Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0145

    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu v skladu z drugim pododstavkom člena 251(2) Pogodbe ES o skupnem stališču Sveta o sprejetju uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi skupnega postopka odobritve za aditive za živila, živilske encime in arome za živila

    /* COM/2008/0145 konč. */

    52008PC0145

    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu v skladu z drugim pododstavkom člena 251(2) Pogodbe ES o skupnem stališču Sveta o sprejetju uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi skupnega postopka odobritve za aditive za živila, živilske encime in arome za živila /* COM/2008/0145 konč. */


    [pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

    Bruselj, 11.3.2008

    COM(2008) 145 konč.

    2006/0143 (COD)

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU

    v skladu z drugim pododstavkom člena 251(2) Pogodbe ES o skupnem stališču Sveta o sprejetju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi skupnega postopka odobritve za aditive za živila, živilske encime in arome za živila

    (predložila Komisija)

    2006/0143 (COD)

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU

    v skladu z drugim pododstavkom člena 251(2) Pogodbe ESoskupnem stališču Sveta o sprejetju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi skupnega postopka odobritve za aditive za živila, živilske encime in arome za živila

    1. OZADJE

    Datum predložitve predloga EP in Svetu (dokument COM(2006)0423 konč. – 2006/0143(COD): | 28. julij 2007 |

    Datum mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora: | 25. april 2007 |

    Datum mnenja Evropskega parlamenta, prva obravnava: | 10. julij 2007 |

    Datum predložitve spremenjenega predloga: Datum političnega sporazuma: | 24. oktober 2007 17. december 2007 |

    Datum sprejetja skupnega stališča: | 10. marec 2008 |

    2. CILJ PREDLOGA KOMISIJE

    Kot del prizadevanj za izboljšanje zakonodaje Skupnosti na podlagi koncepta „od kmetije do mize“ je Komisija v Beli knjigi o varnosti živil napovedala, da namerava posodobiti in dopolniti obstoječo zakonodajo v zvezi z aditivi za živila in aromami ter določiti posebne določbe glede živilskih encimov.

    Cilj tega predloga je zagotoviti pravilno delovanje notranjega trga ob hkratnem zagotavljanju visoke ravni varovanja zdravja ljudi v zvezi z aditivi za živila, živilskimi encimi in aromami za živila.

    Zato si prizadeva vzpostaviti skupen postopek odobritve, ki je centraliziran, učinkovit, primeren in pregleden ter temelji na oceni tveganja, ki jo opravi Evropska agencija za varnost hrane (EFSA), in sistem obvladovanja tveganja, v skladu s katerim Komisija ukrepa v okviru postopka regulativnega odbora (komitologija). Na podlagi znanstvenih ocen EFSA predlog Komisiji dodeljuje nalogo priprave, vzdrževanja in posodabljanja splošnega seznama Skupnosti za vsako kategorijo zadevnih snovi. Vključitev snovi v enega od teh seznamov pomeni, da je njena uporaba splošno odobrena za vse nosilce dejavnosti v Skupnosti.

    3. PRIPOMBE K SKUPNEMU STALIŠČU

    3.1. Splošna pripomba

    Komisija podpira skupno stališče, kot ga je sprejel Svet 10. marca 2008. Stališče je usklajeno s cilji in pristopom iz prvotnega predloga Komisije ter odraža načela več sprememb, ki jih je predlagal Evropski parlament.

    3.2. Spremembe, ki jih je na prvi obravnavi uvedel Evropski parlament

    Spremembe, ki jih je sprejela Komisija in so v skladu s skupnim stališčem:

    Glede na področje uporabe predlagane uredbe o skupnem postopku odobritve, skupno stališče (člen 1) pojasnjuje, da se ta ne uporablja za arome dima, ki spadajo v področje uporabe Uredbe (ES) št. 2065/2003 Evropskega parlamenta in Sveta. To zajema sprememba 12 Evropskega parlamenta iz prve obravnave.

    Glede zaupnosti skupno stališče pojasnjuje, da vsi podatki, povezani z varnostjo snovi, vključno s toksikološkimi podatki, podatki iz študij o varnosti in neobdelanimi podatki kot takšnimi, ne smejo biti zaupni (uvodna izjava 16). Ta sprememba vključuje vidike iz spremembe 8 EP.

    Skupno stališče (člen 6(3)) pojasnjuje, da se lahko rok za predložitev mnenja EFSA podaljša, tudi kadar vložniki dodatne informacije predložijo na lastno pobudo, vendar mora biti to omejeno na izjemne okoliščine v skladu s členom 10. Ta sprememba je usklajena s spremembo 25 EP.

    Členi 8, 10 in 12(3) skupnega stališča so bili spremenjeni zaradi okrepitve preglednosti , te spremembe pa zajemajo spremembe 27, 28 in 32 EP.

    Uvodne izjave 21, 22, 23 in 24 ter člena 7 in 14 skupnega stališča so bili spremenjeni zaradi uvedbe regulativnega postopka s pregledom in splošne uskladitve predlagane uredbe s Sklepom Sveta 2006/512/ES o spremembah Sklepa 1999/468/ES o določitvi postopkov za uresničevanje Komisiji podeljenih izvedbenih pooblastil. Te določbe so glede tega vprašanja usklajene s spremembami EP 34, 35, 36 in 37, vendar je razlika v tem, da skupno stališče vključuje uporabo skrajšanja rokov v nekaterih primerih. Ta vidik ni bil vključen v spremenjeni predlog Komisije, razen nujnega postopka, ki je bil uveden za primere posebnega tveganja za zdravje ljudi.

    Spremembe, niso bile vključene v skupno stališče, ki jih je Komisija kot takšne kljub temu sprejela v spremenjeni predlog, ali jih je treba preoblikovati:

    EP je v spremembi 1 pojasnil, da je treba v skladu s politikami Skupnosti zagotoviti visoko raven varstva okolja . To načelo je že vključeno v splošno živilsko zakonodajo (Uredba (ES) št. 178/2002), sprememba pa je bila sprejeta v spremenjeni predlog Komisije.

    Spremembe 3, 9, 10, 19, in 21 krepijo določbe o preglednosti in obveščanju, ki so že temeljna načela predloga Komisije, zato so bile tudi sprejete v spremenjeni predlog.

    Sprememba 22 EP agenciji EFSA podaljšuje rok za predložitev mnenja, in sicer s šest na devet mesecev. To je vključeno v spremenjeni predlog.

    Spremembi 2 in 6 sta večinoma redakcijski, spremembi 4 in 5 pa pojasnjujeta, da morajo biti za odobritev snovi izpolnjena merila vsake sektorske živilske zakonodaje in da mora biti znanstvena ocena snovi neodvisna. Komisija je te spremembe sprejela v spremenjeni predlog.

    3.3. Nove določbe, ki jih je uvedel Svet

    V nasprotju z EP je Svet ohranil rok 9 mesecev, v katerem mora Komisija predložiti osnutek ukrepa za posodobitev seznama Skupnosti po izdaji mnenja EFSA. Vendar je Svet za pojasnitev potrebe po takšnem roku v skupno stališče vključil uvodno izjavo 9, ki določa, da Komisija v nekaterih primerih potrebuje devet mesecev za zagotovitev ustreznega posvetovanja z zainteresiranimi stranmi. Ta rok je lahko tudi krajši, odvisno od narave osnutkov ukrepov. Uvodna izjava 10 skupnega stališča nadalje pojasnjuje roke v postopku. Te spremembe so v skladu s predlogom Komisije in se lahko sprejmejo.

    Skupno stališče (uvodna izjava 12) nadalje pojasnjuje, da je treba v okviru odločitev za obvladovanje tveganja za vključitev snovi v seznam Skupnosti obravnavati druge upravičene dejavnike , ki morajo vključevati družbene, gospodarske, tradicionalne, etične in okoljske dejavnike ter izvedljivost nadzora. Ti dejavniki so že omenjeni v splošni živilski zakonodaji, zato njihova potrditev v predlagani uredbi krepi prvotni predlog in ga Komisija lahko sprejme.

    Številne spremembe v členih 2, 3, 6, in 9 so večinoma redakcijske in pojasnjujejo praktične vidike postopka odobritve in vlogo različnih akterjev. Nekatere spremembe v členih 12 in 15 so tehnične in natančneje pojasnjujejo predlagano uredbo. Te spremembe so usklajene z idejo predloga in se lahko sprejmejo.

    4. SKLEP

    Komisija meni, da skupno stališče v celoti odraža ključne elemente njenega prvotnega predloga in idejo številnih sprememb Evropskega parlamenta iz prve obravnave.

    Zato se Komisija strinja s skupnim stališčem, kot ga je soglasno sprejel Svet.

    Top