EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0518

Predlog SKLEP SVETA o sklenitvi Protokola k Sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani ter Republiko Armenijo na drugi strani o okvirnem sporazumu med Evropsko unijo in Republiko Armenijo o splošnih načelih za sodelovanje Republike Armenije v programih Unije

/* COM/2012/0518 final - 2012/0247 (NLE) */

52012PC0518

Predlog SKLEP SVETA o sklenitvi Protokola k Sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani ter Republiko Armenijo na drugi strani o okvirnem sporazumu med Evropsko unijo in Republiko Armenijo o splošnih načelih za sodelovanje Republike Armenije v programih Unije /* COM/2012/0518 final - 2012/0247 (NLE) */


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

Kot del evropske sosedske politike (v nadaljnjem besedilu: ESP) je postopno odpiranje nekaterih programov in agencij Unije za sodelovanje partnerskih držav ESP eden od številnih ukrepov za spodbujanje reform, modernizacije in tranzicije v soseščini Evropske unije. Komisija je ta politični vidik podrobneje predstavila v sporočilu iz decembra 2006 o splošnem pristopu, s katerim se partnerskim državam evropske sosedske politike omogoči sodelovanje v agencijah in programih Skupnosti[1].

Svet je ta pristop potrdil 5. marca 2007[2].

Na podlagi navedenega sporočila in navedenih sklepov je Svet 18. junija 2007 Komisiji izdal smernice za pogajanja o okvirnih sporazumih z Alžirijo, Armenijo, Azerbajdžanom, Egiptom, Gruzijo, Izraelom, Jordanijo, Libanonom, Moldavijo, Marokom, Palestinsko upravo, Tunizijo in Ukrajino o splošnih načelih za njihovo sodelovanje v programih Skupnosti[3].

Evropski svet iz junija 2007[4] je ponovno poudaril izjemni pomen evropske sosedske politike in potrdil poročilo predsedstva o napredku[5], ki je bilo predloženo na srečanju Sveta za splošne zadeve in zunanje odnose (GAERC) 18. in 19. junija, ter z njim povezane sklepe Sveta[6]. V tem poročilu so bile znova omenjene smernice Sveta za pogajanje o ustreznih dodatnih protokolih.

V skupnem sporočilu Komisije in Visoke predstavnice Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko z naslovom Nov odziv na spremembe v sosedstvu[7], ki je bilo potrjeno s Sklepi Sveta z dne 20. junija 2011, je bil dodatno poudarjen namen EU, da partnerskim državam omogoči sodelovanje v programih EU.

Do zdaj so bili podpisani protokoli z Izraelom[8], Marokom[9], Moldavijo[10] in Ukrajino[11]. Potekajo tudi pogajanja o protokolu z Jordanijo, ki pa še ni bil podpisan.

Aprila 2012 je svoj interes za sodelovanje v širokem izboru programov, odprtih partnerskim državam ESP, izrazila tudi Armenija. Priloženo je besedilo protokola, dogovorjenega z Armenijo.

Komisija v nadaljnjem besedilu prilaga predlog za sklep Sveta o sklenitvi Protokola. Ta protokol vsebuje okvirni sporazum o splošnih načelih za sodelovanje Armenije v programih Unije. Vsebuje standardne določbe, ki naj bi se uporabljale za vse partnerske države ESP, s katerimi se sklenejo tovrstni protokoli.

V skladu s členom 218(6)(a) Pogodbe o delovanju Evropske unije mora Evropski parlament odobriti sklenitev tega protokola.

Hkrati Komisija prilaga predlog za sklep Sveta o podpisu navedenega Protokola.

Svet naj sprejme naslednji predlagani sklep.

2012/0247 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o sklenitvi Protokola k Sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani ter Republiko Armenijo na drugi strani o okvirnem sporazumu med Evropsko unijo in Republiko Armenijo o splošnih načelih za sodelovanje Republike Armenije v programih Unije

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti členov 114, 168, 169 in 172, člena 173(3) ter členov 188 in 192 v povezavi s členom 218(6)(a) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju odobritve Evropskega parlamenta,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)       Protokol k Sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani ter Republiko Armenijo na drugi strani o okvirnem sporazumu med Evropsko unijo in Republiko Armenijo o splošnih načelih za sodelovanje Republike Armenije v programih Unije (v nadaljnjem besedilu: Protokol) je bil v imenu Unije podpisan dne…

(2)       Protokol bi bilo treba odobriti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Protokol k Sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani ter Republiko Armenijo na drugi strani o okvirnem sporazumu med Evropsko unijo in Republiko Armenijo o splošnih načelih za sodelovanje Republike Armenije v programih Unije (v nadaljnjem besedilu: Protokol) se odobri v imenu Unije[12].

Besedilo Protokola je priloženo k temu sklepu.

Člen 2

Predsednik Sveta v imenu Unije pošlje uradno obvestilo iz člena 10 Protokola[13].

Člen 3

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju,

                                                                       Za Svet

                                                                       Predsednik

PROTOKOL

k Sporazumu o partnerstvu in sodelovanju med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani ter Republiko Armenijo na drugi strani o okvirnem sporazumu med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo o splošnih načelih za sodelovanje Republike Armenije v programih Unije

EVROPSKA UNIJA (v nadaljnjem besedilu: Unija)

na eni strani

ter

REPUBLIKA ARMENIJA (v nadaljnjem besedilu: Armenija)

na drugi strani SO SE –

(v nadaljnjem besedilu: pogodbenici) STA SE –

ob upoštevanju naslednjega:

(1)          Armenija je sklenila Sporazum o partnerstvu in sodelovanju med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani ter Armenijo na drugi (v nadaljnjem besedilu: Sporazum), ki je začel veljati 1. julija 1999.

(2)          Evropski svet je na zasedanju v Bruslju 17. in 18. junija 2004 z naklonjenostjo sprejel predloge Evropske komisije o evropski sosedski politiki ter potrdil Sklepe Sveta z dne 14. junija 2004.

(3)          Svet je ob številnih nadaljnjih priložnostih sprejel sklepe v korist te politike.

(4)          Svet je 5. marca 2007 izrazil podporo splošnemu in globalnemu pristopu, začrtanemu v sporočilu Evropske komisije z dne 4. decembra 2006, da se partnerskim državam evropske sosedske politike omogoči sodelovanje v agencijah in programih Skupnosti glede na njihove dosežke in tam, kjer pravna podlaga to omogoča.

(5)          Armenija je izrazila željo po sodelovanju v številnih programih Unije.

(6)          Posebne pogoje za sodelovanje Armenije v vsakem programu posebej, zlasti glede finančnega prispevka in poročanja ter postopkov vrednotenja, je treba določiti v memorandumu o soglasju med Evropsko komisijo in pristojnimi organi Armenije –

DOGOVORILI:

Člen 1

Armeniji je dovoljeno sodelovanje v vseh sedanjih in prihodnjih programih Unije, odprtih za sodelovanje Armenije v skladu z ustreznimi določbami, s katerimi so bili ti programi sprejeti.

Člen 2

Armenija finančno prispeva k splošnemu proračunu Evropske unije, skladno s posameznimi programi, v katerih sodeluje.

Člen 3

Predstavniki Armenije lahko sodelujejo kot opazovalci pri točkah, ki zadevajo Armenijo, v upravnih odborih, odgovornih za spremljanje programov, h katerim ta država finančno prispeva.

Člen 4

Za projekte in pobude, ki jih predložijo udeleženci iz Armenije, v največji možni meri veljajo enaki pogoji, pravila in postopki v zvezi z zadevnimi programi, kot se uporabljajo za države članice.

Člen 5

Posebne pogoje za sodelovanje Armenije v vsakem programu posebej, zlasti glede finančnega prispevka in poročanja ter postopkov vrednotenja, je treba določiti v memorandumu o soglasju med Evropsko komisijo in pristojnimi organi Armenije na podlagi meril, določenih v zadevnih programih.

Če Armenija zaprosi za zunanjo pomoč Unije za sodelovanje v določenem programu Unije na podlagi člena 3 Uredbe (ES) št. 1638/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. oktobra 2006 o splošnih določbah o ustanovitvi Evropskega instrumenta sosedstva in partnerstva ali v skladu s kakšno podobno uredbo o zunanji pomoči Unije Armeniji, ki bi lahko bila sprejeta v prihodnosti, se pogoji o uporabi zunanje pomoči Unije s strani Armenije določijo v finančnem sporazumu, zlasti v skladu s členom 20 Uredbe (ES) št. 1638/2006.

Člen 6

Vsak Memorandum o soglasju, sklenjen v skladu s členom 5, določa v skladu z Uredbo Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti, da se bodo finančni nadzor, revizije ali druga preverjanja, vključno z upravnimi preiskavami, izvajali pod vodstvom Evropske komisije, Evropskega urada za boj proti goljufijam in Računskega sodišča.

Oblikujejo se podrobne določbe o finančnem nadzoru in reviziji, upravnih ukrepih, kaznih ter izterjavah, ki bodo Evropski komisiji, Evropskemu uradu za boj proti goljufijam in Računskemu sodišču dale pooblastila, enaka tistim, ki jih imajo v zvezi z upravičenci ali izvajalci s sedežem v Uniji.

Člen 7

Ta protokol se uporablja v obdobju veljavnosti Sporazuma.

Pogodbenici podpišeta in odobrita ta protokol v skladu s svojimi postopki.

Vsaka pogodbenica lahko ta protokol drugi pogodbenici odpove s pisnim obvestilom.

Ta protokol preneha veljati šest mesecev od dneva prejetja takšnega uradnega obvestila.

Prenehanje veljavnosti Protokola po odpovedi katere koli pogodbenice ne vpliva na preglede in kontrole, ki se po potrebi izvedejo v skladu z določbami iz členov 5 in 6.

Člen 8

Najpozneje po treh letih od dneva začetka veljavnosti tega protokola, nato pa vsaka tri leta, lahko obe pogodbenici pregledata izvajanje tega protokola na podlagi dejanskega sodelovanja Armenije v programih Unije.

Člen 9

Ta protokol na eni strani velja na ozemljih, na katerih se uporablja Pogodba o delovanju Evropske unije, ter v skladu s pogoji, določenimi v navedeni pogodbi, na drugi strani pa na ozemlju Armenije.

Člen 10

Ta protokol začne veljati prvi dan meseca po dnevu, ko se pogodbenici po diplomatski poti medsebojno uradno obvestita o zaključku svojih postopkov, potrebnih za začetek njegove veljavnosti.

Člen 11

Ta protokol je sestavni del Sporazuma.

Člen 12

Ta protokol je sestavljen v dveh izvodih v angleškem, bolgarskem, češkem, danskem, estonskem, finskem, francoskem, grškem, irskem, italijanskem, latvijskem, litovskem, madžarskem, malteškem, nemškem, nizozemskem, poljskem, portugalskem, romunskem, slovaškem, slovenskem, španskem, švedskem in armenskem jeziku, pri čemer so vsa besedila enako verodostojna.

V Bruslju,

Za Evropsko unijo      Za Republiko Armenijo

[1]               COM(2006) 724 final z dne 4. decembra 2006.

[2]               Sklepi Sveta za splošne zadeve in zunanje odnose (GAERC) z dne 5. marca 2007.

[3]               Sklep Sveta (omejeno) o pooblastilu Komisije za pogajanja za protokole […], dokument 10412/07.

[4]               Sklepi predsedstva – Bruselj, 21. in 22. junij 2007, dokument 11177/07.

[5]               Poročilo predsedstva o napredku o „krepitvi evropske sosedske politike“, dokument 10874/07.

[6]               Sklepi o krepitvi evropske sosedske politike, ki jih je sprejel Svet (za splošne zadeve in zunanje odnose) 18. junija 2007, dokument 11016/07.

[7]               COM(2011) 303 final z dne 25. maja 2011.

[8]               UL L 129, 17.5.2008, str . 39.

[9]               UL L 273, 19.10.2010, str . 1.

[10]             UL L 14, 19.1.2011, str. 5, UL L 131, 18.5.2011, str. 1, začetek veljavnosti 1.5.2011.

[11]             UL L 18, 21.1.2011, str. 1-5, UL L 133, 20.5.2011, str. 1.

[12]             Protokol je bil objavljen v [...] skupaj s sklepom o podpisu.

[13]             Datum začetka veljavnosti Protokola bo generalni sekretariat Sveta objavil v Uradnem listu Evropske Unije.

Top