Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(27)

Poročilo o letnih računovodskih izkazih Evropskega organa za vrednostne papirje in trge za proračunsko leto 2011 z odgovori Organa

UL C 388, 15.12.2012, p. 157–164 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

SL

Uradni list Evropske unije

C 388/157


POROČILO

o letnih računovodskih izkazih Evropskega organa za vrednostne papirje in trge za proračunsko leto 2011 z odgovori Organa

2012/C 388/27

UVOD

1.

Evropski organ za vrednostne papirje in trge (v nadaljnjem besedilu: Organ ali ESMA) s sedežem v Parizu je bil ustanovljen z Uredbo (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (1). Naloga Organa je izboljšati delovanje notranjega finančnega trga EU z zagotavljanjem visoke, učinkovite in usklajene stopnje regulacije in nadzora, spodbujanjem integritete in stabilnosti finančnih sistemov ter krepitvijo mednarodnega usklajevanja pri nadzoru zaradi zagotavljanja stabilnosti in učinkovitosti finančnega sistema (2). Organ je bil ustanovljen 1. januarja 2011.

INFORMACIJE V PODPORO IZJAVI O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornega in kontrolnega sistema Organa. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je primerno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije revidiralo letne računovodske izkaze (3) Organa, ki jih sestavljajo „računovodski izkazi“ (4) in „poročila o izvrševanju proračuna“ (5) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2011, ter zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

Direktor je kot odredbodajalec odgovoren za izvrševanje prihodkov in odhodkov proračuna v skladu s finančnimi pravili Organa in v mejah odobrenih proračunskih sredstev (6). Odgovoren je za vzpostavitev (7) organizacijske strukture, notranjih upravljavskih in kontrolnih sistemov ter postopkov za pripravo končnih računovodskih izkazov (8) brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake ter za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti transakcij, povezanih s temi izkazi.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu (9) predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov Organa ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij.

6.

Sodišče je revizijo izvedlo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da so računovodski izkazi Organa brez pomembno napačne navedbe in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

7.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so izbrani na podlagi revizorjeve presoje, vključno z oceno tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti z njimi povezanih transakcij in zahtev pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva notranjo kontrolo, ki se izvaja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost uporabljenih računovodskih usmeritev, razumnost računovodskih ocen in skupna predstavitev računovodskih izkazov.

8.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za spodaj podani mnenji.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

9.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Organa (10) v vseh pomembnih vidikih pošteno predstavljajo njegovo finančno stanje na dan 31. decembra 2011 ter rezultate njegovega poslovanja in denarne tokove za leto, ki se je takrat končalo, v skladu z določbami njegove finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije (11).

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

10.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Organa za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2011, v vseh pomembnih vidikih zakonite in pravilne.

11.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi. Razumeti jih je treba v kontekstu prevzema nalog od predhodnika Organa, Odbora evropskih zakonodajalcev za vrednostne papirje.

PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

12.

Prevzete obveznosti Organa so znašale 12 841 997 EUR, kar je 76 % proračuna za leto 2011. Stopnje prevzetih obveznosti so bile nizke zlasti za naslov III „operativni odhodki“ (47 %). To je vplivalo na cilje Organa na področju informacijske tehnologije, ki niso bili v celoti doseženi. Nizke stopnje izvrševanja proračuna kažejo težave pri načrtovanju in izvrševanju proračuna.

13.

Proračun Organa za proračunsko leto 2011 je znašal 16,9 milijona EUR. V skladu s členom 62(1) uredbe o ustanovitvi Organa je bilo 60 % proračuna za leto 2011 financiranih iz prispevkov držav članic in držav Efte, 40 % pa iz proračuna Unije. Konec leta 2011 je Organ zabeležil pozitivno realizacijo proračuna v višini 4,3 milijona EUR. V skladu z njegovo finančno uredbo (12) je bil celoten znesek nato evidentiran v računovodskih izkazih kot obveznost do Evropske komisije.

14.

Opažene so bile slabosti v zvezi s šestimi pravnimi obveznostmi, ki so bile prevzete pred proračunskimi obveznostmi (483 845 EUR).

15.

Sodišče je odkrilo več primerov v skupni vrednosti 207 442 EUR, pri katerih odobritve za plačila, prenesene v leto 2012, niso ustrezale prevzetim pravnim obveznostim. Zato so bili ti prenosi nepravilni in bi jih bilo treba razveljaviti.

PRIPOMBI O KLJUČNIH KONTROLAH NADZORNEGA IN KONTROLNEGA SISTEMA ORGANA

16.

Organ še ni sprejel standardov notranje kontrole.

17.

Organ bi moral izboljšati svoje upravljanje osnovnih sredstev. Pri neopredmetenih sredstvih, ki jih je razvil Organ, računovodski postopki in informacije o stroških niso bili zanesljivi.

DRUGE PRIPOMBE

18.

Izvedbena pravila za kadrovske predpise niso bila sprejeta.

19.

Organ še ni sklenil medinstitucionalnega sporazuma z Evropskim uradom za boj proti goljufijam (OLAF) o preiskavah goljufij. Poskrbeti bi moral, da se njegova finančna uredba v tem pogledu v celoti izvaja.

20.

Organ mora povečati preglednost postopkov zaposlovanja. Leta delovnih izkušenj, potrebna za posamezno delovno mesto, se niso upoštevala, sprejete so bile prijave, ki so prispele po roku, izbirna komisija ni pripravila vprašanj za ustne in pisne preizkuse pred preučitvijo prijav, prav tako pa ni bilo sklepa organa za imenovanja o imenovanju izbirne komisije.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi dr. Louis GALEA, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 18. septembra 2012.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 331, 15.12.2010, str. 84.

(2)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti organa.

(3)  Tem računovodskim izkazom je priloženo poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju med letom, ki vsebuje podrobnejše informacije o izvrševanju in upravljanju proračuna.

(4)  Računovodski izkazi zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(5)  Poročila o izvrševanju proračuna vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(6)  Člen 33 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (UL L 357, 31.12.2002, str. 72).

(7)  Člen 38 Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002.

(8)  Pravila, ki veljajo za agencije v zvezi s predstavitvijo računovodskih izkazov in računovodstvom, so določena v poglavjih 1 in 2 naslova VII Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 652/2008 (UL L 181, 10.7.2008, str. 23), in so sestavni del finančne uredbe Organa.

(9)  Člen 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).

(10)  Končni letni računovodski izkazi so bili pripravljeni 20. junija 2012, Sodišče pa jih je prejelo 2. julija 2012. Končni letni računovodski izkazi, konsolidirani z izkazi Komisije, so objavljeni v Uradnem listu Evropske unije do 15. novembra naslednjega leta. Na voljo so na spletnih straneh http://eca.europa.eu ali http://www.esma.europa.eu.

(11)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, če teh ni, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(12)  Člena 15(4) in 16(1).


PRILOGA

Evropski organ za vrednostne papirje in trge (Pariz)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člen 114 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku in po posvetovanju z Ekonomsko-socialnim odborom sprejmeta ukrepe za približevanje določb zakonov in drugih predpisov v državah članicah, katerih predmet je vzpostavitev in delovanje notranjega trga.

Pristojnosti Organa

(Uredba (EU) št. 1095/2010 Parlamenta in Sveta in Uredba (ES) št. 1060/2009 Parlamenta in Sveta)

Naloge

pripravljanje osnutkov regulativnih tehničnih standardov,

pripravljanje osnutkov izvedbenih tehničnih standardov,

izdajanje smernic in priporočil,

izdajanje priporočil, kadar nacionalni pristojni organ ni uporabljal sektorskih aktov ali pa jih je uporabljal tako, da je kršil pravo Unije,

sprejemanje individualnih odločitev, naslovljenih na pristojne organe v določenih izrednih razmerah in pri poravnavanju sporov med pristojnimi organi v čezmejnih primerih,

v primerih, ko se neposredno uporablja zakonodaja Unije, sprejemanje individualnih odločitev, naslovljenih na udeležence na finančnem trgu, kadar: (i) pristojni organ ne uporablja sektorskih aktov ali pa jih je uporabljal tako, da je kršil pravo Unije, in kadar pristojni organ ni upošteval uradnega mnenja Komisije; (ii) v določenih izrednih razmerah, če pristojni organ ne upošteva sprejete odločitve Organa, ali (iii) pri poravnavanju sporov med pristojnimi organi v čezmejnih primerih, kadar pristojni organ ni upošteval odločitve Organa,

izdajanje mnenj za Evropski parlament, Svet ali Komisijo o vseh vprašanjih, povezanih z njegovimi področji pristojnosti,

zbiranje potrebnih informacij o udeležencih na finančnem trgu za izvajanje nalog, za katere je zadolžen,

razvijanje skupnih metodologij za ocenjevanje vpliva lastnosti produktov in njihovih postopkov razširjanja na finančno stanje udeležencev na finančnem trgu in varstvo potrošnikov,

zagotavljanje centralno dostopne zbirke podatkov o registriranih udeležencih na finančnem trgu na področju svojih pristojnosti, če je tako določeno v sektorski zakonodaji,

izdajanje opozoril v primeru, da finančna dejavnost resno ogrozi njegove cilje,

začasno prepovedovanje ali omejevanje nekaterih finančnih dejavnosti, ki ogrožajo pravilno delovanje in celovitost finančnih trgov ali stabilnost celotnega finančnega sistema v Uniji oziroma njegovega dela, v primerih, opredeljenih v pogojih, ki jih določajo sektorski akti, ali če tako zahtevajo izredne razmere,

sodelovanje v dejavnostih kolegijev nadzornikov, vključno s pregledi na kraju samem, ki jih skupaj izvajata vsaj dva pristojna organa,

obravnavanje vseh tveganj za prekinitev finančnih storitev, ki jih povzroči oslabitev celotnega finančnega sistema ali njegovih delov in ima lahko resne negativne posledice za notranji trg in realno gospodarstvo,

pripravljanje dodatnih smernic in priporočil za ključne udeležence na finančnem trgu, da se upošteva sistemsko tveganje, ki ga predstavljajo,

izvajanje preiskav v zvezi z določeno vrsto finančne dejavnosti, produkta ali ravnanja, da bi ocenil morebitne nevarnosti za celovitost finančnih trgov ali stabilnost finančnega sistema ter zadevnim pristojnim organom izdal ustrezna priporočila za ukrepanje,

izvajanje nalog in odgovornosti, ki so jih nanj prenesli pristojni organi,

pripravljanje mnenj za pristojne organe,

izvajanje medsebojnih strokovnih pregledov dejavnosti pristojnih organov,

usklajevanje pristojnih organov, zlasti kadar bi lahko neugodne razmere ogrozile pravilno delovanje in celovitost finančnih trgov ali stabilnost finančnega sistema v Uniji,

dajanje pobude za ocenjevanje na ravni celotne Evropske unije v zvezi s prilagodljivostjo udeležencev na finančnem trgu na neugoden razvoj na trgu in usklajevanje tega ocenjevanja,

odločanje o vlogah za certifikacijo in registracijo bonitetnih agencij ter o preklicih takšne certifikacije ali registracije,

sklepanje sporazumov o sodelovanju z relevantnimi nadzornimi organi bonitetnih agencij iz tretjih držav,

izvajanje preiskav bonitetnih agencij, ocenjevanih subjektov in povezanih tretjih strani, ter pregledov na kraju samem v njihovih prostorih,

če se ugotovi kršitev pri bonitetni agenciji, odločanje o razveljavitvi njene registracije, začasni prepovedi izdajanja bonitetnih ocen, začasni odložitvi uporabe bonitetnih ocen, ki jih je izdala, za pravne namene, zahtevi o prenehanju kršitve in/ali izdajanju javnih obvestil,

če je bonitetna agencija kršitev izvedla namerno ali zaradi malomarnosti, sprejemanje odločitev o plačilu kazni.

Vodenje

Odbor nadzornikov

Sestava: predsednik (brez glasovalne pravice), vodje nacionalnih javnih organov, ki so pristojni za nadzor nad udeleženci na finančnem trgu v vsaki državi članici; predstavnik Komisije (brez glasovalne pravice), predstavnik Evropskega odbora za sistemska tveganja (brez glasovalne pravice), po en predstavnik vsakega od drugih dveh evropskih nadzornih organov (brez glasovalne pravice).

Naloge: usmerja delo Organa in je pristojen za sprejemanje odločitev iz poglavja II ustanovne uredbe.

Upravni odbor

Sestava: predsednik in šest drugih članov odbora nadzornikov, ki jih izvolijo člani odbora nadzornikov z glasovalno pravico. Izvršni direktor in predstavnik Komisije sodelujeta na sejah upravnega odbora, vendar nimata glasovalne pravice (predstavnik Komisije lahko glasuje o proračunskih zadevah).

Naloge: zagotavlja, da Organ opravlja svoje poslanstvo in izvaja naloge, ki so mu dodeljene v skladu z uredbo o njegovi ustanovitvi.

Predsednik

Zastopnik Organa, ki je odgovoren za pripravo dela odbora nadzornikov ter vodenje sej odbora nadzornikov in upravnega odbora. Imenuje ga odbor nadzornikov po zaslišanju v Evropskem parlamentu.

Izvršni direktor

Imenuje ga odbor nadzornikov po tem, ko ga je potrdil Evropski parlament. Pristojen je za upravljanje Organa in pripravlja delo upravnega odbora.

Notranja revizija

Organ je imel prva srečanja s službami za notranjo revizijo, ki bodo izvedle svoj prvi obisk junija 2012.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta.

Viri, ki so bili Organu na voljo v letu 2011

Končni proračun

Skupni proračun: 16,9 milijona EUR, vključno z:

Subvencijo Unije: 6,8 milijona EUR

Prispevki nacionalnih pristojnih organov: 10,1 milijona EUR

Število zaposlenih 31. decembra 2011

statutarni uslužbenci: 58 delovnih mest za začasne uslužbence, odobrenih v načrtu delovnih mest, od tega zasedenih: 50

pogodbeni uslužbenci: 5 delovnih mest za pogodbene uslužbence, načrtovanih v proračunu, od tega zasedenih: 5

napoteni nacionalni strokovnjaki: 12 delovnih mest za napotene nacionalne strokovnjake, načrtovanih v proračunu, od tega zasedeni: 2

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2011

15 registriranih bonitetnih agencij,

prvi pregledi bonitetnih agencij na kraju samem, vključno z agencijami Fitch, Moody's in Standard & Poor’s,

ocena skladnosti treh novih predlogov za oprostitev zahteve glede preglednosti pred trgovanjem iz direktive o trgih finančnih instrumentov,

objava končnega stališča o visokofrekvenčnem trgovanju (HFT),

nadaljevanje dela v zvezi z borznim blagom in pregledom direktive o trgih finančnih instrumentov,

pripravljalno delo za predlagane tehnične standarde za uredbo o izvedenih finančnih instrumentih OTC, centralnih klirinških nasprotnih strankah (CCP) in repozitorijih sklenjenih poslov (uredba o infrastrukturi evropskega trga – UIET),

priprava podrobnih pravil za upravitelje alternativnih investicijskih skladov,

prispevek k razvoju mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP),

zagotavljanje pomoči pri uporabi MSRP pri državnem dolgu,

izmenjava izkušenj in razprave o posledicah med nacionalnimi nadzorniki na področju vprašanj nadzora trga in zadev, povezanih z direktivo o prospektih in direktivo o preglednosti, prevzemnimi ponudbami itd.,

skupno delo z drugimi evropskimi nadzornimi organi,

aktivno prispevanje k delu Evropskega odbora za sistemska tveganja glede finančne stabilnosti, vključno z rednimi poročili o tveganju,

okrepitev zaščite končnega potrošnika z dodatnimi pravili in zahtevami za posrednike in upravitelje skladov,

prvo vseevropsko opozorilo vlagateljem glede produkta o devizni menjavi,

vodenje podatkovne zbirke na ravni EU za poročila o transakcijah,

razvoj uspešnega informacijskega orodja za objavo preteklih ocen bonitetnih agencij,

usklajevanje odzivov nacionalnih nadzornikov na finančno krizo,

izvedba dveh medsebojnih strokovnih pregledov o zlorabi trga in prospektu.

Vir: Podatki, ki jih je posredoval Organ.


ODGOVORI ORGANA

12.

Leto 2011 je bilo prvo leto delovanja organa ESMA, čeprav je bila njegova ustanovna uredba objavljena šele 15. decembra 2010. Zaradi te pozne objave uredbe organ ni mogel pravočasno začeti postopkov zaposlovanja, kar je posredno vplivalo na njegovo stopnjo porabe sredstev. Poleg tega je bila večina njegovih ciljev/projektov na področju informacijske tehnologije zapoznelih zaradi zamud v zakonodaji, ki zahteva vzpostavitev tovrstnih sistemov.

13.

Finančna uredba organa ESMA (ki izhaja iz okvirne finančne uredbe) ne odraža ustrezno njegove finančne strukture. Oktobra 2011 je organ Generalni direktorat za proračun zaprosil, naj mu pove, kakšen je postopek glede vračila pozitivne realizacije proračuna. Ta je marca 2012 potrdil, da je treba presežek vknjižiti kot obveznost do Komisije. Maja 2012 je Generalni direktorat za proračun predlagal praktičen postopek za zagotovitev, da se ta presežek vrne organu ESMA, ki naj bi ga nato sorazmerno vrnil državam članicam in Komisiji glede na njihov prvotni prispevek.

14.

Organ ESMA je zakonit naslednik Odbora evropskih zakonodajalcev za vrednostne papirje (CESR), zato je nekatere pravne obveznosti podpisal organ CESR pred ustanovitvijo organa ESMA, ko so se uporabljeni postopki še razlikovali od finančne uredbe EU in drugih posameznih postopkov oddaje javnih naročil, ki veljajo za organe EU. Zaradi tehničnih težav in pozne uvedbe sistema ABAC so se pripadajoče proračunske obveznosti v računovodskih izkazih zabeležile šele proti koncu leta 2011.

15.

Organ ESMA se strinja s to ugotovitvijo, do katere je prišlo zaradi nepričakovane hude delovne obremenitve ob koncu leta 2011 in izvedbe prenosov sredstev v proračunski sistem EU v njegovem prvem letu delovanja.

16.

Organ ESMA se je med vzpostavitvijo delovanja z matičnim generalnim direktoratom dogovoril o načrtu za uvedbo standardov notranje kontrole. Oktobra 2011 je bila dokumentacija predložena Generalnemu direktoratu za notranji trg, ki jo je tudi preveril. V letu 2012 namerava organ ESMA te standarde dodatno formalizirati in upravni odbor zaprositi, da jih odobri.

17.

V zvezi z osnovnimi sredstvi je organ ESMA septembra 2011 začel uporabljati modul ABAC Sredstva. Pri neopredmetenih sredstvih je od 1. januarja 2012 za notranje zaposlene, ki delajo na področju projektov informacijske tehnologije, uvedel evidence opravljenih ur in je trenutno v fazi izboljševanja ustreznih postopkov.

18.

Januarja 2011 je upravni odbor organa ESMA začasno odobril njegova izvedbena pravila za kadrovske predpise, preden jih je 17. januarja 2011 predložil Komisiji. Kasneje spomladi leta 2011 je Generalni direktorat za človeške vire zahteval, da morajo vsi trije evropski nadzorni organi imeti skupna pravila. Tako je organ ESMA temu generalnemu direktoratu 21. decembra 2011 predložil novo različico pravil.

19.

Organ ESMA je 14. decembra 2011 Evropskemu uradu za boj proti goljufijam (OLAF) poslal dopis, ki je vseboval njegove predpise o boju proti goljufijam, ki jih je odobril upravni odbor, da bi tako začel postopek sklenitve tega sporazuma. Do danes od Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF) še ni prejel odgovora.

20.

Organ ESMA je po prvem obisku Računskega sodišča oktobra 2011 pregledal svoje postopke zaposlovanja, da bi odpravil pomanjkljivosti, ugotovljene februarja 2012.


Top