Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007SC1190

    Delovni dokument služb Komisije - Priloga k sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru Regij o novi strategiji za zdravstveno varstvo živali za Evropsko Unijo (2007–2013) „Bolje preprečiti kot zdraviti“ - Povzetek presoje vpliva - Nova strategija za zdravstveno varstvo živali (2007–2013) {COM(2007) 539 konč.} {SEC(2007) 1189}

    /* SEK/2007/1190 končno */

    52007SC1190

    Delovni dokument služb Komisije - Priloga k sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru Regij o novi strategiji za zdravstveno varstvo živali za Evropsko Unijo (2007–2013) „Bolje preprečiti kot zdraviti“ - Povzetek presoje vpliva - Nova strategija za zdravstveno varstvo živali (2007–2013) {COM(2007) 539 konč.} {SEC(2007) 1189} /* SEK/2007/1190 končno */


    [pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

    Bruselj, 19.9.2007

    SEC(2007) 1190

    DELOVNI DOKUMENT SLUŽB KOMISIJE

    Priloga k SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ o novi strategiji za zdravstveno varstvo živali za Evropsko Unijo (2007–2013) „Bolje preprečiti kot zdraviti“ POVZETEK PRESOJE VPLIVA Nova strategija za zdravstveno varstvo živali (2007–2013)

    {COM(2007) 539 konč.}{SEC(2007) 1189}

    POVZETEK

    Nova strategija za zdravstveno varstvo živali (2007–2013)

    Politika Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali je močno napredovala od prve faze razvoja v začetku šestdesetih let. Sprejetje skupnih pravil na ravni EU za trgovino z živalmi in trženje proizvodov iz živali je imelo ključno vlogo pri zagotavljanju primernih varnostnih in zdravstvenih standardov, ki so omogočili trgovino znotraj Skupnosti in izboljšali zdravstveno varstvo živali na splošno. Politika Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali se je nadalje izoblikovala kot rezultat vrste resnejših kriz in izbruhov bolezni v zadnjih letih.

    GD SANCO je leta 2004 začel z ocenjevanjem uspešnosti politike Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali v zadnjem desetletju. V obdobju ocenjevanja je bila ugotovljena vrsta vprašanj, ki so povzeta v tem dokumentu. Namen te pobude je obravnavati ta vprašanja in nove izzive, s katerimi se sooča politika Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali.

    Glavna vprašanja, ugotovljena v obdobju ocenjevanja, vključujejo visoko kompleksnost sedanje politike Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali, pomanjkanje skupne strategije in zlasti nezadosten poudarek na preprečevanje bolezni. Ta vprašanja so privedla do dodatnih težav, kot je pomanjkanje doslednosti in skladnosti z drugimi povezanimi politikami. Druga vprašanja, ki so se pojavila v času ocenjevanja, vključujejo potrebo po boljšem obveščanju in sodelovanju zainteresiranih strani pri oblikovanju politik ter potrebo po opredelitvi vlog in odgovornosti. Poleg tega so bile prav tako izpostavljene težave v zvezi s sedanjim finančnim okvirom in izvajanjem nadzora uvoza na ravni držav članic. Nenazadnje je bilo poudarjeno, da je bila ocena uspešnosti politike Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali preveč omejena.

    Globalna cilja politike Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali sta zagotoviti visoko raven javnega zdravja ob prispevanju h gospodarski rasti in konkurenčnosti ter spodbujati dobre prakse v kmetijstvu, ki preprečujejo prenos bolezni živali, so v skladu s standardi za dobro počutje živali in hkrati omogočajo trajnostni razvoj. Za dosego teh splošnih ciljev so bili določeni specifični cilji za politiko Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali. Prvič, EU mora posredovati na področju bolezni živali, ki so velikega pomena za EU, s pomočjo profiliranja in kategoriziranja bioloških in kemičnih tveganj, določanja prednostnih nalog, merljivih ciljev in kazalcev uspešnosti ter višine sredstev, dodeljenih za opredeljene nevarnosti. Drugič, treba je doseči boljšo preglednost in učinkovitost preprečevanja in nadzora bolezni z vzpostavitvijo enotnega in jasnejšega zakonodajnega okvira, določitvijo pravil in mehanizmov, ki olajšujejo mednarodno trgovino, hkrati pa ohranjati visoko raven zdravstvenega varstva ljudi in živali, zagotavljati pobude za preprečevanje tveganja na kmetijah ter prenesti več odgovornosti za preprečevanje bolezni na kmetijski sektor in tako izboljšati nadzorovanje in pripravljenost na krizo. EU bo spodbujala inovacije, znanost in razvoj, da se zagotovijo boljša orodja za boj proti boleznim živali. Namen te pobude je prav tako prispevati k ciljem celotne EU, zlasti tistim, ki so povezani z boljšo pravno ureditvijo in lizbonsko strategijo.

    Ta dokument zajema tri široke možnosti za obravnavo težav, ugotovljenih v času ocenjevanja. Ocena učinka ne navaja podrobnosti o različnih podmožnostih za vsako specifično vprašanje, saj je ta analiza že bila izvedena v okviru ocenjevanja in je vključena v končno poročilo ocenjevanja. Tri široke možnosti zajemajo prednostne opredeljene podmožnosti za vsako specifično vprašanje. Prvi opredeljen pristop je možnost „brez spremembe“, ki temelji na nadaljevanju s sedanjo politiko Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali. Druga možnost je uvedba nove „blage“ strategije za zdravstveno varstvo živali. Poudarek te strategije je na blagih zakonodajnih orodjih, njen cilj pa je izboljšanje obveščanja tretjih držav, sodelovanja z njimi in tehnične pomoči za njih. Poleg tega je njen namen podpirati znanost in raziskave ter reševati težave uveljavljanja na ravni držav članic. Zadnja obravnavana možnost je uvedba nove večplastne strategije za zdravstveno varstvo živali. Ta strategija temelji na ukrepih, opisanih v drugi možnosti, vendar prav tako vključuje dodatne pravne elemente ter zlasti uvedbo novega horizontalnega pravnega okvira, možen razvoj usklajenega sistema za delitev stroškov, razvoj strategije izvoza na ravni EU in izvajanje elektronskega identificiranja in certificiranja živali.

    V tem dokumentu so analizirani socialni, ekonomski in okoljski učinki teh treh možnosti. Analiza je na tej stopnji ostala večinoma kvalitativna zaradi obsežnosti pobude in zaradi dejstva, da se načrtujejo nadaljnje študije za popolno obravnavo posledic (zlasti v smislu stroškov in koristi) najpomembnejših predvidenih ukrepov. Priloga II zajema podrobnosti o različnih načrtovanih študijah. V vsakem primeru se bo za kakršen koli nov pravni predlog morala izvesti posebna ocena učinka pred predložitvijo predloga.

    Ta analiza je privedla do splošnega sklepa, da je možnost 3 najboljša možnost za odziv na vprašanja, ugotovljena v času ocenjevanja, in na izzive, s katerimi se sooča politika Skupnosti na področju zdravstvenega varstva živali, saj možnost 2 kljub pozitivnim učinkom ne bi v celoti obravnavala opredeljenih težav.

    Top