Choisissez les fonctionnalités expérimentales que vous souhaitez essayer

Ce document est extrait du site web EUR-Lex

Document 52009PC0424

    Predlog direktiva Sveta o spremembi Direktive 2000/29/ES v zvezi s prenosom nalog laboratorijskega testiranja

    /* KOM/2009/0424 končno - CNS 2009/0117 */

    52009PC0424

    Predlog direktiva Sveta o spremembi Direktive 2000/29/ES v zvezi s prenosom nalog laboratorijskega testiranja /* KOM/2009/0424 končno - CNS 2009/0117 */


    [pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

    Bruselj, 11.8.2009

    COM(2009) 424 konč.

    2009/0117 (CNS)

    Predlog

    DIREKTIVA SVETA

    o spremembi Direktive 2000/29/ES v zvezi s prenosom nalog laboratorijskega testiranja

    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    OZADJE PREDLOGA

    Prenos nalog laboratorijskega testiranja na pomožne organe v okviru uradnega nadzora, ki ga izvajajo pristojni organi držav članic na področju zdravstvenega varstva rastlin (člen 2(1)(g)(ii) Direktive 2000/29/ES[1]), je v zadnjih letih vedno znova predmet razprav med državami članicami in Komisijo.

    Države članice so večkrat navedle težave pri reorganizaciji svojih nacionalnih služb za varstvo rastlin zaradi obstoječih določb zakonodaje EU o zdravstvenem varstvu rastlin, v skladu s katerimi morajo biti organi, na katere se lahko prenesejo naloge laboratorijskega testiranja, izključno pristojni za posebne javne funkcije.

    Določbe o prenosu so bile v Direktivo uvedene leta 1991. Struktura in naloge organov držav članic za zdravstveno varstvo rastlin so se od takrat razvile. Organizacije, na katere bi se lahko prenesle uradne laboratorijske analize (univerze in raziskovalne organizacije, zasebni laboratoriji), v več državah članicah pogosto ne izpolnjujejo zahtev iz člena 2(1)(g)(ii) Direktive 2000/29/ES, obstaja pa tudi možnost tveganja navzkrižja interesov. Vendar pa je sodelovanje takih organizacij potrebno za zelo specializirane analize za odkrivanje in potrjevanje škodljivih organizmov, ki niso prisotni v EU in za katere obstaja le omejeno strokovno znanje. Poleg tega so laboratorijski testi, opravljeni v okviru Direktive 2000/29/ES, zelo tehnične naloge, ki zahtevajo zelo različne tehnične zmogljivosti ter visoko specializirano in redko laboratorijsko osebje.

    Da se zahteve v zvezi s prenosom nalog laboratorijskega testiranja lahko prilagodijo obstoječim potrebam, se zdi primerno v kratkem spremeniti člen 2(1)(g)(ii) Direktive 2000/29/ES. Na sestanku delovne skupine Sveta decembra 2007 je ta pristop podprla večina direktorjev fitosanitarnih uprav.

    POSVETOVANJE Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCENA UčINKA

    Aprila 2008 je bil pripravljen ocenjevalni dokument, v katerem je bilo obravnavano zadevno vprašanje. Zaradi omejenega vpliva predlaganih sprememb se celovita ocena učinka predlaganih sprememb ni štela za potrebno.

    PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

    Predlagane spremembe člena 2(1)(g)(ii) Direktive 2000/29/ES bi vključevale:

    - določbo, v skladu s katero bi pravne osebe, ki izvajajo prenesene naloge, lahko razširile svoje dejavnosti z vključitvijo laboratorijskih testiranj, ki niso vključene v navedeno direktivo;

    - določbo, v skladu s katero bi bil omogočen prenos laboratorijskih testiranj na pravne osebe, ki niso izključno pristojne za javne funkcije v okviru navedene direktive;

    - v obeh primerih določbe, s katerimi se zagotovi, da prenesene naloge iz Direktive ostanejo v pristojnosti in pod nadzorom pristojnih uradnih organov v državi članici in da navedeni pristojni uradni organi preverjajo, ali so zadevne pravne osebe nepristranske in brez navzkrižnih interesov glede izvajanja prenesenih nalog.

    PRORAčUNSKE POSLEDICE

    Ta predlog Direktive Sveta nima nobenih finančnih posledic za proračun Skupnosti.

    2009/0117 (CNS)

    Predlog

    DIREKTIVA SVETA

    z dne

    o spremembi Direktive 2000/29/ES v zvezi s prenosom nalog laboratorijskega testiranja

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 37 Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Komisije,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta[2],

    ob upoštevanju naslednjega:

    1. V skladu z Direktivo Sveta 2000/29/ES z dne 8. maja 2000 o varstvenih ukrepih proti vnosu organizmov, škodljivih za rastline ali rastlinske proizvode, v Skupnost in proti njihovemu širjenju v Skupnosti[3], lahko pristojni uradni organi v državah članicah naloge iz naveden direktive, vključno z laboratorijskim testiranjem, prenesejo samo na pravno osebo, ki je po svojem uradno potrjenem ustanovitvenem aktu izključno pristojna za posebne javne funkcije.

    2. Laboratorijski testi, ki jih je treba opraviti v okviru Direktive 2000/29/ES so zelo tehnične narave in se nanašajo na različna znanstvena področja. Taki testi zahtevajo širok obseg različnih in dragih tehničnih zmogljivosti ter visoko specializirano laboratorijsko osebje, ki se je zmožno prilagoditi hitremu razvoju diagnostične metodologije. Število testov, ki jih je treba opraviti, se je v zadnjih letih povečalo. Posledično je vse težje najti pravne osebe, ki izpolnjujejo potrebne zahteve.

    3. Iz teh razlogov je primerno določiti, da se številni in različni laboratorijski testi, ki se zahtevajo v Direktivi 2000/29/ES, ne prenesejo samo na pravne osebe, ki so izključno pristojne za posebne javne funkcije, temveč tudi na pravne osebe, ki te zahteve ne izpolnjujejo, kot so univerze, raziskovalni inštituti ali zasebni laboratoriji, če izpolnjujejo nekatere pogoje.

    4. Hkrati je pravnim osebam, ki izvajajo prenesene naloge v skladu z Direktivo 2000/29/ES, primerno omogočiti uporabo njihovih laboratorijev za testiranja, ki niso del njihovih posebnih javnih funkcij.

    5. Člen 2(1)(g) Direktive 2000/29/ES je zato treba ustrezno spremeniti –

    SPREJEL NASLEDNJO DIREKTIVO:

    Člen 1

    Drugi pododstavek člena 2(1)(g) Direktive 2000/29/ES se nadomesti z naslednjim:

    „Pristojni uradni organi v državi članici smejo v skladu z nacionalno zakonodajo prenesti naloge, ki naj se v skladu s to direktivo izvajajo v njihovi pristojnosti in pod njihovim nadzorom, na pravno osebo javnega ali zasebnega prava, če ta oseba in njeni člani nimajo osebnih koristi od rezultatov sprejetega ukrepa. Pristojni uradni organi v državah članicah zagotovijo, da je taka pravna oseba po njenem uradno potrjenem ustanovitvenem aktu izključno pristojna za posebne javne funkcije, razen v primeru laboratorijskega testiranja, ki ga navedena pravna oseba lahko izvaja, tudi kadar tako testiranje ni del njenih posebnih javnih funkcij.

    Brez poseganja v drugi odstavek drugega pododstavka pa lahko pristojni organi države članice prenesejo laboratorijsko testiranje iz te direktive na pravno osebo, ki ne izpolnjuje zahtev iz navedene določbe, če zadevni pristojni uradni organ v času veljavnosti prenosa zagotovi, da pravna oseba, na katero prenese laboratorijsko testiranje, med izvajanjem prenesenih nalog in njenih drugih dejavnosti ostane nepristranska in brez navzkrižnih interesov.“

    Člen 2

    Države članice sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do 30. junija 2010. Komisiji takoj sporočijo besedilo navedenih predpisov in korelacijsko tabelo med navedenimi predpisi in to direktivo.

    Navedene predpise uporabljajo od 1. julija 2010.

    Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

    Člen 3

    Ta direktiva začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije .

    Člen 4

    Ta direktiva je naslovljena na države članice.

    V Bruslju, […]

    Za Svet

    Predsednik

    [1] Direktiva Sveta 2000/29/ES z dne 8. maja 2000 o varstvenih ukrepih proti vnosu organizmov, škodljivih za rastline ali rastlinske proizvode, v Skupnost in proti njihovemu širjenju v Skupnosti, UL L 169, 10.7.2000, str. 1.

    [2] UL C […], […], str. […].

    [3] UL L 169, 10.7.2000, str. 1.

    Haut