Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0447

Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 812/2004 o podrobnih pravilih v zvezi naključnimi ulovi kitov in delfinov pri ribolovu in o spremembi Uredbe (ES) št. 88/98

/* COM/2012/0447 final - 2012/0216 (COD) */

52012PC0447

Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 812/2004 o podrobnih pravilih v zvezi naključnimi ulovi kitov in delfinov pri ribolovu in o spremembi Uredbe (ES) št. 88/98 /* COM/2012/0447 final - 2012/0216 (COD) */


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.           OZADJE PREDLOGA

Pogodba o delovanju Evropske unije (PDEU) ločuje med pooblastili, podeljenimi Komisiji za sprejemanje nezakonodajnih aktov, ki se splošno uporabljajo in dopolnjujejo ali spreminjajo nekatere nebistvene elemente zakonodajnega akta, kot je določeno v členu 290(1) PDEU (delegirani akti), in pooblastili, podeljenimi Komisiji za sprejemanje enotnih pogojev za izvajanje pravno zavezujočih aktov Unije, kot je določeno v členu 291(2) PDEU (izvedbeni akti).

Komisija je v zvezi s sprejetjem Uredbe (EU) št. 182/2011 podala naslednjo izjavo:

„Komisija bo nadaljevala pregled vseh veljavnih zakonodajnih aktov, ki pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe niso bili prilagojeni regulativnemu postopku s pregledom, da bi ocenila, ali je treba te instrumente prilagoditi ureditvi delegiranih aktov, uvedenih s členom 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije. Komisija bo čim prej pripravila ustrezne predloge, najpozneje pa do datumov, navedenih v okvirnem časovnem razporedu, priloženem k tej izjavi.“[1]

V okviru prilagajanja Uredbe (ES) št. 812/2004 novim predpisom PDEU so bila pooblastila, ki jih ima zdaj Komisija na podlagi navedene uredbe, prerazvrščena v ukrepe delegirane narave in ukrepe izvedbene narave.

Komisija bi morala biti zato pooblaščena za sprejemanje delegiranih aktov, da bi pogoje in tehnične specifikacije lahko prilagodila za uporabo akustičnih odvračalnih naprav. Poleg tega bi morala biti Komisija pooblaščena za sprejemanje izvedbenih aktov v zvezi s postopkom in obliko obveznosti držav članic glede poročanja.

2.           REZULTATI POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Posvetovanje z zainteresiranimi stranmi in ocena učinka nista bila potrebna.

3.           PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

· Povzetek predlaganih ukrepov

Opredelitev pooblastil, podeljenih Komisiji z Uredbo Sveta (ES) št. 812/2004, in njihova klasifikacija v prenesena in izvedbena pooblastila.

· Pravna podlaga

Člen 43(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije.

· Načelo subsidiarnosti

Predlog je v izključni pristojnosti Evropske unije.

· Načelo sorazmernosti

Predlog spreminja ukrepe, ki že obstajajo v Uredbi Sveta (ES) št. 182/2004, zato ni vprašanj v zvezi z načelom sorazmernosti.

· Izbira instrumentov

Predlagani instrument: uredba Evropskega parlamenta in Sveta.

Druga sredstva ne bi ustrezala iz naslednjega razloga: uredbo je treba spremeniti z uredbo.

4.           PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ta ukrep ne vključuje dodatnih izdatkov za Unijo.

2012/0216 (COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 812/2004 o podrobnih pravilih v zvezi naključnimi ulovi kitov in delfinov pri ribolovu in o spremembi Uredbe (ES) št. 88/98

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije, zlasti člena 43(2) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora po predložitvi osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)       Uredba Sveta (ES) št. 812/2004[2] Komisiji podeljuje pooblastila za izvajanje nekaterih določb navedene uredbe.

(2)       Zaradi začetka veljavnosti Lizbonske pogodbe je treba pooblastila, ki so bila Komisiji podeljena za izvajanje Uredbe (ES) št. 812/2004, uskladiti s členoma 290 in 291 Pogodbe o delovanju Evropske unije.

(3)       Za uporabo nekaterih določb Uredbe (ES) št. 812/2004 bi bilo treba Komisiji podeliti pooblastilo za sprejemanje aktov v skladu s členom 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s tehničnimi specifikacijami in pogoji uporabe akustičnih odvračalnih naprav.

(4)       Zlasti je pomembno, da Komisija med pripravami za sprejetje delegiranih aktov opravi ustrezna posvetovanja, tudi s strokovnjaki.

(5)       Komisija bi morala pri pripravi in oblikovanju delegiranih aktov zagotoviti, da so ustrezni dokumenti predloženi Evropskemu parlamentu in Svetu hkrati, pravočasno in na ustrezen način.

(6)       Da bi zagotovili enotne pogoje za izvajanje določb Uredbe (ES) št. 812/2004 v zvezi s pravili o postopku in obliki obveznosti držav članic glede poročanja, bi bilo treba Komisiji podeliti izvedbena pooblastila. Ta pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije[3].

(7)       Uredbo (ES) št. 812/2004 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (ES) št. 812/2004 se spremeni:

(1) Člen 3(1) se nadomesti z naslednjim:

„1. Akustične odvračalne naprave, ki se uporabljajo pri izvajanju člena 2(1), izpolnjujejo tehnične specifikacije in pogoje uporabe. Ti pogoji in specifikacije so opredeljeni v Prilogi II. Komisija je pooblaščena, da Prilogo II spreminja z delegiranimi akti, sprejetimi v skladu s členom 8a, da bi navedeno prilogo prilagodila tehničnemu in znanstvenemu napredku.“

(2) Člen 8 se nadomesti z naslednjim:

„Člen 8 Izvajanje

Podrobna pravila o postopku in obliki poročanja, določena v členu 6, se lahko določijo z izvedbenimi akti, sprejetimi v skladu a postopkom preverjanja iz člena 8b(2).“

(3) Vstavita se naslednja člena 8a in 8b:

„Člen 8a Izvajanje pooblastila

1.           Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov se Komisiji podeli pod pogoji, določenimi v tem členu.

2.           Pooblastilo iz člena 3(1) se podeli za nedoločen čas.

3.           Pooblastilo iz člena 3(1) lahko Evropski parlament ali Svet kadar koli prekličeta. S sklepom o preklicu pooblastilo iz navedenega sklepa preneha. Sklep začne veljati dan po objavi sklepa v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši datum, ki je v njem naveden. Ne vpliva na veljavnost že veljavnih delegiranih aktov.

4.           Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o tem hkrati uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

5.           Delegirani akt, sprejet v skladu s členom 3(1), začne veljati le, če niti Evropski parlament niti Svet ne ugovarjata delegiranemu aktu v dveh mesecih od uradnega obvestila Evropskemu parlamentu in Svetu o tem aktu ali če sta tako Evropski parlament kot Svet pred iztekom tega roka Komisijo obvestila, da mu ne bosta ugovarjala. Ta rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.

Člen 8b Postopek v odboru

1.           Komisiji pomaga Odbor za ribištvo in ribogojstvo, ustanovljen s členom 30 Uredbe (ES) št. 2371/2002. Navedeni odbor je odbor v smislu Uredbe (EU) št. 182/2011.

2.           Pri sklicevanju na ta odstavek se uporablja člen 5 Uredbe (EU) št. 182/2011.“

Člen 2

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

Za Evropski parlament                                  Za Svet

Predsednik                                                     Predsednik

[1]               UL L 55, 28.2.2011, str. 19.

[2]               UL L 150, 30.4.2004, str. 12.

[3]               UL L 55, 28.2.2011, str. 13.

Top