Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0187

    poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o izkušnjah, pridobljenih z uporabo Uredbe (ES) št. 437/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. februarja 2003 o statističnih podatkih v zvezi z zračnim prevozom potnikov, tovora in pošte

    /* KOM/2007/0187 končno */

    52007DC0187

    poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o izkušnjah, pridobljenih z uporabo Uredbe (ES) št. 437/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. februarja 2003 o statističnih podatkih v zvezi z zračnim prevozom potnikov, tovora in pošte /* KOM/2007/0187 končno */


    Bruselj, 17.4.2007

    COM(2007) 187 konč.

    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

    o izkušnjah, pridobljenih z uporabo Uredbe (ES) št. 437/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. februarja 2003 o statističnih podatkih v zvezi z zračnim prevozom potnikov, tovora in pošte

    KAZALO

    Povzetek 3

    1 UVOD 3

    1.1 OZADJE IN CILJI 3

    1.2 POLITIČNI OKVIR 4

    1.3 IZVEDBENI PREDPISI 5

    1.4 ZAJETJE DRŽAV ČLANIC IN DRUGIH DRŽAV 5

    2 IZVAJANJE UREDBE 6

    2.1 NEREŠENA VPRAŠANJA 6

    2.1.1 Spoštovanje pravnih obveznosti 6

    2.1.2 Obremenitev za države poročevalke zaradi izvajanja in rednega zagotavljanja podatkov 8

    2.1.3 Proces zbiranja, urejanja in validacije podatkov 9

    2.1.4 Metodološka vprašanja 9

    2.2 REZULTATI 9

    2.2.1 Pošiljanje in validacija podatkov 9

    2.2.2 Metodološka navodila 10

    2.2.3 Razširjanje podatkov 10

    3 SKLEPI 12

    3.1 KRATKOROČNI RAZVOJ 12

    3.2 DOLGOROČNI RAZVOJ 12

    KAZALO RAZPREDELNIC

    Razpredelnica 1: Skladnost z zahtevami Uredbe: pošiljanje podatkovnih nizov po letih 7

    Razpredelnica 2: Skladnost z zahtevami Uredbe: število letališč, ki poročajo, po podatkovnih nizih in letih 8

    Razpredelnica 3: Zračni prevoz potnikov, tovora in pošte po državah: podatki za leto 2005 in rast v letih 2003–2005 11

    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

    o izkušnjah, pridobljenih z uporabo Uredbe (ES) št. 437/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. februarja 2003 o statističnih podatkih v zvezi z zračnim prevozom potnikov, tovora in pošte

    POVZETEK

    Uredba (ES) št. 437/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. februarja 2003 o statističnih podatkih v zvezi z zračnim prevozom potnikov, tovora in pošte[1] v členu 9.2 določa, da Komisija, ko so podatki zbrani za obdobje treh let, predloži Evropskemu parlamentu in Svetu poročilo o izkušnjah, ki jih je pridobila med izvajanjem te uredbe. To poročilo je namenjeno izpolnjevanju te zahteve po prvih treh letih zbiranja podatkov (2003–2005).

    Po splošnem opisu ozadja, ciljev in političnega okvira pravnega akta so obravnavana nekatera vprašanja v zvezi z izvajanjem. Poročilo predstavlja tudi informacije o glavnih doseženih rezultatih. V zadnjem delu so navedeni sklepi in morebitni razvoj dogodkov v prihodnosti.

    Izvajanje te uredbe je privedlo do večje razpoložljivosti podrobnih informacij o evropskem zračnem prevozu potnikov in tovora ter do izboljšanja kakovosti in pravočasnosti podatkov. Države članice so si prizadevale izpolniti zahteve Uredbe in večina jih zagotavlja vse zahtevane podatke ob upoštevanju določenih rokov.

    1 UVOD

    1.1 OZADJE IN CILJI

    Na podlagi metodologije, dogovorjene z državami članicami, se je z referenčnim letom 1993 začelo prostovoljno zbiranje podatkov o statistiki zračnega prevoza. S sprejetjem Uredbe 437/2003 je postala že obstoječa metodologija uradna in je razširila področje uporabe zagotavljanja podatkov na nekaj dodatnih elementov. Ta uredba je bila torej pripravljena za zagotovitev primerljivih, zanesljivih, usklajenih, rednih in izčrpnih statističnih podatkov o razvoju prevoza potnikov, tovora in pošte po zraku v Evropski uniji Komisiji, drugim institucijam EU, nacionalnim vladam in splošni javnosti.

    Povzetek glavnih značilnosti Uredbe 437/2003:

    - Obveznost zagotavljanja podatkov je opredeljena na ravni letališč. Opredeljene so nekatere skupine letališč za omogočanje modularne razdelitve obremenitve za dajalce podatkov, tako da se od srednjih in velikih letališč zahteva več podatkov in zmanjša ali odpravi obveznost zagotavljanja podatkov manjših letališč.

    - Opredeljeni sta dve stopnji zagotavljanja podatkov: podatki o etapah leta in odhodnem/namembnem letališču na letu. To je pomembno za spremljanje tokov zračnega prevoza znotraj in zunaj EU glede na gibanje letala (etapa leta) ali gibanje potnikov/tovora (odhodno/namembno letališče) ter za identificiranje potnikov v neposrednem tranzitu.

    - Informacije je treba zagotoviti posebej za prihode in odhode ter za redne in izredne prevoze. To omogoča podrobno analizo vhodnih in izhodnih tokov ter različnega vpliva rednega in izrednega prevoza, zlasti na ravni zunaj EU.

    - Predvideno je tudi zagotavljanje informacij o letalskih podjetjih, čeprav zajetje v tej uredbi ni bilo izrecno opredeljeno. To je pomembno za spremljanje liberalizacije trgov in, natančneje, ravni konkurence na različnih progah ter nastanka nizkoproračunskih prevoznikov.

    - Pri informacijah o etapi leta se zahtevajo tri dodatne spremenljivke: število letov, tip zrakoplova in število razpoložljivih sedežev. Te informacije so pomembne za podrobno analizo tokov od letališča do letališča v smislu zastojev, zmogljivosti in uporabe voznih parkov.

    1.2 POLITIČNI OKVIR

    Razvoj skupne prometne politike zahteva najboljše možno poznavanje obsega in razvoja zračnega prevoza potnikov in tovora. Bela knjiga Evropska prometna politika za 2010 : čas odločitve[2] je kot cilj prometne politike Skupnosti opredelila pomoč Evropejcem pri zagotovitvi uspešnih in učinkovitih prevoznih sistemov. Ta cilj se je ohranil v Vmesnem pregledu Bele knjige[3], čeprav je bolj usmerjen v zagotavljanje trajnostne mobilnosti v Evropi. Letalska statistika Skupnosti se torej uporablja za oblikovanje, spremljanje in vrednotenje prometnih in drugih politik EU, na primer delovanja notranjega trga.

    Pomen teh podatkov za sprejemanje odločitev v EU narašča. Po dodelitvi pristojnosti Komisiji se te informacije na primer čedalje bolj uporabljajo za pripravo pogajanj o sporazumih o zračnem prevozu s tretjimi državami. Te informacije se uporabljajo tudi pri vodenju zračnega prometa, merjenju tokov zračnega prevoza potnikov in tovora ter izračunu deležev prevoza v EU po panogah. Še en primer je uporaba teh podatkov za merjenje vstopov na mejah v EU na letališčih.

    Pomen teh informacij za podatke o potnikih narašča, saj postajajo podatki o rezervacijah vozovnic v računalniških sistemih za rezervacije vozovnic zaradi naraščajočega nakupa vozovnic po internetu čedalje manj reprezentativni za celotno tržišče. Poleg tega je informacije, zbrane o tipu prevoza (redni/izredni), zelo težko pridobiti iz drugih virov, te informacije pa so zlasti pomembne na nekaterih progah zunaj EU, kjer prevladuje izredni prevoz potnikov.

    Boljše zajetje in izboljšanje kakovosti podatkov za zračni prevoz tovora omogočata pogostejšo rabo teh informacij, za katere ni drugih virov.

    Drugi primeri uporabe teh podatkov za potrebe politike so naslednji:

    - Možnost sporočanja oznak letalskih podjetij v okviru zahtev Uredbe je koristno za spremljanje konkurence in državne pomoči.

    - Podatki, zbrani za srednja in majhna letališča, so koristni za regionalno politiko.

    - Evropsko agencijo za varnost v letalstvu prav tako zanima izkoriščanje teh podatkov za varnostne namene.

    - Ti podatki se potencialno lahko uporabljajo tudi v okoljski politiki (tj. emisije in hrup).

    1.3 IZVEDBENI PREDPISI

    Uredba 437/2003 daje Komisiji izvedbena pooblastila, ki se v skladu s členoma 10 in 11 izvajajo po postopku komitologije. Eurostat je ta postopek uporabil za sprejetje niza predpisov, ki zajemajo različne vidike izvajanja Uredbe. Ti predpisi se sprejmejo v obliki uredb Komisije po izdaji mnenja Odbora za statistični program.

    Doslej sta bili sprejeti dve izvedbeni uredbi, še ena pa je v postopku sprejemanja v letu 2007.

    Uredba Komisije 1358/2003[4] določa zelo obširen niz izvedbenih ureditev, zlasti seznam letališč Skupnosti in dovoljena odstopanja po državah članicah, tehnične postopke za pošiljanje podatkov ter revizijo opredelitev, nomenklature, kodifikacije in podatkovnih nizov, ki jih je treba zagotoviti.

    Uredba Komisije 546/2005[5] je zlasti namenjena zajetju širitve EU z desetimi novimi državami članicami v letu 2004, ker zagotavlja seznam njihovih letališč in zahtevanih odstopanj.

    Sprejetje osnutka uredbe Komisije je načrtovano za leto 2007. To bo zagotovilo popolno revizijo seznama letališč Skupnosti, ki bo veljal od januarja 2007. Ta seznam ne vključuje nobenega odstopanja, saj so vsa že prenehala veljati leta 2006.

    1.4 ZAJETJE DRŽAV ČLANIC IN DRUGIH DRŽAV

    Uredba 437/2003 se uporablja neposredno in v celoti v vseh državah članicah. Ni je treba prenesti v nacionalno zakonodajo. Vendar je Uredba zagotovila možnost odobritve odstopanj za nekatera letališča, podatkovne nize in spremenljivke v skladu z nekaterimi pravili in za največ tri leta (do vključno leta 2005).

    Romunija in Bolgarija sta izrazili pripravljenost, da bosta ob pristopu v celoti spoštovali zakonodajo EU na tem področju, brez zahtev za odstopanja. Seznam letališč teh dveh novih držav članic je bil vključen v Pogodbo o pristopu Bolgarije in Romunije v okviru Tehničnih prilagoditev pravnega reda Skupnosti na področju statistike .

    Med državami kandidatkami Hrvaška in Turčija zagotavljata zbirne podatke na ravni letališč, medtem ko Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija ne zagotavlja nobenih informacij.

    Leta 2003 je bila Uredba 437/2003 s Sklepom Skupnega odbora EGP[6] uradno vključena v Prilogo XXI (Statistika) k Sporazumu EGP. V skladu s tem sklepom morata Islandija in Norveška pošiljata podatke, zahtevane v Uredbi, Lihtenštajn pa je izvzet.

    Podatke na podlagi načel Uredbe pošilja tudi Švica v skladu s Sporazumom med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike[7].

    2 IZVAJANJE UREDBE

    2.1 NEREŠENA VPRAŠANJA

    2.1.1 Spoštovanje pravnih obveznosti

    Skladnost z obveznostmi zagotavljanja podatkov, opredeljenimi v Uredbi, se je v zadevnem obdobju pozitivno razvila. Zagotavljanje podatkov za leto 2003 je nekaterim državam poročevalkam kljub splošni popolnosti povzročala posebne težave glede periodičnosti podatkovnih nizov ali glede vrzeli pri pošiljanju nekaterih elementov (premiki zrakoplovov, potniki v tranzitu ali razpoložljivi sedeži). Zagotavljanje podatkov v naslednjih dveh letih je stanje izboljšalo, zlasti glede periodičnosti podatkovnih nizov, ki se sedaj v celoti spoštuje.

    Razpredelnica 1 prikazuje stanje pošiljanja podatkov za obdobje 2003–2005 po podatkovnih nizih in periodičnosti. V skladu z Uredbo 1358/2003 sta podatkovna niza A1 in B1 mesečna (četrtletna sta bila sprejemljiva samo leta 2003), podatkovni niz C1 pa je najmanj letni.

    Razpredelnica 1: Skladnost z zahtevami Uredbe: pošiljanje podatkovnih nizov po letih

    2003 | 2004 | 2005 |

    A1 | B1 | C1 | A1 | B1 | C1 | A1 | B1 | C1 |

    Belgija | M | M | Č | M | M | L/M | M | M | L/M |

    Češka | Č | Č | Č | M/Č | M/Č | M/Č | M | M | M |

    Danska | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Nemčija | M | M | L | M | M | L | M | M | - |

    Estonija | Č | - | Č | Č | Č | Č/L | M | M | Č |

    Grčija | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Španija | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Francija | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Irska | M | - | - | M | M | L/M | M | M | L/M |

    Italija | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Ciper | Č | Č | Č | M/Č | M/Č | M/Č | M | M | M |

    Latvija | M | - | Č | M | M | M/Č | M | M | M |

    Litva | - | L | Č | - | Č | Č | M | M | M |

    Luksemburg | L | - | L | L | - | - | M | - | - |

    Madžarska | M | M | M | M | M | M | M | M | L/M |

    Malta | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Nizozemska | M | M | L | M | M | - | M | M | - |

    Avstrija | M | M | L | M | M | L | M | M | L |

    Poljska | - | - | L | M | M | L/M | M | M | L/M |

    Portugalska | Č | Č | Č | M | M | M | M | M | M |

    Slovenija | - | - | M | M | M | M | M | M | M |

    Slovaška | Č | Č | Č | M/Č | M/Č | M/Č | M | M | M |

    Finska | M | M | L/M | M | M | L/M | M | M | L/M |

    Švedska | M | - | M | M | M | M | M | M | M |

    Združeno kraljestvo | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Bolgarija | - | - | M | - | - | M | - | - | M |

    Romunija | - | Č | Č | Č | Č | Č | M | M | M |

    Hrvaška | - | - | - | - | - | L | - | - | L |

    Turčija | - | - | M | - | - | M | - | - | M |

    Islandija | M | M | L/M | M | M | L/M | M | M | L/M |

    Norveška | M | M | M | M | M | M | M | M | M |

    Švica | Č | Č | L | M | M | L | M | M | L |

    LEGENDA: M: mesečno; Č: četrtletno; L: letno; -: ni predloženo |

    V nekaterih državah imajo še vedno nekaj težav. Glavna vprašanja, ki jih je treba rešiti, so zagotavljanje ustreznih podatkov o prevozu tovora, predložitev podatkovnega niza C1 in težave glede kakovosti podatkov z informacijami o razpoložljivih sedežih. Vendar v večini primerov zadevne države izvajajo popravne ukrepe ali načrtujejo izboljšanje svojih sistemov za zagotovitev popolne skladnosti s pravnimi zahtevami.

    Glede uporabe odobrenih odstopanj ni bila ugotovljena nobena posebna težava. Države, ki so zahtevale odstopanja, so začele pošiljati potrebne podatke po izteku odstopanj. Nekatere države so se celo odločile, da odstopanj ne bodo izkoristile v celotnem odobrenem obdobju in so podatke zagotovile, preden bi bilo treba. Število letališč, ki poročajo, na državo, je navedeno v razpredelnici 2.

    Razpredelnica 2: Skladnost z zahtevami Uredbe: število letališč, ki poročajo, po podatkovnih nizih in letih

    2003 | 2004 | 2005 |

    A1 | B1 | C1 | A1 | B1 | C1 | A1 | B1 | C1 |

    Belgija | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 5 | 2 | 2 | 5 |

    Češka | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |

    Danska | 8 | 3 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |

    Nemčija | 70 | 69 | 40 | 68 | 68 | 40 | 71 | 71 | : |

    Estonija | 1 | : | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |

    Grčija | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 |

    Španija | 33 | 33 | 38 | 33 | 33 | 39 | 33 | 33 | 39 |

    Francija | 80 | 80 | 80 | 64 | 64 | 64 | 66 | 66 | 66 |

    Irska | 3 | : | : | 3 | 3 | 11 | 6 | 6 | 11 |

    Italija | 30 | 30 | 42 | 34 | 34 | 42 | 34 | 34 | 43 |

    Ciper | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |

    Latvija | 1 | : | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |

    Litva | : | 1 | 3 | : | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 |

    Luksemburg | 1 | : | 1 | 1 | : | : | 1 | : | : |

    Madžarska | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 |

    Malta | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |

    Nizozemska | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | : | 5 | 5 | : |

    Avstrija | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |

    Poljska | : | : | 12 | 1 | 1 | 12 | 1 | 1 | 10 |

    Portugalska | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 |

    Slovenija | : | : | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |

    Slovaška | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 6 | 2 | 2 | 6 |

    Finska | 31 | 28 | 26 | 31 | 30 | 26 | 30 | 30 | 26 |

    Švedska | 18 | : | 42 | 18 | 3 | 42 | 18 | 3 | 32 |

    Združeno kraljestvo | 47 | 47 | 60 | 47 | 47 | 61 | 48 | 48 | 61 |

    Bolgarija | : | : | 4 | : | : | 4 | : | : | 4 |

    Romunija | : | 17 | 17 | 16 | 16 | 16 | 3 | 3 | 9 |

    Hrvaška | : | : | : | : | : | 8 | : | : | 9 |

    Turčija | : | : | 14 | : | : | 15 | : | : | 14 |

    Islandija | 1 | 1 | 24 | 1 | 1 | 24 | 1 | 1 | 24 |

    Norveška | 81 | 54 | 133 | 81 | 55 | 137 | 82 | 52 | 166 |

    Švica | 7 | 7 | 62 | 7 | 7 | 62 | 7 | 7 | 7 |

    2.1.2 Obremenitev za države poročevalke zaradi izvajanja in rednega zagotavljanja podatkov

    V večini držav poročevalk je ravnanje skladno z Uredbo zahtevalo izvajanje novega procesa zbiranja in urejanja podatkov. V drugih državah so bile potrebne razširitve in prilagoditve obstoječih procesov. V zelo redkih primerih ni bil sprejet noben poseben ukrep, ker so bili obstoječi procesi zadostni za izpolnjevanje zahtev. Treba je omeniti, da v Uredbi ni bila predvidena finančna podpora za pokritje stroškov njenega izvajanja.

    Za večino držav poročevalk je delovna obremenitev rednega zagotavljanja podatkov sprejemljiva. Kljub temu v nekaterih državah to pomeni veliko obremenitev, zlasti za letališča kot izvirne dajalce podatkov.

    Glede stroškov je pilotna študija, začeta leta 2006 v imenu delovne skupine za načrtovanje in usklajevanje evropskega statističnega sistema, v posameznih državah pokazala zelo heterogeno stanje z zelo različnimi povprečnimi letnimi stroški letališč, ki poročajo. Do neke mere to odraža drugačen položaj pristojnega nacionalnega organa (PNA), odgovornega za predložitev podatkov Eurostatu, v primerjavi z nacionalnimi dajalci podatkov, ponavadi letališči. PNA je lahko nacionalni statistični urad, organ za civilno letalstvo, ministrstvo za promet, v državah poročevalkah, kjer obstaja samo eno letališče pa celo letališka uprava.

    2.1.3 Proces zbiranja, urejanja in validacije podatkov

    Proces zbiranja in urejanja podatkov držav poročevalk sledi tradicionalnemu toku informacij od spodaj navzgor. Na splošno se ta tok informacij začne pri letalskih podjetjih in/ali posredniških podjetjih, ki letališke organizacije oskrbujejo s podatki, običajno na podlagi elektronskih sporočil o standardnih premikih. Nato letališča pošljejo informacije PNA, ki nacionalne podatke uredi, validira in jih pošlje Eurostatu.

    Vendar obstaja več različic tega splošnega toka. V nekaterih primerih letališča za zagotovitev informacij uporabljajo svoje podatkovne zbirke in vire, zlasti za nekatere od spremenljivk, zahtevanih v podatkovnem nizu C1, kot so premiki zrakoplovov. V drugih primerih letalska ali posredniška podjetja informacije pošiljajo neposredno PNA.

    Vsi PNA pred pošiljanjem informacij Eurostatu preverjajo veljavnost podatkov z uporabo interno razvitih kontrolnih postopkov in/ali uporabo predvalidacijskega programskega orodja, ki ga zagotavlja Eurostat. Pravila validacije zajemajo mnoge vidike procesa, vključno s formatom podatkov, kodifikacijo, usklajenostjo med podatkovnimi nizi in spremenljivkami itd.

    2.1.4 Metodološka vprašanja

    Metodološke določbe izvedbene uredbe 1358/2003 so zagotovile skupni okvir za zagotovitev usklajenega zbiranja podatkov in proizvodnje primerljivih rezultatov. V zadevnem obdobju se niso pojavila nobena pomembnejša metodološka vprašanja.

    2.2 REZULTATI

    2.2.1 Pošiljanje in validacija podatkov

    Člen 7 Uredbe 437/2003 zahteva pošiljanje podatkov najpozneje šest mesecev po koncu obdobja opazovanja. V zadevnem obdobju se je upoštevanje tega roka znatno izboljšalo. Sedaj se ta rok na splošno upošteva in je bil v mnogih primerih znatno skrajšan.

    Glede tehničnih postopkov pošiljanja podatkov je bila dosežena visoka raven standardizacije. Podatki se elektronsko pošiljajo Eurostatu ob upoštevanju zahtevane strukture datotek in formata datotek s poročilom. To omogoča hitro vključevanje informacij v podatkovno zbirko Eurostatove proizvodnje in hitro odkrivanje osnovnih napak in neznanih oznak.

    Po naložitvi podatkov v Eurostatovo podatkovno zbirko, se uporabijo podrobni postopki validacije za zagotovitev kakovosti poslanih podatkov. Validacija vključuje notranjo skladnost podatkovnih nizov, doslednost v daljšem časovnem obdobju, skladnost med podatkovnimi nizi in primerjavo rezultatov za proge, ki si jih delita dve državi poročevalki.

    Splošno raven kakovosti podatkov je mogoče oceniti kot visoko. Ta izjava temelji na izvajanju trdnega skupnega metodološkega okvira, na prizadevanjih pri postopkih zbiranja in validacije na nacionalni ravni ter na nadaljnjih kontrolah kakovosti, opravljenih na Eurostatu pred razširjanjem podatkov.

    2.2.2 Metodološka navodila

    Eurostat je v pomoč državam članicam in drugim državam poročevalkam pri izvajanju Uredbe pripravil Priročnik za statistiko zračnega prevoza . Priročnik se letno posodablja, tako da se vključijo najnovejše informacije, dokumentacija ali smernice, pomembne za zbiranje teh statističnih podatkov.

    2.2.3 Razširjanje podatkov

    V skladu s členom 3 Uredbe 1358/2003 lahko Komisija razširi vse podatke, ki jih države članice niso razglasile za zaupne. V praksi je to klavzulo uporabilo zelo malo držav in je veliko večino podatkov, predloženih Eurostatu, mogoče razširiti.

    Vendar je bilo razširjanje informacij o letalskih podjetjih omejeno na zbirne vrednosti za pooblaščene prevoznike iz EU in zunaj EU. Zagotavljanje podrobnih informacij o letalskih podjetjih je neobvezna in v praksi omejitve v zvezi z zaupnostjo na nacionalni ravni mnogim državam preprečujejo tako zagotavljanje ali ga omejujejo na zbirne vrednosti.

    Eurostat objavlja zbrane podatke z razširjanjem podatkovne zbirke, ki je prosto dostopna na spletni strani Eurostata. Zaradi omejitev velikosti se za razširjanje podatkov o tokovih od letališča do letališča (letalske proge) uporablja pragovna struktura. Eurostat te informacije razširja tudi s posebnimi publikacijami, npr. z zbirko „Statistics in Focus“ ali novimi objavami podatkov za medije in splošno javnost.

    Razpredelnica 3 vsebuje nekatere ključne podatke o evropskem zračnem prevozu, zbrane na podlagi te uredbe.

    Razpredelnica 3: Zračni prevoz potnikov, tovora in pošte po državah: podatki za leto 2005 in rast v letih 2003–2005

    Potniki | Tovor in pošta |

    podatki za leto 2005 | rast v letih 2003–2005 | podatki za leto 2005 (v tonah) | rast v letih 2003–2005 |

    Belgija | 17 813 943 | 18,0 % | 694 523 | 14,5 % |

    Češka | 11 265 764 | 45,2 % | 56 259 | 5,7 % |

    Danska2 | 22 172 778 | 14,1 % | 7 465 | -17,0 % |

    Nemčija | 145 977 422 | 20,5 % | 3 005 967 | 23,0 % |

    Estonija | 1 393 105 | 96,2 % | 9 739 | 92,8 % |

    Grčija | 30 798 527 | 9,3 % | 105 502 | -23,0 % |

    Španija | 143 679 871 | 19,5 % | 526 125 | 19,6 % |

    Francija | 107 955 149 | 12,1 % | 1 476 721 | 4,3 % |

    Irska | 24 254 298 | 24,4 % | 89 356 | 114,6 % |

    Italija | 87 906 423 | 18,9 % | 754 302 | 10,3 % |

    Ciper | 6 782 277 | 11,6 % | 39 220 | 23,3 % |

    Latvija | 1 872 040 | 165,5 % | 15 428 | 14,0 % |

    Litva | 1 434 241 | 98,7 % | 9 580 | 83,6 % |

    Luksemburg | 1 538 152 | 6,1 % | 624 803 | 3,7 % |

    Madžarska | 8 048 760 | 60,6 % | 55 472 | 9,8 % |

    Malta | 2 757 240 | 4,1 % | 16 891 | 2,2 % |

    Nizozemska | 46 433 037 | 12,8 % | 1 550 736 | 11,7 % |

    Avstrija | 19 684 822 | 24,6 % | 181 533 | 41,0 % |

    Poljska1 | 7 080 325 | 16,2 % | 31 130 | -48,3 % |

    Portugalska | 20 272 160 | 14,3 % | 129 516 | 4,8 % |

    Slovenija1 | 1 217 167 | 16,3 % | 4 549 | -27,1 % |

    Slovaška | 1 582 978 | 152,9 % | 4 069 | -68,3 % |

    Finska | 12 348 113 | 17,4 % | 119 569 | 33,3 % |

    Švedska | 22 899 135 | 12,0 % | : | - |

    Združeno kraljestvo | 204 013 386 | 14,7 % | 2 450 838 | 7,2 % |

    Evropska unija 251 | 705 820 750 | 8,5 % | 10 953 661 | 3,5 % |

    Bolgarija | 5 022 584 | 40,5 % | 16 845 | 8,5 % |

    Romunija | 3 493 783 | 28,6 % | 17 980 | 13,5 % |

    Hrvaška1 | 3 915 666 | 18,7 % | 18 109 | 82,3 % |

    Turčija | 53 515 594 | 58,9 % | 333 511 | 19,5 % |

    Islandija | 2 111 100 | 35,2 % | 62 969 | 38,7 % |

    Norveška | : | - | : | - |

    Švica | 28 876 072 | 12,5 % | 334 024 | 3,8 % |

    Agregati EU so izračunani brez dvojnega štetja med partnerskimi letališči EU. |

    1 Zaradi razpoložljivosti podatkov je rast izračunana med letoma 2004 in 2005 |

    2 Danski podatki o prevozu tovora ne vključujejo številčnih podatkov letališč København/Kastrup, saj ti niso na voljo. |

    3 SKLEPI

    Pridobljene izkušnje in rezultati izvajanja Uredbe 437/2003 se lahko na splošno štejejo za zelo pozitivne. Četudi je pred sprejetjem Uredbe veljal podoben sistem, so delo in viri, vloženi v določitev pravnih zahtev na nacionalni ravni in na ravni Eurostata, omogočili hitro proizvodnjo primerljivih in zanesljivih rezultatov. To je zlasti pomembno za deset držav članic, ki so se EU pridružile leta 2004, kjer so bile predhodne izkušnje na področju zbiranja podatkov o zračnem prevozu omejene.

    Večina vprašanj v zvezi z razlago Uredbe, zbiranjem, urejanjem, pošiljanjem in validacijo podatkov je bila obravnavana in ustrezno rešena. Izvajanje te uredbe je privedlo do večje razpoložljivosti informacij o sektorju ter izboljšanja kakovosti in pravočasnosti podatkov. Glede uporabe podatkov so rezultati takoj uporabni za oblikovanje politik, zlasti za razvoj, izvajanje in spremljanje politike sektorja zračnega prevoza na nacionalni ravni in na ravni EU. Razširjanje podatkov z različnimi javnimi sredstvi je prispevalo k večji prepoznavnosti celotnega procesa in državljanom zagotovilo donos za opravljene naložbe v vire za ta proces.

    3.1 KRATKOROČNI RAZVOJ

    Kratkoročno morajo biti prizadevanja osredotočena na naslednje točke:

    - Nadaljnje izboljšanje kakovosti podatkov za nekatere elemente. Nekatere države poročevalke si morajo še dodatno prizadevati za predložitev rednih in primerljivih podatkov za spremenljivke glede prevoza tovora, informacij o razpoložljivih sedežih ali nekaterih elementov iz podatkovnega niza C1.

    - Zagotavljanje informacij o letalskih podjetjih. Predložitev informacij o letalskih podjetjih, vsaj z ločeno navedbo podatkov o prevoznikih EU in zunaj EU, mora biti dosegljiv cilj za vse države članice brez zmanjševanja njihovih omejitev v zvezi z zaupnostjo. Nadalje utegne biti v posebnih okoliščinah, kot so pogajanja o sporazumih s tretjimi državami o zračnem prevozu, potrebno opredeliti postopek, za katerega bi lahko Komisija od držav članic zahtevala zagotovitev podrobnih informacij o letalskih podjetjih, ki niso bile predložene v okviru rednih zagotovitev.

    - Širitev EU z Bolgarijo in Romunijo. Eurostat bo posebej pozoren, da se zagotovi, da bosta ti dve novi državi članici upoštevali zakonodajo EU o statistiki zračnega prevoza.

    3.2 DOLGOROČNI RAZVOJ

    Dolgoročni razvoj bi verjetno pomenil razširitev zbiranja podatkov na nove spremenljivke, kot so: resnični izvor/končni cilj potnikov, kadar potovanje vključuje več letov (vsaj za potnike, ki imajo samo eno vozovnico za celotno potovanje); državljanstvo potnikov, ki niso iz EU in vstopajo vanjo; cene vozovnic; število potnikov v posrednem tranzitu (tj. tranzitnih potnikov) po letališčih; ali razčlenitev števila premikov po obdobju dneva in po tehnologiji v skladu s standardi o potrjenih ravneh hrupa.

    Nove potrebe politike obravnavajo te spremenljivke in presegajo zdajšnje področje uporabe Uredbe. Vendar so države poročevalke jasno izrazile mnenje, da je danes zbiranje takih informacij nemogoče, in potrebo, da se ustrezno upraviči kakršna koli nadaljnja obremenitev, povezana z zbiranjem statističnih podatkov o zračnem prevozu.

    Kljub temu je mogoče predvideti vsaj dve vrsti razvoja dogodkov, ki nista povezani z novimi zahtevami po podatkih:

    - Skrajšanje obdobja pošiljanja podatkov na pet mesecev po koncu obdobja opazovanja, v skladu z zbiranjem statističnih podatkov za druge vrste prevoza.

    - Razširitev geografske pokritosti bodisi zaradi prihodnjih širitev EU bodisi zaradi prostovoljne vključenosti tretjih držav s sporazumi o sodelovanju.

    [1] Uredba (ES) št. 437/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. februarja 2003 o statističnih podatkih v zvezi z zračnim prevozom potnikov, tovora in pošte, UL L 66, 11.3.2003, str. 1.

    [2] COM(2001) 370 z dne 12. septembra 2001.

    [3] COM(2006) 314 z dne 22. junija 2006. „Naj Evropa ostane v gibanju – Trajnostna mobilnost za našo celino Vmesni pregled Bele knjige Evropske komisije o prometu iz leta 2001“.

    [4] Uredba Komisije (ES) št. 1358/2003 z dne 31. julija 2003 o izvajanju Uredbe (ES) št. 437/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o statističnih podatkih v zvezi z zračnim prevozom potnikov, tovora in pošte ter o spremembi Prilog I in II k Uredbi, UL L 194, 1.8.2003, str. 9.

    [5] Uredba Komisije (ES) št. 546/2005 z dne 8. aprila 2005 o prilagoditvi Uredbe (ES) št. 437/2003 glede dodelitve oznak držav poročevalk in spremembi Uredbe Komisije (ES) št. 1358/2003 glede posodobitve seznama letališč Skupnosti, UL L 91, 9.4.2005, str. 5.

    [6] Sklep Skupnega odbora EGP št. 132/2003 z dne 26. septembra 2003 o spremembi Priloge XXI (Statistika) k Sporazumu EGP, UL L 331, 18.12.2003, str. 68.

    [7] Podpisan 26. oktobra 2004 in odobren s Sklepom Sveta z dne 27. februarja 2006 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike, UL L 90 z dne 28. marca 2006, str. 1–21.

    Top