Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0151

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s stališčem Sveta o sprejetju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 428/2009 o vzpostavitvi režima Skupnosti za nadzor izvoza, prenosa, posredovanja in tranzita blaga z dvojno rabo

    /* COM/2014/0151 final - 2011/0310 (COD) */

    52014PC0151

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s stališčem Sveta o sprejetju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 428/2009 o vzpostavitvi režima Skupnosti za nadzor izvoza, prenosa, posredovanja in tranzita blaga z dvojno rabo /* COM/2014/0151 final - 2011/0310 (COD) */


    2011/0310 (COD)

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s

    stališčem Sveta o sprejetju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 428/2009 o vzpostavitvi režima Skupnosti za nadzor izvoza, prenosa, posredovanja in tranzita blaga z dvojno rabo

    1.           Ozadje

    Datum predložitve predloga Evropskemu parlamentu in Svetu (dokument COM(2011) 704 final – 2011/0310 COD): || 7. november 2011

    Datum stališča Evropskega parlamenta, prva obravnava: || 23. oktober 2012

    Datum sprejetja stališča Sveta: || 3. marec 2014

    2.           Cilj predloga Komisije

    Predlog predvideva spremembe Uredbe Sveta (ES) št. 428/2009 v zvezi s postopkom za posodobitev kontrolnega seznama EU.

    Cilj je pooblastiti Komisijo za posodobitev seznama EU nadzorovanega blaga z dvojno rabo iz Priloge I k Uredbi (ES) št. 428/2009 z delegiranimi akti v skladu s členom 290 PDEU, da se zagotovi popolno izpolnjevanje mednarodnih obveznosti glede varnosti in ohrani konkurenčnost gospodarskih subjektov EU. Predlog Komisije je prav tako namenjen pooblastitvi Komisije, da odstrani „namembne države“ s seznama držav upravičenk do splošnih izvoznih dovoljenj EU (EUGEA) iz Priloge II, da se omogoči hiter odziv EU na mednarodne okoliščine.

    3.           Pripombe k stališču Sveta

    Stališče Sveta podpira glavne prvine predloga Komisije, vendar predvideva nekatere spremembe prvotnega predloga Komisije v zvezi z odpravo nekaterih namembnih krajev (držav), ki so upravičene do poenostavljenih izvoznih postopkov in področja uporabe delegiranih aktov.

    Stališče Sveta predlaga uskladitev nadzora Parlamenta nad prenesenimi pooblastili s sporazumom „omnibus o trgovini II“. „Izjava Komisije o delegiranih aktih“, ki poudarja zavezo Komisije, da v skladu z Okvirnim sporazumom Parlament obvešča o skupinah strokovnjakov, bo priložena k Uredbi.

    Stališče Sveta predvideva tudi nekatere spremembe glede pregleda in veljavnosti prenosa pooblastil, ki bi bil omejen na 5 let in bi se tiho podaljšal ob predložitvi poročila, razen če Evropski parlament ali Svet ne nasprotuje temu podaljšanju najpozneje 3 mesece pred koncem obdobja.

    Poleg tega stališče Sveta vključuje „Skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije o pregledu sistema za nadzor izvoza blaga z dvojno rabo“ in „Izjavo Komisije o posodobitvi Uredbe“ (glej spodaj).

    4.           Sklep

    Komisija sprejema stališče Sveta.

    _______________________

    IZJAVE

    Skupna izjava Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije o pregledu sistema za nadzor izvoza blaga z dvojno rabo

    Evropski parlament, Svet in Komisija priznavajo, da je treba še naprej krepiti učinkovitost in skladnost strateškega režima EU za nadzor izvoza ter zagotavljati visoko stopnjo varnosti in zadostno preglednost, ne da bi pri tem ovirali konkurenčnost in zakonito trgovino z blagom z dvojno rabo.

    Vse tri institucije menijo, da je treba sistem posodobiti in nadalje poenotiti, da bi se lahko odzivali na nove nevarnosti in hitre tehnološke spremembe, zmanjšali izkrivljanja, ustvarili resničen skupni trg za blago z dvojno rabo (enotni konkurenčni pogoji za izvoznike) ter da bi sistem tretjim državam še naprej služil kot model za nadzor izvoza.

    Zato je bistvenega pomena, da se racionalizira postopek posodabljanja kontrolnih seznamov (priloge k Uredbi), okrepita ocena tveganja in izmenjava informacij, razvijejo izboljšani industrijski standardi ter zmanjšajo razlike pri izvajanju.

    Evropski parlament, Svet in Komisija so seznanjeni s problemi glede izvoza nekaterih informacijskih in komunikacijskih tehnologij (IKT), ki se lahko uporabljajo v zvezi s kršitvami človekovih pravic ter za spodkopavanje varnosti EU, zlasti za tehnologije, ki se uporabljajo za množični nadzor, spremljanje, sledenje in cenzuriranje ter za občutljivost programske opreme.

    V zvezi s tem so se začela tehnična posvetovanja, med drugim v okviru medsebojnih obiskov EU za blago z dvojno rabo, koordinacijske skupine za blago z dvojno rabo ter režimov za nadzor izvoza, še naprej pa se sprejemajo ukrepi za reševanje izrednih razmer s pomočjo sankcij (na podlagi člena 215 PDEU) ali nacionalni ukrepi. Okrepila se bodo prizadevanja za spodbujanje večstranskih sporazumov v okviru režimov za nadzor izvoza, preučile pa se bodo tudi možnosti za reševanje tega vprašanja v okviru tekočega pregleda politike EU za nadzor izvoza blaga z dvojno rabo in priprave sporočila Komisije. V tej zvezi so se vse tri institucije seznanile s sporazumom, ki so ga države, ki sodelujejo pri Wassenaarskem sporazumu, dosegle 4. decembra 2013 o uvedbi kontrole nad zapletenimi orodji za nadzor, ki omogočajo nepooblaščen dostop do računalniških sistemov, ter nad nadzornimi sistemi omrežij IP.

    Evropski parlament, Svet in Komisija se tudi zavezujejo, da bodo nadalje razvijali obstoječi univerzalni mehanizem za blago z dvojno rabo, ki ne spada v Prilogo I k Uredbi, da bi se nadalje okrepil sistem za nadzor izvoza in njegova uporaba znotraj evropskega enotnega trga.

    Izjava Komisije o delegiranih aktih

    Komisija v zvezi s to uredbo opozarja na dano zavezo iz odstavka 15 Okvirnega sporazuma o odnosih med Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo, in sicer, da bo Parlamentu zagotavljala celovite informacije in dokumentacijo o svojih srečanjih z nacionalnimi strokovnjaki v okviru priprave delegiranih aktov.

    Izjava Komisije o posodobitvi Uredbe

    Da se zagotovi celovitejši, učinkovitejši in skladnejši evropski pristop k pretoku (izvoz, prenos, posredovanje in tranzit) strateškega blaga, bo Komisija čim prej pripravila nov predlog za posodobitev Uredbe.

    _______________________

    Top