Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004TA1230(11)

    Poročilo o letnih računovodskih izkazih Evropske fundacije za zboljšanje življenjskih in delovnih razmer za proračunsko leto 2003 z odgovori Fundacije

    UL C 324, 30.12.2004, p. 75–82 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    30.12.2004   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 324/75


    POROČILO

    o letnih računovodskih izkazih Evropske fundacije za zboljšanje življenjskih in delovnih razmer za proračunsko leto 2003 z odgovori Fundacije

    (2004/C 324/11)

    KAZALO

    1

    UVOD

    2–5

    MNENJE SODIŠČA

    6–12

    UGOTOVITVE

    Tabele 1 do 4

    Odgovori Fundacije

    UVOD

    1.

    Evropska fundacija za zboljšanje življenjskih in delovnih razmer (v nadaljnjem besedilu „Fundacija“) je bila ustanovljena z Uredbo Sveta (EGS) št. 1365/75 z dne 26. maja 1975 (1). Njen cilj je prispevati k načrtovanju in vzpostavljanju boljših življenjskih in delovnih razmer v Evropski uniji s povečevanjem in širjenjem znanja na tem področju. V tabeli 1 so povzete pristojnosti in dejavnosti Fundacije, in sicer na podlagi podatkov, ki jih je posredovala.

    MNENJE SODIŠČA

    2.

    To poročilo je naslovljeno na Evropski parlament in Svet, v skladu s členom 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (2).

    3.

    Sodišče je pregledalo letne računovodske izkaze Fundacije za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2003. V skladu s členom 16 Uredbe Sveta (EGS) št. 1365/75 je bil za izvrševanje proračuna odgovoren njen direktor. V okviru tega je prav tako odgovoren, da v skladu z notranjimi finančnimi določbami, sprejetimi na podlagi istega člena, pripravi in predstavi letne računovodske izkaze (3). Računsko sodišče mora v skladu s členom 248 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti te računovodske izkaze pregledati.

    4.

    Sodišče je revizijo opravilo v skladu s svojimi revizijskimi politikami in standardi. Ti temeljijo na splošno sprejetih mednarodnih revizijskih standardih in so prilagojeni tako, da odražajo posebni značaj Skupnosti. Sodišče je pregledalo računovodsko dokumentacijo in uporabilo revizijske postopke, za katere je menilo, da so v danih razmerah potrebni.

    5.

    Na ta način je Sodišče pridobilo razumno zagotovilo, da so letni računovodski izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2003, zanesljivi in da so z njimi povezane transakcije kot celota zakonite in pravilne. Zaradi ugotovitev, ki sledijo, revizijsko mnenje, ki ga podaja Sodišče v tem poročilu, ni vprašljivo.

    UGOTOVITVE

    6.

    V tabeli 2 je prikazana poraba proračunskih sredstev, odobrenih za leto 2003 in sredstev, prenesenih iz prejšnjega proračunskega leta. Izkaz prihodkov in odhodkov ter bilanca stanja Fundacije za proračunsko leto 2003 sta povzeta v tabelah 3 in 4.

    7.

    Fundacija je v okviru programa PHARE podpisala sporazum s Komisijo. Fundaciji je bilo v skladu s tem sporazumom dodeljenih milijon EUR, od katerih je v letu 2003 prejela 639 000 EUR. Ta sredstva so bila upravljana zunaj proračuna. Zaradi tega bi bilo treba pripraviti popravek proračuna.

    8.

    Izkaz prihodkov in odhodkov kaže izgubo, ki se je nakopičila v več proračunskih letih in za katero je Fundacija zaprosila Komisijo, da jo povrne. Komisija je štela ustrezno plačilo kot del subvencije za proračunsko leto 2003, kar pomeni, da izguba ni bila odpisana. Določbe nove finančne uredbe Fundacije določajo, da mora biti v primeru negativnega rezultata pri izvrševanju proračuna v danem letu za naslednje leto pripravljen popravek proračuna (4).

    9.

    Upravni odbor je novo finančno uredbo Fundacije in izvedbena pravila zanjo sprejel 28. marca 2003. V teh pravilih (5) je predvidena uvedba novega sistema notranje kontrole (skupaj z notranjo revizijo), kar je bilo dokončano šele na začetku leta 2004.

    10.

    Člen 43(1)(e) finančne uredbe Fundacije določa, da mora računovodja potrditi sisteme, ki jih predpiše odredbodajalec in katerih namen je zagotavljati ali utemeljiti računovodske informacije. Ti sistemi med proračunskim letom niso bili potrjeni.

    11.

    V skladu s temeljno uredbo iz leta 1975 je glavni cilj Fundacije prispevati k vzpostavljanju boljših življenjskih in delovnih razmer s povečevanjem in širjenjem znanja na tem področju. Fundacija se mora posebej posvetiti naslednjim področjem: posameznik pri delu, organizacija dela, težave, značilne za nekatere kategorije delavcev, dolgoročne možnosti izboljšave okolja in razporeditev človeških dejavnosti v prostoru in času. Z nekaterimi vidiki teh področij se v praksi ukvarjajo tudi druge agencije, ki so bile ustanovljene kasneje (Evropska agencija za okolje, Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu). Fundacija je po drugi strani začela pripravljati analize drugih, podrobnejših vidikov, kot so industrijski odnosi.

    12.

    Dejavnosti Fundacije urejajo štiriletni delovni programi in najnovejši pokriva obdobje od 2001 do 2004. Čeprav je bil glavni cilj najnovejšega programa doseči večjo koncentracijo na nekaterih ključnih področjih, je Fundacija leta 2002 trem že izbranim področjem dodala še eno. Pri načrtovanju delovnega programa Fundacije bi se bilo treba posvetovati še z drugimi agencijami, ki se ukvarjajo s podobnimi področji kot Fundacija, da se zagotovi dobra pokritost temeljnih prednostnih nalog, da se razvijejo morebitne sinergije in da se prepreči podvajanje dela, ki ga že opravlja nekdo drug. Pregled temeljne uredbe o ustanovitvi Fundacije, ki ga je predlagala Komisija, bi moral biti priložnost za to.

    To poročilo je sprejelo Računsko sodišče v Luxembourgu na svojem zasedanju 29. in 30. septembra 2004.

    Za Računsko sodišče

    Juan Manuel FABRA VALLÉS

    Predsednik


    (1)  UL L 139, 30.5.1975, str. 1.

    (2)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

    (3)  V skladu s členom 83(3) finančne uredbe Fundacije je bil zaključni račun za proračunsko leto 2003 pripravljen 3. septembra 2004 in poslan Računskemu sodišču, ki ga je prejelo 24. septembra 2004. Povzetek zaključnega računa je v tabelah, priloženih temu poročilu.

    (4)  Člen 16 nove finančne uredbe.

    (5)  Člen 38 nove finančne uredbe Fundacije.


    Tabela 1

    Evropska fundacija za zboljšanje življenjskih in delovnih razmer (Dublin)

    Področja pristojnosti Skupnosti, ki izhajajo iz Pogodbe

    Pristojnosti Fundacije, kot so opredeljene v Uredbi Sveta

    (ES) št. 1365/75 z dne 26. maja 1975

    Vodenje Fundacije

    Viri, ki so na razpolago Fundaciji (podatki za leto 2002)

    Proizvodi in storitve

    Skupnost in države članice si ob upoštevanju temeljnih socialnih pravic, (…) prizadevajo za naslednje cilje (…) izboljšanje življenjskih razmer in delovnih pogojev, (…) Skupnost podpira in dopolnjuje dejavnosti držav članic na naslednjih področjih (…) (b) delovni pogoji; (c) socialna varnost in socialna zaščita delavcev; (d) varstvo delavcev v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi; (e) obveščanje delavcev in posvetovanje z njimi; (f) zastopanje in kolektivna obramba interesov delavcev in delodajalcev, vključno s soodločanjem; (g) pogoji za zaposlitev državljanov tretjih držav; (h) vključevanje oseb, ki so izključene iz trga dela; i) enakost moških in žensk …

    (Odlomki iz členov 136 in 137 Pogodbe)

    Cilji

    Cilj Fundacije je prispevati k načrtovanju in vzpostavljanju boljših življenjskih in delovnih pogojev v Evropski uniji s povečevanjem in širjenjem znanja na tem področju. Fundacija se mora posebej posvetiti naslednjim področjem:

    posameznik pri delu

    organizacija dela in zlasti zasnove delovnih mest

    težave, značilne za nekatere kategorije delavcev

    dolgoročne možnosti izboljšave okolja

    razporeditev človeških dejavnosti v prostoru in času

    Naloge

    Spodbujanje izmenjave informacij in izkušenj na teh področjih

    Omogočanje povezave med univerzami, študijskimi in raziskovalnimi inštituti, gospodarskimi in socialnimi upravami in organizacijami

    Izvajanje študij ali sklepanje študijskih pogodb ter zagotavljanje pomoči pri vzorčnih projektih

    Čim tesnejše sodelovanje z obstoječimi specializiranimi inštituti

    1.

    Upravni odbor

    Iz vsake država članice: en predstavnik vlade, en predstavnik združenj delodajalcev in en predstavnik delojemalcev,

    Trije predstavniki Komisije.

    2.

    Direktor

    Imenuje ga Komisija s seznama kandidatov, ki ga predloži Upravni odbor, skrbi za izvajanje sklepov Upravnega odbora in vodi Fundacijo.

    3.

    Odbor strokovnjakov

    Sestavlja 15 članov, ki jih imenuje Svet na predlog Komisije, njegova naloga pa je dajanje mnenja zlasti v zvezi z delovnim programom.

    4.

    Zunanja revizija

    Evropsko računsko sodišče

    5.

    Razrešnico

    Da Parlament na predlog Sveta.

    Končni proračun:

    16,8 milijona EUR (17,39 milijona EUR) skupaj s prispevkom Skupnosti: 98,2 % (98,3%)

    Število zaposlenih 31. decembra 2003:

    88 (88) delovnih mest v kadrovskem načrtu

    Število zasedenih delovnih mest: 76 (77)

    +16 (20) drugih delovnih mest (pomožni uslužbenci, dodeljeni nacionalni izvedenci, lokalni uslužbenci, uslužbenci, zaposleni preko agencij)

    Skupno število uslužbencev: 92 (97)

    ki opravljajo naslednje naloge:

    operativne: 60 (61)

    upravne: 28 (32)

    razne: 4 (4)

    Življenjski pogoji

    Pregled kakovosti življenja v Evropi (pokritih 28 držav, 26 000 pogovorov)

    Vzdrževanje in širjenje baze primerljivih podatkov (države članice in države kandidatke)

    Študija zaposlovanja v zdravstvenih storitvah

    Študija v zvezi z novo organizacijo časa med delovno dobo.

    Delovni pogoji

    Poročilo o delovnih razmerah v državah pristopnicah in državah kandidatkah

    Ustvarjanje mreže strokovnjakov za Evropsko opazovalnico delovnih pogojev (EWCO)

    Študije v zvezi s hotelskim, gostinskim in cestnoprometnim sektorjem

    Zbirka obstoječih raziskav na področju življenjskih in delovnih razmer.

    Industrijski odnosi

    Razvoj kazalcev na področju finančne udeležbe

    Študija na področju migracij in zaposlovanja

    Širitev mreže „Evropske opazovalnice industrijskih odnosov“ (EIRO)

    Skupno poročilo Fundacije in Komisije: „Razvoj industrijskih odnosov v letu 2002“

    Študije primerov Oborov za povezovanje delavcev na evropski ravni v 37 multinacionalnih družbah

    Evropski center za spremljanje sprememb (EMCC)

    Priprava elektronskih publikacij

    Organizacija štirih seminarjev in dveh delavnic.

    Transverzalni projekti

    Poročilo o socialni odgovornosti družb (CSR).

    Informacije in obveščanje

    Komunikacijske dejavnosti v državah članicah in državah kandidatkah

    Ustanovitev sedmih nacionalnih centrov za zvezo

    91 publikacij (ta številka ne zajema prevodov).

    Vir: Informacije, ki jih je posredovala Fundacija.


    Tabela 2

    Evropska fundacija za zboljšanje življenjskih in delovnih razmer – Izvrševanje proračuna v proračunskem letu 2003

    (v milijonih EUR)

    Prihodki

    Odhodki

    Vir prihodkov

    Prihodki, predvideni v končnem proračunu za proračunsko leto

    Realizirani prihodki

    Dodelitev odhodkov

    Končna odobrena proračunska sredstva

    Sredstva, prenesena iz prejšnjega proračunskega leta

    Razpoložljiva sredstva

    (proračunska sredstva za tekoče proračunsko leto in sredstva, prenesena iz prejšnjega proračunskega leta)

    predvidena

    prevzete obveznosti

    plačana

    prenesena

    razveljavljena

    neporavnane obveznosti

    plačana

    razveljavljena

    proračunska sredstva

    prevzete obveznosti

    plačana

    prenesena

    razveljavljena

    Subvencije Skupnosti

    16,5

    17,1

    Naslov I

    Zaposleni

    9,0

    9,0

    8,9

    0,1

    0,0

    0,2

    0,2

    0,0

    9,2

    9,2

    9,1

    0,1

    0,0

    Druge subvencije

    Naslov II

    Uprava

    1,2

    1,2

    1,0

    0,2

    0,0

    0,7

    0,7

    0,0

    1,9

    1,9

    1,7

    0,2

    0,0

    Drugi prihodki

    0,3

    0,1

    Naslov III

    Poslovanje

    6,6

    6,6

    3,8

    2,8

    0,0

    3,1

    3,0

    0,1

    9,7

    9,7

    6,8

    2,8

    0,1

    Skupaj

    16,8

    17,2

    Skupaj

    16,8

    16,8

    13,7

    3,1

    0,0

    4,0

    3,9

    0,1

    20,8

    20,8

    17,6

    3,1

    0,1

    Vir: Podatki Fundacije. V teh tabelah so povzeti podatki, ki jih je Fundacija navedla v svojih računovodskih izkazih.


    Tabela 3

    Evropska fundacija za zboljšanje življenjskih in delovnih razmer – Izkaz prihodkov in odhodkov za proračunski leti 2003 in 2002

    (v tisočih EUR)

     

    2003

    2002

    Prihodki

    Subvencije Komisije

    17 090

    16 500

    Razni prihodki

    47

    62

    Prihodki iz financiranja

    35

    57

    Prihodki skupaj (a)

    17 172

    16 619

    Odhodki

    Zaposleni – Naslov I proračuna

    Plačila

    8 927

    9 111

    Prenesena sredstva

    109

    216

    Uprava – Naslov II proračuna

    Plačila

    968

    938

    Prenesena sredstva

    224

    683

    Poslovanje – Naslov III proračuna

    Plačila

    3 733

    3 290

    Prenesena sredstva

    2 817

    3 105

    Odhodki skupaj (b)

    16 778

    17 343

    Rezultat proračunskega leta (a – b)

    394

    – 724

    Saldo, prenesen iz prejšnjega proračunskega leta

    –1 836

    –1 209

    Razveljavljena prenesena sredstva

    118

    81

    Neporabljeni zneski iz prejšnjega pr. leta za ponovno uporabo

    19

    13

    Prejeti prihodki PHARE

    639

    0

    Prihodki PHARE, ki še niso prejeti

    361

    0

    Odhodki PHARE

    –1 000

    0

    Tečajne razlike

    9

    3

    Saldo proračunskega leta

    –1 296

    –1 836

    Vir: Podatki Fundacije. V teh tabelah so povzeti podatki, ki jih je Fundacija navedla v svojih računovodskih izkazih.


    Tabela 4

    Evropska fundacija za zboljšanje življenjskih in delovnih razmer – Bilanca stanja 31. decembra 2003 in 31. decembra 2002

    (v tisočih EUR)

    Aktiva

    2003

    2002

    Pasiva

    2003

    2002

    Osnovna sredstva (1)

     

     

    Stalni kapital

     

     

    Neopredmetena osnovna sredstva

    27

    31

    Lastni kapital

    4 389

    4 294

    Poslopja (2)

    15 682

    3 826

    Revalorizacijska rezerva

    12 094

    0

    Pohištvo in transportni material za vozila

    142

    139

    Saldo proračunskega leta

    –1 296

    –1 836

    Računalniška oprema

    107

    149

    Vmesni seštevek

    15 187

    2 458

    Tehnična in druga oprema

    518

    105

    Kratkoročne obveznosti

     

     

    Osnovna sredstva v izgradnji

    0

    31

    Avtomatski prenosi proračunskih sredstev

    3 150

    3 940

    Vmesni seštevek

    16 476

    4 281

    Neavtomatski prenosi pror. sredstev

    0

    64

    Zaloge

     

     

    Obveznosti PHARE

    329

    0

    Pisarniški material

    7

    13

    Odbitki pri plačah

    0

    139

    Vmesni seštevek

    7

    13

    Vmesni seštevek

    3 479

    4 143

    Gibljiva sredstva

     

     

    Prehodne postavke

     

     

    Terjatve Komisije PHARE

    361

    0

    Zneski za ponovno uporabo

    22

    150

    Predujmi

    2

    11

    Odloženi prihodki

    2

    1 840

    Izterljiv DDV

    281

    274

    Plačila v teku

    0

    30

    Nerealizirani nalogi za izterjavo

    5

    1 840

    Vmesni seštevek

    24

    2 020

    Razne terjatve

    41

    13

     

     

     

    Vmesni seštevek

    690

    2 138

     

     

     

    Gotovina

     

     

     

     

     

    Gotovina na bančnih računih

    1 331

    1 960

     

     

     

    Gotovina v blagajni

    3

    1

     

     

     

    Blagajniška knjiga predplačil

    183

    228

     

     

     

    Vmesni seštevek

    1 517

    2 189

     

     

     

    Skupaj

    18 690

    8 621

    Skupaj

    18 690

    8 621

    Vir: Podatki Fundacije. V teh tabelah so povzeti podatki, ki jih je Fundacija navedla v svojih računovodskih izkazih.


    (1)  Prikazana je neto vrednost osnovnih sredstev. Podatki za leto 2002 so bili ponovno obdelani zaradi primerjave.

    (2)  Fundacija je sklenila, da na novo ovrednoti svoja osnovna sredstva (12,1 milijona eurov).

    Vir: Podatki Fundacije. V teh tabelah so povzeti podatki, ki jih je Fundacija navedla v svojih računovodskih izkazih.


    ODGOVORI FUNDACIJE

    7.

    Uredba o ustanovitvi Fundacije dejavnosti PHARE ne pokriva izrecno, zato so bile presojene kot neprimerne za uvrstitev v njen proračun. Fundacija upošteva ugotovitve Sodišča in bo v svoje prihodnje proračune vključila financiranje PHARE.

    8.

    Fundacija je v stiku s službami Komisije, da bi razjasnila vprašanje doseženega primankljaja in način ravnanja s prihodnjimi primankljaji ali presežki.

    9.

    Zagotavljanje dejavnosti notranjega nadzora je bilo dokončno oblikovano novembra 2003, ko je bila uvedena dejavnost finančnega in operativnega preverjanja. To dejavnost in drugo nadzorno delo opravlja specializirana enota. Delovanje notranje revizije zagotovlja Služba za notranjo revizijo Komisije.

    10.

    Računovodja se opira na validacije, opravljene s strani služb Komisije, ki so priskrbele računovodske sisteme, ki jih uporablja Fundacija.

    12.

    Pri razvijanju svojih programov je Fundacija dosegla vzajemno sodelovanje z drugimi agencijami do take stopnje, da se vsaka ukvarja z dopolnilnimi vidiki znotraj skupnih tematskih pristojnosti in se tako izogiba podvajanju dela. To je bilo uradno potrjeno v skupnih izjavah npr. z Evropsko agencijo za zdravje in varnost pri delu iz Bilbaa.


    Top