Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0777

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ Delovni program Komisije za leto 2012 Evropska prenova

    /* COM/2011/0777 konč. */

    Bruselj, 15.11.2011

    COM(2011) 777 konč.

    VOL. 1/2

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

    Delovni program Komisije za leto 2012

    Evropska prenova


    1.Uvod

    Evropska unija se sooča z izzivom, ki predstavlja problem za celo generacijo ljudi. Gre za ekonomski izziv, s katerim s spopadajo družine, podjetja in skupnosti po celi Evropi, in politični izziv, za katerega mora Evropska unija dokazati, da mu je kos. Evropska unija lahko in bi morala resnično spremeniti način, kako se Evropejci spopadajo z današnjo krizo.

    To je bilo sporočilo poročila o stanju v Uniji iz septembra 2011 1 . Govor in razprava v Evropskem parlamentu sta potrdila široko soglasje, da mora biti glavna naloga EU krepitev trajnostnega gospodarskega okrevanja, ki bo prineslo veliko novih delovnih mest. Edinstveni socialni model EU bomo lahko razvili le z vzpostavitvijo rasti in zaupanja. Za uspeh potrebujemo dejavno partnerstvo med institucijami EU in z nacionalnimi organi. Ukrepati moramo kot prava unija, in sicer po metodi odločanja Skupnosti, ki je temelj te prave unije. Sedanja kriza je ponovno pokazala, da smo, če so ti pogoji izpolnjeni, sposobni potrebne odločnosti in prilagodljivosti.

    Komisija se na te nujnosti odziva na različne načine. Mnogi viri so uporabljeni za odločno izvajanje že sprejetih sklepov – od že dolgo uveljavljenih nalog, kot je zagotavljanje izvajanja zakonodaje EU po celotni Uniji, do upravljanja proračuna EU, bodisi neposredno bodisi skupaj z državami članicami, in do novejših pristojnosti, ki so neposreden rezultat sedanje krize. Pogosto agenda izvajanja neposredno vpliva na rast – države članice še vedno zaostajajo pri izvajanju ključnih zakonodajnih pobud, ki so bistvene za delovanje enotnega trga.

    Komisija je pred kratkim predstavila korenito spremenjeno agendo, ki vključuje strožji nadzor proračunskih in gospodarskih politik držav članic, zlasti držav članic euroobmočja, temeljito preoblikovanje predpisov na področju nadzora in financ ter ukrepe za zagotovitev takojšnih koristi izvajanja strukturnih politik EU. Nedavno sprejeti paket za boljše upravljanje gospodarstva (t.i. „šesterček“) je ena pomembnejših novih nalog Komisije.

    Za izvajanje vseh teh novih politik bo potrebna velika sprememba v načinu dela Komisije. Treba bo prerazporediti sredstva in še poglobiti partnerstva z državami članicami. Ustanovitev delovne skupine Komisije za pomoč Grčiji pri izvajanju programa EU/IMF ter za preusmerjanje in pospešeno porabo sredstev iz strukturnih skladov EU je le en primer novih nalog Komisije, ki izhajajo neposredno iz obvladovanja kriznih razmer.

    Pri pripravi svojega delovnega programa za leto 2012 je Komisija usklajevala potrebo po odzivu na nujne nove potrebe, ki so se pokazale zaradi krize, in stalno potrebo po urejanju strukturnih vprašanj, pri katerih se oblikovalci politik, naložbeniki in državljani zanašajo na dolgoročnejši pristop Komisije in njeno pomoč pri oblikovanju uspešne in trajnostne Evrope za prihodnost. Večina novih pobud, predstavljenih v prilogah k temu delovnemu programu Komisije, se osredotoča na to dolgoročno perspektivo – izboljšujejo pravni okvir ali pa bodo pripomogle k vzpostavljanju pravnega okvira, ki je potreben, da se v celoti izkoristijo prednosti evropske dimenzije pri ustvarjanju in skupnem uživanju trajnostne rasti, visoke stopnje zaposlenosti in pravične družbe po vsej Evropski uniji. To je cilj široke palete pobud za spodbujanje konkurenčnosti, pomoč pri spoprijemanju s socialnimi stroški krize in usmerjanje okrevanja proti trajnostni prihodnosti. Je tudi osrednji cilj evropskih politik porabe, ki se izvajajo prek nove generacije programov, ki jih je Komisija pripravila za obdobje do leta 2020.

    Komisija, Evropski parlament in Svet bodo morali biti pri obravnavanju teh pobud prožni. V prihodnjih mesecih se lahko pojavijo nove nujnosti, ki jih v tem delovnem programu ni bilo mogoče predvideti. Različne zahteve po spremembah v gospodarskem upravljanju EU bodo od vseh treh institucij zahtevale veliko časa in pozornosti, poleg tega pa bo treba, kakor se je že pokazalo, prejšnje načrtovanje in tempo pogajanj prilagoditi, da se bodo lahko sprejele nujne odločitve. Nekateri predlogi iz prilog so še posebno pomembni in bi jih bilo treba prednostno obravnavati – to so zlasti predlogi, ki imajo lahko hiter učinek na rast in delovna mesta ter lahko dejansko prispevajo k okrevanju. Komisija bo te predloge obravnavala s posebno odločnostjo in pozornostjo, za njihov zaželeni učinek in vpliv na vsakdanje življenje ljudi pa se morata podvizati in jim dati prednost tudi Evropski parlament in Svet ministrov. Zmožnost institucij, da sprejmejo soglasje glede tega, kje je ukrepanje najnujnejše, bo odločno potrdila, da je EU neomajna v svoji odločenosti, da se spoprime s krizo in obnovi rast. Glede na hitro spreminjajoče se okoliščine bo treba vse ukrepe, ki se bodo pospešeno obravnavali, pogosto preverjati. Začetni ukrepi Komisije, za katere je predvidena pospešena obravnava, bodo spremljali letni pregled rasti za leto 2012.

    2.Razvoj stabilne in odgovorne Evrope

    V zadnjih nekaj letih so se gospodarske razmere v EU korenito spremenile. Evropa 2020 2 je gospodarska strategija Evropske unije. Priznava medsebojno odvisnost držav članic EU ter določa, kako lahko EU in nacionalne ravni sodelujejo pri doseganju dogovorjenih ciljev, kako lahko gospodarstvo znova doseže rast ter kako se lahko zagotovi ustvarjanje delovnih mest in se hkrati postavijo temelji za trajnostno prihodnost. Vsaka država članica je dobila posebna priporočila za spopadanje s svojimi najnujnejšimi izzivi. Drugi letni pregled rasti bo določil okvir za evropski semester 2012. Finančni sistem EU je s celovito reformo finančnega urejanja in nadzora dobil trdno podlago. S sprejetjem zakonodaje za izboljšanje gospodarskega upravljanja (t.i. „šesterčka“) je EU razširila in okrepila svoje mehanizme nadzora nacionalnih politik. Več držav članic je pod strožjim nadzorom v okviru programa za gospodarsko prilagoditev. Razvita so bila nova orodja za obravnavanje pritiska na javne finance, ki je večji kot kdaj koli prej. Zdaj mora EU delovati hitro in odločno ter dati prednost reformi in jo začeti izvajati. Dokazati je treba, da si vse institucije skupaj prizadevajo za pospešitev izvajanja ključnih ukrepov.

    Komisija je pretekli mesec določila pet med seboj povezanih ukrepov v okviru časovnega načrta za stabilnost in rast 3 . Ti predstavljajo takojšen odziv na probleme v Grčiji in na težave v bančnem sektorju za ponovno vzpostavitev zaupanja v euroobmočje, hkrati pa pomenijo tudi dajanje prednosti izvajanju politik za spodbujanje stabilnosti in rasti. Sklepi z Evropskega sveta in vrha euroobmočja vključujejo te predloge, ki bodo ostali vodilo za delo Komisije v naslednjih mesecih.

    Za izvedbo tega načrta v naslednjih 12 mesecih je potrebno hitro in odločno ukrepanje. Ko bo Komisija objavila letni pregled rasti za leto 2013, bi morala Evropska unija že čutiti učinek reform, ki naj bi sodelovanje med povezanimi gospodarstvi euroobmočja in celotne EU ter nadzor nad njimi prenesle na drugo raven. Tako se bo zagotovilo ustrezno ravnotežje med ponovno vzpostavitvijo javnih financ in spodbujanjem rasti, nacionalni ukrepi in delo na podlagi usklajenih pobud iz strategije Evropa 2020 na ravni EU pa naj bi zagotovili čim uspešnejše okrevanje.

    2.1.Reforma finančnega sektorja: investiranje z zaupanjem

    Dobro delujoč finančni sektor je bistven za ustvarjanje rasti in novih delovnih mest. Komisija je od izbruha krize temeljito pregledala finančno ureditev in nadzor. Obsežen sveženj ključnih pobud se je že sprejel ali pa so te v obravnavi, vključno s predlagano zakonodajo o izvedenih finančnih instrumentih 4 , bonitetnih agencijah 5 , kapitalskih zahtevah 6 ter preglednejših trgih vrednostnih papirjev in obravnavi zlorab trga 7 . Objavljena bo tudi ocena skupnega učinka reform.

    EU bi si morala zastaviti jasen cilj, da reformo zaključi naslednje. V prvih mesecih leta 2012 bo Komisija predlagala preostale dele zakonodaje, ki obravnavajo zaščito naložbenikov. Cilj spremembe pravil, ki urejajo kolektivne investicijske sheme, bo povečanje zaščite naložbenikov ter okrepitev notranjega trga. Zaščita naložbenikov in preglednost sta prav tako v središču pobude o predpogodbenih razkritjih za zahtevne naložbene proizvode (paketne naložbene proizvode za male vlagatelje).

    2.2.Financiranje prihodnosti: zagotavljanje trajnostnih javnih prihodkov

    Agenda EU za rast je osrednji prispevek, s katerim lahko EU pripomore k izboljšanju javnih financ. Čeprav so za davke pristojne predvsem države članice, pa lahko ukrepanje EU državam članicam pomaga pri prizadevanjih za zagotovitev financiranja evropskega socialnega modela v prihodnosti. Komisija je leta 2011 pripravila več pomembnih pobud za uravnoteženje prispevka finančnega sektorja v okviru javnih financ (davek na finančne transakcije) 8 , usmeritev davčne obremenitve na porabo virov (obdavčitev energije) 9 ter za izboljšanje delovanja enotnega trga 10 .

    Komisija bo leta 2012 predstavila dodatne ukrepe za zagotovitev trajnosti in stabilnosti javnih financ. Prizadevala si bo za vzpostavitev sodobnega sistema DDV, s katerim bo mogoče preprečevati goljufije ter zmanjšati administrativno breme za mala in srednja podjetja ter druga podjetja, ki delujejo prek meja.

    Davčne utaje ogrožajo javnofinančne prihodke v vseh državah članicah. Davčne utaje nepravično izkrivljajo konkurenčno okolje za veliko večino državljanov in podjetij, ki se držijo pravil. EU bo prispevala k odpravi morebitnih izgub v javnih blagajnah tako, da bo predlagala okrepljeno strategijo v pomoč državam članicam pri odpravljanju „davčnih oaz“.

    V časih proračunske varčnosti se pomen zaščite denarja davkoplačevalcev poveča. Zaradi goljufij in drugih nezakonitih dejavnosti, ki vplivajo na javna sredstva EU, se vsako leto izgubijo velike vsote. Komisija bo predstavila predlog za zagotavljanje zaščite finančnih interesov EU s kazenskim pravom.

    Komisija se je na izzive, s katerimi se evropska podjetja spopadajo zaradi gospodarske krize, odzvala s temeljito oceno potrebe po reformi Uredbe o insolventnosti. Na podlagi svojih ugotovitev bo Komisija raziskala prihodnje možnosti za učinkovitejša čezmejna pravila glede insolventnosti, tudi za skupine podjetij.

    3.Razvoj Unije trajnostne rasti in solidarnosti

    Za ponovno vzpostavljanje trajnostne rasti in ustvarjanje delovnih mest so potrebni pozitivni ukrepi v podporo konkurenčnosti in socialnemu vključevanju na ravni EU in na nacionalni ravni. Za doseganje rezultatov pa bo treba vzpostaviti pravi okvir za pomoč podjetjem pri ustvarjanju delovnih mest in iskanju novih trgov. To je že ključna tema v zdajšnjih predlogih za programe porabe EU. Nova generacija kohezijskih politik 11 je zdaj usmerjena v prihodnja delovna mesta in rast. Baza znanja EU se bo z naslednjim okvirnim programom za raziskave in inovacije Obzorje 2020 prenesla v rast podjetništva, ukrepi na področju konkurenčnosti pa bodo usmerjeni predvsem v podporo MSP. Novi program za izobraževanje, usposabljanje in mlade „Erasmus za vse“ bo pospešil posodobitev izobraževalnih sistemov Evrope. Instrument za povezovanje Evrope 12 usmerja zasebna in javna sredstva k projektom, ki so najbolj koristni za evropsko gospodarstvo, in podpira infrastrukturo kot orodje za rast.

    3.1.Enotni trg za rast

    Enotni trg ostaja naše najpomembnejše sredstvo za rast in ustvarjanje delovnih mest. Da bi dosegel svoj potencial, je treba ustvariti ustrezno okolje za podjetja – zlasti manjša – in potrošnike, celovito izvajati reforme za spodbujanje trajnostne rasti ter vzpostaviti učinkovito in konkurenčno infrastrukturo.

    Zato je Komisija začela ambiciozni proces za zagotovitev novega zagona za enotni trg, to je Akt za enotni trg 13 . S hitro obravnavo dvanajstih ključnih predlogov Akta v medinstitucionalnem postopku bi se učinki čutili v čim krajšem možnem času. Komisija bo leta 2012 okrepila prizadevanja na področju izvajanja in izvrševanja na enotnem trgu. Komisija bo predlagala pobude za povezovanje nacionalnih raziskovalnih sistemov in ustvarjanje strukturiranega, mobilnega in učinkovitega evropskega raziskovalnega prostora, ki bo temeljil na večji konkurenci in sodelovanju za spodbujanje znanstvenih raziskav in inovacij na najvišji svetovni ravni. Njen cilj je zlasti, da vzpostavi vseevropsko konkurenčno okolje pri zaposlovanju na ključne akademske položaje. Celovito izvajanje enotnega evropskega neba bi poleg odprave neučinkovitosti, ki na leto stanejo približno 3,8 milijarde EUR, zmanjšalo tudi emisije ogljikovega dioksida, povečalo varnost in zmanjšalo zamude za potnike. Čeprav se devet izmed desetih novih delovnih mest odpre v storitvenem sektorju in kljub številnim poslovnim priložnostim, ki jih ta ponuja, se direktiva o storitvah 14 še zdaleč ne izvaja v celoti in ustrezno. Komisija bo pregledala tudi izvajanje priporočila o dostopu do osnovnih plačilnih storitev, da oceni, ali je potrebno nadaljnje ukrepanje.

    Dokončanje notranjega energetskega trga do leta 2014 bo sprostilo še en ključni vzvod gospodarske rasti. Novi predlogi o liberalizaciji železnic bodo zaradi večje konkurence pripomogli tudi k posodobitvi evropskega prometa in zmanjšanju emisij CO2 v njem, ponujajo pa tudi nove, inovativnejše in potnikom prijaznejše storitve. Ker so v igri znatne naložbe za prenovo naših energetskih sistemov (1 bilijon EUR za obdobje 2011–2020 15 ), je energetski sektor prav tako eden od ključnih vzvodov gospodarske rasti. Komisija bo na tem področju sprejela številne pobude, katerih cilj bo zlasti dokončanje notranjega energetskega trga do leta 2014, kot je to zahteval Svet.

    Digitalna agenda 16 je bistvena za vzpostavitev sposobnosti evropskega gospodarstva, da izkoristi prednosti sodobne tehnologije in interneta za spodbujanje rasti. Uporaba elektronskih storitev je ključna, e-trgovina pa se bo dejavno spodbujala. Komisija bo leta 2012 predlagala pobudo o kolektivnem upravljanju pravic intelektualne lastnine. Vključevala bo pravila o čezmejnem dodeljevanju licenc za spletno glasbo za lažjo pridobitev licence za več ozemelj. Hkrati bo pobuda za zagotovitev vzajemnega priznavanja elektronske identifikacije, elektronskega overjanja in elektronskih podpisov usmerjena v vzpostavitev zaupanja potrošnikov ter lajšanje spletnih plačil in elektronskih transakcij.

    Zaupanje potrošnikov je ključno za povečanje povpraševanja in ponovno vzpostavitev rasti. Celovita evropska agenda za potrošnike bo pokazala, kako se lahko s pravicami potrošnikov in njihovo varnostjo zagotovi zanesljiva podlaga za potrošnike na enotnem trgu. Predlogi za spremenjena pravila o splošni varnosti proizvodov bodo zagotovili jasen, skladen pristop za potrošnike in za proizvajalce ter različne nadzorne ureditve združili v enotni pristop za enotni trg. Kadar pa bodo potrošniki potrebovali pravno sredstvo, se bo s pravili o kolektivnih pravnih sredstvih določilo, kako lahko potrošniki in podjetja najdejo rešitve za obsežne probleme.

    3.2.Krepitev vloge državljanov v vključujočih družbah

    Ustvarjanje delovnih mest je še vedno eden izmed največjih izzivov za Evropo, EU pa lahko bistveno pripomore k uspešnem spopadanju z njim. Vodilne pobude strategije Evropa 2020, Mladi in mobilnost 17 , Program za nova znanja in spretnosti ter delovna mesta 18 ter Platforma proti revščini 19 so poudarile potrebo po neposredni prenovi Evrope v korist tistih, ki najbolj potrebujejo pomoč. Novi Evropski socialni sklad 20 in Sklad za prilagoditev globalizaciji 21 bosta podprla prizadevanja držav članic za odpravo krize na področju zaposlovanja z ustvarjanjem novih delovnih mest in izboljšanjem ključnih spretnosti. „Erasmus za vse“ bo podprl strateška partnerstva med visokošolskim izobraževanjem in poslovnim svetom, da lahko mladi študentje pridobijo mešane znanja in spretnosti, ki jih zahteva trg dela. Izvajanje teh pobud bo imelo večji učinek na prizadevanja EU za odpravo brezposelnosti, socialne izključenosti in revščine.

    Komisija bo kmalu pripravila načrt, kako lahko EU prispeva k reševanju problema brezposelnosti mladih, vključno z ukrepi za spodbujanje mobilnosti mladih, ki iščejo zaposlitev, in jim pomaga pri iskanju zaposlitvenih možnosti v tujini. Pripravništva so prav tako lahko dober način za vstop na trg dela. To je lahko še zlasti pomembno za boljše izkoriščanje sektorjev, v katerih se bodo v prihodnosti najverjetneje odprla nova delovna mesta.

    Komisija bo s tesnim sodelovanjem partnerjev prav tako pregledala načela prožne varnosti in začela novo fazo njihovega izvajanja s spodbujanjem ustvarjanja delovnih mest in mobilnosti kot načina za lajšanje učinka gospodarskih recesij in za pripravo na izkoriščanje okrevanja, kadar bo nastopilo. To je povezano s potrebo po boljšem predvidevanju in upravljanju prestrukturiranja podjetij. Komisija bo predlagala tudi načine za okrepitev javnih služb za zaposlovanje, vključno z reformo Evropske službe za zaposlovanje (Eures), da se izboljša dostop do čezmejnih zaposlitvenih možnosti.

    Dolgoročno pomeni ohranjanje našega socialnega modela tudi zagotavljanje zmožnosti financiranja blaginje v prihodnosti, staranje družbe pa v tem smislu predstavlja velik izziv za javno politiko, medtem ko je sodoben in inovativen zdravstveni sektor gonilna sila za gospodarsko rast. Komisija bo spremljala izvajanje priporočil za posamezne države, sprejetih na področju pokojnin, dajala pa bo tudi pobude na področjih s čezmejno dimenzijo. Leta 2012 bo med njimi tudi pobuda za krepitev notranjega trga za učinkovite in varne pokojninske proizvode. Komisija bo prav tako pripravila predloge za obravnavo dodatnih pokojninskih pravic za osebe, ki zamenjajo službo, saj je omogočanje mobilnosti ključno za zaposlovanje in ustvarjanje delovnih mest.

    3.3.Utiranje poti v trajnostno prihodnost

    Za trajnostno okrevanje so potrebne rast in naložbe, usmerjene v najbolj dinamične sektorje v prihodnosti. Pristop Komisije k gospodarstvu, ki je gospodarno z viri 22 , in gospodarstvu z nizkimi emisijami ogljika 23 , ki bo vključen v ekonomsko politiko in letni pregled rasti, je pokazal, da je treba pametno rast ustrezno usmerjati, da se lahko izziv trajnostne Evrope spremeni v našo konkurenčno prednost. Ta pristop, ki je globoko zasidran v strategiji Evropa 2020, je glavno vodilo za novo generacijo predlogov na področju kmetijstva 24 , razvoja podeželja 25 in ribištva, da se zagotovi trajnost sektorjev, ki so odločilni za naše okolje in gospodarstvo. Pomemben primer prizadevanja za učinkovitost virov na področjih sektorske politike bodo predlogi za zagotovitev dostopa do čiste vode v zadostnih količinah v letu 2012. Komisija bo sprejela načrt za zaščito vodnih virov, da bi že zdaj usmerila javno politiko na odpravljanje obremenitve vodnih virov.

    Trajnost je prav tako jedro vizije Komisije na področju energetske politike. Primer je hitro sprejetje in izvajanje predlagane direktive o energetski učinkovitosti 26 , s čimer vsako gospodinjstvo v EU lahko privarčuje povprečno 1000 EUR letno, ob tem pa se lahko ustvari dva milijona delovnih mest in pripomore k reševanju problema podnebnih sprememb. V predlog za okrepitev okvira za jedrsko varnost bodo vključene izkušnje, pridobljene s testi izjemnih situacij v jedrskih elektrarnah EU, tehnični napredek in razvoj dogajanja na področju mednarodnih predpisov. Komisija bo pripravila tudi strategijo za pospeševanje razvoja obnovljivih virov energije na notranjem trgu EU in v sosednjih državah južnega Sredozemlja. Napredek pri sprejemanju predlagane zakonodaje za spodbujanje vlaganj v potrebno energetsko infrastrukturo, da se pospeši vključevanje obnovljivih virov energije, bi bil dober znak.

    Komisija se bo v letu 2012 še naprej zavzemala za pristno in celovito globalno prizadevanje za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Še naprej bo upravljala prehod v spremenjeni sistem za trgovanje z emisijami in razvijala nove ter izvajala obstoječe ukrepe za pomoč pri doseganju ciljev na področju podnebja in energetike. Revizija zakonodaje za osebna in tovorna vozila bo spodbudila inovacije in proizvajalcem zagotovila pravno varnost. Delo bo prav tako osredotočeno na odpravljanje odvisnosti prometa od nafte z usmerjanjem na razvoj evropskih infrastruktur za alternativna goriva.

    Junija bo vrh Rio+20 osvetlil svetovna prizadevanja za trajnost in spodbujanje zelene rasti. Politike EU bodo pri teh prizadevanjih v ospredju.

    3.4.Evropa, odprta za državljane

    Zagotavljanje varnosti in pravice v Evropi brez notranjih meja je sedaj ena od najpomembnejših prednostnih nalog EU. Svoboda izkoriščanja čezmejnih možnosti je osrednji element razloga za obstoj EU. Toda za delovanje tega sistema mora EU utrditi vzajemno zaupanje, ki ga ta zahteva, pri spoprijemanju z glavnimi izzivi, ki so se letos pojavili v Sredozemlju, pa mora biti trdna in pravična. EU si mora še naprej prizadevati za izvajanje stockholmskega programa 27 , vključno z iskanjem rešitve za ključna vprašanja, kot je azil, in spoprijemanjem z novimi izzivi, kot je kibernetska varnost.

    Za državljane je treba na enotnem trgu odpraviti nepotrebne birokratske ovire za prosti pretok. Z dvema zakonodajnima predlogoma se bo olajšalo čezmejno priznavanje listin o osebnem statusu, poenostavile pa se bodo tudi zakonodajne zahteve.

    Mejni režim EU je ključni del programa. S posodobitvijo in uporabo nove tehnologije se lahko zagotovi spodbujanje čezmejne dejavnosti in zagotavljanje ustreznih zaščitnih ukrepov. Prihodnja generacija kontrol na mejah bo prožnejša, prav tako pa bo rednim potnikom omogočen lažji vstop v EU. Predlagana bo posebna strategija za preprečevanje trgovine z ljudmi in boj proti njej.

    4.Zagotavljanje učinkovite vloge EU v svetu

    Enotna EU zagotavlja najboljšo podlago za svojo učinkovitost na globalni ravni. EU je največje svetovno gospodarstvo. Njene države članice prispevajo več kot polovico svetovne razvojne in humanitarne pomoči. EU se zavzema za univerzalne vrednote in demokracijo, spoštovanje mednarodnega prava in učinkovito večstransko ureditev, ki jim ostaja trdno zavezana. Kadar deluje enotno, je njen vpliv velik. Da se bo lahko uspešno spopadala z izzivi in izkoriščala priložnosti, ki jih prinaša globalizacija, se mora njeno ukrepanje še naprej krepiti za zaščito in spodbujanje naših interesov in vrednot ob prizadevanju za krepitev blaginje in varnosti v širšem svetu.

    Zunanje delovanje EU se odvija v okviru, ki ga zagotavljajo večstranski, regionalni in dvostranski odnosi, obstoječi okviri politik, kot sta trgovinska in razvojna politika, ter zunanji vidiki številnih notranjih politik EU. Unija bo še naprej izvajala te politike, obenem pa se bo odzivala na izzive svetovnih dogodkov, ki se naglo vrstijo.

    EU mora biti pripravljena na odzivanje na spremenljivo globalno okolje. Na dramatično spremembo v južnosredozemskih sosedah se je EU odzvala hitro in odločno 28 . Njen odziv je temeljil na tradiciji dobrega upravljanja, odprtosti in solidarnosti ter je pomenil jasno politično sporočilo in takojšno praktično podporo („več za več“). Pomoč je bila hitro pregledana in prerazporejena in bila tako usklajena s trenutnimi potrebami in nujnostmi. V tem okviru sta bila sprejeta program podpore za partnerstvo, reforme in vključujočo rast (SPRING) ter mehanizem za spodbujanje razvoja civilne družbe. EU se bo še naprej osredotočala na svoje sosede in jim nudila priložnosti za obojestransko koristno sodelovanje za spodbujanje stabilnosti in rasti. Komisija bo svojo pozornost usmerila v izvajanje zavez o novem pristopu k evropski sosedski politiki 29 , sprejetih v skupnem sporočilu z Visoko predstavnico, ki bodo imele pomembno vlogo pri spodbujanju mirnega in uspešnega razvoja južnega Sredozemlja in njegovega vzhodnega sosedstva, saj se bo za podporo povečanju gospodarske, socialne in politične stabilnosti uporabila vrsta politik in programov EU. Poleg podpore tem južnosredozemskim državam na prehodu v demokracijo bodo leta 2012 prednostna področja tudi načrt Vzhodnega partnerstva, ki je bil potrjen na vrhu v Varšavi, ter stabilnost na Bližnjem vzhodu in Kavkazu.

    EU bo prispevala tudi k zagotavljanju varnosti v Afriki. V prihodnosti se bo še naprej pripravljena odzivati na naravne katastrofe, kot se je pred nedavnim v Turčiji, Pakistanu in na Japonskem.

    Za prilagajanje na spremenljivo globalno okolje in oblikovanje svetovne ureditve mora EU povezati zunanje in notranje elemente naših politik. Politike in instrumenti s področij trgovine, razvoja, diplomacije, širitve, sosedske politike in odziva na krize so glavna opora zunanjega delovanja Unije. Svoj polni potencial lahko razvijejo, če se izvajajo skupaj z našimi notranjimi politikami, kot so enotni trg, podnebna, energetska in monetarna politika, ki imajo velik vpliv na zunanji svet.

    Evropska blaginja temelji na svetovni konkurenčnosti. Prizadevanja za ponovno vzpostavitev rasti in delovnih mest potekajo v okolju, ki je vse bolj povezano in izredno konkurenčno. Države G20 so se izkazale kot učinkovita spodbuda za skladen globalni odziv na krizo. Zaključek zadnjega srečanja G20 v Cannesu je, da je povečanje kmetijske proizvodnje in produktivnosti bistveno za izboljšanje zanesljivosti preskrbe s hrano in spodbujanje trajnostne gospodarske rasti. Čeprav ostaja skupni cilj trgovinske politike EU uspešen zaključek potekajočih večstranskih pogajanj, je treba interese evropskih podjetij in potrošnikov spodbujati tudi z dvostranskimi sporazumi s partnerji iz tretjih držav. Zaradi tega se proučujejo možnosti za sporazum o prosti trgovini z Japonsko ter za sporazum o naložbah s Kitajsko.

    Solidarnost je temeljna evropska vrednota s čezmejno dimenzijo. Kot največji svetovni donator razvojne pomoči bo imela EU vodilno vlogo pri pomoči najrevnejšim družbam na svetu z usmerjanjem svojih prizadevanj v zagotavljanje hitrih in učinkovitih rezultatov revidirane razvojne politike EU 30 , s posebnim poudarkom na razvojnih ciljih tisočletja. Nov, jasen dokaz globalne solidarnosti EU je vzpostavitev Evropske prostovoljske enote za humanitarno pomoč.

    V letu 2012 bo napredovalo tudi izvajanje obnovljenega soglasja glede širitve ter priprave na sprejem Hrvaške kot 28. članice naše družine. Nadaljevala se bodo tudi prizadevanja za to, da bo Hrvaška lahko v celoti izkoristila članstvo in izpolnjevala njegove obveznosti.

    5.Pametna pravna ureditev in učinkovito izvajanje

    Za izvajanje reform iz tega programa mora zakonodaja EU v vseh fazah dobro delovati. Na posameznih točkah procesa, ki seže od zamisli, izvajanja, ocenjevanja do posodabljanja, je treba ukrepanje EU preizkušati, da doseže najvišje standarde kakovosti glede učinkovitosti in uspešnosti. Zakonodaja EU mora zagotoviti, da je regulativno breme čim manjše.

    Komisija ima s svojo pravico do pobude in odgovornostjo, ki jo ima kot varuh Pogodbe, posebno vlogo, da ohranja navedene standarde visoke. Tako pri svojem delu kot pri spremljanju in izvrševanju dogovorjene zakonodaje je odločena zagotavljati, da imajo državljani, podjetja in javni organi EU koristi zaradi reforme.

    5.1.Pametnejša skupna poraba

    V obdobju varčevalnih ukrepov moramo zagotoviti, da so naša omejena sredstva usmerjena na področja, kjer bodo koristi v smislu novih delovnih mest in rasti največje. Komisija je predlagala sodoben proračun, ki je pripravljen za dopolnjevanje nacionalne porabe, kadar je jasno, da bo delovanje na evropski ravni pomenilo dodano vrednost. Še naprej bo delovala s pomočjo procesa pogajanja za zagotovitev, da se načela poenostavitve, racionalizacije in dodane vrednosti spoštujejo v končnem svežnju.

    5.2.Pametna pravna ureditev 

    Vloga Komisije na zakonodajnem področju se je v zadnjih letih zelo razvila z utrditvijo ocene učinka kot standardnega elementa pri delu Komisije. V letu 2012 bo opravljen še en pomemben korak, saj se bo najkrajši čas za javna posvetovanja z osmih tednov podaljšal na 12. To bo pomagalo zagotoviti, da bodo zainteresirane strani obravnavale predloge Komisije kot utemeljene in da bodo vsi imeli možnost izraziti svoja mnenja glede izbire ključnih javnih politik. Zmanjšanje upravnih bremen je še posebno pomembno v težkih časih za gospodarstvo. Ko bo Komisija leta 2012 dokončala program za zmanjševanje upravnih bremen, bo uspešno presegla zastavljeni cilj 25 % zmanjšanja, in sicer s predlogi, ki pomenijo 31-odstotno zmanjšanje in prihranke v znesku 39 milijard EUR. To bo dobra izkušnja, ki bo Komisijo spodbudila, da si bo še naprej prizadevala za ohranjanje regulativnih bremen na najnižji možni ravni. Zlasti bo proučila vpliv predpisov EU na majhna podjetja in po potrebi predlagala izjeme ali prilagojene rešitve za mikro podjetja. Predstavila bo tudi prve rezultate preverjanja ustreznosti predpisov. 

    6.Sklepna ugotovitev

    Evropska komisija je odločena, da bo prihodnje leto storila vse, kar je v njeni moči, za reševanje gospodarske krize, ki danes tako zelo bremeni Evropejce. Ukrepi, sprejeti to jesen, kažejo, da Komisija daje prednost spodbujanju rasti in ustvarjanja delovnih mest. Ta glavna prednostna naloga se kaže tudi v njenem delovnem programu za leto 2012, ki se osredotoča tudi na dolgoročne cilje EU. Treba je ukrepati kratkoročno in obenem graditi temelje za dolgoročno trajnostno rast in delovna mesta. Z obema vrstama ukrepanja hkrati bo EU lažje našla izhod iz krize, zaradi katere bo močnejša in bolje pripravljena na spopadanje z zahtevami svetovne konkurence, črpanje virov rasti v prihodnosti in zagotavljanje uspešnega socialnega tržnega gospodarstva.

    EU lahko gradi na trdnih temeljih. Je največji trgovinski sistem na svetu, njena proizvodnja predstavlja tretjino svetovne, ima pa tudi tradicijo socialnih in tehnoloških inovacij, na katero je lahko ponosna. Skupne vrednote in zgodovina nas povezujeta in spodbujata sodelovanje. Evropske institucije imajo jasno skupno vizijo o tem, kako zgraditi uspešno in trajnostno Evropo, pristop EU do metod Skupnosti je preizkušen in potrjen, hkrati pa ga odlikuje prožnost, ki je potrebna za odzivanje na spreminjajoče se okoliščine. S politično voljo, da namene spremeni v ukrepanje, ter odločno osredotočenostjo na izvajanje nedavno sprejetih odločitev, se EU lahko dokaže kot gonilna sila, ki bo zavrla nevarnost recesije in zagotovila prenovo Evrope.

    (1) Glej poročilo o stanju v Uniji 2011 z dne 28. septembra 2011. (http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/president/state-union-2011/index_en.htm)
    (2) COM(2010) 2020 z dne 3. marca 2010.
    (3) COM(2011) 669 z dne 12. oktobra 2011.
    (4) COM(2010) 484 z dne 11. septembra 2010.
    (5) Uredba (EU) št. 513/2011, UL L 145, 31.5.2011, str. 30.
    (6) COM(2011) 452 z dne 20. julija 2011; COM(2011) 453 z dne 20. julija 2011.
    (7) COM(2011) 656 z dne 20. oktobra 2011; COM(2011) 652 z dne 20. oktobra 2011.
    (8) COM(2011) 594 z dne 28. septembra 2011.
    (9) COM(2011) 168 z dne 13. aprila 2011; COM(2011) 169 z dne 13. aprila 2011.
    (10) COM(2011) 121 z dne 16. marca 2011.
    (11) COM(2011) 607 – 612, 614 – 615 z dne 6. oktobra 2011.
    (12) COM(2011) 657 z dne 19. oktobra 2011.
    (13) COM(2011) 206 z dne 13. aprila 2011.
    (14) Direktiva 2006/123/ES, 12.12.2006, UL L 376, 27.12.2006, str. 36.
    (15) COM(2010) 677 z dne 17.11.2010.
    (16) COM(2010) 245 z dne 19. maja 2010.
    (17) COM(2010) 477 z dne 15. septembra 2010.
    (18) COM(2010) 682 z dne 23. novembra 2010.
    (19) COM(2010) 758 z dne 16. decembra 2010.
    (20) COM(2011) 607 z dne 6. oktobra 2011.
    (21) COM(2011) 608 z dne 6. oktobra 2011.
    (22) COM(2011) 571 z dne 20. septembra 2011.
    (23) COM(2011) 112 z dne 8. marca 2011.
    (24) COM(2011) 628 z dne 12. oktobra 2011.
    (25) COM (2011) 627 z dne12. oktobra 2011.
    (26) COM(2011) 370 z dne 22. junija 2011.
    (27) UL C 115, 4.5.2010, str. 1.
    (28) COM(2011) 200 z dne 8. marca 2011.
    (29) COM(2011) 303 z dne 25. maja 2011.
    (30) COM(2011) 637 z dne 13. oktobra 2011 in COM(2011) 638/2 z dne 13. oktobra 2011.
    Top

    Bruselj, 15.11.2011

    COM(2011) 777 konč.

    VOL. 2/2

    PRILOGA

    k

    SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

    Delovni program Komisije za leto 2012


    Priloga I – Prihodnje pobude 1

    Prihodnje pobude v letu 2012

    * označuje zavezo Komisije, da bo omenjeno pobudo izvajala v letu 2012

    Št.

    Naslov

    Vrsta pobude

    Opis obsega ciljev

    1.

    Letni pregled rasti 2013*

    nezakonodajna pobuda

    Komisija bo predstavila letni pregled rasti skupaj s sporočilom, ki bo glavni prispevek k razpravi na spomladanskem zasedanju Evropskega sveta. Pregled bo vključeval oceno stanja s poročilom o doseženem napredku in v prihodnost usmerjen del s predlogom horizontalnih strateških smernic za politike po državah članicah. (zadnje četrtletje leta 2012)

    Kmetijstvo

    2.

    Promocija in obveščanje v zvezi s kmetijskimi proizvodi

    zakonodajna pobuda

    Prenovitev in poenostavitev zakonodaje o promociji in obveščanju, da se predlagajo ukrepi z večjo dodano vrednostjo za EU, oblikovani za obravnavo potreb na različnih trgih (na primer: potrebe po večjemu številu informacij na notranjem trgu ali potrebe po lajšanju dostopa do zunanjih trgov). Ta predlog bo nadaljevanje Sporočila o promociji in obveščanju v zvezi s kmetijskimi proizvodi.

    3.

    Nemoteno postopno odpravljanje sistema mlečnih kvot

    nezakonodajna pobuda

    Člen 184(6) Uredbe Sveta (ES) št. 1234/2007 določa, da mora Komisija pred 31. decembrom 2012 predstaviti poročilo v zvezi z razvojem razmer na trgu in posledičnimi pogoji za nemoteno postopno odpravljanje sistema mlečnih kvot.

    Podnebni ukrepi

    4.

    Cilji v zvezi z ogljikovim dioksidom iz osebnih in tovornih vozil za leto 2020*

    zakonodajna pobuda

    Uredbi (Uredba (ES) št. 443/2009 in Uredba (EU) št. 510/2011) je treba pregledati, da bi se ocenila možnost za izvedbo cilja za leto 2020 za tovorna vozila in da se določi način, kako doseči cilje za leto 2020 za osebna in tovorna vozila. (zadnje četrtletje leta 2012)

    5.

    Vključitev emisij pomorskega prometa v zavezo EU za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov

    zakonodajna pobuda

    V skladu s podnebno in energetsko zakonodajo EU je treba sprejeti ukrepe za vključitev emisij pomorskega prometa v zavezo EU za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, če te emisije niso vključene v mednarodno dogovorjene cilje za zmanjšanje emisij do leta 2011.

    6.

    Zmanjševanje fluoriranih toplogrednih plinov

    zakonodajna pobuda

    Cilj je zagotoviti stroškovno učinkovito zmanjšanje emisij toplogrednih plinov iz fluoriranih plinov v okviru splošnega cilja EU za zmanjšanje emisij za 80–95 % do leta 2050. Predlog je nadaljevanje poročila o oceni v skladu z Uredbo (ES) št. 842/2006.

    Konkurenca

    7.

    Odškodninske tožbe zaradi kršitev protimonopolnega prava

    zakonodajna pobuda

    Cilj te zakonodajne pobude je zagotovitev učinkovitih odškodninskih tožb pred državnimi sodišči zaradi kršitev protimonopolnega prava EU ter pojasnitev povezave takšnih zasebnih tožb z javnim izvrševanjem s strani Komisije ter nacionalnih organov, pristojnih za konkurenco, zlasti v zvezi z zaščito programov za prizanesljivost, da se ohrani osrednja vloga javnega izvrševanja v EU. Pravico žrtev kršitev protimonopolnega prava do takšnih odškodnin je že določilo Sodišče.

    8.

    Pregled Sporočila o referenčni obrestni meri

    nezakonodajna pobuda

    Sprememba na podlagi razvoja trga.

    9.

    Pregled Obvestila o poroštvih

    nezakonodajna pobuda

    Sprememba na podlagi razvoja trga.

    10.

    Pregled smernic o državni pomoči za širokopasovna omrežja

    nezakonodajna pobuda

    Sedanje smernice je treba pregledati najpozneje do 30. septembra 2012.

    11.

    Uredba Sveta o strateški pobudi na področju vsebinskih pravil glede državnih pomoči

    zakonodajna pobuda

    Sprememba pooblastitvene Uredbe Sveta št. 994/98 omogoča širitev področja uporabe Uredbe o splošnih skupinskih izjemah v letu 2013.

    12.

    Pregled smernic o državni pomoči za reševanje in prestrukturiranje

    nezakonodajna pobuda

    Sedanje smernice za reševanje in prestrukturiranje se uporabljajo do oktobra 2012. Čeprav se je zaradi finančne krize uporaba sedanjih smernic za reševanje in prestrukturiranje podaljšala, se je pripravljalno delo za njihovo spremembo začelo že leta 2007.

    13.

    Pregled Sporočila o kinematografiji

    nezakonodajna pobuda

    Sedanje sporočilo se uporablja najpozneje do 31. decembra 2012.

    14.

    Sprememba Sporočila o kratkoročnem zavarovanju izvoznih kreditov

    nezakonodajna pobuda

    Sedanje sporočilo se uporablja najpozneje do 31. decembra 2012.

    15.

    Sprememba smernic o nacionalni regionalni pomoči

    nezakonodajna pobuda

    Sedanje smernice veljajo do 31. decembra 2013. Sprememba bo vključevala pravila o razmejitvi regij, dovoljeno intenzivnost pomoči in velike investicijske projekte. Ta projekt se bo usklajeval s predlogi za prihodnji večletni finančni okvir po letu 2013, zlasti s predlogi za strukturne sklade.

    Potrošniki, industrija in podjetništvo

    16.

    Sveženj o varnosti proizvodov:

    (1) splošna varnost proizvodov*

    zakonodajna pobuda

    Sprememba Direktive o splošni varnosti proizvodov (2011/95/ES) je namenjena okrepitvi zaupanja potrošnikov in podjetij v notranji trg varnih proizvodov, saj podjetjem zagotavlja jasnejša pravila, nižje stroške usklajevanja in na splošno dejansko enake konkurenčne pogoje za podjetja, ki poslujejo zakonito. Omogočila bo, da bodo organi držav članic bolje usklajevali in izbirali prednostne izvršilne ukrepe, potrošnikom pa bo zagotavljala bolj homogen notranji trg varnih proizvodov ter večjo zaščito zdravja in varnosti. (zadnje četrtletje leta 2012)

    (2) novi enotni horizontalni zakonodajni instrument za nadzor trga

    zakonodajna pobuda

    Splošni cilj je velika zaščita različnih javnih interesov, ki so lahko prizadeti zaradi zagotavljanja prostega pretoka blaga. Med njimi so zagotavljanje zdravja in varnosti za vse uporabnike proizvodov, varstvo okolja in spodbujanje energetske učinkovitosti. To zahteva vzpostavitev vseh potrebnih mehanizmov za omogočanje učinkovitega in enotnega izvajanja in izvrševanja okvira EU za nadzor trga.

    (3) večletni akcijski načrt za nadzor trga

    nezakonodajna pobuda

    Cilj večletnega načrta je obravnavanje sedanjih izzivov, s katerimi se sooča področje nadzora trga v EU. Proučil bo ustrezne mehanizme usklajevanja, sredstva, ukrepe in načine okrepitve izvajanja in izvrševanja okvira EU za nadzor trga, da bi se na trgu zmanjšalo število nevarnih proizvodov in proizvodov, ki ne izpolnjujejo zahtev. Cilj je zaščita državljanov ob ohranjanju visoke ravni varnosti, ki jo zahteva sektorska zakonodaja.

    Potrošniki in pravosodje

    17.

    Evropska agenda za potrošnike*

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Ta agenda bo določila strateško vizijo za potrošniško politiko, ki temelji na načelu vpliva in moči prek varnosti, informiranja in izobraževanja, pravic, pravnih sredstev, dostopa do pravnega varstva in izvrševanja, v skladu z načeli socialnega tržnega gospodarstva. Vključevala bo vse pobude, povezane s potrošniki, ki jih je predstavila sedanja Komisija. (drugo četrtletje leta 2012)

    Razvoj

    18.

    Sklep o pridružitvi čezmorskih držav

    zakonodajna pobuda

    Sklep Sveta 2001/822/ES z dne 27. novembra 2001 o pridružitvi čezmorskih držav in ozemelj Evropski skupnosti preneha veljati 31. decembra 2013 in ga bo treba nadomestiti z novim sklepom.

    19.

    Socialna zaščita v razvojni politiki

    nezakonodajna pobuda

    Kombinirani učinki svetovne finančne in gospodarske krize ter obstoj nevključujoče rasti so povečali ozaveščenost glede potrebe po razvojni politiki, ki bo vključevala socialno varstvo. Socialna zaščita je bistvenega pomena za vključujočo rast in doseganje razvojnih ciljev tisočletja. Cilj tega sporočila je razvoj celovitega okvira politike za podporo učinkovitim sistemom socialne zaščite v partnerskih državah.

    20.

    Sporočilo o civilni družbi in lokalnih organih

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo bo temeljilo zlasti na rezultatih „strukturiranega dialoga za učinkovito partnerstvo v razvoju“. Posvetovanje je bilo priložnost za dialog z zelo različnimi tradicionalnimi in nastajajočimi akterji razvoja. Cilj je vzpostavitev posodobljenega referenčnega okvira za podporo EU civilni družbi in lokalnim organom v razvoju. Sporočilo o politiki bo opredelilo vrsto partnerstva med temi akterji razvoja in EU glede na novo strategijo EU.

    Digitalna agenda

    21.

    Vseevropski okvir za elektronsko identifikacijo, elektronsko overjanje in elektronske podpise*

    zakonodajna pobuda

    Predlog bo predstavil zakonodajo za povečanje zaupanja in omogočanje elektronskih transakcij zlasti z zagotavljanjem vzajemnega priznavanja elektronske identifikacije in overjanja po vsej EU, prav tako pa tudi elektronskih podpisov. (drugo četrtletje leta 2012)

    22.

    Skupna uporaba spektra

    nezakonodajna pobuda

    V sporočilu bo opisan model upravljanja skupnega spektra in njegova vloga v ravnovesju različnih modelov. V njem bodo predstavljeni pregled trenutne skupne uporabe spektra, podobnosti in razlike v primerjavi z drugimi upravljavskimi pristopi ter prednosti in koristi tega modela, pa tudi izzivi, s katerimi se bo treba soočiti.

    23.

    Evropska strategija za internetno varnost

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Cilj pobude bo: opis glavnih tveganj in izzivov, pa tudi gospodarskih in geopolitičnih možnosti; primerjava med „pripravljenostjo“ ali politično pozornostjo, namenjeno področju v drugih tretjih državah; opis glavnih vprašanj ali težav, ki jih je treba obravnavati, ocena tekočih ali načrtovanih ukrepov, kjer in kadar obstajajo, prav tako pa tudi poudarjanje področij, na katerih je število ukrepov EU večje.

    24.

    Spekter za učinkovitejšo proizvodnjo in distribucijo energije

    nezakonodajna pobuda

    Pametna energetska omrežja in pametni merilni sistemi so lahko področje, na katerem lahko usklajevanje uporabe spektra po vsej EU prinese bistvene koristi za evropske potrošnike. Pobuda upošteva usklajevanje spektra po vsej EU za pametna energetska omrežja in pametno merjenje na podlagi študij, da bi se poglobilo znanje na tem področju in določilo, katere ukrepe bi bilo treba sprejeti za zadovoljitev potreb in ali bi bil potreben poseben spekter oziroma ali bi zadostoval skupni spekter.

    25.

    Evropska digitalna agenda – naslednji koraki

    nezakonodajna pobuda

    Po drugi skupščini digitalne agende in po pregledu stanja za leto 2012 bi se moral vmesni pregled osredotočiti na strateške prednostne naloge za preostali dve leti v življenjskem ciklu Evropske digitalne agende.

    Ekonomske in monetarne zadeve

    26.

    Javne finance v EMU v letu 2012

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo o javnih financah v EMU – 2012 bo povzelo politične posledice/izzive iz letnega poročila o javnih financah. To poročilo proučuje fiskalni razvoj v državah članicah EU ter obravnava aktualna vprašanja s področja oblikovanja fiskalne politike in fiskalnega nadzora v EU.

    Izobraževanje, kultura in mladina

    27.

    Ponovni razmislek o znanjih in spretnostih v okviru strategije Evropa 2020

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo bo zagotovilo priporočila za politiko za države članice na področjih osnovnih znanj in spretnosti, podjetništva, digitalne e-pismenosti, medijske pismenosti in večjezičnosti, da bi se dosegla merila uspešnosti EU za povečanje uspešnosti pri branju, v matematiki in znanosti. Spodbujalo bo zaposljivost, konkurenčnost in medkulturni dialog s krepitvijo medpredmetnih ključnih kompetenc v okviru politik vseživljenjskega učenja.

    Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

    28.

    Sveženj o zaposlovanju:

    (1) k okrevanju s številnimi novimi delovnimi mesti

    nezakonodajna pobuda

    Krovno sporočilo svežnja o zaposlovanju, ki določa prispevek Komisije h gospodarstvu, ki raste in prinaša številna nova delovna mesta, pri tem pa temelji na vodilnih pobudah v okviru strategije Evropa 2020 (zlasti na „Programu za nova znanja in spretnosti ter nova delovna mesta“ ter pobudi „Mladi in mobilnost“) in jih povezuje z usmeritvami iz letnega pregleda rasti za leto 2012.

    29.

    (2) poseben sveženj o prožni varnosti

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo bo poudarilo glavno vlogo politik prožne varnosti v sedanji gospodarski klimi. Določilo bo konkretne predloge za krepitev različnih elementov prožne varnosti, in sicer za obravnavanje gospodarskih izzivov, s katerimi se sooča Evropa, da bi se zmanjšala segmentacija trga dela ter podprlo prehajanje na trgu dela.

    30.

    (3) preoblikovanje Evropske službe za zaposlovanje EURES in njene pravne podlage

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Cilj predloga bo: 1) izboljšanje dostopa do možnosti zaposlovanja in omogočanje ustvarjanja novih delovnih mest z vzpostavitvijo službe EURES kot orodja za povezovanje prostih delovnih mest z ustreznimi iskalci zaposlitve, namenjenega mobilnosti delovne sile po Evropi; 2) razširitev službe EURES v podporo novi pobudi „Prva zaposlitev EURES; 3) prikaz sodne prakse Sodišča Evropske unije v zvezi s storitvami posredovanja zaposlitev, ki jih je treba omogočiti tudi zasebnim agencijam za zaposlovanje v okviru povečevanja števila partnerjev službe EURES. To lahko pomeni spremembo Uredbe št. 1612/1968.

    31.

    Zelena knjiga o prestrukturiranju in gospodarskem prilagajanju

    nezakonodajna pobuda

    Zelena knjiga bo določila uspešne prakse in politike na področju prestrukturiranja in prilagajanja na spremembe za spodbujanje zaposlovanja, rasti in konkurenčnosti. Upošteva najnovejše delo Evropske komisije, socialnih partnerjev, držav članic in veliko drugih zainteresiranih strani. Cilj je, da se na politično razpravo pogleda z drugega zornega kota in upošteva izkušnje, pridobljene med gospodarskim upadom.

    32.

    Zdravje in varnost

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo bo temeljilo na sedanji strategiji in njeni končni oceni, zlasti v smislu: a) spodbujanja upravljanja poklicnega zdravja in varnosti na ravni EU, predvsem v zvezi z oblikovanjem nacionalnih strategij za poklicno zdravje in varnost ter usklajevanjem politik držav članic, b) izboljšanja izvajanja pravnega okvira EU, c) spodbujanja zdravja in varnosti na delovnem mestu s podporo prizadevanjem držav članic prek evropskih kampanj in pobud za krepitev ozaveščenosti.

    33.

    Vključitev pomorščakov in plovil v področje uporabe različnih direktiv EU s področja delovnega prava

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga je, da bi pomorščaki imeli enako ali enakovredno raven pravic na področju zaposlitve kot delavci na kopnem. Več direktiv s področja delovnega prava trenutno izključuje pomorščake iz svojega področja uporabe. Cilj sprememb, ki zajemajo več direktiv, bo zagotoviti enakovredno raven zaščite ob upoštevanju posebnih okoliščin in gospodarskega okolja v tem sektorju.

    34.

    Zaščita pravice iz dodatnega pokojninskega zavarovanja za ljudi, ki menjajo delovno mesto

    zakonodajna pobuda

    Cilj je zaključek pogajanj o predlogu Komisije iz leta 2005, spremenjenem leta 2007. Cilj predloga bi bila zlasti obravnava vprašanja odmernih dob (trajanje zaposlitve preden se pokojninske pravice nepreklicno dodelijo).

    35.

    Vzpostavitev tristranskega socialnega vrha za rast in zaposlovanje

    zakonodajna pobuda

    Cilj te pobude je pregled Sklepa Sveta 2003/174/ES v skladu z Lizbonsko pogodbo in strategijo Evropa 2020.

    36.

    Prosto gibanje delavcev v Uniji

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Ta pobuda je namenjena izboljšanju izvrševanja Uredbe Sveta št. 1612/1968 (kakor je bila kodificirana z Uredbo št. 492/2011) o prostem gibanju delavcev v Uniji. Odpravila bo obstoječe ovire za mobilnost delavcev v EU z okrepitvijo uveljavljanja pravic, podeljenih s pravom EU, in zagotovitvijo informacij in pravne podpore migrantom, ki se soočajo z diskriminacijo na podlagi državljanstva.

    37.

    Revščina otrok (mehko pravo)

    zakonodajna pobuda

    Priporočilo bo podprlo prizadevanja EU in držav članic za odpravo revščine otrok. Določilo bo skupna načela za učinkovito posredovanje politike na naslednjih ključnih področjih: podpora družinam (dostop do trga dela za starše, dohodkovna podpora), storitve (varstvo otrok, izobraževanje, zdravstveno varstvo, nastanitev, socialne storitve), udeležba v družbi.

    Energetika

    38.

    Jedrska varnost*

    zakonodajna pobuda

    Na podlagi zahteve Evropskega sveta in po temeljitem pregledu obstoječih pravil z vsemi zainteresiranimi stranmi se bo pripravil predlog za izboljšanje regulativnega okvira o jedrski varnosti. (tretje četrtletje leta 2012)

    39.

    Strategija energije iz obnovljivih virov

    nezakonodajna pobuda

    Ta pobuda bo temeljila na časovnem načrtu za energijo za leto 2050 in na sedanjih ukrepih politike za spodbuditev razvoja obnovljive energije. Vključena bo v razpravo o oblikovanju trga električne energije ter tekočo politiko infrastrukture, vključno z vidiki zunanje politike.

    40.

    Notranji energetski trg

    nezakonodajna pobuda

    Ta pobuda bo upoštevala stanje približevanja zaključku notranjega energetskega trga do leta 2014 in spodbudila države članice k pospešitvi prizadevanj s poudarjanjem koristi notranjega energetskega trga za državljane in podjetja, pri tem pa bo določila možno potrebo po nadaljnjem ukrepanju za zagotovitev dosege tega cilja.

    41.

    Zajem in shranjevanje ogljika

    nezakonodajna pobuda

    Analiza sedanjega stanja kaže, da kljub znatnim prizadevanjem program predstavitve zajema in shranjevanja ogljika zamuja. Dokument o politiki bo analiziral možne načine postopnega zaprtja elektrarn na fosilna goriva.

    Širitvena, razvojna in sosedska politika

    42.

    Letni širitveni sveženj za leto 2012

    nezakonodajna pobuda

    Svet je pozval Komisijo, naj redno poroča o državah kandidatkah in potencialnih državah kandidatkah. Strateški dokument Komisije omogoča, da lahko Evropski svet opredeli glavne strateške usmeritve glede širitve ob koncu vsakega leta. Širitveni sveženj bo vključeval tudi spremljanje Hrvaške pred njenim pristopom.

    43.

    Podpora trajnostni spremembi v družbah v tranziciji

    nezakonodajna pobuda

    To sporočilo bo na podlagi izkušenj, pridobljenih med procesom širitve, obravnavalo, kako lahko EU pomaga vzpostaviti pogojev za trajnostno stabilnost v družbah, kjer so potekale večje gospodarske, socialne in politične reforme. Poudarek bo na sosednjih državah ter drugih zadevnih državah v razvoju in zlasti na vprašanjih, povezanih z razvojem vključujočega političnega procesa in dinamične civilne družbe ter s krepitvijo vseh političnih akterjev, kot tudi na gospodarskih politikah, potrebnih za trajnostno rast, vključno z zaposlovanjem.

    44.

    Sveženj evropske sosedske politike in vzhodno partnerstvo

    nezakonodajna pobuda

    Svet je pozval Visokega predstavnika in Komisijo, naj leta 2012 poročata o izvajanju predlogov iz Sporočila o pregledu evropske sosedske politike z dne 25. maja 2011. Sveženj evropske sosedske politike bo vključeval: Sporočilo o glavnem razvoju in strateške usmeritve za prihodnje leto; ločeno Sporočilo o časovnem načrtu za vzhodno partnerstvo in več prilog, vključno s poročili držav o tistih partnericah, ki so se strinjale z akcijskim načrtom evropske sosedske politike.

    Okolje

    45.

    Zaščita evropskih vodnih virov*

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Za ocenitev izvajanja in dosežkov obstoječe politike o sladkih vodah, za opredelitev vrzeli in pomanjkljivosti ter za zagotovitev, da vodna politika dobro prispeva k doseganju ciljev iz Časovnega načrta za Evropo, gospodarno z viri. (zadnje četrtletje leta 2012)

    46.

    Nagojski protokol o biotski raznovrstnosti: (mednarodni sistem dostopa do genskih virov in delitve koristi – ABS): izvajanje Protokola ABS

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Te pobude so del pripravljalnega postopka, na koncu katerega EU podpiše in ratificira mednarodno pogodbo o dostopu do genskih virov in delitvi koristi. Podpis in ratifikacijo Protokola ABS bo spremljalo sporočilo o tem, kako si bo Komisija z zakonodajnimi in drugimi ukrepi prizadevala za izvajanje Protokola ABS v Uniji.

    47.

    Pregled Direktive o presoji vplivov na okolje

    zakonodajna pobuda

    Globalni cilj pregleda je izboljšanje varstva okolja na nacionalni ravni z zagotavljanjem doslednejše in učinkovitejše uporabe načela okoljske presoje ter skladnosti z ustreznimi mednarodnimi obveznostmi.

    48.

    Invazivne tuje vrste

    zakonodajna pobuda

    Nov namenski zakonodajni instrument bi moral obravnavati vrzel na področju politike o invazivnih tujih vrstah in zagotoviti celovit okvir EU za učinkovito reševanje problema. Glavni cilj je čimbolj zmanjšati negativni vpliv invazivnih tujih vrst na biotsko raznovrstnost EU.

    49.

    7. okoljski akcijski program

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Cilj te pobude je, da se določijo prednostne naloge v okviru strategije Evropa 2020 zaradi vse bolj sistemskega značaja okoljskega izziva ter obravnava nadaljnje poslabšanje okolja, kot je določeno v poročilih SOER (Evropsko okolje – stanje in obeti) Evropske agencije za okolje za leto 2010.

    50.

    Strategija o povzročiteljih endokrinih motenj

    nezakonodajna pobuda

    Priprava ustreznega okvira politike za zagotovitev, da so ljudje in okolje v EU lahko na dovolj visoki ravni zaščiteni pred povzročitelji endokrinih motenj (eksogene snovi ali zmesi, ki spreminjajo funkcijo(-e) endokrinega sistema in zato škodljivo vplivajo na zdravje). 

    Okolje in industrija

    51.

    Pregled REACH

    nezakonodajna pobuda

    Pregled bo vključeval sklepe a) o izkušnjah držav članic, informacijah o uporabi Uredbe REACH, stanju na področju izvajanja in uporabe testnih metod brez testiranja na živalih in testnih strategij ter finančnih sredstvih za razvoj in oceno alternativnih testnih metod, b) o izkušnjah s posebnim poudarkom na stroških in upravnem bremenu ter drugih vplivih na inovacije. Vključeval bo tudi pregled področja uporabe in možnosti prekrivanja z drugo zakonodajo EU o kemikalijah ter pregled Evropske agencije za kemikalije.

    Evropska statistika

    52.

    Evropska demografska statistika

    zakonodajna pobuda

    Namen tega predloga uredbe je vzpostaviti skupni okvir za razvoj, pripravo in razširjanje evropske statistike o prebivalstvu, ključnih dogodkih in neto migraciji.

    Instrumenti zunanje politike

    53.

    Urejanje trgovine z nekaterim blagom, ki bi se lahko uporabilo za izvršitev smrtne kazni, mučenje ali nekatero okrutno, nečloveško ali poniževalno ravnanje ali kaznovanje

    zakonodajna pobuda

    To je pobuda za spremembo Uredbe št. 1236/2005 na podlagi pregleda, ki je bil opravljen kot odziv na zahteve držav članic, Evropskega parlamenta in nevladnih organizacij.

    Zdravje in potrošniki

    54.

    Sprememba Direktive o tobačnih izdelkih v zvezi s proizvodnjo, predstavitvijo in prodajo

    zakonodajna pobuda

    V posodobitvi Direktive (2001/37/ES) se bo obravnaval nedavni razvoj tobačnih proizvodov, da se bodo upoštevala vprašanja v zvezi z notranjim trgom ter obravnavali novi proizvodi in označevanje.

    55.

    Sveženj o inovacijah in zdravju:

    (1) spodbujanje inovacij na področju medicinskih pripomočkov v korist bolnikov, potrošnikov in zdravstvenih delavcev

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo pojasnjuje potrebo po nadaljnjem izboljšanju regulativnega okolja za spodbujanje inovacij na področju medicinskih pripomočkov glede na nov razvoj (kot so staranje, IKT itd.). Prav tako se bo odzvalo na zadevne nedavne sklepe Sveta.

    (2) medicinski pripomočki

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga je zagotovitev, da regulativni okvir še naprej spodbuja inovacije v sektorju in hkrati zagotavlja varnost bolnikov. Regulativni okvir bo prilagojen tehničnemu in znanstvenemu napredku, vključeval bo jasnejša in enostavnejša pravila ter zagotavljal instrumente, potrebne za upravljanje na ravni EU. To je postalo nujno zaradi vse večjega povpraševanja na trgu po proizvodih, ki so kombinacija zdravil in medicinskih pripomočkov. Cilji so povečanje ravni varovanja zdravja evropskih bolnikov in uporabnikov, okrepitev vodilnega položaja Evrope pri inovacijah na tem področju in doseganje boljšega delovanja notranjega trga in mednarodne trgovine.

    (3) in vitro diagnostični medicinski pripomočki

    zakonodajna pobuda

    Glej zgoraj.

    56.

    Klinično preskušanje zaradi spodbujanja kliničnih raziskav in inovacij v farmacevtskem sektorju

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga za spremembo Direktive o kliničnem preskušanju (2001/20/ES) je okrepitev znanja in inovacij na področju kliničnih raziskav. Vprašanja, ki bodo predvidoma obravnavana, so: zmanjšanje upravnih zamud, odpravljanje razhajajočih se odločitev po vsej EU in racionalizacija postopkov poročanja.

    57.

    Sveženj o zdravju živali in rastlin:

    (1) krepitev prehranske verige – posodobljeni in enostavnejši pravni okvir

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo poudarja glavne elemente novega svežnja zakonodaje o zdravju živali in rastlin ter o rastlinskem reprodukcijskem materialu in nadzoru, povezanem s temi sektorji, ki so namenjeni posodobitvi, poenostavitvi in racionalizaciji pravil za lažje doseganje ciljev zakonodaje ter za okrepitev inovacij in konkurenčnosti zadevnih gospodarskih sektorjev.

    (2) zakonodaja o zdravju živali

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga je zagotovitev pristopa, ki bo bolj upošteval zahteve glede tveganja za zdravje živali, in odprave upravnega bremena v zvezi s premiki živali, enostavnejše in bolj prilagodljive regulativne strukture za zdravje živali v EU ter večje varnosti z večjim poudarkom na preprečevanju bolezni, kar bo povzročilo manjše ekonomske izgube zaradi izbruhov bolezni.

    (3) izvajanje uradnega nadzora v prehranski verigi

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga za spremembo Uredbe (ES) št. 882/2004 je poenostavitev in racionalizacija obstoječega pravnega okvira za izboljšanje učinkovitosti uradnega nadzora, ki ga države članice izvajajo v prehranski verigi, pri tem pa čim bolj zmanjšati breme za gospodarske subjekte. Učinkovitejša uporaba nadzornih virov bo prispevala k preprečevanju krize z omejevanjem stroškov, ki jih ta povzroča, za gospodarske subjekte, ki ravnajo v skladu s predpisi, in zagotavljanjem enakih pogojev. To se nanaša tudi na direktive 96/23/ES, 97/78/ES in 91/496/EGS.

    (4) zakonodaja EU o zdravju rastlin

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga je poenostavitev, racionalizacija in povečanje preglednosti in stroškovne učinkovitosti. Rastlinski potni listi za notranje premike bodo poenostavljeni, s čimer se bo vzpostavil preglednejši in stabilnejši sistem za pridelovalce. Boljši nadzor uvoza bo okrepil zaščito pred vstopom novih škodljivcev in bolezni iz tretjih držav, kar je v preteklosti povzročilo dodatno breme za pridelovalce v EU zaradi zatiranja škodljivcev oziroma škodo za naravno okolje.

    (5) trženje semen in razmnoževalnega materiala zaradi spodbujanja inovacij na področju semen

    zakonodajna pobuda

    Cilj pobude je povečanje inovativnosti, namenjena pa je tudi zmanjšanju skupnega upravnega bremena in vzpostavitvi prožnosti regulativnega okvira zaradi globalizacije, specializacije in razvoja novih vrst uporabe kmetijskih proizvodov, skupaj s spremembami v pričakovanjih družbe glede medsebojnega delovanja kmetijstva in naravnega okolja. Pobuda bo posodobila in poenostavila zakonodajo, saj bo nadomestila 12 direktiv o semenih in rastlinskem razmnoževalnem materialu z enim samim aktom.

    58.

    Pristojbine in učinkovitost Evropske agencije za varnost hrane (EFSA)

    zakonodajna pobuda

    Uredba št. 178/2002 bo spremenjena, da se izboljša učinkovitost in uspešnost agencije EFSA. To lahko vključuje možnost določitve pristojbin za obdelavo dokumentacije za pridobitev dovoljenja, ki jo predloži industrija (za storitve, ki se ne štejejo, da so v javnem interesu).

    Notranje zadeve

    59.

    Naslednja generacija mejne kontrole:

    (1) sistem vstopa/izstopa*

    zakonodajna pobuda

    Opredelitev namena, uporabnosti in odgovornosti sistema vstopa/izstopa ter določitev pogojev in postopkov za registracijo, skladiščenje in posvetovanje v zvezi s podatki o vstopu in izstopu državljanov tretjih držav, ki prehajajo zunanje meje EU. (drugo četrtletje leta 2012)

    (2) program za registrirane potnike*

    zakonodajna pobuda

    Opredelitev namena, uporabnosti in odgovornosti programa in sistema za registrirane potnike, pooblastitev Komisije in Agencije za upravljanje obsežnih informacijskih sistemov, da vzpostavita in vzdržujeta program in sistem za registrirane potnike, ter določitev postopkov in pogojev za proučitev uporabe programa za registrirane potnike in izmenjave podatkov o registriranih potnikih med državami članicami. (drugo četrtletje leta 2012)

    (3) sprememba Zakonika o schengenskih mejah*

    zakonodajna pobuda

    Sprememba Zakonika o schengenskih mejah, ki ga je treba uskladiti z Uredbo o programu za registriranje potnikov in Uredbo o sistemu vstopa/izstopa. (drugo četrtletje leta 2012)

    60.

    Razvoj politike o shemi evropskega usposabljanja za uslužbence organov pregona

    nezakonodajna pobuda

    Namen nadaljevanja policijskega usposabljanja EU je spodbujanje pristne evropske kulture na področju pravosodja s pomočjo zagotavljanja shem evropskega usposabljanja za vse vpletene.

    61.

    Okvir za upravne ukrepe, kot je zamrznitev sredstev oseb, osumljenih terorističnih dejavnosti v EU (člen 75)

    zakonodajna pobuda

    Vzpostavitev okvira za upravne ukrepe v zvezi s pretokom kapitala in plačil, kot so zamrznitev sredstev, finančnega premoženja ali gospodarskih koristi, ki pripadajo, so v lasti ali s katerimi razpolagajo fizične ali pravne osebe, skupine in nedržavni subjekti, povezani s terorističnimi dejavnostmi znotraj EU. Ta okvir bi služil kot podlaga, na kateri bi Svet lahko sprejemal odločitve na predlog Komisije.

    62.

    Boj proti evropski
    kibernetski kriminaliteti

    nezakonodajna pobuda

    Cilj te pobude je povečati zmogljivosti EU za boj proti kibernetski kriminaliteti. Prek nje se bodo državljanom Unije, državam članicam in Evropskemu parlamentu posredovale novosti glede pogojev, potrebnih za zagotovitev učinkovitega odziva na kibernetsko kriminaliteto.

    63.

    Strategija EU proti trgovini z ljudmi

    nezakonodajna pobuda

    Krovni cilj te pobude je oblikovanje celovitega okvira politike, prek katerega se bodo dosegali glavni cilji, to so preprečevanje in znatno zmanjšanje pojava trgovine z ljudmi, pregon storilcev kaznivih dejanj in boljša zaščita žrtev.

    64.

    Pravni in tehnični okvir za Evropski sistem za sledenje financiranja terorističnih dejavnosti

    zakonodajna pobuda

    Pobuda bo določila nov evropski pristop k boju proti terorizmu in njegovem financiranju s centraliziranim zbiranjem in analizo podatkov o sporočilih glede finančnih plačil ter za ustvarjanje možnosti za zagotovitev bolj usmerjenih podatkov organom ZDA v okviru Sporazuma o sistemu za sledenje financiranja terorističnih dejavnosti med EU in ZDA.

    65.

    Sprememba okvira EU za hrambo podatkov

    zakonodajna pobuda

    Ta pregled je rezultat ocene Direktive o hrambi podatkov. Zagotovil bo, da bodo zadevni organi imeli hiter dostop do telekomunikacijskih informacij, ki so nujno potrebne za boj proti kriminalu, prav tako pa bo zagotovil tudi ustrezne omejitve v zvezi s hrambo podatkov in zaščitne ukrepe za preprečevanje nepotrebnih kršitev pravice do zasebnosti in varstva osebnih podatkov, odpravil bo nepotrebne ovire za nemoteno delovanje notranjega trga in za telekomunikacijska podjetja po vsej EU zagotovil dosledno povračilo stroškov zaradi uporabe hrambe podatkov.

    66.

    Ustanovitev Evropskega policijskega urada – EUROPOL

    zakonodajna pobuda

    Člen 88 PDEU določa novo pravno podlago za Europol.

    67.

    Sveženj o kritični infrastrukturi EU:

    (1) pregled Evropskega programa za varovanje kritične infrastrukture ter predlog o oblikovanju posodobljenega programa

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Evropski program za varovanje kritične infrastrukture je prvič predlagala Komisija v svojem sporočilu s tega področja iz leta 2006. Evropski program za varovanje kritične infrastrukture se stalno pregleduje in predstavljen bo posodobljen program.

    (2) ugotavljanje in določitev evropske kritične infrastrukture

    zakonodajna pobuda

    Sprememba Direktive Sveta št. 114/2008 o ugotavljanju in določanju evropske ključne infrastrukture ter o oceni potrebe po izboljšanju njene zaščite.

    68.

    Osnutki pogajalskih direktiv o sporazumih o poenostavitvi vizumskih postopkov in ponovnem sprejemu z nekaterimi južnosredozemskimi državami v okviru dialoga o migracijah, mobilnosti in varnosti, ki se bo vzpostavil s temi državami.

    zakonodajna pobuda

    Ta pobuda bo podprla in spodbudila reforme, ki jih lahko začnejo partnerske države in s katerimi bi njihovi državljani dobili možnost večje mobilnosti v države članice EU, pri tem pa bi se obravnavali glavni vzroki za migracijske tokove.

    69.

    Sprejem državljanov tretjih držav za namene znanstvenega raziskovanja, študija, izmenjave učencev, neplačanega usposabljanja ali prostovoljnega dela

    zakonodajna pobuda

    Cilj te pobude je povečati privlačnost celotne EU kot centra za raziskave, študij, izmenjave učencev, usposabljanje in prostovoljno službo. Njen cilj je prav tako dodatno olajšati izmenjave na področju znanosti, izobraževanja in usposabljanja ter kulturne izmenjave z državljani tretjih držav in zagotoviti preglednejše in učinkovitejše pogoje za njihov vstop, prebivanje in mobilnost znotraj EU. Ta pobuda bo spremenila direktivi Sveta 2004/114/ES in 2005/71/ES.

    Humanitarna pomoč in krizno odzivanje

    70.

    Ustanovitev Evropske prostovoljske enote za humanitarno pomoč

    zakonodajna pobuda

    Cilj je vzpostaviti okvir za skupni prispevek mladih Evropejcev k humanitarnim dejavnostim Unije. Pripravljalni ukrepi od leta 2011 bodo pomagali opredeliti možnosti.

    Industrija in podjetništvo

    71.

    Registracija motornih vozil, predhodno registriranih v drugi državi članici

    zakonodajna pobuda

    Glavni cilj politike je izboljšanje delovanja notranjega trga z odpravo ovir za prost pretok blaga, storitev in delavcev, ki so nastale zaradi različnih upravnih formalnosti in zahtev za registracijo motornih vozil, predhodno registriranih v drugi državi članici.

    72.

    Industrijska politika na področju varnosti

    nezakonodajna pobuda

    Vzpostavitev močnega notranjega trga za varnost s: premagovanjem razdrobljenosti trga, krepitvijo industrijske baze in povečevanjem konkurenčnosti evropske industrije na področju varnosti v svetu.

    Zaradi teh različnih pristopov držav članic so nastali različni varnostni trgi.

    73.

    Sklepi skupine na visoki ravni CARS 21

    nezakonodajna pobuda

    Za oceno priporočil politike, ki jih je dala skupina na visoki ravni CARS 21 v svojem končnem poročilu, in pojasnitev, kako se namerava Komisija na to odzvati.

    74.

    Posodobitev in pregled napredka v zvezi z integrirano industrijsko politiko v obdobju globalizacije

    nezakonodajna pobuda

    Komisija bo pregledala izvajanje vodilnih pobud strategije Evropa 2020 na področju industrijske politike in posodobila ključne pobude za zagotovitev pravočasnega prehoda v bolj trajnostno in vključujoče gospodarstvo, ki bo varčno z viri, ter dinamične industrijske baze. Vmesna posodobitev bo upoštevala gospodarsko okrevanje, nove izzive in večletni finančni okvir.

    75.

    Industrijska politika za vesoljsko industrijo

    nezakonodajna pobuda

    Glede na strateški pomen vesoljske industrije, njeno odvisnost od javnega financiranja (raziskave in razvoj ter prodaja) in povečevanje globalne konkurence na komercialnem trgu Sporočilo določa ukrepe za izboljšanje okvirnih pogojev za evropsko vesoljsko industrijo, da bi se povečala njena konkurenčnost ter za prispevek k uravnoteženemu vključevanju zmogljivosti v Evropi.

    76.

    Ključne spodbujevalne tehnologije

    nezakonodajna pobuda

    V skladu s priporočilom skupine na visoki ravni se bo v okviru te pobude predlagal usklajen okvir za ključne spodbujevalne tehnologije za zagotovitev kontinuitete na področjih raziskav in razvoja ter inovacij, vključno s prenosom tehnologije za uporabo in spodbujanje globalno konkurenčnih ekosistemov.

    77.

    Evropska oznaka v turističnem sektorju

    zakonodajna pobuda

    Z evropsko oznako bi se skušalo povečati konkurenčnost in trajnost evropskega turizma tako, da bi se zagotovili preglednost in doslednost pri vrednotenju kakovosti turističnih storitev, pridobilo zaupanje potrošnikov in priznaval visokokakovostni turizem.

    Institucionalne zadeve

    78.

    Politične stranke na evropski ravni in pravila glede njihovega financiranja

    zakonodajna pobuda

    Cilj spremembe Uredbe št. 2004/2003 je oblikovanje evropskega pravnega statusa za politične stranke na evropski ravni.

    79.

    K predlogu o solidarnostni klavzuli

    nezakonodajna pobuda

    Ta pobuda bo nadaljevanje dela v zvezi z določbo o „solidarnostni klavzuli“ (člen 222(3), ki določa, da če je država članica žrtev terorističnega napada, naravne nesreče ali nesreče, ki jo je povzročil človek, Unija in njene države članice delujejo skupaj v duhu solidarnosti. PDEU določa skupni predlog Komisije in visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko.

    Notranji trg in storitve

    80.

    Zaščita vlagateljev: sprememba Direktive KNPVP v zvezi s pravili o depozitarni funkciji KNPVP, politiki nagrajevanja upravljavcev in upravnih sankcijah*

    zakonodajna pobuda

    Cilj je spremeniti Direktivo KNPVP (naložbeni podjemi za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje – KNPVP, Direktiva 2009/65/ES) za (i) vzpostavitev regulativne ureditve z močno zaščito naložbenikov, (ii) nadaljnjo krepitev učinkovitosti notranjega trga EU na področju investicijskih skladov in (iii) zagotovitev, da zakonodajni okvir KNPVP ne zmanjša finančne stabilnosti na trgu. Natančneje, na operativni ravni bo cilj zagotavljanje ustreznih rešitev za depozitarje KNPVP in politiko plač KNPVP. (drugo četrtletje leta 2012)

    81.

    Vzporedni bančni sistem

    nezakonodajna pobuda

    V drugi polovici leta bo sprejeto sporočilo za dopolnitev in izvajanje delovnega toka skupine G20.

    82.

    Zaščita vlagateljev: paketni naložbeni produkti za male vlagatelje (razkritja pred sklenitvijo pogodbe v zvezi z zahtevnimi naložbenimi proizvodi)*

    zakonodajna pobuda

    Namen tega instrumenta je zagotovitev visoke in dosledne ravni zaščite vlagateljev, ki je vključena v zakonodajo Skupnosti, z enakimi konkurenčnimi pogoji za originatorje in distributerje naložbenih produktov za male vlagatelje ter večjo učinkovitost pri čezmejnem poslovanju. (prvo četrtletje leta 2012)

    83.

    Nadaljevanje preverjanja uspešnosti za storitve: krepitev enotnega trga za storitve*

    nezakonodajna pobuda

    Po izvajanju „preverjanja uspešnosti“ in drugih različnih področij dela (tj. ocenjevanje rezervacij, zadržanja kapitala, pravne oblike in zahtev na področju zavarovalništva) je cilj te pobude določanje in predlaganje ukrepov, ki so potrebni za odpravljanje preostalih ovir za delovanje enotnega trga za storitve. (drugo četrtletje leta 2012)

    84.

    Kolektivno upravljanje pravic: glasbene pravice – glasba na spletu*

    zakonodajna pobuda

    Predlagani instrument se bo osredotočil na dve področji: prvič, splošne ravni upravljanja in preglednosti se morajo uporabljati za vse kolektivne organizacije; in drugič, na posebna pravila za izdajanje dovoljenj za glasbo na spletu za spodbujanje digitalnega enotnega trga in zagotavljanje večjega števila čezmejnih storitev potrošnikom po vsej EU. (prvo četrtletje leta 2012)

    85.

    Enotni trg in pokojninski skladi: institucije za poklicno pokojninsko zavarovanje*

    zakonodajna pobuda

    Cilj pregleda Direktive o institucijah za poklicno pokojninsko zavarovanje je ohranitev enakih konkurenčnih pogojev za solventnost II in spodbuditev večjega števila čezmejnih dejavnosti na tem področju. To bo pomagalo pri obravnavi izzivov v zvezi s staranjem prebivalstva in javnim dolgom. (tretje četrtletja leta 2012)

    86.

    Sprememba Direktive o zavarovalnem posredovanju

    zakonodajna pobuda

    Cilj spremembe je izboljšanje usklajevanja, pravne gotovosti in natančnosti opredelitve ter hkrati izogibanje obstoječim težavam pri uporabi sedanje Direktive o zavarovalnem posredovanju na nacionalni ravni.

    87.

    Sprememba Uredbe o blagovni znamki Skupnosti in Direktive, ki približuje nacionalne predpise o blagovnih znamkah

    zakonodajna pobuda

    Cilj je po potrebi nadgraditi, racionalizirati in posodobiti Uredbo in Direktivo EU ter vzpostaviti okrepljeno sodelovanje med Uradom za usklajevanje na notranjem trgu in nacionalnimi uradi za blagovne znamke, da se izboljšajo učinkovitost, uspešnost in usklajenost sistema blagovne znamke v Evropi kot celoti.

    88.

    Pobuda o razkritju nefinančnih informacij s strani podjetij

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Cilj predloga je izboljšati preglednost nefinančnih informacij s strani podjetij in se pri tem izogibati neupravičenemu povečevanju upravnega bremena.

    89.

    Spletne igre na srečo na notranjem trgu

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo je nadaljevanje Zelene knjige o spletnih igrah na srečo, ki zagotavlja obširno oceno odgovorov na posvetovanje in na tej podlagi določa 1) ključne izzive za soobstoj nacionalnih regulativnih modelov na notranjem trgu in 2) pobude, ki jih bo treba sprejeti na nacionalni ravni in ravni EU.

    90.

    Uveljavljanje pravic intelektualne lastnine

    zakonodajna pobuda

    Glavni cilj je prilagoditev Direktive (2004/48/ES) na sedanje izzive za zagotovitev, da se pravice intelektualne lastnine v EU učinkovito in enotno zaščitijo, zlasti v digitalnem okolju. Za dosego skladne razlage in izvrševanja je treba pojasniti več določb Direktive.

    91.

    Direktiva o zakonodaji o vrednostnih papirjih

    zakonodajna pobuda

    Glavni cilj ukrepa je zmanjšati razlike med nacionalnimi materialnimi predpisi o nematerializiranih vrednostnih papirjih in tako znatno prispevati k poenostavitvi operacij na finančnih trgih ter k njihovi pravni varnosti.

    92.

    Realizacija neto izravnave

    zakonodajna pobuda

    Realizacija neto izravnave je pomembno orodje za zmanjševanje kreditnega tveganja nasprotne stranke, ker daje v primeru nesolventnosti prednost nasprotni stranki, ki ni v zaostanku s plačilom, pred nezavarovanimi upniki. Cilj je povečati pravno varnost ter varnost dvostranskih in večstranskih sporazumov o neto izravnavah kot del okvira EU za krizno upravljanje v finančnem sektorju (glej COM(2010) 579), pa tudi pooblastitev nacionalnih organov za naložitev začasnega odvzema pravic do realizacije neto izravnave.

    93.

    Pobuda o postopkih obveščanja in odstranjevanja nezakonitih vsebin

    Glavni cilji politike so: prispevati k dobremu delovanju digitalnega enotnega trga, prispevati k boju proti nezakonitosti na internetu, zagotavljanje preglednosti, učinkovitosti, sorazmernosti in spoštovanje temeljnih pravic v zvezi s postopki obveščanja in odstranjevanja nezakonitih vsebin, zagotavljanje uravnoteženega in učinkovitega pristopa k postopkom obveščanja in odstranjevanja nezakonitih vsebin s poudarkom na temeljnih pravicah in vplivu na inovacije in rast.

    94.

    Zavarovalne jamstvene sheme

    zakonodajna pobuda

    Cilj je zagotovitev obstoja zavarovalnih jamstvenih shem v vseh državah članicah in njihove skladnosti z minimalnim sklopom osnovnih značilnosti.

    95.

    Tretja direktiva o preprečevanju pranja denarja

    zakonodajna pobuda

    Sprememba mednarodnih standardov poteka, njen zaključek pa je predviden do februarja 2012. Prav tako je svoj pregled začela tudi Komisija in poročilo se načrtuje v začetku leta 2012. Ko bodo mednarodni standardi sprejeti, jih bo treba hitro vključiti v zakonodajo EU.

    96.

    Sprememba Direktive o finančnih konglomeratih (FICOD II) (2002/87/ES)

    zakonodajna pobuda

    Po sklepu Sveta za finančno stabilnost (G20) januarja 2010 o proučitvi urejanja matičnih subjektov finančnih konglomeratov se Komisija zavezuje sporazumom in priporočilom na ravni G20 za uveljavljanje nadzora nadzornikov nad matičnimi subjekti kompleksnih finančnih skupin, ki so danes večinoma neregulirane holdinške družbe. Učinkovitost Direktive o kapitalskih zahtevah in solventnosti II ter s tem povezanih zakonov in predpisov, ki urejajo finančni sektor, kot so predpisi KNPVP in UAIS, ter najpomembnejše, okvira kriznega upravljanja, bi lahko bila veliko večja, če bi se matični subjekt obravnaval kot izrecno pristojen in odgovoren za dosledno izpolnjevanje vseh zahtev na ravni celotnega konglomerata ter v množici reguliranih subjektov v skupini.

    Pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo

    97.

    Spodbujanje vključevanja Romov – prvo poročilo Evropske komisije

    nezakonodajna pobuda

    Prvo letno poročilo bo ocenilo nacionalne strategije za vključevanje Romov, ki jih morajo države članice predložiti Komisiji do 31. decembra 2011.

    98.

    Posebno varstvo za osumljence ali obtožence, ki spadajo v skupino ranljivih oseb, v kazenskem postopku

    zakonodajna pobuda

    Cilj te pobude je zagotovitev, da se v kazenskih postopkih v EU posebna pozornost nameni osumljencem ali obtožencem, ki na primer zaradi svoje starosti, duševnega ali fizičnega stanja ne morejo razumeti ali slediti vsebini ali pomenu postopka.

    99.

    Minimalne določbe glede elementov kaznivih dejanj in kazni na področju nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami

    zakonodajna pobuda

    Omogočiti, da bodo države članice v boju proti nedovoljenemu prometu s prepovedanimi drogami učinkovitejše, in okrepiti skupni pristop EU v zvezi s prometom s prepovedanimi drogami s približevanjem kaznivih dejanj in kazni, z obravnavo pomanjkljivosti, ugotovljenih med oceno Okvirnega sklepa 2004/757/PNZ , opravljeno v letu 2009, in z nadomestitvijo tega instrumenta.

    100.

    Izmenjava podatkov, ocena tveganja in nadzor nad novimi psihoaktivnimi snovmi

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga za spremembo Sklepa Sveta 2005/387/PNZ z dne 10. maja 2005 je izboljšanje postopka ocenjevanja in nekaterih postopkovnih korakov ob upoštevanju zbranih izkušenj in omejitev, ki so se pojavile v zvezi s tem zakonodajnim instrumentom v zadnjih treh letih.

    101.

    Evropski akt o dostopnosti: izboljšanje dostopnosti blaga in storitev na notranjem trgu

    zakonodajna pobuda

    Predlog za direktivo za izboljšanje trga blaga in storitev, ki so dostopni invalidom in starejšim osebam, na podlagi pristopa „namenjeno vsem uporabnikom“. Ta podjetjem prijazna pobuda bo vključevala zavezujoče ukrepe za spodbujanje javnih naročil in usklajevanje standardov dostopnosti.

    102.

    Izboljšanje zastopanosti obeh spolov v upravnih odborih družb, ki kotirajo na borzah (mehko pravo)

    zakonodajna pobuda

    Na podlagi strategije o enakosti spolov bo cilj priporočila izboljšanje zastopanosti obeh spolov v upravnih odborih družb. Enakost spolov ni samo temeljna pravica, pač pa je ključna za rast in konkurenčnost v EU.

    103.

    Paketna potovanja, organizirane počitnice in izleti

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga je sprememba Direktive Sveta 90/314/EGS in posodobitev sedanjih pravil varstva potrošnikov, ki kupujejo paketna potovanja, zlasti po internetu, ter olajšanje nakupov paketnih potovanj iz drugih držav članic.

    104.

    Reforma strukture Eurojusta

    zakonodajna pobuda

    Cilj te pobude je razvoj in krepitev delovanja Eurojusta ter določitev ureditev za vključitev Evropskega parlamenta in parlamentov držav članic v ocenjevanje dejavnosti Eurojusta.

    105.

    Odškodnina za žrtve kaznivih dejanj

    zakonodajna pobuda

    Predlog Komisije za spremembo Direktive 2004/80 bo zagotovil, da žrtve kaznivih dejanj prejmejo pravično in ustrezno odškodnino v vseh državah članicah, s čimer bi se pomagalo spodbujati vzajemno zaupanje med državami članicami. Predlog bo temeljil na celoviti študiji vseh vidikov odškodnine za določitev obstoječih ovir, njihovega izvora in možnih rešitev.

    106.

    Prekluzivni in zastaralni roki za čezmejne nesreče v cestnem prometu

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Cilj te pobude je vzpostavitev večje pravne varnosti za državljane v zvezi s prekluzivnimi roki v okviru čezmejnih nesreč v cestnem prometu.

    107.

    E-pravosodje

    zakonodajna pobuda

    S to pobudo se bo okrepil projekt e-pravosodje kot orodje za spodbujanje rasti in pravne varnosti na notranjem trgu. Cilj projekta e-pravosodje je podpora politiki na področju pravosodja z uporabo informacijske in komunikacijske tehnologije za izboljšanje in racionalizacijo podatkov o pravosodju v EU, lajšanje dostopa do sodstva v vseh državah članicah ter lajšanje pravosodnega sodelovanja in postopkov.

    108.

    Instrument alternativnega reševanja sporov, ki nastanejo med medpodjetniškim poslovanjem (B2B)

    zakonodajna pobuda

    Ta ukrep bo dopolnil zakonodajni predlog Komisije o alternativnem reševanju sporov za potrošnike z mehanizmom, prilagojenim sporom, ki nastanejo med medpodjetniškim poslovanjem. Spodbujanje alternativnega reševanja sporov bo povečalo zaupanje malih in srednjih podjetij, ki sodelujejo v čezmejni trgovini, ter okrepilo delovanje notranjega trga.

    109.

    Postopek zaradi insolventnosti

    zakonodajna pobuda

    Sprememba Uredbe o insolventnosti (Uredba (ES) št. 1346/2000), vključno z vprašanjem insolventnosti skupin in podjetij, za izboljšanje učinkovitosti in uspešnosti čezmejnih postopkov zaradi insolventnosti.

    110.

    Vzajemno priznavanje osebnih dokumentov:

    (1) medsebojno priznavanje učinkov nekaterih listin o osebnem stanju

    zakonodajna pobuda

    Predlog naj bi zajemal vzajemno priznavanje pravnih posledic nekaterih listin o osebnem stanju (npr. v zvezi z rojstvom, pripadnostjo, posvojitvijo, imenom, smrtjo).

    111.

    (2) odprava uradnih postopkov za overitev dokumentov med državami članicami

    zakonodajna pobuda

    Nadaljnji ukrepi na podlagi zelene knjige o prostem pretoku dokumentov, listin o osebnem stanju, verodostojnih listin in poenostavitvi zakonodaje. Predlog naj bi zajemal odpravo formalnosti glede overitve dokumentov med državami članicami.

    Pravosodje, potrošniške zadeve in politika konkurence

    112.

    Okvir EU za kolektivno pravno sredstvo

    še ni določeno

    Ta pobuda bo temeljila na obširnem preteklem delu Komisije na področju kolektivnega pravnega sredstva na ravni EU.

    Pomorske zadeve in ribištvo

    113.

    Določitev okvira za pomorsko prostorsko načrtovanje

    zakonodajna pobuda

    Zagotovitev, da države članice poskrbijo za stabilen, zanesljiv, v prihodnost usmerjen in celovit okvir načrtovanja za čim boljšo uporabo morskega prostora v korist gospodarskega razvoja in morskega okolja ter da pri tem uporabijo skupen pristop za omogočanje čezmejnega pomorskega prostorskega načrtovanja. Vrsto te pobude, ki bo verjetno direktiva, je treba še potrditi.

    114.

    Modra rast: trajnostna rast iz oceanov, morij in obal

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo bo temeljilo na ugotovitvah študije, ki poteka in proučuje trajnostno rast in zaposlovanje v že vzpostavljenih, nastajajočih in prihodnjih pomorskih sektorjih na podlagi inovativne uporabe morskih in obalnih virov kot gonilnih sil za inovacije in konkurenčnost.

    Zaščita finančnih interesov EU

    115.

    Zaščita finančnega interesa Evropske unije, ki zajema tudi vidik kazenskega prava*

    zakonodajna pobuda

    Ta pobuda je zakonodajna nadgradnja Sporočila o zaščiti finančnih interesov Evropske unije, ki zajema tudi vidik materialnega kazenskega prava, na podlagi člena 325(4) PDEU. (tretje četrtletja leta 2012)

    116.

    Krepitev zaščite eura pred ponarejanjem s kazenskopravnimi sankcijami

    zakonodajna pobuda

    Direktiva bi lahko temeljila na Okvirnem sklepu 2000/383/PNZ in ga nadomestila. Njen cilj bo povečanje zaščite eura z zagotavljanjem učinkovitejše kazenske zakonodaje in učinkovitejših postopkov ter večje spremljanje predpisov EU v državah članicah. Državljani bi morali biti dovolj zaščiteni pred goljufijami v zvezi z eurom ter pred njegovim ponarejanjem z uporabo kazenskih sankcij.

    117.

    Medsebojna pomoč med upravnimi organi držav članic ter sodelovanje med njimi in Komisijo zaradi zagotavljanja pravilnega izvajanja carinske in kmetijske zakonodaje

    zakonodajna pobuda

    Poenostavitev in razjasnitev zakonodaje, izboljšanje dostopnosti in doseganje proračunskih prihrankov, saj Uredba št. 515/97 in Sklep Sveta 2009/917/PNZ z dne 30. novembra 2009 o uporabi informacijske tehnologije za carinske namene le delno obravnavata enaka vprašanja.

    Regionalna politika

    118.

    Prihodnja strategija za najbolj oddaljene regije

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo o prihodnji strategiji za najbolj oddaljene regije na podlagi skupnega memoranduma regij in držav članic „Časovni okvir za najbolj oddaljene regije 2020“ in njihovih drugih prispevkov.

    Raziskave in inovacije

    119.

    Okvir za Evropski raziskovalni prostor (ERP)

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Okvir za Evropski raziskovalni prostor bo podlaga za doseganje skladnosti strateške politike in usklajenosti med EU in državami članicami, da se poveča učinkovitost evropskega raziskovalnega sistema z boljšim izkoriščanjem potenciala za čezmejne sinergije ter dopolnjevanje (npr. mobilnost raziskovalcev in poklicne poti, čezmejne dejavnosti organizacij, ki opravljajo raziskave in jih financirajo, raziskovalne infrastrukture, pretok znanja in sodelovanje s tretjimi državami).

    120.

    Stanje Unije inovacij 2012 – pospeševanje sprememb

    nezakonodajna pobuda

    To sporočilo bo zaznamovalo prihodnje korake za spodbujanje rasti in delovnih mest na podlagi inovacij. Med drugim bo vključevalo naslednje predloge politike: podrobno opredelitev novega kazalnika za hitro rastoča in inovativna podjetja s primerjalno oceno uspešnosti inovacij držav članic, nadaljnje ukrepe glede zavez Unije inovacij, v zvezi s katerimi ni bilo doseženega napredka, ter predlog za vključitev inovacij v politike EU.

    121.

    Spodbujanje in usmerjanje mednarodnega sodelovanja na področje raziskav in inovacij

    nezakonodajna pobuda

    Evropa se mora na področjih znanosti, tehnologije in inovacij bolj strateško vključiti v sodelovanje s svojimi glavnimi partnerji, da bi: okrepila odličnost in spodbudila industrijsko konkurenčnost; obravnavala globalne družbene izzive; ter podprla zunanje politike. Sporočilo bo določilo podrobne cilje, merila in načela delovanja za izvajanje, spodbujanje in usmerjanje ukrepov mednarodnega sodelovanja EU v skladu s skupnim strateškim okvirom na področju raziskav in inovacij.

    Obdavčenje in carinska unija

    122.

    Dobro upravljanje v zvezi z davčnimi oazami*

    nezakonodajna pobuda

    S to pobudo se bo razvila okrepljena strategija za zaščito EU pred izzivi v zvezi z jurisdikcijami zunaj EU, ki niso pripravljene sodelovati (vključno z davčnimi oazami in agresivnim davčnim načrtovanjem). (zadnje četrtletje leta 2012)

    123.

    Predhodne sestavine za prepovedane droge

    zakonodajna pobuda

    V poročilu Komisije (COM(2009) 709) je poudarjeno tveganje preusmerjanja zdravil, ki vsebujejo predhodne sestavine za prepovedane droge. Svet je maja 2010 Komisijo pozval, naj predlaga zakonodajne spremembe. Pobuda bo spremenila Uredbo (ES) št. 273/2004.

    124.

    Odprava dvojnega obdavčevanja v zvezi s čezmejnimi izplačili dividend portfeljskim vlagateljem

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Rešitve za težave z dvojnim obdavčenjem, ki so nastale z uvedbo čezmejnega davka po odbitku na dividende, izplačane portfeljskim vlagateljem.

    125.

    Stanje carinske unije

    nezakonodajna pobuda

    Celovita ocena delovanja carinske unije, njeni izzivi in priložnosti v zvezi z zaščito enotnega trga in državljanov. Kot odziv na pomanjkljivosti in potrebe, ugotovljene v tej analizi, se bo ocena usmerila v bodoče pobude na področju carin, da se nadalje poveča vrednost, ki jo carinska unija dodaja enotnemu trgu.

    126.

    Obdavčevanje avtomobilov

    nezakonodajna pobuda

    Za odpravo dvojnega obdavčevanja in drugih davčnih ovir v čezmejnih primerih.

    127.

    Mehanizem za hiter odziv proti goljufijam na področju DDV

    zakonodajna pobuda

    Nedavne izkušnje so pokazale, da se Unija ne more odzvati dovolj hitro, kadar se sooči z nenadnim in množičnim pojavom goljufij na področju DDV v nekaterih državah članicah. Do zdaj so bila odstopanja odobrena posameznim državam članicam, da bi se ustavila ta vrsta goljufij v prizadetih sektorjih, vendar postopek za odobritev odstopanj ni dovolj prožen za zagotovitev hitrega in ustreznega ukrepanja. Predlagani novi mehanizem za sprejetje ukrepov odstopanja – mehanizem za hiter odziv – bi zelo pospešil obravnavo teh problemov. Končni cilj je boj proti obsežnim sistemom goljufij, preden zelo učinkujejo na nacionalne proračune.

    Trgovina

    128.

    Poročilo o trgovinskih ovirah in ovirah za naložbe

    nezakonodajna pobuda

    Poročilo Evropskemu svetu, da se opredelijo pomembne ovire za dostop do trga v tretjih državah za evropske izvoznike in vlagatelje in za določitev strategij za odpravo ovir.

    Promet

    129.

    Železniški paket:

    (1) dostop do trga za železniški promet*

    zakonodajna pobuda

    Nadaljnje odpiranje trga v železniškem sektorju (za trg notranjega potniškega prometa) pomeni prilagoditev obstoječega pravnega reda Evropske unije v zvezi z dostopom do trga za železniški promet (prvi železniški sveženj in njegove poznejše spremembe) in ustrezne spremembe Uredbe o javnih naročilih v železniškem sektorju (Uredba (ES) št. 1370/2007 ), vključno z obvezno dodelitvijo javnih naročil za storitve v okviru konkurenčnih javnih razpisov. S to pobudo se bo prav tako zagotovil nediskriminatoren dostop do železniške infrastrukture, vključno s storitvami, povezanimi z železnico, zlasti prek strukturne ločitve upravljanja infrastrukture in zagotavljanja storitev (ločitev dejavnosti). Spremljalo jo bo Sporočilo o pregledu strukture trga železniškega prometa in oceni nediskriminatornega dostopa do železniške infrastrukture.

    (2) Evropska železniška agencija (ERA)*

    zakonodajna pobuda

    S to pobudo se bo okrepila vloga Evropske železniške agencije na področju varnosti v železniškem prometu, zlasti nadzor nad nacionalnimi varnostnimi ukrepi, ki jih sprejmejo nacionalni organi za varnost, in njihova postopna uskladitev. Njen cilj bo prav tako doseči enotno homologacijo za vozila in enotno varnostno spričevalo za železniške prevoznike. Direktivi o varnosti in interoperabilnosti (Direktiva 2004/49/ES in Direktiva 2008/57/ES) se lahko po potrebi prilagodita. (zadnje četrtletje leta 2012)

    130.

    Zelena energija za promet:

    alternativna strategija v zvezi z gorivom

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Bela knjiga o prometu poudarja potrebo po prekinitvi odvisnosti prometnega sistema od nafte. Ta pobuda namerava pospešiti uvajanje alternativnega prometa na trgu EU, vključno s potrebnimi standardi za opremo in sisteme skladiščenja. Določila bo možne ukrepe EU za spodbujanje uporabe alternativnih goriv v EU ter za industrijo, javni sektor in potrošnike zagotovila jasno in skladno vizijo o razvoju trga za prometne sisteme z alternativnimi gorivi.

    131.

    Pravice letalskih potnikov: zavrnjeno vkrcanje, dolge zamude in odpoved letov

    zakonodajna pobuda

    Sprememba Uredbe (ES) št. 261/2004 bo zaščitila pravice letalskih potnikov z zagotovitvijo, da so potniki ustrezno obveščeni, da jim je nudena pomoč in da po potrebi prejmejo odškodnino za vse vrste motenj leta in izgube/poškodbe prtljage. Povečala bo pravno varnost in zagotovila pravično in sorazmerno ekonomsko obremenitev v posebnih okoliščinah, za katere letalski prevozniki niso odgovorni (višja sila), tudi prek boljše porazdelitve finančnih stroškov. Spremljala jo bo pobuda „Odgovornost letalskih prevoznikov v zvezi s prevozom potnikov in njihove prtljage po zraku“.

    Prihodnje pobude v letu 2013

    Naslov

    Vrsta

    Opis obsega ciljev

    Kmetijstvo

    Ekološko kmetijstvo

    zakonodajna pobuda

    Pregled temeljnega akta o ekološkem kmetijstvu po razpravi z Evropskim parlamentom in državami članicami, ki bo potekalo na podlagi poročila, predloženega leta 2011 (Poročilo Svetu o uporabi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 2092/91).

    Nova gozdarska strategija EU

    nezakonodajna pobuda

    Sedanja gozdarska strategija EU je bila sprejeta kot resolucija Sveta leta 1998 (1999/C 56/01). Namen pobude je oceniti, v kolikšni meri strategija še vedno ustreza sedanjim potrebam in političnemu okviru, ter predlagati novo strategijo, ki upošteva izzive, ki so se pojavili od sprejetja sedanje strategije, zlasti podnebne spremembe in politiko EU na področju obnovljive energije.

    Podnebni ukrepi

    Prilagoditvena strategija EU

    nezakonodajna pobuda

    Države članice so prizadele negativne posledice podnebnih sprememb, ki zelo vplivajo na gospodarstvo in okolje. Strategija bo EU omogočila obravnavo prihodnjih vplivov podnebnih sprememb. Osredotočena bo na ukrepe z dodano vrednostjo EU. Njeni glavni cilji so okrepitev baze znanja na področju prilagajanja na podnebne spremembe in razvoj ustreznega okvira prilagoditvene politike EU.

    Strategije za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida iz težkih vozil

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Pobuda bo obravnavala problem povečevanja emisij ogljikovega dioksida iz težkih vozil. Splošni cilj je zmanjšanje teh emisij na stroškovno učinkovit način. To bo nadaljevanje evropske strategije za čista in energetsko učinkovita vozila ter bele knjige o prometu COM(2011) 144.

    Konkurenca

    Pobuda na področju vsebinskih pravil državnih pomoči: pregled uredbe o splošnih skupinskih izjemah za državne pomoči

    zakonodajna pobuda

    Ker sedanja uredba o splošnih skupinskih izjemah preneha veljati konec leta 2013, je treba pripraviti spremembo. Poleg tega bo postopek pregleda več smernic o državni pomoči, ki so povezane s strategijo Evropa 2020 (raziskave, razvoj in inovacije, tvegani kapital, okolje) usklajen s spremembo uredbe o splošnih skupinskih izjemah. Po letu 2013 se lahko predvidi dodatna uskladitev smernic (splošne smernice o državni pomoči). Možno je, da se bo lahko področje uporabe uredbe o splošnih skupinskih izjemah na podlagi spremenjene pooblastitvene Uredbe Sveta (ES) št. 994/98 (glej leto 2012) razširilo.

    Pregled uredbe o državni pomoči/pomoči de minimis

    zakonodajna pobuda

    Pomoč de minimis je prožen instrument o dodelitvi zelo omejenih zneskov pomoči. Uredba Komisije de minimis vključuje majhne zneske subvencij, ki niso državna pomoč v smislu člena 107(1) PDEU, ker ne vplivajo na trgovino in konkurenco, in ki zato niso predmet zahteve po priglasitvi. Sedanje besedilo uredbe preneha veljati decembra 2013.

    Pregled okvira državne pomoči za raziskave, razvoj in inovacije

    nezakonodajna pobuda

    Spremenjeni okvir za raziskave, razvoj in inovacije je začel veljati leta 2007. Okvir je v pomoč državam članicam, ki želijo uporabiti državne pomoči kot dopolnilni instrument za krepitev raziskav, razvoja in inovacij. Okvir bo treba spremeniti do leta 2013.

    Digitalna agenda

    K strategiji na področju računalništva v oblaku

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo bo obravnavalo več vidikov sedanjega regulativnega okvira, ki je bil zasnovan ob upoštevanju manj zahtevnih aplikacij. Z razvojem računalništva v oblaku se pojavljajo zlasti posebna vprašanja v zvezi z varstvom podatkov in shranjevanjem podatkov, uporabnim pravom in obveznostmi ter varstvom potrošnikov. Obravnavali se bodo tudi vidiki interoperabilnosti, standardizacije in prenosljivosti podatkov in aplikacij.

    Izobraževanje, kultura in mladina

    Internacionalizacija visokošolskega izobraževanja,

    nezakonodajna pobuda

    Vedno več visokošolskih ustanov vpisuje študente iz držav zunaj EU, prav tako si študente, osebje in znanje izmenjuje, vključuje pa se tudi v mednarodno študijsko in raziskovalno sodelovanje. Sporočilo bo obravnavalo strategijo internacionalizacije sektorja visokošolskega izobraževanja EU. V vse bolj soodvisnem svetu so strateški način, na katerega EU obravnava globalne izzive, partnerstva na področju visokošolskega izobraževanja, ki lahko spodbujajo raziskave in poučevanje ter omogočajo univerzam, da postanejo posredniki znanja.

    Kartica Mladi in mobilnost (mehko pravo)

    zakonodajna pobuda

    Ukrep v okviru vodilne pobude Mladi in mobilnost bi moral olajšati mobilnost in sodelovanje za vse mlade, ki imajo od 13 do 30 let, s stalnim prebivališčem v Evropi. Temeljil bi na obstoječih izkaznicah, ki mladim že zagotavljajo koristi na različnih področjih (potovanje, kultura, blago, nastanitev itd.). Obstoječe kartice, ki izpolnjujejo merila kakovosti EU, bi lahko pridobile oznako Mladi in mobilnost.

    Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

    Varstvu delavcev pred tveganji, povezanimi z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem pri delu

    zakonodajna pobuda

    Namen je pregledati veljavni pravni okvir (Direktiva 2004/37), da se določijo sprejemljive ravni tveganja za raka, izboljša obvladovanje tveganja in oceni razširitev področja uporabe Direktive za vključitev novih dejavnikov tveganja in snovi, ki so strupene za razmnoževanje.

    Koordinacija sistemov socialne varnosti

    zakonodajna pobuda

    Prva sprememba Uredbe št. 883/2004 in Uredbe št. 987/2010 od začetka njene veljavnosti maja 2010, da se dopolnijo ali prilagodijo pravila na podlagi prvih let izvajanja.

    Sporočilo o dolgotrajni oskrbi

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo bo na podlagi delovnega dokumenta služb Komisije v letu 2011 in razprav v Odboru za socialno zaščito predstavilo usmeritve politik za odziv na naraščajočo potrebo po zagotavljanje dolgotrajne oskrbe.

    Energetika

    Energetske tehnologije v prihodnji evropski energetski politiki

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo bo določilo možnosti v zvezi z vlogo, ki jo imajo energetske tehnologije pri doseganju dekarbonizacije, razvilo bo vsestransko celovit pristop za spodbujanje razvoja energetskih tehnologij v skladu z energetsko vizijo za leto 2050 in okrepilo sinergije med državami članicami in Evropsko komisijo na področju oblikovanja energetske politike s spodbujanjem konvergence in sodelovanja med nacionalnimi in evropskimi programi inovacij.

    Energetska učinkovitost

    nezakonodajna pobuda

    Nadgradnja predloga iz junija 2011, ki temelji na sedanjem delu v zvezi z energetskim načrtom za leto 2050 in priprava splošne usmeritve glede energetske učinkovitosti do leta 2020 in naprej.

    Širitvena in sosedska politika

    Letni širitveni sveženj za leto 2013

    nezakonodajna pobuda

    Svet je pozval Komisijo, naj redno poroča o državah kandidatkah in potencialnih državah kandidatkah. Strateški dokument Komisije omogoča, da lahko Evropski svet opredeli glavne strateške usmeritve glede širitve ob koncu vsakega leta.

    Okolje

    Pregled politik kakovosti zraka

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Za oceno izvajanja in dosežkov obstoječih politik onesnaževanja zraka in kakovosti zraka, spremenjenih zakonodajnih predlogov na področju kakovosti zraka in direktiv ES o nacionalnih zgornjih mejah emisij.

    Zdravje in potrošniki

    Uporaba tehnik kloniranja za proizvodnjo živil

    zakonodajna pobuda

    Ta pobuda bo nadgradnja poročila Komisije o kloniranju živali za proizvodnjo živil iz leta 2010, bo pa tudi odziv na zahteve po pojasnitvi prava o kloniranju živali na notranjem trgu.

    Odhodki na področju veterine

    zakonodajna pobuda

    Cilj spremembe Odločbe Sveta 90/424/EGS je razvoj usklajenega sistema EU za delitev stroškov in odgovornosti v okviru novega zakona EU o zdravstvenem varstvu živali, ki je trenutno v postopku priprave.

    Notranje zadeve

    Zakonik EU o priseljevanju

    zakonodajna pobuda

    Konsolidacija celotne zakonodaje na področju priseljevanja, in sicer najprej zakonite migracije, in po potrebi razširitev veljavnih določb, kot določa stockholmski program.

    Sporočilo o politiki vračanja + poročilo o izvajanju Direktive o vračanju

    nezakonodajna pobuda

    Sporočilo bo pregled stanja, s katerim se bo ocenil dosedanji napredek z razvojem skupne politike EU o vračanju, v njem pa bodo navedene tudi nekatere konkretne zamisli, kako bi se lahko politika še nadalje spodbujala in razvijala.

    Industrija in podjetništvo

    Krepitev izvajanja notranjega trga motornih vozil

    zakonodajna pobuda

    Krovni cilj te politike je varovanje in krepitev notranjega trga motornih vozil z zagotavljanjem, da so vzpostavljeni vsi potrebni mehanizmi za učinkovito in enotno izvajanje ter izvrševanje okvirne zakonodaje o homologaciji za avtomobilske proizvode.

    Notranji trg in storitve

    Pravično avtorsko nadomestilo za reprodukcije zaščitenih del fizičnih oseb za osebno rabo

    zakonodajna pobuda

    Zagotoviti, da sheme za pravično nadomestilo v skladu z Direktivo delujejo na način, ki zagotavlja prihodek imetnikom pravic, ne da bi se pri tem oviralo delovanje notranjega trga za elektronske medije in opremo.

    Plačilne storitve na notranjem trgu

    zakonodajna pobuda

    Namen pregleda Direktive 2007/64/ES je vzpostavitev celostnega, konkurenčnega, učinkovitega in uporabniku prijaznega trga plačil v Evropi.

    Čezmejna plačila v EU

    zakonodajna pobuda

    Pregled Uredbe (ES) št. 924/2009 se bo osredotočil na vprašanja, opredeljena v členu 15. Vendar se bo lahko zaradi sedanjega vključevanja na trg plačil EU, sprememb Direktive o plačilnih storitvah, ki jo sočasno pregleduje Komisija, in sprejetja Uredbe o prehodu na enotno območje plačil v eurih besedilo Uredbe št. 924/2009 precej spremenilo. Cilj je oblikovati celosten, konkurenčen, učinkovit in uporabniku prijazen trg plačil v Evropi.

    Nadaljevanje dela na podlagi zelene knjige: Na poti k povezanemu evropskemu trgu za plačila s karticami, prek interneta in mobilnih telefonov

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Povezovanje evropskega trga za elektronska plačila majhnih vrednosti je ena od prednostnih nalog, opredeljenih v Digitalni agendi, natančneje enotnega digitalnega trga. Cilj nadaljevanja dela na podlagi zelene knjige je pomoč pri vzpostavljanju bolj konkurenčnega, učinkovitejšega, inovativnega evropskega trga, na katerem so plačila varna.

    Možni okvir za krizno upravljanje in reševanje za finančne institucije, ki niso banke

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Na podlagi poročila, ki proučuje potrebo po ureditvi kriznega upravljanja za finančne institucije, ki niso banke (centralne nasprotne stranke, zavarovalne družbe, tvegani skladi itd.), ki naj bi bilo objavljeno do konca leta 2011, bo morda predlagana zakonodaja, s katero bodo organi dobili pooblastila in orodja za obravnavanje propada finančnih institucij, ki niso banke.

    Pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo

    Uredba o odprtih telefonskih linijah EU za pogrešane otroke

    zakonodajna pobuda

    Ta pobuda izhaja iz Sporočila o telefonski številki 116 za pogrešane otroke iz leta 2010 in je namenjena zagotavljanju ustreznega delovanja telefonske številke 116 v vseh državah članicah.

    Pravni akt evropskega pogodbenega prava na področju zavarovalniških storitev

    zakonodajna pobuda

    Omogočanje čezmejne trgovine z nekaterimi finančnimi produkti (zlasti zavarovanjem) z razvijanjem pravil evropskega pogodbenega prava na področju finančnih storitev.

    Vzajemno priznavanje izgube pravic

    zakonodajna pobuda

    Pobuda je namenjena zagotovitvi vzajemnega priznavanja izgube pravic, izrečene na podlagi sodne odločbe v kazenskem postopku, da bi se ti ukrepi izvajali tudi v državi članici, ki kazni ni naložila.

    Pravna pomoč v kazenskem postopku

    zakonodajna pobuda

    Ta pobuda bo določila skupna minimalna pravila za zagotovitev, da so osumljene in obtožene osebe v kazenskih postopkih upravičene do pravne pomoči med obtožbo in ob koncu sojenja oziroma do pritožbenega postopka.

    Posvetovanje z evropskimi socialnimi partnerji o pregledu Direktive o enakem plačilu

    nezakonodajna pobuda

    Zaradi stalnih velikih razlik v plačah med spoloma v Evropi (približno 18 %) se bo Komisija posvetovala z evropskimi socialnimi partnerji o posodobitvi zakonodaje EU o izvajanju načela enakega plačila.

    Druga faza posvetovanja z evropskimi socialnimi partnerji o usklajevanju poklicnega, družinskega in zasebnega življenja

    nezakonodajna pobuda

    Glede na izid posvetovanja bo Komisija lahko predlagala ukrepe z dvojnim ciljem, to je povečanje stopnje zaposlenosti žensk (ker imajo ženske glavno odgovornost za skrb za otroke in druge vzdrževane osebe) ter obravnava demografskega izziva.

    Evropski informacijski sistem kazenskih evidenc v zvezi z obsojenimi državljani tretjih držav (ECRIS-TCN )

    zakonodajna pobuda

    Ta pobuda je namenjena vzpostavitvi evidence državljanov tretjih držav, ki so jih obsodila sodišča držav članic.

    Pristojnost, priznavanje in izvrševanje sodnih odločb v zakonskih sporih in sporih v zvezi s starševsko odgovornostjo

    zakonodajna pobuda

    Na podlagi ocene izvajanja Uredbe (ES) št. 2201/2003 spremeni ta pravni akt in uvesti skupne minimalne standarde v zvezi s priznavanjem odločb o starševski odgovornosti, da bi se ukinili postopki eksekvature za tovrstne odločbe.

    Zelena knjiga o morebitni razširitvi minimalnih procesnih pravic

    nezakonodajna pobuda

    Zelena knjiga o tem, ali je treba obravnavati minimalne procesne pravice obtoženih in osumljenih oseb, ki niso zajete v prejšnjih zakonodajnih predlogih (v časovnem načrtu procesnih pravic).

    Vročanje sodnih in zunajsodnih pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah v državah članicah (vročanje pisanj)

    zakonodajna pobuda

    Sprememba Uredbe (ES) št. 1393/2007 bo namenila posebno pozornost učinkovitosti organov za pošiljanje in sprejem ter se osredotočila na praktično izvedbo zahteve za posredovanje zaprosila za vročanje. Vključuje lahko tudi določitev skupnih minimalnih standardov. Ta pobuda bo tudi razveljavila Uredbo Sveta (ES) št. 1348/2000

    Zelena knjiga o minimalnih standardih za civilne postopke in potrebno nadaljnje spremljanje

    nezakonodajna pobuda

    Upoštevanje določenih standardov in postopkovnih jamstev je predpogoj za čezmejno sodelovanje v zadevah na področju civilnega sodstva. Obstoječi evropski pravni instrumenti, ki obravnavajo ta vprašanja, niso niti popolni niti usklajeni. Zelena knjiga bi morala začeti razpravo o uvedbi skupnih minimalnih standardov za civilne postopke v EU.

    Poročilo o državljanstvu EU iz leta 2013: napredek pri odpravi ovir za pravice državljanov EU

    nezakonodajna pobuda

    Cilj tega poročila je ocena napredka pri zagotavljanju učinkovitega uveljavljanja pravic državljanov EU z izvajanjem ukrepov, napovedanih v poročilu o državljanstvu iz leta 2010, in opredelitev nadaljnjih ukrepov za dokončanje odpravljanja preostalih ovir za uveljavljanje pravic državljanov EU.

    Poročilo o pravici državljanov Unije in njihovih družinskih članov do prostega gibanja in prebivanja na ozemlju držav članic

    nezakonodajna pobuda

    Cilj tega poročila bo predstavitev podrobnega pregleda načina prenosa Direktive 2004/38/ES v nacionalno zakonodajo in izvajanja v vseh državah članicah. Predstavilo bo splošno oceno učinka določb direktive, navedlo pa bo tudi možna področja za izboljšanje.

    Pomorske zadeve in ribištvo

    Ohranjanje ribolovnih virov s pomočjo tehničnih ukrepov za zaščito morskih organizmov

    zakonodajna pobuda

    Cilj tega predloga je ponovna priprava okvira tehničnih ukrepov za Atlantik in Severno morje po reformi skupne ribiške politike za zagotovitev zaščite morskih bioloških virov in zmanjšanje vpliva ribolovnih dejavnosti na staleže rib in na morske ekosisteme. Njegov cilj je prav tako poenostavitev in združitev ter po potrebi izboljšanje učinkovitosti obstoječih tehničnih ukrepov, zlasti tistih, ki so določeni v Uredbi Sveta (ES) št. 850/98 in njenih različnih spremembah, kot tudi drugih tehničnih ukrepov, ki jih vključujejo Uredba Sveta (ES) št. 1288/2009 in obstoječi načrti obnove.

    Bela knjiga o pomorskem nadzoru

    nezakonodajna pobuda

    V tem sporočilu bo pregledan doseženi napredek ter predlagani nadaljnji ukrepi. To vključuje opredelitev finančnih posledic oblikovanja skupnega okolja za izmenjavo informacij.

    Celostni pomorski nadzor: izvajanje skupnega okolja za izmenjavo informacij, vključno z njegovimi finančnimi vidiki

    nezakonodajna pobuda

    V tem sporočilu bo pregledan doseženi napredek ter predlagani nadaljnji ukrepi. To vključuje opredelitev finančnih posledic oblikovanja skupnega okolja za izmenjavo informacij.

    Oblikovanje ali sprememba dolgoročnih načrtov za nekatere staleže in ribolov, ki izkorišča te staleže (načrti za različne vrste)

    zakonodajna pobuda

    Ti načrti za različne vrste bodo vključevali več staležev rib, ujete v okviru istega ribolova in na istem območju. Temeljili bodo na določbah reformirane skupne ribiške politike.

    Zaščita finančnih interesov EU

    Zaščita finančnih interesov Evropske unije s krepitvijo upravnih in kazenskih postopkov, vključno z medsebojno pomočjo

    zakonodajna pobuda

    Pravila glede izmenjave informacij, medsebojne pomoči in zbiranja dokazov, če jih ne vključuje že pobuda za leto 2012 o zaščiti finančnih interesov; člen 325(4) PDEU.

    Ustanovitev Evropskega javnega tožilstva za zaščito finančnih interesov Unije

    zakonodajna pobuda

    Ta pobuda namerava določiti okvir in pogoje za ustanovitev Evropskega javnega tožilstva za osredotočenje na zaščito finančnih interesov Unije.

    Regionalna politika; zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje; kmetijstvo in razvoj podeželja; pomorske zadeve in ribištvo

    Pogodbe o partnerstvu z državami članicami

    zakonodajna pobuda

    Pogodbe o partnerstvu med Komisijo in vsako državo članico bodo določile zaveze partnerjev na nacionalni in regionalni ravni, prav tako pa tudi zaveze Komisije. Povezane bodo s cilji strategije Evropa 2020 in nacionalnimi programi reform. Vzpostavile bodo celostni pristop k ozemeljskemu razvoju, ki ga bodo podprli skladi v okviru kohezijske politike, razvoja podeželja ter pomorske in ribiške politike, vključevale pa bodo cilje, strateške naložbe in več pogojev.

    Obdavčenje in carinska unija

    Pobuda o arbitraži v čezmejnih davčnih sporih

    zakonodajna pobuda

    Kljub obstoječim instrumentom (Konvencija o arbitraži ter konvencije o dvojnem obdavčevanju med državami članicami EU) ostaja v EU preveč dolgotrajnih sporov na področju dvojnega obdavčevanja nerešenih.

    Carinske kazni

    zakonodajna pobuda

    Ta pobuda ima dvojni cilj: okrepitev carinskega usklajevanja s približevanjem opredelitve in kvalifikacije kaznivih dejanj ter ravni ustreznih carinskih kaznih in zagotavljanje enake obravnave gospodarskih subjektov v zvezi s carinskimi kaznimi.

    Trgovina

    Posodobitev instrumentov trgovinske zaščite EU

    zakonodajna pobuda

    Sprememba osnovne protidampinške in osnovne protisubvencijske uredbe.

    Promet

    E-tovor

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Cilj pobude je vzpostavitev ustreznega okvira za racionalizacijo elektronskega pretoka informacij, povezanih s fizičnim pretokom blaga, v podporo načrtovanju, izvedbi, spremljanju in poročanju v zvezi z večmodalnim tovornim prometom, za zagotovitev odgovornosti za intermodalni prevoz in spodbujanje varnega, varovanega in čistega tovornega prometa.

    Okvir za prihodnjo pristaniško politiko EU, vključno z zakonodajnimi predlogi

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Ta pobuda bo omogočila pristaniščem, da bodo učinkoviteje ravnala z vse večjo količino tovora, kar bo spodbudilo logistično verigo brez prekinitev; omogočila bo pregled omejitev pri opravljanju pristaniških storitev in povečala preglednost financiranja pristanišč s pojasnitvijo prejemnikov javnih sredstev v različnih pristaniških dejavnostih, da se prepreči izkrivljanje konkurence; vzpostavila pa bo tudi medsebojno priznan okvir za usposabljanje pristaniških delavcev v različnih pristaniških dejavnostih.

    Sveženj o notranjem cestnem trgu:

    (1) poročilo o položaju na trgu cestnega tovornega prometa

    nezakonodajna pobuda

    Poročilo analizira položaj na trgu cestnega tovornega prometa in ocenjuje učinkovitost nadzora in razvoj pogojev zaposlovanja v poklicu. Prav tako bo ocenilo tudi obseg napredka v zvezi z uskladitvijo pravil na področjih, med drugim tudi z izvrševanjem in dajatvami za uporabo cest, pa tudi s socialno in varnostno zakonodajo, ter obseg dela, ki ga je treba še opraviti. Določilo bo, kako in po kakšnem časovnem načrtu se bo dosegalo nadaljnje odprtje kabotaž.

    (2) dostop do trga cestnega prevoza blaga in do opravljanja dejavnosti cestnega prevoznika

    zakonodajna pobuda

    Sveženj bo nadalje odprl trg kabotaž. Tako odprtje bi lahko pomenilo velike izboljšave učinkovitosti z zmanjšanjem števila nepotrebnih voženj praznih vozil. Vključuje lahko pravila o mobilnih delavcih, ki sodelujejo pri kabotaži, za zagotovitev pravične konkurence. Obstoječa pravila o dostopu do opravljanja dejavnosti lahko tudi razširi (npr. razširitev na prevoznike tovora) in jih nadalje uskladi (npr. v zvezi z ustanovitvijo in finančno sposobnostjo). Predlog bo spremenil Uredbo št. 1072/2009 o dostopu do trga in Uredbo št. 1071/2009 o dostopu do opravljanje dejavnosti.

    (3) minimalna pravila o sankcijah in njihovem izvrševanju na področju komercialnega cestnega prometa

    zakonodajna pobuda

    Direktiva bo vzpostavila skupna minimalna pravila glede na opredelitev kršitev in sankcij, vključno s kaznivimi dejanji, na področju komercialnega cestnega prometa. Takšna uskladitev bo prispevala k zmanjšanju izkrivljanja konkurence in neenake obravnave v primeru kršitev.

    (4) sistemi cestninjenja za cestna vozila

    zakonodajna pobuda

    Ta pobuda bo spodbudila bolj sistematično uporabo infrastrukture za cestninjenje na podlagi razdalje ter zunanje stroške, ki temeljijo na načelih „onesnaževalec plača“ in „uporabnik plača“. Proučila bo postopen prehod na usklajen sistem cestninjenja za tovorna vozila, ki bi lahko po EU nadomestil obstoječe cestnine, ki temeljijo na času (evrovinjeta in nacionalne vinjete), in po možnosti druge takse (kot so davki na vozila).. Pobuda lahko vključuje pravni okvir za zaračunavanje potnikom. Prav tako lahko vključuje tudi določbe o elektronskih cestninjenjih, če njihova celotna interoperabilnost ni dosežena v roku iz Direktive 2004/52/ES.

    Prihodnje pobude v letu 2014

    Naslov

    Vrsta

    Opis obsega ciljev

    Širitvena in sosedska politika

    Letni širitveni sveženj za leto 2014

    nezakonodajna pobuda

    Svet je pozval Komisijo, naj redno poroča o državah kandidatkah in potencialnih državah kandidatkah. Strateški dokument Komisije omogoča, da lahko Evropski svet opredeli glavne strateške usmeritve glede širitve ob koncu vsakega leta. Širitveni sveženj bo vključeval tudi spremljanje Hrvaške pred njenim pristopom.

    Okolje

    Cilji pravnega reda Unije o odpadkih

    zakonodajna pobuda

    Predlagati spremembo ciljev pravnega reda Unije o odpadkih (okvirne direktive o odpadkih in direktiv o toku odpadkov), da bo EU na področju virov učinkovitejša.

    Cilji preusmerjanja iz Direktive o odlaganju odpadkov na odlagališčih

    zakonodajna pobuda

    Spremeniti obstoječe cilje preusmerjanja odpadkov na odlagališčih in predlagati nove cilje preusmerjanja za druge toke odpadkov, da bi se postopno približali popolni odpravi odlaganja odpadkov do leta 2050.

    Okoljska odgovornost

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Oceniti izvajanje direktive o okoljski odgovornosti ter jo po potrebi spremeniti.

    Strategija biotske raznovrstnosti

    nezakonodajna pobuda

    Spremljanje bo vključevalo vmesni pregled strategije biotske raznovrstnosti leta 2020.

    Pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo

    Zelena knjiga o mednarodnem zasebnem pravu

    nezakonodajna pobuda

    Zelena knjiga o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, in vprašanjih priznavanja v zvezi z registracijo in gibanjem družb, združenj in drugih pravnih oseb.

    Izboljšanje doslednosti veljavne zakonodaje Unije na področju civilnega procesnega prava

    zakonodajna pobuda

    Za zagotovitev, da so evropski civilni postopki skladni in za določitev skupnih minimalnih postopkovnih standardov za civilne postopke.

    Obdavčenje in carinska unija

    Določitev končnega sistema obdavčevanja trgovine znotraj EU

    zakonodajna pobuda

    Predlog bo določil novo dokončno ureditev DDV za obdavčevanje trgovine znotraj EU, s čimer se bo odpravil prehodni značaj sedanje ureditve. Predlog je povezan z reformo sistema DDV v EU, s katero se bo vzpostavil učinkovitejši in trdnejši davčni sistem na enotnem trgu.

    Promet

    Pametne vozovnice, multimodalni vozni redi, spletna rezervacija

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Ta zakonodajni predlog lahko sestavljajo pravila o dostopu do informacij, izmenjavi podatkov in odgovornosti.

    Omejitev dušikovega oksida (NOx) iz letal

    zakonodajna/nezakonodajna pobuda

    Komisija bo obravnavala emisije dušikovega oksida iz letal po natančni znanstveni oceni.

    Priloga II: Pobude za poenostavitev in zmanjšanje upravnega bremena

    Št.

    Naslov

    Vrsta pobude

    Vidiki pobud za poenostavitev in zmanjšanje upravnega bremena

    Zainteresirane strani, ki imajo koristi zaradi poenostavitve ali zmanjšanja upravnega bremena

    Datum sprejetja

    Kmetijstvo

    1.

    Izvedbena pravila za plačila SKP, za katere velja navzkrižna skladnost

    zakonodajna pobuda

    V skladu s sedanjo zakonodajo, to je Uredbo (ES) št. 1122/2009 in Uredbo (EU) št. 65/2011, se države članice lahko odločijo, da ne bodo uporabile sankcij v okviru navzkrižne skladnosti, kadar se neskladnost, ki jo je povzročil kmet, šteje za manjšo ali kadar znesek sankcije navzkrižne skladnosti ne presega 100 EUR. V obeh primerih mora uprava za 100 % primerov naknadno preveriti, če je bila neskladnost odpravljena. Prilagoditev Lizbonski pogodbi in poenostavitev z opustitvijo obveznosti v zvezi z izvajanjem naknadnih pregledov za manjše kršitve ter zmanjšanje stopnje naknadnih pregledov na 20 % na podlagi analize tveganja za kmetije, kadar znesek sankcije, povezane z navzkrižno skladnostjo, ne preseže 100 EUR.

    Organi držav članic in kmetje

    2012

    Digitalna agenda

    2.

    Vseevropski okvir za elektronsko identifikacijo, elektronsko overjanje in elektronske podpise

    zakonodajna pobuda

    Povečanje uporabnosti elektronskih podpisov ter zagotovitev možnosti prave čezmejne interoperabilnosti prek vzajemnega priznavanja in sprejemanja nacionalnih elektronskih osebnih izkaznic. Uporaba elektronskega podpisa bi morala postati tako enostavna kot uporaba lastnoročnega podpisa, da se omogočijo boljše elektronske transakcije med državljani, podjetji in upravami Medsebojno priznavanje in sprejemanje nacionalnih osebnih izkaznic po vsej Evropski uniji bi vsem državljanom in podjetjem omogočilo, da s pomočjo svojih nacionalnih osebnih izkaznic v vseh državah članicah dostopajo do spletnih storitev nacionalnih javnih uprav in javnih organov, kar bi zelo pospešilo postopke.

    Podjetja, državljani in javni organi

    2012

    Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

    3.

    Dopolnitev statuta evropske družbe glede udeležbe delavcev

    zakonodajna pobuda

    Opredelitev možnih izboljšav Direktive Sveta 2001/86/ES z dne 8. oktobra 2001, s čimer bi se poenostavila ureditev za udeležbo delavcev v SE (Societas Europea). Ob upoštevanju rezultatov posvetovanja s socialnimi partnerji bodo morebitne spremembe poenostavile med drugim udeležbo delavcev v primeru spremembe po registraciji SE, razmerje med nacionalno in nadnacionalno ravnjo udeležbe ter sodelovanje na ravni skupine.

    Podjetja in delavci

    2013

    4.

    Dopolnitev statuta evropske zadruge glede udeležbe delavcev

    zakonodajna pobuda

    Opredelitev možnosti za poenostavitev Direktive Sveta 2003/72/ES. Ob upoštevanju rezultatov posvetovanja evropskih socialnih partnerjev morebitne spremembe med drugim vključujejo zanašanje na standardna pravila ob ustanovitvi evropske zadruge, izboljšane mehanizme za prilagoditev udeležbe delavcev v primeru sprememb v SCE, vzpostavitev najnižjega praga za število zaposlenih v vsaki državi članici, ki imajo pravico sodelovati v posebnem pogajalskem telesu, in/ali skrajšanje obdobja pogajanj ter boljšo povezavo med evropsko in nacionalnimi ravnmi udeležbe delavcev.

    Podjetja in delavci

    2013

    Energetika

    5.

    Poročanje o prenosu jedrskih predmetov med državami članicami Evropske skupnosti za atomsko energijo

    zakonodajna pobuda

    Zagotovitev, da lahko evropski jedrski sektor v celoti izkoristi ugodnosti enotnega trga. Sedanji sistem predhodne odobritve za prenos neobčutljivih jedrskih predmetov med državami članicami Evropske skupnosti za atomsko energijo je nesorazmeren način zbiranja potrebnih informacij za izpolnjevanje obveznosti držav članic do Mednarodne agencije za atomsko energijo v okviru dodatnega protokola. Nekatere možnosti bi postopek odobritve nadomestile s postopkom poročanja. Izbrani pristop bi moral zmanjšati upravno breme za uprave držav članic in podjetja.

    Organi držav članic in podjetja

    2012

    Evropska statistika

    6.

    Četrtletni nefinančni računi sektorja država

    zakonodajna pobuda

    Zmanjšanje bremena poročanja za organe držav članic, saj se bodo četrtletni nefinančni računi (Uredba št. 1221/2002) sektorja država namesto v dveh poročevalnih preglednicah zbirali samo v eni preglednici.

    Organi držav članic

    2012

    7.

    Raziskovanja strukture kmetijskih gospodarstev (po letu 2013)

    zakonodajna pobuda

    Zmanjšanje bremena v uredbi št. 1166/2008 za anketirance z: (a) obliko raziskovanj; (b) možnostjo uporabe obstoječih ustreznih virov in registrov kmetij.

    Kmetje in organi držav članic

    2012

    Zdravje in potrošniki

    8.

    Uradni nadzor v prehranski verigi

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga za spremembo Uredbe (ES) št. 882/2004 je poenostavitev in racionalizacija obstoječega pravnega okvira za izboljšanje učinkovitosti uradnega nadzora, ki ga države članice izvajajo v prehranski verigi, pri tem pa čim bolj zmanjšati breme za gospodarske subjekte. Učinkovitejša uporaba nadzornih virov bo prispevala k preprečevanju kriz z omejevanjem stroškov za gospodarske subjekte, ki ravnajo v skladu s predpisi, in zagotavljanjem enakih pogojev. To se nanaša tudi na direktive 96/23/ES, 97/78/ES in 91/496/EGS.

    Organi držav članic, gospodarski subjekti in tretje države izvoznice

    2012

    9.

    Trženje semen in razmnoževalnega materiala zaradi spodbujanja inovacij na področju semen

    zakonodajna pobuda

    Cilj pobude je povečanje inovativnosti, namenjena pa je tudi zmanjšanju skupnega upravnega bremena in vzpostavitvi prožnosti regulativnega okvira zaradi globalizacije, specializacije in razvoja novih vrst uporabe kmetijskih proizvodov vzporedno s spremembami v pričakovanjih družbe glede medsebojnega delovanja kmetijstva in naravnega okolja. Pobuda bo posodobila in poenostavila zakonodajo, saj bo nadomestila 12 direktiv o semenih in rastlinskem razmnoževalnem materialu z enim samim aktom.

    Gojitelji, dobavitelji semen in razmnoževalnega materiala rastlin, kmetje in drugi uporabniki semen in razmnoževalnega materiala rastlin, predelovalci kmetijskih surovin, končni uporabniki, organi držav članic in Urad Skupnosti za rastlinske sorte

    2012

    10.

    Klinično preskušanje zaradi spodbujanja kliničnih raziskav in inovacij v farmacevtskem sektorju

    zakonodajna pobuda

    Cilj predloga za spremembo Direktive o kliničnem preskušanju (2001/20/ES) je okrepitev znanja in inovacij na področju kliničnih raziskav. Vprašanja, ki bodo predvidoma obravnavana, so: zmanjšanje upravnih zamud, odpravljanje razhajajočih se odločitev po vsej EU in racionalizacija postopkov poročanja.

    Podjetja (proizvajalci) in organi držav članic

    2012

    11.

    Sveženj vključuje:

    (1) farmacevtsko zakonodajo na področju veterine

    zakonodajna pobuda

    Povečanje razpoložljivosti zdravil na trgu, zlasti za zdravljenje bolezni manj pomembnih živalskih vrst ali bolezni, ki se redko pojavljajo. Zmanjšanje bremena za podjetja s poenostavitvijo postopkov odobritve veterinarskih zdravil ob upoštevanju javnega zdravja, zdravja živali in okolja.

    Kmetje, proizvajalci veterinarskih zdravil, distributerji, organi držav članic

    2012

    12.

    (2) zakonodajo o medicirani krmi

    zakonodajna pobuda

    Cilj spremembe zakonodaje o medicirani krmi (90/167/EGS) je pojasnitev področja uporabe glede na druge predpise o krmi in zakonodajo o zdravilih za uporabo v veterini, da se ocenijo razmerje med dajanjem zdravil in dajanjem zdravil prek medicirane krme ter različni načini dajanja zdravil za uporabo v veterini v smislu stroškov, varnosti in učinkovitosti. S pobudo naj bi zagotovili vzpostavitev enakih konkurenčnih pogojev v EU, ki zagotavljajo varno in učinkovito uporabo medicirane krme.

    Kmetje, proizvajalci medicirane krme, distributerji, organi držav članic

    2012

    13.

    Sestavljeni proizvodi in inšpekcijski pregledi mesa (higienski sveženj)

    zakonodajna pobuda

    Sestavljeni proizvodi:

    Uskladitev veljavnih pravil o zdravstvenem varstvu živali pri uvozu sestavljenih proizvodov s pravili o javnem zdravju in izboljšanje konkurence med tretjimi državami in državami članicami. Uvedba enega spričevala za certificiranje javnega zdravja in zdravja živali ter za vse vrste živil živalskega izvora (poenostavitev upravnega bremena).

    Inšpekcijski pregledi mesa:

    Pregled inšpekcijskih pregledov mesa za prilagoditev na epidemiološke trende nekaterih zoonoz. Nova tveganja je treba bolje zajeti tako, da se zmanjša pozornost, namenjena omejenemu tveganju, in prevzame pristop, ki bolj temelji na tveganju, s čimer bi se poenostavil postopek in zmanjšalo breme za uprave. Pobuda se bo oblikovala v posvetovanju z večjimi trgovinskimi partnerji v tretjih državah, da bi se olajšal izvoz.

    Poslovni subjekti, notranji trgovci, uvozniki, potrošniki, organi držav članic, Komisija

    2012

    Notranje zadeve

    14.

    Zakonik EU o priseljevanju

    Direktiva 2009/50/ES, Direktiva 2005/71/ES, Direktiva 2004/114/ES, Direktiva 2003/019/ES in Direktiva 2003/86/ES

    zakonodajna pobuda

    Konsolidacija celotne zakonodaje na področju priseljevanja, ki se bo začela s petimi veljavnimi direktivami o zakonitem priseljevanju. Izboljšana skladnost med instrumenti, večja preglednost in opredelitev vseh vrzeli. Upoštevali se bodo rezultati prihodnjih poročil o uporabi direktiv.

    Organi držav članic, državljani tretjih držav, ki so že migrirali v EU, in tisti, ki o tem razmišljajo, delodajalci ter raziskovalne institucije

    2013

    15.

    Sprememba Zakonika o schengenskih mejah (81/2009)

    zakonodajna pobuda

    Urejanje več sprememb v skupno pravno besedilo, vključno s spremembami o uporabi vizumskega informacijskega sistema in spremembami iz leta 2011.

    Organi držav članic

    2013

    Industrija in podjetništvo

    16.

    Oprema za osebno zaščito

    zakonodajna pobuda

    Pregled in uskladitev Direktive 89/686/ES z novim pravnim okvirom za trženje proizvodov. Pojasnitev področja uporabe Direktive, da se proizvajalcem, organom za nadzor trga in priglašenim organom olajša njena uporaba. Poenostavitev zdravstvenih in varnostnih zahtev ter postopkov ugotavljanja skladnosti.

    Podjetja (proizvajalci)

    2012

    17.

    Žičniške naprave za prevoz oseb

    zakonodajna pobuda

    Pregled in uskladitev Direktive 2000/9/ES z novim pravnim okvirom za trženje proizvodov. Poenostavitev besedila Direktive s pojasnitvijo pomembnejših konceptov in opredelitev ter njenega področja uporabe, da bi postalo bolj usklajeno in omogočilo proizvajalcem, nacionalnim organom in vsem zainteresiranim stranem lažjo uporabo Direktive.

    Podjetja (proizvajalci)

    2012

    18.

    Gnojila

    zakonodajna pobuda

    Poenostavitev postopkov, ki dovoljujejo trženje gnojil, vključno z novimi vrstami gnojil, rastnimi substrati in sredstvi za izboljšanje tal, ter zmanjšanje upravnega bremena za podjetja in organe z razveljavitvijo Uredbe (ES) št. 2003/2003. To bo tudi olajšalo trgovino s tretjimi državami.

    Podjetja (proizvajalci)

    2012

    19.

    Motorji necestne mobilne mehanizacije

    nezakonodajna pobuda

    Od 1. januarja 2014 bo novi standard za emisije izpušnih plinov na stopnji IV postal obvezen za motorje, ki se uporabljajo za necestno mehanizacijo; leto pred tem datumom se lahko homologacija dodeli le za motorje, ki so skladni s stopnjo IV. Prek te pobude bodo z Direktivo 97/68/ES uvedene nove specifikacije za preskušanje teh motorjev.

    Organi držav članic (tehnične storitve) in podjetja (proizvajalci)

    2012

    Notranji trg in storitve

    20.

    Statut evropske družbe (SE)

    zakonodajna pobuda

    Poenostavitev Uredbe 2001/2157/ES o statutu evropske družbe (SE) v širšem okviru morebitnega pregleda zakonodaje.

    Zmanjšanje obveznosti obveščanja, povezane s poročanjem, objavo informacij, uporabo neodvisnih strokovnjakov in zahtevami za sestanke.

    Podjetja EU, ki nameravajo ustanoviti evropsko družbo, in podjetja s pravno obliko evropske družbe.

    2013

    Pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo

    21.

    Volitve v EP

    zakonodajna pobuda

    Zmanjšanje upravnega bremena (Direktiva 93/109/ES) za državljane in nacionalne uprave med volilnim postopkom ter izboljšanje učinkovitosti veljavnega mehanizma za uveljavljanje prepovedi glasovanja v dveh državah članicah na istih evropskih volitvah.

    Državljani in organi držav članic

    2012

    22.

    Paketna potovanja, organizirane počitnice in izleti

    zakonodajna pobuda

    Sprememba Direktive Sveta 90/314/EGS za posodobitev sedanjih pravil varstva potrošnikov, ki kupujejo paketna potovanja, zlasti po internetu, ter olajšanje nakupovanja paketnih potovanj iz drugih držav članic.

    Uporaba celotnega režima za majhne in mikro turistične agente, ki organizirajo pakete v eni državi članici, se lahko poenostavi in olajša.

    Državljani in potrošniki

    2012

    23.

    Vročanje sodnih in zunajsodnih pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah v državah članicah

    zakonodajna pobuda

    Sprememba Uredbe (ES) št. 1393/2007 o vročanju sodnih in izvensodnih pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah, ki se osredotoča na učinkovitost organov za pošiljanje in za sprejem ter praktično uporabo izvrševanja zaprosila za izročitev. Možna ustanovitev skupnih minimalnih standardov.

    Poenostavitev z uvedbo elektronskega načina (hitrejši postopki, manj pisarniškega dela) in enotnega načina vročanja za različne instrumente.

    Državljani in organi držav članic

    2013

    24.

    Izboljšanje doslednosti veljavne zakonodaje Unije na področju civilnega procesnega prava

    zakonodajna pobuda

    Za zagotovitev, da so evropski civilni postopki skladni, in za določitev skupnih minimalnih postopkovnih standardov za civilne postopke.

    Državljani in organi držav članic

    2014

    Pomorske zadeve in ribištvo

    25.

    Dolgoročni načrti za nekatere staleže in ribolov, ki izkorišča te staleže (načrti za več vrst)

    zakonodajna pobuda

    Zmanjšanje števila pravnih besedil za načrte za več vrst. Večja poenostavitev in jasnost za ribiče. Lažji nadzor in izvajanje načrtov s strani uprav.

    Ribiči in uprave držav članic

    2013

    26.

    Ohranjanje ribolovnih virov s pomočjo tehničnih ukrepov za zaščito morskih organizmov

    zakonodajna pobuda

    Poenostavitev, dosežena z odpravo elementov trenutne ureditve tehničnih ukrepov, ki so nepotrebni ali neizvršljivi, ter uvedba pristopa, ki temelji na ciljih, v elemente novega okvira, kadar bo dokazno breme na strani zainteresiranih strani.

    Ribiška industrija (ribiči), državne uprave, agencije za nadzor in znanstvenoraziskovalni inštituti

    2013

    Promet

    27.

    Sprememba v zvezi z varnostjo potniških ladij

    zakonodajna pobuda

    Izboljšanje varnosti in izognitev izkrivljanju konkurence za več vrst potniških ladij, ki izvajajo mednarodna/notranja potovanja. Poenostavitev in pojasnitev sedanjega zakonodajnega okvira z odpravo odvečnih določb, ki se trenutno uporabljajo za male ladje in majhna prevozna podjetja.

    Vsi akterji v pomorski verigi: plovila, posadke, ladjarske družbe, prevozniki tovora, pristaniške skupnosti ter različni organi držav članic (regulatorji, obramba, storitve iskanja in reševanja, službe za boj proti onesnaževanju itd.), obalne regije, ribiška plovila, morsko okolje v širšem smislu, državljani. Komisija in agencije EU

    2012

    28.

    Enotno evropsko nebo

    zakonodajna pobuda

    Boljša uskladitev dveh regulativnih okvirov o enotnem evropskem nebu (uredbe (ES) št. 549–552/2004) ter uredbe o ustanovitvi Evropske agencije za varnost v letalstvu (Uredba (ES) št. 216/2008). Drugi sveženj o enotnem evropskem nebu iz leta 2009 ni dovolj spremenil starih uredb o enotnem evropskem nebu, zato regulativni pristop v zvezi s tehničnimi vprašanji ni dovolj jasen.

    Vsi udeleženci v letalskem sektorju

    2014

    Osnutek Priloge III: Seznam umikov predlogov v obravnavi 2

    Št.

    COM/SEC – medinstitucionalni sklic

    Naslov

    Utemeljitev umika

    Sklic predloga Komisije v UL

    Širitvena in sosedska politika

    1.

    COM(2007) 0743-del 1 2007/0255/APP 2007/0255 (AVC)

    Predlog sklepa Sveta o podpisu Stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma med Evropskima skupnostma in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Srbijo na drugi strani

    Tehnični umik. Podpis je bil opravljen 29. aprila 2008. Ta predlog je bil predstavljen skupaj s predlogom COM(2007) 0743-2 o sklenitvi Stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma med Evropskima skupnostma in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Srbijo na drugi strani, ki ostaja veljaven, ker proces ratifikacije s strani držav članic še vedno poteka.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 55, 28.2.2008, str. 5

    Okolje

    2.

    COM(2004) 532, 2004/0183/COD

    Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o standardih humanega lova nekaterih živalskih vrst s pastmi

    Evropski parlament ga je zavrnil. Komisija bo proučila druge možnosti.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 13, 19.1.2005, str. 6

    Notranje zadeve

    3.

    COM(2009) 90, 2009/0025/COD

    Predlog uredbe Sveta o spremembi Konvencije o izvajanju Schengenskega sporazuma v zvezi z vizumi za dolgoročno prebivanje in razpisi ukrepov v schengenskem informacijskem sistemu

    Tehnični umik. Po spremembi pravne podlage in postopka decembra 2009 je bil vključen v postopek COM(2009) 91. Novi predlog je bil sprejet kot Uredba (EU) št. 265/2010 z dne 25. marca 2010 o spremembi Konvencije o izvajanju Schengenskega sporazuma in Uredbe (ES) št. 562/2006 v zvezi z gibanjem oseb z vizumom za dolgoročno prebivanje.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 076, 25.3.2010, str. 20

    4.

    COM(2009) 554,

    Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o minimalnih standardih glede postopkov za priznanje ali odvzem mednarodne zaščite v državah članicah (prenovitev)

    Predlog je zastarel. Nadomestil ga je predlog za prenovitev COM(2011) 319.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 26, 28.1.2011, str. 16

    5.

    COM(2009) 618,

    Predlog sklepa Sveta o stališču, ki se sprejme v imenu Skupnosti o mehanizmu za pregled izvajanja Konvencije Združenih narodov proti korupciji na tretjem zasedanju konference držav pogodbenic Konvencije Združenih narodov proti korupciji (Doha, Katar; 9.–13. november 2009)

    Predlog je zastarel. Konferenca držav pogodbenic Konvencije Združenih narodov proti korupciji je na svojem tretjem zasedanju, ki je potekala v Dohi od 9. do 13. novembra 2009, sprejela Resolucijo št. 3/1 z naslovom „Mehanizem za pregled“.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 26, 28.1.2011, str. 14

    6.

    COM(2008) 676,

    Predlog odločbe Sveta o informacijskem omrežju za opozarjanje o ključni infrastrukturi (CIWIN)

    Sistem omrežja CIWIN je bil zdaj opredeljen kot neobvezni sistem, ki ne bo obdeloval osebnih ali tajnih podatkov. Pod temi pogoji ni potrebna pravna podlaga za upravljanje sistema , zato je treba predlog umakniti.

    Notranji trg in storitve

    7.

    COM(2000) 0412 konč. – 2000/0177/CNS

    Predlog uredbe Sveta o patentu Skupnosti

    Nadomestila sta ga novejša predloga: COM(2011) 0215 – Predlog uredbe Sveta o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju enotnega patentnega varstva in COM(2011) 0216 – Predlog uredbe Sveta o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju enotnega patentnega varstva (ureditev prevajanja).

    UL C 337E, 28.11.2000, str. 278–290

    8.

    COM(2003) 827, 2003/0326/CNS

    Predlog sklepa Sveta o dodelitvi pristojnosti Sodišču v sporih o patentu Skupnosti

    Zastarel zaradi novejših predlogov – COM(2011) 0215 – Predlog uredbe o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju uvedbe enotnega patentnega varstva in COM(2011) 0216 – Predlog uredbe o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju enotnega patentnega varstva (ureditev prevajanja).

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 96, 21.4.2004, str. 36

    9.

    COM(2003) 828, 2003/0324/COD

    Predlog sklepa Sveta o ustanovitvi Sodišča za patent Skupnosti in o pritožbah, vloženih na Sodišče prve stopnje

    Zastarel zaradi novejših predlogov – COM(2011) 0215 – Predlog uredbe o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju uvedbe enotnega patentnega varstva in COM(2011) 0216 – Predlog uredbe o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju enotnega patentnega varstva (ureditev prevajanja).

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 96, 21.4.2004, str. 36

    10.

    COM(2008) 194, 2008/0083/COD

    Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi direktiv Sveta 68/151/EGS in 89/666/EGS glede obveznosti objave in prevodov za nekatere oblike družb

    O predlogu ni bil dosežen dogovor in ni razumnih pričakovanj, da bi kdajkoli dobil podporo kvalificirane večine.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 76, 25.3.2010, str. 1

    Pravna vprašanja

    11.

    COM(2007) 587, 2007/0206/CNS

    Predlog direktive Sveta glede strukture in stopnje trošarine, ki velja za predelani tobak (kodificirana različica)

    Nadomestil ga je spremenjeni predlog COM(2010) 641, na podlagi katerega je bila sprejeta Direktiva Sveta 2011/64/EU z dne 21. junija 2011.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 4, 9.1.2009, str. 9

    12.

    COM(2008) 691, 2008/0206/CNS

    Predlog direktive Sveta o skupnem sistemu obdavčitve matičnih družb in odvisnih družb iz različnih držav članic (kodificirana različica)

    Nadomestil ga je predlog za prenovitev COM(2010) 784.

    13.

    COM(2009) 323, 2009/0083/CNS

    Predlog uredbe Sveta (ES) o uvedbi eura

    Pravna podlaga je bila razveljavljena z Lizbonsko pogodbo, zato kodificirana različica akta ne more biti sprejeta.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 296, 30.10.2010, str. 11

    14.

    COM(2009) 530, 2009/0149/COD

    Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o statističnih poročilih v zvezi s cestnim prevozom blaga (kodificirana različica)

    Nadomestil ga je predlog za prenovitev COM(2010) 505.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 26, 28.1.2011, str. 13

    Pomorske zadeve in ribištvo

    15.

    COM(2009) 120,

    2009/0038/CNS

    Predlog uredbe Sveta o sklenitvi Sporazuma o partnerstvu v ribiškem sektorju med Evropsko skupnostjo in Republiko Gvinejo

    Po tem ko so gvinejske vladne sile 28. septembra 2009 nasilno zatrle proteste državljanov, je Svet sprejel odločitev o prenehanju začasne uporabe Protokola in o preklicu svoje namere o sklenitvi Sporazuma. Zato je treba predlog za sklenitev sporazuma umakniti.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 296, 30.10.2010, str. 2

    Regionalna politika

    16.

    COM(2005) 108 konč.,

    2005/0033/COD

    Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o ustanovitvi Solidarnostnega sklada Evropske unije

    Predlog je že od leta 2006 blokiran v Svetu, saj imajo države članice pridržke glede vseh večjih sprememb načel in delovanja Solidarnostnega sklada in v prihodnosti ni mogoče pričakovati napredka. Komisija je v sporočilu o prihodnosti Solidarnostnega sklada Evropske unije (COM(2011) 613, točka 6) z dne 6. oktobra 2011 izrazila namero, da bo umaknila predlog in proučila druge možnosti.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 49, 28.2.2006, str. 38

    Obdavčenje in carinska unija

    17.

    COM(2007) 52 konč.,

    2007/0023/CNS

    Predlog direktive Sveta o spremembi Direktive 2003/96/ES glede prilagoditve posebnih davčnih ureditev za plinsko olje, ki se uporablja kot pogonsko gorivo za komercialne namene, in usklajevanja obdavčitve neosvinčenega bencina in plinskega olja, ki se uporabljata kot pogonsko gorivo

    Predlog je zaradi sprejetja predloga o obdavčitvi energije COM(2011) 169 postal nepotreben.

    Sklic na sprejetje Evropske komisije v UL C 181, 3.8.2007, str. 5

    (1) Časovni načrti za posamezne pobude so na voljo na: http://ec.europa.eu/governance/impact/planned_ia/roadmaps_2012_en.htm
    (2) Umiki bodo začeli veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.
    Top