Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE2780

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi programa Fiscalis za sodelovanje na področju obdavčitve (COM(2018) 443 final – 2018/0233 (COD))

    EESC 2018/02780

    UL C 62, 15.2.2019, p. 118–120 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.2.2019   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 62/118


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora – Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi programa Fiscalis za sodelovanje na področju obdavčitve

    (COM(2018) 443 final – 2018/0233 (COD))

    (2019/C 62/19)

    Poročevalec:

    Krister ANDERSSON

    Zaprosilo

    Evropski parlament, 14. 6. 2018

    Svet Evropske unije, 4. 7. 2018

    Pravna podlaga

    člena 114 in 304 Pogodbe o delovanju Evropske unije

     

     

    Pristojnost

    strokovna skupina za ekonomsko in monetarno unijo ter ekonomsko in socialno kohezijo

    Datum sprejetja mnenja strokovne skupine

    3. 10. 2018

    Datum sprejetja mnenja na plenarnem zasedanju

    17. 10. 2018

    Plenarno zasedanje št.

    538

    Rezultat glasovanja

    (za/proti/vzdržani)

    194/2/0

    1.   Sklepi in priporočila

    1.1

    EESO pozdravlja predlog Komisije za uredbo o novem programu Fiscalis. Davčni organi držav članic še vedno nimajo dovolj zmogljivosti in premalo sodelujejo, zato se EESO strinja, da je treba nujno izboljšati izvajanje davčne politike ter okrepiti upravno sodelovanje in podporo davčnim organom.

    1.2

    Strinja se tudi, da je učinkovitejše sodelovanje med davčnimi organi pomembno za skladnost in delovanje enotnega trga ter da se ustrezen obseg sodelovanja in usklajevanja lahko doseže le na ravni EU.

    1.3

    EESO je zaskrbljen, da predlagani proračun v višini 270 milijonov EUR ne bo zadostoval glede na obsežen program, ki ga predlaga Komisija, in hitro digitalizacijo, ki je v teku. Zato priporoča, da se izvede vmesni pregled ustreznosti financiranja.

    1.4

    Meni, da je pomembno, da se upošteva digitalni razvoj, in je zadovoljen s ciljem Komisije, da zagotovi uskladitev evropskih elektronskih sistemov z drugimi ustreznimi ukrepi v zvezi z e-upravo na ravni EU.

    1.5

    Komisijo spodbuja, naj sodeluje z državami članicami pri razvoju skupnega osnovnega usposabljanja za davčne organe, da bi se izboljšalo delovanje enotnega trga. Meni, da bi skupna prizadevanja na področju izobraževanja v prihodnosti lahko privedla do ustanovitve davčne akademije EU za davčne organe.

    1.6

    EESO na podlagi rezultata ocene sedanjega programa ugotavlja, da med najuspešnejša orodja sodijo skupne revizije, projektne skupine, delovni obiski in strokovne skupine za sodelovanje na področju informacijske tehnologije, in poziva Komisijo, da jim da prednost v novem programu Fiscalis.

    1.7

    EESO pozdravlja uvedbo večletnih programov dela za zmanjšanje upravnega bremena tako za Komisijo kot tudi za države članice.

    1.8

    Meni, da je pomembno, da civilna družba na splošno postane aktiven del programa Fiscalis.

    2.   Uvod in ozadje

    2.1

    Komisija je v svežnju o naslednjem večletnem finančnem okviru za obdobje 2021–2027 (1), sprejetem 2. maja 2017, objavila predlog prenovljene finančne obveznosti za program Fiscalis.

    2.2

    Predlog Komisije se nanaša na podaljšanje sedanjega programa Fiscalis 2020, ki je bil vzpostavljen z Uredbo (EU) št. 1286/2013 Evropskega parlamenta in Sveta ter ga izvaja Komisija v sodelovanju z državami članicami in pridruženimi državami.

    2.3

    Cilj predloga Komisije so naslednje poenostavitve in prilagoditve: (1) obsežnejša uporaba pavšalnih zneskov/stroškov na enoto, (2) poenostavitev in omejitev tipologije ukrepov za zagotovitev večje prožnosti, (3) izboljšana opredelitev skupnih komponent in nacionalnih komponent, da se bolje odraža realnost projektov IT in da se upoštevajo njihove funkcije, ter (4) možnost sprejemanja večletnih programov dela, da se prepreči letno upravno breme, povezano s komitologijo.

    2.4

    Prilagoditi bi bilo treba tudi področje uporabe programa, da bi v njem lahko sodelovale države članice, pristopne države, države kandidatke, potencialne države kandidatke, države evropske sosedske politike in tretje države, če bi bili izpolnjeni nekateri pogoji.

    2.5

    Proračun programa Fiscalis za obdobje 2021–2027, ki ga predlaga Komisija, znaša 270 milijonov EUR, medtem ko je v obdobju 2014–2020 znašal 223,2 milijona EUR. Poleg tega bi se velika večina proračuna namenila dejavnostim za krepitev zmogljivosti na področju informacijske tehnologije.

    2.6

    Splošni cilj programa je podpreti davčne organe in obdavčevanje za izboljšanje delovanja enotnega trga, spodbujati konkurenčnost Unije ter zaščititi finančne in gospodarske interese Unije in njenih držav članic.

    2.7

    Komisija meni, da bo ta program podprl davčno politiko in davčne organe z dejavnostmi za krepitev upravnih zmogljivosti in zmogljivosti na področju informacijske tehnologije ter operativnim sodelovanjem, s čimer bo zagotovil hiter odziv na nastajajoče izzive, kot so davčne goljufije, davčne utaje in izogibanje davkom, digitalizacija in novi poslovni modeli, hkrati pa bo preprečil nepotrebna upravna bremena za državljane in podjetja pri čezmejnih transakcijah.

    3.   Splošne ugotovitve

    3.1

    EESO pozdravlja predlog Komisije za uredbo o novem programu Fiscalis. Davčni organi imajo še vedno premalo zmogljivosti in premalo sodelujejo, tako znotraj EU kot s tretjimi državami, zato se EESO strinja, da je treba nujno izboljšati izvajanje davčne politike, vključno z upravnim sodelovanjem in podporo davčnim organom.

    3.2

    Strinja se tudi, da je učinkovitejše sodelovanje med davčnimi organi pomembno za skladnost in delovanje enotnega trga in da se ustrezen obseg sodelovanja in usklajevanja lahko doseže le na ravni EU. EESO tudi meni, da bo okvir Unije verjetno okrepil sodelovanje ter s tem povečal potencial in konkurenčnost enotnega trga.

    3.3

    Strinja se, da bo pristop na ravni Unije z novo usmeritvijo v zagotavljanje podpore nacionalnim davčnim organom prispeval k preprečevanju davčnih goljufij, davčnih utaj in izogibanja davkom ter boju proti njim. Obenem bo tudi zmanjšal nepotrebna upravna bremena za državljane in podjetja pri čezmejnih transakcijah. Strinja se tudi, da bo program izboljšal delovanje enotnega trga, spodbujal konkurenčnost Unije ter zaščitil finančne in gospodarske interese Unije in njenih držav članic.

    3.4

    EESO je zaskrbljen, da predlagani proračun v višini 270 milijonov EUR ne bo zadostoval glede na obsežni program, ki ga predlaga Komisija, in hitro digitalizacijo, ki je v teku. Zato priporoča, da se izvede vmesni pregled ustreznosti financiranja.

    3.5

    Meni, da je pomembno, da se upošteva digitalni razvoj, in je zadovoljen s ciljem Komisije, da zagotovi uskladitev evropskih elektronskih sistemov z drugimi ustreznimi ukrepi v zvezi z e-upravo na ravni EU.

    3.6

    EESO na podlagi rezultata ocene sedanjega programa opozarja, da med najuspešnejša orodja sodijo skupne revizije, projektne skupine, delovni obiski in strokovne skupine za sodelovanje na področju informacijske tehnologije. Zato želi, da bi imeli ti ukrepi prednost v novem programu Fiscalis.

    3.7

    Komisijo spodbuja, naj sodeluje z državami članicami pri razvoju skupnega osnovnega usposabljanja za davčne organe, da bi se izboljšalo delovanje enotnega trga. Meni, da bi skupna prizadevanja na področju izobraževanja v prihodnosti lahko privedla do ustanovitve davčne akademije EU za davčne organe.

    3.8

    EESO pozdravlja uvedbo večletnih programov dela za izboljšanje učinkovitosti enotnega trga in zmanjšanje upravnega bremena tako za Komisijo kot tudi za države članice.

    3.9

    Razume, da izmenjava informacij trenutno pomeni le njihovo pošiljanje in ne obdelavo. Meni, da je za vzpostavitev poglobljenega in uspešnega sodelovanja med državami članicami pri krepitvi zmogljivosti na področju informacijske tehnologije potreben nadaljnji razvoj obdelave v okviru izmenjave informacij.

    3.10

    Meni, da bi morala civilna družba na splošno postati aktiven del programa Fiscalis, da bi lahko sodelovala pri napredku v razvoju programa in ga spremljala.

    3.11

    EESO ceni in pozitivno ocenjuje novost v obliki enostavnejšega in lažjega mehanizma za prilagoditev ali razširitev evropskega elektronskega sistema za sodelovanje s tretjimi državami, ki niso povezane s programom, in mednarodnimi organizacijami.

    3.12

    Izraža zadovoljstvo nad dejstvom, da je predlog skladen z drugimi predlaganimi akcijskimi programi EU o povezanih ciljih, katerih namen je zmanjšati pogostost goljufivih ravnanj, prizadevati si za učinkovitejše institucije in podpirati ukrepe za boljše delovanje enotnega trga.

    3.13

    EESO podpira dejstvo, da bo večina predlaganega proračuna namenjena dejavnostim za krepitev zmogljivosti na področju informacijske tehnologije. Soglaša tudi z izbiro arhitekture IT s kombinacijo skupnih in nacionalnih komponent namesto popolnoma centralizirane arhitekture. Evropski elektronski model, ki temelji na nacionalnih preferencah, zahtevah in omejitvah, bo olajšal sorazmerno vzpostavitev interoperabilnosti in medsebojne povezljivosti v korist notranjega trga.

    3.14

    EESO poudarja, da je delitev odgovornosti med Komisijo in države članice, kot jo predlaga Komisija, pomembno načelo skupnega zagotavljanja razvoja in delovanja evropskih elektronskih sistemov. S tem se olajša iskanje ustrezne rešitve za bolj celostno stališče EU in za vse, kar velja in je funkcionalno za vsako državo članico, kar naj bi privedlo do boljšega sodelovanja med udeleženci.

    3.15

    Učinkovitejša uprava ne bi koristila samo davčnim upravam. EESO meni, da bo ugodnejše davčno okolje spodbudilo tudi poslovno skupnost EU in okrepilo rast. Če se zmanjšajo stroški uskladitve in upravna bremena, se lahko podjetja osredotočijo na svoje glavne dejavnosti, pri tem pa ustvarjajo rast in možnosti za zaposlitev.

    V Bruslju, 17. oktobra 2018

    Predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Luca JAHIER


    (1)  COM(2018) 321 final.


    Top