Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0305

    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU POROČILO O NAPREDKU V ZVEZI Z RAZVOJEM DRUGE GENERACIJE SCHENGENSKEGA INFORMACIJSKEGA SISTEMA (SIS II) Julij 2012–december 2012

    /* COM/2013/0305 final */

    52013DC0305

    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU POROČILO O NAPREDKU V ZVEZI Z RAZVOJEM DRUGE GENERACIJE SCHENGENSKEGA INFORMACIJSKEGA SISTEMA (SIS II) Julij 2012–december 2012 /* COM/2013/0305 final */


    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

    POROČILO O NAPREDKU V ZVEZI Z RAZVOJEM DRUGE GENERACIJE SCHENGENSKEGA INFORMACIJSKEGA SISTEMA (SIS II)

    Julij 2012–december 2012

    1.           Uvod

    V tem poročilu o napredku so opisane dejavnosti, ki so bile v drugi polovici leta 2012 izvedene na področju razvoja druge generacije schengenskega informacijskega sistema (SIS II) in priprav na migracijo s SIS 1+ na SIS II. Poročilo je predloženo Svetu in Evropskemu parlamentu v skladu s členom 18 Uredbe Sveta (ES) št. 1104/2008 z dne 24. oktobra 2008[1] in Sklepa Sveta 2008/839/PNZ z dne 24. oktobra 2008[2] o migraciji s schengenskega informacijskega sistema (SIS 1+) na drugo generacijo schengenskega informacijskega sistema (SIS II).

    2.           Stanje projekta

    2.1.        Pregled napredka v obdobju pregleda

    Preskusi, izvedeni v drugi polovici leta 2012, so pokazali, da je bil v razvoju centralnega sistema in razvoju večine nacionalnih sistemov dosežen velik napredek. Zato so bili v tem obdobju poročanja zaključeni skoraj vsi tehnični pripravljalni postopki za dejansko migracijo podatkov.

    Za uresničitev takšnega napredka pa je bilo treba premostiti nekatere nove težave:

    (1) V zvezi s celovitim preskusom nekatere države članice niso izpolnile izhodnih meril preskusa v določenem časovnem okviru, vključno z rezervnim obdobjem. Odprta vprašanja je bilo treba reševati in ponovno preskusiti še po predvidenem časovnem okviru, kar pomeni vzporedno z drugimi kritično pomembnimi nalogami za začetek delovanja SIS II (zlasti funkcionalni preskus SIRENE[3] in pilotne izvedbe migracije). To je pomenilo precejšnje tveganje za splošni časovni načrt. Kljub temu so zadevne države članice zaradi prožnosti vseh vključenih lahko opravile ponovna testiranja drugi teden v januarju 2013.

    (2) Finska je oktobra 2012 naznanila zamude pri svojem nacionalnem projektu SIS II, in sicer je Komisijo obvestila, da njen nacionalni sistem ne bo pripravljen pred februarjem 2013. Po oceni stanja na terenu na Finskem sta Komisija in Odbor za upravljanje globalnega programa Finski pomagala opredeliti pot naprej s ciljem, da se predviden datum za začetek delovanja SIS II ne spremeni. Skupno opredeljena rešitev temelji na tem, da Finska začasno uvede obstoječo in dokazano tehnično rešitev, poznano pod kratico SIB[4], ki jo že izvaja veliko drugih držav članic. Finska je to rešitev sprejela kot prednostno nalogo, vzporedno pa ločeno nadaljuje svoj nacionalni projekt. Komisija in Odbor za globalno upravljanje programa napredek rešitve SIB na Finskem dodatno podpirata in pozorno spremljata.

    (3) V zvezi s funkcionalnim preskusom SIRENE tri države članice (in Finska, ki iz zgoraj navedenih razlogov ni sodelovala v preskusu) niso izpolnile izhodnih meril preskusa in so imele možnost, da preskus ponovijo 28. januarja 2013.

    Na splošno so se težave, s katerimi so se soočale države članice in ki bi lahko ogrozile globalni časovni načrt, rešile s ciljno usmerjenim pristopom glavnih zainteresiranih strani. S hitrim in učinkovitim načinom obravnave težkega položaja na Finskem se je ponovno dokazala dodana vrednost Odbora za globalno upravljanje programa.

    S skupnimi prizadevanji in tesnim sodelovanjem držav članic s Komisijo se je zagotovilo, da je bilo izvajanje centralnega projekta v smislu časa in proračuna nemoteno. Po drugi strani so ukrepi za omilitev tveganja zelo izčrpali preostale varnostne rezerve.

    2.2.        Dejavnosti preskušanja

    Niz preskusov, namenjenih preverjanju pravilnega delovanja, uspešnosti in povezanosti nacionalnih sistemov ter centralnega sistema, je dosegel vrhunec v celovitem preskusu, ki je bil izveden v tem obdobju poročanja in katerega ponovitve se bodo izvedle na začetku leta 2013.

    Kar zadeva Finsko, bo potrebno preskušanje (preskus skladnosti, celovit preskus, funkcionalni preskus SIRENE) v okviru „načrta B“ čim bolj usklajeno z izvajanji siceršnjih ponovnih preskusov.

    (a) Razširjeni preskusi skladnosti

    Vse države članice so na koncu opravile razširjene preskuse skladnosti, ki so namenjeni preverjanju skladnosti nacionalnih sistemov s specifikacijami SIS II. Štiri preostale države članice so uspešno končale svoja preskušanja do konca avgusta 2012. To je bilo potrebno za nemoteno izvedbo celovitega preskusa. Finska pa bo, kot je bilo navedeno, preskuse opravljala ponovno. Eurojust in Europol načrtujeta, da bosta razširjen preskus skladnosti opravila leta 2013.

    (b) Preskus ustreznosti začasnega sistema

    Preskus ustreznosti začasnega sistema je bil izveden marca 2012, njegovi pozitivni rezultati pa so pokazali trdnost in stabilno delovanje centralne enote ter pomožne centralne enote. Vendar je bilo v pomožni lokaciji v kraju St. Johann im Pongau potrebno določeno ponovno preskušanje, ki se je uspešno izvedlo v drugi polovici leta 2012.

    (c) Preskus v zvezi z doseganjem drugega mejnika

    Preskus v zvezi z doseganjem drugega mejnika, izveden maja 2012, je pokazal stabilnost, zanesljivost in uspešno delovanje centralnega sistema pod operativnimi pogoji.

    Svet za splošne zadeve je na podlagi pozitivne tehnične ocene in potrditve rezultata preskusa dne 24. julija 2012 zabeležil uspešen rezultat preskusa v zvezi z doseganjem drugega mejnika. S tem so bili nazadnje izpolnjeni vsi pogoji za preskus v zvezi z doseganjem drugega mejnika, določeni s Sklepom Sveta junija 2009.

    Komisija je o pozitivnem rezultatu preskusa obvestila Evropski parlament.

    (d) Celoviti preskus

    Celovit preskus je bil tehnični in pravni predpogoj za začetek delovanja SIS II[5]. Cilji celovitega preskusa so bili:

    1.           potrditi, da so Komisija in države članice, ki sodelujejo v SIS 1+, vzpostavile potrebno tehnično ureditev za obdelavo podatkov SIS II in

    2.           dokazati, da SIS II deluje vsaj tako uspešno kot SIS 1+ (kot je navedeno v pravni podlagi).

    V celovitem preskusu je bil sistem SIS II ocenjen celostno. To pomeni, da so bili preskušeni nacionalni sistemi, omrežje in centralni sistem.

    Preskuse sta skupaj vodila upravitelj preskusov držav članic in upravitelj preskusov Komisije. Preskusni primeri so bili opredeljeni v načrtu celovitega preskusa, ki ga je 24. maja 2012 odobrila ustrezna delovna skupina Sveta.

    Po izjavi Komisije, da je centralni sistem pripravljen (v COREPER-ju 30. maja 2012), se je v obdobju od 1. junija 2012 do 22 avgusta 2012 izvedel celovit preskus. Države članice so preskuse opravile v štirih skupinah po šest do sedem držav, nesodelujoče države članice pa so bile simulirane. Nato so se septembra 2012 organizirali dodatni krogi ponovnih preskusov, da bi lahko države članice ponovno izvedle do takrat neuspele preskusne primere.

    Centralni sistem SIS II je pokazal dobro in stabilno delovanje v celotnem celovitem preskusu. V prvih krogih je bila ugotovljena napaka, o kateri je bil glavni pogodbeni izvajalec, odgovoren za razvoj sistema, takrat že seznanjen, a se je odpravila v poznejši tehnični posodobitvi centralnega sistema.

    Na nacionalni ravni je morala približno polovica držav članic v celoti ali delno ponovno izvesti celovit preskus, kar jim je, razen nekaterih izjem, uspelo pred koncem predvidenega rezervnega obdobja. Celovit preskus je na koncu opravilo 25 držav članic, čeprav je bilo za to namesto prvotno predvidenih štirih krogov potrebnih šest krogov preskusa. Dve državi članici (Poljska in Švica) sta morali ponovno izvesti en primer preskusa, dve (Danska in Finska) pa sta morali ponovno izvesti celotno fazo preskušanja. Ponovno delno izvedbo celovitega preskusa je zahtevala tudi Belgija, da bi se umaknil pridržek na njeno preskusno sodbo. Ker v tem obdobju poročanja ni bilo mogoče urediti ustrezne časovne vrzeli, so se dodatne izvedbe načrtovale za drugi teden v januarju 2013.

    (e) Funkcionalni preskus SIRENE

    V skladu s pravnima aktoma za migracijo države članice, ki sodelujejo v SIS 1+, opravijo preskus glede dopolnilnih podatkov (funkcionalni preskus SIRENE). Za ta preskus so odgovorne države članice. Vendar je Komisija poleg zagotavljanja centralnega sistema in komunikacijske infrastrukture za izvedbo preskusa države članice še naprej podpirala pri pripravah s skupnim pregledom tehničnih specifikacij izmenjave podatkov med uradi SIRENE in pri pripravi podrobnega opisa preskusov. Po uspešnem preskusu povezljivosti SIRENE se je v drugi polovici leta 2012 izvedel funkcionalni preskus SIRENE. Tri države članice (in Finska, kadar je bila pripravljena, po možnosti skupaj z ostalimi državami članicami) so morale ponovno izvesti preskus, načrtovan za teden z začetkom 28. januarja 2013.

    2.3.        Priprave na migracijo s SIS 1+ na SIS II

    2.3.1.     Tehnične priprave

    Pretvornik, ki ga je zagotovila Komisija, je ključni sestavni del začasne strukture za migracijo in je zasnovan tako, da omogoča prenos podatkov iz SIS 1 v novi sistem z zagotavljanjem dosledne komunikacije med centralnim SIS II in funkcijo tehnične podpore SIS 1+ (C.SIS)[6].

    Odgovornosti za preskušanje si delita Evropska komisija in Francija, ki upravlja SIS 1+. Pretvornik je bil uspešno preskušen s SIS 1+ in tudi SIS II. Preskus popolne delujoče integracije pretvornika je bil uspešno izveden v okviru časovnega načrta 21. avgusta 2012 in je potrdil, da pretvornik ustrezno dvosmerno pretvarja sporočila (razpise ukrepov) med obema sistemoma v skladu s soglasno sprejetimi specifikacijami. Večina ugotovljenih relativno manjših težav se je v tem obdobju poročanja rešila in preverila. Zadnji preskus je načrtovan za januar 2013.

    Preskusi interoperabilnosti so bili končani predčasno, in sicer 11. decembra 2012. Rezultati so bili predloženi C.SIS za potrditev in bodo dani na voljo v začetku januarja.

    Po preskusih pretvornika so se v drugi polovici leta 2012 izvajale predvsem pilotne izvedbe migracije, in sicer najprej z omejenim številom držav članic, nato pa z vsemi državami članicami, ki izvajajo migracijo. Pilotna izvedba omejene migracije je zagotovila pomemben prispevek in izkušnje za pilotno izvedbo globalne migracije. Projektna skupina centralnega SIS II in države članice, ki izvajajo migracijo, so do zdaj vsaj enkrat izvedle pilotno različico vseh migracijskih postopkov, vključno s preskusom začetka delovanja. Naslednji korak bo dejanska migracija podatkov s SIS 1+ na SIS II v začetku leta 2013.

    Komisija je z državami članicami še naprej tesno sodelovala pri pripravi priročnika za migracijo, v katerem bodo podrobno določeni koraki, ki so opisani v načrtu migracije. V njem bodo opisane tudi vloge in odgovornosti v celotnem procesu ter podroben časovni načrt za migracijo. Priročnik za migracijo se še zadnjič posodablja glede na ugotovitve pilotne izvedbe omejene in globalne migracije. Da bi Komisija zagotovila nemoteno migracijo na SIS II, je tudi podprla pobude držav članic za povečanje dejavnosti čiščenja podatkov, tj. iz podatkovne baze SIS 1 izbrisati nedosledne, nepopolne ali odvečne razpise ukrepov.

    2.3.2.     Pravni okvir

    Komisija je maja 2012 predlagala spremembo pravnega okvira, ki ureja dejansko migracijo podatkov (t. i. pravna akta za migracijo). Evropski parlament je v okviru posvetovalnega postopka na plenarnem zasedanju od 20. do 22. novembra 2012 izdal zakonodajno resolucijo. Svet jo je sprejel 20. decembra, prenovljena različica pa je začela veljati 30. decembra 2012[7], s čimer se je zagotovil pravni okvir za tehnično optimiziran postopek migracije in možnost dodatne finančne podpore za nacionalne projekte v povezavi z dejavnostmi migracije.

    Leta 2012 je Odbor za SIS-VIS[8] (v sestavi SIRENE), ki se je sestal štirikrat, pregledal, posodobil in potrdil besedilo revizije SIS II priročnika SIRENE in druge izvedbene ukrepe za namen SIS II. Predvideno je, da bo Izvedbeni sklep Komisije ustrezno sprejet pred začetkom delovanja SIS II.

    2.4.        Omrežje SIS II

    Za operativne namene imajo države članice na voljo glavne in pomožne vmesnike s prostranim komunikacijskim omrežjem, ki omogočajo varno komunikacijo med centralnim in nacionalnimi sistemi.

    V obdobju poročanja se je postopek reaktivacije pomožnih vmesnikov držav članic nadaljeval. V tem obdobju poročanja so se izvedli številni preskusi v zvezi s preklopom med glavnimi in pomožnimi lokacijami. Vsi navedeni preskusi so bili uspešno izvedeni.

    V pravnih aktih v zvezi s SIS II je opisana komunikacijska infrastruktura, ki je namenjena podatkom v SIS II in izmenjavi podatkov med uradi SIRENE[9]. Ko so države članice potrdile tehnične specifikacije posredovalnika elektronske pošte SIS II SIRENE, je Komisija zaključila postopke javnih naročil. Posredovalnik elektronske pošte je bil nameščen v prvi polovici leta 2012 in je bil prvič preskušen s tako imenovanimi preskusi osnovne povezljivosti SIRENE, za katere je Komisija organizirala štiri časovne vrzeli, v katerih so lahko države članice opravile navedene preskuse. Zadnji val se je zgodil 4. in 5. septembra 2012. Vseh 11 sodelujočih držav članic je uspešno prestalo preskuse.

    2.5.        Varnost

    Tehnična rešitev za drugo raven šifriranja za dodatno krepitev omrežne varnosti za SIS II je bila septembra 2012 natančno in uspešno preskušena z Nemčijo in Avstrijo. Odbor za SIS-VIS je odobril razvijanje tehnične rešitve, ki se je že začelo in bo končano februarja 2013.

    3.           Upravljanje

    3.1.        Finančni vidiki

    3.1.1.     Proračun SIS II

    Do konca obdobja poročanja so skupne proračunske obveznosti Komisije za projekt SIS II od leta 2002 znašale 167 632 518 EUR. Z ustreznimi pogodbami so bile prevzete obveznosti za študije izvedljivosti, razvoj samega centralnega sistema SIS II, podporo in zagotavljanje kakovosti, omrežje SIS II, priprave na operativno upravljanje v Strasbourgu, varnost, priprave v zvezi z uvedbo biometričnih podatkov, komunikacijo in stroške za misije strokovnjakov.

    Od tega zneska je bilo med letom 2002 in koncem decembra 2012 dejansko plačanih 128 372 295 EUR. Glavne postavke odhodkov so bile razvoj (70 792 838 EUR), omrežje (30 375 617 EUR), podpora in zagotavljanje kakovosti (12 612 386 EUR) ter priprave na operativno upravljanje v Strasbourgu in kraju Sankt Johann im Pongau (9 309 334 EUR).

    3.1.2.     Dodatno financiranje za razvoj nacionalnih aplikacij držav članic

    V podporo dokončanju nacionalnih razvojnih projektov prek Evropskega sklada za zunanje meje je v okviru načrtovanja za Evropski sklad za zunanje meje leta 2011 prišlo do pomembne prerazporeditve virov v nacionalne projekte SIS II. Del Evropskega sklada za zunanje meje glede ukrepov Skupnosti je bil dan na voljo osmim državam članicam z omejitvami pri kritju njihovih dodatnih potreb v letnih programih za leto 2011.

    Navedeni projekti so se začeli konec leta 2011 in večina jih je bila končanih do konca leta 2012.

    Poleg tega je Komisija uredila vse potrebno za objavo razpisa za zbiranje predlogov, ki bi državam članicam omogočil, da na začetku leta 2013 zaprosijo za dodatne prispevke v skladu s skupnim členom 16 prenovljenih aktov za migracijo. Skupno je na razpolago 13 milijonov EUR in določila se je zgornja meja na državo članico v znesku 715 000 EUR (ki se sofinancira iz nacionalnih virov v višini 25 %).

    3.2.        Operativno upravljanje

    3.2.1.     Agencija za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov s področja svobode, varnosti in pravice (eu-LISA)

    Pripravljalne dejavnosti za vzpostavitev agencije eu-LISA[10] (zlasti zaposlovanje osebja, opremljanje začasnih prostorov, dokončanje ključnih dokumentov, kot je delovni program za leto 2012 in 2013 ter pogajanja o sporazumih z državami članicami gostiteljicami in pridruženimi državami) so se v obdobju poročanja znatno okrepile.

    Na podlagi pripravljalnega dela Komisije je agencija 1. decembra 2012 prevzela svoje temeljne odgovornosti. Ob tej priložnosti se je Upravni odbor sestal tretjič, in sicer 29. in 30. novembra v Talinu, v prisotnosti Kruma Garkova, izvršnega direktorja agencije eu-LISA od 1. novembra 2012.

    Prvi sestanek svetovalne skupine za SIS II je potekal 6. in 7. junija 2012. Naslednji sestanek bo januarja 2013.

    Agencija eu-LISA bo odgovornosti v zvezi z operativnim upravljanjem sistema SIS II prevzela ob njegovem začetku delovanja.

    3.2.2.     Prehod na SIS II

    V teku je usposabljanje o C.SIS v operativnem upravljanju SIS II, ki ga izvaja glavni pogodbeni izvajalec, odgovoren za razvoj sistema, s ciljem, da se proizvodno okolje SIS II preda sistemu C.SIS/agenciji eu-LISA v prvi polovici leta 2013. Osnutek operativnega priročnika se stalno posodablja, da bi se v sodelovanju z državami članicami končal do januarja 2013. V skladu z načrtom, ki ga je navedla agencija eu-LISA, se bodo operativno upravljanje in vidiki vodenja operacij, ki jih izvaja Komisija, agenciji eu-LISA predali v treh fazah, predaja pa bo končana do maja 2013.

    3.3.        Upravljanje projekta

    3.3.1.     Odbor za globalno upravljanje programa

    Odbor za globalno upravljanje programa je še naprej zagotavljal svetovanje pri različnih vprašanjih v zvezi s centralnim sistemom, in je dodatno izboljšal usklajenost med centralnimi in nacionalnimi projekti SIS II. V tem obdobju poročanja je bila glavna tema rednih srečanj države članice, ki predseduje Svetu, Komisije, številnih strokovnjakov držav članic (vključno s strokovnjakom, ki ga je na novo imenovala Estonija) in glavnih pogodbenih izvajalcev Komisije zlasti celovit preskus in rešitev za zaostanek na Finskem. Predstavniki finske ekipe za upravljanje nacionalnega projekta so se sestankov Odbora za globalno upravljanje programa udeleževali priložnostno.

    Odbor za globalno upravljanje programa se je v obdobju, zajetem v tem poročilu, sestal triindvajsetkrat.

    3.3.2.     Odbor za SIS-VIS (SIS II)

    Odbor za SIS-VIS se je v zvezi s tehničnimi zadevami SIS II v obdobju od julija do decembra 2012 sestal petkrat in na teh sestankih je bilo odobrenih več ključnih dokumentov v zvezi z migracijo in preskušanjem.

    Poleg rednih sestankov Odbora za SIS-VIS so organizirane tudi delovne skupine odbora in delavnice s strokovnjaki držav članic, na katerih se podrobno obravnavajo tehnična vprašanja. Ti sestanki so običajno osredotočeni na vprašanja, ki temeljijo na določenih končnih izsledkih v zvezi s projektom:

    – Svetovalna skupina za preskušanje Odboru za SIS-VIS izdaja mnenja glede vprašanj, povezanih z organizacijo, izvajanjem in razlago preskusov. Ta skupina se je v obdobju poročanja sestala enajstkrat.

    – Upravni odbor za spremembe svetuje glede razvrstitve, opredelitve in morebitnega učinka izvajanja sporočenih zahtev za spremembe. Ob pregledu tehničnih zahtev za uporabo SIS II leta 2010 je bilo jasno opredeljeno, da bodo do začetka delovanja sistema SIS II specifikacije ostale enake. Ta delovna skupina, ki poroča tudi Odboru za SIS-VIS, se leta 2011 zato ni formalno sestala. Države članice in Komisija pa so leta 2012 pregledale in posodobile poslovnik upravnega odbora za spremembe, da bi se državam članicam omogočilo ocenjevanje skladnosti načrtovanih sprememb v nacionalnih sistemih s centralnim sistemom. Leta 2012 se je ta delovna skupina sestala petkrat.

    – Skupina strokovnjakov za migracije je ad hoc skupina, sestavljena iz strokovnjakov držav članic, članov projektne ekipe Komisije, operaterja sistema po začetku njegovega delovanja in glavnega pogodbenega izvajalca. Ta skupina strokovnjakov je natančno pripravila in nadalje spremljala izvajanje različnih pilotnih izvedb migracije. V obdobju poročanja se je sestala enajstkrat.

    3.3.3.     Načrtovanje in usklajevanje na nacionalni ravni

    Komisija redno organizira sestanke vodij nacionalnih projektov držav članic, da omogoči natančno izmenjavo informacij o vseh dejavnostih, ki so pomembne za globalno stanje projekta. Prav tako je v tem obdobju poročanja obravnavala zlasti globalni časovni načrt, preskušanje, migracijo, prehod na SIS II, operativni priročnik SIS II in poročila delovne skupine za SIS II. Vodje nacionalnih projektov so se v tem obdobju poročanja sestali petkrat.

    3.3.4.     Svet

    Komisija je še naprej redno obveščala vse ustrezne organe Sveta o izvajanju projekta SIS II, vključno s časovnim razporedom in proračunskimi vidiki. V splošnem ustvarjalnem okolju je bilo na pripravljalnih ravneh pojasnjenih veliko tehničnih, pravnih in proračunskih vprašanj v zvezi s centralnim projektom. Komisija je vedno, ko je bilo potrebno, z zadevnimi državami članicami poleg sestankov komunicirala na druge načine, na primer z dvostranskimi dopisi. Komisija je predstavila napredek projekta SIS II na vseh treh zasedanjih Sveta PNZ v okviru ciprskega predsedovanja Svetu.

    Komisija sodelavcem, ki so vključeni v projekt na nacionalni ravni, vsak teden pošlje kratko poročilo s povzetkom tehničnega razvoja.

    3.3.5.     Evropski parlament

    Evropski parlament je še naprej podpiral SIS II in je v splošnem proračunu EU za leto 2012 sprostil rezervo za del kreditov za projekt SIS II.

    Da bi Komisija ohranila popolno preglednost, poleg zagotavljanja obveznih poročil iz pravnih aktov in sklepov Sveta Evropski parlament še naprej obvešča o več vidikih razvoja SIS II.

    Poleg zagotavljanja posodobljenih informacij o projektu SIS II Odboru LIBE je bil Evropski parlament na plenarnem zasedanju od 19. do 22. novembra 2012 med razpravo o predlagani prenovitvi akta za migracijo obveščen o najnovejšem napredku SIS II.

    3.3.6.     Obvladovanje tveganja

    Komisija ob podpori pogodbenega izvajalca za zagotavljanje kakovosti pozorno spremlja tveganja v projektu SIS II. Za vsako ugotovljeno tveganje se pripravi načrt ublažitve, ki določa ukrepe za ublažitev posledic. Seznam ugotovljenih tveganj se posodobi vsak teden, vsak mesec pa o njem razpravlja Odbor za globalno upravljanje programa.

    Glavna tveganja v obdobju poročanja so bila:

    · pripravljenost držav članic (aplikacije za končne uporabnike) in zlasti pravočasno izvajanje „načrta B“ na Finskem ter

    · pomanjkanje časa kot rezerve v časovnem načrtu za migracijo.

    3.3.7.     Akcija obveščanja javnosti SIS II

    V skladu s pravno podlago za SIS II Komisija v sodelovanju z nacionalnimi nadzornimi organi in Evropskim nadzornikom za varstvo podatkov hkrati z zagonom SIS II sproži akcijo obveščanja javnosti, v kateri javnost seznani s cilji, shranjenimi podatki, organi, ki imajo dostop do SIS II, in pravicami posameznikov[11].

    Akcija se je začela pospešeno pripravljati septembra 2012. Komisija je vsako državo članico pozvala k imenovanju kontaktnih oseb za vodenje usklajevanja akcije na nacionalni ravni, vključila pa je tudi nacionalne organe za varstvo podatkov in Evropskega nadzornika za varstvo podatkov. Na podlagi prejšnjega sodelovanja z državami članicami je Komisija sklenila pogodbe za glavne dobavljive predmete (prospekt, plakat in kratka video animacija).

    Za razširjanje tega informativnega gradiva bodo pristojne države članice glede na svoje potrebe (na mejnih prehodih, policijskih postajah, konzulatih itd.).

    4.           Prednostne naloge za naslednje obdobje poročanja

    Naslednje obdobje poročanja bo zajemalo devet glavnih področij dejavnosti:

    · do konca januarja 2013 pet držav članic, ki morajo ponovno izvesti preskus, zaključi celovit preskus,

    · do začetka februarja 2013 se zaključijo funkcionalni preskusi SIRENE (odgovornost držav članic),

    · uradna izjava držav članic o pravni in tehnični pripravljenosti na obdelavo podatkov SIS II ter izmenjavo dopolnilnih podatkov,

    · pred začetkom delovanja SIS II sprejetje posodobljenega Izvedbenega sklepa Komisije o priročniku SIRENE in drugih izvedbenih ukrepov za SIS II,

    · dejanska migracija podatkov iz SIS 1+ v SIS II, ki se načrtuje za obdobje od 22. januarja do 27. marca 2013,

    · začetek delovanja SIS II (načrtovan za 27. marec 2013, vendar končni datum naknadno določi Svet),

    · po začetku delovanja SIS II 30 dni obdobja intenzivnega spremljanja,

    · začetek akcije obveščanja javnosti SIS II,

    · predaja SIS II agenciji eu-LISA.

    5.           Sklepna ugotovitev

    Zaradi ciljno usmerjenega pristopa vseh zainteresiranih strani so se izzivi v tem obdobju poročanja obravnavali uspešno, tako da se projekt SIS II izvaja v skladu z načrtom za začetek delovanja v prvem četrtletju leta 2013.

    Pričakovan zaključek celovitega preskusa na začetku leta 2013 bo pomenil konec niza preskusov, namenjenih doseganju zrelosti celotnega sistema.

    Projekt SIS II se torej približuje zadnji stopnji, tj. dejanski migraciji podatkov med SIS 1+ in SIS II. Končni in pravočasni prehod na SIS II, vključno s sprejetjem sklepa o datumu preklopa, pomeni prevladujočo prednost za naslednje obdobje poročanja (januar–junij 2013).

    Izvrševanje proračuna

    || Od leta 2002 do decembra 2012 || Od januarja do decembra 2012

    (v EUR) || Obveznosti || Plačila || Obveznosti || Plačila

    Razvoj (HP/Stéria) || 85 530 668 || 70 792 838 || 4 937 621 || 19 720 697

    Razvoj (Atos) || 3 921 248 || 3 301 041 || 386 207 || 2 036 541

    Podpora in zagotavljanje kakovosti || 15 852 914 || 12 612 386 || 2 760 645 || 3 119 889

    Omrežje || 45 335 129 || 30 375 617 || 6 809 121 || 5 392 500

    Priprave na operativno upravljanje || 12 986 242 || 9 309 334 || 4 020 348 || 2 232 031

    Varnost || 1 358 310 || 386 914 || 0 || 169 202

    Študije/posvetovanja || 1 064 410 || 963 207 || 103 279 || 20 947

    Akcija obveščanja javnosti || 183 943 || 33 373 || 150 570 38 || 0

    Stroški za misije strokovnjakov || 1 384 780 || 582 711 || 181 494 || 266 134

    Drugo || 14 874 || 14 874 || 0 || 0

    SKUPAJ: || 167 632 518 || 128 372 295 || 19 349 285 || 32 957 941

    Sestanki Odbora za SIS-VIS (SIS II) in delovnih skupin

    a) Sestanki v obdobju poročanja

    JULIJ 2012

    4, 10, 18, 24 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    26 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    26 || Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    3, 10, 17, 24, 31 || Sestanek svetovalne skupine za preskušanje SIS II

    5, 18 || Sestanek upravnega odbora za spremembe SIS II

    AVGUST 2012

    1, 8, 22, 29 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    ||

    ||

    7, 14, 21, 28 || Sestanek svetovalne skupine za preskušanje SIS II

    SEPTEMBER 2012

    5, 13, 19, 25 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    27 || Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    27 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    4, 11 || Sestanek svetovalne skupine za preskušanje SIS II

    6 || Delavnica v zvezi z migracijo na SIS II

    20, 26 || Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    OKTOBER 2012

    3, 10, 24, 30 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    26 ||  Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    26 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    11, 18, 25 || Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    NOVEMBER 2012

    6, 14, 21, 28 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    14/ 23 || Odbor za SIS-VIS (SIRENE/sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    23 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    7, 14, 22, 29 || Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    30 || Sestanek upravnega odbora za spremembe SIS II

    DECEMBER 2012

    5, 12, 19 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    14 || Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    14 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    6, 13 || Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    6, 13 || Sestanek upravnega odbora za spremembe SIS II

    Sestanki Odbora za SIS-VIS (SIS II) in delovnih skupin

    b) Sestanki, načrtovani za naslednje obdobje poročanja

    JANUAR 2013

    9, 16, 23, 30 ||  Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    24 || Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    24 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    10, 17, 24, 31 || Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    FEBRUAR 2013

    6, 13, 20, 27 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    26 || Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    26 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    7, 14, 21, 28 || Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    MAREC 2013

    6, 13, 20, 27 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    27 || Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    27 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    7, 14, 21 || Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    APRIL 2013

    3, 10, 17, 24 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    26 || Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    26 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    4, 11, 18, 25 ||  Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    MAJ 2013

    8, 15, 22, 29 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    30 || Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    30 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    16, 23, 3 ||  Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    JUNIJ 2013

    5, 12, 19, 26 || Odbor za globalno upravljanje programa SIS II

    28 || Odbor za SIS-VIS (sestanek v zvezi s sestavo za tehnične vidike SIS II)

    28 || Sestanek vodij nacionalnih projektov SIS II

    6, 13, 20, 27 ||  Sestanek skupine strokovnjakov za migracije SIS II

    [1]               Uredba Sveta (ES) št. 1104/2008 z dne 24. oktobra 2008 o migraciji s schengenskega informacijskega sistema (SIS 1+) na drugo generacijo schengenskega informacijskega sistema (SIS II) (UL L 299, 8.11.2008, str. 1).

    [2]               Sklep Sveta 2008/839/PNZ z dne 24. oktobra 2008 o migraciji s schengenskega informacijskega sistema (SIS 1+) na drugo generacijo schengenskega informacijskega sistema (SIS II) (UL L 299, 8.11.2008, str. 43).

    [3]               Preskus dopolnilnih podatkov med uradi SIRENE (Supplementary Information Request at National Entry – zahteva za dopolnilne podatke pri vnosih držav članic) – skupni člen 9(1) Uredbe Sveta (ES) št. 1104/2008 (UL L 299, 8.11.2008) in Uredbe Sveta 2008/839/PNZ (UL L 299, 8.11.2008).

    [4]               Steria Interconnection Box.

    [5]               Člen 55 Uredbe (ES) št. 1987/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi, delovanju in uporabi druge generacije schengenskega informacijskega sistema (SIS II) (UL L 381, 28.12.2006, str 4) ter člen 71 Sklepa Sveta 2007/533/PNZ z dne 12. junija 2007 o vzpostavitvi, delovanju in uporabi druge generacije schengenskega informacijskega sistema (SIS II) (UL L 205, 7.8.2007, str. 63).

    [6]               Skupni člen 10(3) Uredbe Sveta (ES) št. 1104/2008 z dne 24. oktobra 2008 (UL L 299, 8.11.2008) in Sklepa Sveta 2008/839/PNZ z dne 24. oktobra 2008 (UL L 299, 8.11.2008).

    [7]               Uredba Sveta (EU) št. 1272/2012 z dne 20. decembra o migraciji s schengenskega informacijskega sistema (SIS 1+) na drugo generacijo schengenskega informacijskega sistema (SIS II) (UL L 359, 29.12.2012, str. 21) in Sklep Sveta (EU) št. 1273/2012 z dne 20. decembra o migraciji s schengenskega informacijskega sistema (SIS 1+) na drugo generacijo schengenskega informacijskega sistema (SIS II) (UL L 359, 29.12.2012, str. 32).

    [8]               Regulativni odbor SIS-VIS, ustanovljen na podlagi člena 51 Uredbe (ES) št. 1987/2006 (UL L 381, 28.12.2006) in člena 67 Sklepa Sveta 2007/533/PNZ (UL L 205, 7.8.2007)

    [9]               Skupni člen 4 Uredbe (ES) št. 1987/2006 (UL L 381, 28.12.2006) in Sklepa Sveta 2007/533/PNZ z dne 12. junija 2007 (UL L 205, 7.8.2007).

    [10]             Uredba (EU) št. 1077/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2011 (UL L 286, 1.11.2011, str. 1).

    [11]             Skupni člen 19 Uredbe (ES) št. 1987/2006 (UL L 381, 28.12.2006) in Sklepa Sveta 2007/533/PNZ (UL L 205, 7.8.2007).

    Top