,36

    1 463 069,33

    1 463 069,33

    76 622 690,32

    SI

    3 731 600,00

    18 212 028,64

    3 622 935

    11 940 038

    3 492 828,47

    11 495 157,31

    3 063 137,10

    9 718 850,42

    SK

    14 866 066,68

    40 745 143,85

    10 546 558

    21 547 183

    9 960 631,27

    19 792 140,32

    284 612,10

    908 339,10

    9 916 330,66

    20 811 575,91

    DE

    18 454 621,97

    53 714 548,12

    6 965 516

    33 785 914

    13 612 441,48

    16 246 970,30

    DK

    745 962,34

    1 704 226,89

    685 581

    1 595 179

    634 067,99

    1 448 592,36

    NL

    4 640 778,05

    888 871

    1 982 661

    399 515,00

    1 067 025,79

    SE

    2 517 071,00

    8 026 184,00

    1 918 931

    4 145 889

    1 865 890,00

    2 705 755,02

    Skupaj

    762 246 252,75

    2 731 979 396,75

    497 882 207,30

    1 835 402 431,30

    459 993 360,48

    1 725 593 653,40

    18 868 375,07

    35 980 405,36

    345 280 834,92

    1 223 252 526,73

    II.Skupni kazalniki učinka za razdeljeno pomoč v hrani (OP I) v obdobju 2014–2020 2

    Država članica

    Kazalnik št. 4

    Kazalnik št. 5

    Kazalnik št. 6

    Kazalnik št. 7

    Kazalnik št. 8

    Kazalnik št. 9

    Količina sadja in zelenjave (v tonah)

    Količina mesa, jajc, rib, morskih sadežev (v tonah)

    Količina moke, kruha, krompirja, riža in drugih škrobnih proizvodov (v tonah)

    Količina sladkorja (v tonah)

    Količina mlečnih proizvodov (v tonah)

    Količina maščob, olja (v tonah)

    Obdobje

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    AT

    BE

    1 296,46

    6 534,02

    69,51

    1 547,50

    1 904,58

    9 651,68

    79,06

    567,37

    3 606,83

    14 647,04

    351,44

    1 469,09

    BG

    6 714,95

    12 633,72

    2 750,25

    5 482,23

    8 953,91

    25 280,44

    1 179,23

    4 046,54

    778,98

    1 460,96

    1 232,63

    1 493,97

    CY

    16,06

    32,07

    8,45

    16,88

    26,76

    53,45

    8,45

    16,88

    CZ

    159,07

    347,88

    132,59

    347,22

    262,88

    638,96

    82,95

    212,78

    196,30

    376,60

    79,40

    201,39

    EE

    55,00

    148,00

    139,00

    717,00

    150,00

    860,00

    90,00

    375,00

    278,00

    EL

    1 797,47

    7 914,42

    1 439,32

    4 456,59

    2 797,94

    5 065,85

    670,05

    1 906,42

    862,66

    2 380,08

    617,88

    1 591,78

    ES

    18 552,48

    68 659,94

    4 694,87

    18 352,63

    11 713,78

    68 184,82

    37 390,99

    148 355,78

    4 442,27

    17 724,64

    FI

    207,02

    663,47

    1 295,03

    4 323,68

    132,81

    444,66

    FR

    7 350,80

    36 299,31

    4 714,31

    20 081,77

    10 094,12

    50 262,29

    1 989,11

    12 281,08

    39 871,07

    204 279,98

    2 536,32

    15 283,31

    HR

    366,10

    2 056,49

    141,45

    575,79

    689,87

    2 866,95

    107,51

    568,70

    188,06

    1 134,47

    93,22

    498,88

    HU

    639,06

    755,02

    273,97

    304,93

    1 942,53

    2 483,69

    619,43

    718,29

    322,37

    509,38

    562,62

    661,48

    IE

    330,00

    625,19

    52,00

    75,80

    413,00

    715,77

    199,00

    351,50

    6,51

    IT

    1 360,19

    18 998,42

    631,18

    2 751,10

    20 842,94

    92 963,09

    539,76

    4 351,49

    8 501,64

    65 178,70

    2 499,21

    11 207,45

    LT

    272,76

    850,09

    363,89

    1 291,78

    2 559,62

    14 859,69

    709,62

    3 379,72

    434,85

    1 310,56

    680,80

    3 091,17

    LU

    415,00

    1 041,00

    137,00

    840,00

    279,00

    789,00

    58,00

    221,00

    560,00

    1 695,00

    63,00

    283,00

    LV

    21,42

    48,34

    289,93

    867,62

    1 241,65

    4 750,53

    164,36

    545,60

    133,14

    532,36

    161,61

    655,06

    MT

    56,96

    212,90

    15,22

    57,06

    60,32

    225,72

    39,35

    147,05

    PL

    15 725,56

    49 129,98

    10 109,13

    39 863,81

    12 853,25

    61 804,78

    5 654,37

    26 280,41

    12 011,52

    52 650,55

    5 142,53

    20 071,82

    PT

    5 326,68

    8 039,80

    2 011,94

    3 927,80

    1 431,64

    5 226,53

    981,00

    3 495,62

    9 255,46

    151,66

    1 540,86

    RO

    22 210,00

    80 692,00

    22 247,00

    30 164,00

    SI

    1 156,48

    6 146,81

    1 747,52

    6 866,89

    498,40

    1 378,06

    SK

    546,27

    1 384,08

    537,17

    1 361,02

    2 549,27

    6 459,09

    364,18

    922,72

    145,67

    369,09

    364,18

    922,72

    Skupaj

    61 002,29

    215 710,67

    28 718,20

    125 792,00

    83 218,57

    444 304,82

    12 506,63

    79 956,62

    110 427,83

    511 618,00

    19 477,17

    108 516,68



    Država članica

    Kazalnik št. 10

    Kazalnik št. 11

    Kazalnik št. 11a

    Kazalnik št. 11b

    Kazalnik št. 12

    Kazalnik št. 13

    Količina pripravljene hrane, drugih živil (ki ne spadajo v zgoraj navedene kategorije)

    (v tonah)

    Skupna količina razdeljene pomoči v hrani (v tonah)

    Delež živil, za katera so bili iz OP plačani le prevoz, distribucija in skladiščenje (v %)

    Delež živil, ki jih sofinancira FEAD, od skupne količine hrane, ki jo razdelijo partnerske organizacije (v %) 3

    Skupno število razdeljenih obrokov, ki jih delno ali v celoti financira OP (število) 4

    Skupno število razdeljenih paketov hrane, ki jih delno ali v celoti financira OP (število) 5

    Obdobje

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    2018

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    AT

    BE

    952,77

    4 431,22

    8 260,65

    38 847,92

    50,00

    776 690

    5 573 258

    1 953 248

    8 518 569

    BG

    226,86

    561,67

    21 836,81

    50 959,53

    100,00

    11 499 324

    21 539 166

    600 003

    865 003

    CY

    59,72

    119,28

    100,00

    281 701

    562 642

    CZ

    186,07

    529,71

    1 099,26

    2 654,54

    55,00

    735 897

    1 025 040

    420 628

    820 715

    EE

    89,00

    317,00

    523,00

    2 695,00

    40,00

    36 041

    174 819

    EL

    1 455,01

    3 827,65

    9 640,33

    27 142,79

    78,00

    2 573 773

    5 745 500

    623 385

    183 533 585

    ES

    15 040,69

    85 499,75

    91 835,08

    406 777,56

    100,00

    30 684 658

    137 967 010

    3 754 578

    19 530 673

    FI

    268,36

    830,30

    1 903,22

    6 262,11

    45,00

    47 396

    170 590

    327 856

    986 355

    FR

    6 515,99

    28 102,55

    73 071,72

    366 590,29

    34,00

    54 249 743

    337 615 114

    HR

    117,90

    1 331,54

    1 704,11

    9 032,82

    81,45

    4 098 158

    5 394 705

    129 851

    429 672

    HU

    2 465,45

    2 631,29

    6 825,43

    8 064,08

    100,00

    1 024 560

    1 953 044

    562 613

    661 468

    IE

    327,00

    524,25

    1 321,00

    2 299,02

    63,00

    1 446 783

    3 287 766

    279 867

    637 339

    IT

    6 433,38

    24 770,08

    40 808,30

    220 220,33

    68,92

    18 801 412

    70 899 668

    11 595 378

    164 205 101

    LT

    914,21

    2 753,69

    5 935,75

    27 536,70

    52,32

    1 078 851

    5 558 175

    LU

    284,00

    1 920,00

    1 796,00

    6 789,00

    52,00

    21,00

    30 095

    76 253

    LV

    2 012,11

    7 399,51

    81,82

    330 060

    844 335

    322 427

    1 310 773

    MT

    10,23

    38,23

    182,08

    680,96

    32,00

    11 149

    37 122

    PL

    1 592,00

    2 481,16

    63 088,36

    252 282,51

    67,65

    1 769 096

    5 881 043

    6 720 013

    26 624 544

    PT

    484,96

    493,43

    12 902,50

    29 464,88

    73,65

    278 491

    1 155 639

    RO

    11 085,00

    166 398,00

    15 096 901

    SI

    570,22

    1 412,00

    3 972,62

    15 803,76

    70,55

    820 703

    3 533 024

    SK

    171,20

    379,63

    4 677,94

    11 798,35

    100,00

    41 997

    54 856

    364 181

    922 728

    Skupaj

    38 105,30

    173 920,15

    353 455,99

    1 659 818,94

    72,12 6

    74 111 505

    260 898 623

    84 159 101

    772 293 572

    III.Skupni kazalniki rezultatov za razdeljeno pomoč v hrani (OP I) v obdobju 2014–2020 7

    Država članica

    Kazalnik št. 14

    Kazalnik št. 14a

    Kazalnik št. 14b

    Kazalnik št. 14c

    Kazalnik št. 14d

    Kazalnik št. 14e

    Kazalnik št. 14f

    Skupno število oseb, ki prejemajo pomoč v hrani

    Število otrok, starih 15 let ali manj

    Število oseb, starih 65 let ali več

    Število žensk

    Število migrantov, udeležencev tujega rodu, pripadnikov manjšin (vključno z marginaliziranimi skupnostmi, kot so Romi)

    Število invalidov

    Število brezdomcev

    Obdobje

    2018

    2018

    2018

    2018

    2018

    2018

    2018

    AT

    BE

    393 824

    132 867

    36 368

    168 206

    118 448

    12 658

    19 929

    BG

    539 983

    138 078

    128 497

    300 670

    48 403

    133 469

    191

    CY

    1 766

    1 619

    883

    689

    CZ

    100 608

    44 664

    10 026

    40 668

    38 299

    9 612

    16 117

    EE

    22 920

    6 355

    2 223

    11 991

    4 492

    3 438

    1 000

    EL

    452 840

    102 979

    27 107

    225 953

    ES

    1 287 964

    397 913

    89 623

    677 181

    327 086

    24 550

    21 411

    FI

    281 330

    33 465

    81 726

    120 375

    29 967

    6 213

    2 222

    FR

    4 340 340

    1 505 296

    194 985

    2 291 810

    673 077

    HR

    42 421

    30 591

    12 262

    21 095

    1 774

    415

    4

    HU

    184 290

    114 616

    11 924

    37 737

    61 649

    56 449

    14 466

    IE

    151 863

    58 141

    12 539

    43 399

    22 303

    6 697

    24 497

    IT

    2 678 264

    501 596

    225 324

    1 037 555

    616 693

    39 838

    112 533

    LT

    197 196

    51 373

    14 866

    100 858

    2 082

    21 997

    334

    LU

    13 016

    3 854

    255

    6 768

    9 800

    401

    61

    LV

    69 643

    13 457

    13 954

    36 532

    949

    11 429

    924

    MT

    10 430

    6 527

    2 426

    7 453

    811

    70

    PL

    1 384 844

    386 095

    135 162

    706 671

    6 534

    246 152

    23 327

    PT

    79 037

    21 067

    4 752

    41 959

    7 821

    942

    16

    RO

    SI

    158 012

    30 633

    23 101

    83 156

    13 818

    5 988

    2 576

    SK

    191 810

    58 735

    4 247

    95 486

    8 086

    3 523

    Skupaj

    12 582 401

    3 639 921

    1 031 367

    6 056 406

    1 311 618

    588 404

    916 208



    IV.Skupni kazalniki učinka za razdeljeno osnovno materialno pomoč (OP I) v obdobju 2014–2020

    Država članica

    Kazalnik št. 15

    Kazalnik št. 15a

    Kazalnik št. 15b

    Kazalnik št. 15c

    Skupna denarna vrednost razdeljenih dobrin

    Skupna denarna vrednost dobrin za otroke

    Skupna denarna vrednost dobrin za brezdomce

    Skupna denarna vrednost dobrin za ostale ciljne skupine

    Obdobje

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    2018

    Kumulativno

    AT

    2 625 567

    9 973 338

    2 625 567

    9 973 338

    BE

    BG

    CY

    679 910

    679 910

    679 910

    679 910

    CZ

    757 821

    2 980 409

    270 721

    1 223 619

    81 882

    420 117

    405 218

    1 336 674

    EE

    EL

    2 923 408

    9 250 050

    531 966

    1 285 289

    19 365

    69 051

    2 393 896

    7 917 531

    ES

    FI

    FR

    HR

    720 712

    1 589 043

    246 131

    548 354

    2 495

    39 259

    472 086

    1 001 430

    HU

    1 884 295

    1 884 295

    1 884 295

    1 884 295

    IE

    1 160 693

    1 255 280

    1 155 431

    1 240 520

    6 462

    15 959

    IT

    LT

    1 344 033

    1 344 033

    LU

    112 281

    478 807

    112 281

    478 807

    LV

    712 513

    2 325 552

    712 513

    2 325 552

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    282 600

    892 950

    259 752

    828 336

    7 878

    18 306

    14 970

    46 308

    Skupaj

    13 203 834

    32 653 668

    8 366 286

    19 989 214

    111 620

    546 733

    3 404 913

    10 796 710

    (16)

    Kategorije dobrin, razdeljenih otrokom 8

    AT

    BE

    BG

    CY

    CZ

    EE

    EL

    ES

    FI

    FR

    HR

    HU

    IE

    IT

    LT

    LU

    LV

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    16a

    Oprema za novorojenčke

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    D

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    16b

    Šolske torbe

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    16c

    Pisarniški material, delovni zvezki, pisala, oprema za barvanje in druga oprema, ki je potrebna v šoli (brez oblačil)

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    D

    N

    D

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    16d

    Športna oprema (športni čevlji, dres, kopalke itd.)

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    16e

    Oblačila (zimski plašč, obutev, šolska uniforma itd.)

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    16f

    Drugo

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D 9

    N

    N

    N

    N

    D 10

    N

    N

    N

    N

    D 11

    N

    N

    N

    N

    N

    D 12

    (17)

    Kategorije dobrin, razdeljenih brezdomcem 13

    AT

    BE

    BG

    CY

    CZ

    EE

    EL

    ES

    FI

    FR

    HR

    HU

    IE

    IT

    LT

    LU

    LV

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    17a

    Spalne vreče/odeje

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    17b

    Pripomočki za kuhanje (lonci, ponve, pribor itd.)

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    17c

    Oblačila (zimski plašč, obutev itd.)

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    17d

    Gospodinjsko perilo (brisače, posteljnina)

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    17e

    Higienski pripomočki (komplet prve pomoči, milo, zobna ščetka, britev za enkratno uporabo itd.)

    N

    N

    N

    N

    D

    N

    D

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D

    17f

    Drugo

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D 14

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    (18)

    Seznam najpomembnejših kategorij dobrin, razdeljenih drugim ciljnim skupinam 15

    AT

    BE

    BG

    CY

    CZ

    EE

    ES

    EL

    FI

    FR

    HR

    HU

    IE

    IT

    LT

    LU

    LV

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    18a

    Kategorije je treba opredeliti

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D 16

    N

    N

    N

    N

    D 17

    N

    N

    D 18

    N

    N

    N

    N

    N

    N

    D 19

    V.Skupni kazalniki rezultatov za razdeljeno osnovno materialno pomoč 20  (OP I) v obdobju 2014–2020

    Država članica

    Kazalnik št. 19

    Kazalnik št. 19a

    Kazalnik št. 19b

    Kazalnik št. 19c

    Kazalnik št. 19d

    Kazalnik št. 19e

    Kazalnik št. 19f

    Skupno število oseb, ki prejemajo osnovno materialno pomoč

    Število otrok, starih 15 let ali manj

    Število oseb, starih 65 let ali več

    Število žensk

    Število migrantov, udeležencev tujega rodu, pripadnikov manjšin (vključno z marginaliziranimi skupnostmi, kot so Romi)

    Število invalidov

    Število brezdomcev

    Obdobje

    2018

    2018

    2018

    2018

    2018

    2018

    2018

    AT

    44 555

    41 295

    22 723

    22 278

    BE

    BG

    CY

    700

    700

    408

    310

    CZ

    71 810

    26 221

    15 053

    37 463

    22 855

    8 399

    11 032

    EE

    EL

    452 840

    62 921

    14 954

    127 890

    673

    ES

    FI

    FR

    HR

    23 941

    8 630

    11 197

    9 987

    3 298

    1 875

    251

    HU

    25 970

    24 879

    1 091

    12 985

    1 299

    IE

    40 743

    40 112

    20 500

    1 743

    IT

    LT

    197 196

    51 373

    14 866

    100 858

    2 082

    21 997

    334

    LU

    13 016

    3 854

    255

    6 768

    9 800

    401

    61

    LV

    17 439

    12 159

    8 371

    694

    777

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    110 223

    50 738

    31

    57 805

    2 464

    1 313

    Skupaj

    998 433

    322 882

    56 356

    393 864

    76 045

    37 212

    13 664



    VI.Skupni kazalniki učinka za pomoč pri socialnem vključevanju 21  (OP II) v obdobju 2014–2020

    Država članica

    Kazalnik št. 20

    Kazalnik št. 20a

    Kazalnik št. 20b

    Kazalnik št. 20c

    Kazalnik št. 20d

    Kazalnik št. 20e

    Kazalnik št. 20f

    Skupno število oseb, ki prejemajo pomoč pri socialnem vključevanju

    Število otrok, starih 15 let ali manj

    Število oseb, starih 65 let ali več

    Število žensk

    Število migrantov, udeležencev tujega rodu, pripadnikov manjšin (vključno z marginaliziranimi skupnostmi, kot so Romi)

    Število invalidov

    Število brezdomcev

    Obdobje

    2018

    2018

    2018

    2018

    2018

    2018

    2018

    DE

    37 062

    4 084

    480

    18 232

    31 575

    858

    6 508

    DK

    454

    31

    82

    382

    72

    454

    NL

    776

    776

    619

    209

    102

    SE

    414

    6

    1

    328

    413

    410

    Skupaj

    38 706

    4 090

    1 288

    19 261

    32 579

    1 032

    7 372

    (1)

     Države članice imajo možnost spremeniti vrednosti, ki so bile za kazalnik sporočene v preteklih letih. Stolpec „Kumulativno“, ki predstavlja vsoto vrednosti, sporočenih za vsak kazalnik od leta 2014, vključuje vse spremembe, ki so jih države članice vnesle za vrednosti, sporočene za obdobje 2014–2017, v svojih poročilih o izvajanju za leto 2018.

    (2)

     Kazalniki od 4 do 11 vključujejo kakršno koli obliko teh proizvodov, npr. sveža ali zamrznjena živila ali živila v pločevinkah.

    (3)

     Vrednosti za ta kazalnik so določene z informirano oceno partnerskih organizacij.

    (4)

     Kaj pomeni obrok, se lahko opredeli na ravni partnerske organizacije, dejavnosti ali organa upravljanja. Vrednosti za ta kazalnik so določene z oceno partnerskih organizacij.

    (5)

     Kaj pomeni paket hrane, se lahko opredeli na ravni partnerske organizacije, dejavnosti ali organa upravljanja. Paketov ni treba standardizirati glede na velikost ali vsebino. Vrednosti za ta kazalnik so določene z oceno partnerskih organizacij.

    (6)

     Vsota je izračunana kot tehtana aritmetična sredina.

    (7)

    Vrednosti za te kazalnike so določene na podlagi informirane ocene partnerskih organizacij. Ni niti pričakovano niti potrebno, da temeljijo na informacijah, ki jih predložijo končni prejemniki. Kazalnik 14 (vključno s 14a–14f) zagotavlja oceno števila oseb, ki so prejele pomoč, na finančno leto, zato je treba kumulativne vrednosti za skupno število oseb razlagati previdno, saj se je lahko ista oseba štela vsako leto. Poleg tega je treba kazalnika 14 in 19 (vključno z a–f) obravnavati skupaj, saj v nekaterih državah isti ljudje prejemajo pomoč v hrani in osnovno materialno pomoč ter se zato štejejo dvakrat.

    (8)

     Seznam vključuje vse zadevne kategorije, ki zajemajo najmanj 75 % razdeljenih dobrin.

    (9)

     Grčija razdeljuje druge izdelke (plenice za dojenčke, krpice za dojenčke), navedene pod kazalnikom 16f1, in oblačila za otroke, navedena pod kazalnikom 16f4.

    (10)

     Madžarska razdeljuje „razvojne pripomočke, razkužila in detergente, ki niso vključeni v kategorijo 16c“, navedene pod kazalnikoma 16f16 in 16f17.

    (11)

     Latvija razdeljuje „univerzalni detergent za perilo, pralni prašek (za barvno perilo), detergent za pomivanje posode, plenice, kremo za dojenčke in otroke, mlajše od 24 mesecev, vlažne krpice za dojenčke in male otroke, plenice (iz gaze) ter mila za dojenčke in male otroke“, navedene pod kazalniki 16f0 in 16f16–16f26.

    (12)

     Slovaška razdeljuje „higienske izdelke (zobna ščetka, zobna pasta, milo, šampon)“, navedene pod kazalnikom 16f0.

    (13)

     Seznam vključuje vse zadevne kategorije, ki zajemajo najmanj 75 % razdeljenih dobrin.

    (14)

     Grčija razdeljuje „druge izdelke (nosilne torbe)“, navedene pod kazalnikom 17f1.

    (15)

     Seznam vključuje vse zadevne kategorije, ki zajemajo najmanj 75 % razdeljenih dobrin.

    (16)

     Grčija razdeljuje „zobno pasto, zobne ščetke, milo, šampon, pralni prašek, univerzalni detergent, detergent za pomivanje posode, plenice za starejše, drugo“, navedene pod kazalnikoma 18f1–18f9.

    (17)

     Irska razdeljuje higienske pripomočke (komplet prve pomoči, milo, zobna ščetka, britev za enkratno uporabo itd.).

    (18)

     Luksemburg razdeljuje osnovne potrebščine – kategorije dobrin, razdeljenih drugim ciljnim skupinam (ID 18a–1).

    (19)

     Slovaška razdeljuje „higienske izdelke (zobna ščetka, zobna pasta, milo, šampon)“, navedene pod kazalnikom 18f0.

    (20)

     Vrednosti za te kazalnike so določene na podlagi informirane ocene partnerskih organizacij. Ni niti pričakovano niti potrebno, da temeljijo na informacijah, ki jih predložijo končni prejemniki. Kazalnik 19 (vključno z 19a–19f) zagotavlja oceno števila oseb, ki so prejele pomoč, na finančno leto, zato je treba združene vrednosti za skupno število oseb razlagati previdno, saj so bile iste osebe morda dosežene več kot enkrat. Poleg tega je treba kazalnika 14 in 19 (vključno z a–f) obravnavati skupaj, saj v nekaterih državah isti ljudje sočasno prejemajo pomoč v hrani in osnovno materialno pomoč ter se zato štejejo dvakrat.

    (21)

     Kazalnik 20 (vključno z 20a–20f) zagotavlja oceno števila oseb, ki so prejele pomoč, na finančno leto, zato je treba kumulativne vrednosti za skupno število oseb razlagati previdno, saj so bile iste osebe morda dosežene več kot enkrat.

    Top