Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0515

    Predlog uredba Sveta o vzpostavitvi prostovoljne sheme izdajanja dovoljenj za Uveljavitev zakonodaje, upravljanje in trgovanje na področju gozdov (FLEGT) za uvoz lesa v Evropsko skupnost {SEK(2004) 977}

    /* KOM/2004/0515 končno - ACC 2004/0173 */

    52004PC0515

    Predlog uredba Sveta o vzpostavitvi prostovoljne sheme izdajanja dovoljenj za Uveljavitev zakonodaje, upravljanje in trgovanje na področju gozdov (FLEGT) za uvoz lesa v Evropsko skupnost {SEK(2004) 977} /* KOM/2004/0515 končno - ACC 2004/0173 */


    Predlog UREDBA SVETA o vzpostavitvi prostovoljne sheme izdajanja dovoljenj za Uveljavitev zakonodaje, upravljanje in trgovanje na področju gozdov (FLEGT) za uvoz lesa v Evropsko skupnost {SEK(2004) 977}

    (predlozena s strani Komisije)

    OBRAZLOITVENI MEMORANDUM

    1. Uvod

    Maja 2003 je Evropska komisija objavila Akcijski načrt EU za Uveljavitev zakonodaje, upravljanje in trgovanje na področju gozdov (FLEGT) ( [1]). Zaključki Sveta o Akcijskem načrtu so bili sprejeti sredi oktobra ( [2]).

    [1] COM (2003) 251

    [2] Dokument Sveta 13439/03

    Akcijski načrt določa nov in inovativen pristop za boj proti nezakoniti sečnji, ki skusa podpreti napore drzav v razvoju, da bi okrepile upravljanje s spodbudami dobre prakse, kar lahko omogoči notranji trg EU. Bistveni elementi Akcijskega načrta so podpora za izboljsanje upravljanja v drzavah proizvajalkah lesa in shema izdajanja dovoljenj, za zagotovitev vstopa le zakonito posekanega lesa v EU.

    Shema izdajanja dovoljenj za uvoz lesa se bo prostovoljno izvajala na podlagi sporazumov o partnerstvu z drzavami proizvajalkami lesa in regijami, ki sporazumno sodelujejo z EU v tej zadevi.

    V skladu z zahtevo Sveta v svojih sklepih, je Komisija sprejela naslednje ukrepe, da bi dosegla rok za poročanje sredi leta 2004:

    1. Priprava osnutka Uredbe za FLEGT shemo izdajanja dovoljenj za uvoz lesa;

    2. Začetek pogovorov drzav članic z drzavami proizvajalkami lesa, da bi se seznanile z njihovimi stalisči glede sporazumov o partnerstvu;

    3. Priprava analize nadaljnjih zakonodajnih moznosti za uresničitev ciljev akcijskega načrta.

    Ta predlog določa zakonodajni okvir za uvedbo sheme izdajanja dovoljenj. Spremenljiv program posvetovanj Komisije, zainteresiranih drzav članic in potencialnih partnerskih drzav se vedno traja. Posvetovanja so podrobno povzeta v prilogi Priporočila za pogajalska navodila, ki so predlozena skupaj s tem dokumentom. Na podlagi teh začetnih razprav in drugih političnih stikov, je priporočilo za podelitev pooblastila za pogajanja o prostovoljnih sporazumih o partnerstvu FLEGT predlozeno Svetu, skupaj s tem predlogom.

    Komisija je sprozila predhodno studijo, da bi poiskala dodatne zakonodajne moznosti, ki bi jih lahko uporabili za podporo ciljev akcijskega načrta FLEGT in bo o tem poročala Svetu, pozneje v letu 2004.

    2. Poglobljena ocena učinkov

    Poglobljena ocena je poudarila ekonomske, socialne in okoljske učinke predlagane prostovoljne sheme izdajanja dovoljenj. Na splosno bi bil najmočnejsi učinek sheme v Afriki, kjer je ponudba zakonito posekanega lesa v razmerju do povprasevanja v EU omejena. Za Azijo in Latinsko Ameriko ima trg EU manjsi pomen.

    Partnerskim drzavam se obeta znaten dodatni dohodek. Pričakovane okoljske ugodnosti vključujejo zmanjsan pritisk na gozdne vire in zasčitena območja. Predlog ima bolj prefinjen socialni učinek, z izgubo sluzb, povezanih z nezakonito sečnjo, kar bo kompenzirano z izboljsano prakso, ki navadno spremlja zakonita podjetja. Obstaja nevarnost usmeritve nezakonite trgovine na druge trge, pri čemer bi se zakonita proizvodnja izvazala v EU. Sprejeti bi bilo treba ukrepe, ki bi ublazili to tveganje med izvajanjem.

    Znotraj EU bi se učinek predloga prenesel preko potencialnih sprememb cene in ponudbe uvozenega lesa. Pričakovati je, da bo notranji učinek majhen. Cene lesa se lahko dvignejo, ker bo nezakonito posekan les umaknjen iz ponudbe v EU, vendar bo učinek na trg odvisen od proznosti cen lesnih proizvodov in od tega, koliko bodo zanimivi nadomestni proizvodi.

    Obseg učinka je odvisen od celotnega obsega uporabe sheme izdajanja dovoljenj. Učinek bo minimalen, če bo sodelovalo samo nekaj večjih izvoznikov EU, in se bo povečal, če bodo sodelovali vsi večji izvozniki.

    Učinke izvajanja sheme v tropskih drzavah bi najbolj čutilo sest drzav članic, ki skupaj pokrivajo 83% uvoza proizvodov iz tropskega lesa v EU. Glede lesa iz drzav zmernega pasu, zlasti Rusije, bi bili učinki največji v nordijskih drzavah. Izvoz iz Rusije v EU znatno presega obseg uvoza iz tropskih drzav in to bi bilo treba upostevati pri oblikovanju prostovoljne sheme izdajanja dovoljenj v partnerstvu s slednjimi.

    Določbe za spremljanje sheme bodo vgrajene v partnerstva za izvajanje z drzavami proizvajalkami lesa in so predpisane v osnutku Uredbe.

    Na tej podlagi Komisija predlaga shemo izdajanja dovoljenj za uvoz lesa, ki se izvaja prostovoljno, na podlagi partnerstev z drzavami proizvajalkami lesa. Podroben predlog je predstavljen v nadaljevanju.

    2004/0173 (ACC)

    Predlog UREDBA SVETA o vzpostavitvi prostovoljne sheme izdajanja dovoljenj FLEGT za uvoz lesa v Evropsko skupnost

    SVET EVROPSKE UNIJE JE -

    ob upostevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 133 Pogodbe,

    ob upostevanju predloga Komisije,

    ob upostevanju naslednjega:

    (1) Svet in Parlament sta pozdravila Sporočilo o akcijskem načrtu EU o uveljavitvi zakonodaje, upravljanja in trgovanja na področju gozdov (FLEGT) kot prvi korak pri resevanju nujne problematike nezakonite sečnje in s tem povezanim trgovanjem ( [3] [4])

    [3] UL C 268, 07.11.2003. str. 0001-0002

    [4] Dokument Parlamenta 7014/04

    (2) Sporočilo o akcijskem načrtu EU o uveljavitvi zakonodaje, upravljanja in trgovanja na področju gozdov (FLEGT) ( [5]) opredeljuje potrebo po prostovoljni shemi izdajanja dovoljenj FLEGT kot ukrep, ki bo vstop v EU zagotovil samo zakonito posekanemu lesu.

    [5] COM (2003) 251

    (3) Izvajanje sheme izdajanja dovoljenj FLEGT zahteva, da je uvoz zadevnih lesnih proizvodov na ozemlje Skupnosti predmet sistema preverjanja in kontrol, ki naj bi zagotovil zakonitost sečnje in izvoznih postopkov.

    (4) Shema za izdajanja dovoljenj FLEGT temelji na prostovoljnih sporazumih o partnerstvu med EU in tretjimi drzavami in regijami. Na podlagi teh sporazumov o partnerstvu bo izvoz lesa iz partnerskih drzav in regij v EU spremljalo posebno izvozno dovoljenje, ki bo izdano, če bo les posekan v skladu z ustrezno nacionalno zakonodajo. Les, ki izvira iz partnerske drzave ali regije, in ki ob prispetju na uvozno točko EU ne bo imel takega dovoljenja, ne bo sprosčen v prost promet v EU.

    (5) Pristojni organi Skupnosti morajo preveriti veljavnost dovoljenj za zadevne lesne proizvode, dovoljenja so predmet občasnih neodvisnih revizij in spremljanj s strani tretjih strani, ki se dogovori s partnerskimi drzavami.

    (6) Vsaka drzava članica mora določiti sankcije, ki se uporabijo v primeru krsitve te uredbe.

    (7) Ukrepi, potrebni za izvajanje te uredbe se sprejmejo v skladu s Sklepom Sveta 1999/468/ES z dne 28. junija 1999 o določitvi postopkov za uresničevanje Komisiji podeljenih izvedbenih pooblastil ( [6]) -

    [6] UL L 184, 17.7.1999, str.23.

    SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

    POGLAVJE I

    VSEBINA IN OPREDELITVE POJMOV

    Člen 1

    1. Ta uredba določa sistem pravil Skupnosti za uvoz nekaterih lesnih proizvodov za namene izvajanja prostovoljne sheme izdajanja dovoljenj FLEGT, kakor je določeno v Sporočilu o akcijskem načrtu EU za uveljavitev zakonodaje, upravljanja in trgovanja na področju gozdov (FLEGT) ( [7]).

    [7] KOM (2003) 251

    2. Prostovoljna shema izdajanja dovoljenj se izvaja na podlagi sporazumov o partnerstvu z drzavami proizvajalkami lesa.

    3. Sklenitev sporazuma o partnerstvu bo za partnerske drzave in regije pomenila posebno in zavezujočo politično zavezo za pridruzitev shemi izdajanja dovoljenj FLEGT v časovnem okviru, sporazumno določenem v navedenem sporazumu o partnerstvu.

    4. Sporazumi o partnerstvu bi morali vključevati elemente institucionalne podpore, izgradnje kapacitet in tehnične pomoči zaradi lazjega izvajanja shem izdajanja dovoljenj in dodatne ukrepe za boj proti nezakoniti sečnji in izboljsanje upravljanja gozdnega sektorja. Ti elementi bodo oblikovani tako, da bodo ustrezali razmeram in potrebam partnerskih drzav in regij in bodo določeni v posameznih sporazumih o partnerstvu.

    5. Ta uredba ne posega v ali nadomesča veljavnih določb v zvezi s carinskimi formalnostmi in kontrolami.

    Člen 2

    Za namene te uredbe se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

    (a) "shema izdajanja dovoljenj za zakonodaje, upravljanja in trgovanja na področju gozdov" (v nadaljevanju 'FLEGT shema izdajanja dovoljenj') je shema izdajanja dovoljenj za trgovino z lesom, dogovorjena s partnerskimi drzavami in regijami;

    (b) "partnerska drzava ali regija" je katera koli drzava ali regionalna organizacija, za katero velja FLEGT shema izdajanja dovoljenj;

    (c) "sporazum o partnerstvu" je sporazum, na podlagi katerega se partnerske drzave ali regije zavezejo k izvajanju FLEGT sheme izdajanja dovoljenj;

    (d) "regionalna organizacija" je organizacija, ki jo sestavljajo suverene drzave, ki so prenesle pristojnost na to organizacijo glede zadev, ki jih ureja FLEGT shema izdajanja dovoljenj;

    (e) "FLEGT dovoljenje" je dokument standardnega formata, ki ga ni mogoče ponarediti, in se izključno nanasa na in opredeljuje posiljko lesnih proizvodov kot proizvode, skladne z zahtevami FLEGT sheme izdajanja dovoljenj, ki ga ustrezno izda in potrdi pristojni organ partnerske drzave ali regije;

    (f) "spremljanje tretje strani" je sistem neodvisnega spremljanja ali revizije, ki zagotavlja, da je FLEGT dovoljenje izdano samo lesne proizvode iz zakonito posekanega lesa;

    (g) "pristojni organ(-i) " je(so) organ(-i), ki ga(jih) partnerske drzave ali regije določijo za izdajanje, potrjevanje ali preverjanje dovoljenj;

    (h) "lesni proizvodi" so proizvodi, določeni v Prilogi II, za katere se uporablja FLEGT shema izdajanja dovoljenj, in ki so uvozeni v EU v komercialne namene;

    (i) "nezakonito posekan les" so lesni proizvodi posekani v nasprotju z veljavno nacionalno zakonodajo v partnerskih drzavah ali regijah;

    (j) "uvoz" je sprostitev v prost pretok proizvodov v smislu člena 79 Uredbe Sveta (EGS) st. 2913/1992;

    (k) "izvoz" je fizična zapustitev ali fizični odvzem iz katerega koli dela geografskega območja partnerske drzave ali regije;

    (l) "drzava porekla" je drzava, iz katere proizvod izvira, v skladu z določbami Skupnosti o nepreferencialnem izvoru;

    (m) "posiljka" je posebno razpoznavna posiljka lesnih proizvodov, kakor je določeno v Prilogi II;

    POGLAVJE II

    UVOZNI REIM

    Člen 3

    1. Ta FLEGT uvozni rezim se uporablja samo za izvoz iz partnerskih drzav ali regij, ki zelijo v njem sodelovati.

    2. Partnerske drzave in regije se bodo vključile v FLEGT shemo izdajanja dovoljenj na podlagi sporazuma o partnerstvu Skupnosti. Dogovorjen časovni razpored za izvajanje prevzetih obveznosti bo določen v sporazumu o partnerstvu.

    3. Sporazumi o partnerstvu bodo odrazali potrebe in okolisčine partnerskih drzav, vendar morajo vključevati določbe za spremljanje tretjih strani zaradi zagotovitve transparentnosti in verodostojnosti FLEGT sheme izdajanja dovoljenj.

    4. Komisija bo predlozila priporočila v zvezi s pooblastilom za pogajanje glede sporazumov o partnerstvu v imenu Skupnosti, na podlagi določb iz člena 300 Pogodbe ES.

    Člen 3a

    Pri uvozu lesnih proizvodov iz tretjih drzav bo potrebno predloziti veljavno potrdilo o izvoru, na podlagi določb člena 47 Uredbe Komisije st. 2454/1993, kakor je bila nazadnje spremenjena.

    Člen 4

    1. Uvoz lesnih proizvodov s poreklom iz partnerskih drzav in regij v Skupnost se ne dovoli, če posiljke lesnih proizvodov ne spremlja veljavno dovoljenje FLEGT, ki ga izda pristojni organ partnerske drzave ali regije.

    2. Lesni izdelki vrst, ki so navedene v prilogah A, B, C Uredbe Sveta (ES) st. 338/97 z dne 9. decembra 1996 o varstvu prosto zivečih zivalskih in rastlinskih vrst z zakonsko ureditvijo trgovine z njimi, se izvzamejo iz te obveznosti. Komisija preuči to izvzetje v skladu s postopkom iz člena 12(2) pet let po začetku veljavnosti te uredbe.

    Člen 5

    1. FLEGT dovoljenje se predlozi s carinsko deklaracijo za sprostitev v prost pretok v Skupnosti. Carinske oblasti hranijo izvirnik FLEGT dovoljenja skupaj s carinsko deklaracijo.

    2. Carinski organ, v primeru tezav, ki ovirajo učinkovito delovanje FLEGT sheme izdajanja dovoljenj, omogoči Komisiji ali osebam ali organom, ki jih določi Komisija, dostop do izvirnikov dovoljenj.

    3. Carinski organ omogoči osebam ali organom, ki jih določijo partnerske drzave ali regije kot pristojne za neodvisno spremljanje FLEGT sheme izdajanja dovoljenj, dostop do izvirnikov dovoljenj.

    4. Carinski organ se odloči o potrebi po dodatnem preverjanju posiljk na podlagi analize tveganja, vključno s fizičnim pregledom posiljk. Komisija lahko preveri, da se opravlja zadostno preverjanje in pregled za podporo učinkovitega spremljanja FLEGT sistema izdajanja dovoljenj.

    5. V primeru dvoma glede veljavnosti dovoljenja carinski organ opravi dodatna preverjanja in zahteva dodatne pojasnitve, kakor je določeno v sporazumu o partnerstvu z izvozno drzavo ali regijo.

    Člen 6

    1. Če carinski organ ugotovi, da pogoji iz člena 4 niso izpolnjeni, zadrzi in zaseze posiljko in ravna v skladu z veljavno nacionalno zakonodajo.

    2. Če carinski organ ugotovi, da nepredlozitev FLEGT dovoljenja ni bila zavestna ali namerna, lahko posiljko sprosti, če je dovolj dokazov o tem, da veljavno FLEGT dovoljenje obstaja. Veljavno FLEGT dovoljenje se mora predloziti pristojnemu carinskemu organu v rokih, določenih v členu 256 Uredbe Komisije st. 2454/1993.

    Člen 7

    Komisija bo vsem carinskim organom drzav članic priskrbela imena in druge pomembne podatke o pristojnih organih, ki so jih določile partnerske drzave in regije, overjene primerke zigov in podpisov, ki potrjujejo, da je bilo dovoljenje zakonito izdano in druge potrebne informacije, prejete v zvezi z dovoljenji.

    Člen 8

    1. Drzave članice morajo predloziti letno poročilo do aprila v vsakem letu in bo vsebovalo naslednje podatke:

    (a) količine lesnih proizvodov, ki vstopajo v Skupnost na podlagi FLEGT sheme izdajanja dovoljenj, po tarifnih postavk HS, določenih v Prilogi II in po posameznih partnerskih drzavah ali regijah.

    (b) stevilo FLEGT dovoljenj, predlozenih s strani partnerskih drzav ali regij in količino in vrst lesa, ki jih zajemajo.

    Komisija lahko določi obliko tega poročila zaradi lazjega spremljanja delovanja FLEGT sheme izdajanja dovoljenj.

    2. Drzave članice Komisiji predlozijo do aprila v vsakem letu poročilo o zasezenih posiljkah in nadaljnjih ukrepih, vključno z naslednjimi informacijami:

    (a) stevilo zasegov in količino ter vrednost zasezenih lesnih proizvodov.

    (b) napredovanje pravnih postopkov, sprozenih za uveljavitev te uredbe.

    POGLAVJE III

    SPLOŠNE DOLOČBE

    Člen 9

    Komisija in partnerske drzave ter regije na podlagi začetnih izkusenj, pridobljenih z izvajanjem te uredbe, lahko ponovno pregledajo in spremenijo podrobnosti dovoljenja zaradi izboljsanja varnosti, lazje obdelave in boljse funkcionalnosti za namene FLEGT sheme izdajanja dovoljenj.

    Člen 10

    1. Komisija lahko v soglasju s Svetom doda na seznam ali spremeni seznam partnerskih drzav in regij in pristojnih organov določenih s strani partnerskih drzav in regij za izdajanje ali overjanje njihovih dovoljenj, kakor je določeno v Prilogi I. Za vključitev dodatnih partnerskih drzav in regij v Prilogo I Komisija Svetu predlozi priporočila za pogajalsko pooblastilo, na podlagi določb iz člena 300 Pogodbe ES.

    2. Komisija v soglasju s Svetom in partnerskimi drzavami in regijami lahko doda na ali spremeni seznam proizvodov, za katere se uporablja FLEGT shema izdajanja dovoljenj, kot je določen v Prilogi II.

    Člen 11

    Komisija zeli zagotoviti optimalno izvajanje FLEGT sheme izdajanja dovoljenj, zlasti na podlagi sodelovanja s partnerskimi drzavami in regijami. V ta namen bo Komisija zlasti izmenjevala informacije s partnerskimi drzavami in regijami o lesnih proizvodih in po potrebi sodelovala v dejavnostih spremljanja.

    Člen 12

    1. Pri izvajanju svojih nalog Komisiji pomaga Odbor (v nadaljevanju "odbor"). Primeren odbor za ta namen bo določen v okviru komitologije.

    2. Pri sklicevanju na ta odstavek se uporabljata člena 4 in 7 Odločbe 1999/468/ES.

    Obdobje iz člena 4(3) Sklepa 1999/486/ES je deset delovnih dni.

    3. Odbor sprejme svoj poslovnik.

    Člen 13

    Odbor iz člena 12 lahko obravnava kakrsno koli vprasanje v zvezi z uporabo te uredbe. Ta vprasanja lahko sprozi predsednik ali predstavnik drzave članice.

    Člen 14

    1. Vsaka fizična ali pravna oseba, ki opravlja storitve, posredno ali neposredno povezane z dejavnostjo, ki jo zajema člen 4, mora ravnati z ustrezno skrbnostjo pri ugotavljanju, da so dejavnosti za katere prispeva svoje storitve, skladne z določbami te uredbe.

    2. Zavestno in namerno sodelovanje pri dejavnostih, katerih cilj ali posledica je posreden ali neposreden obid določb te uredbe, je prepovedano.

    3. Komisijo se obvesti o vseh informacijah, ki kazejo na obid določb te uredbe v sedanjosti ali preteklosti.

    Člen 15

    1. Informacije, posredovane v skladu s to uredbo se uporabijo samo za namen, za katerega so bile posredovane.

    2. Dokumenti, s katerimi razpolaga Komisija, in ki vsebujejo podatke o shemi izdajanja dovoljenj FLEGT, so dostopne javnosti. Vendar se tisti dokumenti, ki vsebujejo podatke komercialne narave ali zadevajo zasebnost in integriteto posameznika, izvzamejo iz te zahteve, in kjer je to ustrezno, se zahteva predhodno soglasje tretje strani vira podatka, preden se podatki razkrijejo v skladu s členom 4 Uredbe 1049/2001/ES o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije in s členom 287 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti.

    3. Sporočanje takih informacij pa je dovoljeno, kadar je Komisija dolzna ali pooblasčena to storiti, zlasti v zvezi s sodnimi postopki. Pri takem sporočanju je treba upostevati in poskrbeti za pravne interese zadevne osebe, da se njegova zaupnost ne zlorabi in zlasti, da se informacije, kot so njihova identiteta ali poslovne skrivnosti, ne razsirijo.

    4. Ta člen ne izključuje razkritja splosnih informacij s strani Komisije. Tako razkritje pa ni dovoljeno, če je v nasprotju s prvotnim namenom teh informacij.

    5. V primeru krsitve zaupnosti je oseba, ki je informacije posredovala, upravičena do njihovega izbrisa, neupostevanja ali popravka, odvisno od primera.

    Člen 16

    Skladnost s to uredbo pa fizičnih in pravnih oseb ne odvezuje od skladnosti, v celoti ali delno, s katero koli drugo obveznostjo, ki izhaja iz nacionalne zakonodaje ali zakonodaje Skupnosti.

    Člen 17

    1. Vsaka drzava članica določi sankcije, ki se uporabijo v primeru krsitve odločb te uredbe. Te sankcije morajo biti učinkovite, proporcionalne in odvračilne in morajo onemogočiti osebam, ki povzročijo krsitev, pridobitev ekonomskih koristi iz svojih dejanj. Drzave članice tudi določijo, kako ravnati z lesnimi proizvodi, ki se zasezejo ob krsitvi določb te uredbe.

    2. Do sprejetja tovrstne zakonodaje, kadar je to potrebno, se ob krsitvi določb te uredbe uporabijo sankcije, ki so jih drzave članice določile za izvajanje člena 5 Uredbe (ES) st. 303/2002.

    Člen 18

    Ta uredba se uporablja:

    (a) na ozemlju Skupnosti.

    (b) za vse drzavljane drzav članic, pravne osebe, subjekte ali organe, vključene v ali ustanovljene na podlagi zakonodaje Skupnosti ali drzav članic.

    Člen 19

    1. Ta uredba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

    2. Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh drzavah članicah.

    V Bruslju, xxx 2004.

    Za Svet

    Predsednik

    PRILOGA I

    Seznam partnerskih drzav in regij v FLEGT shemi izdajanja dovoljenj in njihovi ustrezno imenovani pristojni organi, kakor je določeno v členih 2, 4, in 10

    PRILOGA II

    Proizvodi, za katere se uporablja FLEGT shema izdajanja dovoljenj

    HS - postavka // opis

    4403 // Les, neobdelan, z lubjem ali brez lubja ali beljavine, ali grobo obdelan (obtesan).

    4406 // Leseni zelezniski ali tramvajski pragovi.

    4407 // Les, vzdolzno zagan ali rezan, cepljen ali lusčen, skobljan ali ne, brusen ali na koncih spojen ali ne, debeline nad 6 mm.

    4408 // Listi za furniranje (vključno s tistimi, ki so pridobljeni z rezanjem laminiranega lesa) za vezan les ali drug podoben laminiran les in drug les, vzdolzno zagan, rezan ali lusčen, skobljan ali ne, brusen ali ne, prstasto spojen ali ne, na koncih spojen ali ne, debeline do vključno 6 mm.

    4412 // Vezane lesene plosče, furnirane plosče in podoben lameliran les.

    Top