EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0599

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU 30. letno poročilo Komisije Evropskemu parlamentu o protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih dejavnostih EU (2011)

/* COM/2012/0599 final */

52012DC0599

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU 30. letno poročilo Komisije Evropskemu parlamentu o protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih dejavnostih EU (2011) /* COM/2012/0599 final */


Uvod

To poročilo za leto 2011 se predloži Evropskemu parlamentu na podlagi njegove resolucije z dne 16. decembra 1981 o protidampinških ukrepih Evropske unije in poročila njegovega odbora za industrijo, zunanjo trgovino, raziskave in energetiko.

Poročilo povzema najpomembnejše dogodke v letu 2011 in ga tako kot prejšnja leta dopolnjujejo podrobnejši delovni dokumenti služb Komisije ter podrobne priloge. Poročilo ima enako osnovno strukturo kot delovni dokument in za lažji dostop do izčrpnejših informacij so naslovi poglavij v obeh dokumentih enaki.

To poročilo in celotni delovni dokument sta dostopna tudi javnosti, in sicer na: http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm.

1.           Pregled zakonodaje

Protidampinške, protisubvencijske in zaščitne preiskave se izvajajo na podlagi osnovnih uredb Sveta. Pregled obstoječe zakonodaje je vključen v delovni dokument. Osnovni protidampinški in protisubvencijski besedili se v nadaljnjem besedilu imenujeta „osnovni uredbi“.

2.           Osnovni pojmi

Poglavje 2 delovnega dokumenta zajema pregled terminologije in postopkov, ki se uporabljajo v preiskavah ITZ.

3.           Posodobitev ITZ

Da se raziščejo možnosti izboljšanja sedanjega sistema instrumentov trgovinske zaščite (ITZ), je Komisija oktobra 2011 začela pobudo za posodobitev instrumentov trgovinske zaščite. Gospodarsko okolje se je v zadnjem desetletju bistveno spremenilo, pravila instrumentov trgovinske zaščite Evropske unije pa so ostala pretežno nespremenjena od zadnje zakonodajne spremembe osnovnih uredb v letu 2004. V tem okviru in ob upoštevanju težkega gospodarskega okolja, s katerim se podjetja trenutno soočajo, se je Komisija odločila, da preuči močne in šibke točke sedanjih pravil v zvezi z instrumenti trgovinske zaščite z namenom njihove prilagoditve in izboljšanja na uravnotežen način v korist vseh zadevnih zainteresiranih strani.

Za preučitev možnih področij izboljšanja je Komisija spomladi 2012 začela javno posvetovanje. Pri pripravi javnega posvetovanja je Komisija upoštevala ne le rezultate ocenjevalne študije instrumentov trgovinske zaščite EU (glej spodaj), temveč tudi informacije iz več razgovorov s strokovnjaki. Posodobitev je v teku in noben predlog Komisije ne bo sprejet pred novembrom/decembrom 2012.

V letu 2011 je neodvisni svetovalec nadaljeval delo na ocenjevalni študiji instrumentov trgovinske zaščite Evropske unije. Končno poročilo je bilo objavljeno na začetku leta 2012. Cilj je bil pomagati Komisiji pri načrtovanju ali izboljšavi njene politike in spremljati njeno učinkovitost. Poleg tega naj bi ta državljanom pomagala pri uveljavljanju njihove pravice do pregleda, dajanja pripomb ter vplivanja na politike in dejavnosti, ki jih v njihovem imenu izvaja Komisija.

4.           Status tržnega gospodarstva za celotno državo (STG)

Za namene protidampinških preiskav se lahko državi kot celoti podeli status tržnega gospodarstva, če izpolnjuje pet meril, ki so podrobno opredeljena v delovnem dokumentu, priloženem temu poročilu.

Leta 2011 se je nadaljevalo ocenjevanje štirih od šestih zahtevkov za pridobitev statusa tržnega gospodarstva za celotno državo (STG), ki so jih vložili Kitajska, Vietnam, Armenija, Kazahstan, Mongolija in Belorusija. Vse države, razen Belorusije in Armenije, so svoje zahtevke vse leto dopolnjevale z dodatnimi informacijami, pregledovanje teh zahtevkov pa je v različnih fazah. Že leta 2010 so bila posvetovanja z organi Republike Belorusije prekinjena zaradi političnih razmer v državi. Junija 2010 so bila Armeniji poslana dodatna vprašanja v zvezi z napredkom, doseženim na poti k STG. Vendar do konca leta 2011 Armenija Komisiji ni poslala novih informacij. Druge štiri države kandidatke so nadaljevale s postopkom za priznanje STG in so pri izpolnjevanju petih meril za STG različno napredovale.

Delo se je nadaljevalo na zahtevku Kitajske za STG, vključno s srečanjem 11. tematske delovne skupine za STG v Bruslju novembra 2011. Na srečanju delovne skupine sta stranki obravnavali napredek Kitajske na področju pravic intelektualne lastnine in protimonopolne zakonodaje. V letu 2011 je bila dokončana študija o računovodskih praksah v Ljudski republiki Kitajski. Žal so bili izsledki študije le delni in niso zadostovali za utemeljene sklepne ugotovitve o napredku Kitajske na tem področju.

Delovna skupina za STG EU-Vietnam se je sestala v Bruslju decembra 2011. Vietnamski organi so odgovorili na vprašanja Komisije o neizpolnjenih štirih merilih. Dogovorjeno je bilo, da bo Vietnam predložil dodatne informacije o vprašanjih, ki so bila načeta med srečanjem. Do konca leta 2011 ni Vietnam Komisiji poslal nobenih dodatnih informacij.

Kar zadeva Kazahstan, je bila februarja 2011 kazahstanskim organom poslana verbalna nota, v kateri so bile opredeljene glavne težave glede petih meril STG. V letu 2010 bilo dogovorjeno, da se skupaj s Kazahstanom razvije načrt za naslednje korake, ki jih je treba sprejeti za STG, vendar v letu 2011 v zvezi s tem ni bilo nobenega napredka.

Srečanje delovne skupine z mongolskimi organi je potekalo v Ulan Batorju septembra 2011. Informacije o napredku Mongolije glede meril STG so bile izmenjane in o njih se je razpravljalo.

5.           Informiranje in komunikacija/dvostranski stiki

5.1.        Mala in srednja podjetja (MSP)

Komisija je leta 2011 objavila „Dokument o ukrepih za odpravo težav MSP, vključenih v instrumente trgovinske zaščite“. Dokument vsebuje številne konkretne ukrepe, ki bi se lahko zlahka izvajali za boljšo pomoč MSP na vseh področjih trgovinske zaščite in na podlagi katerih je bila dosežena določena stopnja enotnosti z državami članicami. O tem dokumentu, ki je temeljil na rezultatih študije, ki jo je opravil neodvisni izvajalec, se je razpravljalo z državami članicami, ki so ga leta 2011 odobrile. Cilj študije je bil opredeliti potrebe MSP v 27 državah članicah EU pri vložitvi pritožbe ali sodelovanju v preiskavah trgovinske zaščite kot uvozniki ali uporabniki ali kot izvozniki v preiskavah, ki jih sprožijo tretje države, glede na pomembno vlogo, ki jo imajo MSP v gospodarstvu EU, ter težave, s katerimi se soočajo pri sodelovanju v preiskavah o trgovinski zaščiti.

Ob upoštevanju zapletenosti postopkov ITZ zlasti za MSP je bila ustanovljena služba za pomoč MSP pri trgovinski zaščiti, in sicer zaradi njihove majhnosti in razdrobljenosti. Služba je pristojna za obravnavanje splošnih in posebnih vprašanj ter težav v zvezi z ITZ, s katerimi se spoprijemajo MSP. Del spletne strani ITZ je namenjen MSP in vsebuje povezavo do službe za pomoč MSP pri trgovinski zaščiti.

Leta 2011 so bili na te kontaktne točke naslovljeni številni zahtevki za informacije, ki so bili takoj obravnavani. Zahtevki so zadevali postopke in vsebino ITZ.

5.2.        Dvostranski stiki/informiranje – industrija in tretje države

Razlaga zakonodaje in izvajanje dejavnosti trgovinske zaščite EU je pomemben del dela služb za ITZ.

Leta 2011 je bil organiziran seminar o trgovinski zaščiti za uradnike iz tretjih držav. Leta 2011 so bili tudi vzpostavljeni številni dvostranski stiki, pri čemer se je s številnimi tretjimi državami, vključno s Kitajsko, Korejo, Turčijo in Avstralijo, razpravljalo o različnih temah v zvezi s trgovinsko zaščito.

Leta 2011 so se odvila tudi številna srečanja s ključnimi interesnimi združenji in družbami, med drugim z Business Europe in Eurocommerce.

6.           Pooblaščenec za zaslišanje

Leto 2011 je bilo peto leto dejavnosti pooblaščenca za zaslišanje GD za trgovino, ki je nastopil funkcijo aprila 2007. Pooblaščenec za zaslišanje deluje neodvisno. Kljub tej neodvisnosti spada zdaj, za upravne namene, pod komisarko za trgovino. Leta 2011 je bil za upravne namene razporejen h generalnemu direktorju GD za trgovino. Uradni mandat pooblaščenca za zaslišanje je bil objavljen na začetku leta 2012[1].

Njegova glavna naloga je zagotavljanje učinkovitega izvrševanja pravic obrambe v trgovinskih postopkih pred Evropsko komisijo. Pravice do obrambe ne vključujejo samo pravice do zaslišanja in vpogleda v spis, temveč zajemajo več pravic iz Listine EU o temeljnih pravicah, in sicer: pravico vsake osebe (i) „da se izjasni pred sprejetjem kakršnega koli posamičnega ukrepa, ki jo prizadene“, (ii) „da se njene zadeve obravnavajo nepristransko, pravično in v razumnem roku“ in (iii) „do vpogleda v svoj spis ob spoštovanju legitimnih interesov zaupnosti ter poklicne in poslovne tajnosti“. Pooblaščenec za zaslišanje po potrebi tudi svetuje generalnemu direktorju GD za trgovino v zvezi z ustreznostjo postopka in različnimi vprašanji, ki se pojavijo v trgovinskih postopkih.

Zahtevki za posredovanje pooblaščenca za zaslišanje so v porastu vse od ustanovitve funkcije leta 2007. Leta 2011 je pooblaščenec za zaslišanje 81-krat posredoval v 35 primerih trgovinske zaščite in imel 26 zaslišanj, od katerih so bila štiri skupna zaslišanja strank s podobnimi interesi. Njegovo posredovanje so zahtevali proizvajalci izvozniki v tretjih državah, industrija Unije, uporabniki in uvozniki ter vlade tretjih držav. Pooblaščenec za zaslišanje je posredoval v zvezi s vprašanji, ki zajemajo vse faze preiskave, in pripravil številna priporočila za službe Komisije, ki so bila večinoma upoštevana. Glavni cilj priporočil pooblaščenca za zaslišanje je okrepiti pravice zainteresiranih strani do obrambe.

Glavna vprašanja, ki jih je pooblaščenec za zaslišanje obravnaval v letu 2011, se lahko razvrstijo v tri kategorije: (i) vsebina in kakovost razkritja, (ii) dostop do dokumentacije in kakovost nezaupne dokumentacije ter (iii) nesoglasje z določitvami, ugotovitvami in sklepi.

7.           Pregled protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih preiskav ter ukrepov

7.1.        Splošno

Konec leta 2011 je bilo v EU veljavnih 117 protidampinških (glej Prilogo O) in deset protisubvencijskih ukrepov (glej Prilogo P).

Leta 2011 so bili protidampinški in protisubvencijski ukrepi uvedeni za 0,25 % celotnega uvoza v EU.

Podrobnosti v zvezi s tem so navedene v delovnem dokumentu, priloženem temu poročilu. Sklici na priloge delovnega dokumenta so navedeni ob naslovih.

7.2.        Nove preiskave (glej priloge A do E in Prilogo N)

Leta 2011 je bilo uvedenih 21 preiskav[2]. Začasne dajatve so bile uvedene v desetih postopkih, dokončne dajatve pa so bile uvedene v 13 primerih. 11 preiskav se je zaključilo brez uvedbe ukrepov. 21 ukrepov je po preteku petih let samodejno prenehalo veljati.

7.3.        Preiskave v zvezi s pregledom

Preiskave v zvezi s pregledom še vedno pomenijo velik del dejavnosti služb za ITZ. V obdobju 2007–2011 so predstavljale 63 % vseh uvedenih preiskav. Preglednica 2 v delovnem dokumentu vsebuje statistične informacije za obdobje 2007–2011.

7.3.1.     Pregledi zaradi izteka ukrepov (glej Prilogo F)

Člen 11(2) in člen 18 osnovnih uredb določata, da ukrepi po petih letih prenehajo veljati, razen če pregled zaradi izteka veljavnosti pokaže, da jih je treba ohraniti v prvotni obliki.

Leta 2011 je bilo začetih osem preiskav v zvezi s pregledom zaradi izteka ukrepov. Pri osmih preiskavah je bilo sklenjeno, da je treba veljavnost dajatev podaljšati za pet let. Štirje pregledi so bili zaključeni z iztekom ukrepov.

7.3.2.     Vmesni pregledi (glej Prilogo G)

Člen 11(3) in člen 19 osnovnih uredb določata pregled ukrepov med njihovo veljavnostjo. Pregledi se lahko omejijo na damping/subvencioniranje ali analizo škode.

Leta 2011 se je začelo izvajati skupno devet vmesnih pregledov. Sedem vmesnih pregledov je bilo zaključenih s potrditvijo ali spremembo dajatve. Pet vmesnih pregledov je bilo zaključenih z iztekom ukrepov.

7.3.3.     „Drugi“ vmesni pregledi (glej Prilogo H)

Leta 2011 sta bila uvedena še dva „druga“ pregleda, ki ne spadata v področje uporabe člena 11(3) ali členom 19 osnovnih uredb.

7.3.4.     Pregledi zaradi novega izvoznika (glej Prilogo I)

Člen 11(4) in člen 20 osnovnih uredb določata pregled za „nove izvoznike“ in „pospešeni“ pregled za uvedbo individualne stopnje dampinga ali individualne stopnje izravnalne dajatve za nove izvoznike s sedežem v zadevni državi izvoznici, ki zadevnega izdelka v obdobju preiskave niso izvažali. Ti izvozniki morajo dokazati, da so resnično novi izvozniki in da so začeli v EU izvažati po obdobju preiskave. Tako se lahko zanje izračuna individualna dajatev, ki je običajno nižja od dajatve za celotno državo.

Leta 2011 sta se začela dva pregleda zaradi novih izvoznikov.

7.3.5.     Absorpcijske preiskave (glej Prilogo J)

Če so na voljo zadostne informacije o tem, da so se po prvotni preiskavi in pred uvedbo ukrepov ali po njej izvozne cene znižale ali da se cene pri nadaljnji prodaji ali nadaljnje prodajne cene uvoženega izdelka v EU niso dovolj spremenile ali sploh ne, se lahko uvede pregled za „ugotovitev absorpcije dajatve“, da se preuči, ali so ukrepi vplivali na navedene cene. Za upoštevanje take nižje izvozne cene se lahko stopnje dampinga na novo izračunajo, dajatev pa poveča. Možnost pregleda za „ugotavljanje absorpcije dajatve“ določata člen 12 in člen 19(3) osnovnih uredb.

Leta 2011 se ni začel in zaključil noben pregled za ugotavljanje absorpcije dajatve.

7.3.6.     Preiskave o izogibanju (glej Prilogo K)

Člena 13 in 23 osnovnih uredb predvidevata možnost ponovne preiskave, če obstajajo dokazi o izogibanju ukrepom.

Leta 2011 so bile uvedene tri takšne preiskave. Štiri preiskave proti izogibanju so bile zaključene z razširitvijo ukrepov, dve pa brez razširitve ukrepov.

7.4.        Zaščitne preiskave (glej Prilogo L)

Leta 2011 se ni začela nobena zaščitna preiskava. Ena zaščitna preiskava, ki se je začela v letu 2010, je bila zaključena brez uvedbe ukrepov.

8.           Izvajanje protidampinških/protisubvencijskih ukrepov

8.1.        Spremljanje ukrepov

Spremljanje veljavnih ukrepov je zajemalo štiri glavna področja: (1) preprečevanje goljufije; (2) nadzorovanje trgovinskih tokov in razvoja trga; (3) izboljšanje učinkovitosti s primernimi instrumenti in (4) odgovor na nepravilno ravnanje. Te dejavnosti so službam za IZT omogočile, da so v sodelovanju z državami članicami dejavno zagotavljale ustrezno izvajanje ukrepov trgovinske zaščite v Evropski uniji.

8.2.        Spremljanje zavez (glej prilogi M in Q)

Spremljanje zavez je del izvedbenega postopka, saj so zaveze oblika protidampinških ali protisubvencijskih ukrepov. Komisija jih sprejme, če je prepričana, da lahko učinkovito odpravijo škodljive učinke dampinga ali subvencioniranja.

V začetku leta 2011 je bilo veljavnih 22 zavez. Leta 2011 je prišlo do naslednjih sprememb: zaveze petih družb so nehale veljati zaradi izteka/razveljavitve ukrepov in sprejeta je bila zaveza ene družbe. To pomeni, da je bilo konec leta 2011 vseh veljavnih zavez 18.

9.           Vračila (glej prilogo U)

Člena 11(8) in 21(1) osnovnih uredb uvoznikom omogočata, da zahtevajo povračilo ustreznih pobranih dajatev, če dokažejo, da je bila stopnja dampinga/subvencioniranja odpravljena ali zmanjšana na stopnjo, ki je nižja od stopnje veljavne dajatve.

Leta 2011 je bilo vloženih 26 novih zahtevkov za vračilo. Konec leta 2011 je bilo v teku 12 preiskav, ki so zadevale 18 zahtevkov. Leta 2011 je bilo sprejetih 24 sklepov Komisije: v 12 sklepih je bilo odobreno delno vračilo, v 12 pa je bil zahtevek za vračilo zavrnjen. Sedem zahtevkov je bilo umaknjenih.

10.         Sodna presoja: sodbe Sodišča evropske unije/Splošnega sodišča

Leta 2011 sta Sodišče Evropske unije in Splošno sodišče razsodili v skupaj 9 postopkih s področja protidampinških oziroma protisubvencijskih ukrepov. Povzetek nekaterih sodb je na voljo v delovnem dokumentu.

Leta 2011 je bilo vloženih 16 novih zadev, 12 pri Splošnem sodišču in 4 pri Sodišču Evropske unije.

Seznam protidampinških/protisubvencijskih zadev pred Splošnim sodiščem in Sodiščem Evropske unije, ki konec leta 2011 še niso bile rešene, je na voljo v Prilogi S k delovnemu dokumentu.

11.         Dejavnosti v okviru Svetovne trgovinske organizacije (STO)

11.1.      Reševanje sporov na področju protidampinških, protisubvencijskih in zaščitnih ukrepov

STO določa strog postopek za reševanje sporov med članicami STO glede izvajanja sporazumov STO.

Julija 2011 je prizivni organ STO izdal poročilo o reševanju spora, ki ga je Kitajska sprožila proti EU glede protidampinških ukrepov na uvoz nekaterih pritrdilnih elementov iz železa ali jekla s poreklom iz Kitajske. To je bil prvi spor v okviru STO, ki ga je Kitajska sprožila proti EU, odkar je leta 2001 pristopila k STO. Odbor je svoje poročilo razposlal članom STO decembra 2010, marca 2011 pa se je EU zoper nekatere vidike poročila odbora pritožila. Pritožbeni organ je svoje poročilo izdal julija 2011, organ za reševanje sporov pa je na svoji seji 28. julija 2011 poročilo sprejel. Odbor in pritožbeni organ sta sicer večino kitajskih trditev v zvezi z uredbo o pritrdilnih elementih zavrnila, vendar se je za nekatere vidike navedene uredbe štelo, da so v nasprotju s pravom STO. Odbor in prizivni organ sta prav tako ugotovila, da člen 9(5) osnovne uredbe ni v skladu z obveznostmi Evropske unije na podlagi protidampinškega sporazuma STO. Evropska unija je septembra 2011 organ za reševanje sporov STO obvestila, da namerava v tem sporu izvajati priporočila in odločbe organa za reševanje sporov ob upoštevanju svojih obveznosti v okviru STO. Komisija je februarja 2012 Evropskemu parlamentu in Svetu predlagala spremembo osnovne protidampinške uredbe, da se upošteva odločba organa za reševanje sporov[3].

Oktobra 2011 je bilo objavljeno poročilo odbora STO o sporu v zvezi s protidampinškimi ukrepi za nekatero usnjeno obutev iz Kitajske. Odbor je bil ustanovljen maja 2010. Odbor je sklenil, da je v večini raziskanih primerov EU ukrepala v skladu s pravili Svetovne trgovinske organizacije. Odbor je potrdil ugotovitve iz spora o pritrdilnih elementih, kar zadeva člen 9(5) osnovne uredbe. Ker so se uredbe, s katerimi so bili uvedeni ukrepi v zvezi z uvozom obutve, marca 2011 iztekle , je odbor ugotovil, da ni podlage za priporočilo, naj se „ukrep[i], [ki so se iztekli], uskladi[jo]“ v skladu s členom 19.1 Dogovora o reševanju sporov . Vendar je odbor priporočil, naj Evropska unija člen 9(5) osnovne uredbe uskladi s svojimi obveznostmi na podlagi sporazumov STO.

11.2.      Druge dejavnosti STO

Leta 2011 je predsednik pogajalske skupine za razvojno agendo iz Dohe (DDA) o pravilih začel proces neformalnih večstranskih posvetovanj o različnih vprašanjih, pri katerih se je zdelo nujno zmanjšati razlike, ki so še obstajale med članicami. Na podlagi posvetovanj je nastalo novo besedilo o protidampinških ukrepih, ki osvetljuje konvergenčne in nerešena problematična vprašanja, napredek, ki je bil dosežen pri pogajanjih o subvencijah in subvencioniranju ribištva, pa je bil obravnavan v poročilu (dokument STO TN/RL/W/254 z dne 21. aprila 2011). Medtem ko ta dokumenta natančno odražata stanje pogajanj na navedenih področjih, pa v zvezi s tem v letu 2011 ni bilo napredka, delno zaradi splošne dinamike pogajanj o razvojni agendi iz Dohe. Po odstopu predsednika Dennisa Francisa je bilo med člani doseženo soglasje, da se za vodjo pogajalske skupine o pravilih imenuje veleposlanika Wayna McCooka (Jamajka). Njegovo imenovanje je bila potrjeno na uradnem sestanku februarja 2012. Nato se je tehnična skupina, podskupina pogajalske skupine, sestala dvakrat (februarja in aprila 2012).

Hkrati so službe Komisije še naprej sodelovale pri rednem delu odborov za protidampinške, subvencijske in izravnalne ter zaščitne ukrepe. Odbori so se sestali dvakrat na rednih sejah, da bi pregledali obvestila in razpravljali o posebno pomembnih vprašanjih.

Sklep

Leta 2011 se je v primerjavi s predhodnim letom povečalo število novih začetih primerov in uvedenih dokončnih ukrepov. Število zaključenih preiskav brez uvedbe ukrepov se je tudi nekoliko povečalo, število uvedenih začasnih ukrepov v predhodnem letu pa se je zmanjšalo skoraj za četrtino. Pregledi so še vedno predstavljali pomemben del dela služb, čeprav se je število začetih pregledov zmanjšalo za skoraj šestino v primerjavi z letom 2010. Število končanih pregledov se je v primerjavi s podatki iz leta 2010 znatno povečalo.

Končno je treba opozoriti, da so bili ukrepi trgovinske zaščite leta 2011 uvedeni samo za 0,25 % celotnega uvoza, kar odraža zmeren, na pravilih temelječ pristop, ki ga je Evropska unija uporabila pri izvajanju teh instrumentov.

[1]               UL L 107, 19.4.2012, str. 5.

[2]               Preglednica 1 v delovnemu dokumentu vsebuje statistične podatke o novih preiskavah za obdobje 2007–2011, ki so bile izvedene v skladu z določbami členov 5 in 10 osnovnih uredb.

[3]               COM(2012) 41 final.

Top