Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024D1680

    Sklep Sveta (EU) 2024/1680 z dne 22. aprila 2024 o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v odboru pogodbenic Konvencije Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima o spremembah poslovnika odbora glede zadev na področju institucij in javne uprave Unije

    ST/8479/2024/INIT

    UL L, 2024/1680, 12.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1680/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1680/oj

    European flag

    Uradni list
    Evropske unije

    SL

    Serija L


    2024/1680

    12.6.2024

    SKLEP SVETA (EU) 2024/1680

    z dne 22. aprila 2024

    o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v odboru pogodbenic Konvencije Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima o spremembah poslovnika odbora glede zadev na področju institucij in javne uprave Unije

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 336 v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Konvencija Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima (v nadaljnjem besedilu: Konvencija), ki jo je Unija sklenila s Sklepom Sveta (EU) 2023/1075 (1), kar zadeva institucije in javno upravo Unije, glede zadev na področju pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah ter azila in nevračanja pa s Sklepom Sveta (EU) 2023/1076 (2), je za Unijo začela veljati 1. oktobra 2023. Konvencija ima trenutno 39 pogodbenic, vključno z Unijo in 22 državami članicami.

    (2)

    Odbor pogodbenic je organ mehanizma za spremljanje Konvencije. Na podlagi člena 67(3) Konvencije je odbor pogodbenic (v nadaljnjem besedilu: odbor) pripravil svoj poslovnik (v nadaljnjem besedilu: poslovnik). Poslovnik določa, da ima vsaka pogodbenica Konvencije en glas. Zaradi pristopa Unije h Konvenciji so potrebne nekatere prilagoditve poslovnika, da se določijo načini uresničevanja glasovalnih pravic Unije kot pogodbenice Konvencije.

    (3)

    Sekretariat odbora je avgusta 2023 predlagal nekatere spremembe poslovnika, da bi se upošteval učinek pristopa Unije na delovanje odbora, ter države pogodbenice Konvencije in Unijo pozval, naj predložijo redakcijske predloge, da bi bile spremembe sprejete v letu 2024. Spremembe bodo obravnavane in po možnosti sprejete na 16. sestanku odbora 31. maja 2024.

    (4)

    Primerno je določiti stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v odboru, saj bodo spremembe poslovnika za Unijo pravno zavezujoče.

    (5)

    V skladu z osnutkom sprememb, ki jih je predlagal sekretariat odbora, bi pravila o sklepčnosti za sprejemanje odločitev odbora, kot so določena v poslovniku, ostala, vendar bi jih dopolnili z nekaterimi novimi zahtevami. Unija bi morala predlagati alternativne spremembe poslovnika, ki bi bolje odražale razsežnosti pristopa Unije k Konvenciji in zaščitile interese Unije, obenem pa kazale pripravljenost za upoštevanje pomislekov pogodbenic Konvencije, ki niso države članice Unije.

    (6)

    V zvezi s splošnim pravilom o glasovanju iz člena 20 poslovnika sekretariat odbora predlaga vključitev klavzule o nedodatnosti, v skladu s katero bi lahko o določeni zadevi glasovala bodisi Unija bodisi njene države članice. Načelo nedodatnosti je že vključeno v druge konvencije Sveta Evrope, h katerim je pristopila Unija, in bi ga bilo treba sprejeti tudi v tem primeru. Vendar bi bilo treba dikcijo klavzule prilagoditi tako, da bi odražala ustrezne pristojnosti Unije in držav članic.

    (7)

    Kar zadeva splošno pravilo o glasovanju iz člena 20 poslovnika, sekretariat predlaga, da se doda pogoj dvojne večine, kar pomeni, da bi bila odločitev sprejeta z dvotretjinsko večino oddanih glasov le, če bi jo podpirala navadna večina glasov pogodbenic Konvencije, ki niso države članice Unije. Tak pogoj bi bil protiutež dejstvu, da ima Unija v odboru navadno večino glasov, in bi torej z njim odgovorili na morebitne pomisleke pogodbenic Konvencije, ki niso države članice Unije, glede glasovalne moči Unije. Unija bi morala predlagati, naj se določba o pogoju dvojne večine spremeni tako, da bi se uporabljal le, kadar bi Unija sodelovala pri glasovanju in glasovala s številom glasov, ki je enako ali večje od dveh tretjin vseh glasov, dodeljenih članom odbora, in naj se dikcija prilagodi tako, tako da bo odražala ustrezne pristojnosti Unije in držav članic.

    (8)

    Kar zadeva posebna pravila za izvolitev članov Skupine strokovnjakov za ukrepanje proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini (GREVIO), bi morala Unija predlagati dodatne spremembe poleg predlagane spremembe, ki določa, da ima Unija en glas poleg posameznih glasovih držav članic. In sicer v zvezi z odločitvami o zahtevi za umik enega ali več kandidatov, ki ne izpolnjujejo pogojev za članstvo v skupini GREVIO, sekretariat odbora predlaga uporabo pogoja dvojne večine. Čeprav se take odločitve sprejemajo izjemoma, bi morala Unija predlagati, da dvotretjinska večina oddanih glasov, ki se zahteva za take odločitve, vključuje navadno večino glasov predstavnikov pogodbenic, ki niso Unija in njene države članice, le, če Unija in njene države članice glasujejo s številom glasov, ki je enako ali večje od dveh tretjin vseh glasov, dodeljenih članom odbora.

    (9)

    V zvezi s spremembami poslovnika, ki jih je treba sprejeti z dvotretjinsko večino oddanih glasov, pri čemer ima vsaka pogodbenica Konvencije en glas, bi morala Unija predlagati, naj se dodatni pogoj dvojne večine, kot ga predlaga sekretariat odbora, uporablja le, če Unija in njene države članice glasujejo s številom glasov, ki je enako ali večje od dveh tretjin vseh glasov, dodeljenih članom odbora, ob čemer mora biti pojasnjeno, da se načelo nedodatnosti v tem primeru ne uporablja.

    (10)

    Kar zadeva v poslovniku navedeni seznam udeleženk, ki niso članice odbora, bi bilo treba sklicevanje na Evropsko unijo v njem črtati, saj je zastarelo.

    (11)

    Stališče Unije v odboru bi zato moralo temeljiti na priloženem osnutku sprememb k poslovniku.

    (12)

    Stališče Unije v odboru ne bi smelo posegati v prihodnja stališča glede poslovnika v zvezi z drugimi konvencijami Sveta Evrope ali sporazumi Unije s tretjimi državami ali mednarodnimi organizacijami –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v odboru pogodbenic (v nadaljevanju besedila: odbor), ustanovljenem na podlagi člena 67 Konvencije Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini, v zvezi s sprejetjem sprememb poslovnika odbora, temelji na osnutku sprememba poslovnika, ki je priložen temu sklepu.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    V Luxembourgu, 22. aprila 2024

    Za Svet

    predsednik

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  Sklep Sveta (EU) 2023/1075 z dne 1. junija 2023 o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Konvencije Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima, kar zadeva institucije in javno upravo Unije UL L 143 I, 2.6.2023, str. 1).

    (2)  Sklep Sveta (EU) 2023/1076 z dne 1. junija 2023 o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Konvencije Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima glede zadev na področju pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah ter azila in nevračanja (UL L 143 I, 2.6.2023, str. 4).


    PRILOGA

    Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v odboru pogodbenic, ustanovljenem na podlagi člena 67 Konvencije, o spremembah poslovnika odbora pogodbenic na sestanku odbora pogodbenic 31. maja 2024.

    Evropska unija opominja, da je pristopila k Istanbulski konvenciji zaradi preprečevanja nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter boja proti njima. Unija iskreno sodeluje z državami, ki niso članice EU, pri vseh mednarodnih pogodbah, h katerim je v celoti pristopila.

    Unija želi potrditi, da se v zvezi s pogojem dvojne večine ta pogoj uporablja le, če Unija glasuje s številom glasov, ki je enako ali večje od dveh tretjin vseh glasov, dodeljenih članom odbora (člen 20), ali če tako število glasov doseže skupaj z državami članicami Evropske unije, kadar imajo glasovalno pravico tako Unija kot njene države članice (člena 21 in 25).

    Evropska unija poudarja, da njeno sedanje stališče o spremembah poslovnika v odboru pogodbenic ne posega v prihodnja stališča glede poslovnika v zvezi z drugimi konvencijami Sveta Evrope ali sporazumi Unije s tretjimi državami ali mednarodnimi organizacijami.

    Člen 20 – Glasovanje

    Sprememba št. 1:

    „1.

    Vsak član odbora ima en glas. Če delegacijo pogodbenice sestavlja več kot en predstavnik, lahko pri glasovanju sodeluje le eden od njih.

    Evropska unija uresničuje svojo pravico do glasovanja s številom glasov, ki je enako številu njenih držav članic, ki so pogodbenice Konvencije in ki jih zavezuje izvajanje pristojnosti Unije. Države članice Evropske unije, ki jih ne zavezuje izvajanje pristojnosti Unije, lahko glasujejo ločeno.

    Kadar je Evropska unija upravičena do uresničevanja svoje glasovalne pravice, države članice, ki so pogodbenice Konvencije in ki jih ne zavezuje izvajanje pristojnosti Unije v zadevi, o kateri se glasuje, ne glasujejo. Kadar so vse njene države članice, ki so pogodbenice Konvencije, upravičene do uresničevanja svoje glasovalne pravice, Evropska unija ne glasuje.“

    „2.

    Za glasovanje je potrebna sklepčnost.“

    Sprememba št. 2:

    „3.

    Odbor sprejema odločitve z dvotretjinsko večino oddanih glasov. Kadar Evropska unija sodeluje pri glasovanju v skladu z odstavkom 1, pododstavka 2 in 3, dvotretjinska večina vključuje navadno večino oddanih glasov drugih pogodbenic, če je število glasov, s katerimi Unija uveljavlja svojo glasovalno pravico, enako ali večje od dveh tretjin vseh glasov, dodeljenih članom odbora.“

    „4.

    O postopkovnih vprašanjih se odloča z večino oddanih glasov.“

    „5.

    V primeru dvoma, ali gre za postopkovno zadevo ali ne, se zadeva ne obravnava kot postopkovna, razen če odbor tako odloči z dvotretjinsko večino oddanih glasov v skladu z odstavkom 3.“

    „6.

    V tem poslovniku ‚oddani glasovi‘ pomenijo glasove članic, ki so bili oddani za ali proti. Šteje se, da članice, ki se vzdržijo glasovanja, niso glasovale.“

    Člen 21 – Posebna pravila za izvolitev članov GREVIO

    „1.

    Členi 16, 19 in 20 tega poslovnika se ne uporabljajo za izvolitev članov GREVIO.“

    […]

    Sprememba št. 3:

    „4.

    Za odločitev odbora, s katero se zahteva umik enega ali več kandidatov, ki ne izpolnjujejo pogojev za članstvo v GREVIO iz členov 2 do 5 pravilnika o postopku za izvolitev članov GREVIO, je potrebna dvotretjinska večina oddanih glasov, vključno z navadno večino glasov predstavnikov pogodbenic, ki niso Evropska unija ali njene države članice, če je število glasov, dodeljeno Evropski uniji in njenim državam članicam, enako ali večje od dveh tretjin vseh glasov, dodeljenih članom odbora. V tem členu ‚oddani glasovi‘ pomenijo glasove članic, ki so bili oddani za ali proti. Šteje se, da članice, ki se vzdržijo glasovanja, niso glasovale.“

    […]

    „7.

    Vsak član odbora ima en glas. Če delegacijo pogodbenice sestavlja več kot en predstavnik, lahko pri glasovanju sodeluje le eden od njih.“

    Člen 25 – Spremembe poslovnika

    Sprememba št. 4:

    „Odbor lahko spremeni poslovnik z dvotretjinsko večino oddanih glasov, vključno z navadno večino oddanih glasov predstavnikov pogodbenic, ki niso Evropska unija ali njene države članice, če je število glasov, dodeljeno Evropski uniji in njenim državam članicam, enako ali večje od dveh tretjin vseh glasov, dodeljenih članom odbora. Za namene tega člena se člen 20, odstavek 1, drugi in tretji pododstavek, ne uporabljata.“

    Člen 2 – Sestava

    1.   Člani

    a.

    V skladu z odstavkom 1 člena 67 Konvencije so člani odbora predstavniki pogodbenic Konvencije.

    […]

    2.   Udeleženci

    […]

    b.

    Predstavnike, ki sodelujejo na zasedanjih odbora brez pravice do glasovanja ali kritja stroškov, lahko imenujejo:

    i)

    države, ki so Konvencijo podpisale, vendar je še niso ratificirale;

    ii)

    države, ki so Konvencijo ratificirale ali pristopile k njej, vendar zanje še ni začela veljati;

    iii)

    države, povabljene k pristopu h Konvenciji.

    […]


    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1680/oj

    ISSN 1977-0804 (electronic edition)


    Top