Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(17)

Poročilo o letnih računovodskih izkazih Evropskega inštituta za enakost spolov za proračunsko leto 2011 z odgovori Inštituta

UL C 388, 15.12.2012, p. 98–103 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

SL

Uradni list Evropske unije

C 388/98


POROČILO

o letnih računovodskih izkazih Evropskega inštituta za enakost spolov za proračunsko leto 2011 z odgovori Inštituta

2012/C 388/17

UVOD

1.

Evropski inštitut za enakost spolov (v nadaljnjem besedilu: Inštitut) s sedežem v Vilni je bil ustanovljen z Uredbo (ES) št. 1922/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 (1). Naloga Inštituta je, da zbira, analizira in razširja podatke o enakosti spolov ter razvija, analizira, ocenjuje in razširja metodološka orodja ter tako podpira vključevanje načela enakosti spolov v vse politike Unije in iz njih izhajajoče nacionalne politike (2). Inštitut je postal v celoti samostojen v letu 2010.

INFORMACIJE V PODPORO IZJAVI O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornega in kontrolnega sistema Inštituta. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je primerno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije revidiralo letne računovodske izkaze (3) Inštituta, ki jih sestavljajo „računovodski izkazi“ (4) in „poročila o izvrševanju proračuna“ (5) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2011, ter zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

Direktor je kot odredbodajalec odgovoren za izvrševanje prihodkov in odhodkov proračuna v skladu s finančnimi pravili Inštituta in v mejah odobrenih proračunskih sredstev (6). Odgovoren je za vzpostavitev (7) organizacijske strukture, notranjih upravljavskih in kontrolnih sistemov ter postopkov za pripravo končnih računovodskih izkazov (8) brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake ter za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti transakcij, povezanih s temi izkazi.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu (9) predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov Inštituta ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij.

6.

Sodišče je revizijo izvedlo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da so računovodski izkazi Inštituta brez pomembno napačne navedbe in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

7.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so izbrani na podlagi revizorjeve presoje, vključno z oceno tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti z njimi povezanih transakcij in zahtev pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost uporabljenih računovodskih usmeritev, razumnost računovodskih ocen in skupna predstavitev računovodskih izkazov.

8.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za spodaj podani mnenji.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

9.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Inštituta (10) v vseh pomembnih vidikih pošteno predstavljajo njegovo finančno stanje na dan 31. decembra 2011 ter rezultate njegovega poslovanja in denarne tokove za leto, ki se je takrat končalo, v skladu z določbami njegove finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije (11).

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

10.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Inštituta za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2011, v vseh pomembnih vidikih zakonite in pravilne.

11.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBA O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

12.

Odobrena proračunska sredstva so skupaj znašala 7,5 milijona EUR v primerjavi s 5,9 milijona EUR v prejšnjem letu. Prevzete so bile proračunske obveznosti v višini 6,7 milijona EUR. Odobrena sredstva, prenesena v leto 2012, so znašala 3,3 milijona EUR, kar je 50 % vseh obveznosti. Tako visoka raven prenosa je v nasprotju s proračunskim načelom enoletnosti.

PRIPOMBI O KLJUČNIH KONTROLAH NADZORNEGA IN KONTROLNEGA SISTEMA INŠTITUTA

13.

Sodišče je ugotovilo, da je treba izboljšati dokumentiranje fizičnega popisovanja osnovnih sredstev in ocene vnaprej vračunanih stroškov.

14.

Služba Evropske komisije za notranjo revizijo je na Inštitutu decembra 2011 opravila omejen pregled izvajanja standardov za notranjo kontrolo. Inštitut je sprejel priporočila za dokončanje postopka za izvajanje standardov notranje kontrole, poslovodstvo pa je sprejelo akcijski načrt, ki se bo izvajal v letu 2012.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi dr. Louis GALEA, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 11. septembra 2012.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 403, 30.12.2006, str. 9.

(2)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Inštituta.

(3)  Tem računovodskim izkazom je priloženo poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju med letom, ki vsebuje podrobnejše informacije o izvrševanju in upravljanju proračuna.

(4)  Računovodski izkazi zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(5)  Poročila o izvrševanju proračuna vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(6)  Člen 33 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (UL L 357, 31.12.2002, str. 72).

(7)  Člen 38 Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002.

(8)  Pravila, ki veljajo za agencije v zvezi s predstavitvijo računovodskih izkazov in računovodstvom, so določena v poglavjih 1 in 2 naslova VII Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 652/2008 (UL L 181, 10.7.2008, str. 23), in so sestavni del finančne uredbe Inštituta.

(9)  Člen 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).

(10)  Končni letni računovodski izkazi so bili pripravljeni 6. junija 2012, Sodišče pa jih je prejelo 13. junija 2012. Končni letni računovodski izkazi, konsolidirani z izkazi Komisije, so objavljeni v Uradnem listu Evropske unije do 15. novembra naslednjega leta. Na voljo so na spletnih straneh http://eca.europa.eu ali http://www.eige.europa.eu/.

(11)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, če teh ni, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.


PRILOGA

Evropski inštitut za enakost spolov (Vilna)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člena 2 in 3 Pogodbe o Evropski uniji)

Unija temelji na vrednotah spoštovanja človekovega dostojanstva, svobode, demokracije, enakosti, pravne države in spoštovanja človekovih pravic, vključno s pravicami pripadnikov manjšin. Te vrednote so skupne vsem državam članicam v družbi, ki jo označujejo pluralizem, nediskriminacija, strpnost, pravičnost, solidarnost ter enakost žensk in moških.

Bori se proti socialni izključenosti in diskriminaciji ter spodbuja socialno pravičnost in varstvo, enakost žensk in moških, solidarnost med generacijami in varstvo pravic otrok.

Pristojnosti Inštituta

(Uredba (ES) št. 1922/2006 Evropskega parlamenta in Sveta)

Cilji

Prispevati in krepiti spodbujanje enakosti spolov, vključno z vključevanjem načela enakosti spolov v vse politike Unije in iz njih izhajajoče nacionalne politike, bojem proti diskriminaciji zaradi spola ter povečevanjem ozaveščenosti državljanov EU glede enakosti spolov.

Naloge:

zbiranje, analiza in razširjanje ustreznih, primerljivih in zanesljivih podatkov o enakosti spolov,

razvijanje metod za izboljšanje objektivnosti, primerljivosti in zanesljivosti podatkov na evropski ravni,

razvijanje, analiza, ocenjevanje in razširjanje metodoloških orodij za podporo vključevanju načela enakosti spolov v vse politike Unije in iz njih izhajajoče nacionalne politike ter spodbujanje vključitve enakosti spolov v vse institucije in organe Unije,

opravljanje raziskav o položaju v zvezi z enakostjo spolov v Evropi,

vzpostavitev in usklajevanje Evropske mreže za enakost spolov,

pripravljanje priložnostnih srečanj strokovnjakov v podporo raziskovalnemu delu Inštituta,

pripravljanje konferenc, kampanj in srečanj na evropski ravni skupaj z ustreznimi zainteresiranimi stranmi za povečevanje ozaveščenosti državljanov EU o enakosti spolov ter predložitev njihovih ugotovitev in sklepov Komisiji,

razširjanje podatkov o pozitivnih zgledih nestereotipnih vlog žensk in moških na različnih življenjskih področjih, predstavljanje svojih ugotovitev ter pobud za seznanitev javnosti o takih „zgodbah o uspehu“ in pobude za nadgradnjo takih zgodb,

razvijanje dialoga in sodelovanja z nevladnimi organizacijami in organizacijami za enake možnosti, z univerzami in strokovnjaki, raziskovalnimi centri in socialnimi partnerji,

vzpostavitev javnosti dostopnih dokumentacijskih virov,

dajanje na voljo podatkov o vključevanju načela enakosti spolov zasebnim in javnim organizacijam,

zagotavljanje podatkov o enakosti spolov in vključevanju načela enakosti spolov institucijam Unije kot tudi državam pristopnicam in državam kandidatkam.

Vodenje

Upravni odbor

Sestava

Upravni odbor sestavlja 18 predstavnikov, ki jih imenuje Svet na podlagi predloga vsake države članice, in en član, predstavnik Komisije, ki ga imenuje Komisijana podlagi najvišjega standarda. usposobljenosti ter širokega ustreznega in transdisciplinarnega strokovnega znanja na področju enakosti spolov. Cilj je, da bi bili moški In ženske v upravnem odboru uravnoteženo zastopani. Člani, ki jih imenuje Svet, predstavljajo 18 držav članic po vrstnem redu rotacije predsedovanja.

Naloge

Sprejetje letnega in srednjeročnega delovnega programa, proračuna in letnega poročila. Sprejetje notranjih pravil Inštituta in poslovnika upravnega odbora.

 

Strokovni forum

Sestava

Strokovni forum sestavljajo člani pristojnih teles, specializiranih za vprašanja enakosti spolov, pri čemer vsaka država članica imenuje po enega predstavnika, Evropski parlament imenuje dva člana, ki predstavljata druge pomembne organizacije, specializirane za vprašanja enakosti spolov, Komisija pa določi še tri člane.

Naloge

Strokovni forum pomaga direktorju pri zagotavljanju odličnosti in neodvisnosti delovanja Inštituta, predstavlja mehanizem za izmenjavo podatkov v zvezi z vprašanji enakosti spolov in za združevanje znanja ter zagotavlja tesno sodelovanje med Inštitutom in pristojnimi telesi v državah članicah.

Direktorja imenuje upravni odbor na podlagi seznama kandidatov, ki ga predlaga Komisija po opravljenem javnem natečaju.

Naloge

Odgovoren je za izvajanje nalog iz Uredbe (ES) št. 1922/2006, pripravo ter izvajanje letnega in srednjeročnega programa dejavnosti Inštituta, pripravo sej upravnega odbora in strokovnega foruma, pripravo in objavo letnega poročila, vse zadeve v zvezi z osebjem, tekoče upravljanje in izvajanje učinkovitih postopkov spremljanja in ocenjevanja delovanja Inštituta.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Notranja kontrola

Služba Komisije za notranjo revizijo.

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta.

Viri, ki so bili Inštitutu na voljo v letu 2011 (2010)

Končni proračun

7,5 milijona EUR (5,9 milijona EUR), od česar je 100 % (100 %) subvencija Unije.

Število zaposlenih 31. decembra 2011

27 (25) mest, predvidenih v načrtu delovnih mest, od tega zasedenih: 26 (23),

8 drugih uslužbencev (4 drugi uslužbenci) (pogodbeni uslužbenci, napoteni nacionalni strokovnjaki, pripravniki).

Skupno število zaposlenih

35 (29) delovnih mest za opravljanje naslednjih nalog:

operativne naloge: 24 (18)

upravne naloge: 8 (8)

obojne naloge: 3 (3)

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2011 (2010)

Osrednja področja: primerljivi in zanesljivi podatki in kazalniki enakosti spolov; metode in prakse zbiranja ter obdelave podatkov za delo v zvezi z enakostjo spolov; center za vire in dokumentacijo; dejavnosti osveščanja, mreženja in komunikacije.

število začetih študij: 6 (8)

število prispevkov predsedujočim državam: 2 (2)

število strokovnih srečanj in srečanj delovnih skupin: 19 (12)

mednarodna konferenca: 1 (0)

število raziskovalnih poročil: 2 (0)

letno poročilo: 1 (1)

Vir: Podatki, ki jih je posredoval Inštitut.


ODGOVORI INŠTITUTA

12.

Inštitut se s pripombo strinja. Z letom 2011 je uvedel ustrezno poročanje in kontrolo izvrševanja proračuna. Kot je že bilo rečeno v razpravi s Sodiščem leta 2011, je Inštitut za prenos sredstev določil sprejemljive zgornje meje za vsak naslov posebej, npr. za naslov I do 10 %, za naslov II do 20 % in za naslov III do 35 %. Ker se Inštitut nahaja šele v fazi začetnega delovanja, je za leto 2011 pričakoval višjo stopnjo prenosa sredstev, zlasti kar zadeva naslov III – operativne dejavnosti, enako pa se pričakuje tudi za leto 2012. Od leta 2013 bo Inštitut posloval v okviru navedenih zgornjih meja.

13.

Inštitut se s pripombo strinja. Vsa njegova osnovna sredstva bodo ustrezno popisana, označena in dokumentirana. Inštitut bo poleg tega pripravil in uvedel lasten postopek popisa, da se zagotovi pravilno upravljanje njegovih sredstev. Dokumentirani postopek bo začel veljati z dnem podpisa direktorjevega sklepa v zadnjem četrtletju leta 2012. Izboljšana bo tudi ocena vnaprej vračunanih stroškov.

14.

Inštitut se s pripombo strinja. Njegov akcijski načrt je bil sprejet in se že izvaja. Sodišče bo obveščeno o napredku pred njegovim naslednjim obiskom v Vilni.


Top