EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0587

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu v skladu z drugim pododstavkom člena 251 (2) Pogodbe ES o skupnem stališču, ki ga je sprejel Svet, z namenom sprejetja Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani ali krmi rastlinskega in živalskega izvora ter o spremembi Direktive Sveta 91/414/EGS

/* KOM/2004/0587 končno - COD 2003/0052 */

52004PC0587

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu v skladu z drugim pododstavkom člena 251 (2) Pogodbe ES o skupnem stališču, ki ga je sprejel Svet, z namenom sprejetja Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani ali krmi rastlinskega in živalskega izvora ter o spremembi Direktive Sveta 91/414/EGS /* KOM/2004/0587 končno - COD 2003/0052 */


SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu z drugim pododstavkom člena 251 (2) Pogodbe ES o skupnem stališču, ki ga je sprejel Svet, z namenom sprejetja Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani ali krmi rastlinskega in živalskega izvora ter o spremembi Direktive Sveta 91/414/EGS

2003/0052 (COD)

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu z drugim pododstavkom člena 251 (2) Pogodbe ES o skupnem stališču, ki ga je sprejel Svet, z namenom sprejetja Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani ali krmi rastlinskega in živalskega izvora ter o spremembi Direktive Sveta 91/414/EGS

1- OZADJE

Datum posredovanja predloga Evropskemu parlamentu in Svetu

(dokument COM(2003)117 konč. - 2003/0052 COD): // 14. marec 2003

Datum mnenja Evropskega Ekonomsko- socialnega odbora: // 16. julij 2003

Datum mnenja Evropskega parlamenta (prvo branje) // 20. april 2004

Datum posredovanja dopolnjenega predloga // 26. april 2004*

Datum sprejetja skupnega stalisča // 19. julij 2004

* Spričo tesnih časovnih rokov ob političnem soglasju, ki ga je Svet sprejel sest dni po prvem branju, - Komisija ni imela časa, da bi sprejela dopolnjen predlog, ki temelji na končni različici mnenja Evropskega parlamenta. Komisija je sprejela besedilo, o katerem je bilo dosezeno politično soglasje, v tem sporočilu pa izraza svoje poglede na dopolnila EP.

2- NAMEN PREDLOGA KOMISIJE

1. Namen predlaganega osnutka Uredbe je nadomestiti, kodificirati in poenostaviti stiri obstoječe Direktive Sveta o mejnih vrednostih ostankov (MVO) za proizvode za varstvo rastlin (Direktive 76/895/EGS, 86/362/EGS, 86/363/EGS in 90/642/EGS), uskladiti vse MVO-je na ravni EU in določiti vloge drzav članic, Komisije, Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) in drugih strank pri določanju MVO-jev.

2. Uredba predpisuje, da morajo drzave članice MVO-je neposredno uporabljati in izvajati, ocene tveganja za potrosnike pa morajo biti javno dostopne, za kar je v celoti odgovorna EFSA. Če za proizvode za varstvo rastlin ni uradnega dovoljenja za uporabo v Skupnosti, če je njihova uporaba zunaj Skupnosti nesprejemljiva zaradi količine vnosa ostankov na potrosnika, ali če ni zadostnih podatkov za izdelavo ocene tveganja, se uporabi privzeta vrednost 0,01 mg/kg.

3. Uredba določa obveznosti drzav članic glede nadzora in izvrsevanja MVO-jev ter sporočanja podatkov v zvezi z nadzorom in izvrsevanjem MVO-jev agenciji EFSA, ter objave teh podatkov v letnem poročilu Efse.

3- PRIPOMBE NA SKUPNO STALIŠČE

3.1. Splosne opombe

Skupno stalisče, ki ga je soglasno sprejel Svet, predstavlja uravnotezeno nadaljnjo razčlenitev predloga Komisije, ki vključuje različne predpise, ki jih je zahteval Svet, ter uposteva več dopolnil, sprejetih v prvem branju v Evropskem parlamentu. Vloge in naloge drzav članic in Efse v postopkih ocenjevanja pred določitvijo MVO-jev s strani Komisije so bile v revidiranem predlogu spremenjene. Ker obstaja moznost, da bi bile kasneje - na podlagi poročila Komisije in ustreznih nadaljnjih predlogov - vloge in naloge razdeljene v skladu z izvirnim predlogom Komisije, lahko Komisija te spremembe sprejme. Med doseganjem političnega soglasja o besedilu sta Komisija in Svet pripravila izjave (glej Dodatek), s katerimi zelita zagotoviti spostovanje vloge Efse ter pregled usklajevanja dela kasneje.

Ostali ukrepi, ki jih je zahteval Svet, so: moznost zamenjave privzetega MVO-ja z najnizjo učinkovito mejo analitične določitve za snovi, za katere so na voljo potrebni podatki, odstopanja glede MVO-jev v nujnih primerih ter postopek fumigacije, uvedba klavzule za administrativen pregled, in sprememba datuma za oddajo letnega poročila. Komisija dvomi o primernosti klavzule za administrativen pregled in poudarja, da ta ne sme posegati v neodvisnost Efse pri zagotavljanju znanstvenega svetovanja in tehnične pomoči. Ostale spremembe so za Komisijo sprejemljive. Nekatere druge pobude so enake dopolnilom, ki jih je predlagal Evropski parlament, več o njih pa je zapisano v naslednjih odstavkih.

3.2. Posebna opomba

V členu 14(1) bi bilo potrebno izraz "predlozen v sprejem" nadomestiti s "ki ga je treba sprejeti" zaradi pravilnosti besedila za postopek komitologije.

3.3. DOPOLNILA, KI JIH JE V PRVEM BRANJU SPREJEL EVROPSKI PARLAMENT

Dopolnila, ki so vključena v Skupno stalisče:

Svet je v Skupno stalisče vključil nekaj dopolnil, ki jih je v prvem branju sprejel Evropski parlament, in ki jih je sprejela tudi Komisija. Dopolnila se nanasajo na pristojbine, ki jih morajo plačati kandidati za financiranje dejavnosti nadzora, izvrsevanja in ocenjevanja, na časovni rok za določitev končnih MVO-jev po ocenjevanju snovi v skladu z Direktivo 91/414/EGS, dodajanje na seznam proizvodov, kot so zelisčni poparki, ter zagotavljanje dodatne zasčite bolj ranljivih skupin, kot so otroci.

Dopolnila, ki niso vključena v Skupno stalisče, so pa za Komisijo vseeno sprejemljiva v predlozeni ali nekoliko spremenjeni obliki ali pa ne natančno na mestu, kjer je to zelel EP.

Ta dopolnila se nanasajo na sporočanje podatkov o imenih krsiteljev ter zahtev, da EFSA javnost obvesti o tveganjih pri uporabi pesticidov. Komisija je prav tako naklonjena zamisli o upostevanju kumulativne izpostavljenosti in namerava od Efse zahtevati, naj razvije metodologijo, ki bo omogočila izdelavo takih ocen. Nekateri poudarki so ze ali bodo urejeni v posebni zakonodaji glede odobritve uporabe pesticidov (Direktiva Sveta 91/414/EGS), npr. integrirano varstvo rastlin, imunotoksičnost, endokrine motilce hormonov itd.

Nesprejemljiva dopolnila

Nekatera predlagana dopolnila, ki uvajajo omejitve pri uvoznih odstopanjih, za Komisijo niso sprejemljiva, ker bi utegnila sproziti spor z WTO, saj uvajajo diskriminacijo kmetov zunaj EU iz razlogov, ki niso dovoljeni s sporazumom WTO-SPS. Pogoji za uvozna odstopanja ne bi smeli biti strozji od tistih, ki veljajo za kmete v EU, in bi morali biti v skladu s posebnimi pravili WTO-ja.

4- SKLEPI

Iz zgoraj navedenih razlogov Komisija podpira Skupno stalisče, ki ga je sprejel Svet.

5- IZJAVE KOMISIJE IN SVETA

Naslednje izjave Sveta in Komisije:

- Izjava Komisije glede razsiritve seznama proizvodov, za katere so določeni MVO-ji

- Izjava Komisije, da ne namerava zapletati določanja MVO-jev s kombinacijo nasprotujočih si predlogov v enem paketu

- Izjava Komisije o nameri posvetovanja z drzavami članicami o finančnih sredstvih

- Izjava Sveta glede MVO-jev za nujne ukrepe, ki jih izvajajo drzave članice

- Izjavi Komisije in Sveta glede vloge Efse in drzav članic pri določanju MVO-jev;

Izjave so dodane k temu sporočilu.

DODATEK

IZJAVE KOMISIJE IN SVETA

Izjava Komisije v zvezi s členom 4

"Komisija si bo prizadevala zagotoviti, da bo vnos novih proizvodov v Dodatek I časovno določen na način, ki bo čim manj ogrozal trgovino ali zivinorejo."

Izjava Komisije v zvezi s členom 14

"Komisija bo nadaljevala sedanjo prakso, po kateri bo v predlog vključila več kot eno aktivno snov le v primeru, ko je malo verjetno, da bi to upočasnilo sprejemanje predloga."

Izjava Sveta v zvezi s členom 18

"Svet opozarja na obveznosti drzav članic, da izvajajo nadzor nad uporabo proizvodov za varstvo rastlin v skladu s členom 8(4) Direktive 91/414/EGS ter zagotovijo učinkovit uradni nadzor skladno s Poglavjem V te uredbe. Taksni nadzori se bodo posebej izvajali nad proizvodi, poslanimi na trg v skladu s členom 18(4), njihov cilj pa bo zagotovitev, da bo trzenje teh proizvodov potekalo v skladu s predpisi iz tega odstavka."

Izjava Komisije v zvezi s členom 37

"Komisija bo nadaljevala sedanjo prakso posvetovanja z drzavami članicami glede sestave stalnega odbora ob upostevanju ukrepov iz člena 36(1)."

Izjava Sveta in Komisije glede ureditve ocenjevanja ter vloge Efse

"Svet meni, da načini ocenjevanja, ki jih predvideva Uredba, odrazajo potrebo po zagotovitvi gladkega prehoda na nov, popolnoma usklajen postopek določanja MVO-jev, ob upostevanju trenutnih ureditev, ki zadevajo nacionalna dovoljenja za proizvode za varstvo rastlin.

Svet Komisijo poziva, naj predstavi poročilo skupaj s primernim predlogom glede izboljsav, ki bodo postale potrebne po izkusnjah pri izvajanju te uredbe."

"Komisija ugotavlja, da je Svet dosegel soglasni konsenz glede tega vprasanja. Vendar si Komisija vseeno zeli, da bi pri prihodnjem preučevanju tega predloga se več pozornosti namenili izboljsanju sodelovanja med EFSA in pristojnimi organi drzav članic in tako omogočili čim bolj učinkovito obravnavo zahtev za odobritev."

Top