Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0595

Predlog SKLEP SVETA o določitvi nekaterih neposrednih finančnih posledic, ki nastanejo zaradi prenehanja sodelovanja Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska pri nekaterih aktih Unije na področju policijskega in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah, sprejetih pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe

/* COM/2014/0595 final - 2014/0277 (NLE) */

52014PC0595

Predlog SKLEP SVETA o določitvi nekaterih neposrednih finančnih posledic, ki nastanejo zaradi prenehanja sodelovanja Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska pri nekaterih aktih Unije na področju policijskega in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah, sprejetih pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe /* COM/2014/0595 final - 2014/0277 (NLE) */


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.           OZADJE PREDLOGA

Protokol (št. 36) o prehodni ureditvi, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji (PEU), Pogodbi o delovanju Evropske unije (PDEU) in Pogodbi o Evropski skupnosti za atomsko energijo, v členu 9 potrjuje, da akti Unije, sprejeti na podlagi PEU pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe, ohranijo pravni učinek, dokler se ne razveljavijo, razglasijo za nične ali spremenijo.

Člen 10(1) Protokola (št. 36) določa, da so kot prehodni ukrep pristojnosti institucij v zvezi z akti Unije na področju policijskega in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah, sprejetimi pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe, na dan začetka veljavnosti navedene pogodbe, 1. decembra 2009, naslednje: pristojnosti Komisije na podlagi člena 258 PDEU se ne uporabljajo in pristojnosti Sodišča Evropske unije na podlagi naslova VI PEU pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe ostanejo nespremenjene, tudi če so bile priznane na podlagi člena 35(2) navedene PEU.

Člen 10(3) Protokola (št. 36) določa, da prehodni ukrep iz člena 10(1) v vsakem primeru preneha učinkovati pet let po začetku veljavnosti Lizbonske pogodbe, kar je 1. decembra 2014.

Prvi pododstavek člena 10(4) Protokola (št. 36) določa, da lahko Združeno kraljestvo najpozneje šest mesecev pred iztekom prehodnega obdobja iz člena 10(3) uradno obvesti Svet, da v zvezi z akti iz člena 10(1) ne priznava pristojnosti institucij iz člena 10(1), kakor so določene v Pogodbah. Če Združeno kraljestvo pošlje takšno uradno obvestilo, se vsi akti iz člena 10(1) zanj prenehajo uporabljati z iztekom prehodnega obdobja iz člena 10(3), to je od 1. decembra 2014.

Združeno kraljestvo je uradno obvestilo iz prvega pododstavka člena 10(4) Protokola (št. 36) poslalo 24. julija 2013.

Drugi pododstavek člena 10(4) Protokola (št. 36) določa, da Svet s kvalificirano večino na predlog Komisije določi iz tega izhajajočo potrebno in prehodno ureditev. Združeno kraljestvo ne sodeluje pri sprejemanju tega sklepa.

Tretji pododstavek člena 10(4) Protokola (št. 36) določa, da lahko Svet s kvalificirano večino na predlog Komisije sprejme tudi sklep, s katerim določi, da Združeno kraljestvo nosi morebitne neposredne finančne posledice, ki bi nujno in neizogibno nastale zaradi prenehanja njegovega sodelovanja pri teh aktih.

Člen 10(5) Protokola (št. 36) določa, da lahko Združeno kraljestvo kadar koli pozneje uradno obvesti Svet, da želi sodelovati pri aktih, ki so se zanj prenehali uporabljati v skladu s prvim pododstavkom člena 10(4).

Združeno kraljestvo je napovedalo, da ne namerava obvestiti Sveta, da želi sodelovati pri Sklepu Sveta 2008/615/PNZ z dne 23. junija 2008 o poglobitvi čezmejnega sodelovanja, zlasti na področju boja proti terorizmu in čezmejnemu kriminalu[1], Sklepu Sveta 2008/616/PNZ z dne 23. junija 2008 o izvajanju Sklepa Sveta 2008/615/PNZ o poglobitvi čezmejnega sodelovanja, zlasti na področju boja proti terorizmu in čezmejnemu kriminalu[2] in Okvirnem sklepu Sveta 2009/905/PNZ z dne 30. novembra 2009 o akreditaciji izvajalcev forenzičnih dejavnosti, ki opravljajo laboratorijske dejavnosti[3] (v nadaljnjem besedilu: sklepi k Prümski pogodbi).

Zaradi uradnega obvestila z dne 24. julija 2013 in ker ni uradnega obvestila o želji po sodelovanju, se sklepi k Prümski pogodbi prenehajo uporabljati za Združeno kraljestvo od 1. decembra 2014.

Glede na praktični in operativni pomen sklepov k Prümski pogodbi za Unijo na področju javne varnosti, zlasti kazenskega pregona ter preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj, je Komisija predlagala sklep Sveta o potrebni in prehodni ureditvi [...][4], ki določa zavezujočo ureditev.

Združenemu kraljestvu so bila dodeljena sredstva iz programa ISEC, kakor je določeno v Sklepu Sveta 2007/125/PNZ z dne 12. februarja 2007 o uvedbi posebnega programa „Preprečevanje kriminala in boj proti njemu“ kot dela Splošnega programa „Varnost in varstvo svoboščin“ za obdobje 2007–2013[5] za dva projekta v zvezi s sklepi k Prümski pogodbi, in sicer je bil prvi povezan z izvajanjem prümske izmenjave DNA s strani Združenega kraljestva z največjim možnim sofinanciranjem v višini 961 019 EUR, dodeljenim Ministrstvu za notranje zadeve, drugi pa s projektom prümskega ocenjevanja prstnih odtisov s strani Združenega kraljestva z največjim možnim sofinanciranjem v višini 547 836 EUR, dodeljenim Ministrstvu za notranje zadeve. To je skupaj 1 508 855 EUR.

Če Združeno kraljestvo ne spoštuje pogoja iz Sklepa Sveta o potrebni in prehodni ureditvi [...] ali če se Združeno kraljestvo odloči, da ne bo sodelovalo pri sklepih k Prümski pogodbi, bi moralo vrniti znesek, ki mu je bil dejansko izplačan, do skupne višine 1 508 855 EUR.

2.           PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

Povzetek predlaganih ukrepov Predlog določa neposredne finančne posledice, ki bi nujno in neizogibno nastale zaradi prenehanja sodelovanja Združenega kraljestva pri izvajanju aktov v smislu tretjega pododstavka člena 10(4) Protokola (št. 36).

Pravna podlaga Tretji pododstavek člena 10(4) Protokola (št. 36).

Načelo subsidiarnosti Samo Svet lahko na podlagi tretjega pododstavka člena 10(4) Protokola (št. 36) sprejme sklep, s katerim določi, da Združeno kraljestvo nosi neposredne finančne posledice, ki bi nujno in neizogibno nastale zaradi prenehanja njegovega sodelovanja pri zadevnih aktov. Načelo subsidiarnosti se zato ne uporablja.

Načelo sorazmernosti Predlog je v skladu z načelom sorazmernosti.

Izbira instrumentov

Predlagani instrument: sklep Sveta.

Tretji pododstavek člena 10(4) Protokola (št. 36) določa, da lahko Svet s kvalificirano večino na predlog Komisije sprejme „sklep, s katerim določi, da Združeno kraljestvo nosi morebitne neposredne finančne posledice, ki bi nujno in neizogibno nastale zaradi prenehanja njegovega sodelovanja pri teh aktih“. Zato je sklep oblika akta, ki je izrecno predpisana v tej določbi primarne zakonodaje.

3.           PRORAČUNSKE POSLEDICE

Predlog ima potencialno pozitiven učinek na proračun Evropske unije, saj v nekaterih predpostavkah določa povračilo sredstev s strani Združenega kraljestva v višini do 1 508 855 EUR, ki jih je prejelo od Unije.

2014/0277 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o določitvi nekaterih neposrednih finančnih posledic, ki nastanejo zaradi prenehanja sodelovanja Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska pri nekaterih aktih Unije na področju policijskega in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah, sprejetih pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

Ob upoštevanju Protokola o prehodni ureditvi, zlasti tretjega pododstavka člena 10(4) Protokola,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)       V skladu s Protokolom (št. 36) o prehodni ureditvi, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji, Pogodbi o delovanju Evropske unije in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo, je Združeno kraljestvo imelo možnost, da najpozneje do 31. maja 2014 uradno obvesti Svet, da ne priznava pristojnosti Komisije in Sodišča, uvedenih z Lizbonsko pogodbo v zvezi z akti Unije na področju policijskega in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah, ki so bili sprejeti pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe.

(2)       Z dopisom predsedniku Sveta z dne 24. julija 2013 je Združeno kraljestvo sporočilo, da ne priznava pristojnosti Komisije in Sodišča, uvedenih z Lizbonsko pogodbo na področju policijskega in pravosodnega sodelovanja. Zato se zadevni akti na področju policijskega in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah 1. decembra 2014 prenehajo uporabljati za Združeno kraljestvo.

(3)       Združeno kraljestvo lahko sporoči, če želi sodelovati pri aktih, ki so se zanj prenehali uporabljati.

(4)       Z dopisom predsedniku Sveta in predsedniku Komisije z dne [... 2014] je Združeno kraljestvo uradno izrazilo željo po sodelovanju pri nekaterih aktih.

(5)       V skladu z drugim pododstavkom člena 10(4) Protokola 36 bi moral Svet na predlog Komisije določiti iztega izhajajočo potrebno in prehodno ureditev. Svet lahko na podlagi tretjega pododstavka istega člena tudi določi, da bi moralo Združeno kraljestvo nositi finančne posledice, ki nujno in neizogibno nastanejo zaradi prenehanja njegovega sodelovanja pri teh aktih.

(6)       Ker Združeno kraljestvo ni uradno obvestilo Sveta, da želi sodelovati pri sklepih Sveta 2008/615/PNZ[6] in 2008/616/PNZ[7] ter Okvirnem sklepu Sveta 2009/905/PNZ[8], ki so skupaj znani kot sklepi k Prümski pogodbi, se od 1. decembra 2014 ne bodo več uporabljali za Združeno kraljestvo. Vendar je Svet glede na praktični in operativni pomen sklepov k Prümski pogodbi za Unijo na področju javne varnosti, zlasti na področju kazenskega pregona ter preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj, v svojem sklepu [...][9] sklenil, da bo Združeno kraljestvo izvedlo celovito presojo posledic, v kateri bo ocenilo prednosti in praktične koristi ponovnega sodelovanja Združenega kraljestva pri sklepih k Prümski pogodbi ter za to potrebne korake, rezultati presoje pa bodo objavljeni do 30. septembra 2015. Če bo presoja posledic pozitivna, se bo Združeno kraljestvo do 31. decembra 2015 odločilo, ali bo v naslednjih štirih tednih poslalo uradno obvestilo, da želi sodelovati pri sklepih k Prümski pogodbi, v skladu s členom 10(5) Protokola 36.

(7)     Združenemu kraljestvu so bila dodeljena sredstva iz programa „Preprečevanje kriminala in boj proti njemu“, ustanovljenega s Sklepom Sveta 2007/125/PNZ[10] za dva projekta v zvezi z sklepoma 2008/615/PNZ in 2008/616/PNZ ter Okvirnim sklepom 2009/905/PNZ, in sicer je bil prvi povezan z izvajanjem prümske izmenjave DNK s strani Združenega kraljestva z največjim možnim sofinanciranjem v višini 961 019 EUR, dodeljenim Ministrstvu za notranje zadeve, drugi pa s projektom prümskega ocenjevanja prstnih odtisov s strani Združenega kraljestva z največjim možnim sofinanciranjem v višini 547 836 EUR, dodeljenim Ministrstvu za notranje zadeve. To skupaj znaša 1 508 855 EUR.

(8)     Če Združeno kraljestvo ne upošteva enega od rokov iz člena 1 Sklepa [... o določitvi določene potrebne in prehodne ureditve] ali če se Združeno kraljestvo odloči, da ne bo sodelovalo pri sklepih 2008/615/PNZ in 2008/616/PNZ ter Okvirnem sklepu 2009/905/PNZ, bi moralo Združeno kraljestvo kot neposredno finančno posledico, ki je nujno in neizogibno nastala zaradi prenehanja njegovega sodelovanja pri sklepih k Prümski pogodbi, povrniti zneske, ki mu jih je Komisija dejansko izplačala kot prispevek iz proračuna Unije za izvajanje teh sklepov.

(9)     V skladu s tretjim pododstavkom člena 10(4) Protokola (št. 36) o prehodni ureditvi, Združeno kraljestvo sodeluje pri sprejetju tega sklepa in je ta zanj zavezujoč –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Če Združeno kraljestvo ne upošteva enega od rokov iz člena 1 Sklepa [... o določitvi določene potrebne in prehodne ureditve] ali če se Združeno kraljestvo odloči, da ne bo sodelovalo pri sklepih 2008/615/PNZ in 2008/616/PNZ ter Okvirnem sklepu 2009/905/PNZ, v proračun Evropske unije povrne zneske, ki jih je prejelo v okviru programa „Preprečevanje kriminala in boj proti njemu“, in sicer do višine 1 508 855 EUR.

Člen 2

Ta sklep začne veljati 1. decembra 2014.

V Bruslju,

                                                                       Za Svet

                                                                       Predsednik

[1]               UL L 210, 6.8.2008, str. 1.

[2]               UL L 210, 6.8.2008, str. 12.

[3]               UL L 322, 9.12.2009, str. 14.

[4]               [vstaviti sklic na drugi predlog z istega dne]

[5]               UL L 58, 24.2.2007, str. 7.

[6]               Sklep Sveta 2008/615/PNZ z dne 23. junija 2008 o poglobitvi čezmejnega sodelovanja, zlasti na področju boja proti terorizmu in čezmejnemu kriminalu (UL L 210, 6.8.2008, str. 1).

[7]               Sklep Sveta 2008/616/PNZ z dne 23. junija 2008 o izvajanju Sklepa 2008/615/PNZ o poglobitvi čezmejnega sodelovanja, zlasti na področju boja proti terorizmu in čezmejnemu kriminalu (UL L 210, 6.8.2008, str. 12).

[8]               Okvirni sklep Sveta 2009/905/PNZ z dne 30. novembra 2009 o akreditaciji izvajalcev forenzičnih dejavnosti, ki opravljajo laboratorijske dejavnosti (UL L 322, 9.12.2009, str. 14).

[9]               Sklep Sveta .... z dne ... o določitvi določene potrebne in prehodne ureditve v zvezi s prenehanjem sodelovanja Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska pri nekaterih aktih Unije na področju policijskega in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah, sprejetih pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe

[10]             Sklep Sveta z dne 12. februarja 2007 o uvedbi posebnega programa "Preprečevanje kriminala in boj proti njemu" kot dela Splošnega programa "Varnost in varstvo svoboščin" za obdobje 2007–2013 (UL L 58, 24.2.2007, str. 7).

Top