EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(19)

Poročilo o letnih računovodskih izkazih Evropskega organa za zavarovanja in poklicne pokojnine za proračunsko leto 2012 z odgovori Organa

UL C 365, 13.12.2013, p. 134–141 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.12.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

C 365/134


POROČILO

o letnih računovodskih izkazih Evropskega organa za zavarovanja in poklicne pokojnine za proračunsko leto 2012 z odgovori Organa

2013/C 365/19

UVOD

1.

Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine (v nadaljnjem besedilu: Organ ali EIOPA) s sedežem v Frankfurtu je bil ustanovljen z Uredbo (EU) št. 1094/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (1). Naloge Organa so prispevati k oblikovanju visokokakovostnih skupnih regulativnih in nadzornih standardov in praks ter k dosledni uporabi pravno zavezujočih aktov Unije, spodbujati in omogočati prenose nalog in pristojnosti med pristojnimi organi, v okviru svoje pristojnosti spremljati in ocenjevati razvoj dogodkov na trgu ter spodbujati varstvo imetnikov zavarovalnih polic, članov sistemov pokojninskega zavarovanja in upravičencev (2). Organ je bil ustanovljen 1. januarja 2011.

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornega in kontrolnega sistema Organa. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

letne računovodske izkaze Organa, ki jih sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2012, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

V skladu s členoma 33 in 43 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (5) je poslovodstvo odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev letnih računovodskih izkazov Organa ter za zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih z njimi:

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z letnimi računovodskimi izkazi Organa vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri letne računovodske izkaze Organa, potem ko jih računovodja Organa pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Organa;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu (7) predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Sodišče izvaja revizije v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da so letni računovodski izkazi Organa brez pomembno napačnih navedb in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

6.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, in zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

7.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

8.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Organa v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njegov finančni položaj na dan 31. decembra 2012 ter njegov poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njegove finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

9.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2012, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

10.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBA O ZAKONITOSTI IN PRAVILNOSTI TRANSAKCIJ

11.

Organ je izboljšal svoj postopek javnega naročanja, da bi ga popolnoma uskladil s pravili EU o javnem naročanju. Toda ena pogodba, povezana z zasnovo zbirke finančnih podatkov, je bila razdeljena na štiri dele s posamezno vrednostjo 60 000 EUR. Naročila za vse štiri dele so bila oddana neposredno dvema podjetjema. Zaradi skupne vrednosti storitev (240 000 EUR), ki jih je treba zagotoviti v okviru istega projekta, bi moral biti uporabljen odprti postopek ali postopek s predhodnim ugotavljanjem sposobnosti, zato so s projektom povezane obveznosti in plačila nepravilna.

PRIPOMBA O NOTRANJIH KONTROLAH

12.

Maja in junija 2012 je bil izveden fizični pregled sredstev, vendar o tem ni bilo pripravljeno poročilo. Organ ni sprejel nobenih postopkov ali smernic za fizični pregled opredmetenih sredstev.

PRIPOMBA O UPRAVLJANJU PRORAČUNA

13.

Stopnja prenosa odobrenih proračunskih sredstev za naslov III (operativni odhodki) v leto 2013 je bila zelo visoka, saj je znašala 79 % vseh odobrenih proračunskih sredstev. To je zlasti posledica zapletenega in dolgotrajnega postopka oddaje javnega naročila za informacijsko tehnologijo, za katero je bila decembra 2012 kot načrtovano sklenjena pogodba v višini 2,2 milijona EUR.

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA LANSKIH PRIPOMB

14.

Pregled sprejetih popravljalnih ukrepov v zvezi z lanskimi pripombami Sodišča je v Prilogi I.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi dr. Louis GALEA, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 10. septembra 2013.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 331, 15.12.2010, str. 48.

(2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Organa.

(3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(4)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(5)  UL L 357, 31.12.2002, str. 72.

(6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS) / mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(7)  Člen 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).


PRILOGA I

Spremljanje upoštevanja lanskih pripomb

Leto

Pripomba Sodišča

Status popravljalnega ukrepa

(zaključen / se izvaja / neizveden / ni relevantno)

2011

Stopnji prevzetih obveznosti sta bili nizki zlasti za naslov II „upravni odhodki“ (60 %) in naslov III „operativni odhodki“ (12 %). To je vplivalo na cilje Organa na področju informacijske tehnologije, ki niso bili v celoti doseženi.

zaključen

2011

Proračun Organa za proračunsko leto 2011 je znašal 10,7 milijona EUR. V skladu s členom 62(1) uredbe o ustanovitvi Organa je bilo 55 % proračuna za leto 2011 financiranih iz prispevkov držav članic in držav Efte, 45 % pa iz proračuna Unije. Konec leta 2011 je Organ zabeležil pozitivno realizacijo proračuna v višini 2,8 milijona EUR. V skladu s finančno uredbo Organa je bil celoten znesek nato evidentiran v računovodskih izkazih kot obveznost do Evropske komisije.

se izvaja

2011

Računovodja še ni potrdil računovodskega sistema Organa, kot zahteva finančna uredba.

zaključen

2011

Revidirani postopki oddaje javnih naročil niso bili povsem skladni z določbami splošne finančne uredbe. Pri petih nakupih opreme za informacijsko tehnologijo (v skupni vrednosti 160 117 EUR) uporabljena merila za dodelitev niso bila vnaprej določena, prav tako niso bile podpisane pisne pogodbe. V drugem primeru, povezanem s storitvami zaposlovanja (55 000 EUR), se merila za dodelitev niso pravilno uporabljala. Organ bi moral poskrbeti, da so vsa nova naročila oddana povsem skladno s pravili EU o javnem naročanju.

se izvaja

2011

Organ mora povečati preglednost postopkov za zaposlovanje: minimalni rezultati, ki bi jih morali kandidati doseči za povabilo na pisne preizkuse in razgovore ali za uvrstitev na seznam ustreznih kandidatov, ter vprašanja za ustne in pisne preizkuse niso bili določeni pred preučitvijo prijav, prav tako ni bilo sklepa organa za imenovanja o imenovanju izbirnih komisij.

se izvaja


PRILOGA II

Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine (Frankfurt na Majni)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(členi 26, 114, 290, 291 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

Vzpostaviti ali zagotoviti delovanje notranjega trga v skladu z ustreznimi določbami Pogodb.

Pripraviti osnutke tehničnih standardov kot pripravljalno delo za nezakonodajne akte, ki se splošno uporabljajo za dopolnitev ali spremembo določenih nebistvenih elementov zakonodajnih aktov ali v primerih, ko so potrebni enotni pogoji za izvajanje pravno zavezujočih aktov Unije.

Pristojnosti Organa

Uredba (EU) št. 1094/2010 Evropskega parlamenta in Sveta o ustanovitvi Organa, člen 1(6) in člen 8 o nalogah in pooblastilih

Cilji

Varovati javne interese s prispevanjem h kratko-, srednje- in dolgoročni stabilnosti in učinkovitosti finančnega sistema v korist gospodarstva Unije, njenih državljanov in podjetij.

Naloge

Prispevati k oblikovanju visokokakovostnih skupnih regulativnih in nadzornih standardov in praks;

prispevati k dosledni uporabi pravno zavezujočih aktov Unije, spodbujati in omogočati prenose nalog in pristojnosti med pristojnimi organi;

tesno sodelovati z Evropskim odborom za sistemska tveganja;

pripravljati in izvajati analize medsebojnih strokovnih pregledov pristojnih organov;

v okviru svoje pristojnosti spremljati in ocenjevati razvoj dogodkov na trgu;

opravljati ekonomske analize trgov za obveščenost pri opravljanju nalog Organa;

spodbujati varstvo imetnikov zavarovalnih polic, članov sistemov pokojninskega zavarovanja in upravičencev;

prispevati k skladnemu in doslednemu delovanju kolegijev nadzornikov, spremljanju, ocenjevanju in merjenju sistemskega tveganja, razvijanju ter usklajevanju načrtov reševanja in sanacije, zagotavljanju visoke ravni zaščite imetnikov zavarovalnih polic in upravičencev po vsej Uniji;

izpolnjevati vse druge posebne naloge iz te uredbe ali iz drugih zakonodajnih aktov;

na svojem spletnem mestu objavljati in redno posodabljati informacije v zvezi s področjem svojega delovanja;

od Odbora evropskih nadzornikov za zavarovanja in poklicne pokojnine (CEIOPS) po potrebi prevzeti vse obstoječe in že začete naloge.

Vodenje

(Uredba (EU) št. 1094/2010 o ustanovitvi Organa: členi 40–44: odbor nadzornikov; členi 45–47: upravni odbor; členi 48–50: predsednik; členi 51–53: izvršni direktor)

Odbor nadzornikov

Sestava

Predsednik (brez glasovalne pravice), vodje nacionalnih javnih organov, pristojnih za nadzor finančnih institucij, iz vsake države članice (glasovalna pravica), po en predstavnik Komisije, Evropskega odbora za sistemska tveganja, Evropskega bančnega organa in Evropskega organa za vrednostne papirje in trge (vsi brez glasovalne pravice); sodelujejo lahko tudi opazovalci.

Naloge

Glavno telo odločanja Organa.

Upravni odbor

Sestava

Predsednik Organa in šest predstavnikov nacionalnih nadzornih organov. Izvršni direktor in predstavnik Evropske komisije sodelujeta na sestankih upravnega odbora, vendar nimata glasovalne pravice.

Naloge

Upravni odbor zagotavlja, da Organ opravlja svoje poslanstvo in izvaja naloge, ki jih ima v skladu z Uredbo (EU) št. 1094/2010. Upravni odbor ima proračunska pooblastila ter sprejema načrt kadrovske politike in izvedbene ukrepe za kadrovske predpise.

Predsednik Organa

Zastopa Organ, pripravlja delo odbora nadzornikov, vodi sestanke odbora nadzornikov in upravnega odbora.

Izvršni direktor Organa

Nadzoruje upravljanje Organa ter izvrševanje letnega delovnega programa in proračuna, pripravlja delo upravnega odbora, proračun, delovni program.

Organ za kakovost

Sestava

Namestnik predsednika Organa, 2 člana upravnega odbora, izvršni direktor.

Naloge

Nadziranje in ocenjevanje ustreznega izvajanja notranjih postopkov in sklepov.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Notranja revizija

Služba Evropske komisije za notranjo revizijo.

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta.

Viri, ki so bili Organu na voljo v letu 2012

Končni proračun

Končna odobrena proračunska sredstva: 15 655 000 EUR

Načrt delovnih mest

Statutarni uslužbenci: 69 mest, določenih v načrtu delovnih mest, od tega zasedenih: 69

Načrt delovnih mest 100-odstotno izvršen.

Pogodbeni uslužbenci: 12 mest, načrtovanih v proračunu, 14 zasedenih

Napoteni nacionalni strokovnjaki: 8 mest, načrtovanih v proračunu, od tega zasedenih: 8

Skupaj: 91 uslužbencev

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2012

Regulativne naloge

Opinion on Interim Measures Regarding Solvency II (Mnenje o začasnih ukrepih glede plačilne sposobnosti);

Opinion on External Models and Data (Mnenje o zunanjih modelih in podatkih);

štiri javna posvetovanja o različnih področjih dejavnosti Organa (zavarovanje in pokojnine);

svetovanje pri reviziji direktive o dejavnostih in nadzoru institucij za poklicno pokojninsko zavarovanje (direktiva IORP);

Report on the Role of Insurance Guarantee Schemes in the Winding-Up Procedures of Insolvent Undertakings in the EU/EEA (Poročilo o vlogi zavarovalne jamstvene sheme pri postopkih likvidacije insolventnih podjetij v EU/EGP);

EIOPA Final Report on Public Consultation N11/008 on the proposal for Guidelines on Own Risk and Solvency Assessment (Končno poročilo EIOPA o javnem posvetovanju št. 11/008 o predlogu smernic za lastno oceno tveganja in solventnosti);

EIOPA Final Report on Public Consultation N11/009 and 11/011 on the Proposal for the Reporting and Disclosure Requirements (Končno poročilo EIOPA o javnih posvetovanjih št. 11/009 in 11/011 o predlogu glede zahtev po poročanju in razkritju).

Nadzorne naloge

Sodelovanje Organa v kolegijih nadzornikov 75 zavarovalniških skupin;

akcijski načrt za kolegije za leto 2012, vključno s prilogami, npr. katalogom z elementi za izmenjavo informacij, zaključno poročilo Report on the Functioning of Colleges and the Accomplishments of the 2011 Action Plan (Poročilo o delovanju kolegijev in dosežkih akcijskega načrta za leto 2012).

Varstvo potrošnikov in finančne inovacije

Smernice o obravnavanju pritožb v zavarovalnicah;

Report on Best Practices by Insurance Undertakings in handling complaints (Poročilo o najboljših praksah zavarovalnic pri obravnavanju pritožb);

Methodology Report for collecting, analysing and reporting on consumer trends (Metodološko poročilo za zbiranje in analizo potrošniških trendov ter poročanje o njih);

EIOPA’s updated Survey of the competences of national competent authorities in the field of Consumer Protection (Posodobljena raziskava EIOPA o pristojnostih nacionalnih organov, pristojnih za varstvo potrošnikov);

postopki za izdajo opozoril in začasnih omejitev/prepovedi;

Report on Good Practices for Disclosure and Selling of Variable Annuities (Poročilo o dobrih praksah pri razkritju in prodaji rentnega zavarovanja s spremenljivim donosom);

Initial Overview of Consumer Trends in the European insurance and occupational pensions sectors (Začetni pregled potrošniških trendov v evropskem zavarovalniškem sektorju in sektorju poklicnih pokojnin).

Skupna nadzorna kultura

4 medsektorski seminarji;

17 seminarjev za nacionalne pristojne organe;

razvoj metodologije za 3 medsebojne strokovne preglede.

Finančna stabilnost

2 polletni poročili o finančni stabilnosti;

priprava vseevropskega obremenitvenega testa za zavarovalniški sektor (test je odložen zaradi dolgoročne ocene jamstev);

priprava četrtletnega skupnega niza kvalitativnih in kvantitativnih kazalnikov za ugotavljanje in merjenje sistemskega tveganja (Risk Dashboard);

priprava dolgoročne ocene jamstev.

Obvladovanje kriz

Dokončna vzpostavitev celostnega okvira odločanja, v katerem so podrobno določeni procesi, ki jih bo izvajal Organ pri izvrševanju svojih odgovornosti na področju preprečevanja in obvladovanja kriz;

sporazum o skupnem pristopu EIOPA k obravnavanju izpostavljenosti tveganjem državnih posojilojemalcev in bančnim tveganjem;

priprava mnenja EIOPA Opinion on the supervisory response to a prolonged period of low interest rates (Mnenje o odzivu v zvezi z nadzorom na podaljšano obdobje nizkih obrestnih mer);

podroben prispevek k posvetovanju Evropske komisije o sanaciji in reševanju nebank.

Zunanji odnosi

11 sestankov, vključno s skupnim sestankom z odborom nadzornikov, skupino zainteresiranih strani za zavarovanja in pozavarovanja in skupino zainteresiranih strani za poklicne pokojnine, 9 uradnih mnenj in izjav s povratnimi informacijami, 8 neuradnih posvetovanj o „dejavnostih, ki se izvajajo“;

približno 20 bilateralnih razgovorov o zakonodaji in nadzoru z nadzornimi organi in združenji tretjih držav iz Avstralije in Azije, Latinske in Severne Amerike, Južne Afrike, Islandije in Švice; dejavno sodelovanje in prispevki v tehničnem in izvršnem odboru IAIS, odboru za finančno stabilnost, pododboru za solventnost in aktuarstvo in na letni konferenci IAIS;

projekt dialoga med EU in ZDA: objava strateškega dokumenta Way Forward (Pot naprej) in končnega poročila sedmih tehničnih odborov, dve javni predstavitvi mnenj v Washingtonu in Bruslju;

analiza pomanjkljivosti sistemov (po)zavarovanja v Avstraliji, Čilu, na Kitajskem, v Hongkongu, Izraelu, Mehiki, Singapurju in Južni Afriki, vključno s popolno oceno poklicne tajnosti, ki je podlaga za sklep ES o prehodnih ukrepih v zvezi z enakovrednostjo;

sporazum o sodelovanju s Hrvaško agencijo za nadzor finančnih storitev (Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA)).

Konference / drugi javni dogodki v letu 2012

4 konference in dogodki (Conference on Global Insurance Supervision (GIS) (Konferenca o svetovnem zavarovalniškem nadzoru), izvedba dogodka QIS (Quantitative Impact Study) for Pensions (Količinska študija učinka za pokojnine), letna konferenca EIOPA in 2. dan potrošniške strategije).

Vir: Podatki, ki jih je posredoval Organ.


ODGOVORI ORGANA

11.

Organ EIOPA se strinja s pomisleki Sodišča. Vendar je za odločitvijo o izvedbi postopka javnega naročanja in njegovo razdelitvijo na štiri ločene dele razumna utemeljitev, in sicer prizadevanje, da se poglobi znanje o tem, kako oblikovati sistem, s katerim bi zmanjšali tveganje za pridobitev napačnih storitev in izdelkov ter zagotovili zadostno konkurenčnost v ključni stopnji procesa, in sicer glavnega javnega naročila.

Resen namen organa EIOPA, da uskladi in izboljša postopke, potrjujejo naslednja dejstva: za vsak postopek, celo kadar to ne bi bilo potrebno, so bili ustanovljeni odbori za ocenjevanje; cilj organa je bil najti različne izvajalce za različna področja, da bi se pripravili na prihajajoče odprte postopke, kar je dokazano z dejstvom, da je bilo za vsak postopek k oddaji ponudbe povabljenih več podjetij, kot je bilo potrebno. Do podvajanja izvajalcev je prišlo, ker je bilo prejeto omejeno število ponudb. Organ EIOPA je želel imeti učinkovito konkurenco in da bi se izognili temu, da en sam ponudnik ponudi „prirejeno“ rešitev, kar bi pri glavnem naročilu dejansko vodilo k istemu podjetju, ki bi bil edini primeren izvajalec, je bila sprejeta odločitev za razdelitev na štiri ločene dele.

12.

Organ EIOPA se je seznanil z ugotovitvami Sodišča. Prednostna naloga za leto 2012 je bilo varovanje samih sredstev organa in ne izvajanje s tem povezanih postopkov in dokumentiranje postopkov preverjanja. Organ EIOPA je medtem sprejel popravljalne ukrepe. Da bi racionalizirali procese, povezane s sredstvi, je bilo za vse nove finančne akterje organizirano izobraževanje. Organ je sprejel tudi smernice za dokumentiranje procesov, povezanih s sredstvi. Izvajanje teh procesov trenutno poteka.

13.

Organ EIOPA se je seznanil z ugotovitvami Sodišča. Prenosi sredstev, ki se nanašajo na informacijsko tehnologijo, so povezani z začetnim obdobjem delovanja organa, v okviru katerega je bila najprej konec leta 2011 sprejeta strategija na področju informacijske tehnologije, v začetku leta 2012 pa načrt za njeno izvajanje. Ko bo to obdobje zaključeno, bo poraba sredstev za informacijsko tehnologijo bolj enakomerno porazdeljena skozi proračunsko leto, kar bo znatno zmanjšalo tveganje za prenose sredstev.


Top