Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019AE0450

Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o skupnih pravilih za zagotavljanje osnovne povezljivosti cestnega prevoza blaga v zvezi z izstopom Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Unije (COM(2018) 895 final – 2018/0436 (COD))

EESC 2019/00450

UL C 190, 5.6.2019, p. 48–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.6.2019   

SL

Uradni list Evropske unije

C 190/48


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o skupnih pravilih za zagotavljanje osnovne povezljivosti cestnega prevoza blaga v zvezi z izstopom Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Unije

(COM(2018) 895 final – 2018/0436 (COD))

(2019/C 190/08)

Glavni poročevalec: Raymond HENCKS

Zaprosilo

Evropski parlament, 14.1.2019

Svet Evropske unije, 14.1.2019

Pravna podlaga

člen 91(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije

Pristojnost

strokovna skupina za promet, energijo, infrastrukturo in informacijsko družbo

Sklep predsedstva

22.1.2019

Datum sprejetja mnenja na plenarnem zasedanju

20.2.2019

Plenarno zasedanje št.

541

Rezultat glasovanja

(za/proti/vzdržani)

76/1/0

1.   Sklepi in priporočila

1.1

EESO podpira prizadevanja Komisije, da se začasno zagotovi osnovna povezljivost mednarodnega cestnega prevoza blaga s težkimi tovornimi vozili med Unijo in Združenim kraljestvom, če bo Združeno kraljestvo iz EU izstopilo brez ratifikacije sporazuma o izstopu in posledično zanj ne bo več veljala zakonodaja EU.

1.2

Strinja se s predlogom uredbe, ki britanskim cestnim prevoznikom v tovornem prometu zagotavlja pravico, da do 31. decembra 2019 opravljajo dvostranski prevoz med odhodnimi in namembnimi kraji na ozemlju Združenega kraljestva oziroma Unije pod pogoji, določenimi v predlogu, in zlasti pod pogojem, da lahko prevozniki Unije opravljajo prevoze na ozemlju Združenega kraljestva pod enakovrednimi pogoji, med drugim pod poštenimi in pravičnimi konkurenčnimi pogoji in brez diskriminacije.

1.3

EESO močno upa, da bodo britanske oblasti najpozneje do dneva, ko bi Združeno kraljestvo iz EU izstopilo brez sporazuma, sprejele sklop enakovrednih začasnih ukrepov, s katerimi bi bile cestnim prevoznikom v tovornem prometu iz Unije, ki vozijo po ozemlju Združenega kraljestva, zagotovljene enake pravice, kot jih začasno predlaga Komisija za prevoznike, ki imajo licenco Združenega kraljestva, da bi torej lahko prevažali blago med ozemljem Združenega kraljestva in ostalimi 27 članicami EU.

1.4

Če bi Združeno kraljestvo iz EU izstopilo brez sporazuma o izstopu, EESO poziva Združeno kraljestvo in EU, naj se pogajata in sporazumno vzpostavita – pred koncem omenjenega prehodnega obdobja – osnovno povezljivost v okviru sistema kvot CEMT ter prihodnja pravila, ki bodo veljala za odnose med Združenim kraljestvom in Evropsko unijo.

1.5

Med socialnimi in tehničnimi pravili, ki jih morajo med prehodnim obdobjem spoštovati prevozniki, ki po ozemlju Unije opravljajo prevoze z britansko licenco, manjka pravilo o temeljnih kvalifikacijah in rednem usposabljanju poklicnih voznikov težkih tovornih vozil. Ker gre za zelo pomemben dejavnik varnosti, EESO poziva, da se člen 4 predloga uredbe dopolni s sklicevanjem na Direktivo 2003/59/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. julija 2003 o temeljnih kvalifikacijah in rednem usposabljanju voznikov nekaterih cestnih vozil za prevoz blaga ali potnikov, o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 3820/85 in Direktive Sveta št. 91/439/EGS ter o razveljavitvi Direktive Sveta 76/914/EGS (1).

2.   Uvod

2.1

Uredba (ES) št. 1072/2009 Evropskega parlamenta in Sveta (2) določa skupna pravila za prost dostop do trga mednarodnega cestnega prevoza blaga po vsej Uniji, za motorna vozila, katerih dovoljena skupna masa presega 3,5 tone in ki opravljajo prevoze z ozemlja države članice ali na ozemlje države članice ali prečkajo ozemlje ene ali več držav članic.

2.2

Njen namen je odprava vseh omejitev, vključno z omejitvami dostopa do trga, proti osebi, ki opravlja storitve prevoza, na podlagi njenega državljanstva ali dejstva, da ima sedež v državi članici, ki ni tista, v kateri bo storitev opravljena. Za opravljanje storitev prevoza se zahteva licenca Skupnosti, ki jo izda država članica, skupaj s potrdilom za voznike, če je voznik državljan tretje države.

2.3

Prevoze iz držav članic v tretje države še vedno v veliki meri urejajo dvostranski sporazumi med državami članicami in navedenimi tretjimi državami.

2.4

V primeru izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije brez sporazuma o izstopu, zakonodaja EU ne bo več veljala za britanske storitve cestnega prevoza blaga. Brez veljavne licence britanski cestni prevozniki blaga ne bodo več imeli dostopa do trga cestnega prevoza v Uniji in (verjetno) obratno.

2.5

Edina pravna podlaga, ki bi lahko nadomestila sporazum o odstopu, je trenutno večstranski sistem kvot Evropske konference ministrov za promet (CEMT), ki velja v 43 državah, med katerimi je 26 držav članic EU (brez Cipra) in Združeno kraljestvo. Vozilo, opremljeno z dovolilnico CEMT, lahko prevaža blago med državo registracije in drugo državo članico CEMT.

2.6

Vendar pa je število letnih dovolilnic za posamezno državo CEMT, določeno za leto 2019 (23 252 za EU-27 in 984 za Združeno kraljestvo), premajhno in ne zadostuje za sedanji obseg in količino prevoza blaga. Število teh dovolilnic se lahko poveča zgolj s soglasjem vseh držav CEMT, zato ta možnost ni ustrezna rešitev za preprečitev prekinitve dostopa do trga cestnega prevoza blaga iz EU v Združeno kraljestvo in obratno.

2.7

Da bi preprečili nesorazmerne motnje v povezljivosti, ki bi lahko imele katastrofalne posledice na obeh straneh, je britanskim cestnim prevoznikom nujno podeliti začasne pravice do opravljanja prevoza v EU, če bo tudi Združeno kraljestvo uvedlo enaka pravila za prevoznike iz EU.

3.   Predlogi Komisije

3.1

Komisija v predlogu uredbe podeljuje britanskim cestnim prevoznikom v primeru izstopa Združenega kraljestva iz EU brez sporazuma o izstopu pravico do dvostranskih prevozov v EU od dneva po prenehanju veljavnosti Pogodb v Združenem kraljestvu do 31. decembra 2019.

3.2

Te pravice za dvostranske prevoze v EU se podelijo samo, če Združeno kraljestvo cestnim prevoznikom iz Unije v Združenem kraljestvu zagotovi povsem enakovredne pravice, kot jih imajo britanski prevozniki v Uniji. Če Komisija ugotovi, da pravice niso enakovredne, je pooblaščena, da z delegiranimi akti:

 

omeji dovoljene zmogljivosti ali število potovanj ali oboje;

 

začasno prekine uporabo te uredbe; ali

 

sprejme druge ustrezne ukrepe.

3.3

Cestnim prevoznikom v tovornem prometu iz Združenega kraljestva se pravice podelijo, če izpolnjujejo določbe zakonodaje Unije, ki se uporablja za cestni prevoz blaga, zlasti kar zadeva:

mobilne delavce in samozaposlene voznike,

socialno zakonodajo v zvezi s cestnim prometom,

tahografe,

največje dovoljene mere in težo določenih cestnih vozil,

naprave za omejevanje hitrosti za določene kategorije motornih vozil,

obvezno uporabo varnostnih pasov,

spoštovanje direktive o napotitvi delavcev na delo,

spoštovanje pravil EU glede poštene konkurence brez diskriminacije.

3.4

Države članice in Komisija lahko preverijo, da imajo cestni prevozniki v tovornem prometu, ki prevažajo blago v Unijo, licenco ali potrdilo, ki ga je izdalo Združeno kraljestvo v skladu z ustreznimi standardi, da se upošteva vsa ustrezna nacionalna zakonodaja in zakonodaja Unije ter da dovoljene pravice niso presežene.

3.5

Države članice se ne morejo ne pogajati ne sklepati dvostranskih sporazumov o cestnem prevozu blaga z Združenim kraljestvom glede zadev, ki spadajo v področje uporabe tega predloga uredbe.

4.   Splošne ugotovitve

4.1

Cestni prevoz blaga je ključnega pomena za Združeno kraljestvo in tudi EU. Več kot 4,4 milijona tovornih vozil vsako leto opravi pot med Združenim kraljestvom in EU. Leta 2015 je Združeno kraljestvo po cestah v EU izvozilo za 21 350 000 ton blaga. EU pa je v istem času v Združeno kraljestvo izvozilo za 26 816 000 ton blaga (3).

4.2

Očitno je torej, da bodo ovire temu prometu resno vplivale na trgovino, zaposlovanje in gospodarsko rast obeh strani ter močno ogrozile dobavne verige.

4.3

EESO čestita Komisiji, ker je predlagala nujne ukrepe za preprečitev najhujšega, s tem ko je britanskim cestnim prevoznikom v tovornem prometu začasno zagotovila pravico, da opravljajo dvostranski prevoz med odhodnimi in namembnimi kraji v Združenem kraljestvu in EU pod pogoji, določenimi v predlogu, vključno pod pogojem enakovrednega dostopa prevoznikov EU do Združenega kraljestva in poštenimi konkurenčnimi pogoji, v pričakovanju, da se pred iztekom prehodnega obdobja 31. decembra 2019 s pogajanji in skupnim sporazumom določijo pravila za vzpostavitev osnovne povezljivosti v okviru sistema CEMT in morebitna prihodnja pravila, ki bodo veljala za odnose med Združenim kraljestvom in Evropsko unijo.

4.4

EESO močno upa, da bodo britanske oblasti najpozneje do dneva, ko bi Združeno kraljestvo iz EU izstopilo brez sporazuma o izstopu, sprejele sklop enakovrednih začasnih ukrepov, s katerimi bi bile cestnim prevoznikom blaga iz Unije, ki vozijo po ozemlju Združenega kraljestva, zagotovljene enake pravice, kot jih začasno predlaga Komisija za prevoznike, ki imajo licenco Združenega kraljestva, da bi torej lahko prevažali blago med ozemljem Združenega kraljestva in preostalimi 27 članicami EU.

4.5

Če bo Združeno kraljestvo zavrnilo enakovrednost pravic za opravljanje prevoza v predpisanem roku, bo predlog uredbe postal brezpredmeten, blago, ki se s težkimi tovornimi vozili pripelje iz Združenega kraljestva, pa bo treba na meji z EU pretovoriti na težka tovorna vozila, registrirana v EU, ali – če je to mogoče – prepeljati z lahkimi gospodarskimi vozili z dovoljeno skupno maso, ki ne presega 3,5 tone, za katera ne veljajo skupna pravila za dostop do trga mednarodnega cestnega prevoza blaga.

4.6

EESO je v mnenju o dostopu do trga mednarodnega cestnega prevoza blaga in opravljanja dejavnosti cestnega prevoznika (4) z dne 18. januarja 2018, v katerem je obravnaval predlog uredbe o spremembi Uredbe (ES) št. 1072/2009, že opozoril, da dejstvo, da uredba ne velja za lahka gospodarska vozila, lahko pomeni izkrivljanje konkurence. EESO zato ponavlja svoj poziv, da bi morala biti lahka gospodarska vozila zajeta v omenjeni uredbi, četudi morda v nekoliko blažji obliki.

5.   Posebne ugotovitve

5.1

V členu 4 obravnavanega predloga uredbe so našteta socialna in tehnična pravila, ki jih morajo v prehodnem obdobju upoštevati prevozniki z britansko licenco, ki vozijo po ozemlju Unije.

5.2

EESO ugotavlja, da med njimi manjka obveznost glede temeljnih kvalifikacij in rednega usposabljanja poklicnih voznikov težkih tovornih vozil. Ker gre za zelo pomemben dejavnik varnosti, EESO poziva, da se ta člen dopolni s sklicevanjem na Direktivo 2003/59/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. julija 2003 o temeljnih kvalifikacijah in rednem usposabljanju voznikov nekaterih cestnih vozil za prevoz blaga ali potnikov, o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 3820/85 in Direktive Sveta št. 91/439/EGS ter o razveljavitvi Direktive Sveta 76/914/EGS.

V Bruslju, 20. februarja 2019

Predsednik

Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Luca JAHIER


(1)  UL L 226, 10.9.2003, str. 4.

(2)  Uredba (ES) št. 1072/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o skupnih pravilih za dostop do trga mednarodnega cestnega prevoza blaga (UL L 300, 14.11.2009, str. 72).

(3)  Statistični podatki britanskega združenja cestnih prevoznikov blaga (Road Haulage Association).

(4)  UL C 197, 8.6.2018, str. 38.


Top