Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019AE0443

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnegaodbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterihvidikih varnosti v letalstvu v zvezi z izstopom Združenega kraljestvaVelika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije (COM(2018) 894 final – 2018/0434 (COD))

    EESC 2019/00443

    UL C 190, 5.6.2019, p. 37–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.6.2019   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 190/37


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih vidikih varnosti v letalstvu v zvezi z izstopom Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije

    (COM(2018) 894 final – 2018/0434 (COD))

    (2019/C 190/06)

    Rapporteur-general: Thomas McDONOGH

    Zaprosilo

    Evropski parlament, 14.1.2019

    Svet, 14.1.2019

    Pravna podlaga

    člen 100(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije

    Pristojnost

    strokovna skupina za promet, energijo, infrastrukturo in informacijsko družbo

    Sklep predsedstva

    22.1.2019

    Datum sprejetja na plenarnem zasedanju

    20.2.2019

    Plenarno zasedanje št.

    541

    Rezultat glasovanja

    (za/proti/vzdržani)

    79/0/0

    1.   Sklepi in priporočila

    1.1

    Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESO) je že večkrat poudaril, da lahko mednarodno letalstvo trajnostno prispeva h gospodarski rasti le, če se bodo ohranjale najvišje ravni varnosti. Pogoj za varnost pa so enotni standardi, ki jih upoštevajo vse zainteresirane strani in nadzorujejo pooblaščene agencije. Izstop Združenega kraljestva iz EU lahko ogrozi standarde varnosti v letalstvu in njihovo enotno uporabo v Evropi, saj zadevne uredbe EU od konca marca 2019 dalje za zainteresirane strani v letalstvu iz Združenega kraljestva ne bodo več veljale.

    1.2

    EESO v mnenju o zagotavljanju osnovne letalske povezljivosti (TEN/689) in v tem mnenju ocenjuje specifične vidike iste regulativne pobude Evropske komisije (Komisija). Oba osnutka mnenja izhajata iz predpostavke, da po izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije (brexit) za letalske prevoznike, registrirane v Združenem kraljestvu, ne bo več veljala pravna podlaga za dejavnosti letalskega prevoza na enotnem letalskem trgu, to so Uredba (ES) št. 1008/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (1) in druge uredbe EU, ki urejajo različne vidike, pomembne za letalstvo, zlasti Uredba (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta (2), ter akti, sprejeti v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (3).

    1.3

    Za zmanjšanje pravne negotovosti in nestabilnosti pri načrtovanju po 29. marcu 2019 sta se EU in Združeno kraljestvo pogodila o sporazumu o izstopu, da bi vladi Združenega kraljestva omogočili, da s sprejetjem nacionalnih predpisov in regulativnih ukrepov vzpostavi prihodnji regulativni okvir za svoj letalski sektor. Vendar pa parlament Združenega kraljestva sporazuma o izstopu še ni ratificiral. V okviru načrta ukrepov za nepredvidljive razmere, sprejetega poleti 2018, je Komisija zato med drugim pripravila predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih vidikih varnosti v letalstvu v zvezi z izstopom Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije (v nadaljevanju: uredba).

    1.4

    Brez kakršne koli druge pravne podlage ni jasno, ali bodo certifikati, ki jih je izdalo Združeno kraljestvo na podlagi prava EU, še naprej veljavni, kako bi lahko letalski prevozniki, registrirani v Združenem kraljestvu, od 30. marca 2019 dalje pridobili potrebno certificiranje in kako bi podjetja za popravila in vzdrževanje lahko še naprej dobavljala nadomestne dele in storitve na podlagi licenc, ki jih zahteva pravo EU. Za rešitev teh vprašanj in vzpostavitev pravne podlage, ki bo zagotovila nemoten prehod na uporabo prava Združenega kraljestva, je – če sporazum o izstopu ne bo sprejet – nujna uredba z ukrepi za nepredvidljive razmere.

    1.5

    Zainteresirane strani lahko v mnogih primerih vprašanja, povezana s podaljšanjem veljavnosti certifikatov, rešijo tako, da se obrnejo na organe civilne civilnega letalstva EU-27 ali pa vložijo vlogo za pridobitev certifikata tretje države, ki ga izda Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (EASA). Toda obstajajo tudi primeri, ko takšna ublažitev motenj ni možna in je probleme mogoče rešiti samo z vzpostavitvijo pravne podlage.

    1.6

    Ukrepi za nepredvidljive razmere so nujno potrebni, vendar bi se morala uredba EU uporabljati le za reševanje varnostnih vprašanj, povezanih z letalstvom, ki jih na drug način ni bilo mogoče rešiti. Uredba mora zato biti začasne narave, dokler Združeno kraljestvo ne ustanovi nacionalnih agencij in sprejme nacionalne zakonodaje, s katero bo ustanovilo agencijo za varnost.

    1.7

    EESO izreka Komisiji pohvalo za to zakonodajno pobudo, s katero se priznavajo specifični problemi, do katerih bi lahko prišlo na področju varnosti v letalstvu v primeru izstopa brez sporazuma. Uredba bo sektorju zagotovila potrebna jamstva za to, da med prehodom Združenega kraljestva s statusa države članice na status tretje države postopek certificiranja ne bo ogrožen. Tudi potniki bodo tako dobili zagotovilo, da bo po 29. marcu 2019 poskrbljeno za varnost.

    1.8

    EESO se strinja z argumenti Komisije, da namen uredbe ni podaljšati sedanje stanje, temveč zagotoviti ukrepe za nepredvidljive razmere, ki se ocenjujejo kot nujni za ublažitev možne škode za letalski promet med EU in Združenim kraljestvom. Predlagana uredba velja le začasno, da se sektorju omogoči nadaljnja uporaba najvišjih standardov varnosti.

    1.9

    EESO poziva Združeno kraljestvo, naj čim prej sklene dvostranske sporazume o varnosti z EU in drugimi tretjimi državami, da se doseže potrebno soglasje glede vzajemnega priznavanja certifikatov, ki jih izdajo Združeno kraljestvo in druge strani.

    2.   Regulativni okvir

    2.1   Mednarodni sporazumi

    2.1.1

    Združeno kraljestvo se bo moralo po brexitu znova pogoditi o vrsti sporazumov, povezanih z letalstvom, ki jih je EU sklenila v imenu držav članic. Najpomembnejši sporazum v zvezi s sektorjem vzdrževanja, popravil in remonta, proizvodnjo letal, zmogljivostmi za popravila in standardi varnosti je dvostranski sporazum o varnosti v letalstvu (BASA) med EU in ZDA.

    2.1.2

    V skladu s tem sporazumom agenciji za varnost obeh strani, to sta Zvezna uprava ZDA za letalstvo (FAA) in Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA), vzajemno priznavata postopke certificiranja in odobravanja druge strani, kar pomeni, da je potrebno le eno dovoljenje. V primeru Združenega kraljestva se FAA ne bi več mogla zanašati na inšpekcije, ki jih v delavnicah za popravilo z licenco FAA opravlja organ Združenega kraljestva za civilno letalstvo. Potrebne bi bile inšpekcije FAA in odobritev organa za civilno letalstvo.

    2.1.3

    Ker se sporazum BASA pogosto sklicuje na države članice EU, bi lahko Združeno kraljestvo ohranilo sedanje stanje le, če bi se ZDA strinjale, da ga med prehodnim obdobjem še vedno obravnavajo kot članico EU, in bi z njim sklenile ločen sporazum BASA. Čeprav se o pravnih vprašanjih takšnega sporazuma še vedno razpravlja, pa bi bilo potrebno tudi soglasje EU, če naj sporazum začne veljati med prehodnim obdobjem (gl. mnenje Sodišča o sporazumu o prosti trgovini med EU in Singapurjem: razlikovanje med sporazumi o prevozu potnikov in blaga od sporazumov o storitvah, kot so vzdrževanje in popravila). Sporazumi o storitvah sodijo v področje uporabe skupne trgovinske politike in so tako v izključni pristojnosti EU: za nadomestitev sporazuma BASA med EU in ZDA s sporazumom BASA med Združenim kraljestvom in ZDA je zato potrebno soglasje EU. To bi se po vsej verjetnosti zgodilo, saj je bil namen sporazuma o izstopu omogočiti urejen prehod.

    2.1.4

    Združeno kraljestvo je sporočilo, da potekajo pogajanja z ZDA, Brazilijo in Kanado o dvostranskih sporazumih BASA, ki pa jih bo brez sporazuma o varnosti med EU in Združenim kraljestvom, predvsem pa brez kakršnega koli sporazuma o statusu Združenega kraljestva v agenciji EASA, težko zaključiti.

    2.2   EASA

    2.2.1

    Združeno kraljestvo bi lahko po brexitu zaprosilo za nekakšno obliko pridruženega članstva v EASA, da bi ohranilo prednosti vzajemnega priznavanja med EU in ZDA ter zagotovilo jasnost glede standardov varnosti, ki jih mora upoštevati. Združeno kraljestvo je pogodbenica Čikaške konvencije, zato bi se lahko potegovalo za takšno članstvo, vendar bi moralo upoštevati ustrezno zakonodajo EU na področju letalstva.

    2.3   Varnost v letalstvu v primeru „trdega brexita“

    2.3.1

    Za preprečitev možnega popolnega zastoja zračnega prometa med EU in Združenim kraljestvom v primeru, da sporazum o izstopu ne bo ratificiran, je Komisija sprejela dva predloga uredbe: s prvim želi začasno zagotoviti nadaljevanje nekaterih storitev zračnega prevoza med Združenim kraljestvom in EU ter podaljšati veljavnost nekaterih že izdanih licenc. Področje osnovne letalske povezljivosti EESO obravnava v ločenem mnenju – TEN/689.

    2.3.2

    Drugi predlog uredbe o nekaterih vidikih varnosti v letalstvu v zvezi z brexitom obravnava podaljšanje veljavnosti certifikatov za nekatere letalske izdelke, dele, naprave in družbe. Zainteresirane strani imajo pri tem sicer na voljo nekaj rešitev: lahko se na primer obrnejo na organ za civilno letalstvo države članice EU ali Agenciji Evropske unije za varnost v letalstvu predložijo zgodnjo vlogo za pridobitev certifikata tretje države, vendar ti ukrepi ne morejo odpraviti vseh možnih motenj.

    2.3.3

    Nujnost, da se podaljša obdobje veljavnosti, je tesno povezana z dejstvom, da mora Združeno kraljestvo prevzeti pristojnosti, ki jih je pred tem preneslo na EASA, če želi znova izdajati licence. EASA pa lahko na podlagi certificiranja tretje države izda le nekatere certifikate (4). S podaljšanjem veljavnosti se lahko premosti čas, ki ga bodo EASA in letalski subjekti potrebovali za izdajo nekaterih certifikatov na podlagi novega statusa Združenega kraljestva kot tretje države.

    3.   Vsebina predlagane uredbe

    3.1

    Predlagana uredba zajema vrsto certifikatov, veljavnih do datuma izstopa, vendar na splošno razlikuje med certifikati, ki jih je EASA izdala fizičnim ali pravnim osebam s sedežem v Združenem kraljestvu, in certifikati, ki jih izdajajo pravne ali fizične osebe, potrjene s strani pristojnih organov Združenega kraljestva (5).

    3.2

    Pri prvih gre v glavnem za certifikate tipa in certifikate tipa z omejitvami, odobritve sprememb ali dopolnitve teh certifikatov, odobritve v zvezi s popravili, dovoljenja po Odredbi o evropskem tehničnem standardu ter odobritve projektivne organizacije (6). Ti certifikati bodo ostali veljavni 9 mesecev, z možnostjo podaljšanja na podlagi nadaljnjih delegiranih aktov Komisije (7).

    3.3

    Druga vrsta certifikatov se v glavnem nanaša na dovoljenja za sprostitev v uporabo izdelkov, delov in naprav, potrdila o zaključku vzdrževanja in potrdila o pregledu plovnosti (8). Ti certifikati ostajajo veljavni, da se zagotovi nadaljnja uporaba izdelkov, delov in naprav v zrakoplovu ali kot zrakoplov (9). Predlagana uredba poleg tega zagotavlja, da organi držav članic EU ali EASA upoštevajo izpite, ki so bili opravljeni v okviru organizacij za usposabljanje, ki so bile pred tem pod nadzorom pristojnega organa Združenega kraljestva (10).

    3.4

    Neveljavnost certifikatov ne bi vplivala le na dajanje letalskih izdelkov na trg, temveč tudi na njihovo dejansko uporabo, zato je nadaljevanje njihove veljavnosti nujno, če je edina izvedljiva alternativa preselitev na primer proizvodnje letalskih izdelkov v jurisdikcije EU, da se premosti časovna vrzel do izdaje certifikatov tretje države.

    3.5

    Ta ukrep je še toliko pomembnejši, ker nekatere sestavne dele letal dobavlja le omejeno število proizvajalcev. Kljub temu pa težave lahko povzroči že dejstvo, da na primer ne bodo izdani novi certifikati tipa, saj bi to lahko resno zmotilo poslovanje podjetij, ki svojega certificiranja ne morejo preseliti v jurisdikcijo EU, in s tem njihovih strank, ki so morebiti odvisne od posebnih in certificiranih izdelkov.

    4.   Posebne pripombe

    4.1   Pomisleki zainteresiranih strani

    4.1.1

    Zainteresirane strani v letalstvu priznavajo nujno potrebo po zagotovitvi, da lahko ta sektor še naprej varno deluje. Predlagana uredba prinaša dovolj ukrepov za nepredvidljive razmere, ki so časovno omejeni in dobro usmerjeni za ureditev prehoda.

    4.1.2

    Nekatere zainteresirane strani, ki so podale svoje stališče med pripravo tega mnenja, so navedle, da bi se členi 5, 6, 7 in 8 uredbe morali nanašati tudi na pravne ali fizične osebe, ki izdajajo certifikate, in ne le na njihove imetnike. To bi vsem vpletenim stranem v postopku certificiranja zagotovilo pravno varnost, da bo sedanje stanje podaljšano na obdobje po 29. marcu 2019.

    4.1.3

    EESO se strinja z argumenti Komisije, da namen uredbe ni podaljšati sedanje stanje, temveč zagotoviti ukrepe za nepredvidljive razmere, ki se ocenjujejo kot nujni za ublažitev možne škode v sektorju. Zainteresirane strani so seznanjene z razpravami v zvezi z brexitom, vendar nimajo vedno možnosti, da bi same sprejele alternativne ukrepe in tako ublažile posledice brexita na varnost v letalstvu. Zato potrebujejo zagotovilo za pravno varnost; izdajateljem certifikatov takšne varnosti glede nadaljevanja certificiranja ni mogoče izrecno zagotoviti v obliki uredbe EU, dobili jo bodo z novo nacionalno zakonodajo Združenega kraljestva.

    4.1.4

    EESO izreka Komisiji pohvalo za to zakonodajno pobudo, s katero se priznavajo specifični problemi, do katerih bi lahko prišlo na področju varnosti v letalstvu v primeru izstopa brez sporazuma. Uredba bo sektorju zagotovila potrebna jamstva za to, da postopek certificiranja med prehodom Združenega kraljestva s statusa države članice na status tretje države ne bo ogrožen. Tudi potniki bodo tako dobili zagotovilo, da bo po 29. marcu 2019 poskrbljeno za varnost.

    4.1.5

    EESO izrecno podpira ta pristop in pogajalski strani poziva, naj čim prej sprejmeta dvostranski sporazum o varnosti v letalstvu in v njem na podlagi vzajemnega soglasja opredelita, kako bodo agencije za varnost obeh strani v prihodnje sodelovale za zagotovitev usklajenega izvajanja varnostnih ukrepov po vsej Evropi.

    4.1.6

    EESO tudi poziva Združeno kraljestvo, naj sklene sporazume o varnosti v letalstvu z vodilnimi gospodarskimi velikani, zlasti ZDA, da se ohranita kontinuiteta in usklajenost dosedanjih varnostnih ukrepov na severnoatlantskem trgu.

    V Bruslju, 20. februarja 2019

    Predsednik

    sEvropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Luca JAHIER


    (1)  Uredba (ES) št. 1008/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. septembra 2008 o skupnih pravilih za opravljanje zračnih prevozov v Skupnosti (UL L 293, 31.10.2008, str. 3).

    (2)  Uredba (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2018 o skupnih pravilih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu ter spremembi uredb (ES) št. 2111/2005, (ES) št. 1008/2008, (EU) št. 996/2010, (EU) št. 376/2014 ter direktiv 2014/30/EU in 2014/53/EU Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi uredb (ES) št. 552/2004 in (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta ter Uredbe Sveta (EGS) št. 3922/91 (UL L 212, 22.8.2018, str. 1).

    (3)  Uredba (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. februarja 2008 o skupnih predpisih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Evropske agencije za varnost v letalstvu in razveljavitvi Direktive Sveta 91/670/EGS, Uredbe (ES) št. 1592/2002 in Direktive 2004/36/ES (UL L 79, 19.3.2008, str. 1).

    (4)  Uredba (EU) 2018/1139, člen 68.

    (5)  COM(2018) 894 final, člen 1(2).

    (6)  COM(2018) 894 final, Priloga I, oddelek 1.

    (7)  COM(2018) 894 final, člen 3.

    (8)  COM(2018) 894 final, Priloga I, oddelek 2.

    (9)  COM(2018) 894 final, člen 4.

    (10)  COM(2018) 894 final, člen 5.


    Top