EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0487

Predlog SKLEP SVETA o stališču Evropske unije na sestanku Ministrskega sveta Energetske skupnosti (Kišinjov, 6. oktobra 2011)

/* COM/2011/0487 konč. - 2011/0214 (NLE) */

52011PC0487

/* COM/2011/0487 konč. - 2011/0214 (NLE) */ Predlog SKLEP SVETA o stališču Evropske unije na sestanku Ministrskega sveta Energetske skupnosti (Kišinjov, 6. oktobra 2011)


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1. OZADJE PREDLOGA

Ministrski svet Energetske skupnosti se bo 6. oktobra 2011 sestal v Kišinjovu (Republika Moldavija).

Na podlagi člena 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije in v skladu z določbami Sklepa Sveta 2006/500/ES z dne 29. maja 2006 o sklenitvi Pogodbe o Energetski skupnosti s strani Evropske skupnosti je treba določiti stališče Evropske unije glede sklepov, ki so na dnevnem redu tega sestanka.

V skladu s členom 6 Sklepa 2006/500/ES mora stališče Evropske unije izraziti predstavnik Evropske komisije v Ministrskem svetu.

Ta predlog Sklepa Sveta se nanaša na vse točke dnevnega reda, o katerih naj bi odločal Ministrski svet.

2. PRORAČUNSKE ZADEVE

2.1 Odobritev finančnega upravljanja za leto 2010

Evropska unija mora odobriti finančno razrešnico direktorja za leto 2010 na podlagi revizijskega poročila z dne 31. decembra 2010, poročila proračunskega odbora o reviziji za leto 2010 in poročila direktorja o izvrševanju proračuna.

2.1.2. Odobritev proračuna in finančnih prispevkov za obdobje 2012–2013

Evropska unija mora odobriti proračun za obdobje 2012–2013, za kar mora proračunski organ odobriti ustrezna proračunska sredstva za obe leti. Ta proračun je v skladu s predlogom Komisije, sprejetim s sklepom Komisije z dne 20. junija 2011.

Skupni proračun ne sme preseči 3 230 000 EUR za leto 2012 in 3 342 200 EUR za leto 2013. Navedena zneska pomenita zmanjšanje (–4 % oziroma –1 %) v primerjavi s proračunom, odobrenim za leto 2011, in temeljita na spoznanjih, pridobljenih pri dejanski uporabi prejšnjega proračuna.

Evropska unija se mora strinjati s povišanjem števila zaposlenih v Energetski skupnosti za dva uslužbenca v letu 2012 (upravnega in finančnega pomočnika ter strokovnjaka za okoljsko politiko EU in podnebne spremembe) in enega v letu 2013.

Strinjati se mora tudi s spremembami Priloge IV k Pogodbi o Energetski skupnosti, v kateri so navedeni proračunski prispevki Evropske unije in posameznih pogodbenic. S pristopom Moldavije in Ukrajine k energetski skupnosti se bodo vsi prispevki spremenili, s čimer bi se moral zmanjšati skupni prispevek Evropske unije.

2.2. NOVOSTI V ZAKONODAJI

2.2.1. Izvajanje „tretjega paketa“ (notranji trg za električno energijo in plin)

Evropska unija mora odobriti sklep ministrskega sklepa o izvajanju Direktive 2009/72/ES, Direktive 2009/73/ES, Uredbe (ES) št. 714/2009 in Uredbe (ES) št. 715/2009 s strani Energetske skupnosti.

Prilagoditve iz sklepa Ministrskega sveta v skladu s členom 24 Pogodbe o Energetski skupnosti so v skladu s prilagoditvami, ki jih je Komisija predlagala v sklepu z dne 6. maja 2011 (C(2011) 3013 konč.).

EU mora v skladu s pogajalskim mandatom iz sklepa Sveta z dne 28. junija 2011 odobriti tudi spremembe Pogodbe o Energetski skupnosti. Spremembe pogodbe niso bistven del sklepa o tretjem paketu in zato se lahko o njih odloča pozneje.

2.2.2. Sprejetje delegiranih aktov o energetski učinkovitosti („označevanje“)

Sklepi Ministrskega sveta o sprejetju osnovne zakonodaje EU o energetski učinkovitosti (Sklep Ministrskega sveta 2009/05-MC-EnC z dne 18. decembra 2009, kakor je bil spremenjen s Sklepom 2010/02-MC-EnC septembra 2010) vsebujejo dinamično klavzulo, v skladu s katero bo Energetska skupnost izvajala delegirane akte, ki jih Komisija sprejme na podlagi Direktive 2010/30/EU[1].

Ta dinamičen postopek za sprejemanje delegiranih uredb o energetski učinkovitosti pomeni, da morajo biti zadevni akti, potem ko jih Evropska komisija sprejme in pošlje obvestilo o tem, na dnevnem redu naslednjega sestanka Ministrskega sveta. Na tem sestanku lahko Ministrski svet pogodbenicam Energetske skupnosti ugovarja glede uporabe delegiranih aktov. Če Ministrski svet na tem sestanku delegiranemu aktu ne ugovarja, postane akt zavezujoč za pogodbenice, pri čemer so možne prilagoditve akta.

Evropska unija mora odobriti sprejetje delegiranih uredb o energijskem označevanju gospodinjskih pomivalnih strojev, pralnih strojev, hladilnih aparatov, televizijskih sprejemnikov in gospodinjskih hladilnih aparatov[2] s strani Energetske skupnosti.

2.3. POLITIČNI DOKUMENTI

2.3.1. Sprejetje delovnega programa Energetske skupnosti za obdobje 2012–2013

Evropska unija mora odobriti delovni program Energetske skupnosti za obdobje 2012–2013, ki ga je predlagal sekretariat in 29. junija 2011 odobrila stalna skupina na visoki ravni.

S tem delovnim programom se nadaljuje delo iz preteklosti, program pa zajema vsa področja dejavnosti. Poseben poudarek je na delu energetskih regulatorjev na področju izvajanja in sodelovanja. Program upošteva tudi prihodnje delo na področju dokončne vzpostavitve notranjega trga za električno energijo in plin (z izvajanjem „tretjega paketa“) ter statistike in zanesljivosti oskrbe z načrtovanim izvajanjem direktive o zalogah nafte in uredbe o zanesljivosti oskrbe s plinom.

2.3.2. Sprejetje izvedbenega načrta za razvoj plinske infrastrukture v Energetski skupnosti

O konceptu plinskega obroča Energetske skupnosti se je veliko razpravljajo v institucijah Energetske skupnosti, na najvišji ravni (ministrska razprava, Skopje, septembra 2010) ter na srečanju stalne skupine na visoki ravni in odbora regulatorjev Energetske skupnosti junija 2010. Poleg tega odbor regulatorjev Energetske skupnosti dela na področju regulativnih instrumentov za spodbujanje plinskega obroča.

Evropska komisija je sprejela politično odločitev, da se da prednost razvoju plinskega obroča Energetske skupnosti[3].

Z razvojem plinskega obroča bi pogodbenice lažje dosegle oba ključna cilja. Prvi je povečanje deleža plina v njihovi zadevni mešanici virov za pridobivanje električne energije, s čimer bi se zadostilo vse večjemu povpraševanju po električni energiji. Drugi je izpolnitev njihovih okoljskih obveznosti v okviru Energetske skupnosti.

Za tovrstne velike projekte za plinovodno infrastrukturo so potrebna izredno velika prizadevanja na tehničnem, finančnem in regulativnem področju v celotni regiji. In navsezadnje sta potrebni možna politična volja in podpora.

Evropska unija mora Ministrski svet pozvati, da v skladu z neuradnim dokumentom, ki ga je Komisija predstavila na srečanju stalne skupine na visoki ravni 29. junija 2011 na Dunaju, sprejme politično zavezo za hiter napredek pri konceptu plinskega obroča.

3. ARMENIJA – NJENO SPREJETJE KOT OPAZOVALKA

Pogodba o Energetski skupnosti določa, da lahko „na podlagi utemeljene zahteve sosednje tretje države […] Ministrski svet državo soglasno sprejme kot opazovalko“ in da se „opazovalke […] lahko udeležujejo sestankov Ministrskega sveta, Stalne skupine na visoki ravni, Odbora regulatorjev in Forumov, vendar ne sodelujejo pri razpravi“ (člen 96).

Armenija je maja 2010 zaprosila za status opazovalke. Julija 2010 je sekretariatu poslala podrobno utemeljitev svoje prošnje, v kateri se je sklicevala zlasti na zanesljivost oskrbe in diverzifikacijo ter na pomen mednarodnega sodelovanja. Navedla je tudi druge pobude, v katerih ima aktivno vlogo (Inogate, evropska sosedska politika, vzhodno partnerstvo).

Ministrski svet je bil o tej prošnji uradno obveščen na letnem zasedanju 24. septembra, vendar ni sprejel nobene odločitve.

Evropska unija se mora strinjati s sprejetjem Armenije kot opazovalke.

4. DRUGI SKLEPI

4.1. Delo projektnih skupin

Delo obstoječih projektnih skupin se bo preverilo na sestanku Ministrskega sveta, ki se bo seznanil s poročili o njihovih dejavnostih in se odločil o njihovem prihodnjem delu:

– projektna skupina za obnovljive vire energije. Njen mandat je treba podaljšati za eno leto, da bo pogodbenicam pomagala izvajati Direktivo 2009/28 (na podlagi priporočila Ministrskega sveta iz leta 2010 in prihodnjega zavezujočega sklepa);

– projektna skupina za energetsko učinkovitost. Njen mandat je treba podaljšati za eno leto, da bo pomagala pri izvajanju zadevnih direktiv in delegiranih uredb;

– projektna skupina za okolje. Pričakuje se ustno poročilo o delu projektne skupine od ustanovitve maja 2011 (brez sklepa);

– projektna skupina za regionalno strategijo. Ministrski svet naj bi odobril koncept projektne skupine, zadolžene za pripravo regionalne strategije in naložbenega načrta.

3.2. Reševanje sporov – imenovanje svetovalnega odbora

Svetovalni odbor je vmesni korak, preden Ministrski svet razglasi, da pogodbenica krši svoje obveznosti. Ta svetovalni odbor je predviden v členu 32 Proceduralnega akta št. 2008/01/MC-EnC z dne 27. junija 2008 o poslovniku o reševanju sporov v okviru pogodbe.

Mandat članov, ki so bili imenovani leta 2009, se bo iztekel junija 2011. Ministrski svet mora zato imenovati člane svetovalnega odbora z novim dvoletnim mandatom.

2011/0214 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču Evropske unije na sestanku Ministrskega sveta Energetske skupnosti (Kišinjov, 6. oktobra 2011)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju Sklepa Sveta 2006/500/ES dne 29. maja 2006 o sklenitvi Pogodbe o Energetski skupnosti s strani Evropske skupnosti ter zlasti členov 4 in 5 Sklepa,

ob upoštevanju predloga Evropske Komisije –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Edini člen 1

Stališče, ki ga bo Evropska unija zastopala na sestanku Ministrskega sveta Energetske skupnosti, ki bo 6. oktobra 2011 v Kišinjovu, glede vprašanj, za katera se uporablja člen 218(9) Pogodbe, je navedeno v Prilogi k temu sklepu.

V Bruslju,

Za Svet

Predsednik

PRILOGA Stališče Evropske unije

- Evropska unija se strinja s finančno razrešnico direktorja sekretariata Energetske skupnosti za leto 2010.

- Evropska unija se strinja s proračunom za obdobje 2012–2013, za kar mora proračunski organ odobriti ustrezna proračunska sredstva za obe leti.

- Evropska unija se strinja s spremembami Priloge IV k Pogodbi o Energetski skupnosti, ki zadevajo prispevke strank k proračunu Energetske skupnosti.

- Evropska unija se strinja z izvajanjem Direktive 2009/72/ES, Direktive 2009/73/ES, Uredbe (ES) št. 714/2009 in Uredbe (ES) št. 715/2009 s strani Energetske skupnosti.

- Evropska unija se strinja s spremembami Pogodbe o Energetski skupnosti v skladu s Sklepom Sveta z dne 28. junija 2011 o pooblastitvi Komisije za pogajanja v imenu Evropske unije v zvezi s spremembami Pogodbe o ustanovitvi Energetske skupnosti.

- Evropska unija se strinja s sprejetjem delegiranih uredb iz leta 2011 o energijskem označevanju gospodinjskih pomivalnih strojev, pralnih strojev, hladilnih aparatov, televizijskih sprejemnikov in gospodinjskih hladilnih aparatov s strani Energetske skupnosti.

- Evropska unija se strinja z delovnim programom Energetske skupnosti za obdobje 2012–2013.

- Evropska unija se strinja z izvedbenim načrtom za razvoj plinske infrastrukture v Energetski skupnosti.

- Evropska unija se strinja s sprejetjem Armenije kot opazovalke v Energetski skupnosti.

- Evropska unija se strinja z ustanovitvijo projektne skupine za regionalno strategijo.

- Evropska unija se strinja z imenovanjem članov svetovalnega odbora za reševanje sporov.

[1] Direktiva 2010/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. maja 2010 o navajanju porabe energije in drugih virov izdelkov, povezanih z energijo, s pomočjo nalepk in standardiziranih podatkov o izdelku.

[2] Gre za štiri delegirane uredbe Komisije, sprejete 28. septembra 2010, ki dopolnjujejo Direktivo 2010/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta glede energijskega označevanja gospodinjskih pomivalnih strojev, gospodinjskih pralnih strojev, televizijskih sprejemnikov in gospodinjskih hladilnih aparatov.

[3] POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU na podlagi člena 7 Sklepa 2006/500/ES (Pogodba o Energetski skupnosti) http://ec.europa.eu/energy/gas_electricity/community/doc/20110310_report_en.pdf.

Top