Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0423

Predlog Sklep Sveta o koncu posvetovalnega postopka z Republiko Gvinejo Bissau v okviru člena 96 Cotonoujskega sporazuma

/* KOM/2004/0423 končno */

52004PC0423

Predlog Sklep Sveta o koncu posvetovalnega postopka z Republiko Gvinejo Bissau v okviru člena 96 Cotonoujskega sporazuma /* KOM/2004/0423 končno */


Predlog SKLEP SVETA o koncu posvetovalnega postopka z Republiko Gvinejo Bissau v okviru člena 96 Cotonoujskega sporazuma

(predlozena s strani Komisije)

OBRAZLOITVENI MEMORANDUM

Evropska unija je 19. januarja 2004 začela po vojaskem prevratu 14. septembra 2003 pogajanja z Republiko Gvinejo Bissau v okviru člena 96 Cotonoujskega sporazuma.

Ta drzavni prevrat je v nasprotju s temeljnimi elementi člena 9 Cotonoujskega sporazuma.

Med otvoritveno sejo teh pogajanj je Evropska unija z zadovoljstvom ugotovila, da se je gvinejsko-bissauska stran pozitivno obvezala, po eni strani, da se povrne ustavni red, ki je v skladu s človekovimi pravicami, demokratičnimi načeli in pravno drzavo, in po drugi strani, da se vzpostavijo strukturni pogoji za politično stabilnost in trajnostni razvoj drzave.

Evropska unija tako ugotavlja, da je vlada Republike Gvineje Bissau sprejela naslednje obveznosti:

- potrditev programa prehodne vlade in zlasti elementov glede izvedbe splosnih volitev,

- potrditev procesa vrnitve k neodvisnosti sodstva in ponovne vzpostavitve civilnega nadzora nad oborozenimi silami,

- sprejem ukrepov za sanacijo javnih financ.

Sklepi Evropske unije so tudi predvidevali, da:

ťbo Evropska unija nadaljevala dialog, da bi se prepričala o kolikor mogoče hitri ponovni vzpostavitvi demokracije in pravne drzave v Republiki Gvineji-Bissau, kar je prvi pogoj za popolno normalizacijo njenega sodelovanja s to drzavo. Ta posvetovanja bodo izvedena v upanju, da bodo prispevala k vzpostavitvi trajnega ustavnega reda, ki bo Republiki Gvineji Bissau prinesel stabilnost, ki jo potrebuje, da bo lahko zmanjsala revsčino, prispevala k stabilnosti v regiji in se tesneje vključila v svetovno gospodarstvo.

Na podlagi mesečnih poročil o izvajanju zgoraj omenjenih obveznosti, za katere se je gvinejsko-bissauska stran obvezala, da jih bo poslala, bo Evropska unija od blizu spremljala razvoj polozaja. Pazila bo na izpolnjevanje obveznosti, zlasti koledarja volitev in sprejemanja ukrepov, ki bodo zagotovili transparentnost in demokratični temelj volitev, izvedbo nujnega programa, napredek na področju sanacije javnih financ kot tudi vrnitev k neodvisnosti sodstva in vrnitev oborozenih sil pod civilni nadzor.

Od obsega in uresničevanja obveznosti, ki so jih sprejeli organi oblasti Gvineje Bissau, bosta odločilno odvisna narava in obseg ustreznih ukrepov, ki bodo eventualno in na podlagi člena 96(2)(c) Cotonoujskega sporazuma sprejeti ob koncu trimesečnega obdobja nadaljevanja dialoga in posvetovanj na kraju samem. Poudarja, da je popolno sodelovanje gvinejsko-bissauskih organov oblasti bistveno za nadaljnjo pomoč tej drzavi pri njenih prizadevanjih za razvoj.Ť

Ta poglobljeni dialog je potekal v Gvineji Bissau. Temeljil je na seznamu ukrepov, ki jih je treba izvesti za uresničitev obveznosti, in na mesečnih poročilih o spremljanju, ki so bila na kraju samem izročena predstavnikom predsedstva in Komisije. Ob koncu tega dialoga so predstavniki predsedstva in Komisije ocenili izvajanje obveznosti.

Iz tega poročila sledi, da so gvinejsko-bissauski organi oblasti na podlagi nekaterih obveznosti sprejeli pomembne in spodbudne pobude. Med njimi velja posebej omeniti:

* izvedbo pravičnih, svobodnih in transparentnih splosnih volitev 28. in 30. marca 2004 in

* potrditev procesa vrnitve k neodvisnosti sodstva z imenovanjem drzavnega tozilca Republike Gvineje Bissau in izvolitvijo predsednika vrhovnega sodisča.

Kljub temu ostajajo skrbi zlasti na področju sanacije javnih financ.

- Javno računovodstvo je treba pregledati v celoti. Polozaj javnih financ se postopno slabsa, ker velik delez javnih prihodkov, zlasti tistih iz carin, ne sledi normalnemu toku izterjave.

- Finančni polozaj drzave ostaja zelo zaskrbljujoč. Zaradi pomanjkanja prostih finančnih sredstev se plače večine uradnikov izplačujejo iz sklada prispevkov partnerjev pri razvoju, ki ga vodi Program Zdruzenih narodov za razvoj (UNDP);

- Nadaljevati je treba z izvajanjem gospodarskega programa za izredne razmere, ki ga je odobrila prehodna vlada;

- Nadaljevati je treba z ze začetim popisom drzavnih uradnikov;

- Sprejeti je treba korektivne ukrepe na področju javnih financ, kot so revizija sistema finančnega nadzora, javnih naročil in prihodkov;

- Po reviziji, ki je bila opravljena leta 2003, je treba povrniti sredstva iz proračunskega programa podpore Skupnosti;

- Po predstavitvi sklepov revizijskega poročila, ki ga je o pravilnosti javnih dohodkov v letu 2003 pripravil splosni davčni inspektorat, bi morali za odgovorne v vladi v obdobju pred prehodom, ki so v preteklosti zagresili nepravilnosti in goljufije, sprejeti upravne in sodne ukrepe.

Evropska unija meni, da se je proces prehoda k vrnitvi k ustavnemu redu začel. Res pa je, da ostajajo negotovosti glede usmeritev organov oblasti v zvezi s sanacijo javnih financ.

Komisija po posvetovanjih v okviru ustreznih ukrepov iz člena 96(2)(c) Cotonoujskega sporazuma predlaga normalizacijo odnosov in nadaljevanje sodelovanja, pri čemer bi osemnajst mesecev pazili na izvajanje zgoraj omenjenega napredka na področju javnih financ, na krepitev vrnitve k neodvisnosti sodstva, ponovno vzpostavitev civilnega nadzora nad oborozenimi silami kot tudi nadaljevanje volilnega cikla z izvedbo predsedniskih volitev. V tem obdobju je treba načrtovati polletne ocene.

Z vlado Gvineje Bissau je treba ohraniti tesen politični dialog, da bi se prepričali, da nadaljuje ze začete ukrepe za ponovno vzpostavitev pravne drzave in dosego socialne in ekonomske stabilnosti Republike Gvineje Bissau.

V primeru nespostovanja obveznosti, ki so jih sprejeli organi oblasti Gvineje Bissau, si Evropska unija pridrzuje pravico do sprejetja ustreznih ukrepov. Evropska komisija bi zlasti lahko po koncu zgoraj omenjenega osemnajstmesečnega obdobja začela s sprostitvijo finančnih sredstev, ki so bila dodeljena v okviru 9. Evropskega razvojnega sklada za Republiko Gvinejo Bissau in niso bila načeta.

Komisija v luči zgoraj omenjenega in v skladu s členoma 9 in 96 Cotonoujskega sporazuma Svetu predlaga konec posvetovanj z Republiko Gvinejo Bissau in sprejetje prilozene odločbe.

Predlog SKLEP SVETA o koncu posvetovalnega postopka z Republiko Gvinejo Bissau v okviru člena 96 Cotonoujskega sporazuma

SVET EVROPSKE UNIJE,

ob upostevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upostevanju Sporazuma o partnerstvu AKP-ES, ki je bil podpisan 23. junija 2000 [1] v Cotonouju in zlasti člena 96 Sporazuma,

[1] UL L 317, 15.12.2000, str. 3.

ob upostevanju notranjega sporazuma o nadaljnjih ukrepih in postopkih za uporabo Sporazuma o partnerstvu AKP-ES [2] in zlasti člena 3 Sporazuma,

[2] UL L 317, 15.12.2000, str. 376.

ob upostevanju predloga Komisije [3],

[3] UL C , , str. .

ob upostevanju naslednjega:

(1) Z vojaskim prevratom 14. septembra 2003, ki ga je Evropska unija v svoji izjavi z dne 18. septembra 2003 obsodila, so bili krseni bistveni elementi Cotonoujskega sporazuma iz člena 9;

(2) V skladu s členom 96 Cotonoujskega sporazuma je 19. januarja 2004 prislo do posvetovanj z drzavami AKP in Republiko Gvinejo Bissau, kjer so organi oblasti Gvineje Bissau sprejeli posebne obveznosti o odpravi tezav, ki jih je izpostavila Evropska unija, in ki jih bodo izvedli v trimesečnem obdobju poglobljenega dialoga.

(3) Ob koncu tega obdobja se zdi, da so zgoraj omenjene obveznosti privedle do konkretnih pobud; kljub temu se zdijo nekateri pomembni ukrepi v zvezi z bistvenimi elementi Cotonoujskega sporazuma se vedno premalo konkretni.

ODLOČI:

Člen 1

Posvetovanja z Republiko Gvinejo Bissau, ki so se začela v skladu s členom 96 Cotonoujskega sporazuma, so končana.

Člen 2

Ukrepi, ki so bili natančno določeni v prilozenem osnutku pisma, so sprejeti v okviru ustreznih ukrepov iz člena 96(2)(c) Cotonoujskega sporazuma.

Člen 3

Ta odločba začne veljati na dan sprejema.

Velja osemnajst mesecev od dneva sprejema s strani Sveta dalje.

V Bruslju,

Za Svet

Predsednik

PRILOGA

Osnutek pisma

Gospod ministrski predsednik!

Evropska unija pripisuje velik pomen določbam člena 9 Cotonoujskega sporazuma. Spostovanje človekovih pravic, demokratičnih načel in pravne drzave, na katerih temelji partnerstvo AKP-EU, so temeljni elementi omenjenega sporazuma in zato temelj nasih odnosov.

V tem duhu je Evropska unija v svoji izjavi z dne 18. septembra 2003 odločno obsodila vojaski prevrat 14. septembra 2003.

Svet Evropske unije se je v tem okviru 19. decembra 2003 odločil, da povabi organe oblasti Gvineje Bissau na posvetovanja, da bi na poglobljen način proučili polozaj in načine njegove odprave.

Ta posvetovanja so bila 19. januarja 2004 v Bruslju. Ob tej priloznosti je bilo obravnavanih več poglavitnih vprasanj in ministrski predsednik prehodne vlade je lahko predstavil stalisče in analizo polozaja organov oblasti Gvineje Bissau. Evropska unija je sprejela na znanje obveznosti, ki jih je sprejela prehodna vlada:

- potrditev programa prehodne vlade Republike Gvineje Bissau in zlasti elementov glede izvedbe splosnih volitev;

- sprejem ukrepov za sanacijo javnih financ;

- potrditev procesa vrnitve k neodvisnosti sodstva in ponovne vzpostavitve civilnega nadzora nad oborozenimi silami.

Dogovorjeno je bilo tudi, da se bo v Gvineji Bissau odvijal poglobljen dialog o različnih vprasanjih, ki so bila odprta v trimesečnem obdobju, in da se bo na koncu tega obdobja opravila ocena polozaja.

Ta poglobljen in reden dialog je potekal v Gvineji Bissau. Temeljil je na seznamu ukrepov, ki jih je bilo treba sprejeti za uresničitev dogovorjenih obveznosti.

Iz tega poročila sledi, da so organi oblasti Gvineje Bissau sprejeli pomembne pobude. Zlasti velja omeniti:

* izvedbo pravičnih, svobodnih in transparentnih splosnih volitev 28. in 30. marca 2004;

* Potrditev procesa vrnitve k neodvisnosti sodstva z imenovanjem drzavnega tozilca Republike Gvineje Bissau in investituro predsednika vrhovnega sodisča.

Ni dvoma, da te pobude pomenijo prav toliko jamstev za politično in socialno stabilizacijo drzave. Kljub temu ostajajo skrbi posebno na področju sanacije javnih financ, zlasti kar zadeva javno računovodstvo, krogotok carinskih prihodkov kot tudi plače večine uradnikov v javni upravi.

V tem okviru Evropska unija se posebej pričakuje spodaj navedene konkretne ukrepe v zvezi s sanacijo javnih financ:

* nadaljevanje izvajanja nujnega gospodarskega programa, ki ga je odobrila prehodna vlada;

* nadaljevanje ze začetega popisa drzavnih uradnikov;

* sprejem korektivnih ukrepov na področju javnih financ, kot so revizija sistema finančnega nadzora, javnih naročil in prihodkov;

* povračilo sredstev iz programa proračunske podpore Skupnosti po reviziji uporabe virov, ki je bila opravljena leta 2003;

* predstavitev sklepov revizijskega poročila, ki ga je o pravilnosti javnih financ v letu 2003 sestavil Splosni davčni inspektorat;

* nadaljevanje upravnih in sodnih ukrepov za odgovorne v vladi v obdobju pred prehodom, ki so v preteklosti zagresili nepravilnosti ali goljufije.

Po posvetovanjih v okviru ustreznih ukrepov iz člena 96(2)(c) Cotonoujskega sporazuma je bilo sklenjeno, da se odnosi normalizirajo in nadaljuje sodelovanje, pri čemer bi osemnajst mesecev pazili na izvajanje zgoraj omenjenega napredka na področju javnih financ, na krepitev vrnitve k neodvisnosti sodstva, ponovno vzpostavitev civilnega nadzora nad oborozenimi silami kot tudi na nadaljevanje volilnega cikla z izvedbo predsedniskih volitev. Ustvariti bo treba razmere, v katerih bo zagotovljena transparentna in demokratična izvedba predsedniskih volitev. Evropska komisija bo v tem obdobju opravila polletne ocene.

Z vaso vlado moramo ohraniti tesen politični dialog, da bomo prispevali h krepitvi demokracije v vasi drzavi.

Če obveznosti, ki so jih sprejeli organi oblasti Gvineje Bissau, ne bodo upostevane, si Evropska unija pridrzuje pravico do sprejetja ustreznih ukrepov. Evropska komisija bi zlasti lahko po koncu zgoraj omenjenega osemnajstmesečnega obdobja sprostila finančna sredstva, ki so bila dodeljena v okviru 9. Evropskega razvojnega sklada za Republiko Gvinejo Bissau in niso bila načeta.

Gospod ministrski predsednik, sprejmite izraze nasega globokega spostovanja.

Za Komisijo Za Svet

Top