EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0273

Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa na 83. plenarnem zasedanju Skupine držav proti korupciji (GRECO) glede sodelovanja Evropske unije kot opazovalke v skupini GRECO

COM/2019/273 final

Bruselj, 6.6.2019

COM(2019) 273 final

2019/0135(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa na 83. plenarnem zasedanju Skupine držav proti korupciji (GRECO) glede sodelovanja Evropske unije kot opazovalke v skupini GRECO


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.PREDMET UREJANJA PREDLOGA

Ta predlog se nanaša na sklep o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Skupini držav proti korupciji (GRECO) v zvezi s predvidenim sprejetjem odločitve glede statusa opazovalke za Evropsko unijo.

2.OZADJE PREDLOGA

Skupino GRECO je leta 1999 ustanovil Svet Evrope, da spremlja, ali države spoštujejo protikorupcijske standarde, ki so določeni v Kazenskopravni konvenciji o korupciji in Civilnopravni konvenciji o korupciji. Cilj te skupine je izboljšati sposobnost njenih članic za boj proti korupciji, tako da z dinamičnim postopkom vzajemnega ocenjevanja in medsebojnega pritiska spremlja njihovo skladnost s protikorupcijskimi standardi Sveta Evrope. Prek sistema vrednotenja prispeva k odkrivanju pomanjkljivosti nacionalnih protikorupcijskih politik ter spodbuja potrebne zakonodajne, institucionalne in praktične reforme.

Skupina GRECO ima trenutno 49 polnopravnih članic 1 in 10 opazovalcev 2 .

Sodelovanje EU v skupini GRECO je prednostna naloga pri sodelovanju med Evropsko unijo in Svetom Evrope. Medtem ko EU sodeluje s Svetom Evrope na podlagi memoranduma o soglasju, sprejetega leta 2007 3 , je skupina GRECO eden od maloštevilnih organov Sveta Evrope, s katerimi EU nima posebnega pravnega okvira za sodelovanje. EU ni prisotna na zasedanjih skupine GRECO, zato so možnosti za izmenjavo mnenj s skupino in njenimi članicami ter za sodelovanje v zadevah skupnega interesa na področju pravne države in boja proti korupciji zelo omejene.

Komisija je leta 2011 opredelila glavne cilje okrepljenega sodelovanja med EU in skupino GRECO ter analizirala možne načine za sodelovanje EU v dejavnostih skupine in koristi tega sodelovanja 4 . Leta 2012 je sledilo sporočilo Komisije 5 , ki je opredelilo dvostopenjski pristop za pristop EU k skupini GRECO, in sicer status polnopravne udeleženke 6 v prvi fazi in status polnopravne članice v drugi fazi.

Evropski parlament je v številnih poročilih in resolucijah ves čas podpiral sodelovanje EU v skupini GRECO, na primer v resoluciji iz leta 2016 o boju proti korupciji in z nadaljnjimi ukrepi na podlagi resolucije iz leta 2015 o organiziranem kriminalu, korupciji in pranju denarja, pa tudi v razpravi na plenarnem zasedanju leta 2018.

20. marca 2019 je izvršni direktor skupine GRECO predsedstvu Sveta poslal dopis, v katerem je predlagal, da se prouči možnost, da EU postane opazovalka v skupini GRECO. Status opazovalke bi EU omogočil, da sodeluje na zasedanjih skupine GRECO in ima dostop do vseh obravnavanih dokumentov. Kot opazovalka ne bi imela pravice do glasovanja, ne bi bila predmet ocenjevanja, ne bi sprejemala uradnih stališč v postopkih ocenjevanja in ne bi sodelovala v ocenjevalnih misijah. Od opazovalcev se ne zahtevajo finančni prispevki. Treba je poudariti, da so pravila enaka za vse opazovalce.

V skladu s členom 220 PDEU Unija v ustrezni obliki sodeluje z organi Združenih narodov in njihovimi specializiranimi agencijami, Svetom Evrope, Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi ter Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj. Za izvajanje tega člena sta zadolžena Visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko ter Komisija. Komisija je Evropski parlament in Svet uradno obvestila o svoji nameri, da zaprosi za status opazovalke v skupini GRECO za Evropsko unijo. Svet je na svojem zasedanju 6. junija 2019 izrazil podporo temu, da Unija postane opazovalka v skupini GRECO.

Komisija je 6. junija 2019 generalnemu sekretarju Sveta Evrope predložila prošnjo EU za to, da postane opazovalka 7 .

Čeprav želi EU v tej fazi postati opazovalka v skupini GRECO, to ne izključuje drugih možnih oblik sodelovanja v prihodnje, vključno s polnopravnim članstvom.

Skupina GRECO bo prošnjo EU verjetno obravnavala na plenarnem zasedanju, ki bo potekalo od 17. do 21. junija 2019. Odločitev bo sprejela soglasno. Če na plenarnem zasedanju ne bo doseženo soglasje, se lahko zadeva predloži Odboru ministrov, ki bo odločil z dvotretjinsko večino vseh svojih predstavnikov. Vse države članice EU so članice skupine GRECO in bodo sodelovale pri odločitvi o podelitvi statusa opazovalke EU v skupini GRECO.

Države članice morajo v skladu z načelom lojalnega sodelovanja prošnjo podpreti. Komisija se je tokrat kljub temu odločila, da bo predlog utemeljila na členu 218(9) PDEU. Tako bo zagotovljena še večja gotovost, da bodo države članice na plenarnem zasedanju skupine GRECO, po potrebi pa tudi na naslednji seji Odbora ministrov, enotno podprle odobritev statusa opazovalke EU.

3.PRAVNA PODLAGA

Glavni cilj skupine GRECO je izboljšati sposobnost svojih članic za boj proti korupciji. Pravna podlaga za predlagani sklep bi zato moral biti člen 83 PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.



2019/0135 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa na 83. plenarnem zasedanju Skupine držav proti korupciji (GRECO) glede sodelovanja Evropske unije kot opazovalke v skupini GRECO

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 83 v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Statutarna resolucija Sveta Evrope št. (93) 28 državam nečlanicam in mednarodnim organizacijam omogoča, da postanejo opazovalke na podlagi delnih in razširjenih sporazumov, na primer sporazuma o ustanovitvi skupine GRECO.

(2)Komisija je 6. junija 2019 generalnemu sekretarju Sveta Evrope predložila prošnjo za sodelovanje Unije v skupini GRECO kot opazovalke.

(3)Sodelovanje Evropske unije v skupini GRECO kot opazovalke ne izključuje njenega morebitnega prihodnjega sodelovanja v skupini GRECO kot polnopravne članice.

(4)Vse države članice Evropske unije so članice skupine GRECO.

(5)Pričakuje se, da bo skupina GRECO pozvana, da na 83. plenarnem zasedanju (Strasbourg, 17.–21. junij 2019) odloči o statusu opazovalke za Evropsko unijo.

(6)Če ta odločitev ne bo sprejeta na 83. plenarnem zasedanju skupine GRECO, ki bo potekalo od 17. do 21. junija 2019, ali na naslednjem plenarnem zasedanju skupine GRECO, bi morale države članice Evropske unije podpreti predložitev zadeve Odboru ministrov, v okviru katerega bi morale podpreti sprejem EU v skupino GRECO kot opazovalke.

(7)Zato je primerno določiti stališče, ki se bo v imenu Evropske unije zastopalo v zvezi s sprejetjem odločitve o statusu opazovalke za Evropsko unijo.

(8)Ta odločitev ne posega v načelo lojalnega sodelovanja in obveznost, ki že velja za vse države članice, da morajo podpreti prošnjo EU za status opazovalke.

(9)[V skladu s členom 3 Protokola št. 21 o stališču Združenega kraljestva in Irske glede območja svobode, varnosti in pravice, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, sta ti državi članici podali uradno obvestilo, da želita sodelovati pri sprejetju in uporabi tega sklepa.]

(10)[V skladu s členoma 1 in 2 Protokola št. 21 o stališču Združenega kraljestva in Irske glede območja svobode, varnosti in pravice, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, in brez poseganja v člen 4 navedenega protokola državi članici ne sodelujeta pri sprejetju in uporabi tega sklepa, ki zato zanju ni zavezujoč in se v njiju ne uporablja.]

(11)[V skladu s členoma 1 in 2 Protokola št. 22 o stališču Danske, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, Danska ne sodeluje pri sprejetju tega sklepa, ki zato zanjo ni zavezujoč in se v njej ne uporablja] –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Sprejme se naslednje stališče, ki se v imenu Evropske unije zastopa na 83. plenarnem zasedanju Skupine držav proti korupciji (GRECO) od 17. do 21. junija 2019 ali po potrebi na naslednjem plenarnem zasedanju:

Države članice Evropske unije bodo podprle sprejetje odločitve, da Evropska unija postane opazovalka v skupini GRECO.

Če ta odločitev ne bo sprejeta na 83. plenarnem zasedanju skupine GRECO, ki bo potekalo od 17. do 21. junija 2019, ali na naslednjem plenarnem zasedanju skupine GRECO, bodo države članice Evropske unije podprle predložitev zadeve Odboru ministrov, v okviru katerega bodo podprle sprejem EU v skupino GRECO kot opazovalke.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na države članice.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik

(1)    Albanija, Andora, Armenija, Avstrija, Azerbajdžan, Belgija, Belorusija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Ciper, Češka, Črna gora, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Gruzija, Hrvaška, Irska, Islandija, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Moldavija, Monako, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, Romunija, Rusija, San Marino, Severna Makedonija, Slovaška, Slovenija, Srbija, Španija, Švedska, Švica, Turčija, Ukrajina, Združene države Amerike in Združeno kraljestvo.
(2)

   Štirje organi Sveta Evrope, in sicer parlamentarna skupščina, Evropski odbor za pravno sodelovanje (CDCJ), Evropski odbor za vprašanja kriminalitete (CDPC) in Razvojna banka Sveta Evrope (CEB); Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD); Združeni narodi, ki jih zastopa Urad Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC), Urad za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR) Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), Mednarodna akademija za boj proti korupciji (IACA); Mednarodni inštitut za demokracijo in pomoč pri volitvah (IDEA) in Organizacija ameriških držav (OAS).

(3)    CM(2007)74, ki ga je 10. maja 2007 sprejel Odbor ministrov Sveta Evrope.
(4)    COM(2011) 307 final.
(5)    COM(2012) 604 final.
(6)    Status polnopravne udeleženke bi pomenil, da Evropska unija ne bi bila vključena v sistem medsebojnega ocenjevanja, ne bi imela glasovalnih pravic in ne bi mogla imenovati predstavnika v Urad skupine GRECO, predvidena pa je bila tudi določena udeležba Evropske unije v sistemu ocenjevanja.
(7)    V skladu s postopkom Sveta Evrope se organizaciji lahko podeli status opazovalke v skupini GRECO, tako da se generalnemu sekretarju Sveta Evrope pošlje dopis, v katerem se zaprosi za tak status. Glej Statutarno resolucijo Sveta Evrope št. (93) 28.
Top