Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0097

    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu in Računskemu sodišču - Akcijski načrt za krepitev nadzorne vloge Komisije v okviru deljenega upravljanja strukturnih ukrepov

    /* COM/2008/0097 konč. */

    52008DC0097

    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu in Računskemu sodišču - Akcijski načrt za krepitev nadzorne vloge Komisije v okviru deljenega upravljanja strukturnih ukrepov /* COM/2008/0097 konč. */


    [pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

    Bruselj, 13.2.2008

    COM(2008) 97 konč.

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU IN RAČUNSKEMU SODIŠČU

    Akcijski načrt za krepitev nadzorne vloge Komisije v okviru deljenega upravljanja strukturnih ukrepov

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU IN RAČUNSKEMU SODIŠČU

    Akcijski načrt za krepitev nadzorne vloge Komisije v okviru deljenega upravljanja strukturnih ukrepov

    1. Komisija daje veliko prednost izvajanju svojih odgovornosti pri izvrševanju proračuna v skladu s členom 274 Pogodbe ES. Januarja 2005 si je kot strateški cilj zastavila pridobitev pozitivne izjave o zanesljivosti (DAS) Evropskega računskega sodišča („Sodišče“), januarja 2006 pa je sprejela Akcijski načrt za integriran okvir notranje kontrole, da bi pospešila dosego tega cilja. Ugotovitve Sodišča za leto 2006 kažejo, da se odstotek proračuna Skupnosti, za katerega veljajo pozitivna zagotovila, povečuje. Vendar je Sodišče ugotovilo, da na področju strukturnih ukrepov ni bilo napredka. To je področje, ki spada pod deljeno upravljanje Komisije in držav članic.

    Strukturni ukrepi predstavljajo eno od temeljnih politik Unije. Simbolizirajo osrednje mesto solidarnosti na ravni vrednot Unije. Pospešujejo gospodarski razvoj in socialno kohezijo in s tem povečujejo blaginjo v celotni Uniji. Novo programsko obdobje je pokazalo, kako se lahko prilagodijo novim zahtevam lizbonske strategije za rast in delovna mesta. Zato je bistveno, da se sredstva, namenjena strukturnim ukrepom, uporabijo čim bolj učinkovito ter da se načela dobrega finančnega poslovodenja uporabljajo dosledno.

    2. V skladu s členom 53b finančne uredbe[1] je prvenstvena odgovornost držav članic sprejetje potrebnih ukrepov za zagotovitev, da so sredstva porabljena v skladu z izvedbenimi pravili in načeli ter finančni interesi Skupnosti zaščiteni.

    Zlasti se od njih zahteva, da vzpostavijo uspešen in učinkovit sistem notranje kontrole v skladu z določbami člena 28a finančne uredbe. Poleg tega posebna sektorska zakonodaja določa, da so države članice odgovorne za preprečevanje, odkrivanje in odpravljanje nepravilnosti ter za določitev podrobnih zahtev v zvezi z upravljavskimi in kontrolnimi sistemi.

    Odgovornosti Komisije za proračun Skupnosti niso omejene na odhodke pod njeno neposredno pristojnostjo. Komisija mora prav tako preveriti, ali države članice pravilno izvajajo naloge, ki so jim bile zaupane. Kadar ugotovi, da ni tako, mora uporabiti razpoložljive mehanizme za odložitev plačil in izvedbo finančnih popravkov.

    3. Evropsko računsko sodišče je v svojem letnem poročilu za leto 2006 sklenilo, da:

    - je bila v odhodkih visoka stopnja napak, ki so jih prijavile države članice in jih je Komisija povrnila leta 2006;

    - so upravljavski in kontrolni sistemi držav članic neuspešni ali zmerno uspešni ter

    - da so sistemi Komisije za ublažitev teh pomanjkljivosti le zmerno uspešni.

    4. V zadnjih petih letih je Komisija uvedla vrsto ukrepov s ciljem izboljšanja svoje nadzorne vloge na področju strukturnih ukrepov. Uvedeni ukrepi vključujejo:

    - povečano število in pokritost z revizijami, ki je dosegla 61 % programskih odhodkov ESRR in 83 % ESS ter tudi vsakoletno pripravo dokumenta skupne revizijske strategije od leta 2005 dalje;

    - izvajanje postopkov „akcijskega načrta“ za spremljanje sanacijskih ukrepov za sistemske pomanjkljivosti in izvedbo finančnih popravkov s strani držav članic;

    - odložitev vmesnih plačil ter

    - sprejetje odločitev o finančnih popravkih.

    Vendar ugotovitve Sodišča kažejo, da ti ukrepi ne zadoščajo za izmerljiv učinek na zanesljivost potrjevanja odhodkov držav članic Komisiji. Sodišče je še naprej ugotavljalo številne napake pri odhodkih na projektni ravni in sistemske pomanjkljivosti, zlasti na ravni primarne kontrole v državah članicah.

    5. Nekatere napake, ki jih je ugotovilo Sodišče, se lahko odpravijo z izterjatvami in drugimi ukrepi pri naknadni obdelavi med izvajanjem oziroma ob zaključku programa ali projekta. Komisija krepi svoje delovanje za zagotovitev zanesljivih informacij o finančnih popravkih in izterjatvah od držav članic. Pripravljena je uporabiti ne le odložitve plačil, temveč tudi druge ukrepe, kot so postopki za ugotavljanje kršitev, če ne bo dosežen napredek. Vendar uporaba izterjatev ne zmanjša pomembnosti predhodnih kontrol v državah članicah. To je tudi razlog sodelovanja Komisije z državami članicami, da se izboljšajo primarne kontrole na nacionalni ravni. Dejansko je nesprejemljivo, da Sodišče pri vmesnih povračilih ugotavlja tako visoko stopnjo napak.

    6. Komisija je prav tako ukrepala v zvezi z uporabo pridobljenih izkušenj glede finančnega upravljanja preteklih strukturnih ukrepov za programsko obdobje 2007–2013. To vključuje krepitev določb o kontroli in reviziji v novi zakonodaji, znatna prizadevanja za dajanje smernic nacionalnim organom ter ukrepanje za zagotovitev, da je določitev sistemov za nove programe popolnoma usklajena z zahtevami glede notranje kontrole. To bo zagotovilo bolj zanesljivo osnovo za pridobitev zagotovil o uspešnosti nacionalnih sistemov.

    7. Hkrati z vzpostavljanjem novih določil je Komisija odločena nadaljevati s prizadevanji za zagotovitev, da so preostala plačila do zaključka programov 2000–2006 leta 2010 zakonita in redna. Postopek zaključka teh programov mora privesti do pridobitve zagotovil o zakonitosti in pravilnosti odhodkov za celotno obdobje.

    8. Sodišče je oblikovalo priporočila v Letnem poročilu za leto 2006 za izboljšanje učinkovitosti nadzorne vloge Komisije na področju strukturnih ukrepov. Komisija sprejema priloženi akcijski načrt z namenom obravnavanja teh priporočil, da se:

    - izboljša uspešnost nadzora Komisije upravljavskih in kontrolnih sistemov v državah članicah;

    - poveča vpliv revizijske dejavnosti;

    - zagotovi popolno, pregledno, zanesljivo in skladno poročanje o finančnih popravkih in povračilih;

    - sprejmejo potrebne odločitve glede odložitve plačil in finančnih popravkov v okviru jasnega časovnega okvira.

    9. Akcijski načrt je pripravljen za dopolnitev tekočih revizijskih dejavnosti na visoki ravni, ki potekajo v okviru skupne revizijske strategije za strukturne ukrepe, ter pomembnih ukrepov, ki se nadaljujejo v okviru Akcijskega načrta za integriran okvir notranje kontrole.

    Akcijski načrt določa posebne ukrepe, ki bodo izvedeni leta 2008 na desetih področjih, da bi se izvajala priporočila Sodišča in povečala učinkovitost in vpliv nadzora Komisije nad upravljavskimi in kontrolnimi sistemi v državah članicah. Za vsak ukrep so določeni rezultati in rok, tako da se izvajanje lahko spremlja. Komisija bo spremljala napredek Akcijskega načrta v letu 2008 in bo lahko poročala o njegovem napredku.

    Zmanjšanje stopnje napak, ki jih ugotovi Sodišče, je odvisno od partnerstva med Komisijo in državami članicami, da pride do stalnega izboljšanja zmožnosti sistema notranje kontrole držav članic, da se preprečijo napake. Akcijski načrt izraža voljo Komisije po prispevanju k tem prizadevanjem z močnejšim nadzorom, učinkovitejšimi mehanizmi za izvajanje popravkov ter izboljšanim obveščanjem. Komisija meni, da mora biti rezultat dejanski korak naprej v prizadevanjih po doseganju izboljšav in zmanjšanju tveganja glede nadaljnjih pomanjkljivosti v nekaterih državah članicah.

    PRILOGA

    AKCIJSKI NAčRT za krepitev nadzorne vloge Komisije na področju strukturnih ukrepov

    1. Cilj akcijskega načrta

    1.1. Cilj akcijskega načrta je krepitev nadzorne vloge Komisije, kar omogoča, da države članice zmanjšajo stopnjo napak pri izjavah o odhodkih, sporočenih Komisiji za sofinanciranje v okviru strukturnih ukrepov ali, kadar jim to ne uspe, preprečevanje izgube v proračunu Skupnosti s finančnimi popravki.

    1.2. Medtem ko so začetni roki najpozneje konec leta 2008, se bodo nekateri ukrepi nadaljevali. Zato bo treba akcijski načrt pregledati in posodobiti konec leta 2008. Izvajanje akcijskega načrta se bo se bo spremljalo vsako četrtletje.

    1.3. Komisija bo na četrt leta poročala Evropskemu parlamentu. Poročati bo začela konec marca 2008.

    2. Izvajanje priporočil Sodišča

    2.1. Cilj bo dosežen z izvajanjem priporočil Evropskega računskega sodišča, kakor so določena v Letnem poročilu za leto 2006 (LP), njegovem Mnenju št. 6/2007 in med postopkom razrešnice. Priporočila Sodišča so:

    1. zagotoviti popolne, pregledne in zanesljive informacije o finančnih popravkih in izterjatvah (odstavka 2.24 in 2.26 LP);

    2. izboljšanje kakovosti letnih poročil o dejavnostih GD (odstavek 2.37a LP);

    3. izvajanje Akcijskega načrta za integriran okvir notranje kontrole Komisije (odstavek 2.37b);

    4. izboljšanje uspešnosti nadzornih kontrol Komisije, da se zmanjša tveganje glede pomanjkljivosti v sistemih držav članic (odstavek 2.37c LP);

    5. zagotovitev dobrih postopkov zaključevanja za programsko obdobje 2000–2006 (odstavek 3.18 LP);

    6. osredotočenje na izboljšanje primarnih kontrol na ravni upravljanja v državah članicah (odstavek 6.43 LP);

    7. krepitev mehanizmov za povratne informacije v kontrolnem sistemu za strukturne sklade (poglavje 6.44 LP);

    8. spodbujanje in lajšanje uporabe poenostavitev za obdobje 2007–2013 (odstavek 6.45 LP);

    9. zagotovitev polnega izvajanja zakonskega okvira za programsko obdobje 2007–2013 (zaslišanje glede razrešnice COCOBU dne 22. 1. 2008);

    10. povečanje vpliva revizijske dejavnosti Komisije z boljšo uporabo odložitev plačil in finančnih popravkov (Zasedanje Evropskega računskega sodišča in Komisije dne 1. 2. 2008);

    11. zavezanost ustreznemu nadzoru letnih povzetkov za zagotovitev njihove usklajenosti, primerljivosti in uporabnosti (odstavek III Mnenja št. 6/2007).

    2.2. Komisija bo prav tako zagotovila spremljanje vsake večje napake, ki jo bo ugotovilo Sodišče, da se izvedejo ustrezni finančni popravki.

    3. Ukrepi za odpravo sistemskih pomanjkljivosti v okviru revizijskih strategij generalnih direktoratov

    Revizijsko delo Komisije je ključni element za izvajanje njene nadzorne vloge. GD REGIO in GD EMPL izvajata svojo revizijsko dejavnost v okviru triletne revizijske strategije, ki je letno posodobljena ter določa cilje in prednostne naloge na osnovi ugotovljenih tveganj in predstavlja načrtovano revizijsko delo.

    Za programsko obdobje 2000–2006 je konec leta 2007 pokritost z revizijami znašala za ESRR 61 % skupnega zneska sredstev Skupnosti, namenjenih za programe, za ESS pa 83 %.

    Oba GD sta revizijsko delo za leto 2008 načrtovala glede na programsko obdobje 2000–2006, ki se osredotoča na:

    - revizije pri organih upravljanja z visokim tveganjem (40 ESRR, 15 ESS);

    - pregled organov za zaključevanje projektov pri pripravi za zaprtje programa (30 ESRR; 6 ESS).

    Resne sistemske pomanjkljivosti, ki so jih odkrile revizije v prejšnjih letih, se spremljajo s pomočjo akcijskih načrtov, sprejetih v dogovoru z zadevnimi državami članicami. Za ESRR je deset akcijskih načrtov, ki zajemajo 80 programov, za ESS pa 17 akcijskih načrtov, ki zajemajo 20 programov. Do konca leta 2008 bodo službe Komisije sklenile, da so zadevne države uspešno zaključile svoje ukrepe ali pa bodo začele postopek, ki bo privedel do finančnih popravkov.

    Kar zadeva tekoče postopke, bo en preostali postopek za finančne popravke za programsko obdobje 2000–2006 zaključen v prvem četrtletju leta 2008. Začelo se je 19 nadaljnjih postopkov za odložitev vmesnih plačil, ki bodo privedli do finančnih popravkov. Ti postopki bodo zaključeni do konca leta 2008.

    4. Priprava za zaključek programa

    Spremljanje naknadnih revizij v zvezi z zaključkom programov za programsko obdobje 1994–1999[2] se zaključuje in odločbe o finančnih popravkih bodo sprejete za znesek, ocenjen na nič manj kot 500 milijonov EUR. Službe Komisije so že začele priprave za zaključek programov v letih 2000–2006. Komisija je smernice za države članice sprejela leta 2006. Generalni direktorati so začeli revizijo, usmerjeno na organe za zaključevanje projektov, odgovorne za izdajanje izjav o zakonitosti in rednosti odhodkov v letu 2007. Zaključene so bile revizije za 19 organov za zaključevanje projektov. Poleg tega generalni direktorati načrtujejo:

    - pripravo notranjih postopkov za zagotovitev doslednega pregleda dokumentov o zaključku, ki so jih predložile države članice, in ustrezno obravnavo nepravilnosti;

    - zaključek revizije o organih za zaključevanje projektov prek 36 dodatnih zgoraj navedenih revizij;

    - ozaveščanje držav članic glede priprave za zaključek.

    5. Zaključek Akcijskega načrta za integriran okvir notranje kontrole Komisije

    Dva GD sta bila dejavno vključena v izvajanje Akcijskega načrta za integriran okvir notranje kontrole Komisije.

    Leta 2008 bodo zaključeni naslednji ukrepi:

    Ukrep 10 – ocena stroškov kontrol za ESRR – obiski na kraju samem so bili izvedeni v desetih državah članicah, da se preveri sprejemljivost predloženih podatkov. V teku je analiza, ki bo kočana do maja 2008. Sporočilo bo pripravljeno oktobra 2008: zbralo bo rezultate te ocene stroškov in koristi ter analize preostalega tveganja, ki jih morajo generalni direktorati, katerih področja delovanja so v oceni Sodišča označena z „rdečo“, vključiti v svoja letna poročila o dejavnostih za leto 2007.

    Ukrep 11N – zanesljivost nacionalnih sistemov spremljanja in poročanja – priloga o finančnih popravkih in izterjatvah je bila prvič vključena v Letno poročilo 2006 o strukturnih skladih, objavljeno oktobra 2007, ki predstavlja povzetek podatkov, ki so jih države članice predložile o izterjavah in preklicih. Izvedene bodo revizije vzorca držav članic, da se preveri popolnost in natančnost podatkov.

    Ukrep 15 – pogodbe zaupanja – pogodbe zaupanja so bile leta 2008 podpisane z Dansko, Portugalsko, Slovenijo in Estonijo. Pridružile so se tistim, ki so bile že prej podpisane z Združenim kraljestvom (Wales) in Avstrijo. Generalni direktorati si bodo dodatno prizadevali za nadaljnje sklenitve takšnih pogodb, kadar države članice izpolnjujejo zahtevane pogoje. Na primer, pripravljata se dve dodatni pogodbi, o katerih se bo odločalo jeseni. Pogodbi se nanašata na programsko obdobje 2000–2006. Temeljno načelo pogodbe o zaupanju je vključeno v zakonodajo Skupnosti za programsko obdobje 2007–2013 strukturnih skladov.

    Poleg tega se naslednji ukrepi štejejo za tekoče in bodo spodbudili dodatne rezultate:

    Ukrep 9 – usklajevanje in izmenjava rezultatov revizij in kontrol – podatkovna zbirka skupnih organov, odgovornih za upravljavske in kontrolne sisteme za strukturne sklade, je bila dopolnjena leta 2007 z organi za zaključevanje projektov. Podatkovna zbirka bo uporabljena za izmenjavo rezultatov revizije pregleda dela organov za zaključevanje projektov.

    Ukrep 14b – smernice za države članice – z državami članicami se je v letu 2007 razpravljalo o šestih navodilih. Dve navodili za revizijske organe bosta dokončani leta 2008, pregledani pa bosta dve dodatni navodili, o upravnih pregledih in funkciji potrjevanja, da se upoštevajo določbe novih uredb.

    Ukrep 16 – usklajevanje revizijskih standardov – revizijski priročnik za strukturne sklade se pravkar posodablja in bo dokončan leta 2008, prav tako tudi navodila glede metodologije vzorčenja in ocene sistemov.

    6. Preventivni ukrepi za programsko obdobje 2007–2013 strukturnih skladov

    Službe Komisije so leta 2007 za programsko obdobje 2007–2013 sprejela ukrepe za zagotovitev natančnih smernic o ključnih postopkih državam članicam, ki zadevajo proces za ugotavljanje skladnosti, in potrjevanje revizijske strategije. Službe Komisije so priskrbele dodatne smernice in usposabljanje za revizijske organe v zvezi z revizijami sistemov in projektov. Službe Komisije bodo leta 2008 zagotovile učinkovit pregled dokumentov za ugotavljanje skladnosti in dokumentov revizijske strategije z uporabo skupnih postopkov in kontrolnih seznamov, ki morajo privesti do pridobitve zagotovil, da so države članice vzpostavile usklajene upravljavske in kontrolne sisteme. Službe Komisije bodo dokončale dodatne smernice, navedene v točki 5, in sicer:

    - revizijski priročnik za strukturne sklade;

    - smernice glede upravnih pregledov na prvi stopnji;

    - smernice glede funkcije potrjevanja.

    Prav tako bodo sprejele ukrepe za spodbujanje uporabe poenostavljenih postopkov, ki so jih omogočile uredbe Skupnosti, in za zagotovitev jasnih navodil glede vprašanj upravičenosti.

    7. Novi dodatni ukrepi

    Službe Komisije so od objave Letnega poročila Sodišča za leto 2006 začele izvajati vrsto dodatnih ukrepov v odgovor na priporočila Sodišča, ki bodo zaključeni leta 2008. Zadevni ukrepi bodo omogočili zlasti hitrejše sprejemanje odločb o odložitvi plačil in finančnih popravkih, kadar se ugotovijo resne sistemske pomanjkljivosti, izboljšanje kakovosti poročanja o izterjavah in finančnih popravkih na pobudo držav članic ali Komisije, nadaljnje izboljšanje kakovosti poročanja v letnih poročilih o dejavnosti ter povečanje uporabnosti letnih povzetkov, ki jih morajo predložiti države članice v skladu s členom 53b(3) finančne uredbe.

    8. Učinek akcijskega načrta

    8.1. Komisija je pripravila ta akcijski načrt za sistematično obravnavanje 11 priporočil Sodišča. Tega sestavljajo ustrezni zgoraj navedeni ukrepi, ki vključujejo nove omenjene ukrepe, ter posebne realizacije in kazalniki, vključno z roki, tako da se njihovo izvajanje lahko spremlja.

    8.2. Doseganje zmanjšanja stopnje napak pri vmesnih povračilih je proces, ki bo zahteval čas in stalna prizadevanja. Število napak, ki jih odkrije Sodišče, se bo zmanjšalo le, če bodo sistemi, ki so jih vzpostavile države članice, uspešno in sistematično preprečevali napake pred potrjevanjem odhodkov Komisiji. Za programsko obdobje 2000–2006 bodo že storjene napake še naprej vplivale na plačila, ki bodo izvedena do leta 2010. Odprava teh napak bo odvisna od uspešnosti pregledov po izvršenih plačilih, ki jih morajo izvesti države članice, ter nadzora in revizijskega dela Komisije. Ukrepi iz akcijskega načrta morajo povečati uspešnost teh naknadnih kontrol, zlasti v zvezi s sistemi držav članic, ki so že bili opredeljeni kot pomanjkljivi, in zagotoviti boljše kazalnike za spremljanje. Akcijski načrt mora za programsko obdobje 2007–2013 zagotoviti, da sistemi držav članic uspešno delujejo od začetka izvajanja programa, v nasprotnem primeru pa, da se pomanjkljivosti zgodaj odkrijejo, da se lahko uporabijo popravni ukrepi.

    Akcijski načrt

    .

    Ukrep | Priporočilo Evropskega računskega sodišča | Cilj | Pristojna služba | Realizacija/Kazalnik | Rok |

    1. Ukrepi v okviru skupne revizijske strategije za strukturne ukrepe v obdobju 2000–2006 |

    1.1. | Izvedba ciljnih revizij pri organih upravljanja z visokim tveganjem (2000–2006) | Osredotočenje na izboljšanje primarnih kontrol na ravni upravljanja v državah članicah Izboljšanje uspešnosti nadzornih kontrol Komisije za zmanjšanje tveganja glede pomanjkljivosti v sistemih držav članic | Osredotočenje revizijskih sredstev na organe z visokim tveganjem z namenom zmanjšanja možnega preostalega tveganja | GD REGIO GD EMPL | Izvedba načrtovanih revizijskih obiskov: ESRR/KF 40: BE, BG, CZ, ES (2), F (3), FI, GR (3), IRL (2), IT (6), LT, LV, NL, PL (2), PT (2), RO, SK (2), UK (2), INTERREG (8) ESS 15: AT, DE, ES (3), HU, IT, LV, PT (3), SI, SK, UK (2) Rezultati revizij v okviru treh mesecev revizijskega obiska. Dejanski rezultat – zdrava podlaga za popravni ukrep ali razumno zagotovilo, da ukrep ni potreben | 31. 12. 2008 |

    1.2. | Dokončanje spremljanja izvajanja 27 akcijskih načrtov držav članic, da bi se odpravile resne pomanjkljivosti v upravljavskih in kontrolnih sistemih držav članic | Osredotočenje na izboljšanje primarnih kontrol na ravni upravljanja v državah članicah Izboljšanje uspešnosti nadzornih kontrol Komisije za zmanjšanje tveganja glede pomanjkljivosti v sistemih držav članic | Dosega razumnih zagotovil, da upravljavski in kontrolni sistemi v državah članicah uspešno delujejo ter varujejo proračun Skupnosti. | GD REGIO GD EMPL | 27 akcijskih načrtov (ESRR 10/ESS 17) v 16 državah članicah je zaključenih z dejanskimi rezultati ESRR: ES, FI, IT, NL, PL, PT, UK (2), INTERREG (2) ESS: AT (2), BE, DE (3), ES (2), F (3), IT (2), LV, NL, SK, UK | 31. 12. 2008 |

    1.3. | Dokončanje 20 postopkov odložitev plačil in finančnih popravkov, ki so sedaj v teku za leta 2000–2006, ter postopkov finančnih popravkov iz zaključnih revizij za obdobje 1994–1999 | Povečanje vpliva revizijske dejavnosti Komisije z uspešnejšo uporabo postopkov odložitve plačil in finančnih popravkov | Dosega razumnih zagotovil, da upravljavski in kontrolni sistemi v državah članicah uspešno delujejo ter varujejo proračun Skupnosti | GD REGIO GD EMPL | Postopki odložitve plačil/finančnih popravkov so bili zaključeni s popravki, dogovorjenimi z državami članicami ali z odločbo v roku 24 mesecev (glej 8.2 spodaj) ESRR 32 programov: ES (23), IT, PT (3), INTERREG (3), UK (2) ESS 12 programov: DE, ES (2), F (2), IT (2), LU (2), LV, NL, UK Kohezijski sklad (KS) 60 projektov: BG (3), ES (14), GR (37), PT (3), LT (3) | 31. 12. 2008 |

    1.4. | Spremljanje posameznih primerov občutne napake za DAS 2006 skupaj z možnimi posrednimi učinki na sisteme | Izboljšanje uspešnosti nadzornih kontrol Komisije za zmanjšanje tveganja glede pomanjkljivosti v sistemih držav članic | Dosega zagotovil, da so bili narejeni zahtevani popravki za varovanje proračuna Skupnosti | GD REGIO GD EMPL | Končno mnenje, ki so ga GD sprejeli glede 73 primerov Kadar države članice zahtevanega popravka niso naredile, je bil začet postopek finančnih popravkov | 30. 9. 2008 |

    2. Glavni tekoči ukrepi v okviru Akcijskega načrta za integriran okvir notranje kontrole Komisije |

    2.1. | Ukrep 9 – Izdelava uspešnih orodij za izmenjavo rezultatov revizij in kontrol ter spodbujanje pristopa enotne revizije | Krepitev mehanizmov za povratne informacije v kontrolnih sistemih za strukturne sklade | Usklajevanje nadzora in revizijskega dela za povečanje njune učinkovitosti | GD REGIO GD EMPL | Izmenjava revizijskih rezultatov v okviru revizije pregleda dela organov za zaključevanje projektov (glej 3.1 spodaj) | 31. 12. 2008 |

    2.2. | Ukrep 10 – Izvedba začetne ocene in analize stroškov kontrol za ESRR | Izvedba Akcijskega načrta za integriran okvir notranje kontrole Komisije v skladu z Mnenjem Sodišča št. 2/2004 | Zagotovitev osnove za vzpostavitev ravnovesja med stroški in koristi kontrol | GD REGIO | Poročilo o analizi podatkov, ki so jih predložile države članice | 31. 5. 2008 |

    2.3. | Ukrep 11N – pregled zanesljivosti nacionalnih sistemov spremljanja in poročanja za izterjatve in finančne popravke | Zagotavljanje popolnih, transparentnih in zanesljivih informacij o finančnih popravkih in izterjatvah | Izboljšanje poročanja o finančnih popravkih (glej ukrep 6 spodaj) | GD REGIO GD EMPL | Preverjanja v desetih državah članicah, izbranih po analizi podatkov, ki jih je treba predložiti do 31. 3. 2008 (5 držav članic v prvi polovici leta) Dejanski rezultat – izboljšanje ocene s strani Sodišča | 31. 12. 2008 |

    2.4. | Ukrep 14b – zagotovitev smernic za upravičence in/ali vmesne ravni o kontrolah in odgovornostih v verigi kontrol | Spodbujanje in lajšanje uporabe poenostavitev za obdobje 2007-2013 | Preprečitev napak in zmanjšanje tveganja za proračun Skupnosti (glej ukrepa 4 in 5.2 spodaj) | GD REGIO GD EMPL | Posodobitev navodil o: upravnih pregledih funkciji potrjevanja | 30. 6. 2008 |

    2.5. | Ukrep 15 – spodbujanje pobude „pogodbe zaupanja“ za strukturne sklade (da se Komisiji omogoči, da uporabi delo nacionalnih revizijskih organov za obdobje 2000-2006 in se ustvari podlaga za podobno sodelovanje v obdobju 2007–2013) | Izboljšanje uspešnosti nadzornih kontrol Komisije za zmanjšanje tveganja glede pomanjkljivosti v sistemih držav članic | Izboljšanje koordinacije revizijskega dela, da bi se lahko uporabilo delo nacionalnih revizijskih organov | GD REGIO | Cilj – podpis pogodb o zaupanju s še dvema državama članicama, ki sta dokazali svojo primernost (6 jih je bilo podpisanih do 19. 2. 2008 za ESRR in Kohezijski sklad) | 30. 9. 2008 |

    2.6. | Ukrep 16 – usklajevanje revizijskih standardov, poročanja o stopnji napak idr. za strukturne sklade | Izboljšanje uspešnosti nadzornih kontrol Komisije za zmanjšanje tveganja glede pomanjkljivosti v sistemih držav članic | Izboljšanje integriranega okvira notranje kontrole s standardiziranjem revizijskih metod | GD REGIO GD EMPL | Smernice glede vzorčenja Metodologija ocene sistemov Dokončanje pregledanega revizijskega priročnika za strukturne sklade | 30. 4. 2008 30. 4. 2008 31. 12. 2008 |

    3. Preventivni ukrepi za zaključek programov in projektov v letih 2000–2006 |

    3.1. | Dokončanje revizije pregleda dela organov za zaključevanje projektov (2000–2006) | Zagotavljanje dobrih postopkov zaključka | Preventivna kontrola za zagotovitev uspešnosti postopka zaključka pri odkrivanju nezakonitih odhodkov | GD REGIO GD EMPL | Izvedba načrtovanih revizijskih obiskov: ESRR/KF 30: ESRR/KF 30: BE, BG, CY, CZ (2), DE (5), ES (2), FI, GR (2), HU, IT (6), LT, NL, PL (2), RO, UK (3)[3] ESS 6: EE, FI, HU, IRL, PT, SV Dejanski rezultat – zdrava podlaga za popravni ukrep ali razumno zagotovilo, da ukrep ni potreben | 31. 12. 2008 |

    3.2. | Dokončanje notranjih postopkov za zagotovitev doslednega pregleda dokumentov o zaključku | Zagotavljanje dobrih postopkov zaključevanja | Zagotavljanje ustrezne priprave za zaključek programov v službah Komisije | GD REGIO GD EMPL | Novi dokončani postopki | 30. 6. 2008 |

    3.3. | Ozaveščanje držav članic v zvezi s smernicami glede zaključka, ki jih je objavila Komisija leta 2006 | Zagotavljanje dobrih postopkov zaključevanja | Zagotavljanje ustrezne priprave za zaključek programov v službah Komisije | GD REGIO | Seminar za organe upravljanja Točka dnevnega reda za letna srečanja z organi upravljanja | 30. 6. 2008 31. 12. 2008 |

    4. Preventivni ukrepi za programsko obdobje 2007–2013 |

    4.1. | Pregled poročil in mnenj za ugotavljanje skladnosti | Zagotavljanje polnega izvajanja zakonskega okvira za programsko obdobje 2007–2013 | Zagotavljanje, da se uspešni upravljavski in kontrolni sistemi izvajajo zgodaj v tem obdobju | GD REGIO GD EMPL | Pregled dokumentacije za približno 250 sistemov, po potrebi z misijami za ugotavljanje dejstev Dejanski rezultat – nizka stopnja napak pri naknadno vloženih zahtevkih za vmesna vplačila | 31. 12. 2008 |

    4.2. | Pregled nacionalnih revizijskih strategij | Zagotavljanje polnega izvajanja zakonskega okvira za programsko obdobje 2007–2013 | Zagotavljanje usklajenosti nacionalnih revizijskih strategij z uredbami | GD REGIO GD EMPL | Pregled dokumentacije za približno 200 revizijskih strategij | 31. 12. 2008 |

    4.3. | Ukrepi glede poenostavitve | Spodbujanje in lajšanje uporabe poenostavitev za programsko obdobje 2007-2013 | Preprečevanje napak in zmanjšanje tveganja za proračun Skupnosti |

    a) Obvestilo o delnem zaključku v skladu s členom 88 Uredbe (ES) št. 1083/2006, katerega spremljanje je zagotovljeno na letnih srečanjih z organi upravljanja | GD REGIO GD EMPL | Navodila in srečanja v zvezi z nadaljnjim ukrepanjem Dejanski rezultat – večina držav članic uporablja delni zaključek | 31. 12. 2008 |

    b) Obvestilo o uporabi pavšalnih zneskov za posredne stroške (samo ESS), katerega spremljanje je zagotovljeno na letnih srečanjih z organi upravljanja | GD EMPL | Navodila in srečanja v zvezi z nadaljnjim ukrepanjem Dejanski rezultat – večina držav članic (18/27) uporablja pavšalne zneske – manj napak | 31. 12. 2008 (Obvestilo dokončano septembra 2007) |

    4.4. | Pregled in zagotovitev pojasnila glede vprašanj upravičenosti za obdobje 2007–2013: | Zagotavljanje polnega izvajanja zakonskega okvira za programsko obdobje 2007–2013 | Zagotovitev, da so uredbe razumljive nacionalnim organom, ki jih uporabljajo, in upravičencem |

    a) Seznam pravil za upravičenost za obdobje 2007–2013 kot samostojna brošura | GD REGIO GD EMPL | Brošura | 30. 9. 2008 |

    b) Obvestilo o uporabi člena 55 Uredbe (ES) št. 1083/2006 – projekti, ki ustvarjajo prihodek | GD REGIO GD EMPL | Navodila Dejanski rezultat – manj napak v zvezi s projekti, ki ustvarjajo prihodek | 30. 6. 2008 |

    c) Obvestilo o uporabi pravil o državni pomoči | GD REGIO GD EMPL | Navodila Dejanski rezultat – manj napak v zvezi s pravili o državni pomoči | 30. 6. 2008 |

    4.5. | Ozaveščanje glede pravil o javnih naročilih | Osredotočenje na izboljšanje primarnih kontrol na ravni upravljanja v državah članicah | Zmanjšanje števila napak iz tega vira pri uporabi strukturnih skladov in Kohezijskega sklada | GD REGIO GD EMPL | Organiziranje dveh delavnic za organe držav članic za ozaveščanje glede uporabe pravil o javnih naročilih za strukturne ukrepe | 31. 12. 2008 |

    5. Ukrepi za izboljšanje primarnih kontrol na nacionalni ravni |

    5.1. | Organizacija seminarja za organe upravljanja in organe za potrjevanje ter spremljanje na letnih srečanjih z organi upravljanja | Osredotočenje na izboljšanje primarnih kontrol na ravni upravljanja v državah članicah | Obravnava tveganja šibkih primarnih kontrol | GD REGIO GD EMPL | Seminar za približno 300 nacionalnih udeležencev | 30. 6. 2008 |

    .

    5.2. | Posodobljene smernice o dobri praksi za primarne kontrole in funkcijo potrjevanja za obdobje 2007–2013 | Osredotočenje na izboljšanje primarnih kontrol na ravni upravljanja v državah članicah Krepitev mehanizmov za povratne informacije v kontrolnem sistemu | Obravnava tveganja šibkih primarnih kontrol in funkcije potrjevanja | GD REGIO GD EMPL | Dokončana in razdeljena navodila (glej 2.4 zgoraj) | 30. 6. 2008 |

    5.3. | Zagotovitev orodij za samoocenjevanje za organe upravljanja v zvezi s skladnostjo | Osredotočenje na izboljšanje primarnih kontrol na ravni upravljanja v državah članicah | Obravnava tveganja šibkih primarnih kontrol | GD REGIO GD EMPL | Aplikacija za samoocenjevanje je razdeljena | 30. 6. 2008 |

    6. Ukrepi za izboljšanje poročanja o finančnih popravkih s strani držav članic |

    6.1. | Spremljanje v zvezi s predloženimi podatki, da se manjkajoči podatki in odpravijo netočnosti | Izboljšanje zagotavljanja popolnih, preglednih in zanesljivih informacij o finančnih popravkih in izterjatvah | Izboljšanje poročanja o finančnih popravkih in izterjatvah | GD REGIO GD EMPL | Analiza informacij, prejetih do 31. marca 2008, in poslano pismo o nadaljnjih ukrepih Izboljšanje ocene s strani Sodišča | 30. 6. 2008 |

    6.2. | Izvedba pregledov na kraju samem na podlagi vzorca podatkov držav članic | Izboljšanje zagotavljanja popolnih, transparentnih in zanesljivih informacij o finančnih popravkih in izterjatvah | Preverjanje natančnosti predloženih podatkov | GD REGIO GD EMPL | Preverjanja v desetih državah članicah, izbranih po analizi podatkov, ki jih je treba predložiti do 31. 3. 2008 (5 držav članic v prvi polovici leta) (glej 2.3. zgoraj) Izboljšanje ocene s strani Sodišča | 31. 12. 2008 |

    7. Ukrepi za izboljšanje poročanja s strani Komisije o vplivu revizijske dejavnosti |

    7.1. | Izboljšanje sistemov za beleženje spremljanja revizijskih priporočil | Izboljšanje uspešnosti nadzornih kontrol Komisije za zmanjšanje tveganja glede pomanjkljivosti v sistemih držav članic Krepitev mehanizmov za povratne informacije v kontrolnem sistemu | Izboljšanje postopka nadzora in olajšanje izmenjave revizijskih rezultatov | GD REGIO GD EMPL | Sprememba aplikacij IT in postopkov SYSAUDIT v GD REGIO; polna izvedba A-REP in GD EMPL Izboljšanje ocene s strani Sodišča | 31. 9. 2008 31. 3. 2008 |

    7.2. | Izboljšanje sistemov za beleženje in poročanje o popravkih, ki izhajajo iz nadzorne in revizijske dejavnosti Komisije | Izboljšanje zagotavljanja popolnih, transparentnih in zanesljivih informacij o finančnih popravkih in izterjatvah | Izboljšanje informacij o izterjatvah in finančnih popravkih kot delnega indikatorja vpliva revizijske dejavnosti Komisije | GD REGIO GD EMPL | Sprememba aplikacij IT in postopkov Četrtletno poročanje GD BUDG Izboljšanje ocene s strani Sodišča | 30. 9. 2008 |

    8. Ukrepi za povečanje vpliva revizijske dejavnosti Komisije |

    8.1 | Vzpostavitev in izvedba politike odložitve plačil z odločbo Komisije čim prej po odkritju resnih pomanjkljivosti v nacionalnih sistemih | Povečanje vpliva revizijske dejavnosti Komisije z uspešnejšo uporabo postopkov odložitve plačil in finančnih popravkov | Dosega razumnih zagotovil, da upravljavski in kontrolni sistemi v državah članicah uspešno delujejo ter varujejo proračun Skupnosti | GD REGIO GD EMPL | Napotki generalnih direktorje, revidirani postopki in poročilo o spremljanju Dejanski rezultat: cilj je sprejetje odločbe o odložitvi v šestih mesecih od končnega mnenja o revizijskih ugotovitvah | 30. 4. 2008 |

    8.2. | Sprememba notranjih postopkov za odložitev in finančnih popravkov za pospešitev izvedbe ukrepov | Povečanje vpliva revizijske dejavnosti Komisije z uspešnejšo uporabo postopkov odložitve plačil in finančnih popravkov | Dosega razumnih zagotovil, da upravljavski in kontrolni sistemi v državah članicah uspešno delujejo ter varujejo proračun Skupnosti | GD REGIO GD EMPL | Revidirani postopki in poročilo o spremljanju Dejanski rezultat – dosega cilja 24 mesecev od revizije do odločbe o finančnih popravkih, kadar je odločba zahtevana | 30. 4. 2008 |

    9. Ukrepi za izboljšanje zagotovila iz letnega poročila o dejavnostih (AAR) |

    9.1. | Izvedba naslednjih ukrepov v zvezi s pripravo letnih poročil o dejavnostih: | Izboljšanje kakovosti AAR generalnih direktoratov | Izboljšanje preglednosti in kontinuitete poročanja o oceni sistemov držav članic za izboljšanje spremljanja napredka | GD REGIO GD EMPL | AAR 2007 Izboljšanje ocene s strani Sodišča | 31. 3. 2008 |

    a) Zagotavljanje informacije o spremljanju vseh sistemov , pri katerih so bile leta 2006 odkrite občutne sistemske pomanjkljivosti |

    b) poročilo o izvedbi akcijskih načrtov , ki so jih izvajale države članice za odpravo pomanjkljivosti |

    c) Poročilo o odločbi za odložitev vmesnih plačil, drugih previdnostnih ukrepih AOSD v zvezi z vmesnimi plačili, finančnih popravkih, ki so jih države članice naredila na zahtevo Komisije, ter odločbah o finančnih popravkih, ki jih je sprejela Komisija |

    d) Zagotavljanje natančnih razlogov za odsotnost pridržka, kadar so bile odkrite občutne sistemske pomanjkljivosti |

    e) Poročilo o spremljanju prejšnjih priporočil Sodišča |

    10 | Ukrepi za povečanje uporabnosti letnih povzetkov, ki jih je treba pripraviti v skladu s členom 53b finančne uredbe |

    Analiza predloženih povzetkov, vključno z rezultati v AAR ter ukrepanje v zvezi z državami članicami, ki ne izpolnjujejo obveznosti | Zavezanost k ustreznemu nadzoru letnih povzetkov za zagotovitev njihove usklajenosti, primerljivosti in uporabnosti | Izboljšanje stopnje zagotovila, dobljenega od držav članic | GD REGIO GD EMPL | Rezultati, navedeni v AAR Dejanski ukrepi proti državam članicam, ki ne izpolnjujejo obveznosti | 31. 3. 2008 31. 12. 2008 |

    [1] Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2005 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).

    [2] Rok za predložitev končnih zahtevkov za izplačila je 31. marec 2003.

    [3] Osem obiskov je kombiniranih z obiski v okviru ukrepa 1.1.

    Top