Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(16)

    Poročilo o letnih računovodskih izkazih Evropske agencije za varnost hrane za proračunsko leto 2011 z odgovori Agencije

    UL C 388, 15.12.2012, p. 92–97 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2012   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 388/92


    POROČILO

    o letnih računovodskih izkazih Evropske agencije za varnost hrane za proračunsko leto 2011 z odgovori Agencije

    2012/C 388/16

    UVOD

    1.

    Evropska agencija za varnost hrane (v nadaljnjem besedilu: Agencija ali EFSA) s sedežem v Parmi je bila ustanovljena z Uredbo (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta (1). Njene glavne naloge so zagotavljanje znanstvenih informacij, potrebnih za pripravo zakonodaje Unije, zbiranje in analiziranje podatkov, ki omogočajo ugotavljanje in spremljanje tveganj, ter zagotavljanje neodvisnih informacij o teh tveganjih (2).

    INFORMACIJE V PODPORO IZJAVI O ZANESLJIVOSTI

    2.

    Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornega in kontrolnega sistema Agencije. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je primerno) in analizo poslovodskih predstavitev.

    IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

    3.

    Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije revidiralo letne računovodske izkaze (3) Agencije, ki jih sestavljajo „računovodski izkazi“ (4) in „poročila o izvrševanju proračuna“ (5) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2011, ter zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

    Odgovornost poslovodstva

    4.

    Direktor je kot odredbodajalec odgovoren za izvrševanje prihodkov in odhodkov proračuna v skladu s finančnimi pravili Agencije in v mejah odobrenih proračunskih sredstev (6). Odgovoren je za vzpostavitev (7) organizacijske strukture, notranjih upravljavskih in kontrolnih sistemov ter postopkov za pripravo končnih računovodskih izkazov (8) brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake ter za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti transakcij, povezanih s temi izkazi.

    Revizorjeva odgovornost

    5.

    Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu (9) predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov Agencije ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij.

    6.

    Sodišče je revizijo izvedlo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da so računovodski izkazi Agencije brez pomembno napačne navedbe in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

    7.

    Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so izbrani na podlagi revizorjeve presoje, vključno z oceno tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti z njimi povezanih transakcij in zahtev pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva notranjo kontrolo, ki se izvaja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost uporabljenih računovodskih usmeritev, razumnost računovodskih ocen in skupna predstavitev računovodskih izkazov.

    8.

    Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za spodaj podani mnenji.

    Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

    9.

    Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Agencije (10) v vseh pomembnih vidikih pošteno predstavljajo njeno finančno stanje na dan 31. decembra 2011 ter rezultate njenega poslovanja in denarne tokove za leto, ki se je takrat končalo, v skladu z določbami njene finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije (11).

    Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

    10.

    Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Agencije za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2011, v vseh pomembnih vidikih zakonite in pravilne.

    11.

    Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

    PRIPOMBI O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

    12.

    V letu 2011 je bilo izvršenih 13 proračunskih prenosov, kar je močno povečalo odobrena proračunska sredstva za odhodke za informacijsko tehnologijo (12). Skupaj je bilo iz naslova I (odhodki za zaposlene) v naslov II (upravni odhodki) prenesenih 2,5 milijona EUR, kar je 21 % prvotno odobrenih proračunskih sredstev za naslov II. Za naslov III (operativni odhodki) je bilo razveljavljenih 1,8 milijona EUR diferenciranih odobrenih proračunskih sredstev za plačila, kar je 25 % prvotnih diferenciranih odobrenih proračunskih sredstev. To kaže na slabosti v načrtovanju in izvrševanju proračuna in je v nasprotju z načelom specifikacije.

    13.

    Agencija je decembra 2011 kupila novo stavbo, ki jo uporablja za sedež, in sicer za 36,8 milijona EUR, ki jih bo 25 let odplačevala v četrtletnih obrokih, kar pomeni plačilo obresti v višini 18,5 milijona EUR. Sodišče se sprašuje, ali ne bi bilo mogoče pri proračunskih organih poiskati gospodarnejše rešitve v skladu z načeli dobrega finančnega poslovodenja in ob zagotovitvi popolne skladnosti s finančno uredbo.

    DRUGE PRIPOMBE

    14.

    Agencija bi lahko povečala preglednost postopkov zaposlovanja. Vprašanja za pisne in ustne preizkuse so bila določena po tem, ko je izbirna komisija pregledala prijave, njeni člani pa so izjave o zaupnosti in odsotnosti navzkrižja interesov podpisali šele med ocenjevanjem prijav kandidatov in ne pred njim.

    15.

    Sodišče je opravilo revizijo, pri kateri je ocenilo politike in postopke za obvladovanje situacij navzkrižja interesov za štiri agencije EU, vključno z EFSA. Rezultati revizije so predstavljeni v posebnem dokumentu (Posebno poročilo št. 15/2012).

    To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi dr. Louis GALEA, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 18. septembra 2012.

    Za Računsko sodišče

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsednik


    (1)  UL L 31, 1.2.2002, str. 1.

    (2)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Agencije.

    (3)  Tem računovodskim izkazom je priloženo poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju med letom, ki vsebuje podrobnejše informacije o izvrševanju in upravljanju proračuna.

    (4)  Računovodski izkazi zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

    (5)  Poročila o izvrševanju proračuna vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

    (6)  Člen 33 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (UL L 357, 31.12.2002, str. 72).

    (7)  Člen 38 Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002.

    (8)  Pravila, ki veljajo za agencije v zvezi s predstavitvijo računovodskih izkazov in računovodstvom, so določena v poglavjih 1 in 2 naslova VII Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 652/2008 (UL L 181, 10.7.2008, str. 23), in so sestavni del finančne uredbe Agencije.

    (9)  Člen 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).

    (10)  Končni letni računovodski izkazi so bili pripravljeni 14. junija 2012, Sodišče pa jih je prejelo 28. junija 2012. Končni letni računovodski izkazi, konsolidirani z izkazi Komisije, so objavljeni v Uradnem listu Evropske unije do 15. novembra naslednjega leta. Na voljo so na spletni strani http://eca.europa.eu ali http://www.efsa.europa.eu/.

    (11)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, če teh ni, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

    (12)  Teh 13 prenosov je zajemalo številne proračunske vrstice. Prenos iz maja 2011 je na primer zajemal 63 proračunskih vrstic, trije prenosi iz decembra 2011 pa 87 proračunskih vrstic. Nekatere proračunske vrstice so se povečale in zmanjšale v zelo kratkem času. Odobrena proračunska sredstva za informacijsko tehnologijo za zbiranje podatkov in mreženje so se povečala za 116 % na 5,2 milijona EUR, 90 % tega zneska pa je bilo prenesenih v naslednje leto.


    PRILOGA

    Evropska agencija za varnost hrane (Parma)

    Pristojnosti in dejavnosti

    Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

    Zbiranje informacij

    skupna kmetijska politika (člen 38 Pogodbe)

    delovanje notranjega trga (člen 114 Pogodbe)

    javno zdravje (člen 168 Pogodbe)

    skupna trgovinska politika (člen 206 Pogodbe)

    Pristojnosti Agencije

    (Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta)

    Cilji

    Zagotavljanje znanstvenih mnenj ter znanstvene in tehnične podpore zakonodaji in politikam, ki imajo neposreden ali posreden vpliv na varnost hrane in krme.

    Zagotavljanje neodvisnih informacij o tveganjih, povezanih z varnostjo hrane.

    Prispevanje k doseganju visoke ravni varovanja življenja in zdravja ljudi.

    Zbiranje in analiziranje podatkov, potrebnih za ugotavljanje in spremljanje tveganj.

    Naloge

    Izdajanje znanstvenih mnenj in študij.

    Spodbujanje enotnih metodologij za ocenjevanje tveganja.

    Pomoč Komisiji.

    Iskanje, analiziranje in povzemanje potrebnih znanstvenih in tehničnih podatkov.

    Opredeljevanje in ugotavljanje nastajajočih tveganj.

    Vzpostavljanje mreže organizacij, ki delujejo na sorodnih področjih.

    Zagotavljanje znanstvene in tehnične pomoči pri upravljanju kriznih situacij.

    Izboljšanje mednarodnega sodelovanja.

    Zagotavljanje zanesljivih, objektivnih in lahko razumljivih informacij javnosti in zainteresiranim stranem.

    Sodelovanje pri sistemu hitrega opozarjanja, ki ga upravlja Komisija.

    Vodenje

    Upravni odbor

    Sestava

    14 članov, ki jih imenuje Svet (v sodelovanju z Evropskim parlamentom in Komisijo) in en predstavnik Komisije.

    Naloge

    Sprejme program dela in proračun ter zagotavlja njuno izvajanje.

    Izvršilni direktor

    Imenuje ga upravni odbor s seznama kandidatov, ki ga predloži Komisija, po predstavitvi v Evropskem parlamentu.

    Posvetovalni forum

    Sestava

    En predstavnik vsake države članice.

    Naloga

    Svetuje izvršilnemu direktorju.

    Znanstveni odbor in znanstveni sveti

    Pripravljajo znanstvena mnenja, ki jih izdaja Agencija.

    Zunanja revizija

    Evropsko računsko sodišče.

    Notranja revizija

    Služba za notranjo revizijo EFSA.

    Služba Evropske komisije za notranjo revizijo.

    Organ za razrešnico

    Parlament na priporočilo Sveta.

    Viri, ki so bili Agenciji na voljo v letu 2011 (2010)

    Proračun

    78,8 (74,7) milijona EUR, od tega je 100 % (100 %) subvencija Evropske unije.

    Število zaposlenih 31. decembra 2011

    Mesta, predvidena v načrtu delovnih mest: 355 (355), ki jih zasedajo:

    uslužbenci (začasni uslužbenci in uradniki): 334 (330)

    drugi uslužbenci (pogodbeni uslužbenci, napoteni nacionalni strokovnjaki): 109 (103)

    Skupno število zaposlenih (1): 443 (433), ki opravljajo:

    operativne naloge: 326 (323)

    upravne naloge: 117 (110)

    Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2011 (2010)

    Znanstveni izložki in z njimi povezane objave 2011 (2010)

    Dejavnost 1:   Zagotavljanje znanstvenih mnenj in svetovanja ter pristopov k oceni tveganja

    9 (2) navodil znanstvenega odbora/znanstvenega sveta

    38 (48) mnenj znanstvenega odbora/znanstvenega sveta

    3 (5) znanstvena poročila EFSA

    3 (4) izjave EFSA

    4 (7) izjave znanstvenega odbora/znanstvenega sveta

    Skupno število znanstvenih izložkov v okviru dejavnosti 1 = 57 (66)

    Dejavnost 2:   Vrednotenje proizvodov, snovi in zahtevkov za odobritev

    54 (73) sklepov o strokovnem pregledu pesticidov

    2 (1) navodili EFSA

    17 (6) navodil znanstvenega odbora/znanstvenega sveta

    298 (244) mnenj znanstvenega odbora/znanstvenega sveta

    1 (2) znanstveno poročilo EFSA

    9 (5) izjav znanstvenega odbora/znanstvenega sveta

    3 (0) izjave EFSA

    Skupno število znanstvenih izložkov v okviru dejavnosti 2 = 384 (331)

    Dejavnost 3:   Zbiranje podatkov, znanstveno sodelovanje in mrežno povezovanje

    3 (3) navodila EFSA

    0 (2) izjav EFSA

    88 (68) obrazloženih mnenj

    16 (38) znanstvenih poročil EFSA

    Skupno število znanstvenih izložkov v okviru dejavnosti 3 = 107 (111)

    Povezane objave

    8 (7) poročil o prireditvi

    37 (33) zunanjih znanstvenih poročil

    65 (17) tehničnih poročil

    Skupno število povezanih objav = 110 (57)

    Skupno število izložkov = 658 (565)

    znanstveni izložki, ki jih podpirajo komunikacijske dejavnosti: 35 % (34 %)

    javna posvetovanja: 78 (78)

    spletni obiski: 3,5 milijona (3,0 milijona),

    naročniki biltena EFSA Highlights: 27 933(26 934)

    pojavitve v medijih: 9 397(8 330)

    medijske poizvedbe: 1 086(857)

    sporočila za javnost: 15 (16)

    spletne novice: 63 (59)

    intervjuji: 126 (116)

    Vir: Podatki, ki jih je posredovala Agencija.


    (1)  Vključno s 7 ponudbami za zaposlitev, poslanimi 31. decembra 2011.

    Vir: Podatki, ki jih je posredovala Agencija.


    ODGOVORI AGENCIJE

    12.

    Zaradi spremembe organizacijskega modela ter nakupa novih prostorov in selitve so bile potrebne prilagoditve (zlasti sistemov IT), medtem ko so bili nekateri zaposlitveni postopki samovoljno preloženi za nekaj mesecev, zaradi česar so bile okoliščine manj predvidljive, kar je povzročilo več proračunskih prenosov (6 % v letu 2011 v primerjavi s 4 % v letu 2010).

    Agencija EFSA bo razmislila o prilagoditvi svoje proračunske strukture znotraj celotnega proračunskega okvira, da bi v prihodnosti zmanjšala razdrobljenost in potrebe po prenosih sredstev.

    Zaradi premajhne porabe diferenciranih odobrenih proračunskih sredstev je prišlo do težav pri napovedih natančnega plačilnega vzorca za večletne projekte znanstvenega sodelovanja, začete v letu 2009.

    13.

    Agencija je stavbo za svoj sedež kupila po pogojih, ki jih je odobril proračunski organ, v skladu s katerimi je predvideno 25-letno obročno odplačevanje. Nedavno je Evropsko komisijo zaprosila, naj razmisli o tem, da bi proračunski organ zaprosila za dodatna sredstva za skrajšanje odplačevanja. Za Agencijo tak nakup ne predstavlja nobenih stroškov.

    14.

    Postopki zaposlovanja v Agenciji so popolnoma v skladu z zakonodajnimi zahtevami.

    Da bi večjo pozornost namenila posebnemu vidiku preglednosti, je januarja 2012 svoje zadevne postopke prilagodila, da se:

     

    Instrumenti za ocenjevanje usposobljenosti kandidatov določijo pred ocenjevanjem samih prijav.

     

    Izjave o zaupnosti in izjave o morebitnem navzkrižju interesov članov izbirnih komisij se sistematično podpišejo in ocenijo že v začetni fazi postopka.

    15.

    (Odgovori Agencije so predstavljeni v ločenem dokumentu (Posebno poročilo št. 15/2012).)


    Top