EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE0044

Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o Evropskem centru za spremljanje drog in odvisnosti KOM(2005) 399 končno — 2005/0166 (COD)

UL C 69, 21.3.2006, p. 22–23 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

21.3.2006   

SL

Uradni list Evropske unije

C 69/22


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o Evropskem centru za spremljanje drog in odvisnosti

KOM(2005) 399 končno — 2005/0166 (COD)

(2006/C 69/05)

Svet je 18. januarja 2006 sklenil, da v skladu s členom 262 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o zgoraj omenjenem dokumentu.

Strokovna skupina za zaposlovanje, socialne zadeve in državljanstvo, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 14. novembra 2005. Poročevalec je bil g. OLSSON.

Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje sprejel na 423. plenarnem zasedanju 18. in 19. januarja 2006 (seja z dne 18. januarja 2006) s 33 glasovi za, 1 glasom proti in 1 vzdržanim glasom.

1.   Uvod

1.1

Konec oktobra je Komisija predložila predlog za novelo Uredbe (EGS) št. 302/93 o ustanovitvi evropskega centra za spremljanje drog in odvisnosti (ECDO).

Za pravno podlago je bil izbran člen 308 Pogodbe o ustanovitvi ES.

1.2

Po posvetovanjih v Svetu je bilo sklenjeno, da se pravna podlaga predloga preoblikuje v člen 152 Pogodbe o EU, zaradi česar je zdaj o predlogu treba odločati v postopku soodločanja z Evropskim parlamentom. Obenem je prišlo na podlagi obravnav v Svetu do manjših popravkov predloga uredbe. Predloženi so bili avgusta 2005.

2.   Splošne ugotovitve

2.1

Evropski ekonomsko-socialni odbor se je oktobra 2004 opredelil do prvega predloga (1). Takrat navedene načelne pripombe veljajo tudi za to mnenje. Odbor se zavzema predvsem za to, da se v delo ECDO vključijo organizacije civilne družbe, ki se ukvarjajo s tematiko drog in odvisnosti od drog.

2.2

EESO pozdravlja spremembo pravne podlage predloga. Sodelovanje z Evropskim parlamentom se zdi v tem primeru kot naravno ravnanje, s katerim se nenazadnje zagotavlja transparentnost ECDO v odnosu do državljanov. Novi predlog krepi pomen vloge Parlamenta (2); slednji lahko med drugim v upravni odbor imenuje dva neodvisna strokovnjaka s posebnim znanjem na področju drog. Odbor izrecno priporoča, da oba neodvisna strokovnjaka pripadata nevladnim organizacijam, ki se ukvarjajo s problematiko drog.

2.3

Odbor opozarja na Osnutek medinstitucionalnega dogovora o določitvi okvirnih pogojev za evropske regulativne agencije  (3). V njem piše, da mora interna organizacija teh agencij zagotavljati visoko raven transparentnosti in udeležbo tistih, ki se jih to tiče. Med drugim naj bi v upravni svet imenovali predstavnike slednjih. V tej zvezi velja med drugim opozoriti na belo knjigo Evropska uprava.

3.   Posebne ugotovitve o nekaterih členih uredbe

3.1   Člen 5 — Evropsko informacijsko omrežje za spremljanje drog in odvisnosti

Evropsko omrežje sestavljajo nacionalni kontaktni uradi, ki so vmesnik med udeleženimi državami in evropskim centrom za spremljanje drog in odvisnosti. Na ravni posameznih držav zbirajo in analizirajo vse pomembne informacije o drogah in odvisnosti ter o ustreznih strategijah in ukrepih. Za svoje delovanje kontaktni urad poleg tega prejema letno finančno pomoč EU, ki jo ureja dogovor o finančni pomoči („grant agreement for action“).

Odbor priporoča, da bi morali kontaktni uradi v svojih smernicah in dogovorih z državami članicami sprejeti za svojo nalogo, da bodo sodelovali z organizacijami — med njimi tudi nevladnimi organizacijami — posameznih držav, pristojnimi za problematiko drog.

To bi morali jasno označiti v členu 5(2a). Tretji stavek bi morali spremeniti, kot sledi: „Na ravni posameznih držav z vključitvijo strokovnjakov in ustreznih organizacij zbirajo in analizirajo vse pomembne organizacije o drogah in odvisnosti ter o ustreznih strategijah in ukrepih.“

3.2   Člen 20 — Sodelovanje z drugimi nacionalnimi ali mednarodnimi organizacijami oz. institucijami

Uredba predpisuje, da si evropski center aktivno prizadeva za sodelovanje z mednarodnimi organizacijami in drugimi, zlasti evropskimi vladnimi in nevladnimi institucijami, ki delujejo na področju drog. Takšno sodelovanje bi moralo potekati na podlagi dogovorov s pristojnimi oblastmi in organizacijami, o čemer se mora izreči Komisija. Mednarodnim organizacijam bi poleg tega lahko ponudili status opazovalk v upravnem svetu.

Da bi zagotovili sistematično in redno vključenost teh organizacij, predlaga Odbor vzpostavitev telesa za sodelovanje; to telo bi bilo treba utemeljiti v uredbi. To se lahko izvede v členu 20 z naslednjim dopolnilom: „Center za spremljanje drog ustanovi kontaktno skupino za usklajevanje sodelovanja; sestavljajo jo predstavniki organizacij, ki delujejo na področju drog“.

V Bruslju, 18. januarja 2006

Predsednica

Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Mnenje o Predlogu uredbe Sveta o Evropskem centru za spremljanje drog in odvisnosti. Glavni poročevalec: g. Olsson, UL C 120, 20.5.2005.

(2)  KOM(2005) 399 končno, člen 9.

(3)  KOM(2005) 59 končno in KOM(2002) 718 končno.


Top