EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0800

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ Delovni program Komisije za leto 2019 Izpolnjevanje obljub in priprave na prihodnost

COM/2018/800 final

Strasbourg, 23.10.2018

COM(2018) 800 final

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ EMPTY



















Delovni program Komisije za leto 2019


































Izpolnjevanje obljub in priprave na prihodnost








































I.Izpolnjevanje obljub in priprave na prihodnost

Naslednji meseci bodo za našo Evropsko unijo odločilni. Maja bodo Evropejci volili na volitvah v Evropski parlament. Kot je predsednik Komisije poudaril v svojem govoru o stanju v Uniji 12. septembra 2018, bodo njihove odločitve odražale njihovo zaupanje v sposobnost Evropske unije, da zagotovi rešitve za izzive, ki jih nobena od naših držav članic ne more rešiti sama.

To so izzivi, kot je zagotavljanje, da bo povrnitev gospodarske rasti v Evropi res prinesla koristi vsem, kar pomeni, da je treba vlagati v delovna mesta prihodnosti ter izkoristiti prehod na digitalnost in nizkoogljičnost. Izzivi, povezani z migracijami, ki bodo, čeprav v veliko manjšem obsegu kot v kriznih letih 2015 in 2016, z nami še nekaj časa in potrebujejo trajnostne evropske rešitve. Izzivi za naše demokratične družbe, naše vrednote in našo varnost, ki so posledica terorističnih in kibernetskih napadov ter vse pogosteje tudi dezinformacijskih kampanj. Izzivi, ki izhajajo iz vse bolj nestanovitnih svetovnih razmer, v katerih demografija, tekmovanje za vire in podnebne spremembe zahtevajo skupna prizadevanja za trajnost ter v katerih nekateri dvomijo o svoji zavezanosti institucijam in predpisom, ki so v zadnjih 50 letih oblikovali boljši svetovni red.

Evropa mora bolj kot kdaj koli prej pokazati, da je naša Unija združena, močna in demokratična ter da lahko le skupaj najdemo rešitve za te izzive in tako varujemo, opolnomočamo in ščitimo naše državljane.

Ta Komisija se je od začetka mandata v svojih letnih delovnih programih osredotočala na največje izzive, glede katerih verjamemo, da lahko z evropskim ukrepanjem dosežemo pomembne spremembe. S pobudami, predstavljenimi skupaj z govorom o stanju v Uniji, smo zdaj predložili vse zakonodajne predloge, ki so potrebni za doseganje pozitivnih sprememb v desetih prednostnih nalogah Evropske komisije za obdobje 2014–2019. Z Evropskim parlamentom in Svetom smo se do zdaj dogovorili o skoraj polovici navedenih predlogov, nadaljnjih 20 odstotkov pa je v zakonodajnem postopku precej napredovalo. Zdaj mora biti prioriteta, da preostali predlogi, vključno z vsemi prednostnimi predlogi, opredeljenimi v skupnih izjavah, postanejo zakonodajni akti in se nato učinkovito izvajajo. Dialog, ki ga je Komisija vodila z Evropskim parlamentom in Svetom pri pripravi tega delovnega programa, je potrdil skupno zavezanost, da se zagon ohrani in še dodatno okrepi. Zdaj je čas, da pokažemo, da lahko skupaj dosežemo rezultate.

Da bi Komisija ohranila osredotočenost na predloge, ki so že predloženi, v letošnjem delovnem programu predstavlja le omejeno število novih pobud, ki so skupaj s tistimi, ki so bile predstavljene z govorom o stanju v Uniji, bistvene za celovito uresničevanje desetih prednostnih nalog. Te pobude obravnavajo nerešene izzive, ki zahtevajo skupno in odločno ukrepanje: dokončanje dela na področju migracij, krepitev ekonomske in monetarne unije, obravnavanje vedno večjih napetosti v svetovnem trgovinskem sistemu, reševanje izzivov v zvezi s pravno državo, ki še vedno obstajajo v nekaterih državah članicah, in dosega sporazuma z Združenim kraljestvom o njegovem izstopu iz Unije. Komisija bo pozorna tudi na izvajanje sprejete zakonodaje in vrednotenje obstoječega pravnega reda za pripravo na prihodnost ter predlaga umik ali razveljavitev vrste zastarelih predlogov in predpisov.

In končno se s tem delovnim programom nadalje izvaja načrt do Sibiua, ki je bil deležen močne podpore v Evropskem parlamentu in je bil vključen v Agendo voditeljev. Vrh v Sibiuu bo potekal na dan Evrope, 9. maja 2019, šest tednov po brexitu in dva tedna pred evropskimi volitvami. To bo ključni trenutek za EU s 27 državami članicami pri oblikovanju lastne prihodnosti do leta 2025. Glede na to je pomembno, da se pred vrhom v Sibiuu doseže politični dogovor o predlogu Komisije za enostavnejši in prožen prihodnji proračunski okvir. Poleg tega bo Komisija v naslednjih mesecih pripravila vrsto v prihodnost usmerjenih prispevkov za pripravo vrha, tako da bodo lahko voditelji EU povrnili zaupanje v prihodnost naše Unije s 27 državami članicami.

II.Celovito izvajanje desetih prednostnih nalog Junckerjeve Komisije pred volitvami v Evropski parlament    

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

Evropsko gospodarstvo je uspešno. Rast je v letu 2017 dosegla najvišjo vrednost v zadnjih desetih letih. Zaposlenost in naložbe so se vrnile na raven pred krizo, stanje javnih financ pa se je znatno izboljšalo. Vendar je gospodarski, socialni in fiskalni položaj v državah članicah še vedno neenak. Ker se svetovne gospodarske razmere spreminjajo, moramo sedanji zagon izkoristiti za nadaljnje spodbujanje politik, ki nam omogočajo izkoriščanje novih gospodarskih priložnosti in gospodarstvo pripravljajo na uspešno soočanje s prihodnjimi izzivi.

To pomeni, da je treba še naprej vlagati v reforme, ki so potrebne, da Unija ohrani stabilno in trajnostno rast. Sodobni, pravični in uravnoteženi predlogi Komisije za naslednji večletni finančni okvir za Unijo s 27 državami članicami bodo podprli uresničitev skupnih ciljev za Unijo za naslednje desetletje. Osredotočajo se na področja, glede katerih so se voditelji EU v Bratislavi in Rimu strinjali, da ima Unija na njih najboljše možnosti za doseganje rezultatov. Omogočili nam bodo reševanje velikih izzivov, kot so brezposelnost mladih, migracije, varnost, tehnološka in digitalna preobrazba ter prehod na bolj trajnostno, nizkoogljično gospodarstvo. Vrh v Sibiuu bi moral potrditi politični dogovor o prihodnjem proračunu. To bi pokazalo, da je Unija s 27 državami članicami združena, ima jasno usmeritev ter je pripravljena in sposobna vzeti usodo v svoje roke in dosegati rezultate za svoje državljane.

Javna sredstva imajo svojo upravičenost pri spodbujanju pravih naložb, vendar pa so na koncu podjetja tista, ki ustvarjajo delovna mesta in rast. Zato moramo še naprej mobilizirati razpoložljive vire. Naložbeni načrt za Evropo, t. i. Junckerjev načrt, je že ustvaril dodatne naložbe v višini 344 milijard EUR in s tem presegel prvotni cilj 315 milijard EUR, po pričakovanjih pa naj bi do leta 2020 ustvaril 1,4 milijona delovnih mest in bruto domači proizvod EU povečal za 1,3 %. Junckerjev načrt je bil okrepljen in razširjen, da bi do konca leta 2020 mobiliziral ocenjenih 500 milijard EUR dodatnih naložb. Komisija bo proučila napredek in opredelila nadaljnje načine za spodbujanje naložb, tudi v okviru prihodnjega programa InvestEU.

Dogovoriti se je treba tudi o preostalih predlogih, da se spodbudi prehod na krožno gospodarstvo, ki podpira inovacije, delovna mesta in rast ter spodbuja trajnostno rabo naših redkih virov. Hitro soglasje o predlogu o plastičnih proizvodih za enkratno uporabo je potrebno, da se zmanjša količina škodljive plastike v naših oceanih in morjih ter da se podjetjem zagotovi močna spodbuda za iskanje trajnostnih in inovativnih alternativ. To bo spodbudilo evropske inovacije in evropskim podjetjem dalo tehnološko prednost pred njihovimi svetovnimi konkurenti, s čimer se bodo spodbudili trajnostna rast in delovna mesta za prihodnost.

Povezan enotni digitalni trg

Enotni digitalni trg Evropejcem že prinaša koristi: stroški gostovanja so bili odpravljeni, državljani lahko zdaj svoje naročnine za filme, šport, glasbo, videoigre in e-knjige uporabljajo povsod po EU, od decembra letos pa bodo lahko kupovali prek spleta brez neupravičene diskriminacije samo zaradi tega, kje živijo.

Od 30 zakonodajnih pobud, ki jih je Komisija predložila za enotni digitalni trg, jih je bilo 18 sprejetih. Zdaj je ključnega pomena, da se sprejmejo preostali predlogi, vključno s predlogi o avtorskih pravicah, e-zasebnosti in pogodbenem pravu. Pomembno je, da se hitro vzpostavita Evropski industrijski, tehnološki in raziskovalni strokovni center za kibernetsko varnost ter mreža nacionalnih koordinacijskih centrov, ki bi EU pomagala ohraniti in razviti tehnološke in industrijske zmogljivosti za kibernetsko varnost, ki so potrebne za zaščito našega enotnega digitalnega trga.

Nadaljevali bomo delo v zvezi z nastajajočim izzivom umetne inteligence, in sicer tako, da bomo omogočili usklajeno ukrepanje po vsej Evropski uniji in spremljali različne korake, ki so bili letos že narejeni. Komisija in visoka predstavnica bosta predstavili tudi nov skupni akcijski načrt za boj proti močnemu širjenju dezinformacij na spletu v Evropi, ki spodkopava zaupanje Evropejcev v demokratične procese in institucije ter tudi naše neodvisne in svobodne medije. To je vprašanje, ki ga je še posebej pomembno obravnavati pred volitvami v Evropski parlament, ki bodo naslednje leto.

Prav tako bomo pripravili priporočilo za določitev oblike za izmenjavo evropskih elektronskih zdravstvenih zapisov. To bo olajšalo čezmejno izmenjavo podatkov o pacientih. Koristilo bo pacientom in izvajalcem zdravstvene dejavnosti ter z digitalizacijo zdravstvenih storitev spodbujalo medicinski napredek. Na področju javnega zdravja bomo predložili tudi celovit okvir o endokrinih motilcih.

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost

EU je v zadnjih štirih letih vlagala v svojo energetsko unijo, da bi spodbujala trajnostno, neodvisno in varno oskrbo za državljane. Bili smo vodilni v svetovnem boju proti podnebnim spremembam in smo edino veliko gospodarstvo, ki je sprejelo predpise, da bi se emisije toplogrednih plinov v skladu s Pariškim sporazumom do leta 2030 zmanjšale za vsaj 40 %.

Še naprej si moramo prizadevati za to, da bi sozakonodajalca dosegla dogovor o preostalih predlogih iz svežnja Čista energija za vse Evropejce. Za izboljšanje delovanja notranjega energetskega trga EU in okrepitev solidarnosti med državami članicami je bistveno tudi, da se sozakonodajalca dogovorita o skupnih pravilih za plinovode, ki vstopajo na evropski trg plina, in dokončata novo zakonodajo o trgih električne energije. Potrebujemo tudi dogovor o predlogih Komisije iz svežnjev o mobilnosti „Evropa v gibanju“, da se zagotovi pravočasno izvajanje našega programa za varno, čisto in povezano mobilnost, ter o predlogih Komisije o trajnostnem financiranju za mobilizacijo zasebnega kapitala, ki je potreben za podporo načrtov EU za podnebje in trajnostni razvoj.

S pravočasnim sprejetjem teh ukrepov se bo zagotovilo, da bodo vzpostavljeni podporna orodja in pravni okvir podnebne politike EU do leta 2030. Skupaj bodo te podnebne in energetske politike do leta 2030 zagotovile skupno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za približno 45 %, s čimer bo presežena zaveza EU v okviru Pariškega sporazuma, da se emisije do leta 2030 zmanjšajo za vsaj 40 % v primerjavi z letom 1990. Prav tako nas bodo usmerile na pravo pot, da bomo do leta 2050 dosegli načrtovano zmanjšanje emisij za približno 60 %. To pa ni dovolj, da bi EU lahko prispevala k doseganju temperaturnih ciljev Pariškega sporazuma. Zadnje posebno poročilo Medvladnega panela za podnebne spremembe nedvoumno potrjuje negativne učinke podnebnih sprememb in Komisija bo na tej podlagi v pripravah na konferenco o podnebnih spremembah v Katovicah decembra 2018 predlagala strategijo EU za dolgoročno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Prav tako bomo poročali o stanju energetske unije in napredku, doseženem pri spodbujanju zmogljivosti Evropske unije kot vodilnega akterja v sektorju baterij.

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

Leto 2018 obeležuje 25. obletnico enotnega trga. Enotni trg, ki zajema petino svetovnega gospodarstva, je edinstven in je najmočnejši instrument Evrope za ustvarjanje gospodarske rasti ter pomoč evropskim podjetjem, da uspevajo, so inovativna in ustvarjajo nova delovna mesta. Naša kolektivna moč nam omogoča, da učinkovito določamo standarde in smo globalna referenčna točka na področjih, kot so varstvo podatkov, velepodatki, umetna inteligenca in avtomatizacija, ter tako izvažamo svoje vrednote in sooblikujemo svetovno gospodarstvo.

Zdaj moramo uresničiti obljubo o čim večjem izkoriščanju potenciala enotnega trga v vseh njegovih razsežnostih. Za zagotovitev varnih izdelkov in okrepitev zaupanja v enotni trg je bistvenega pomena, da se doseže dogovor o predlogih v obravnavi v okviru svežnjev na področju blaga in storitev. Okrepiti moramo prizadevanja za dosego dogovora o skupni konsolidirani osnovi za davek od dohodkov pravnih oseb ter o predlogih za pravično in učinkovito obdavčenje v digitalnem gospodarstvu, tako da bodo vsa podjetja, velika in mala, plačevala pravičen delež davkov tam, kjer zaslužijo svoje dobičke. Prav tako je čas, da se doseže dogovor o predlogih za pravičen in učinkovit davek na dodano vrednost ter da se sistem poenostavi, zlasti za mala podjetja, naredi odporen na goljufije in posodobi za določanje znižanih stopenj davka na dodano vrednost. Dogovor bi bilo treba doseči tudi o predlogih na področju prava gospodarskih družb, saj bi tako zagotovili, da pravice podjetij, da so dejavna in se širijo prek nacionalnih meja, nekateri ne bi zlorabljali za to, da bi se izognili plačilu davka ali omejevali pravice delavcev. Nujno bi bilo treba doseči tudi dogovor o zakonodajnih predlogih za novi dogovor za potrošnike. Ta novi dogovor bo posodobil in poenostavil zakonodajo o varstvu potrošnikov ter z zastopniškimi tožbami okrepil individualna pravna sredstva.

Popolnoma delujoča unija kapitalskih trgov z razvitimi in likvidnimi trgi je ključna za finančno stabilnost, podporo enotnemu trgu in diverzifikacijo virov financiranja za evropska podjetja, vključno z malimi podjetji. Skrajni čas je, da se doseže dogovor o predlogih za vseevropski osebni pokojninski produkt, reformo infrastrukture evropskega trga in izboljšanje strukture finančnega nadzora EU ter o predlogu o insolventnosti podjetij, prestrukturiranju in drugi priložnosti. Doseči bi bilo treba tudi dogovor o drugih predlogih za unijo kapitalskih trgov, in sicer o množičnem financiranju, kritih obveznicah, olajšanju čezmejne distribucije investicijskih skladov, spodbujanju uvrstitve MSP v trgovanje na javnih trgih ter ustreznejših in učinkovitejših pravilih za investicijska podjetja. Glede na nedavna resna razkritja pranja denarja v finančnem sektorju je nujno tudi hitro doseči dogovor o predlogih za vzpostavitev močnejšega nadzora na področju preprečevanja pranja denarja, da se zagotovi, da se predpisi po vsej EU bolje nadzirajo in izvajajo.

Enotni trg ne dosega samo rezultatov za poslovne subjekte, temveč tudi zagotavlja visoke socialne standarde in zaščito delavcev. Evropski parlament, Svet Evropske unije in Evropska komisija so pred enim letom na socialnem vrhu v Göteborgu razglasili evropski steber socialnih pravic. Komisija ga je v okviru svojih pristojnosti nadgradila s konkretnimi pobudami. Zdaj je treba doseči dogovor o ustanovitvi Evropskega organa za delo in o predlogih za boljše usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja ter za preglednejše in predvidljivejše delovne pogoje za vse delavce, tudi za tiste z atipičnimi pogodbami. Dogovoriti se moramo o reviziji pravil o uskladitvi sistemov socialne varnosti držav članic, zaščiti delavcev pred rakotvornimi kemikalijami in dostopu do socialne zaščite. Skrajni čas je tudi, da se dokončno oblikuje evropski akt o dostopnosti, da bodo lahko invalidi učinkoviteje uveljavljali svojo enako pravico do polne udeležbe v družbi in na trgu dela.

Ohranjanje, izvrševanje in poglabljanje enotnega trga je stalna naloga. Odpraviti moramo preostale vrzeli in izboljšati njegovo delovanje. Zato je izjemnega pomena, da se dosežeta dogovor o zakonodajnih predlogih v obravnavi in ustrezno izvajanje predpisov v državah članicah. Glede na razpravo voditeljev na decembrskem zasedanju Evropskega sveta bo Komisija predložila sporočilo, ki bo osredotočeno na odpravo preostalih ovir in na možnosti za ukrepanje, da bi lahko Evropa izkoristila nove priložnosti spreminjajočega se globalnega okolja.

Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

1. januarja 2019 bomo praznovali 20. obletnico enotne valute. Z eurom vsak dan plačuje 340 milijonov Evropejcev v 19 državah članicah. Euroobmočje predstavlja skoraj 85 % bruto domačega proizvoda Unije s 27 državami članicami. Prestalo je najhujšo finančno krizo našega časa in postalo močnejše. Zdaj je čas, da se bolj jasno osredotočimo na strateško vlogo eura na svetovni ravni in na krepitev njegovih temeljev. V zvezi s tem je še posebej pomembno dokončanje unije kapitalskih trgov.

Bistveno je tudi, da se uresničijo predlogi, ki so del načrta za poglobitev evropske ekonomske in monetarne unije, vključno s proračunskimi instrumenti, predlaganimi v naslednjem večletnem finančnem okviru. Tako bo ekonomska in monetarna unija – zlasti evropska stabilizacijska funkcija in program za podporo reformam – opremljena za zagotavljanje večje makroekonomske odpornosti, izvajanje strukturnih reform in krepitev konvergence. Voditelji so se junija 2018 na vrhu držav euroobmočja, na katerem so sodelovale vse države članice, strinjali z dokončanjem bančne unije, med drugim z oblikovanjem skupnega fiskalnega varovalnega mehanizma za enotni sklad za reševanje in napredkom pri evropskem sistemu jamstva za vloge. Dogovorili so se tudi o okrepitvi vloge in nadaljnjem razvoju evropskega mehanizma za stabilnost kot orodja kriznega upravljanja. Temu delu se moramo zdaj prednostno posvetiti ter hitro doseči dogovor zlasti o predlogih za zmanjšanje tveganja v bančnem sektorju in o svežnju za zmanjšanje obsega slabih posojil. Za odporno euroobmočje so potrebne odporne države članice ter ponovna oživitev ekonomske in socialne konvergence. Ob upoštevanju tega cilja bo Komisija še naprej krepila evropski semester in ga postavljala v ospredje, da bi države članice podpirala in usmerjala pri doseganju trajnostne, vključujoče in dolgoročne rasti.

Trgovina: uravnotežena in progresivna trgovinska politika za izkoriščanje globalizacije

Naša velikost, skupne vrednote in namen pomenijo, da je Evropska unija edinstvena pri trgovinskih sporazumih, ki jih je podpisala z 69 državami po vsem svetu, ki predstavljajo 40 % svetovnega bruto domačega proizvoda. Vse večje napetosti in vse manjša predvidljivost v svetovni trgovinski ureditvi pa pomenijo, da moramo vedno znova potrjevati svojo zavezanost ohranjanju in krepitvi mednarodnega sistema, ki temelji na pravilih. Hitra sklenitev sporazuma o gospodarskem partnerstvu med EU in Japonsko, ki je največji trgovinski sporazum Evropske unije doslej, bo jasen znak te zavezanosti. Prizadevali si bomo tudi za hiter začetek veljavnosti sporazumov s Singapurjem in Vietnamom ter za dokončanje pogajanj, v katerih je bil dosežen načelni dogovor (Mehika) ali ki so že zelo napredovala (Čile in Mercosur). Tudi v drugih tekočih trgovinskih pogajanjih, vključno s pogajanji z Avstralijo in Novo Zelandijo, moramo doseči čim večji napredek.

EU je lahko v trgovinskih odnosih upravičeno samozavestna in odločna, vendar ne bomo naivni. Pomembno je, da se sozakonodajalca hitro dogovorita o predlogu za pregled neposrednih tujih naložb, da bi lahko spremljali in preprečevali tuje prevzeme, ki bi škodovali interesom EU. Prav tako je čas, da se države članice premaknejo z mrtve točke pri predlogu o instrumentu za mednarodno javno naročanje, da lahko preprečimo diskriminacijo podjetij EU na trgih javnih naročil v tretjih državah, ter da se dogovorijo o reformi pravil za blago z dvojno rabo, tako da trgovine nikoli ne bo mogoče zlorabiti kot krinko za blago, ki se lahko uporablja za kršitve temeljnih človekovih pravic.

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

Varstvo temeljnih pravic in varnost sta bila v zadnjih štirih letih glavna prednostna naloga. Za dokončanje prizadevanj za zagotovitev učinkovite varnostne unije je zdaj ključnega pomena, da se doseže dogovor o predlogih o čezmejnem dostopu organov kazenskega pregona do elektronskih dokazov, trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive, izboljšanju varnostnih značilnosti osebnih izkaznic ter olajšanju čezmejnega dostopa do finančnih podatkov in njihove uporabe s strani organov kazenskega pregona. Poleg tega moramo storiti več, da teroristom preprečimo dostop do sredstev za izvedbo napadov, in sicer z dogovorom o ukrepih za preprečevanje razširjanja terorističnih vsebin na spletu in razširitvijo pristojnosti Evropskega javnega tožilstva na boj proti čezmejnemu terorizmu.

Da bi lahko evropski informacijski sistemi za varnost, migracije in upravljanje meja skupaj delovali pametneje in učinkoviteje, bi bilo treba hitro doseči dogovor o predlogu o interoperabilnosti teh sistemov, na primer skupaj s posodobitvami evropskega informacijskega sistema kazenskih evidenc, sistema Eurodac in vizumskega informacijskega sistema.

Razkritja različnih afer, kot so dieselgate, Luxleaks, panamski dokumenti ali Cambridge Analytica, kažejo, da imajo žvižgači pomembno vlogo pri odkrivanju nezakonitih dejavnosti, ki škodujejo javnemu interesu in blaginji državljanov. Zato se moramo dogovoriti o boljši zaščiti žvižgačev, ki prijavljajo kršitve prava EU.

Prav tako moramo z dogovorom o predlogu o mehanizmu Unije na področju civilne zaščite (rescEU) zagotoviti, da lahko EU učinkoviteje pomaga ljudem, ki jih prizadenejo naravne nesreče.

Spoštovanje pravne države kot ene od vrednot Unije je bistvenega pomena za demokracijo in spoštovanje temeljnih pravic. Je tudi bistveno jamstvo za delovanje Evropske unije – kot notranji trg in kot območje, kjer se predpisi enotno uporabljajo in proračunska sredstva ustrezno porabijo ter kjer lahko države članice in njihovi državljani v duhu medsebojnega zaupanja sodelujejo pri doseganju skupnih ciljev. V Pogodbah določen postopek za ugotovitev, ali obstaja očitno tveganje hujše kršitve vrednot, zlasti pravne države, je bil sprožen v zvezi z dvema državama članicama. Tudi glede nekaterih drugih držav članic je vse več pomislekov. Posledično je vse več razumevanja, da morajo Evropska unija in njene države članice storiti več, da bi podprle in uveljavile načelo pravne države. V zvezi s tem namerava Komisija predstaviti pobudo za nadaljnje izboljšanje okvira za krepitev načela pravne države iz leta 2014.

V smeri nove migracijske politike

Migracijski pritiski so kljub prestani krizi še vedno ključni pomislek evropskih državljanov. Ustrezno upravljanje migracij bo še mnogo let izziv in zahteva celovit odziv.

Število nedovoljenih prihodov v Evropsko unijo je od oktobra 2015, ko je bilo najvišje, upadlo za 95 %. Letos pa se je pokazalo tudi, kako pomembno je pozorno spremljati vse poti: na osrednjesredozemski poti je prišlo do znatnega upada, na vzhodno- in zlasti zahodnosredozemski poti pa do povečanja. Migracijske poti in njihovi vzroki se nenehno spreminjajo in pripraviti se moramo na prihodnost. Glavna prednostna naloga ostaja dogovor o dobro delujočem skupnem evropskem azilnem sistemu, ki temelji na načelih odgovornosti in solidarnosti. Pet od sedmih začetnih predlogov za reformo sistema je bilo začasno ali delno dogovorjenih, zdaj pa bi bilo treba narediti še zadnje korake k sprejetju, da se vključijo spremembe za okrepitev operativnih zmogljivosti nove Agencije EU za azil, ki so bile predlagane skupaj z govorom o stanju v Uniji. Vzporedno se moramo osredotočiti na dosego dogovora o preostalih dveh predlogih: predlogu za reformo dublinskega sistema in predlogu uredbe o azilnih postopkih.

Verodostojna migracijska politika pomeni, da se lahko državljani zanesejo na to, da učinkovito upravljamo svoje zunanje meje ter da lahko zaščitimo tiste, ki potrebujejo zaščito, in vrnemo tiste, ki je ne potrebujejo. Krepitev skladnosti in učinkovitosti naše politike vračanja ter zmanjšanje spodbud za nedovoljene migracije sta ključnega pomena, zato je Komisija predstavila potrebne predloge. Prav tako se moramo hitro dogovoriti o reformi direktive o vračanju ter okrepiti zmogljivosti Evropske agencije za mejno in obalno stražo, in sicer z vzpostavitvijo stalne enote 10 000 mejnih policistov EU do leta 2020, okrepitvijo njenih pristojnosti na področju vračanja ter omogočanjem širšega ukrepanja v partnerskih državah zunaj EU.

Hkrati mora Evropa storiti več na področju zakonitih migracij. V prihodnosti moramo biti sposobni ustrezno reagirati na potrebe trga dela in pomanjkanje strokovnega znanja, obenem pa si prizadevati za interese EU. Zato je bistveno, da se doseže dogovor o prenovljenem sistemu modre karte EU, ki bo pritegnil več visoko usposobljenih državljanov tretjih držav in jim olajšal prihod na delo v Evropo ter prispeval k uspešnosti naših gospodarstev.

Komisija bo do decembra 2018 objavila sporočilo o vizumski vzajemnosti, v katerem bo ocenila trenutno stanje in možne nadaljnje ukrepe glede stanja nevzajemnosti z Združenimi državami na področju vizumske politike.

Močnejši svetovni akter

Ko združimo svoje moči, ima Evropa vso težo, ki jo potrebujemo kot močan svetovni akter, ki si prizadeva za mir, trajnostni razvoj, varnost in stabilnost, hkrati pa podpira demokracijo, varuje človekove pravice in spodbuja pravno državo.

Da bi se to zagotovilo, bo Komisija ob prizadevanjih za dosego dogovora o predlaganih finančnih programih, ki bodo podprli vlogo Evrope kot svetovnega akterja, še naprej pozivala k hitremu nadaljnjemu ukrepanju na podlagi njene pobude za učinkovitejše odločanje na področju skupne zunanje in varnostne politike EU. Prav tako bo nadaljevala delo na področju izvajanja globalne strategije EU za zunanjo in varnostno politiko, zlasti v zvezi z Indijo, Latinsko Ameriko in Srednjo Azijo.

Potekala bodo nadaljnja prizadevanja v zvezi z izvajanjem predlaganega novega zavezništva med Afriko in Evropo za trajnostne naložbe in delovna mesta. V ta namen bo EU nadalje uresničevala in izvajala načrt za zunanje naložbe, da bi dosegla svoj ambiciozni cilj, da se do leta 2020 za trajnostne naložbe mobilizira do 44 milijard EUR.

Izvajanje naše sosedske politike na vzhodu in jugu bo še naprej ključna prednostna naloga. V zvezi s širitvijo EU bo Komisija izdala letna poročila o doseženem napredku v odnosih z vsemi zadevnimi partnerji. Poleg tega bo ocenila prošnjo Bosne in Hercegovine, da postane kandidatka za članstvo, in sprejela mnenje v zvezi s tem.

Unija demokratičnih sprememb

Komisija si je v zadnjih štirih letih prizadevala oblikovati bolj demokratično Evropsko unijo, na primer z odpiranjem oblikovanja politik za prispevke državljanov, spodbujanjem preglednosti srečanj med nosilci odločanja Komisije in predstavniki interesnih skupin, objavo pogajalskih mandatov za trgovinske sporazume ter vključevanjem načel boljšega pravnega urejanja v zasnovo politik. Pravila o financiranju evropskih političnih strank so bila pomembno spremenjena, s čimer se bo povečala preglednost povezav med evropskimi političnimi strankami in njihovimi strankami članicami, izboljšala demokratična legitimnost, tako da bo financiranje bolje odražalo odločitve volivcev, in okrepilo izvrševanje, da bi se preprečile zlorabe javnih sredstev.

Za zaščito naših demokratičnih vrednot moramo zagotoviti, da bodo prihodnje volitve izvedene svobodno in pošteno, zato je nujno, da se hitro doseže dogovor o predlogih za boljšo zaščito naših demokratičnih procesov pred manipulacijo s strani tretjih držav ali zasebnih interesov. Prav tako bi bilo treba prednostno doseči dogovor o predlogu, da se lahko evropske politične stranke sankcionirajo za kršitev pravil o varstvu osebnih podatkov z namenom namernega vplivanja na rezultate evropskih volitev.

Evropska državljanska pobuda omogoča državljanom edinstven in inovativen način sodelovanja pri določanju programa dela na ravni EU, saj lahko neposredno zaprosijo Komisijo za ukrepanje v zvezi z zadevo, ki se jim zdi pomembna. Da bi instrument postal uporabnikom prijaznejši in da bi se dosegel njegov celotni potencial, je bistveno, da se hitro doseže dogovor o reformi uredbe, da bo državljanom olajšano predlaganje in podpiranje novih pobud. Odzivamo se tudi na želje državljanov, izražene v javnih posvetovanjih, na primer s predlogom za opustitev premikanja ure na poletni oziroma zimski čas, ki se zgodi dvakrat na leto.

Komisija že od začetka svojega mandata poudarja, da mora biti Unija bolj osredotočena na zadeve, ki so resnično pomembne, in da je treba izboljšati demokratično legitimnost njenega ukrepanja. Bistveni vidik pri tem je zagotavljanje spoštovanja načel subsidiarnosti in sorazmernosti. Komisija hkrati s tem delovnim programom predstavlja tudi sporočilo, v katerem pojasnjuje, kako nameravamo okrepiti vlogo načel subsidiarnosti in sorazmernosti pri oblikovanju politik EU, in sicer na podlagi bogatih prispevkov projektne skupine za subsidiarnost in sorazmernost z vodilom „storiti manj, a učinkoviteje“. V skladu z mnenji projektne skupine bo to izvedeno v okviru širše agende za boljše pravno urejanje, vključno z načrtovanim pregledom stanja. Sporočilu sta priloženi letni poročili o odnosih med Evropsko komisijo in nacionalnimi parlamenti ter o uporabi načel subsidiarnosti in sorazmernosti.



III.Trdna perspektiva za prihodnost za vse Evropejce

Vrh v Sibiuu 9. maja 2019 bo potekal v ključnem trenutku, in sicer šest tednov po brexitu in dva tedna pred volitvami v Evropski parlament. To bo trenutek, ko bodo voditelji ponovno vzpostavili zaupanje v prihodnost nove Unije s 27 državami članicami. Komisija bo k procesu pred vrhom v Sibiuu in po njem prispevala številna poročila in sporočila z usmeritvijo do leta 2025. Predložila je oziroma bo pobude, katerih cilj je:

·okrepitev mednarodne vloge eura v okviru svetovnih prizadevanj za okrepitev suverenosti Evrope;

·večja uporaba glasovanja s kvalificirano večino in omogočanje učinkovitejšega odločanja na ključnih področjih davčne ureditve in socialne politike, da bo lahko zakonodaja EU o enotnem trgu dohitevala gospodarski in družbeni razvoj, ter na več ciljnih področjih naših zunanjih odnosov, da se naši skupni zunanji in varnostni politiki zagotovijo prava orodja za sprejemanje odločitev;

·razmislek o poti k trajnostni Evropi do leta 2030 kot nadaljnji ukrep v zvezi s cilji ZN za trajnostni razvoj, med drugim glede Pariškega sporazuma o podnebnih spremembah;

·utiranje poti novemu institucionalnemu okviru za našo energetsko in podnebno politiko z opisom možnosti za večjo uporabo glasovanja s kvalificirano večino in morebitno reformo Pogodbe Euratom;

·nadaljnje izboljšanje okvira za krepitev načela pravne države iz leta 2014;

·oris, kako lahko Unija postane enotnejša, močnejša in bolj demokratična v smislu obveščanja.

IV.Brexit in pripravljenost nanj

Kljub znatnim prizadevanjem za sklenitev sporazuma o urejenem izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije in zagotovitev okvira za prihodnje odnose med EU in Združenim kraljestvom bodo v zvezi z izstopom Združenega kraljestva in ne glede na izid pogajanj potrebni nekateri ukrepi za prilagoditev pravnega reda EU. Poleg šestih zakonodajnih aktov, ki so že predloženi sozakonodajalcema, bo Komisija sprejela še dva zakonodajna predloga o pripravljenosti na brexit, ki bosta obravnavala status vizuma državljanov Združenega kraljestva po izstopu Združenega kraljestva ter prilagoditev zneskov porabe primarne in končne energije v zakonodaji o energijski učinkovitosti. Predloga bosta predložena novembra 2018, tako da bosta sozakonodajalca imela dovolj časa, da ju sprejmeta pred datumom izstopa.

Komisija bo pred koncem leta 2018 predložila tudi vrsto delegiranih in izvedbenih aktov, ki so potrebni v zvezi s pripravljenostjo na brexit. Še naprej bo pozorno spremljala razvoj pogajanj in po potrebi predlagala nadaljnje ukrepe, pri čemer bo ustrezno upoštevala čas, ki ga sozakonodajalca potrebujeta za dokončanje svojega dela.

V.Boljše pravno urejanje ter izvajanje in izvrševanje prava EU

Ta Komisija že od začetka svojega mandata veliko vlaga v boljše pravno urejanje, ki je zdaj del našega genskega zapisa. Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Komisijo pred kratkim označila kot vodilno pri dobrih regulativnih praksah. Za dodatno utrditev tega napredka pregledujemo stanje naše politike boljšega pravnega urejanja, spomladi pa bomo poročali o rezultatih in pridobljenih izkušnjah. V vmesnem času bomo posebno pozornost namenili uporabi naših orodij za boljše pravno urejanje, da se natančno pregledajo naše obstoječe politike in zagotovi, da še naprej ustrezajo svojemu namenu in se izogibajo nepotrebnim stroškom. V Prilogi II k temu delovnemu programu so določeni najpomembnejše ocene in preverjanja ustreznosti, ki jih bomo izvedli, vključno z nadaljnjimi ukrepi na podlagi mnenj platforme REFIT. Platforma nadaljuje svoje delo in pričakuje se, da bo kmalu sprejela nadaljnja mnenja, Komisija pa bo nato v spletnem pregledu REFIT in drugi letni študiji bremena podrobno predstavila nadaljnje ukrepe na podlagi vseh preteklih in novih mnenj.

Vsako pravilo, ne glede na to, kako skrbno je zasnovano in pripravljeno, je učinkovito le, če se pravilno izvaja v praksi. Zato bo Komisija enako pozornost kot zasnovi predpisov še naprej posvečala tudi zagotavljanju njihove pravilne uporabe. Ključ do učinkovitega izvajanja prava EU sta tesno sodelovanje in komunikacija med Komisijo in državami članicami. Še naprej si bomo prizadevali za dialog z državami članicami, da se jim zagotovi podpora pri izvajanju prava EU. V prihodnjih mesecih bodo potrebna znatna prizadevanja v zvezi s postopkom prenosa in izvajanja zakonodaje, ki je bila pred kratkim sprejeta ali bo sprejeta kmalu. Obenem bo Komisija še naprej dajala prednost hudim kršitvam prava EU, ki spodkopavajo dodano vrednost pravil EU, in po potrebi sprejela odločne ukrepe, kot je to nedavno storila na primer na področju kakovosti zraka.

VI.Zaključek

V preostalih mesecih tega mandata bo ključnega pomena, da bomo državljanom pokazali, da je naša agenda za delovna mesta, rast, pravičnost in demokratične spremembe dosegla rezultate. Delovni program Komisije za leto 2019 vsebuje jasen in usmerjen načrt za dokončanje dela, h kateremu smo se zavezali na začetku tega mandata. Komisija bo pri izpolnjevanju tega načrta še naprej intenzivno sodelovala z Evropskim parlamentom in Svetom, da se sprejmejo in izvajajo vsi predlogi, ki jih je predložila. To skupno evropsko prizadevanje je bistveno, če želimo državljanom pokazati, da lahko Evropa z usmerjenimi in učinkovitimi ukrepi ter oprijemljivimi rezultati doseže pomembne spremembe. Poleg tega bomo lahko 9. maja v Sibiuu pokazali, da ima Evropska unija s 27 državami članicami jasno perspektivo za prihodnost ter utrjene temelje za močno, združeno in suvereno Evropo.

Top

Strasbourg, 23.10.2018

COM(2018) 800 final

PRILOGE

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2019

Izpolnjevanje obljub in priprave na prihodnost


Priloga I: Nove pobude

Št.

Cilj politike

Pobude 1  

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

1.

Ponovna oživitev naložb v Evropi

Sporočilo o naložbenem načrtu za Evropo: pregled stanja in naslednji koraki (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018)

2.

Trajna prihodnost Evrope

Razmislek „Na poti k trajnostni Evropi do leta 2030, o nadaljnjih ukrepih za doseganje ciljev ZN glede trajnostnega razvoja, vključno s Pariškim sporazumom o podnebnih spremembah“ (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018)

Povezan enotni digitalni trg

3.

Dokončanje enotnega digitalnega trga

Usklajen načrt za razvoj umetne inteligence v Evropi (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018); akcijski načrt o dezinformacijah (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018); priporočilo Komisije o določitvi oblike evropskega elektronskega zdravstvenega zapisa (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2019)

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost

4.

Izvajanje Pariškega sporazuma

Strategija za dolgoročno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v EU skladno s Pariškim sporazumom (pred konferenco o podnebnih spremembah v Katovicah 3.–14. decembra) (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018)

5.

Dokončanje energetske unije

Četrto poročilo o stanju energetske unije (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2019); poročilo o strateškem akcijskem načrtu za baterije (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2019)

6.

Prihodnost energetske in podnebne politike

Novemu institucionalnemu okviru za našo energetsko in podnebno politiko do leta 2025 naproti: možnosti za okrepitev glasovanja s kvalificirano večino in morebitno reformo Pogodbe Euratom (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2019)

7.

Cilji povečanja energetske učinkovitosti – priprave na brexit

Predlog za prilagoditev sklicev na cilje povečanja energetske učinkovitosti EU (izraženo v absolutnih vrednostih) za leto 2030 Evropski uniji s 27 državami članicami (zakonodajna pobuda, člen 194 PDEU, zadnje četrtletje leta 2018) (pripravljenost na brexit)

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

8.

Pravični enotni trg, primeren za prihodnost

Sporočilo „Za v celoti delujoč enotni trg v hitro spreminjajočem se globalnem okolju: kako odstraniti ovire in izkoristiti nove priložnosti v korist državljanov in podjetij“ (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018)

9.

Varovanje zdravja

Sporočilo o celovitem okviru Evropske unije o endokrinih motilcih (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018)

10.

Učinkovitejša priprava zakonodaje na področju enotnega trga

Učinkovitejša priprava zakonodaje na področju obdavčenja: opredelitev področij za prehod na glasovanje s kvalificirano večino (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2019); Učinkovitejša priprava zakonodaje na področju socialne politike: opredelitev področij za okrepljen prehod na glasovanje s kvalificirano večino (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2019)



Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

11.

Spodbujanje mednarodne vloge eura

Sporočilo o krepitvi mednarodne vloge eura (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018)

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

12.

Pravna država

Nadaljnje izboljšanje okvira za krepitev načela pravne države iz leta 2014 (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2019)

V smeri nove migracijske politike

13.

Izvajanje skupne vizumske politike

Sporočilo o vizumski vzajemnosti (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018) 

14.

Vizumska politika – priprave na brexit

Predlog za uvrstitev Združenega kraljestva na seznam tretjih držav, ki potrebujejo vizum, oziroma na seznam tretjih držav, ki ne potrebujejo vizuma (zakonodajna pobuda, člen 77(2) PDEU, zadnje četrtletje leta 2018) (pripravljenost na brexit)

Unija demokratičnih sprememb

15.

Obveščanje o Evropi

Sporočilo o tem, kako lahko postane Unija enotnejša, močnejša in bolj demokratična v smislu obveščanja (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje leta 2019)

Priloga II: pobude v okviru programa REFIT 2

Št.

Naslov

Opis

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe 

1.

Preverjanje ustreznosti okvirne direktive o vodah in direktive o poplavah skupaj z oceno direktive o čiščenju komunalne odpadne vode

Okvirna direktiva o vodah 2000/60/ES je najcelovitejši instrument vodne politike EU, njen glavni cilj pa je varovati in krepiti vodne vire v EU, da bi ti dosegli dobro stanje. V okviru preverjanja ustreznosti bodo ocenjene ta direktiva, drugi dve, ki sta neposredno povezani z njo (Direktiva 2006/118 o podzemni vodi in Direktiva 2008/105 o okoljskih standardih kakovosti), ter direktiva o poplavah (2007/60), s katero je bil uveden pristop k obvladovanju poplavne ogroženosti po vsej EU. Direktiva o čiščenju komunalne odpadne vode (91/271) je tesno povezana z okvirno direktivo o vodah, saj je nujna za doseganje njenih ciljev.

2.

Preverjanje ustreznosti direktiv o kakovosti zunanjega zraka

Preverjanje ustreznosti, ki naj bi se končalo leta 2019, bo obravnavalo uspešnost direktiv EU o kakovosti zunanjega zraka (2008/50 in 2004/107). Obe direktivi določata standarde kakovosti zraka, ki naj bi se dosegali po vsej EU, in zahteve, da bi države članice usklajeno in primerljivo ustrezno spremljale in ocenjevale kakovost zraka na svojem ozemlju.

3.

Ocena uredbe o pošiljkah odpadkov

V okviru ocene Uredbe (ES) št. 1013/2006 bodo ovrednoteni vsi vidiki, povezani z njenim izvajanjem, vključno z vprašanjem nezakonite trgovine z odpadki, to pa bo tudi nadaljnji ukrep na podlagi mnenja platforme REFIT IX.3.a-c , sprejetega 19. marca 2018, v katerem platforma REFIT navaja, da bi bilo treba na „zeleno listo“ dodati več vrst odpadkov, in poudarja, da se podjetja stežka spoprijemajo z obvezno registracijo prevoznikov odpadkov v vseh državah članicah.

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

4.

Ocena direktive o pravnem varstvu modelov in uredbe o modelih Skupnosti

V okviru ocene Direktive 98/71 in Uredbe št. 6/2002 bo izvedeno poglobljeno vrednotenje splošnega delovanja sistema za varstvo modelov v Evropski uniji tako na ravni Unije kot na nacionalni ravni, zlasti glede na nedavno revizijo blagovne znamke EU, razvoj novih tehnologij, kot je tridimenzionalni tisk, in trg nadomestnih delov.

5.

Ocena uredbe o gradbenih proizvodih

Ocena Uredbe št. 305/2011 je povezana z mnenjem platforme REFIT XII.8.b , sprejetim 7. junija 2017, v katerem je bila Komisija pozvana, naj ponovno prouči obveznost desetletne hrambe izjave o lastnostih ob upoštevanju razlike med trgovci na drobno, ki prodajajo podjetjem in/ali potrošnikom, ter mnenjema platforme REFIT XII.8.c in XII.8.a , sprejetima 23. novembra 2017 oziroma 27. in 28. junija 2016.

6.

Ocena najvišje mejne vrednosti ostankov pesticidov in registracije fitofarmacevtskih sredstev

Ta ocena bo obravnavala postopek za avtorizacijo, zlasti dvojni sistem odobritve aktivne snovi na ravni EU in registracije fitofarmacevtskih sredstev na nacionalni ravni ter zamude pri dajanju na trg, vzajemno priznavanje na nacionalni ravni, primerljiv sistem, ki bi omogočil nadomestitev z manj nevarnimi snovmi, ter sistem določanja mejnih vrednosti ostankov, njegovo izvajanje in stroške. Ocena zajema Uredbo št. 1107/2009 in Uredbo št. 396/2005. Ta ocena bo obravnavala vprašanja, ki so bila poudarjena v mnenju platforme REFIT XI.10.a o snoveh za različno uporabo / iz različnih virov (klorat), sprejetem 7. junija 2017.

Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

7.

Preverjanje ustreznosti nadzornega poročanja

To preverjanje ustreznosti bo vključevalo proučitev zahtev glede medsektorskega poročanja nadzornim organom na podlagi zakonodaje EU o finančnih storitvah (npr. direktiva o kapitalskih zahtevah – CRR/CRD IV, direktiva o trgih finančnih instrumentov – MiFID/MiFIR, uredba o infrastrukturi evropskega trga – EMIR ipd.). Bo nadaljnji ukrep na podlagi mnenja platforme REFIT X.13.a , sprejetega 27. junija 2016.

8.

Preverjanje ustreznosti poročanja podjetij

To preverjanje ustreznosti bo vključevalo oceno zahtev glede poročanja podjetij, vključno z računovodsko direktivo 2013/34, direktivo o nefinančnem poročanju 2014/95/ES, direktivo o preglednosti 2013/50 in uredbo o mednarodnih računovodskih standardih št. 1606/2002.

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju 

9.

Ocena direktive o enakem plačilu za enako delo in delo enake vrednosti

Ocena Direktive 2006/54/ES se bo osredotočala na to, kako se obstoječe pravne določbe o enakem plačilu obnesejo v praksi, kakšne pristope izvajajo države članice EU, kako učinkovito se izvršujejo in v kolikšnem obsegu so bili doseženi njihovi prvotni cilji.

10.

Potrošniške kreditne pogodbe (Direktiva 2008/48/ES) in trženje finančnih storitev potrošnikom na daljavo (Direktiva 2002/65/ES)

Ocena Direktive 2008/48/ES in Direktive 2002/65/ES bo obravnavala delovanje trga potrošniških kreditov, trženje na daljavo in prodajo maloprodajnih finančnih storitev. Ocena trga potrošniških kreditov bo obravnavala zlasti vprašanja, ki jih je v svojem mnenju, sprejetem 21. septembra 2017, poudarila platforma REFIT (VI.4.a-f) .

Priloga III: prednostni predlogi v obravnavi

Št.

Pobuda

Popoln naslov 3

Sklic

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

1.

Sveženj ukrepov za krožno gospodarstvo

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o kakovosti vode, namenjene za prehrano ljudi (prenovitev)**

COM(2017) 753 final
2017/0332 (COD) 
1. 2. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o minimalnih zahtevah za ponovno uporabo vode**

COM(2018) 337 final
2018/0169 (COD) 
28. 5. 2018

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na okolje**

COM(2018) 340 final
2018/0172 (COD) 
30. 5. 2018

2.

Nadzor ribištva

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1224/2009, uredb Sveta (ES) št. 768/2005, (ES) št. 1967/2006 in (ES) št. 1005/2008 ter Uredbe (EU) 2016/1139 Evropskega parlamenta in Sveta glede nadzora ribištva**

COM(2018) 368 final
2018/0193 (COD) 
30. 5. 2018

3.

Uskladitev obveznosti poročanja na področju okoljske politike

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uskladitvi obveznosti poročanja na področju okoljske politike ter posledični spremembi direktiv 86/278/EGS, 2002/49/ES, 2004/35/ES, 2007/2/ES, 2009/147/ES in 2010/63/EU, uredb (ES) št. 166/2006 in (EU) št. 995/2010 ter uredb Sveta (ES) št. 338/97 in (ES) št. 2173/2005**

COM(2018) 381 final
2018/0205 (COD) 
31. 5. 2018

4.

Zahteve glede dostopnosti proizvodov in storitev

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic v zvezi z zahtevami glede dostopnosti proizvodov in storitev*

COM(2015) 615 final
2015/0278 (COD) 
2. 12. 2015

5.

Večletni finančni okvir

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa za podporo reformam

COM(2018) 391 final
2018/0213 (COD)

31. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa InvestEU

COM(2018) 439 final
2018/0229 (COD)

6. 6. 2018

Predlog UREDBE SVETA o določitvi izvedbenih ukrepov za sistem virov lastnih sredstev Evropske unije

COM(2018) 327 final
2018/0132 (APP)

2. 5. 2018

Predlog SKLEPA SVETA o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije

COM(2018) 325 final
2018/0135 (CNS)

2. 5. 2018

Predlog UREDBE SVETA o spremembi Uredbe (EGS, Euratom) št. 1553/89 o dokončni enotni ureditvi zbiranja lastnih sredstev, pridobljenih iz davka na dodano vrednost

COM(2018) 328 final
2018/0133 (NLE)

2. 5. 2018

Predlog UREDBE SVETA o načinih in postopkih za dajanje lastnih sredstev iz naslovov skupne konsolidirane osnove za davek od dohodkov pravnih oseb, sistema Evropske unije za trgovanje z emisijami in odpadne plastične embalaže, ki se ne reciklira, na razpolago ter ukrepih za zagotavljanje denarnih sredstev

COM(2018) 326 final
2018/0131 (NLE)

2. 5. 2018

Predlog UREDBE SVETA o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027

COM(2018) 322 final
2018/0132 (APP)

2. 5. 2018

Predlog UREDBE SVETA o vzpostavitvi programa pomoči pri razgradnji jedrske elektrarne Ignalina v Litvi (program Ignalina) in razveljavitvi Uredbe Sveta (EU) št. 1369/2013

COM(2018) 466 final
2018/0251 (NLE)

13. 6. 2018

Predlog UREDBE SVETA o vzpostavitvi namenskega finančnega programa za razgradnjo jedrskih objektov in ravnanje z radioaktivnimi odpadki ter razveljavitvi Uredbe Sveta (Euratom) št. 1368/2013

COM(2018) 467 final
2018/0252 (NLE)

13. 6. 2018

Predlog SKLEPA SVETA o spremembi Odločbe 2007/198/Euratom o ustanovitvi Evropskega skupnega podjetja za ITER in razvoj fuzijske energije ter dodelitvi prednosti le-temu

COM(2018) 445 final
2018/0235 (NLE)

7. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 508/2014 Evropskega parlamenta in Sveta

COM(2018) 390 final
2018/0210 (COD)

12. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa za okolje in podnebne ukrepe (LIFE) ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1293/2013

COM(2018) 385 final
2018/0209 (COD)

1. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Evropskem skladu za prilagoditev globalizaciji (ESPG)

COM(2018) 380 final
2018/0202 (COD)

30. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Evropskem socialnem skladu plus (ESS+)

COM(2018) 382 final
2018/0206 (COD)

30. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa „Carina“ za sodelovanje na področju carine

COM(2018) 442 final
2018/0232 (COD)

8. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa „Fiscalis“ za sodelovanje na področju obdavčitve

COM(2018) 443 final
2018/0233 (COD)

8. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura pred ponarejanjem za obdobje 2021–2027 (program „Pericles IV“)

COM(2018) 369 final
2018/0194 (COD)

31. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi Evropske stabilizacijske funkcije za naložbe

COM(2018) 387 final
2018/0212 (COD)

31. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1306/2013

COM(2018) 393 final
2018/0217 (COD)

1. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (EU) št. 1308/2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov, (EU) št. 1151/2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil, (EU) št. 251/2014 o opredelitvi, opisu, predstavitvi, označevanju in zaščiti geografskih označb aromatiziranih vinskih proizvodov, (EU) št. 228/2013 o posebnih ukrepih za kmetijstvo v najbolj oddaljenih regijah Unije in (EU) št. 229/2013 o posebnih ukrepih za kmetijstvo v korist manjših egejskih otokov

COM(2018) 394 final
2018/0218 (COD)

1. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pravil o podpori za strateške načrte, ki jih pripravijo države članice v okviru skupne kmetijske politike (strateški načrti SKP) in se financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) ter o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1305/2013 Evropskega parlamenta in Sveta in Uredbe (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta

COM(2018) 392 final
2018/0216 (COD)

1. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi instrumenta za povezovanje Evrope ter razveljavitvi uredb (EU) št. 1316/2013 in (EU) št. 283/2014

COM(2018) 438 final
2018/0228 (COD)

6. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa za enotni trg, konkurenčnost podjetij, vključno z malimi in srednjimi podjetji, in evropsko statistiko ter o razveljavitvi uredb (EU) št. 99/2013, (EU) št. 1287/2013, (EU) št. 254/2014, (EU) št. 258/2014, (EU) št. 652/2014 in (EU) 2017/826

COM(2018) 441 final
2018/0231 (COD)

7. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi vesoljskega programa Unije in ustanovitvi Agencije Evropske unije za vesoljski program ter razveljavitvi uredb (EU) št. 912/2010, 1285/2013 in 377/2014 ter Sklepa št. 541/2014/EU

COM(2018) 447 final
2018/0236 (COD)

6. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ustanovitvi Evropskega obrambnega sklada

COM(2018) 476 final
2018/0254 (COD)

13. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa evropske solidarnostne enote ter razveljavitvi [uredbe o evropski solidarnostni enoti] in Uredbe (EU) št. 375/2014

COM(2018) 440 final
2018/0230 (COD)

11. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa Ustvarjalna Evropa (2021–2027) in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1295/2013

COM(2018) 366 final
2018/0190 (COD)

30. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa „Erasmus“, programa Unije za izobraževanje, usposabljanje, mladino in šport, ter o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1288/2013

COM(2018) 367 final
2018/0191 (COD)

30. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi skupnih določb o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu plus, Kohezijskem skladu in Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo in o finančnih pravilih zanje ter za Sklad za azil in migracije, Sklad za notranjo varnost in Instrument za upravljanje meja in vizume

COM(2018) 375 final
2018/0196 (COD)

29. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Evropskem skladu za regionalni razvoj in Kohezijskem skladu

COM(2018) 372 final
2018/0197 (COD)

30. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o mehanizmu za reševanje pravnih in upravnih ovir v čezmejnem okviru

COM(2018) 373 final
2018/0198 (COD)

29. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o posebnih določbah za cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“ (Interreg), ki ga podpirajo Evropski sklad za regionalni razvoj in zunanji instrumenti financiranja

COM(2018) 374 final
2018/0199 (COD)

29. 5. 2018

Predlog UREDBE SVETA o spremembi Uredbe Sveta (EU) 2015/1588 z dne 13. julija 2015 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije za določene vrste horizontalne državne pomoči

COM(2018) 398 final
2018/0222 (NLE) 
6. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvirnega programa za raziskave in inovacije Obzorje Evropa ter o določitvi pravil za sodelovanje in razširjanje njegovih rezultatov

COM(2018) 435 final
2018/0224 (COD)

7. 6. 2018

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi posebnega programa za izvajanje okvirnega programa za raziskave in inovacije Obzorje Evropa

COM(2018) 436 final
2018/0225 (COD)

7. 6. 2018

Predlog UREDBE SVETA o vzpostavitvi Programa za raziskave in usposabljanje Evropske skupnosti za atomsko energijo za obdobje 2021–2025, ki dopolnjuje okvirni program za raziskave in inovacije Obzorje Evropa

COM(2018) 437 final
2018/0226 (NLE)

7. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa za digitalno Evropo za obdobje 2021–2027

COM(2018) 434 final
2018/0227 (COD)

6. 6. 2018

6.

Instrument za povezovanje Evrope za obdobje 2014–2020: izstop Združenega kraljestva iz Unije (sprememba Uredbe (EU) št. 1316/2013)
(pripravljenost na brexit)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1316/2013 v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije

COM(2018) 568 final
2018/0299 (COD)

1. 8. 2018

7.

Skupna pravila in standardi za organizacije za tehnični nadzor in pregled ladij: izstop Združenega kraljestva iz Unije (sprememba Uredbe (ES) št. 391/2009)
(pripravljenost na brexit)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 391/2009 v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije

COM(2018) 567 final
2018/0298 (COD)
1. 8. 2018

Povezan enotni digitalni trg

8.

Digitalne pogodbe

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o nekaterih vidikih pogodb o dobavi digitalnih vsebin*

COM(2015) 634 final
2015/0287 (COD) 
9. 12. 2015

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o nekaterih vidikih pogodb o spletni in drugi prodaji blaga na daljavo*

COM(2015) 635 final
2015/0288 (COD) 
9. 12. 2015

9.

Izvajanje in delovanje vrhnjega domenskega imena .eu

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o izvajanju in delovanju vrhnjega domenskega imena .eu ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 733/2002 in Uredbe Komisije (ES) št. 874/2004**

COM(2018) 231 final
2018/0110 (COD) 
27. 4. 2018

10.

Ponovna uporaba informacij javnega sektorja (prenovitev)

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ponovni uporabi informacij javnega sektorja (prenovitev)**

COM(2018) 234 final
2018/0111 (COD) 
25. 4. 2018

11.

Spodbujanje pravičnosti in preglednosti za poslovne uporabnike spletnih posredniških storitev

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spodbujanju pravičnosti in preglednosti za poslovne uporabnike spletnih posredniških storitev*

COM(2018) 238 final
2018/0112 (COD) 
26. 4. 2018

12.

Spoštovanje zasebnega življenja in varstvo osebnih podatkov na področju elektronskih komunikacij (zasebnost in elektronske komunikacije)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spoštovanju zasebnega življenja in varstvu osebnih podatkov na področju elektronskih komunikacij ter razveljavitvi Direktive 2002/58/ES (uredba o zasebnosti in elektronskih komunikacijah)*

COM(2017) 10 final
2017/0003 (COD) 
10. 1. 2017

13.

Kibernetska varnost

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Agenciji EU za kibernetsko varnost ENISA in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 526/2013 ter certificiranju informacijske in komunikacijske tehnologije na področju kibernetske varnosti (uredba o kibernetski varnosti)*

COM(2017) 477 final
2017/0225 (COD) 
13. 9. 2017

 

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi Evropskega industrijskega, tehnološkega in raziskovalnega strokovnega centra za kibernetsko varnost ter mreže nacionalnih koordinacijskih centrov Prispevek Evropske komisije k srečanju voditeljev v Salzburgu 19. in 20. septembra 2018**

COM(2018) 630 final
2018/0328 (COD) 
12. 9. 2018

14.

Sveženj o avtorskih pravicah

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu*

COM(2016) 593 final
2016/0280 (COD) 
14. 9. 2016

 

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pravil glede uveljavljanja avtorske in sorodnih pravic, ki se uporabljajo za določene spletne prenose radiodifuzijskih hiš in retransmisije televizijskih ter radijskih programov*

COM(2016) 594 final
2016/0284 (COD) 
14. 9. 2016

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost

15.

Sveženj za mobilnost in podnebne spremembe

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi standardov emisijskih vrednosti CO2 za nova težka vozila**

COM(2018) 284 final
2018/0143 (COD)
17. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi standardov emisijskih vrednosti za nove osebne avtomobile in nova lahka gospodarska vozila kot del celostnega pristopa Unije za zmanjšanje emisij CO2 iz lahkih vozil ter spremembi Uredbe (ES) št. 715/2007 (prenovitev)*

COM(2017) 676 final
2017/0293 (COD) 
8. 11. 2017

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 1073/2009 o skupnih pravilih za dostop do mednarodnega trga avtobusnih prevozov*

COM(2017) 647 final
2017/0288 (COD) 
8. 11. 2017

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 92/106/EGS o določitvi skupnih pravil za nekatere vrste kombiniranega prevoza blaga med državami članicami*

COM(2017) 648 final
2017/0290 (COD) 
8. 11. 2017

16.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2009/33/EU o spodbujanju čistih in energetsko učinkovitih vozil za cestni prevoz*

COM(2017) 653 final
2017/0291 (COD) 
8. 11. 2017

17.

Skupna pravila notranjega trga z zemeljskim plinom: plinovodi, speljani v tretje države in iz njih

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2009/73/ES o skupnih pravilih notranjega trga z zemeljskim plinom**

COM(2017) 660 final
2017/0294 (COD) 
8. 11. 2017

18.

Sveženj ukrepov za čisto energijo

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pripravljenosti na tveganja v sektorju električne energije in razveljavitvi Direktive 2005/89/ES*

COM(2016) 862 final
2016/0377 (COD) 
30. 11. 2016

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ustanovitvi Agencije Evropske unije za sodelovanje energetskih regulatorjev (prenovitev)*

COM(2016) 863 final
2016/0378 (COD) 
30. 11. 2016

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o notranjem trgu električne energije (prenovitev)*

COM(2016) 861 final
2016/0379 (COD) 
30. 11. 2016

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o skupnih pravilih notranjega trga električne energije (prenovitev)*

COM(2016) 864 final
2016/0380 (COD) 
30. 11. 2016

19.

Sveženj Evropa v gibanju

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o racionalizaciji ukrepov za pospešitev realizacije vseevropskega prometnega omrežja**

COM(2018) 277 final
2018/0138 (COD)

17. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okolja enotnega evropskega okenca za pomorski sektor in razveljavitvi Direktive 2010/65/EU**

COM(2018) 278 final
2018/0139 (COD)

17. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o elektronskih informacijah o prevozu blaga**

COM(2018) 279 final
2018/0140 (COD)

17. 5. 2018

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2006/1/ES o uporabi vozil, najetih brez voznikov, za cestni prevoz blaga*

COM(2017) 282 final
2017/0113 (COD)

31. 5. 2017

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 1999/62/ES o cestnih pristojbinah za uporabo določene infrastrukture za težka tovorna vozila*

COM(2017) 275 final
2017/0114 (COD)

31. 5. 2017

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2006/22/ES glede zahtev za izvrševanje ter določitve posebnih pravil v zvezi z Direktivo 96/71/ES in Direktivo 2014/67/EU za napotitev delavcev v sektorju cestnega prometa**

COM(2017) 278 final
2017/0121 (COD)

31. 5. 2017

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 561/2006 glede minimalnih zahtev za najdaljši dnevni in tedenski čas vožnje, najkrajše odmore ter dnevni in tedenski čas počitka ter Uredbe (EU) št. 165/2014 glede določanja položaja s tahografi**

COM(2017) 277 final
2017/0122 (COD)

31. 5. 2017

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 1071/2009 in Uredbe (ES) št. 1072/2009 za njuno prilagoditev razvoju v sektorju*

COM(2017) 281 final
2017/0123 (COD)
31. 5. 2017

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o interoperabilnosti elektronskih cestninskih sistemov ter lažji čezmejni izmenjavi informacij o neplačilih cestnine v Uniji (prenovitev) (Besedilo velja za EGP)*

COM(2017) 280 final
2017/0128 (COD)

31. 5. 2017

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 1999/62/ES o cestnih pristojbinah za uporabo določene infrastrukture za težka tovorna vozila v zvezi z nekaterimi določbami o obdavčitvi vozil**

COM(2017) 276 final
2017/0115 (CNS)

31. 5. 2017

20.

Opustitev premikanja ure na poletni oz. zimski čas

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o opustitvi premikanja ure na poletni oz. zimski čas in razveljavitvi Direktive 2000/84/ES**

COM(2018) 639 final
2018/0332 (COD)

12. 9. 2018

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

21.

Sveženj ukrepov za trajnostno financiranje

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvira za spodbujanje trajnostnih naložb**

COM(2018) 353 final
2018/0178 (COD)
24. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o razkrivanju informacij v zvezi s trajnostnimi naložbami in tveganji glede trajnosti ter o spremembi Direktive (EU) 2016/2341**

COM(2018) 354 final
2018/0179 (COD)
24. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2016/1011 glede referenčnih vrednosti za nizke emisije ogljika in referenčnih vrednosti za ugodno ogljično bilanco**

COM(2018) 355 final
2018/0180 (COD)
24. 5. 2018

22.

Čezmejni investicijski skladi

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2009/65/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter Direktive 2011/61/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s čezmejno distribucijo kolektivnih investicijskih skladov**

COM(2018) 92 final
2018/0041 (COD)
12. 3. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 575/2013 glede izpostavljenosti iz naslova naložb v krite obveznice**

COM(2018) 93 final
2018/0042 (COD)

12. 3. 2018

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o izdajanju kritih obveznic in njihovem javnem nadzoru ter o spremembi Direktive 2009/65/ES in Direktive 2014/59/EU**

COM(2018) 94 final
2018/0043 (COD)

12. 3. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o olajšanju čezmejne distribucije kolektivnih investicijskih skladov in spremembi uredb (EU) št. 345/2013 ter (EU) št. 346/2013**

COM(2018) 110 final
2018/0045 (COD)

12. 3. 2018

23.

Storitve množičnega financiranja

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2014/65/EU o trgih finančnih instrumentov**

COM(2018) 99 final
2018/0047 (COD)

8. 3. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o evropskih ponudnikih storitev množičnega financiranja za podjetja**

COM(2018) 113 final
2018/0048 (COD)

8. 3. 2018

24.

Minimalno kritje izgub za nedonosne izpostavljenosti

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 575/2013 glede minimalnega kritja izgub za nedonosne izpostavljenosti*

COM(2018) 134 final
2018/0060 (COD)

14. 3. 2018

25.

Spremembe Uredbe o infrastrukturi evropskega trga

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012, kar zadeva obveznost kliringa, uvedbo mirovanja obveznosti kliringa, zahteve glede poročanja, tehnike zmanjševanja tveganja za pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih OTC brez kliringa prek centralne nasprotne stranke, registracijo in nadzor repozitorijev sklenjenih poslov in zahteve za repozitorije sklenjenih poslov**

COM(2017) 208 final
2017/0090 (COD)

4. 5. 2017

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1095/2010 o ustanovitvi evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 zvezi s postopki in organi, ki sodelujejo pri izdaji dovoljenja CNS, in zahtevami za priznanje CNS iz tretjih držav**

COM(2017) 331 final
2017/0136 (COD)

20. 9. 2017

26.

Vseevropski osebni pokojninski produkt (PEPP)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vseevropskem osebnem pokojninskem produktu (PEPP)**

COM(2017) 343 final
2017/0143 (COD)

29. 6. 2017

27.

Naloge, upravljanje in financiranje evropskih nadzornih organov

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1093/2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski bančni organ), Uredbe (EU) št. 1094/2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine), Uredbe (EU) št. 1095/2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge), Uredbe (EU) št. 345/2013 o evropskih skladih tveganega kapitala, Uredbe (EU) št. 346/2013 o evropskih skladih za socialno podjetništvo, Uredbe (EU) št. 600/2014 o trgih finančnih instrumentov, Uredbe (EU) 2015/760 o evropskih dolgoročnih investicijskih skladih, Uredbe (EU) 2016/1011 o indeksih, ki se uporabljajo kot referenčne vrednosti v finančnih instrumentih in finančnih pogodbah ali za merjenje uspešnosti investicijskih skladov, ter Uredbe (EU) 2017/1129 o prospektu, ki se objavi ob ponudbi vrednostnih papirjev javnosti ali njihovi uvrstitvi v trgovanje na reguliranem trgu**

COM(2017) 536 final
2017/0230 (COD)

20. 9. 2017

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2014/65/EU o trgih finančnih instrumentov in Direktive 2009/138/ES o začetku opravljanja in opravljanju dejavnosti zavarovanja in pozavarovanja (Solventnost II)**

COM(2017) 537
2017/0231 (COD)

20. 9. 2017

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1092/2010 o makrobonitetnem nadzoru nad finančnim sistemom Evropske unije in ustanovitvi Evropskega odbora za sistemska tveganja**

COM(2017) 538 final
2017/0232 (COD)

20. 9. 2017

28.

Zahteve in nadzor investicijskih podjetij

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o bonitetnih zahtevah za investicijska podjetja ter o spremembi uredb (EU) št. 575/2013, (EU) št. 600/2014 in (EU) št. 1093/2010**

COM(2017) 790 final
2017/0359 (COD)

20. 12. 2017

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o bonitetnem nadzoru investicijskih podjetij ter o spremembi direktiv 2013/36/EU in 2014/65/EU**

COM(2017) 791 final
2017/0358 (COD)

20. 12. 2017

29.

Razkritje davčnih informacij v zvezi z dohodki

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2013/34/EU v zvezi z obveznostjo nekaterih podjetij in podružnic glede razkritja davčnih informacij v zvezi z dohodki**

COM(2016) 198 final
2016/0107 (COD)

12. 4. 2016

30.

Preglednost in trajnost ocenjevanja tveganja v prehranski verigi v EU

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o preglednosti in trajnosti ocenjevanja tveganja v prehranski verigi v EU ter o spremembah Uredbe (ES) št. 178/2002 [o splošni živilski zakonodaji], Direktive 2001/18/ES [o namernem sproščanju gensko spremenjenih organizmov v okolje], Uredbe (ES) št. 1829/2003 [o gensko spremenjenih živilih in krmi], Uredbe (ES) št. 1831/2003 [o krmnih dodatkih], Uredbe (ES) št. 2065/2003 [o aromah dima], Uredbe (ES) št. 1935/2004 [o materialih, namenjenih za stik z živili], Uredbe (ES) št. 1331/2008 [o skupnem postopku odobritve za aditive za živila, encime za živila in arome za živila], Uredbe (ES) št. 1107/2009 [o fitofarmacevtskih sredstvih] in Uredbe (EU) 2015/2283 [o novih živilih]**

COM(2018) 179 final
2018/0088 (COD)

11. 4. 2018

31.

Socialna razsežnost notranjega trga

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ustanovitvi Evropskega organa za delo**

COM(2018) 131 final
2018/0064 (COD)

13. 3. 2018

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2004/37/ES o varovanju delavcev pred nevarnostmi zaradi izpostavljenosti rakotvornim ali mutagenim snovem pri delu (tretji sveženj)**

COM(2018) 171 final
2018/0081 (COD)

5. 4. 2018

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o preglednih in predvidljivih delovnih pogojih v Evropski uniji**

COM(2017) 797
2017/0355 (COD)

21. 12. 2017

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev ter razveljavitvi Direktive Sveta 2010/18/EU**

COM(2017) 253 final
2017/0085 (COD)

26. 4. 2017

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ustanovitvi Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer (Eurofound) in razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 1365/75 Sveta**

COM(2016) 531 final
2016/0256 (COD)

23. 8. 2016

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 883/2004 o koordinaciji sistemov socialne varnosti in Uredbe (ES) št. 987/2009 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe (ES) št. 883/2004 (Besedilo velja za EGP in Švico)*

COM(2016) 815 final
2016/0397 (COD)

13. 12. 2016

32.

Skupni sistem davka na dodano vrednost: posebna ureditev za mala podjetja

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost glede posebne ureditve za mala podjetja**

COM(2018) 21 final
2018/0006 (CNS)

18. 1. 2018

33.

Pravična obdavčitev

Predlog DIREKTIVE SVETA o skupnem sistemu davka na digitalne storitve za prihodke od opravljanja nekaterih digitalnih storitev**

COM(2018) 148 final
2018/0073 (CNS)

21. 3. 2018

Predlog DIREKTIVE SVETA o določitvi pravil glede obdavčitve dohodkov pravnih oseb v zvezi s pomembno digitalno prisotnostjo**

COM(2018) 147 final
2018/0072 (CNS)

21. 3. 2018

34.

Sveženj o reformi davka na dodano vrednost

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 2006/112/ES glede harmonizacije in poenostavitve nekaterih pravil v okviru sistema davka na dodano vrednost ter uvedbe dokončnega sistema za obdavčevanje trgovine med državami članicami**

COM(2017) 569 final
2017/0251 (CNS)

4. 10. 2017

Predlog UREDBE SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 904/2010 glede certificiranega davčnega zavezanca**

COM(2017) 567 final
2017/0248 (CNS)

4. 10. 2017

35.

Skupna konsolidirana osnova za davek od dohodkov pravnih oseb

Predlog DIREKTIVE SVETA o skupni konsolidirani osnovi za davek od dohodkov pravnih oseb (CCCTB)**

COM(2016) 683 final
2016/0336 (CNS)

25. 10. 2016

Predlog DIREKTIVE SVETA o skupni osnovi za davek od dohodkov pravnih oseb**

COM(2016) 685 final
2016/0337 (CNS)

25. 10. 2016

36.

Splošni režim za trošarino

Predlog DIREKTIVE SVETA o določitvi splošnega režima za trošarino (prenovitev)**

COM(2018) 346 final
2018/0176 (CNS)

25. 5. 2018

37.

Nepoštene trgovinske prakse v odnosih med podjetji v verigi preskrbe s hrano

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o nepoštenih trgovinskih praksah v odnosih med podjetji v verigi preskrbe s hrano**

COM(2018) 173 final
2018/0082 (COD)

12. 4. 2018

38.

Dodatni varstveni certifikat za zdravila

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 469/2009 o dodatnem varstvenem certifikatu za zdravila**

COM(2018) 317 final
2018/0161 (COD)

28. 5. 2018

39.

Sveženj o storitvah

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o izvrševanju Direktive 2006/123/ES o storitvah na notranjem trgu, določitvi postopka uradnega obveščanja o sistemih dovoljenj in zahtevah, povezanih s storitvami, ter spremembah Direktive 2006/123/ES in Uredbe (EU) št. 1024/2012 o upravnem sodelovanju prek informacijskega sistema za notranji trg**

COM(2016) 821 final
2016/0398 (COD)

10. 1. 2017

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pravnem in operativnem okviru evropske storitvene e-izkaznice, ki jo je uvedla Uredba ... [uredba o evropski storitveni e-izkaznici]**

COM(2016) 823 final
2016/0402 (COD)

10. 1. 2017

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uvedbi evropske storitvene e-izkaznice in povezanih upravnih zmogljivosti**

COM(2016) 824 final
2016/0403 (COD)

10. 1. 2017

40.

Pogoji in postopek, v skladu s katerim lahko Komisija od podjetij zahteva, da predložijo podatke

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pogojev in postopka, v skladu s katerim lahko Komisija od podjetij in združenj podjetij zahteva, da predložijo podatke v zvezi z notranjim trgom in povezanimi področji**

COM(2017) 257 final
2017/0087 (COD)

2. 5. 2017

41.

Blagovni sveženj

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pravil in postopkov za skladnost s harmonizacijsko zakonodajo Unije o izdelkih in njeno izvrševanje ter spremembi uredb (EU) št. 305/2011, (EU) št. 528/2012, (EU) 2016/424, (EU) 2016/425, (EU) 2016/426 in (EU) 2017/1369 Evropskega parlamenta in Sveta ter direktiv 2004/42/ES, 2009/48/ES, 2010/35/EU, 2013/29/EU, 2013/53/EU, 2014/28/EU, 2014/29/EU, 2014/30/EU, 2014/31/EU, 2014/32/EU, 2014/33/EU, 2014/34/EU, 2014/35/EU, 2014/53/EU, 2014/68/EU in 2014/90/EU Evropskega parlamenta in Sveta**

COM(2017) 795 final
2017/0353 (COD)

19. 12. 2017

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzajemnem priznavanju blaga, ki se zakonito trži v drugi državi članici**

COM(2017) 796 final
2017/0354 (COD)

19. 12. 2017

42.

Sveženj prava družb

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive (EU) 2017/1132 glede uporabe digitalnih orodij in postopkov na področju prava družb**

COM(2018) 239 final
2018/0113 (COD)

25. 4. 2018

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive (EU) 2017/1132 glede čezmejnih preoblikovanj, združitev in delitev**

COM(2018) 241 final
2018/0114 (COD)

25. 4. 2018

43.

Insolventnost in postopki za odpust dolgov

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o okvirih preventivnega prestrukturiranja, drugi priložnosti ter ukrepih za povečanje učinkovitosti postopkov prestrukturiranja, postopkov v primeru insolventnosti in postopkov za odpust dolgov ter spremembi Direktive 2012/30/EU**

COM(2016) 723 final
2016/0359 (COD)

22. 11. 2016

44.

Zakonodaja EU o homologaciji v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije
(pripravljenost na brexit)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o dopolnitvi zakonodaje EU o homologaciji v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije

COM(2018) 397 final
2018/0220 (COD)

4. 6. 2018

Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

45.

Vrednostni papirji, kriti z državnimi obveznicami

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vrednostnih papirjih, kritih z državnimi obveznicami*

COM(2018) 339 final
2018/0171 (COD)

24. 5. 2018

46.

Skrbniki kreditov, kupci kreditov in poplačilo iz naslova zavarovanja s premoženjem

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o skrbnikih kreditov, kupcih kreditov in poplačilu iz naslova zavarovanja s premoženjem**

COM(2018) 135 final
2018/0063 (COD)

14. 3. 2018

47.

Podpora za strukturne reforme v državah članicah

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1303/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o skupnih določbah o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu, Kohezijskem skladu, Evropskem kmetijskem skladu za razvoj podeželja in Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo, o splošnih določbah o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu, Kohezijskem skladu in Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo ter o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1083/2006 v zvezi s podporo za strukturne reforme v državah članicah*

COM(2017) 826 final
2017/0336 (COD)

6. 12. 2017

48.

Krepitev fiskalne odgovornosti in srednjeročne proračunske usmerjenosti v državah članicah

Predlog DIREKTIVE SVETA o določbah za krepitev fiskalne odgovornosti in srednjeročne proračunske usmerjenosti v državah članicah*

COM(2017) 824 final
2017/0335 (CNS)

6. 12. 2017

49.

 Bančni sveženj

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 575/2013 v zvezi s količnikom finančnega vzvoda, količnikom neto stabilnega financiranja, zahtevami glede kapitala in kvalificiranih obveznosti, kreditnim tveganjem nasprotne stranke, tržnim tveganjem, izpostavljenostmi do centralnih nasprotnih strank, izpostavljenostmi do kolektivnih naložbenih podjemov, velikimi izpostavljenostmi, zahtevami glede poročanja in zahtevami po razkritju ter o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012*

COM(2016) 850 final
2016/0360 (COD)

23. 11. 2016

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 806/2014 glede sposobnosti kreditnih institucij in investicijskih podjetij za pokrivanje izgub in dokapitalizacijo*

COM(2016) 851 final
2016/0361 (COD)

23. 11. 2016

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2014/59/EU v zvezi s sposobnostjo kreditnih institucij in investicijskih podjetij za pokrivanje izgub in dokapitalizacijo ter o spremembi Direktive 98/26/ES, Direktive 2002/47/ES, Direktive 2012/30/EU, Direktive 2011/35/EU, Direktive 2005/56/ES, Direktive 2004/25/ES in Direktive 2007/36/ES*

COM(2016) 852 final
2016/0362 (COD)

23. 11. 2016

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2013/36/EU v zvezi z izvzetimi subjekti, finančnimi holdingi, mešanimi finančnimi holdingi, prejemki, nadzorniškimi ukrepi in pooblastili ter ukrepi za ohranitev kapitala*

COM(2016) 854 final
2016/0364 (COD)

23. 11. 2016

50.

Sanacija in reševanje centralnih nasprotnih strank

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o okviru za sanacijo in reševanje centralnih nasprotnih strank ter spremembi uredb (EU) št. 1095/2010, (EU) št. 648/2012 in (EU) 2015/2365*

COM(2016) 856 final
2016/0365 (COD)

28. 11. 2016

51.

Evropski sistem jamstva za vloge

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 806/2014 za vzpostavitev evropskega sistema jamstva za vloge*

COM(2015) 586 final
2015/0270 (COD)

24. 11. 2015

52.

Enotno zastopanje euroobmočja v Mednarodnem denarnem skladu

Predlog SKLEPA SVETA o določitvi ukrepov za postopno vzpostavitev enotnega zastopanja euroobmočja v Mednarodnem denarnem skladu**

COM(2015) 603 final
2015/250 (NLE)

21. 10. 2015

53.

Preprečevanje pranja denarja

Spremenjeni predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1093/2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski bančni organ), Uredbe (EU) št. 1094/2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine), Uredbe (EU) št. 095/2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge), Uredbe (EU) št. 345/2013 o evropskih skladih tveganega kapitala, Uredbe (EU) št. 346/2013 o evropskih skladih za socialno podjetništvo, Uredbe (EU) št. 600/2014 o trgih finančnih instrumentov, Uredbe (EU) 2015/760 o evropskih dolgoročnih investicijskih skladih, Uredbe (EU) 2016/1011 o indeksih, ki se uporabljajo kot referenčne vrednosti v finančnih instrumentih in finančnih pogodbah ali za merjenje uspešnosti investicijskih skladov, Uredbe (EU) 2017/1129 o prospektu, ki se objavi ob ponudbi vrednostnih papirjev javnosti ali njihovi uvrstitvi v trgovanje na reguliranem trgu, in Direktive (EU) 2015/849 o preprečevanju uporabe finančnega sistema za pranje denarja in financiranje terorizma**

COM(2018) 646 final

2017/0230 (COD)

12. 9. 2018

54.

Evropski denarni sklad

Predlog UREDBE SVETA o ustanovitvi Evropskega denarnega sklada*

COM(2017) 827 final
2017/0333 (APP)

6. 12. 2017

55.

Večletni finančni okvir

Predlog UREDBE SVETA o razširitvi uporabe Uredbe (EU) št. 2018/... o vzpostavitvi programa izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura pred ponarejanjem za obdobje 2021–2027 (program „Pericles IV“) na nesodelujoče države članice

COM(2018) 371 final
2018/0219 (APP)

31. 5. 2018

Trgovina: uravnotežena in progresivna trgovinska politika za izkoriščanje globalizacije

56.

Pregled neposrednih tujih naložb v Evropski uniji

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvira za pregled neposrednih tujih naložb v Evropski uniji*

COM(2017) 487 final
2017/0224 (COD)

13. 9. 2017

57.

Spremenjeni predlog: dostop blaga in storitev tretje države do notranjega trga Evropske unije
(javna naročila s tretjimi državami)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o dostopu blaga in storitev tretje države do notranjega trga javnih naročil Unije ter postopkih za podporo pogajanjem o dostopu blaga in storitev Unije do trgov javnih naročil tretjih držav**

COM(2016) 34 final
2012/0060 (COD)

29. 1. 2016

58.

Tarifne kvote, vključene na seznam Svetovne trgovinske organizacije (STO), po izstopu Združenega kraljestva iz Unije
(pripravljenost na brexit)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o porazdelitvi tarifnih kvot, vključenih na seznam Unije v okviru STO, po izstopu Združenega kraljestva iz Unije in o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 32/2000

COM(2018) 312
2018/0158 (COD)

22. 5. 2018

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

59.

Trženje in uporaba predhodnih sestavin za eksplozive

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive, spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 98/2013 o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive**

COM(2018) 209 final
2018/0103 (COD)

17. 4. 2018

60.

Uporaba finančnih in drugih informacij za preprečevanje, odkrivanje, preiskovanje ali pregon nekaterih kaznivih dejanj

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pravil za lažjo uporabo finančnih in drugih informacij za namene preprečevanja, odkrivanja, preiskovanja ali pregona nekaterih kaznivih dejanj ter o razveljavitvi Sklepa Sveta 2000/642/PNZ*

COM(2018) 213 final
2018/0105 (COD)

17. 4. 2018

61.

Boj proti goljufijam in ponarejanju v zvezi z negotovinskimi plačilnimi sredstvi

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o boju proti goljufijam in ponarejanju v zvezi z negotovinskimi plačilnimi sredstvi ter o nadomestitvi Okvirnega sklepa Sveta 2001/413/PNZ**

COM(2017) 489 final
2017/0226 (COD)

13. 9. 2017

62.

Interoperabilnost informacijskih sistemov EU

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvira za interoperabilnost informacijskih sistemov EU (meje in vizumi) ter spremembi Odločbe Sveta 2004/512/ES, Uredbe (ES) št. 767/2008, Sklepa Sveta 2008/633/PNZ, Uredbe (EU) 2016/399 in Uredbe (EU) 2017/2226*

COM(2017) 793 final
2017/0351 (COD)

12. 12. 2017

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvira za interoperabilnost informacijskih sistemov EU (policijsko in pravosodno sodelovanje, azil ter migracije)*

COM(2017) 794 final
2017/0352 (COD)

12. 12. 2017

63.

Preprečevanje razširjanja terorističnih spletnih vsebin

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o preprečevanju razširjanja terorističnih spletnih vsebin Prispevek Evropske komisije k srečanju voditeljev v Salzburgu 19. in 20. septembra 2018**

COM(2018) 640 final
2018/0331 (COD)

12. 9. 2018

64.

Mehanizem Unije na področju civilne zaščite

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Sklepa št. 1313/2013/EU o mehanizmu Unije na področju civilne zaščite**

COM(2017) 772 final
2017/0309 (COD)

23. 11. 2017

65.

Varstvo potrošnikov

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zastopniških tožbah za varstvo kolektivnih interesov potrošnikov in razveljavitvi Direktive 2009/22/ES**

COM(2018) 184 final
2018/0089 (COD)

11. 4. 2018

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive Sveta 93/13/EGS z dne 5. aprila 1993, Direktive 98/6/ES Evropskega parlamenta in Sveta, Direktive 2005/29/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter Direktive 2011/83/EU Evropskega parlamenta in Sveta zaradi boljšega izvrševanja in posodobitve pravil EU o varstvu potrošnikov**

COM(2018) 185 final
2018/0090 (COD)

11. 4. 2018

66.

Okrepitev varnosti osebnih izkaznic

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o okrepitvi varnosti osebnih izkaznic državljanov Unije in dokumentov za prebivanje, izdanih državljanom Unije in njihovim družinskim članom, ki uresničujejo svojo pravico do prostega gibanja**

COM(2018) 212 final
2018/0104 (COD)

17. 4. 2018

67.

Predlog za zaščito žvižgačev

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zaščiti oseb, ki prijavijo kršitve prava Unije**

COM(2018) 218 final
2018/0106 (COD)

23. 4. 2018

68.

Evropski nalog za predložitev in evropski nalog za zavarovanje elektronskih dokazov v kazenskih zadevah

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o evropskem nalogu za predložitev in evropskem nalogu za zavarovanje elektronskih dokazov v kazenskih zadevah*

COM(2018) 225 final
2018/0108 (COD)

17. 4. 2018

69.

Evropski informacijski sistem kazenskih evidenc

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi centraliziranega sistema za določitev držav članic, ki imajo informacije o obsodbah državljanov tretjih držav in oseb brez državljanstva, za dopolnitev in podporo evropskega informacijskega sistema kazenskih evidenc (ECRIS-TCN) ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1077/2011*

COM(2017) 344 final
2017/0144 (COD)

29. 6. 2017

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Okvirnega sklepa Sveta 2009/315/PNZ v zvezi z izmenjavo informacij o državljanih tretjih držav in evropskim informacijskim sistemom kazenskih evidenc (ECRIS) ter o nadomestitvi Sklepa Sveta 2009/316/PNZ*

COM(2016) 7 final
2016/0002 (COD)

19. 1. 2016

70.

Potne listine EU za vrnitev

Predlog DIREKTIVE SVETA o vzpostavitvi potne listine EU za vrnitev in razveljavitvi Sklepa 96/409/SZVP**

COM(2018) 358
2018/0186 (CNS)

31. 5. 2018

71.

Civilne in gospodarske zadeve

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 1393/2007 Evropskega parlamenta in Sveta o vročanju sodnih in izvensodnih pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah v državah članicah („vročanje pisanj“)**

COM(2018) 379 final
2018/0204 (COD)

31. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1206/2001 z dne 28. maja 2001 o sodelovanju med sodišči držav članic pri pridobivanju dokazov v civilnih ali gospodarskih zadevah**

COM(2018) 378 final
2018/0203 (COD)

31. 5. 2018

72.

Večletni finančni okvir

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zaščiti proračuna Unije v primeru splošnih pomanjkljivosti v zvezi z načelom pravne države v državah članicah

COM(2018) 324 final
2018/0136 (COD)

2. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa EU za boj proti goljufijam

COM(2018) 386 final
2018/0211 (COD)

30. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa za pravice in vrednote

COM(2018) 383 final
2018/0207 (COD)

30. 5. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa za pravosodje

COM(2018) 384 final
2018/0208 (COD)

30. 5. 2018

V smeri nove migracijske politike

73.

Vizumski zakonik

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 810/2009 o vizumskem zakoniku Skupnosti (Vizumski zakonik)**

COM(2018) 252 final
2018/0061 (COD)

14. 3. 2018

74.

Vizumski informacijski sistemi

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 767/2008, Uredbe (ES) št. 810/2009, Uredbe (EU) 2017/2226, Uredbe (EU) 2016/399, Uredbe 2018/XX [uredba o interoperabilnosti] in Odločbe Sveta 2004/512/ES ter o razveljavitvi Sklepa Sveta 2008/633/PNZ**

COM(2018) 302 final
2018/0152 (COD)

16. 5. 2018

75.

Evropska mreža uradnikov za zvezo za priseljevanje

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi evropske mreže uradnikov za zvezo za priseljevanje (prenovitev)**

COM(2018) 303 final
2018/0153 (COD)

16. 5. 2018

76.

Začasna ponovna uvedba nadzora na notranjih mejah

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2016/399 glede pravil, ki se uporabljajo za začasno ponovno uvedbo nadzora na notranjih mejah**

COM(2017) 571 final
2017/0245 (COD)

27. 9. 2017

77.

Evropska mejna in obalna straža

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o evropski mejni in obalni straži in razveljavitvi Skupnega ukrepa Sveta št. 98/700/PNZ, Uredbe (EU) št. 1052/2013 Evropskega parlamenta in Sveta ter Uredbe (EU) 2016/1624 Evropskega parlamenta in Sveta Prispevek Evropske komisije k srečanju voditeljev in voditeljic 19. in 20. septembra 2018 v Salzburgu**

COM(2018) 631 final
2018/0330 (COD)

12. 9. 2018

78.

Politika vračanja

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o skupnih standardih in postopkih v državah članicah za vračanje nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav (prenovitev) Prispevek Evropske komisije k srečanju voditeljev v Salzburgu 19. in 20. septembra 2018**

COM(2018) 634 final
2018/0329 (COD)

12. 9. 2018

79.

Pogoji za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene visoko usposobljene zaposlitve („predlog o modri karti“)

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene visoko usposobljene zaposlitve*

COM(2016) 378 final
2016/0176 (COD)

7. 6. 2016

80.

Skupni evropski azilni sistem

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Agenciji Evropske unije za azil in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 439/2010

Spremenjeni predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Agenciji Evropske unije za azil in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 439/2010 Prispevek Evropske komisije k srečanju voditeljev v Salzburgu 19. in 20. septembra 2018**

COM(2016) 0271 final

COM(2018) 633 final
2016/0131 (COD)
12. 9. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi sistema Eurodac za primerjavo prstnih odtisov zaradi učinkovite uporabe [Uredbe (EU) št. 604/2013 o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva], za ugotavljanje istovetnosti nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav ali oseb brez državljanstva in o zahtevah za primerjavo s podatki iz sistema Eurodac, ki jih vložijo organi kazenskega pregona držav članic in Europol za namene kazenskega pregona (prenovitev)*

COM(2016) 272 final
2016/0132 (COD)

4. 5. 2016

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva (prenovitev)* (reforma dublinskega sistema)

COM(2016) 270 final
2016/0133 (COD)

4. 5. 2016

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o standardih za sprejem prosilcev za mednarodno zaščito (prenovitev)*

COM(2016) 465 final
2016/0222 (COD)

13. 7. 2016

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o standardih glede pogojev, ki jih morajo izpolnjevati državljani tretjih držav ali osebe brez državljanstva, da so upravičeni do mednarodne zaščite, glede enotnega statusa beguncev ali oseb, upravičenih do subsidiarne zaščite, in glede vsebine te zaščite ter spremembi Direktive Sveta 2003/109/ES z dne 25. novembra 2003 o statusu državljanov tretjih držav, ki so rezidenti za daljši čas*

COM(2016) 466 final
2016/0223 (COD)

13. 7. 2016

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi skupnega postopka za mednarodno zaščito v Uniji in razveljavitvi Direktive 2013/32/EU*

COM(2016) 467 final
2016/0224 (COD)

13. 7. 2016

81.

Večletni finančni okvir

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi instrumenta za finančno podporo za upravljanje meja in vizume v okviru Sklada za integrirano upravljanje meja

COM(2018) 473 final
2018/0249 (COD)

12. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi Sklada za azil in migracije

COM(2018) 471 final
2018/0248 (COD)

12. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi Sklada za notranjo varnost

COM(2018) 472 final
2018/0250 (COD)

13. 6. 2018

Močnejši svetovni akter

82.

Večletni finančni okvir

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi instrumenta za finančno podporo za opremo za carinske kontrole v okviru Sklada za integrirano upravljanje meja

COM(2018) 474 final
2018/0258 (COD)

12. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi instrumenta za sosedstvo ter razvojno in mednarodno sodelovanje

COM(2018) 460 final
2018/0243 (COD)

14. 6. 2018

Predlog SKLEPA SVETA o pridružitvi čezmorskih držav in ozemelj Evropski uniji, vključno z odnosi med Evropsko unijo na eni strani ter Grenlandijo in Kraljevino Dansko na drugi strani (sklep o pridružitvi čezmorskih držav in ozemelj)

COM(2018) 461 final
2018/0244 (CNS)

14. 6. 2018

Predlog UREDBE SVETA o vzpostavitvi evropskega instrumenta za jedrsko varnost, ki dopolnjuje instrument za sosedstvo ter razvojno in mednarodno sodelovanje, na podlagi Pogodbe Euratom

COM(2018) 462 final
2018/0245 (NLE)

14. 6. 2018

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi instrumenta za predpristopno pomoč (IPA III)

COM(2018) 465 final
2018/0247 (COD)

16. 6. 2018

Predlog visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Svetu, ob podpori Komisije, za sklep Sveta o vzpostavitvi evropskega mirovnega instrumenta (zunajproračunski sklad za obdobje naslednjega večletnega finančnega okvira)

HR(2018) 94



Unija demokratičnih sprememb

83.

Komitologija

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o prilagoditvi številnih zakonodajnih aktov, v katerih je določena uporaba regulativnega postopka s pregledom, členoma 290 in 291 Pogodbe o delovanju Evropske unije**

COM(2016) 799 final
2016/0400 (COD)

14. 12. 2016

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o prilagoditvi več zakonodajnih aktov na področju pravosodja, v katerih je določena uporaba regulativnega postopka s pregledom, členu 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije

COM(2016) 798 final

2016/0399 (COD)

14. 12. 2016

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 182/2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije

COM(2017) 85 final
2017/035 (COD)

14. 2. 2017

84.

Varstvo osebnih podatkov v okviru volitev v Evropski parlament

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU, Euratom) št. 1141/2014 kar zadeva postopek preverjanja v zvezi s kršitvami pravil o varstvu osebnih podatkov v okviru volitev v Evropski parlament Prispevek Evropske komisije k srečanju voditeljev v Salzburgu 19. in 20. septembra 2018**

COM(2018) 636 final
2018/0336 (COD)

12. 9. 2018

85.

Evropska državljanska pobuda

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o evropski državljanski pobudi*

COM(2017) 482 final
2017/0220 (COD)

13. 9. 2017

Priloga IV: umiki 4

Št.

COM / medinstitucionalni sklic

Naslov

Razlog za umik

Gospodarske in finančne zadeve, obdavčenje in carina

1.

SEC(2008) 2302 final

Priporočilo za SKLEP SVETA o pooblastitvi Komisije za pogajanja o sporazumu s Kraljevino Norveško za uporabo enakih ukrepov, kot so določeni v Direktivi Sveta 2003/48/ES z dne 3. junija 2003 o obdavčevanju dohodka od prihrankov v obliki plačil obresti

Predlog je zastarel: zadeva je zajeta v skupnem standardu poročanja o davčnih zadevah, ki je bil razvit kot odgovor na zahtevo skupine G20 in ga je Svet OECD odobril 15. julija 2014. Večstranski sporazum o izvajanju skupnega standarda poročanja vključuje EU in Norveško.

2.

COM(2009) 644 final

2008/0234 (CNS)

Spremenjeni predlog odločba Sveta o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Sporazuma o sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Kneževino Lihtenštajn na drugi strani o boju proti goljufijam in vsem drugim nezakonitim dejavnostim, ki škodijo njihovim finančnim interesom, in zagotovitvi izmenjave informacij o davčnih zadevah

Predlog je zastarel: zadeva je zajeta v sporazumu med EU in Lihtenštajnom o obdavčitvi prihrankov, kakor je bil spremenjen leta 2015 („sporazum o samodejni izmenjavi davčnih informacij“), ki je usklajen s skupnim standardom poročanja OECD o davčnih zadevah.

3.

COM(2009) 648 final

2008/0234 (CNS)

Spremenjeni predlog odločba Sveta o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Sporazuma o sodelovanju med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Kneževino Lihtenštajn na drugi strani o boju proti goljufijam in vsem drugim nezakonitim dejavnostim, ki škodijo njihovim finančnim interesom, in zagotovitvi izmenjave informacij o davčnih zadevah

Predlog je zastarel: zadeva je zajeta v sporazumu med EU in Lihtenštajnom o obdavčitvi prihrankov, kakor je bil spremenjen leta 2015 („sporazum o samodejni izmenjavi davčnih informacij“), ki je usklajen s skupnim standardom poročanja OECD o davčnih zadevah.

Pomorske zadeve in ribištvo

4.

COM(2012) 021 final – 2012/0013 (COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1342/2008 z dne 18. decembra 2008 o določitvi dolgoročnega načrta za staleže trske in ribištvo, ki izkorišča te staleže

Predlog je zastarel: zadeva je zajeta v novem večletnem načrtu upravljanja za Severno morje (UREDBA (EU) 2018/973, UL L 179, 16.7.2018).

Varnost in migracije

5.

COM(2016) 491 final

2016/0236 (COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi sistema Unije za certificiranje opreme za varnostno pregledovanje v letalstvu

Po medinstitucionalnih razpravah je bilo doseženo skupno stališče, da bi bilo certificiranje EU bolje vzpostaviti s spremembo izvedbene zakonodaje na podlagi členov 4(3) in 18(a) Uredbe (ES) št. 300/2008 o skupnih pravilih na področju varovanja civilnega letalstva. Komisija bo začela priprave za morebitno spremembo izvedbene zakonodaje za Uredbo (ES) št. 300/2008.

6.

COM(2015) 452 final

2015/0211(COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi skupnega evropskega seznama varnih izvornih držav za namene Direktive 2013/32/EU Evropskega parlamenta in Sveta o skupnih postopkih za priznanje ali odvzem mednarodne zaščite in o spremembi Direktive 2013/32/EU

Posodobljen pristop k tej zadevi je določen v predlogu uredbe o azilnih postopkih (COM(2016) 467 final), ki je v medinstitucionalnem postopku kot del svežnja o reformi skupnega evropskega azilnega sistema.

7.

COM(2014) 382 final

2014/0202 (COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 604/2013, kar zadeva določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo vloži mladoletnik brez spremstva in brez družinskega člana, brata ali sestre oziroma drugega sorodnika, ki bi bil zakonito prisoten v državi članici

Posodobljen pristop k tej zadevi je določen v predlogu reforme dublinskega sistema (COM(2016) 270 final), ki je v medinstitucionalnem postopku kot del svežnja o reformi skupnega evropskega azilnega sistema.

8.

COM(2015) 450 final

2015/0208/COD

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi kriznega mehanizma za premestitev in spremembi Uredbe (EU) št. 604/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva

Posodobljen pristop k tej zadevi je določen v predlogu reforme dublinskega sistema (COM(2016) 270 final), ki je v medinstitucionalnem postopku kot del svežnja o reformi skupnega evropskega azilnega sistema.

9.

COM(2018) 167 final

Predlog SKLEPA SVETA o pooblastilu Komisiji, da v imenu Unije odobri globalni dogovor o varnih, urejenih in zakonitih migracijah na področju razvojnega sodelovanja

Predlog ni več potreben, saj bo sprejetje globalnega dogovora potekalo v dveh korakih: sprejetje dogovorjenega izida na medvladni konferenci in nato uradna potrditev z resolucijo Generalne skupščine Združenih narodov. Predlog, povezan s COM(2018) 168.

10.

COM(2018) 168 final

Predlog SKLEPA SVETA o pooblastilu Komisiji, da v imenu Unije odobri globalni dogovor o varnih, urejenih in zakonitih migracijah na področju politike priseljevanja

Predlogi niso več potrebni, saj bo sprejetje globalnega dogovora potekalo v dveh korakih: sprejetje dogovorjenega izida na medvladni konferenci in nato uradna potrditev z resolucijo Generalne skupščine Združenih narodov.

Priloga V: seznam načrtovanih razveljavitev

Št.

Področje politike

Naslov

Razlog za razveljavitev

1.

Unija kapitalskih trgov

Direktiva 2001/34/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. maja 2001 o sprejemu vrednostnih papirjev v uradno kotacijo na borzi in o informacijah, ki jih je treba objaviti v zvezi s temi vrednostnimi papirji

Večina zahtev iz te direktive je zdaj zajeta v Direktivi 2013/50/EU (spremenjena direktiva o preglednosti) in uredbi o prospektu. Preostale veljavne določbe Direktive 2001/34/ES se lahko razveljavijo.

2.

Obdavčenje in carina

Uredba Komisije (ES) št. 964/2007 z dne 14. avgusta 2007 o podrobnih pravilih za odprtje in upravljanje tarifnih kvot za riž s poreklom iz najmanj razvitih držav za tržni leti 2007/2008 in 2008/2009

Predlog je zastarel: tarifne kvote, zajete v tem aktu, so bile del izvajanja pobude „Vse razen orožja“ iz leta 2001. Zdaj ne obstajajo več, saj se od leta 2009 ne uporabljajo več, trgovina z rižem iz teh držav pa zdaj poteka brez dajatev in kvot.

3.

Obdavčenje in carina

Uredba Komisije (EGS) št. 3512/80 z dne 23. decembra 1980 o odstopanju, pri državah Srednjeameriškega skupnega trga, od členov 1, 6 in 12 Uredbe Komisije (EGS) št. 3510/80 z dne 23. decembra 1980 o opredelitvi pojma izdelki s poreklom zaradi uporabe tarifnih preferencialov, ki jih je odobrila Evropska gospodarska skupnost za nekatere izdelke iz držav v razvoju

Predlog je zastarel: ta akt se nanaša na pravila o poreklu za sheme splošnega sistema preferencialov v Uniji, ki so postale zastarele (Uredba Sveta št. 3322/80 z dne 16. decembra 1980). Odstopa od nekaterih členov drugega akta (Uredba št. 3510/80), ki je bil že razveljavljen.

4.

Obdavčenje in carina

Uredba Komisije (EGS) št. 3513/80 z dne 23. decembra 1980 o odstopanju, pri državah podpisnicah Kartagenskega sporazuma (Andska skupina), od členov 1, 6 in 12 Uredbe Komisije (EGS) št. 3510/80 z dne 23. decembra 1980 o opredelitvi pojma izdelki s poreklom zaradi uporabe tarifnih preferencialov, ki jih je odobrila Evropska gospodarska skupnost za nekatere izdelke iz držav v razvoju

Predlog je zastarel: ta akt se nanaša na pravila o poreklu za sheme splošnega sistema preferencialov v Uniji, ki so postale zastarele (Uredba Sveta št. 3322/80 z dne 16. decembra 1980). Odstopa od nekaterih členov drugega akta (Uredba št. 3510/80), ki je bil že razveljavljen.

5.

Varnost hrane

Direktiva Sveta 78/142/EGS z dne 30. januarja 1978 o približevanju zakonodaje držav članic o materialih in izdelkih, ki vsebujejo monomere vinilklorida in so namenjeni za stik z živili

Vprašanja, ki jih obravnava ta direktiva Sveta, so zajeta v področju uporabe in določbah Uredbe Komisije (EU) št. 10/2011 o polimernih materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili. Zato je Direktiva Sveta postala zastarela.

6.

Varnost hrane

Direktiva Sveta 85/572/EGS z dne 19. decembra 1985 o določitvi seznama modelnih raztopin za preskušanje migracije sestavin polimernih materialov in izdelkov, namenjenih za stik z živili

Vprašanja, ki jih obravnava ta direktiva Sveta, so zajeta v področju uporabe in določbah Uredbe Komisije (EU) št. 10/2011 o polimernih materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili. Zato je Direktiva Sveta postala zastarela.

7.

Varnost hrane

Direktiva Sveta 82/711/EGS z dne 18. oktobra 1982 o določitvi temeljnih pravil za preskušanje migracije sestavin polimernih materialov in izdelkov, namenjenih za stik z živili

Vprašanja, ki jih obravnava ta direktiva Sveta, so zajeta v področju uporabe in določbah Uredbe Komisije (EU) št. 10/2011 o polimernih materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili. Zato je Direktiva Sveta postala zastarela.

(1)    Komisija v skladu z Medinstitucionalnim sporazumom o boljši pripravi zakonodaje v tej prilogi navaja dodatne informacije, če so na voljo, o pobudah, ki so vključene v njen delovni program. Te informacije, ki so navedene v oklepajih pod opisom posamezne pobude, so zgolj okvirne in se lahko med pripravljalnim postopkom spremenijo, zlasti zaradi rezultatov ocene učinka. Postavke, označene s sivo barvo, se nanašajo na pobude za prihodnost Unije.
(2)

 V tej prilogi so določeni najpomembnejše ocene in preverjanja ustreznosti, ki jih bomo izvedli, vključno z ocenjevanjem, ki bo del ukrepov na podlagi mnenj platforme REFIT.

(3) * Predlog je naveden v skupni izjavi o zakonodajnih prednostnih nalogah EU za leti 2018 in 2019, ki so jo podpisali predsedniki Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije.** Prednostni predlogi delovnega programa Komisije za leto 2018 in pismo o nameri za leto 2018.
(4) V ta seznam so vključeni zakonodajni predlogi v obravnavi, ki jih Komisija namerava umakniti v šestih mesecih (do aprila 2019).
Top