Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0303(03)

    Objava vloge za spremembo v skladu s členom 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

    UL C 64, 3.3.2012, p. 19–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    3.3.2012   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 64/19


    Objava vloge za spremembo v skladu s členom 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

    2012/C 64/15

    V skladu s členom 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper vlogo za spremembo. Izjave o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih od dneva te objave.

    VLOGA ZA SPREMEMBO

    UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

    VLOGA ZA SPREMEMBO V SKLADU S ČLENOM 9

    „PROVOLONE VALPADANA“

    ES št.: IT-PDO-0217-0021-27.01.2010

    ZOP ( X ) ZGO ( )

    1.   Postavka v specifikaciji proizvoda, na katero se sprememba nanaša:

    ime proizvoda

    Image

    opis proizvoda

    Image

    geografsko območje

    dokazilo o poreklu

    Image

    metoda pridobivanja

    povezanost

    Image

    označevanje

    Image

    nacionalne zahteve

    drugo (navedite)

    2.   Vrsta spremembe:

    sprememba enotnega dokumenta ali povzetka

    Image

    sprememba specifikacije registriranega ZOP ali ZGO, za katerega enotni dokument in povzetek nista bila objavljena

    sprememba specifikacije, pri kateri objavljenega enotnega dokumenta ni treba spremeniti (člen 9(3) Uredbe (ES) št. 510/2006)

    začasna sprememba specifikacije zaradi obveznih sanitarnih ali fitosanitarnih ukrepov, ki so jih uvedli javni organi (člen 9(4) Uredbe (ES) št. 510/2006)

    3.   Spremembe:

    Člen 3 odloka predsednika vlade z dne 9. aprila 1993, s katerim je bila določena označba porekla proizvoda „Provolone Valpadana“, skupaj s spisi iz dokumentov Komisije zagotavlja celotno besedilo specifikacije, na podlagi katere je bilo za ime proizvoda v skladu z Uredbo (ES) št. 1107/96 podeljeno priznanje Skupnosti.

    Pri vseh določenih specifikacijah je bilo ugotovljeno, da je bila priprava ukrepa zelo neusklajena in da nekatere faze proizvodnje niso bile dovolj podrobno opredeljene, zato je dokumentacija, predložena leta 1993, vključevala sklop odgovorov na različne točke iz člena 4 Uredbe (EGS) št. 2081/92, pri čemer se je zdelo potrebno, da se zagotovi besedilo, ki ni opisno, ampak jasnejše in uporabnejše za proizvajalce, potrošnike in nadzorne organe.

    Zato so jasneje opredeljene nekatere faze in oblikovani nekateri parametri za oštevilčenje točk, pri čemer je vključen tudi podrobnejši opis hranjenja goveda.

    Na podlagi tega je treba na primer izpostaviti, da se mleko ne sme zbrati več kot 60 ur po molži, in tudi pojasniti pomembnost mlečnih fermentov („Provolone Valpadana“ je eden od redkih sirov z ZOP, pri proizvodnji katerih se uporablja sirotka iz predhodne predelave).

    3.1   Opis proizvoda:

    1.

    Določeni so razredi teže z relativnimi obdobji zorenja, s čimer so odpravljene najmanjše in največje dovoljene teže. Omejitve zaradi prvotnih razredov teže ne izražajo ustrezno spremenjenih tržnih razmer. Odprava razredov teže je tudi tesno povezana s podrobnejšim opisom obdobja zorenja ter natančnejšo opredelitvijo blage in pikantne vrste.

    2.

    Določeno je, da se blaga vrsta razreže in zapakira v kosih ter je brez skorje. Ker sir nima skorje, se lahko pripravi vnaprej, prav tako pa je rezanje in pakiranje lažje.

    3.

    Uvede se največja dovoljena vsebnost vode – navedba največje dovoljene vsebnosti vode je pomembna omejitev proizvodnje, ker podjetja zavezuje k upoštevanju nekaterih parametrov, pri čemer bi neupoštevanje pomenilo, da je mogoče proizvodnjo sira zamenjati z generičnimi siri „pasta filata“ ali celo sirom „scamorza“.

    4.

    Pojasnjeno je bilo, da mora biti maščobe v suhi snovi najmanj 44 % ali največ 54 %. Ta pojasnitev se je štela za potrebno, ker je bila v proizvodni specifikaciji iz leta 1993 navedena le ena vrednost maščobe v suhi snovi, pri čemer se ni upošteval učinek nekaterih spremenljivk, povezanih s proizvodnim postopkom. V skladu s proizvodnjo mlečnih izdelkov predlagano obdobje upošteva tehnične razloge, na primer sezonsko spremenljivost kemične sestave mleka v zvezi z maščobami in beljakovinami ter spremenljivost sestave sira med zorenjem.

    3.2   Območje proizvodnje:

    Vključita se dve občini: Nogaredo in Nomi iz avtonomne pokrajine Trento. Ti dve občini sta bili vedno del enega strnjenega območja proizvodnje, kot je razvidno iz dokumentacije z zemljevidi. Z zmotno nevključitvijo občin Nogaredo in Nomi (glej odlok predsednika vlade z dne 21. avgusta 1993) bi se dejansko neupravičeno prekinila strnjenost geografskega območja glede na vsebino prvotne dokumentacije iz leta 1994 za registracijo imena, kot je navedeno v dokumentih Komisije.

    Upoštevajte tudi, da občine iz člena 2 odloka predsednika vlade z dne 21. avgusta 1993, ki so pred tem spadale v pokrajino Milano, zdaj spadajo v pokrajino Lodi, ustanovljeno z zakonskim odlokom št. 251 z dne 6. marca 1992 o izvajanju člena 63 zakona št. 142 z dne 8. junija 1990. Zaradi tega je bila specifikacija proizvoda posodobljena.

    3.3   Metoda pridobivanja:

    V zvezi z drugimi vidiki je pojasnjeno naslednje:

    1.

    „Provolone Valpadana“ se pridobiva iz surovega polnomastnega kravjega mleka, ki se pri proizvodnji blage vrste toplotno obdela, tako da se v celoti pasterizira, medtem ko se pri proizvodnji pikantne vrste obdela s termizacijo.

    Toplotne obdelave so se uporabljale že pred priznanjem zaščitene označbe porekla, pri čemer so zasnovane tako, da zagotavljajo zdravstveno ustreznost proizvoda, uničijo patogene organizme in organizme, ki ovirajo proizvodnjo sira, upravljajo procese zorenja z mikroorganizmi, značilnimi za proizvod, ter poudarijo okus, probiotičnost in hranilnost proizvoda.

    Toplotna obdelava za blago vrsto (pasterizacija: segrevanje mleka do 72 °C za 15 sekund – negativna fosfataza) je mogoča, če je za surovino potrebna močna preventivna mikrobiološka dejavnost, ker gre za sir, ki se prodaja s kratkim obdobjem zorenja. Pri toplotni obdelavi za pikantno vrsto (termizacija: enostavno segrevanje, ki ne sme preseči 55 °C, za 5/10 sekund – pozitivna fosfataza) se organoleptične in kvalitativne značilnosti mleka skoraj ne spremenijo, ker samo zorenje pikantne vrste „Provolone Valpadana“ preprečuje neobičajno fermentacijo in uničuje vse druge neželene mikroorganizme.

    2.

    Faza koagulacije je natančneje pojasnjena. Obstajata dve vrsti sira „Provolone Valpadana“ (blaga in pikantna), zato sta navedeni različni uporabi sirila, po katerih se vrsti razlikujeta.

    3.

    Faza strjevanja je natančneje pojasnjena. Namakanje sira v mrzli ali ohlajeni vodi je postalo bistveno pri zagotavljanju hitrejšega hlajenja sira, da bi se preprečilo neželeno „poznejše nabrekanje“ sira.

    4.

    Faza sušenja je natančneje pojasnjena. Tudi proces sušenja ima pomembno vlogo pri preprečevanju „poznejšega nabrekanja“ sira.

    5.

    Spremeni se čas zorenja, pri čemer se skrajša minimalno obdobje zorenja, ker proizvodnja zaradi pomembnih trgovskih razlogov zdaj vključuje manjše sire, ki za zorenje potrebujejo manj časa. Dejansko se skrajšanje minimalnega obdobja zorenja s 30 na 10 dni obravnava kot nujno, ker manjši siri (največ 6 kg) do navedenega časa že pridobijo organoleptične lastnosti. Po tem roku je sir mogoče razlikovati od drugih generičnih proizvodov (siri „pasta filata“) in tako trg oskrbeti s sirom razpoznavne kakovosti.

    6.

    Uvede se možnost obdelave zunanjosti sira „Provolone Valpadana“ med zorenjem, da bi se sir zaščitil pred plesnijo in pršicami. Obdelava zunanjosti sira vključuje krovne materiale, ki vsebujejo protiglivična sredstva, plastiko ali parafinske ovoje. Ti materiali prekrivajo celoten proizvod, medtem ko siru omogočajo dihanje, ne da bi posegali v naravne procese zorenja.

    3.4   Označevanje:

    1.

    Doda se več podrobnosti v zvezi z označbo in predstavitvijo proizvoda, ko se proda za uporabo. Ta sprememba je bila potrebna, da bi se potrošniku zagotovile natančnejše in točnejše informacije.

    ENOTNI DOKUMENT

    UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

    „PROVOLONE VALPADANA“

    ES št.: IT-PDO-0217-0021-27.01.2010

    ZGO ( ) ZOP ( X )

    1.   Ime:

    „Provolone Valpadana“

    2.   Država članica ali tretja država:

    Italija

    3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila:

    3.1   Vrsta proizvoda:

    Skupina 1.3

    Siri.

    3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz 1. točke:

    „Provolone Valpadana“ je poltrdi sir „pasta filata“, proizveden iz surovega polnomastnega kravjega mleka z naravno kislostjo na podlagi fermentacije, ki je bilo zbrano na območju porekla v 60 urah in se lahko izpostavi:

    toplotni obdelavi, dokler se sir ne pasterizira, kadar gre za proizvodnjo blage vrste;

    termizaciji, kadar gre za proizvodnjo pikantne vrste.

    Obdobje zorenja je lahko različno:

    do 6 kg: minimalno obdobje zorenja 10 (deset) dni,

    nad 6 kg: minimalno obdobje zorenja 30 (trideset) dni,

    nad 15 kg in le za pikantno vrsto: minimalno obdobje zorenja 90 (devetdeset) dni,

    nad 30 kg z oznako proizvoda P.V.S. pri pikantni vrsti: obdobje zorenja več kot 8 mesecev.

    Sir se lahko tudi dimi.

    Teža se lahko razlikuje glede na obliko.

    Oblike sira so lahko različne: oblika klobase, melone, prisekanega stožca ali hruške s kroglico na vrhu (fiaschetta). Na zunanji površini so lahko vidne majhne zareze povezovalnih vrvic.

    Skorja je gladka, tanka, svetlo rumene do zlate in včasih rumenorjave barve. Blaga vrsta, ki se razreže na več kosov, je lahko brez skorje.

    Sir je običajno kompakten z redkimi majhnimi luknjicami. Za sir s krajšim časom zorenja je značilno blago luščenje, medtem ko je za sir z daljšim obdobjem zorenja značilno izrazitejše luščenje. Običajno je svetlo rumene barve.

    Po treh mesecih zorenja ima sir nežen okus, ki je bolj izrazit pri pikantnih sirih z daljšim obdobjem zorenja ali kadar se posamično ali skupaj uporabita kozje ali jagnječje sirilo.

    Največja dovoljena vsebnost vode ne sme presegati:

    46 % pri vseh sirih blage vrste in pri pikantni vrsti sira, ki tehta do 6 kg;

    43 % pri pikantni vrsti sira, ki tehta več kot 6 kg.

    Maščobe v suhi snovi mora biti najmanj 44 % ali največ 54 %.

    3.3   Surovine (samo za predelane proizvode):

    Mleko, sirilo, sol.

    3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora):

    Z območja porekla mora izhajati najmanj 50 % osnovne krme za govedo, namenjeno za proizvodnjo mleka, sestavljajo pa jo živinska krma (sveža ali posušena), krma ali koncentrirana krma, pri čemer je treba z njo hraniti krave molznice, krave brez mleka in telice, starejše od 7 mesecev. Iz krme, proizvedene na območju proizvodnje mleka, mora izhajati najmanj 75 % suhe snovi živinske krme v dnevnem obroku. Dovoljena živinska krma vključuje svežo živinsko krmo iz trajnih ali začasnih pašnikov, krmne rastline, seno, dobljeno s sušenjem poljščin na polju, žitno slamo, travno silažo, pokošeno travo in silažo iz sena. Dovoljena krma vključuje žita in žitne proizvode, koruzno kašo, oljnice in proizvode iz oljnic, gomolje in korenine, suho živinsko krmo, proizvode iz industrije sladkorja, na primer melaso in/ali same derivate, kot so predelovalni pripomočki in arome, pri čemer se ne preseže omejitev 2,5 % suhe snovi v dnevnem obroku. Prav tako so dovoljeni semena stročnic in posušeni rožiči ter njihovi derivati, maščobe, mineralne soli, dovoljene na podlagi veljavne zakonodaje, in aditivi, kot so vitamini, elementi v sledovih, aminokisline, arome in antioksidanti, dovoljeni na podlagi veljavne zakonodaje, pri čemer se dodatno zahteva, da morajo biti vsi uporabljeni antioksidanti in arome naravni ali enaki naravnim. Dovoljena je uporaba neaktivnega pivskega kvasa kot nosilne snovi v „predmešanici“.

    3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju:

    Vsi postopki v fazi proizvodnje morajo potekati na opredeljenem geografskem območju.

    3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn.:

    3.7   Posebna pravila za označevanje:

    Vsi celi siri morajo biti označeni z logotipom zaščitene označbe porekla „Provolone Valpadana“, ki mora biti natisnjen na ustreznem nosilcu, zaščitenem pred nedovoljenimi spremembami (kovina, plastika).

    Označevanje je treba izvesti med zorenjem sirov v prostorih za skladiščenje.

    Pred dajanjem celih sirov na trg se lahko videz proizvoda „Provolone Valpadana“ prilagodi s kartonskimi trakovi, nalepkami, embalažo ali podobnim materialom. Pri vsakem od navedenih načinov prilagoditve mora logotip in izrecna navedba zaščitene označbe porekla „Provolone Valpadana“ zavzemati najmanj šestino površine, namenjene trgovski znamki, razen pri sirih, ki tehtajo manj kot 6 kg.

    Pri oznakah z natisnjenimi žigi mora biti ime „Provolone Valpadana“ prikazano v navedenih dimenzijah, pri čemer ne velja zahteva za prikaz logotipa.

    Lastniki označbe „Provolone Valpadana“ lahko za vžgano oznako kratice „P.V.S.“, ki pomeni „Provolone Valpadana Stagionato“, zaprosijo le za pikantno vrsto po osemmesečnem obdobju zorenja. Da se sir lahko označi z navedenim žigom, ga morajo strokovnjaki najprej tehnično pregledati, kar izrecno zahteva lastnik na lastne stroške. Selektivni pregled zadeva zunanji videz sira (ki ne sme biti razpokan, pri čemer mora biti zvok pri rahlem udarjanju po siru enoten), strukturo sira (sir se lušči, nima luknjic in ni elastičen), barvo (bela, ki meji na slamnato rumeno), okus (pikantna vrsta mora imeti izrazit okus in ne sme biti slana) in aromo (močna skupaj z vonjem).

    Logotip, vključno z imenom, mora biti natisnjen na embalaži, namenjeni končnim potrošnikom, sorazmerno z uporabljeno embalažo, tako da zavzema najmanj 10 % razpoložljive površine. Ime „Provolone Valpadana“ je treba prikazati na isti način. Navedbo „Denominazione d’Origine Protetta“ se lahko nadomesti s simbolom Skupnosti.

    Logotip je lahko tudi enobarven.

    4.   Kratka opredelitev geografskega območja:

    Geografsko območje zajema celotno ozemlje pokrajin Cremona, Brescia, Verona, Vicenza, Rovigo, Padova, Piacenza in sosednjih občin pokrajin Bergamo, Mantova in Lodi ter avtonomne pokrajine Trento.

    5.   Povezanost z geografskim območjem:

    5.1   Posebnosti geografskega območja:

    Geografsko območje proizvodnje zajema del Padske nižine in je znano po obsežni proizvodnji živinske krme, razpoložljivosti velikih količin mleka ter podnebnih pogojih, ki so zlasti primerni za krmljenje in vzrejo goveda, namenjenega za proizvodnjo mleka. Zaradi teh okoljskih dejavnikov so na območju proizvodnje popolni pogoji za proizvodnjo „Provolone Valpadana“.

    „Provolone Valpadana“ je sir „pasta filata“, ki izhaja iz južne Italije, vendar se je ta vrsta sira (po zaslugi padske tradicije proizvodnje sira, ki ji ni nikoli primanjkovalo tehničnega znanja in izkušenj ter je vedno imela na voljo obilo surovin) uveljavila tudi v severni Italiji. Pri proizvodnji „Provolone Valpadana“ so zelo pomembni uporaba naravnega mlečnega fermenta, pridobljenega iz ostankov sirotke iz predhodne predelave, znanje in izkušnje proizvajalcev mleka in mlečnih izdelkov z območja, ki uspešno uporabljajo različna jagnječja, kozja in telečja sirila, ter njihova spretnost pri gnetenju in obdelavi sira.

    5.2   Posebnosti proizvoda:

    „Provolone Valpadana“ je znan po nežnem okusu sirov, ki so zoreli do tri mesece, pri čemer postane okus pri pikantni vrsti sčasoma in glede na vrsto uporabljenega sirila močnejši. „Provolone Valpadana“ je različnih oblik, kot so oblika klobase, oblika melone, oblika prisekanega stožca in oblika hruške, ter velikosti, ki lahko presegajo 30 kg. Sir je kompakten, vendar ni suh, kot so siri „pasta filata“ iz južne Italije, ki lahko zaradi svoje majhnosti zorijo in postanejo pikantni le s sušenjem, zaradi česar postanejo primerni za ribanje.

    5.3   Vzročna povezanost geografskega območja s kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma z določeno kakovostjo, slovesom ali drugimi značilnostmi proizvoda (pri ZGO):

    „Provolone Valpadana“ se na opredeljenem geografskem območju proizvaja že od druge polovice 19. stoletja in čeprav sir „pasta filata“ izvira iz južne Italije, je v 20. stoletju zaslovel v severni Italiji, kot dokazujejo dela avtorjev Besana (1916) in Fascetti (1923).

    K širjenju proizvodnje „Provolone Valpadana“ so prispevale tehnične zmogljivosti za proizvodnjo sirov proizvajalcev iz Padske nižine, ki so se sčasoma razvile zaradi posebej primernih pogojev geografskega območja za vzrejo krav, ki proizvedejo velike količine mleka za predelavo. Ena od značilnih lastnosti metode pridobivanja „Provolone Valpadana“ je uporaba sirotke iz predhodne predelave kot starterske kulture iz sirotke za nadaljnjo predelavo. Ta proces je zelo razpoznaven del proizvodnje „Provolone Valpadana“ z ozemeljskega vidika in vidika uporabljene metode, saj se v proizvodnji sira redko uporablja. Na komercialne značilnosti proizvoda, kot sta oblika in velikost „Provolone Valpadana“, so vplivale izboljšave proizvodnih tehnik, pri tem pa se njegove bistvene značilnosti niso spremenile. Oblike in velikosti „Provolone Valpadana“ so različne zaradi usposobljenosti lokalnih sirarjev z geografskega območja, ki z gnetenjem dosežejo zadostno prožnost sira, zaradi česar ga je mogoče oblikovati v različne oblike in precejšnje velikosti. Te komercialne značilnosti je mogoče pripisati geografskemu območju proizvodnje, ker so se na tem območju razvile in se prenašale iz roda v rod. Dve vrsti sira, tj. blaga in pikantna vrsta, obstajata zato, ker so bili proizvajalci mlečnih izdelkov sposobni uporabiti različna sirila, ki omogočajo značilen okus proizvoda „Provolone Valpadana“, ki je lahko blag, kot pri manjših sirih s krajšim obdobjem zorenja, ali pa pikanten, kot pri težjih sirih z daljšim obdobjem zorenja, čeprav so postopki pridobivanja podobni, pri čemer je sir kompakten in ni nikoli tako suh, da bi bilo potrebno ribanje kot pri značilnejših sirih „pasta filata“ iz južne Italije.

    Sklic na objavo specifikacije:

    (člen 5(7) Uredbe (ES) št. 510/2006)

    Ministrstvo je uvedlo nacionalni postopek ugovora iz člena 5(5) Uredbe (ES) št. 510/2006 s predlaganimi spremembami ZOP „Provolone Valpadana“ v Uradnem listu Italijanske republike št. 291 z dne 15. decembra 2009.

    „Celotno besedilo specifikacije proizvoda je na voljo na spletnem naslovu:

    http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    ali

    neposredno na domači strani ministrstva za kmetijsko, prehrambno in gozdarsko politiko (http://www.politicheagricole.it), kjer izberete „Qualità e sicurezza“ (v desnem zgornjem kotu zaslona) in nato „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“.


    (1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.


    Top