Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1217(04)

    Poročilo o zaključnem računu Skupnega podjetja ENIAC za obdobje od 1. januarja 2014 do 26. junija 2014 z odgovori Skupnega podjetja

    UL C 422, 17.12.2015, p. 25–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.12.2015   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 422/25


    POROČILO

    o zaključnem računu Skupnega podjetja ENIAC za obdobje od 1. januarja 2014 do 26. junija 2014 z odgovori Skupnega podjetja

    (2015/C 422/04)

    KAZALO

     

    Odstavek

    Stran

    Uvod

    1-4

    26

    Informacije v podkrepitev izjave o zanesljivosti

    5

    26

    Izjava o zanesljivosti

    6-16

    26

    Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

    11

    27

    Osnova za mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

    12-14

    28

    Mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

    15

    28

    Pripombe o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju

    17-18

    28

    Izvrševanje proračuna

    17

    28

    Razpisi za zbiranje predlogov

    18

    28

    Druge zadeve

    19

    29

    Pravni okvir

    19

    29

    UVOD

    1.

    Evropsko Skupno podjetje za izvajanje skupne tehnološke pobude za nanoelektroniko (v nadaljnjem besedilu: Skupno podjetje ENIAC) s sedežem v Bruslju je bilo ustanovljeno decembra 2007 (1) za obdobje desetih let. Samostojno je začelo poslovati leta 2010. 27. junija 2014 sta se skupni podjetji ENIAC in ARTEMIS (2) združili zaradi ustanovitve Skupnega podjetja elektronske komponente in sistemi za evropski vodilni položaj (Skupno podjetje ECSEL) (3). Skupno podjetje ECSEL je začelo poslovati 27. junija 2014 in bo delovalo deset let. Zaradi združitve to poročilo za Skupno podjetje ENIAC zajema proračunsko obdobje od 1. januarja do 26. junija 2014.

    2.

    Glavni cilj Skupnega podjetja je bil opredeliti in izvajati raziskovalni program za razvoj ključnih pristojnosti za nanoelektroniko na različnih področjih uporabe zaradi izboljšanja evropske konkurenčnosti in vzdržnosti ter omogočanja oblikovanja novih trgov in družbenih aplikacij (4).

    3.

    Ustanovni člani Skupnega podjetja so bili Evropska unija, ki jo zastopa Komisija, nekatere države članice EU (Belgija, Nemčija, Estonija, Irska, Grčija, Španija, Francija, Italija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Švedska in Združeno kraljestvo) ter Združenje za evropske dejavnosti na področju nanoelektronike (AENEAS). Članice Skupnega podjetja ENIAC so lahko postale tudi druge države članice in pridružene države, pa tudi katera koli druga država ali pravni subjekt, ki lahko znatno finančno prispeva k doseganju ciljev Skupnega podjetja.

    4.

    Najvišji prispevek EU za Skupno podjetje ENIAC za pokrivanje stroškov poslovanja in raziskovalnih dejavnosti je znašal 450 milijonov EUR, ki se izplačajo iz proračuna Sedmega okvirnega programa (5). Prispevek združenja AENEAS je znašal največ 30 milijonov EUR za stroške poslovanja Skupnega podjetja. Države članice ENIAC so morale zagotoviti stvarne prispevke za stroške poslovanja (z omogočanjem izvajanja projektov) in finančne prispevke v višini najmanj 1,8–kratnega finančnega prispevka EU. Stvarne prispevke so morale zagotoviti tudi raziskovalne organizacije, ki sodelujejo pri projektih. Višina stvarnih prispevkov organizacij, ki sodelujejo pri projektih, ni smela biti manjša od skupnega prispevka Komisije in držav članic.

    INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

    5.

    Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, preizkušanje transakcij na ravni Skupnega podjetja in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

    IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

    6.

    Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

    (a)

    zaključni račun Skupnega podjetja ENIAC, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (6) in poročila o izvrševanju proračuna (7) za obdobje od 1. januarja 2014 do 26. junija 2014, ter

    (b)

    zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

    Odgovornost poslovodstva

    7.

    V skladu s členoma 16 in 22 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 110/2014 (8) je poslovodstvo odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Skupnega podjetja ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij:

    (a)

    naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Skupnega podjetja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (9), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Skupnega podjetja, potem ko ga računovodja Skupnega podjetja pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Skupnega podjetja;

    (b)

    naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

    Revizorjeva odgovornost

    8.

    Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (10). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Skupnega podjetja brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

    9.

    Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

    10.

    Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

    Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

    11.

    Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Skupnega podjetja za obdobje od 1. januarja 2014 do 26. junija 2014 v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njegov finančni položaj na dan 26. junija 2014 ter njegov poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano obdobje v skladu z določbami njegovih finančnih pravil in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

    Osnova za mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

    12.

    Strategija naknadnih revizij (11) Skupnega podjetja, ki jo je s sklepom z dne 18. novembra 2010 sprejel upravni odbor, je ključno orodje (12) za ocenjevanje zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij. V letu 2014 izvršena plačila, povezana z izjavami o prevzemu stroškov, ki jih izdajo nacionalni organi financiranja držav članic, so znašala 14,2 milijona EUR, kar je 79 % skupnih plačil.

    13.

    Čeprav je bilo revidiranje zahtevkov za povračilo stroškov projektov preneseno na nacionalne organe financiranja, upravni sporazumi, podpisani s temi organi, ne zajemajo praktičnih ureditev za naknadne revizije.

    14.

    Skupno podjetje je prejelo revizijska poročila nacionalnih organov financiranja, ki zajemajo približno 76 % stroškov (stanje aprila 2015), povezanih z zaključenimi projekti, vendar ni ocenilo kakovosti teh revizij (13). Sodišče je opravilo oceno revizijskih strategij, vključno z revizijskimi poročili, treh nacionalnih organov financiranja. Pri oceni se je pokazalo, da metodologije, ki jih uporabljajo nacionalni organi financiranja, Skupnemu podjetju niso omogočale izračuna zanesljive ponderirane stopnje napake niti stopnje preostale napake. Zaradi tega ni mogoče ugotoviti, ali naknadne revizije uspešno delujejo in ali ta ključna kontrola daje zadostno zagotovilo o zakonitosti in pravilnosti s tem povezanih transakcij.

    Mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

    15.

    Razen možnih učinkov zadeve, opisane v odstavkih 12–14 v osnovi za mnenje s pridržkom, so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 26. junija 2014, po mnenju Sodišča v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

    16.

    Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

    PRIPOMBI O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

    Izvrševanje proračuna

    17.

    Prvotni proračun za leto 2014 je vključeval samo odobritve za prevzem obveznosti za tekoče stroške v višini 2,3 milijona EUR. Proračun ne vsebuje odobritev za prevzem obveznosti za operativne dejavnosti, ker je bila načrtovana združitev skupnih podjetij ENIAC in ARTEMIS leta 2014 zaradi ustanovitve Skupnega podjetja ECSEL, ki bo pristojno za razpis leta 2014. Stopnja izkoristka odobritev za prevzem upravnih obveznosti je znašala 43 %. Vzrok za nizko stopnjo izvrševanja proračuna je zlasti to, da je do združitve prišlo junija, proračun pa je bil načrtovan za celo leto.

    Razpisi za zbiranje predlogov

    18.

    V času združitve podjetij so bile prevzete obveznosti za celoten znesek, predviden za razpise za zbiranje predlogov.

    DRUGE ZADEVE

    Pravni okvir

    19.

    Nova finančna uredba, ki se uporablja za splošni proračun Unije (14), je bila sprejeta 25. oktobra 2012 in je začela veljati 1. januarja 2013 (15). Toda nova vzorčna finančna uredba za subjekte javno-zasebnega partnerstva iz člena 209 nove finančne uredbe (16) je začela veljati šele 8. februarja 2014. Zaradi združitve v Skupno podjetje ECSEL finančna pravila Skupnega podjetja niso bila spremenjena.

    To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 20. oktobra 2015.

    Za Računsko sodišče

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsednik


    (1)  Uredba Sveta (ES) št. 72/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi „Skupnega podjetja ENIAC“ (UL L 30, 4.2.2008, str. 21).

    (2)  Skupno podjetje ARTEMIS je bilo ustanovljeno z Uredbo Sveta (ES) št. 74/2008 z dne 20. decembra 2007 (UL L 30, 4.2.2008, str. 52) zaradi opredelitve in izvajanja „raziskovalnega programa“ za razvoj ključnih tehnologij za vgrajene računalniške sisteme.

    (3)  Skupno podjetje ECSEL je bilo ustanovljeno z Uredbo Sveta (EU) št. 561/2014 z dne 6. maja 2014 (UL L 169, 7.6.2014, str. 152).

    (4)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti, dejavnosti in razpoložljivi viri Skupnega podjetja.

    (5)  Sedmi okvirni program, sprejet s Sklepom št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 412, 30.12.2006, str. 1), združuje vse pobude EU, povezane z raziskavami, in ima odločilno vlogo pri doseganju ciljev rasti, konkurenčnosti in zaposlovanja. Poleg tega je eden od ključnih stebrov evropskega raziskovalnega prostora.

    (6)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

    (7)  Ta vsebujejo poročila o izvrševanju proračuna, povzetek proračunskih načel ter druga pojasnila.

    (8)  UL L 38, 7.2.2014, str. 2.

    (9)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

    (10)  Člen 47 Delegirane uredbe (EU) št. 110/2014.

    (11)  V strategiji naknadnih revizij je določeno, da Skupno podjetje skuša pridobiti dovolj informacij o postopku naknadnih revizij v državah članicah ENIAC za oceno, ali so nacionalni postopki ustrezni za izdajo zadostnega zagotovila v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih s projekti Skupnega podjetja ENIAC.

    (12)  Člen 12 Uredbe (ES) št. 72/2008 določa, da Skupno podjetje zagotovi, da so finančni interesi članov ustrezno zaščiteni, in sicer z izvajanjem ali naročanjem ustreznih notranjih in zunanjih kontrol, in da izvaja pri prejemnikih javnih sredstev Skupnega podjetja ENIAC preglede na kraju samem in finančne revizije. Te preglede in revizije izvede Skupno podjetje ENIAC samo ali pa jih v njegovem imenu opravlja država članica ENIAC.

    (13)  V skladu s strategijo naknadnih revizij, ki jo je sprejel upravni odbor Skupnega podjetja ENIAC, mora Skupno podjetje vsaj enkrat letno preveriti, ali informacije, ki so jih posredovale države članice ENIAC, dajejo zadostno zagotovilo o pravilnosti in zakonitosti izvršenih transakcij.

    (14)  Uredba (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).

    (15)  Člen 214 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 z navedenimi izjemami.

    (16)  Delegirana uredba Komisije (EU) št. 110/2014.


    PRILOGA

    Skupno podjetje ENIAC (Bruselj)

    Pristojnosti in dejavnosti

    Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

    (člena 187 in 188 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

    Sklep št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o Sedmem okvirnem programu določa prispevek Skupnosti k vzpostavitvi dolgoročnih javno-zasebnih partnerstev v obliki skupnih tehnoloških pobud, ki bi se lahko izvajale prek skupnih podjetij v smislu člena 187 Pogodbe.

    Uredba Sveta (ES) št. 72/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi „Skupnega podjetja ENIAC“.

    Pristojnosti Skupnega podjetja

    (Uredba Sveta (ES) št. 72/2008)

    Cilji

    Skupno podjetje ENIAC prispeva k izvajanju Sedmega okvirnega programa Evropske skupnosti za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti (2007–2013) in teme „Informacijske in komunikacijske tehnologije“ posebnega programa „Sodelovanje“, v okviru katerega se izvaja Sedmi okvirni program (2007–2013) Evropske skupnosti za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti. Njegove naloge so zlasti:

    opredeliti in izvajati raziskovalni program za razvoj ključnih pristojnosti za nanoelektroniko na različnih področjih uporabe z namenom izboljšati evropsko konkurenčnost in vzdržnost ter omogočiti oblikovanje novih trgov in družbenih aplikacij,

    podpirati dejavnosti, ki so potrebne za izvajanje raziskovalnega programa (v nadaljnjem besedilu: raziskovalne in razvojne dejavnosti), zlasti z dodeljevanjem sredstev udeležencem projektov, izbranih na podlagi konkurenčnih razpisov za zbiranje predlogov,

    spodbujati javno-zasebno partnerstvo, katerega cilj je aktiviranje in združevanje prizadevanj Skupnosti ter nacionalnih in zasebnih prizadevanj, povečanje vseh naložb v raziskave in razvoj na področju nanoelektronike ter spodbujanje sodelovanja med javnim in zasebnim sektorjem,

    zagotavljati učinkovitost in trajnost skupne tehnološke pobude za nanoelektroniko,

    doseči sinergijo in usklajenost evropskih raziskovalnih in razvojnih prizadevanj na področju nanoelektronike, vključno s postopnim vključevanjem povezanih dejavnosti, ki se zdaj izvajajo z medvladnimi raziskovalnimi in razvojnimi programi (EUREKA), v Skupno podjetje ENIAC.

    Vodenje

    Skupno podjetje vodi upravni odbor. Izvršno osebje vodi izvršni direktor. Industrijo zastopata odbor za industrijo in raziskave ter združenje AENEAS kot ustanovni član. Odbor javnih organov sestavljajo Komisija, ki zastopa Unijo, države članice in pridružene države.

    Viri, ki so bili Skupnemu podjetju na voljo v letu 2014

    Proračun

    2 3 56  000,00 EUR za obveznosti

    7 6 5 00  250,00 EUR za plačila

    Število zaposlenih 26. junija 2014

    15 mest v načrtu delovnih mest (7 začasnih uslužbencev in 8 pogodbenih uslužbencev), od tega 15 zasedenih; opravljali so: operativne dejavnosti (6), upravne naloge (5) in mešane naloge (4).

    Dejavnosti in storitve, zagotovljene v letu 2014

    Glej letno poročilo o dejavnostih Skupnega podjetja ENIAC za leto 2014 na www.ecsel.eu

    Vir: Podatki, ki jih je posredovalo Skupno podjetje ENIAC.


    ODGOVOR SKUPNEGA PODJETJA

    13.

    Skupno podjetje ENIAC se je v okviru omejitev iz Uredbe Sveta (ES) št. 72/2008 (1) z nacionalnimi organi financiranja dogovorilo, da jim prepušča nalogo opredelitve skupne višine stroškov, na podlagi njihovih sporazumov o dodelitvi nepovratnih sredstev „v skladu z njihovimi nacionalnimi pravili zlasti v zvezi s pogoji za dodelitev sredstev in drugimi potrebnimi finančnimi in pravnimi zahtevami“. Uredba Skupnemu podjetju ne dodeljuje pristojnosti za določanje pravil za nacionalne organe financiranja ali pristojnosti za izvajanje pregledov na kraju samem in revizij pri njih. Te pomanjkljivosti so bile prepoznane in odpravljene z Uredbo Sveta (EU) št. 561/2014, ki ustanavlja Skupno podjetje ECSEL in mu daje pristojnost za dodeljevanje nepovratnih sredstev EU ob strogem upoštevanju postopkov programa Obzorje 2020.

    14.

    Skupno podjetje ECSEL potrjuje, da je bilo iz obširnega ocenjevanja nacionalnih zavarovalnih sistemov ugotovljeno, da ti lahko zagotavljajo primerno zaščito finančnih interesov članov Skupnega podjetja. Kot pa je navedlo Računsko sodišče, nacionalne metodologije ne dovoljujejo izračuna ponderirane stopnje napak niti stopnje preostalih napak pri projektih, ki sta jih začeli Skupni podjetji ARTEMIS in ENIAC. Zaradi te tehnične težave sicer Računsko sodišče ni izdalo negativnega mnenja, je pa razumljivo, da zakonitosti in pravilnosti transakcij ni moglo potrditi brez zadržkov.


    (1)  Uredba Sveta (ES) št. 72/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi Skupnega podjetja ENIAC


    Top