EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0062

Predlog SKLEP SVETA o podpisu Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, v imenu Evropske unije

COM/2016/062 final - 2016/036 (NLE)

Bruselj, 2.3.2016

COM(2016) 62 final

2016/0036(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o podpisu Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, v imenu Evropske unije


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Gre za predlog sklepa Sveta, ki se sprejme v skladu s členom 218(5) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), o podpisu Pariškega sporazuma k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja (v nadaljnjem besedilu: UNFCCC) v imenu Evropske unije.

Na 21. zasedanju Konference pogodbenic UNFCCC (poimenovanem COP 21), ki je potekalo od 30. novembra do 12. decembra 2015 v Parizu, je bil sprejet sporazum o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov na svetovni ravni. Sporazum bo začel veljati 30. dan po datumu, ko bo najmanj 55 pogodbenic Konvencije, katerih ocenjeni skupni delež emisij znaša najmanj 55 % vseh emisij toplogrednih plinov, deponiralo svoje listine o ratifikaciji, sprejetju, odobritvi ali pristopu.

Sporazum bodo pogodbenice UNFCCC lahko podpisale med 22. aprilom 2016 in 21. aprilom 2017. Med pogodbenicami UNFCCC so Evropska unija in njene države članice. Slovesnost na visoki ravni ob podpisu bo potekala 22. aprila 2016 v New Yorku.

Pariški sporazum je mejnik pri krepitvi skupnega ukrepanja na svetovni ravni in pospeševanju globalnega prehoda na nizkoogljično družbo, odporno na podnebne spremembe. Pomenil bo napredek v primerjavi s Kjotskim protokolom iz leta 1997, ki je bil do Pariškega sporazuma edina mednarodna pravno zavezujoča pogodba o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in vsebuje zaveze do konca leta 2020. Pariški sporazum določa dolgoročen kvalitativen cilj za zmanjšanje emisij v skladu s ciljem, da se dvig globalne temperature omeji precej pod 2 °C in da se nadaljujejo prizadevanja, da dvig temperature ne preseže 1,5 °C. Za dosego tega cilja bodo pogodbenice določile ali posodobile cilje zmanjšanja emisij. Od leta 2023 naprej bodo pogodbenice vsakih 5 let na podlagi najnovejših znanstvenih dognanj in izvajanja opravile celovit pregled, v katerem bodo spremljale napredek ter obravnavale zmanjšanja emisij, prilagoditve in zagotovljeno podporo.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Pred COP 21 so pogodbenice UNFCCC predstavile svoje načrtovane, nacionalno določene prispevke k Sporazumu. Dne 6. marca 2015 so Evropska unija in njene države članice kot prvo večje gospodarstvo sporočile svoj načrtovani, nacionalno določeni prispevek, ki zajema zavezo za vsaj 40-odstotno domače zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030 v primerjavi z letom 1990, kot je določeno v sklepih Evropskega sveta z dne 23. oktobra 2014 o okviru podnebne in energetske politike do leta 2030.

EU je že začela proces uresničevanja cilja 40-odstotnega zmanjšanja emisij toplogrednih plinov. V zvezi s sektorji, ki so zajeti v sistemu za trgovanje z emisijami (ETS), je Komisija 15. julija 2015 sprejela predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2003/87/ES za krepitev stroškovno učinkovitega zmanjšanja emisij in nizkoogljičnih naložb. Cilj predloga je doseganje navedenega cilja v sektorjih, zajetih v sistemu EU za trgovanje z emisijami. V letu 2016 namerava Komisija pripraviti tudi predloge o določitvi ciljev držav članic za sektorje zunaj sistema za trgovanje z emisijami in o tem, kako integrirati emisije in odvzeme zaradi rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva.

Skladnost z drugimi politikami Unije

V sklepih Evropskega sveta z dne 23. oktobra 2014 je predviden tudi cilj, da bi do leta 2030 vsaj 27 % porabljene energije v EU izviralo iz obnovljivih virov. Okvirni cilj na ravni EU vsaj 27 % je določen tudi za izboljšanje energijske učinkovitosti do leta 2030. Komisija bo zato v letu 2016 dokončala pregled in predlagala ukrepe na področju energije iz obnovljivih virov in energijske učinkovitosti, vključno z energijsko učinkovitostjo stavb.

2.PRAVNA PODLAGA

Predlog je oblikovan na podlagi člena 192(1) v povezavi s členom 218(5) PDEU. Člen 218 PDEU določa postopek za pogajanja o sporazumih in njihovo sklepanje med Evropsko unijo in tretjimi državami ali mednarodnimi organizacijami. Odstavek 5 navedenega člena določa, da Svet na predlog Komisije kot pogajalca sprejme sklep o odobritvi podpisa sporazuma v imenu Evropske unije.

Evropska unija v skladu s členom 192(1) in členom 191 PDEU med drugim prispeva k uresničevanju naslednjih ciljev: ohranjanju, varstvu in izboljšanju kakovosti okolja; spodbujanju ukrepov na mednarodni ravni za reševanje regionalnih ali globalnih okoljskih problemov in zlasti boju proti podnebnim spremembam.

V Uniji obstaja obsežna zakonodaja za izvajanje teh ciljev, ki jo bo treba revidirati, da se omogoči izvajanje Pariškega sporazuma, kar je mogoče doseči samo z zakonodajo Unije.

2016/0036 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o podpisu Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, v imenu Evropske unije

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije, in zlasti člena 192(1) v povezavi s členom 218(5) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Na 21. zasedanju Konference pogodbenic Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (COP 21), ki je potekalo od 30. novembra do 12. decembra 2015 v Parizu, je bilo sprejeto besedilo sporazuma o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov na svetovni ravni. Navedeni sporazum bo začel veljati 30. dan po datumu, ko bo najmanj 55 pogodbenic Konvencije, katerih ocenjeni skupni delež emisij znaša najmanj 55 % vseh emisij toplogrednih plinov, deponiralo svoje listine o ratifikaciji, sprejetju, odobritvi ali pristopu. Med pogodbenicami Konvencije so Evropska unija in njene države članice.

(2)Sporazum določa dolgoročen kvalitativen cilj za zmanjšanje emisij v skladu s ciljem, da se dvig globalne temperature omeji precej pod 2 °C in da se nadaljujejo prizadevanja, da dvig temperature ne preseže 1,5 °C. Za dosego tega cilja bodo pogodbenice določile ali posodobile cilje zmanjšanja emisij. Od leta 2023 naprej bodo pogodbenice vsakih 5 let na podlagi najnovejših znanstvenih dognanj in izvajanja opravile celovit pregled, v katerem bodo spremljale napredek ter obravnavale zmanjšanja emisij, prilagoditve in zagotovljeno podporo.

(3)Dne 6. marca 2015 so Evropska unija in njene države članice sporočile svoj načrtovani, nacionalno določeni prispevek, ki zajema zavezo za uresničitev zavezujočega cilja vsaj 40-odstotnega domačega zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2030 v primerjavi z letom 1990, kot je določeno v sklepih Evropskega sveta z dne 23. oktobra 2014 o okviru podnebne in energetske politike do leta 2030.

(4)Sporazum je mogoče podpisati od 22. aprila 2016 do 21. aprila 2017 na sedežu Združenih narodov v New Yorku.

(5)Sporazum je v skladu z okoljskimi cilji Evropske unije, kot so navedeni v členu 191 Pogodbe, tj. z ohranjanjem, varstvom in izboljšanjem kakovosti okolja, varovanjem človekovega zdravja, spodbujanjem ukrepov na mednarodni ravni za reševanje regionalnih ali globalnih okoljskih problemov in zlasti bojem proti podnebnim spremembam.

(6)V Uniji obstaja obsežna zakonodaja za uresničevanje teh ciljev, ki jo bo treba revidirati, da se omogoči izvajanje Pariškega sporazuma, kar je mogoče doseči samo z zakonodajo Unije.

(7)Zato bi bilo treba Sporazum podpisati v imenu Evropske unije s pridržkom njegove poznejše sklenitve –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Podpis Pariškega sporazuma k Okvirni konvenciji Združenih narodov o spremembi podnebja se odobri v imenu Unije.

Besedilo Sporazuma se podpiše v New Yorku dne 22. aprila 2016 1 .

Člen 2

Predsednik Sveta je pooblaščen, da imenuje osebe, pooblaščene za podpis Sporazuma v imenu Unije.

Generalni sekretariat Sveta pripravi pooblastilo za podpis Sporazuma s pridržkom njegove sklenitve za osebe, ki jih določi Komisija.

Člen 3

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik
   […]

(1)
Top