Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE4796

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 391/2009 v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije (COM(2018) 567 final – 2018/0298 (COD))

    EESC 2018/04796

    UL C 62, 15.2.2019, p. 298–300 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.2.2019   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 62/298


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 391/2009 v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije

    (COM(2018) 567 final – 2018/0298 (COD))

    (2019/C 62/47)

    Glavni poročevalec:

    Séamus BOLAND

    Zaprosilo

    Evropski parlament, 10. 9. 2018

    Svet Evropske unije, 10. 9. 2018

    Pravna podlaga

    člen 100(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije

    Sklep predsedstva

    18. 9. 2018

    Pristojnost

    strokovna skupina za promet, energijo, infrastrukturo in informacijsko družbo

    Datum sprejetja mnenja na plenarnem zasedanju

    17. 10. 2018

    Plenarno zasedanje št.

    538

    Rezultat glasovanja

    (za/proti/vzdržani)

    122/0/0

    1.   Sklepi in priporočila

    1.1

    Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESO) se strinja s predlogom Komisije za spremembo Uredbe (ES) št. 391/2009 o tehničnem nadzoru ladij in izdajanju spričeval, ki je potrebna zaradi izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije (EU).

    1.2

    EESO meni, da bodo predlagane spremembe ustvarile okolje priložnosti, ter predlaga, naj Komisija spodbuja tesnejše sodelovanje med vsemi zadevnimi evropskimi in nacionalnimi institucijami ter priznanimi organizacijami, s katerimi so države članice podpisale sporazume o pooblastitvi.

    1.3

    EESO pozdravlja dejstvo, da ta predlog prinaša pravno varnost za industrijo, od katere je močno odvisen nemoten prevoz blaga v pogojih, za katere se je pokazalo, da dosegajo najvišje varnostne standarde. Zato priporoča nujno sprejetje predloga.

    1.4

    EESO pozdravlja namero Komisije, da bo po ustreznem obdobju uporabe poročala o njegovih učinkih, in priporoča, naj se sprejmejo zadostni ukrepi, zlasti če z obsegom spremembe Uredbe niso bile predvidene posledice.

    2.   Splošne ugotovitve

    2.1

    Združeno kraljestvo Velika Britanija in Severna Irska se je 23. junija 2016 na referendumu o članstvu v EU odločilo za izstop iz Unije. Ta odločitev velja tudi za Gibraltar.

    2.2

    Združeno kraljestvo je 29. marca 2017 predložilo uradno obvestilo o nameri o izstopu iz Unije. To pomeni, da bo 30. marca 2019 (datum izstopa) vsa primarna in sekundarna zakonodaja Unije prenehala veljati za Združeno kraljestvo. Združeno kraljestvo bo s tem postalo tretja država.

    2.3

    Glede na vsebino sporazuma o izstopu, o katerem trenutno potekajo pogajanja, je jasno, da se pravo EU o pomorskem prometu ne bo več uporabljalo za Združeno kraljestvo Velika Britanija in Severna Irska (vključno z Gibraltarjem). V pravu Unije je lahko organizacija, ki zagotavlja storitve tehničnega nadzora in pregledov ladij, katerih zastava izvira iz ene od držav članic, še naprej priznana na ravni Unije le na podlagi soglasja glede predloga.

    2.4

    Člen 8(1) Uredbe (ES) št. 391/2009 (v nadaljnjem besedilu: Uredba) določa, da mora Komisija skupaj z državo članico, ki je vložila zahtevo za priznanje organizacije, vsaki dve leti oceniti priznane organizacije, pooblaščene za tehnični nadzor in pregled ladij. Vendar Združeno kraljestvo po izstopu ne bo moglo več sodelovati pri ocenjevanju, ki se opravlja v skladu s členom 8(1) Uredbe, za tiste organizacije, pri katerih je Združeno kraljestvo sponzorska država članica.

    2.5

    Zaradi pričakovanega prenehanja priznavanja organizacij, ki jih sponzorira Združeno kraljestvo, s strani EU je logično domnevati, da bo imelo to negativne posledice za konkurenčnost in privlačnost zastav držav članic EU-27, ki so te priznane organizacije pooblastile za opravljanje zakonskih tehničnih nadzorov in pregledov ladij ter izdajanje spričeval v njihovem imenu. Veliko zadevnih organizacij ima sklenjene sporazume o pooblastitvi s preostalimi 27 državami članicami, ki bodo po izstopu Združenega kraljestva postali neveljavni.

    2.6

    Zato je cilj predloga Komisije povečati pravno varnost, zagotoviti neprekinjeno poslovanje zadevnih lastnikov ladij in ohraniti konkurenčnost zastav držav članic EU-27.

    2.7

    Ko bo Združeno kraljestvo kot ena od držav članic izstopilo iz Unije, ne bo več sodelovalo pri vsem delu iz člena 8(1) Uredbe (ES) št. 391/2009. Vendar bodo organizacije na podlagi soglasja glede predloga lahko še naprej opravljale svoje delo.

    3.   Kratka vsebina predloga Komisije

    3.1

    Namen predloga Komisije je ponovno vzpostaviti pravno varnost pri urejanju pomorskih zadev, ki bo zaradi izstopa Združenega kraljestva iz Unije ogrožena.

    3.2

    Dejansko bo predlog z odpravo potrebe po sponzorski državi organizacijam omogočil, da sodelujejo s Komisijo skupaj z državami članicami, ki imajo z njimi sklenjene sporazume o pooblastitvi, da še naprej izdajajo spričevala in opravljajo tehnični nadzor ladij.

    3.3

    Prizadeval bi si za zagotovitev priznanja organizacij, ki so prej delovale v Združenem kraljestvu kot sponzorski državi v imenu Komisije. Namen bi bil zagotoviti nadaljnjo veljavnost obstoječih sporazumov med temi organizacijami in preostalimi državami članicami EU-27. Ti vključujejo dokončanje pregledov in tehničnega nadzora za zagotovitev neprekinjene varnosti.

    3.4

    Za dosego tega bi se s predlogom spremenil člen 8(1) Uredbe. S tem bi se spremenila zahteva, v skladu s katero le sponzorska država članica sodeluje v postopku rednega ocenjevanja v imenu Komisije. Dejansko bi to pomenilo, da bi ocene lahko izvajale priznane organizacije, ki delujejo v imenu Komisije.

    3.5

    Predlog je oblikovan za zagotavljanje neprekinjenega poslovanja in konkurenčnosti zastav 27 držav članic, ki bodo sodelovale z zadevnimi organizacijami.

    3.6

    Področje uporabe Uredbe je omejeno na popravljanje škodljivih posledic izstopa Združenega kraljestva iz Unije.

    4.   Ugotovitve EESO

    4.1

    EESO ugotavlja, da se predpisi, ki urejajo pomorstvo, zlasti pomorski promet, razvijajo na način, ki zagotavlja usklajenost celotne trgovine in poslov v EU, vključno z Združenim kraljestvom.

    4.2

    EESO se strinja z glavnim poudarkom predloga, da je treba zaščititi zastave EU in zagotoviti, da po izstopu Združenega kraljestva iz Unije ne bo prišlo do pravne negotovosti.

    4.3

    EESO ugotavlja, da so trenutno trije glavni vključeni subjekti EMSA (Evropska agencija za pomorsko varnost) ter klasifikacijski zavod ABS (American Bureau Shipping) in družba Lloyds.

    4.4

    EESO ugotavlja, da brez tega predloga države članice ne bi mogle več sodelovati s priznanimi organizacijam, ki plujejo pod njihovo zastavo. Namesto tega bi morale zamenjati zastavo na svojih ladjah z zastavo, ki ni zastava EU. Taki ukrepi bi imeli resne posledice v smislu veljavnih pogodb z organizacijami in za nadaljnje neprekinjeno poslovanje industrije.

    4.5

    EESO meni, da je sektor pomorskega prometa ključen za svetovno trgovino in gibanje blaga. Pomembno je tudi, da sistemi ureditve zagotavljajo kar največjo varnost za vse vpletene.

    4.6

    EESO poudarja, da bi lahko nesprejetje predloga prekinilo svetovni prevoz blaga in resno ogrozilo gospodarstvo EU. Zato je njihovo takojšnje sprejetje ključnega pomena.

    4.7

    EESO je seznanjen z ugotovitvijo Komisije, da se bo o posledicah, ki trenutno niso opredeljene, poročalo po določenem obdobju uporabe.

    V Bruslju, 17. oktobra 2018

    Predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Luca JAHIER


    Top