Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42021X0388

    Pravilnik ZN št. 156 – Enotne določbe o homologaciji vozil glede na posodobitev programske opreme in sistem za upravljanje posodobitev programske opreme [2021/388]

    PUB/2020/799

    UL L 82, 9.3.2021, p. 60–74 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/388/oj

    9.3.2021   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 82/60


    Samo izvirna besedila UN/ECE so pravno veljavna v skladu z mednarodnim javnim pravom. Status in datum začetka veljavnosti tega pravilnika je treba preveriti v najnovejši različici dokumenta UN/ECE TRANS/WP.29/343, ki je na voljo na: http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html.

    Pravilnik ZN št. 156 – Enotne določbe o homologaciji vozil glede na posodobitev programske opreme in sistem za upravljanje posodobitev programske opreme [2021/388]

    Datum začetka veljavnosti: 22. januar 2021

    Ta dokument je mišljen zgolj kot dokumentacijsko orodje. Verodostojno in pravno zavezujoče besedilo je: ECE/TRANS/WP.29/2020/80.

    VSEBINA

    PRAVILNIK

    1.

    Področje uporabe

    2.

    Opredelitev pojmov

    3.

    Vloga za podelitev homologacije

    4.

    Oznake

    5.

    Homologacija

    6.

    Potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme

    7.

    Splošne specifikacije

    8.

    Sprememba tipa vozila in razširitev homologacije

    9.

    Skladnost proizvodnje

    10.

    Kazni za neskladnost proizvodnje

    11.

    Dokončno prenehanje proizvodnje

    12.

    Nazivi in naslovi tehničnih služb, ki izvajajo homologacijske preizkuse, in homologacijskih organov

    PRILOGE

    1

    Opisni list

    Dodatek 1 – Vzorec izjave o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme

    2

    Sporočilo

    3

    Namestitev homologacijske oznake

    4

    Vzorec potrdila o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme

    1.   PODROČJE UPORABE

    1.1

    Ta pravilnik se uporablja za vozila kategorij (1) M, N, O, R, S in T, ki dovoljujejo posodobitve programske opreme.

    2.   OPREDELITEV POJMOV

    2.1

    „Tip vozila“ pomeni vozila, ki se ne razlikujejo vsaj po:

    (a)

    oznaki tipa vozila, ki jo je določil proizvajalec;

    (b)

    bistvenih vidikih zasnove tipa vozila glede na postopke posodobitev programske opreme.

    2.2

    „Identifikacijska številka programske opreme RX (RXSWIN)“ pomeni namenski identifikator, ki ga določi proizvajalec vozila in predstavlja informacije o programski opremi elektronskega nadzornega sistema, ki zadeva homologacijo, ter prispeva k značilnostim vozila, ki zadevajo homologacijo v skladu s Pravilnikom št. X.

    2.3

    „Posodobitev programske opreme“ pomeni paket, ki se uporablja za nadgradnjo programske opreme na novo različico, vključno s spremembo konfiguracijskih parametrov.

    2.4

    „Izvedba“ pomeni postopek namestitve in aktiviranja posodobitve, ki je bila prenesena.

    2.5

    „Sistem za upravljanje posodobitev programske opreme (SUMS)“ pomeni sistematični pristop, ki opredeljuje organizacijske procese in postopke za izpolnjevanje zahtev za izvajanje posodobitev programske opreme v skladu s tem pravilnikom.

    2.6

    „Uporabnik vozila“ pomeni osebo, ki upravlja ali vozi vozilo, lastnika vozila, pooblaščenega zastopnika ali uslužbenca upravljavca voznega parka, pooblaščenega zastopnika ali uslužbenca proizvajalca vozila ali pooblaščenega tehnika.

    2.7

    „Varno stanje“ pomeni način delovanja v primeru okvare enote brez pretirane stopnje tveganja.

    2.8

    „Programska oprema“ pomeni del elektronskega nadzornega sistema, ki je sestavljen iz digitalnih podatkov in navodil.

    2.9

    „Posodobitev po zraku (Over-the-Air, OTA)“ pomeni kateri koli način brezžičnega prenosa podatkov namesto uporabe kabla ali druge lokalne povezave.

    2.10

    „Sistem“ pomeni skupino sestavnih delov in/ali podsistemov, ki izvajajo funkcijo ali funkcije.

    2.11

    „Podatki za potrjevanje celovitosti“ pomenijo predstavitev digitalnih podatkov, na podlagi katerih je mogoče opraviti primerjave, da bi se odkrile napake ali spremembe podatkov. To lahko vključuje kontrolne vsote in zgoščene vrednosti.

    3.   VLOGA ZA PODELITEV HOMOLOGACIJE

    3.1

    Vlogo za podelitev homologacije tipa vozila glede na postopke posodobitev programske opreme vloži proizvajalec vozila ali njegov ustrezno pooblaščeni zastopnik.

    3.2

    Vlogi se v treh izvodih priložijo dokumenti, navedeni v nadaljevanju, in naslednji podatki:

    3.3

    Opis tipa vozila glede na točke iz Priloge 1 k temu pravilniku.

    3.4

    V primerih, ko se izkaže, da za informacije veljajo pravice intelektualne lastnine ali da informacije predstavljajo posebno tehnologijo proizvajalca oziroma njegovih dobaviteljev, proizvajalec ali njegovi dobavitelji dajo na voljo zadostne informacije, ki omogočajo, da se preverjanja iz tega pravilnika opravijo pravilno. Take informacije se obravnavajo zaupno.

    3.5

    Potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme v skladu z odstavkom 6 tega pravilnika.

    3.6

    Vozilo, ki je predstavnik tipa vozila v postopku homologacije, se predloži tehnični službi, ki je pristojna za izvajanje homologacijskih preizkusov.

    3.7

    Dokumentacija se predloži v dveh delih:

    (a)

    uradna dokumentacija za homologacijo, ki vsebuje gradivo iz Priloge 1 in ki se predloži homologacijskemu organu ali njegovi tehnični službi ob predložitvi vloge za podelitev homologacije. Homologacijski organ ali njegova tehnična služba to dokumentacijo uporabi kot temeljno referenco za postopek homologacije. Homologacijski organ ali njegova tehnična služba zagotovi, da je ta dokumentacija na voljo vsaj deset let po dokončnem prenehanju proizvodnje tipa vozila;

    (b)

    dodatno gradivo, ki ustreza zahtevam iz tega pravilnika, lahko obdrži proizvajalec, vendar mora biti ob homologaciji dano na voljo za pregled. Proizvajalec zagotovi, da vso gradivo, ki je ob homologaciji dano na voljo za pregled, ostane na voljo vsaj deset let po dokončnem prenehanju proizvodnje tipa vozila.

    4.   OZNAKA

    4.1

    Na vsakem vozilu, ki je v skladu s tipom vozila, homologiranim po tem pravilniku, je na vidnem in zlahka dostopnem mestu, navedenem na homologacijskem obrazcu, nameščena mednarodna homologacijska oznaka, sestavljena iz:

    4.1.1

    kroga, ki obkroža črko „E“ in številčno oznako države, ki je podelila homologacijo; (2)

    4.1.2

    številke tega pravilnika, ki ji sledijo črka „R“, pomišljaj in homologacijska številka, na desni strani kroga iz odstavka 4.1.1.

    4.2

    Če je vozilo v skladu s tipom vozila, homologiranim po enem ali več drugih pravilnikih, ki so priloženi Sporazumu, v državi, ki je podelila homologacijo v skladu s tem pravilnikom, simbola iz odstavka 4.1.1 ni treba ponoviti; v takem primeru se v navpičnih stolpcih na desni strani simbola iz odstavka 4.1.1 navedejo številke pravilnikov, homologacijske številke in dodatni simboli vseh pravilnikov, v skladu s katerimi je bila podeljena homologacija v državi, ki je podelila homologacijo v skladu s tem pravilnikom.

    4.3

    Homologacijska oznaka mora biti jasno berljiva in neizbrisna.

    4.4

    Homologacijska oznaka se namesti na napisno ploščico vozila, ki jo pritrdi proizvajalec, ali blizu nje.

    4.5

    V Prilogi 3 k temu pravilniku so prikazani primeri namestitve homologacijske oznake.

    5.   HOMOLOGACIJA

    5.1

    Homologacijski organi podelijo homologacijo glede na postopke in procese posodobitev programske opreme samo tistim tipom vozil, ki izpolnjujejo zahteve iz tega pravilnika.

    5.1.1

    Homologacijski organ ali tehnična služba s preizkušanjem vozila tipa vozila preveri, ali je proizvajalec vozila izvedel ukrepe, ki jih je dokumentiral. Preizkuse homologacijski organ ali tehnična služba izvede sama ali v sodelovanju s proizvajalcem vozila z vzorčenjem.

    5.2

    Obvestilo o podelitvi, razširitvi ali zavrnitvi homologacije tipa vozila v skladu s tem pravilnikom se pošlje pogodbenicam Sporazuma iz leta 1958, ki uporabljajo ta pravilnik, na obrazcu, ki je v skladu z vzorcem iz Priloge 2 k temu pravilniku.

    5.3

    Homologacijski organi ne podelijo nobene homologacije, ne da bi zagotovili, da je proizvajalec vzpostavil zadovoljive ureditve in postopke za ustrezno upravljanje vidikov procesov posodobitev programske opreme, zajetih v tem pravilniku.

    6.   POTRDILO O SKLADNOSTI ZA SISTEM ZA UPRAVLJANJE POSODOBITEV PROGRAMSKE OPREME

    6.1

    Pogodbenice imenujejo homologacijski organ, ki izvede oceno proizvajalca in izda potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme.

    6.2

    Vlogo za potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme vloži proizvajalec vozila ali njegov ustrezno pooblaščeni zastopnik.

    6.3

    Vlogi se v treh izvodih priložijo dokumenti, navedeni v nadaljevanju, in naslednji podatki:

    6.3.1

    dokumenti, v katerih je opisan sistem za upravljanje posodobitev programske opreme;

    6.3.2

    podpisana izjava na podlagi vzorca iz Dodatka 1 k Prilogi 1.

    6.4

    Proizvajalec v okviru ocene z uporabo vzorca, kakor je opredeljen v Dodatku 1 k Prilogi 1, izjavi in homologacijskemu organu ali njegovi tehnični službi zadovoljivo dokaže, da ima potrebne postopke za izpolnjevanje vseh zahtev za posodobitve programske opreme v skladu s tem pravilnikom.

    6.5

    Ko je ta ocena zadovoljivo opravljena in po prejemu podpisane izjave proizvajalca v skladu z vzorcem, kakor je opredeljen v Dodatku 1 k Prilogi 1, se proizvajalcu podeli potrdilo, imenovano potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme, kakor je opisano v Prilogi 4 k temu pravilniku (v nadaljnjem besedilu: potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme).

    6.6

    Potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme je veljavno največ tri leta od datuma izdaje, razen če je preklicano.

    6.7

    Homologacijski organ, ki je podelil potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme, lahko kadar koli preveri njegovo stalno skladnost. Potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme se lahko prekliče, če zahteve iz tega pravilnika niso več izpolnjene.

    6.8

    Proizvajalec obvesti homologacijski organ ali njegovo tehnično službo o vsaki spremembi, ki bo vplivala na ustreznost potrdila o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme. Homologacijski organ ali njegova tehnična služba po posvetovanju s proizvajalcem odloči, ali so potrebna nova preverjanja.

    6.9

    Ob koncu obdobja veljavnosti potrdila o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme homologacijski organ na podlagi pozitivne ocene izda novo potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme ali podaljša njegovo veljavnost za nadaljnja tri leta. Homologacijski organ izda novo potrdilo, če so bile njemu ali njegovi tehnični službi sporočene spremembe in če so bile te spremembe pozitivno ponovno ocenjene.

    6.10

    Obstoječe homologacije vozil ne prenehajo veljati zaradi izteka veljavnosti proizvajalčevega potrdila o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme.

    7.   SPLOŠNE SPECIFIKACIJE

    7.1

    Zahteve za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme, ki jih mora izpolnjevati proizvajalec vozila

    7.1.1

    Postopki, ki jih je treba preveriti ob začetni oceni:

    7.1.1.1

    postopek, s katerim se informacije, ki se nanašajo na ta pravilnik, dokumentirajo in varno hranijo pri proizvajalcu vozila, na zahtevo pa jih je mogoče dati na voljo homologacijskemu organu ali njegovi tehnični službi;

    7.1.1.2

    postopek, s katerim je mogoče enoznačno opredeliti informacije o vseh začetnih in posodobljenih različicah programske opreme, vključno s podatki za potrjevanje celovitosti, ter o ustreznih sestavnih delih strojne opreme homologiranega sistema;

    7.1.1.3

    postopek, s katerim je mogoče za tip vozila, ki ima RXSWIN, dostopati do informacij o RXSWIN tipa vozila pred posodobitvijo in po njej ter te informacije posodobiti. To vključuje zmožnost posodabljanja informacij o različicah programske opreme in podatkov za potrjevanje celovitosti celotne ustrezne programske opreme za vsako RXSWIN;

    7.1.1.4

    postopek, s katerim lahko proizvajalec vozila za tip vozila, ki ima RXSWIN, preveri, ali so različice programske opreme, ki so prisotne na sestavnem delu homologiranega sistema, skladne z različicami, opredeljenimi z ustrezno RXSWIN;

    7.1.1.5

    postopek, s katerim je mogoče opredeliti vsako soodvisnost posodobljenega sistema z drugimi sistemi;

    7.1.1.6

    postopek, s katerim lahko proizvajalec vozila opredeli ciljna vozila za posodobitev programske opreme;

    7.1.1.7

    postopek za potrditev združljivosti posodobitve programske opreme s konfiguracijo ciljnih vozil, preden je izdana. To vključuje oceno zadnje znane konfiguracije programske/strojne opreme ciljnih vozil glede združljivosti s posodobitvijo, preden je izdana;

    7.1.1.8

    postopek za oceno, opredelitev in beleženje, ali bo posodobitev programske opreme vplivala na katere koli homologirane sisteme. Pri tem se prouči, ali bo posodobitev vplivala na ali povzročila spremembo katerega od parametrov, ki se uporabljajo za opredelitev sistemov, na katere lahko vpliva posodobitev, oziroma ali lahko spremeni katerega od parametrov, ki se uporabljajo za homologacijo navedenega sistema (kot je določeno v ustrezni zakonodaji);

    7.1.1.9

    postopek za oceno, opredelitev in beleženje, ali bo posodobitev programske opreme dodala, spremenila ali omogočila funkcije, ki niso bile prisotne ali omogočene, ko je bilo vozilo homologirano, ali spremenila ali onemogočila katere koli druge parametre ali funkcije, ki so določene v zakonodaji. V okviru ocene se prouči, ali:

    (a)

    bo treba spremeniti vnose v informacijskem paketu;

    (b)

    rezultati preizkusov ne zajemajo več vozila po spremembi;

    (c)

    bo kakršna koli sprememba funkcij na vozilu vplivala na homologacijo vozila;

    7.1.1.10

    postopek za oceno, opredelitev in beleženje, ali bo posodobitev programske opreme vplivala na kateri koli drug sistem, potreben za varno in stalno delovanje vozila, oziroma ali bo posodobitev dodala ali spremenila funkcionalnost vozila v primerjavi z njegovim stanjem v času registracije;

    7.1.1.11

    postopek, s katerim je uporabnik vozila lahko obveščen o posodobitvah;

    7.1.1.12

    postopek, s katerim lahko proizvajalec vozila v skladu z odstavkoma 7.1.2.3 in 7.1.2.4 zagotovi informacije pristojnim organom ali tehničnim službam. Pri tem lahko gre za namen homologacije, skladnosti proizvodnje, nadzora trga, odpoklicev in rednega tehničnega pregleda.

    7.1.2

    Proizvajalec vozila za vsako posodobitev, ki velja za določen tip vozila, zabeleži in shrani naslednje informacije:

    7.1.2.1

    dokumentacijo, ki opisuje postopke, ki jih proizvajalec vozila uporablja za posodobitve programske opreme, in vse ustrezne standarde, ki se uporabljajo za dokazovanje njihove skladnosti;

    7.1.2.2

    dokumentacijo, ki opisuje konfiguracijo katerega koli ustreznega homologiranega sistema pred posodobitvijo in po njej, pri čemer to vključuje enoznačno identifikacijo strojne in programske opreme homologiranega sistema (vključno z različicami programske opreme) in vseh ustreznih parametrov vozila ali sistema;

    7.1.2.3

    za vsako RXSWIN je na voljo preverljiv register, v katerem je opisana celotna programska oprema v zvezi z RXSWIN tipa vozila pred posodobitvijo in po njej. To vključuje informacije o različicah programske opreme in njihove podatke za potrjevanje celovitosti za celotno ustrezno programsko opremo za vsako RXSWIN;

    7.1.2.4

    dokumentacijo, v kateri so našteta ciljna vozila za posodobitev in potrditev združljivosti zadnje znane konfiguracije navedenih vozil s posodobitvijo;

    7.1.2.5

    dokumentacijo za vse posodobitve programske opreme za navedeni tip vozila, v kateri je opisano naslednje:

    (a)

    namen posodobitve;

    (b)

    kateri so sistemi ali funkcije vozila, na katere lahko vpliva posodobitev;

    (c)

    kateri od teh so homologirani (če obstajajo);

    (d)

    če je ustrezno, ali posodobitev programske opreme vpliva na izpolnjevanje katere koli ustrezne zahteve zadevnega homologiranega sistema;

    (e)

    ali posodobitev programske opreme vpliva na kateri koli homologacijski parameter sistema;

    (f)

    ali je bila prošnja za odobritev posodobitve predložena homologacijskemu organu;

    (g)

    kako se lahko posodobitev izvede in pod kakšnimi pogoji;

    (h)

    potrditev, da bo posodobitev programske opreme izvedena varno in zanesljivo;

    (i)

    potrditev, da so bili v zvezi s posodobitvijo programske opreme izvedeni in uspešno dokončani postopki preverjanja in potrjevanja.

    7.1.3

    Varnost – proizvajalec vozila prikaže naslednje:

    7.1.3.1

    postopek, s katerim bo zagotovil, da bodo posodobitve programske opreme zaščitene za razumno preprečitev manipulacije pred začetkom postopka posodobitve;

    7.1.3.2

    postopki posodobitve so zaščiteni, da se razumno prepreči njihovo ogrožanje, vključno z razvojem sistema za izvajanje posodobitev;

    7.1.3.3

    postopki, ki se uporabljajo za preverjanje in potrjevanje funkcionalnosti programske opreme in kode za programsko opremo, ki se uporablja v vozilu, so ustrezni.

    7.1.4

    Dodatne zahteve za posodobitve programske opreme po zraku

    7.1.4.1

    Proizvajalec vozila prikaže procese in postopke, s katerimi bo ocenil, da posodobitve po zraku ne bodo vplivale na varnost, če se izvajajo med vožnjo.

    7.1.4.2

    Proizvajalec vozila prikaže procese in postopke, s katerimi bo zagotovil, da se v primeru, ko bo za posodobitev po zraku potrebno posebno strokovno ali zahtevno dejanje, na primer ponovno umerjanje senzorja po programiranju, da bi bilo mogoče dokončati postopek posodobitve, posodobitev lahko nadaljuje le, če je prisotna oseba, ki je usposobljena za to dejanje, ali če taka oseba nadzoruje postopek.

    7.2

    Zahteve za tip vozila

    7.2.1

    Zahteve za posodobitve programske opreme

    7.2.1.1

    Pristnost in celovitost posodobitev programske opreme sta zaščiteni, da bi razumno preprečili njuno ogrožanje in razumno preprečili neveljavne posodobitve.

    7.2.1.2

    Kadar tip vozila uporablja RXSWIN:

    7.2.1.2.1

    je vsaka RXSWIN enoznačno prepoznavna. Kadar proizvajalec vozila spremeni programsko opremo, ki zadeva homologacijo, se RXSWIN posodobi, če pride do razširitve homologacije ali nove homologacije;

    7.2.1.2.2

    je vsaka RXSWIN enostavno berljiva na standardiziran način z uporabo elektronskega komunikacijskega vmesnika, vsaj prek standardnega vmesnika (vrata OBD).

    Če RXSWIN ni na vozilu, proizvajalec homologacijskemu organu navede različice programske opreme vozila ali posamezne elektronske krmilne enote s povezavo na ustrezne homologacije. Ta navedba se posodobi vsakič, ko se posodobijo v njej navedene različice programske opreme. V tem primeru so različice programske opreme enostavno berljive na standardiziran način z uporabo elektronskega komunikacijskega vmesnika, vsaj prek standardnega vmesnika (vrata OBD);

    7.2.1.2.3

    proizvajalec vozila zaščiti RXSWIN in/ali različice programske opreme na vozilu pred nepooblaščenimi spremembami. V času homologacije se zaupno zagotovijo sredstva za zaščito pred nepooblaščenimi spremembami RXSWIN in/ali različic programske opreme, ki jih je izbral proizvajalec vozila.

    7.2.2

    Dodatne zahteve za posodobitve po zraku

    7.2.2.1

    Glede posodobitev programske opreme ima vozilo naslednje funkcije:

    7.2.2.1.1

    proizvajalec vozila zagotovi, da lahko vozilo obnovi sisteme na prejšnjo različico v primeru neuspešne ali prekinjene posodobitve ali da lahko vozilo po neuspešni ali prekinjeni posodobitvi preklopi v varno stanje;

    7.2.2.1.2

    proizvajalec vozila zagotovi, da se lahko posodobitve programske opreme izvajajo le, kadar ima vozilo dovolj električne energije za dokončanje postopka posodobitve (vključno z energijo, ki je potrebna za morebitno obnovitev prejšnje različice ali preklop vozila v varno stanje);

    7.2.2.1.3

    kadar lahko izvedba posodobitve vpliva na varnost vozila, proizvajalec vozila dokaže, kako bo posodobitev varno izvedena. To se doseže s tehničnimi sredstvi, ki zagotavljajo, da je vozilo v stanju, ko je mogoče posodobitev varno izvesti.

    7.2.2.2

    Proizvajalec vozila dokaže, da je uporabnik vozila lahko obveščen o posodobitvi, preden se ta izvede. Informacije, ki so na voljo, vsebujejo:

    (a)

    namen posodobitve. To lahko vključuje kritičnost posodobitve in podatek, ali je posodobitev namenjena odpoklicu, varnosti in/ali zaščiti;

    (b)

    kakršne koli spremembe, izvedene s posodobitvijo funkcij vozila;

    (c)

    pričakovani čas za dokončanje izvedbe posodobitve;

    (d)

    vse funkcije vozila, ki med izvedbo posodobitve morda ne bodo na voljo;

    (e)

    vsa navodila, ki lahko uporabniku vozila pomagajo pri varni izvedbi posodobitve.

    V primeru skupin posodobitev s podobno vsebino lahko ena informacija zajema skupino.

    7.2.2.3

    Če izvedba posodobitve med vožnjo morda ni varna, proizvajalec vozila dokaže, kako bo:

    (a)

    zagotovil, da vozila ni mogoče voziti med izvedbo posodobitve;

    (b)

    zagotovil, da voznik ne more uporabljati nobene funkcije vozila, ki bi vplivala na varnost vozila ali uspešno izvedbo posodobitve.

    7.2.2.4

    Po izvedbi posodobitve proizvajalec vozila dokaže, kako se bo izvajalo naslednje:

    (a)

    uporabnik vozila je lahko obveščen o uspešni (ali neuspešni) posodobitvi;

    (b)

    uporabnik vozila je lahko obveščen o izvedenih spremembah in vseh s tem povezanih posodobitvah uporabniškega priročnika (če je ustrezno).

    7.2.2.5

    Vozilo zagotovi, da morajo biti pred izvedbo posodobitve programske opreme izpolnjeni osnovni pogoji.

    8.   SPREMEMBA TIPA VOZILA IN RAZŠIRITEV HOMOLOGACIJE

    8.1

    Vsaka sprememba tipa vozila, ki vpliva na njegovo tehnično zmogljivost in/ali dokumentacijo, zahtevano v tem pravilniku, se sporoči homologacijskemu organu, ki je podelil homologacijo. Homologacijski organ lahko nato:

    8.1.1

    meni, da so izvedene spremembe še vedno v skladu z zahtevami in dokumentacijo predhodne homologacije, ali

    8.1.2

    od tehnične službe, ki izvaja preizkuse, zahteva dodatno poročilo o preizkusu.

    8.1.3

    Potrditev, razširitev ali zavrnitev homologacije se z navedbo sprememb sporoči s sporočilom na obrazcu, ki je v skladu z vzorcem iz Priloge 2 k temu pravilniku. Homologacijski organ, ki izda razširitev homologacije, dodeli serijsko številko za tako razširitev in o tem obvesti druge pogodbenice Sporazuma iz leta 1958, ki uporabljajo ta pravilnik, s sporočilom na obrazcu, ki je v skladu z vzorcem iz Priloge 2 k temu pravilniku.

    9.   SKLADNOST PROIZVODNJE

    9.1

    Postopki preverjanja skladnosti proizvodnje morajo biti v skladu s postopki iz Dodatka 1 k Sporazumu iz leta 1958 (E/ECE/TRANS/505/Rev.3) ob upoštevanju naslednjih zahtev:

    9.1.1

    Imetnik homologacije zagotovi, da se rezultati preizkusov o skladnosti proizvodnje zapisujejo in da so priloženi dokumenti na voljo za obdobje, dogovorjeno s homologacijskim organom ali njegovo tehnično službo. To obdobje ne sme biti daljše od deset let po dokončnem prenehanju proizvodnje.

    9.1.2

    Homologacijski organ, ki je podelil homologacijo, lahko kadar koli preveri metode preverjanja skladnosti, ki se uporabljajo v vsakem proizvodnem obratu. Ta preverjanja se običajno opravijo enkrat na tri leta.

    9.1.3

    Homologacijski organ ali njegova tehnična služba redno potrjuje, da so uporabljeni postopki in odločitve proizvajalca vozila skladni, zlasti kadar se proizvajalec vozila odloči, da homologacijskega organa ali njegove tehnične službe ne bo obvestil o posodobitvi. To je mogoče doseči z vzorčenjem.

    10.   KAZNI ZA NESKLADNOST PROIZVODNJE

    10.1

    Homologacija, ki je bila podeljena za tip vozila v skladu s tem pravilnikom, se lahko prekliče, če zahteve iz tega pravilnika niso izpolnjene ali če vzorčna vozila niso skladna z zahtevami iz tega pravilnika.

    10.2

    Če homologacijski organ prekliče homologacijo, ki jo je predhodno podelil, o tem nemudoma uradno obvesti pogodbenice, ki uporabljajo ta pravilnik, s sporočilom na obrazcu, ki je v skladu z vzorcem iz Priloge 2 k temu pravilniku.

    11.   DOKONČNO PRENEHANJE PROIZVODNJE

    11.1

    Če imetnik homologacije povsem preneha proizvajati tip vozila, homologiran v skladu s tem pravilnikom, o tem obvesti organ, ki je podelil homologacijo. Ko navedeni organ prejme ustrezno sporočilo, mora o tem obvestiti druge pogodbenice Sporazuma, ki uporabljajo ta pravilnik, z izvodom homologacijskega obrazca, ki na koncu vsebuje z velikimi črkami napisano opombo „PRENEHANJE PROIZVODNJE“, opremljeno s podpisom in datumom.

    12.   NAZIVI IN NASLOVI TEHNIČNIH SLUŽB, KI IZVAJAJO HOMOLOGACIJSKI PREIZKUS, IN HOMOLOGACIJSKIH ORGANOV

    12.1

    Pogodbenice Sporazuma, ki uporabljajo ta pravilnik, sekretariatu Združenih narodov sporočijo nazive in naslove tehničnih služb, ki izvajajo homologacijske preizkuse, ter homologacijskih organov, ki podeljujejo homologacije in ki se jim pošljejo obrazci, ki potrjujejo podelitev, razširitev, zavrnitev ali preklic homologacije v drugih državah.

    (1)  Kot je opredeljeno v Konsolidirani resoluciji o konstrukciji vozil (R.E.3.), dokument ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6, odst. 2 – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html.

    (2)  Številčne oznake pogodbenic Sporazuma iz leta 1958 so navedene v Prilogi 3 h Konsolidirani resoluciji o konstrukciji vozil (R.E.3.), dokument ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6.


    PRILOGA 1

    Opisni list

    Naslednje informacije, če so potrebne, se predložijo v treh izvodih skupaj s seznamom priloženih dokumentov. Vse risbe so v ustreznem merilu in dovolj podrobne ter v formatu A4 ali zložene na ta format. Morebitne fotografije morajo biti dovolj podrobne.

    1.   

    Znamka (blagovno ime proizvajalca): …

    2.   

    Tip in splošne trgovske oznake: …

    (Tip je tip v postopku homologacije, trgovska oznaka se nanaša na proizvod, v katerem se uporablja homologirani tip.)

    3.   

    Oznake za identifikacijo tipa, če je oznaka na vozilu: …

    4.   

    Mesto navedene oznake: …

    5.   

    Kategorije vozila: …

    6.   

    Naziv in naslov proizvajalca / zastopnika proizvajalca: …

    7.   

    Nazivi in naslovi proizvodnih obratov: …

    8.   

    Fotografije in/ali risbe reprezentativnega vozila: …

    9.   

    Posodobitve programske opreme

    9.1   

    Splošni konstrukcijski podatki o tipu vozila: …

    9.2   

    Številka potrdila o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme: …

    9.3   

    Varnostni ukrepi

    9.3.1   

    Dokumenti za tip vozila v postopku homologacije, v katerih je opisano, kako bo postopek posodobitve varno izveden …

    9.3.2   

    Dokumenti za tip vozila v postopku homologacije, v katerih je opisano, da so RXSWIN na vozilu zaščitene pred nepooblaščenimi manipulacijami…

    9.4   

    Posodobitve programske opreme po zraku

    9.4.1   

    Dokumenti za tip vozila v postopku homologacije, v katerih je opisano, kako bo postopek posodobitve varno izveden…

    9.4.2   

    Podatek, kako je lahko uporabnik vozila obveščen o posodobitvi pred njeno izvedbo in po njej …

    Dodatek 1 k Prilogi 1

    Vzorec izjave o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme

    Izjava proizvajalca o skladnosti z zahtevami glede sistema za upravljanje posodobitev programske opreme

    Naziv proizvajalca: …

    Naslov proizvajalca: …

    … … … … …(naziv proizvajalca) potrjujem, da so potrebni postopki za skladnost z zahtevami glede sistema za upravljanje posodobitev programske opreme iz odstavka 7.1 Pravilnika ZN št. 156 vzpostavljeni in bodo vzdrževani.

    V/na: ………………………………………… (kraj)

    Datum: …

    Ime podpisnika: …

    Funkcija podpisnika: …

    …………………………………………

    (Žig in podpis zastopnika proizvajalca)


    PRILOGA 2

    Sporočilo

    (največji format: A4 (210 × 297 mm))

    Image 1

     (1)

    Izdal:

    naziv homologacijskega organa:


    o (2):

    podeljeni homologaciji

    razširjeni homologaciji

    preklicani homologaciji z učinkom od dd. mm. llll

    zavrnjeni homologaciji

    dokončnem prenehanju proizvodnje

    tipa vozila v skladu s Pravilnikom ZN št. 156

    Št. homologacije: …

    Št. razširitve: …

    Razlog za razširitev: …

    1.   

    Znamka (blagovno ime proizvajalca): …

    2.   

    Tip in splošne trgovske oznake …

    3.   

    Oznake za identifikacijo tipa, če je oznaka na vozilu: …

    3.1   

    Mesto navedene oznake: …

    4.   

    Kategorije vozila: …

    5.   

    Naziv in naslov proizvajalca / zastopnika proizvajalca: …

    6.   

    Nazivi in naslovi proizvodnih obratov: …

    7.   

    Številka potrdila o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme: …

    8.   

    Posodobitve programske opreme po zraku vključene (da/ne): …

    9.   

    Tehnična služba, pristojna za izvajanje preizkusov: …

    10.   

    Datum poročila o preizkusu: …

    11.   

    Številka poročila o preizkusu: …

    12.   

    Morebitne opombe: …

    13.   

    Kraj: …

    14.   

    Datum: …

    15.   

    Podpis: …

    16.   

    Priložen je seznam opisne dokumentacije, ki je shranjen pri homologacijskem organu in se lahko pridobi na zahtevo:


    (1)  Številčna oznaka države, ki je podelila/razširila/zavrnila/preklicala homologacijo (glej določbe o oznaki (sprotna opomba) v tem pravilniku).

    (2)  Neustrezno prečrtajte.


    PRILOGA 3

    Namestitev homologacijske oznake

    VZOREC A

    (Glej odstavek 4.2 tega pravilnika)

    Image 2

    a = najmanj 8 mm

    Zgornja homologacijska oznaka, pritrjena na vozilo, pomeni, da je bil zadevni tip cestnega vozila homologiran na Nizozemskem (E4) v skladu s Pravilnikom št. 156 in pod homologacijsko številko 001234. Prvi dve števki številke homologacije pomenita, da je bila homologacija podeljena v skladu z zahtevami iz tega pravilnika v njegovi prvotni obliki (00).


    PRILOGA 4

    Vzorec potrdila o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme

    Potrdilo o skladnosti za sistem za upravljanje posodobitev programske opreme

    s Pravilnikom ZN št. 156

    Številka potrdila [referenčna številka]

    [……. homologacijski organ]

    potrjuje, da

    proizvajalec: …

    naslov proizvajalca: …

    izpolnjuje določbe Pravilnika ZN št. 156.

    Preverjanje je dne: …

    opravil (naziv in naslov homologacijskega organa): …

    Številka poročila: …

    To potrdilo velja do [………………………………………………datum]

    V [………………………………………………kraj]

    dne [………………………………………………datum]

    [………………………………………………podpis]


    Top