Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XC0630(06)

    Objava zahtevka za odobritev manjše spremembe v skladu z drugim pododstavkom člena 53(2) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

    UL C 206, 30.6.2017, p. 50–54 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.6.2017   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 206/50


    Objava zahtevka za odobritev manjše spremembe v skladu z drugim pododstavkom člena 53(2) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

    (2017/C 206/18)

    Evropska komisija je odobrila to manjšo spremembo v skladu s tretjim pododstavkom člena 6(2) Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 664/2014 (1).

    ZAHTEVEK ZA ODOBRITEV MANJŠE SPREMEMBE

    Zahtevek za odobritev manjše spremembe v skladu z drugim pododstavkom člena 53(2) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta  (2)

    „CAROTA NOVELLA DI ISPICA“

    EU št.: PGI-IT-02291 – 22.2.2017

    ZOP ( ) ZGO ( X ) ZTP ( )

    1.   Skupina vložnikov in pravni interes

    Consorzio di tutela I.G.P. Carota Novella di Ispica

    Naslov

    :

    Via Benedetto Spadaro, 97

    97014 Ispica (RG)

    ITALIA

    E-naslov

    :

    info@carotanovelladiispica.it; igpcarotanovellaispica@pec.it

    Consorzio di tutela I.G.P. Carota Novella di Ispica ima pravico vložiti zahtevek za spremembo v skladu s členom 13(1) odloka ministrstva za kmetijske, živilske in gozdarske politike št. 12511 z dne 14. oktobra 2013.

    2.   Država članica ali tretja država

    Italija

    3.   Postavka v specifikaciji proizvoda, na katero se sprememba nanaša

    Opis proizvoda

    Dokazilo o poreklu

    Metoda proizvodnje

    Povezava

    Označevanje

    Drugo: [Pakiranje]

    4.   Vrsta sprememb

    Sprememba specifikacije proizvoda za registrirano ZOP ali ZGO, ki se šteje za manjšo v skladu s tretjim pododstavkom člena 53(2) Uredbe (EU) št. 1151/2012 in zaradi katere ni potrebna sprememba objavljenega enotnega dokumenta.

    Sprememba specifikacije proizvoda za registrirano ZOP ali ZGO, ki se šteje za manjšo v skladu s tretjim pododstavkom člena 53(2) Uredbe (EU) št. 1151/2012 in zaradi katere je potrebna sprememba objavljenega enotnega dokumenta.

    Sprememba specifikacije proizvoda za registrirano ZOP ali ZGO, za katero enotni dokument (ali enakovredni dokument) ni bil objavljen, pri čemer se sprememba šteje za manjšo v skladu s tretjim pododstavkom člena 53(2) Uredbe (EU) št. 1151/2012.

    Sprememba specifikacije proizvoda za registrirano ZTP, ki se šteje za manjšo v skladu s četrtim pododstavkom člena 53(2) Uredbe (EU) št. 1151/2012.

    5.   Spremembe

    Metoda proizvodnje

    Naslednji stavek iz točke 5.7 člena 5 specifikacije proizvoda:

    „Vsakodnevno pobiranje se opravlja od 20. februarja do 15. junija,“

    se spremeni:

    „Vsakodnevno pobiranje se opravlja od 1. februarja do 15. junija.“

    Na podlagi vzorcev, ki so jih kmetje odvzemali v zadnjih nekaj letih, je bilo ugotovljeno, da ima proizvod „Carota Novella di Ispica“ svoje značilne lastnosti že od 1. februarja. Da ta proizvod torej ne bi bil izključen iz sistema certificiranja ZGO, je treba datum pobiranja, naveden v specifikaciji proizvoda, prestaviti z 20. na 1. februar.

    Povezava

    Za zgoraj navedeno spremembo je treba poleg tega prilagoditi naslednji stavek člena 6 specifikacije proizvoda:

    „Gre za zgodnjo sorto, saj pridelek doseže primerno zrelost za prodajo že ob koncu februarja (20. februar) ter vse do začetka junija (15. junij),“

    tako:

    „Gre za zgodnjo sorto, saj pridelek doseže primerno zrelost za prodajo že ob začetku februarja (1. februar) in traja vse do začetka junija (15. junij).“

    Spremembi iz točk 1 in 2 sta v skladu z določbami člena 53(2) manjši, ker se z njima ne spremenijo bistvene značilnosti proizvoda niti povezava imena z območjem proizvodnje, v okviru katere se zgodnja pridelava šteje za bistveni del registracije imen.

    Pakiranje

    Naslednji točki člena 8 specifikacije proizvoda:

    „—

    vrečka s težo od 1 do 6 kg, iz polietilena ali polipropilena;

    vrečka za ohranjanje svežine s težo od 6 do 12 kg,“

    se spremenita:

    „—

    vrečka s težo od 0,5 do 6 kg, iz polietilena ali polipropilena;

    škatla z vrečko za ohranjanje svežine s težo od 6 do 12 kg.“

    Težo vrečke je treba zmanjšati zaradi zahtev veletrgovcev, ki od pakirnic zahtevajo lažje vrečke s korenjem, kot so zdaj določene v specifikaciji proizvoda.

    Navedeno je, da je vrečka za ohranjanje svežine vstavljena v škatlo. Škatla omogoča enostavno rokovanje z vrečko za ohranjanje svežine. Ta sprememba bo olajšala prevoz proizvoda.

    Spremembo, navedeno v točki 3, je treba obravnavati kot manjšo, ker se nanaša samo na način pakiranja proizvoda z ZGO „Carota Novella di Ispica“.

    6.   Posodobljena specifikacija proizvoda (le za ZOP in ZGO)

    ENOTNI DOKUMENT

    „CAROTA NOVELLA DI ISPICA“

    EU št.: PGI-IT-02291 – 22.2.2017

    ZOP ( ) ZGO ( X )

    1.   Ime

    „Carota Novella di Ispica“

    2.   Država članica ali tretja država

    Italija

    3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

    3.1.   Vrsta proizvoda

    Skupina 1.6 Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

    3.2.   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

    Proizvod z zaščiteno geografsko označbo „Carota Novella di Ispica“ je plod pridelave vrste Daucus Carota L. Sorte, ki se uporabljajo, izhajajo iz skupine sort Carota Semilunga Nantese in njihovih hibridov, kot so: Exelso, Dordogne, Nancò, Concerto, Romance, Naval, Chambor, Selene. Lahko se dodajo še drugi hibridi, in sicer če izhajajo iz sorte Carota Semilunga Nantese, ter če pridelovalci predložijo eksperimentalno podprte dokaze o skladnosti z merili kakovosti proizvoda „Carota Novella di Ispica“. Uporabo novih hibridov za pridelavo proizvoda „Carota Novella di Ispica“ ob pozitivni oceni eksperimentalnih preskusov dovoli ministrstvo za kmetijstvo, prehrano in gozdarstvo (Ministero delle Politiche agricole alimentari e forestali), ki si za ta namen lahko pridobi tehnično mnenje nadzornega organa ali katere izmed drugih ustanov.

    Ob sprostitvi na trg mora imeti proizvod „Carota Novella di Ispica“ valjasto-stožčasto obliko, premer od 15 do 40 mm in težo od 50 do 150 g, biti mora brez stranskih koreninic in koreninskega vršička ter razpok glavnega korena.

    „Carota Novella di Ispica“ doseže primerno zrelost za prodajo že ob začetku februarja (1. februar) in traja vse do začetka junija (15. junij). Ta proizvod zato najdemo na trgu v zimsko-pomladnem času in ima organoleptične lastnosti, značilne za sveži proizvod. Kar zadeva kemično-prehranska merila, je določeno:

    povečana vsebnost ogljikovih hidratov: > 5 % teže svežega pridelka,

    vsebnost betakarotena, upoštevajoč čas pridelave: > 4 mg/100 g svežega proizvoda,

    vsebnost mineralnih soli: med 0,5 % in 0,9 %.

    Senzorične lastnosti so bile ocenjene po metodi UNI 10957 iz leta 2003. Opisniki so bili količinsko opredeljeni z uporabo 5-stopenjske merilne lestvice na podlagi načrta UNI ISO 4121 iz leta 1989 z razponi od najnižje (vrednost 1) do najvišje jakosti (vrednost 5).

    Najnižje vrednosti, ki so jih sodniki določili kot glavne opisnike, so:

    intenzivnost barve: 2,5,

    hrustljavost: 2,5,

    značilen vonj po korenju: 2,5,

    okus po zeliščih: 2,5.

    Povrhnjica je svetleča, meso mehko, sredica pa ne vsebuje veliko vlaken.

    Odobri se lahko le proizvod „Carota Novella di Ispica“, ki spada v tržni kategoriji „extra“ ali „I“, določeni s standardom UN-ECE o trženju in nadzoru nad tržno kakovostjo korenja.

    3.3.   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

    3.4.   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

    Vse faze gojenja proizvoda „Carota Novella di Ispica“, od setve do pobiranja, morajo potekati na območju, opredeljenem v točki 4.

    Vsakodnevno pobiranje se opravlja od 1. februarja do 15. junija.

    3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

    Obdelava sveže nabranega pridelka se opravi vsakodnevno na obdelovalnih linijah na kmetijskem gospodarstvu. Glavne faze v postopku obdelave korenja so naslednje: pranje, prebiranje, razvrščanje po velikosti, pakiranje.

    Postopke proizvodnje in prvega pakiranja je treba opraviti na območju pridelave, ki je določeno v točki 4.3, da se zagotovijo kakovost, nadzor in sledljivost proizvoda. Dovoljeno je ponovno pakiranje zunaj opredeljenega geografskega območja.

    Proizvod „Carota Novella di Ispica“ mora biti zapakiran tako, da embalaže ni mogoče odpreti brez poškodovanja pečata. Dovoli se naslednja embalaža:

    pladenj do 2 kg, prekrit z zaščitno folijo,

    vrečka s težo od 0,5 do 6 kg, iz polietilena ali polipropilena;

    škatla z vrečko za ohranjanje svežine s težo od 6 do 12 kg.

    3.6.   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

    Pakiran proizvod mora imeti na nalepki poleg grafičnega simbola Skupnosti ter informacij, ki ustrezajo zakonskim zahtevam, z jasnimi in čitljivimi črkami navedeno naslednje:

    logotip z imenom ZGO „Carota Novella di Ispica“,

    ime, naziv, naslov pridelovalca ter pakirnice,

    tržna kategorija „extra“ ali „I“.

    Prepovedano je dodajati katero koli opredelitev, ki ni izrecno določena. Dovoljeno pa je uporabljati navedbe, ki se nanašajo na zasebne blagovne znamke, če ne hvalijo proizvoda in ne zavajajo potrošnikov.

    Logotip proizvoda „Carota Novella di Ispica“ sestavlja grafični simbol, ki ponazarja korenček, nad katerim je nepravilni trikotnik z navzdol obrnjenim vrhom. Grafični simbol je levo od napisa „Carota Novella di Ispica“. Velika tiskana črka „N“ v besedi „Novella“ seka obris korenčka približno na polovici, navedba „di Ispica“ pa je pod besedo „Novella“; celoten napis je zelene barve. Črke imajo zaobljene konice.

    Image

    4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

    Območje pridelave korenja „Carota Novella di Ispica“ vključuje občine v naslednjih pokrajinah do nadmorske višine 550 m:

    pokrajina Ragusa: občine Acate, Chiaramonte Gulfi, Comiso, Ispica, Modica, Pozzallo, Ragusa, Santa Croce Camerina, Scicli, Vittoria,

    pokrajina Siracusa: občine Noto, Pachino, Portopalo di Capo Passero, Rosolini,

    pokrajina Catania: občina Caltagirone,

    pokrajina Caltanissetta: občina Niscemi.

    5.   Povezava z geografskim območjem

    Priznanje zaščitene geografske označbe „Carota Novella di Ispica“ je utemeljeno zaradi zgodnje pridelave.

    Ugodne talne in podnebne razmere namreč določajo čas pridelave proizvoda „Carota Novella di Ispica“. Gre za zgodnjo sorto, saj pridelek doseže primerno zrelost za prodajo že ob začetku februarja (1. februar) in traja vse do začetka junija (15. junij). To so lastnosti značilno sicilijanskega zgodnjega pridelka, ki je v celoti vezan na območje pridelave. Temu se pridružuje še dejstvo, da je proizvod „Carota Novella di Ispica“ na trgu v zimsko-pomladnem času in se ponaša z značilnimi organoleptičnimi lastnostmi svežega pridelka, kot so hrustljavost, močan vonj in okus po zeliščih.

    Za območje pridelave proizvoda „Carota Novella di Ispica“ so značilne visoke povprečne temperature pozimi, veliko število ur osončenosti in zelo rodovitna zemljišča. Merila kakovosti ter zlasti proizvodni cikel so tesno povezani s fizičnimi in biokemičnimi lastnostmi, ki z medsebojnim vplivanjem pokrajino Ragusa oblikujejo v pomemben harmonični sistem, ki te lastnosti še poudarja in opredeljuje.

    Usmerjenost območja omogoča lažjo pridelavo, saj optimalne okoljske razmere, zlasti zmerno in suho podnebje v obalnem pasu, omogočajo, da je rastlina na splošno zdrava.

    Na območju pridelave sorte „Carota Novella di Ispica“ niso zabeleženi pretirani temperaturni padci, niti presežki padavin ali sušnih obdobij. Dokazano je, da temperature, ki so izmerjene na območju, tudi zaradi nezanemarljivega učinka sončnega obsevanja zemljišč od septembra do marca, spodbujajo močno obarvanost, pravilno oblikovanost in optimalno vsebnost sladkorjev, betakarotena in mineralnih soli. To so merila, ki glede na čas pobiranja dodatno opredeljujejo proizvod „Carota Novella di Ispica“. Tudi kmetijska zemljišča ustrezajo zahtevam pridelave, za katero je najustreznejša srednje težka ali bolj rahla prst, ki ni iz grobega materiala in je bogata s hranili, dovolj globoka in sveža, mogoča pa je tudi na bolj peščenih zemljiščih, če so ustrezno gnojena in namakana.

    Ti pogoji so pripomogli k uspehu proizvoda „Carota di Ispica“. Stari pridelovalci se še spominjajo, kako so evropski uvozniki pripovedovali, da lahko prepoznajo tovor proizvoda „Carota Novella di Ispica“ zaradi značilnega močnega vonja, ki se širi takoj po odprtju vagonov.

    Prvi pisni viri o pridelavi korenja „Carota di Ispica“ segajo v leto 1955, nekaj let pozneje pa so bile zabeležene prve informacije o njegovem izvozu. Od 50. let se je pridelava proizvoda „Carota di Ispica“ vztrajno širila do obsega območja, ki je opredeljeno v točki 4, bodisi zaradi razlogov, povezanih s kmetijskim dejavnikom „izčrpanosti zemljišča“, bodisi zaradi velikega prodajnega uspeha na domačih in tujih trgih. Pomembna pričevanja so v članku Pine Avveduto „La Coltivazione della Carota ad Ispica“ iz leta 1972, v katerem je avtorica v zvezi z naglim širjenjem pridelave korenja v kraju Ispica zapisala: „Kot lahko sklepamo, je bila nagla širitev pridelave mogoča, ker se je pridelek z lahkoto prodajal in bil zaradi svojih prednosti sprejet ter celo iskan na vseh domačih in mednarodnih trgih […]. Naše korenje je namreč tako zaželeno zaradi zgodnje pridelave, oblike (velikosti), organoleptičnih značilnosti (barve, okusa), kemijskih značilnosti (visoke vsebnosti karotena in glukoze).“

    Sklic na objavo specifikacije

    (drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)

    Ta uprava je z objavo predloga za spremembo ZGO „Carota Novella di Ispica“ v Uradnem listu Italijanske republike št. 298 z dne 22. decembra 2016 začela nacionalni postopek ugovora.

    Prečiščeno besedilo specifikacije proizvoda je na voljo na spletnem mestu:

    http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335”

    ali

    neposredno na domači strani ministrstva za kmetijske, živilske in gozdarske politike (www.politicheagricole.it), kjer izberete „Prodotti DOP e IGP“ [Proizvodi ZOP ZGO] (v desnem zgornjem kotu zaslona), nato „Prodotti DOP, IGP e STG“ [Proizvodi ZOP ZGO ZTP] (ob robu na levi strani zaslona) in nazadnje „Disciplinari di produzione all’esame dell’UE“ [Specifikacije, predložene Evropski uniji].


    (1)  UL L 179, 19.6.2014, str.17.

    (2)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.


    Top