Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006TA1219(13)

Poročilo o letnih računovodskih izkazih Evropske fundacije za usposabljanje za proračunsko leto 2005 z odgovori Fundacje

UL C 312, 19.12.2006, p. 73–79 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

19.12.2006   

SL

Uradni list Evropske unije

C 312/73


POROČILO

o letnih računovodskih izkazih Evropske fundacije za usposabljanje za proračunsko leto 2005 z odgovori Fundacije

(2006/C 312/13)

KAZALO

1–2

UVOD

3–6

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

7–11

UGOTOVITVE

Tabele 1 do 4

Odgovori Fundacije

UVOD

1.

Evropska fundacija za usposabljanje (v nadaljnjem besedilu „Fundacija“), je bila ustanovljena z Uredbo Sveta (EGS) št. 1360/90 z dne 7. maja 1990 (1). Namen Fundacije je podpiranje reforme poklicnega usposabljanja v državah partnerkah Evropske unije. V okviru tega pomaga Komisiji pri izvajanju različnih programov (PHARE, TACIS, CARDS in MEDA).

2.

V Tabeli 1 je povzetek pristojnosti in dejavnosti Fundacije. Ključni podatki iz računovodskih izkazov, ki jih je Fundacija pripravila za proračunsko leto 2005, so prikazani v Tabelah 2, 3 in 4.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Ta izjava o zanesljivosti je naslovljena na Evropski parlament in Svet EU v skladu s členom 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (2) in je bila oblikovana po pregledu računovodskih izkazov Fundacije, kot določa člen 248 Pogodbe o ustanovitvi Evropske Skupnosti.

4.

Računovodske izkaze za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2005 (3), je v skladu s členom 11 Uredbe (EGS) št. 1360/90 pripravil izvršni direktor Fundacije, nato pa so bili poslani Sodišču, ki mora podati izjavo o njihovi zanesljivosti ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij.

5.

Sodišče je revizijo opravilo v skladu s svojimi usmeritvami in standardi, ki temeljijo na mednarodnih revizijskih standardih in so prilagojeni posebnemu značaju Skupnosti. Revizija je bila načrtovana in opravljena tako, da je bilo mogoče pridobiti razumno zagotovilo o zanesljivosti računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij.

6.

Sodišče je pridobilo razumno osnovo za spodaj podano mnenje.

Zanesljivost računovodskih izkazovRačunovodski izkazi Fundacije za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2005, so v vseh pomembnih vidikih zanesljivi.Zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcijTransakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Fundacije, so kot celota zakonite in pravilne.Zaradi ugotovitev, ki sledijo, izjava Sodišča ni vprašljiva.

UGOTOVITVE

7.

Čeprav je stopnja izvrševanja odobritev za prevzem obveznosti za proračunsko leto visoka (praktično 100 % za lastne dejavnosti Fundacije), želi Sodišče Fundacijo opozoriti na visoko stopnjo (prek 40 %) prenosov prevzetih obveznosti za poslovanje (Naslov III). Podobno stanje prevladuje pri izvrševanju dejavnosti programov MEDA in Tempus. Fundacija bi morala zagotoviti boljše programiranje svojih dejavnosti.

8.

Fundacija je tako kot v prejšnjih letih v Uradnem listu objavila samo povzetek svojega proračuna, s čimer je kršila svojo finančno uredbo. V proračunski nomenklaturi ni ravnovesja: dve postavki vsebujeta zneske, ki predstavljajo skoraj 10 % proračuna Fundacije. Poleg tega je večina proračunskih postavk pri odhodkih za poslovanje (Naslov III) na nižji ravni podrobno razčlenjenih v skladu z načelom namembnosti. Raven podrobnosti je taka, da zahteva številne prenose. Poleg tega pomanjkanje usklajenosti med finančno enoto in operativnimi enotami povzroča dodatne prenose.

9.

Končne računovodske izkaze so zaznamovale zamude in težave pri njihovi pripravi v skladu z obstoječimi pravili.

10.

Fundacija še ni dokončno uvedla svojega sistema notranje kontrole. Ne obstaja niti popoln opis sistemov notranje kontrole niti formalni opis uporabljenih postopkov. Ni analize tveganj pri poslovanju, naknadna preverjanja pa še niso vzpostavljena. Poleg tega računovodja še ni potrdil podatkov o računovodskih izkazih in sistemov popisa sredstev. Na splošno so nadzor in kontrola dejavnosti ter finančna in proračunska poročila neustrezni. Fundacija bi glede na s tem povezana tveganja morala to stanje čimprej rešiti.

11.

Pomanjkljivosti na področju dokumentacije so bile odkrite pri dveh postopkih izbire osebja: zavrnitev kandidatov brez utemeljitve v dosjejih (4) in pomanjkanje informacij o merilih, uporabljenih za izbor kandidatov v predizbirni fazi.

To poročilo je sprejelo Računsko sodišče v Luxembourgu na svojem zasedanju 28. septembra 2006.

Za Računsko sodišče

Hubert WEBER

Predsednik


(1)  UL L 131, 23.5.1990.

(2)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

(3)  Ti izkazi so bili pripravljeni 30. avgusta 2006, Sodišče pa jih je prejelo 14. septembra 2006.

(4)  V dosjejih ni dokumentacije o razlogih, zakaj kandidati niso bili povabljeni na razgovore.


Tabela 1

Evropska fundacija za usposabljanje (Torino)

Področja pristojnosti Skupnosti, ki izhajajo iz Pogodbe

Pristojnosti Fundacije

Uredba Sveta (EGS) št. 1360/90 z dne 7. maja 1990

Vodenje Fundacije

Viri, ki so bili na voljo Fundaciji

(Podatki za leto 2004)

Zagotovljeni proizvodi in storitve

„Skupnost v okviru svojih pristojnosti izvaja ukrepe, ki se nanašajo na gospodarsko, finančno in tehnično sodelovanje s tretjimi državami. Takšni ukrepi dopolnjujejo ukrepe, ki jih izvajajo države članice in so skladni z razvojno politiko Skupnosti.“

(Člen 181A)

Cilji

Prispevati k razvoju sistemov poklicnega usposabljanja v državah Srednje in Vzhodne Evrope in neodvisnih državah bivše Sovjetske zveze, upravičenih do pomoči iz programa za gospodarsko reformo in obnovo v novih neodvisnih državah in Mongoliji, ter v sredozemskih državah nečlanicah, upravičenih do spremljajočih finančnih in tehničnih ukrepov za reformo njihovih gospodarskih in socialnih struktur.

Spodbujati usklajevanje pomoči, zagotovljene državam upravičenkam.

Naloge

V skladu s splošnimi smernicami, ki jih je določila Skupnost, EFU deluje na področju usposabljanja, ki obsega poklicno usposabljanje, usposabljanje za prvi poklic in vseživljenjsko usposabljanje ter prekvalifikacijo mladine in odraslih z naslednjimi nalogami:

pomoč pri opredeljevanju potreb in prednostnih nalog usposabljanja z izvajanjem ukrepov tehnične pomoči na področju usposabljanja ter s sodelovanjem z ustreznimi imenovanimi organi v državah upravičenkah,

deluje kot klirinška hiša, tako da Skupnosti, njenim zadevnim državam članicam in nečlanicam ponuja informacije o trenutnih pobudah in prihodnjih potrebah na področju usposabljanja ter zagotavlja okvir, po katerem se lahko usmerja ponujena pomoč.

1. Upravni odbor

en predstavnik vsake države članice

trije predstavniki Komisije

predseduje mu Komisija

2. Direktor

imenuje ga upravni odbor na predlog Komisije

3. Posvetovalni forum

imenuje ga upravni odbor

dva strokovnjaka iz vsake države članice

dva strokovnjaka iz vsake države upravičenke

dva strokovnjaka, ki ju imenujejo socialni partnerji na evropski ravni

4. Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče

5. Notranja revizija

Komisijina služba za notranjo revizijo.

6. Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta

Končni proračun za leto 2005

26,3 (18,5) milijona EUR, razdeljenih na 18,5 (17,6) milijona EUR, financiranih iz subvencije Komisije, in 7,45 (0,9) milijona EUR, ki jih financirajo drugi organi v obliki namenskih prejemkov.

Število zaposlenih 31. decembra 2005

104 (104) delovna mesta v kadrovskem načrtu, od tega 97 (99) zasedenih,

22 (17) ostalih uslužbencev (pomožni, lokalni in pogodbeni uslužbenci), zaposlenih za opravljanje nalog začasnih uslužbencev, ki so še v postopku zaposlovanja, ali zaradi povečanega obsega dela.

Skupno število zaposlenih: 119 (116), ki opravljajo naslednje naloge:

operativne: 68 (67),

upravne: 33 (32),

razne: 18 (17).

Dejavnosti

Pomoč, ki jo nudi Fundacija, zajema širok obseg tehničnih področij, med katerimi so: usposabljanje za prvi poklic, vseživljenjsko učenje, stalno poklicno usposabljanje (za odrasle), kadrovski razvoj v podjetjih, politike zaposlovanja, usposabljanje brezposelnih, odpravljanje revščine, socialna vključenost in usposabljanje za spodbujanje lokalnega razvoja.

Podpora Komisiji:

Leta 2005 je bilo iz Komisije prejetih 127 novih vlog za podporo. Večino so jih vložile delegacije (35 %), ostale pa AIDCO (21 %), GD EAC (16 %), GD ELARG (9 %) in GD RELEX (7 %). To je zajemalo 18 analiz stanja v državah, ki imajo sklenjen partnerski sporazum o evropski politiki sosedstva. Komisija je bila 97-odstotno zadovoljna z odzivom EFU.

Največ vlog se je nanašalo na pripravo programov, ostale pa na svetovanje glede politik in prispevke pri pripravi evropskih sosedskih instrumentov, opredeljevanju projektov in nadaljnjem ukrepanju.

Informacije in analiza:

Sektorske študije po državah, statistični podatki o izobraževanju, svetovanje državam glede politik.

Projekti v podporo inovacijam in razvoju. Fundacija kot strokovno središče prispeva k vzpostavljanju razvojnih projektov, katerih namen je preizkusiti inovativne pristope, ki partnerskim državam omogočajo izvajanje reform njihovih izobraževalnih sistemov in sistemov za poklicno usposabljanje.

Tehnična pomoč GD EAC za izvajanje programa Tempus.

Konvencije o pomoči pri CARDS, MEDA in Tacis za program Tempus: ta pomoč zajema celoten cikel projekta, torej izbiranje, upravljanje in nadaljnje ukrepanje pri pogodbah ter informacijah in sporočanju skupaj s splošno upravno podporo. Orodja informacijske tehnologije, kot so spletni obrazci za prijavo in poročila, so v veliki meri olajšala upravno vodenje različnih projektnih ciklov.

Vir: Podatki, ki jih je posredovala Fundacija.

EVROPSKA FUNDACIJA ZA USPOSABLJANJE

Vir: Podatki, ki jih je posredovala Fundacija – v teh tabelah so povzeti podatki, ki jih je Fundacija navedla v svojih letnih računovodskih izkazih.

Tabela 2

Izvrševanje proračuna za proračunsko leto 2005

(v 1000 EUR)

Prihodki

Odhodki

Vir prihodkov

Prihodki, določeni v končnem proračunu za proračunsko leto

Realizirani prihodki

Dodelitev odhodkov

Odobrena sredstva v končnem proračunu

Odobrena sredstva, prenesena iz prejšnjega proračunskega leta

Sredstva za proračunsko leto in za prejšnje proračunsko leto

določena

prevzete obveznosti

plačana

prenesena

razveljavljena

razpoložljiva

plačana

prenesena

razveljavljena

razpoložljiva

prevzete obveznosti

plačana

prenesena

razveljavljena

Subvencije Skupnosti

18 500

18 500

Naslov I

Zaposleni

11 942

11 787

11 310

478

154

123

110

0

13

12 065

11 910

11 420

478

167

Lastna sredstva

759

0

Naslov II

Administracija

1 568

1 559

1 232

326

10

247

227

0

20

1 815

1 806

1 459

326

30

Drugi prihodki

0

34

Naslov III

Poslovanje

4 990

4 744

2 818

1 925

247

1 168

813

0

355

6 158

5 912

3 631

1 925

602

Italijanski organi – namenski prejemki

1 131

479

Naslov IV

Italijansko ministrstvo

479

357

123

356

0

651

342

309

0

1 130

1 008

465

665

0

MEDA-ETE – namenski prejemki

5 000

2 500

Naslov V

konvencije MEDA-ETE

5 000

2 604

135

4 865

0

0

0

0

0

5 000

2 604

135

4 865

0

TEMPUS – namenski prejemki

1 323

1 739

Naslov VI

konvencije TEMPUS

2 363

1 327

677

1 686

0

0

0

0

0

2 363

1 327

677

1 686

0

Skupaj

26 713

23 252

Skupaj

26 342

22 378

16 295

9 636

411

2 189

1 492

309

388

28 531

24 567

17 787

9 945

799


Table 3

Izkaz prihodkov in odhodkov za proračunsko leto 2005 (1)

(v 1000 EUR)

 

2005

Prihodki iz poslovanja

Subvencije Skupnosti

18 484

Druge subvencije/prihodki

7 842

Skupaj (a)

26 326

Odhodki za poslovanje

Zaposleni

11 785

Administracija

2 091

Poslovanje

12 237

Skupaj (b)

26 113

Rezultat poslovanja (c = a – b)

213


Tabela 4

Bilanca stanja 31. decembra 2005 in 2004 (2)

(v 1000 EUR)

 

2005

2004

Aktiva

Osnovna sredstva

3 426

3 630

Zaloge

37

76

Terjatve

1 440

1 697

Gotovina na bančnih računih

23 665

23 170

Skupaj

28 568

28 573

Pasiva

Akumuliran presežek/primanjkljaj

3 458

3 458

Ekonomski rezultat leta

213

 

Dolgoročne obveznosti

205

205

Kratkoročne obveznosti

24 692

24 910

Skupaj

28 568

28 573


(1)  (Podatki za proračunsko leto 2004 niso prikazani, saj zaradi spremembe uporabljene računovodske metode niso primerljivi s podatki za leto 2005.

(2)  Podatki za proračunsko leto 2004 so bili ponovno obdelani tako, da so primerljivi s podatki za leto 2005.


ODGOVORI AGENCIJE

7.

Večina prenesenih sredstev (t.j. 83 %) se nanaša na prevzete obveznosti za dejavnosti zaključene v letu 2005, za katera pa zahtevki za plačilo niso bili prejeti pravočasno. Kar se tiče dejavnosti v okviru programov Tempus in MEDA, se je dejstvo, da konvencije, povezane s temi programi, niso letnega značaja in kot take ne sovpadajo s proračunskim letom, negativno odrazilo na stopnji prenosov.

8.

V skladu s prejšnjimi pripombami Sodišča je bil proračun za leto 2006 objavljen v Uradnem listu Evropske unije (UL L 67 z dne 8. marca 2006) z vsemi podrobnostmi ter vključno s kadrovskim načrtom. Da bi odpravila ugotovljene pomanjkljivosti, namerava Evropska fundacija za usposabljanje v okviru zakonsko opredeljenih zahtev revidirati strukturo svojega proračuna v času proračunskega postopka za leto 2007.

9.

V prihodnosti bo Fundacija izvajala ustrezne ukrepe za odpravo stanja, ki ga opisuje Sodišče.

10.

Fundacija se zaveda, da mora računovodja potrditi podatke o računovodskih izkazih in sisteme popisa. Zaenkrat bo računovodja Fundacije potrjeval sisteme na osnovi metodologije, ki jo uporablja Komisija.

11.

Z letom 2004 je Fundacija uvedla obsežno predlogo za poročila izbirne komisije, s katerim so postale individualne beležke, ki jih delajo posamezni člani izbirne komisije, odvečne. Fundacija bo preučila možnost nudenja več informacij o postopku izbire.


Top