EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024D1447

Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2024/1447 z dne 14. maja 2024 o odobritvi ocene načrta za Ukrajino

ST/9492/2024/INIT

UL L, 2024/1447, 24.5.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1447/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1447/oj

European flag

Uradni list
Evropske unije

SL

Serija L


2024/1447

24.5.2024

IZVEDBENI SKLEP SVETA (EU) 2024/1447

z dne 14. maja 2024

o odobritvi ocene načrta za Ukrajino

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2024/792 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. februarja 2024 o vzpostavitvi instrumenta za Ukrajino (1) in zlasti člena 19 Uredbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Evropski svet je 23. junija 2022 Ukrajini podelil status države kandidatke. Evropski svet je 14. decembra 2023 sklenil, da na podlagi priporočila Evropske komisije začne pristopna pogajanja z Ukrajino.

(2)

Ruska vojna agresija proti Ukrajini je negativno vplivala na ukrajinsko gospodarstvo, ki se je leta 2022 skrčilo za 29,1 %, v letu 2023 pa si je le rahlo opomoglo. To zmanjšanje je bilo posledica nezmožnosti proizvodnih virov na ozemljih, ki jih je zasedla Rusija, ali ozemljih ob bojnih črtah, obsežne razselitve ljudi ter motenj v industriji, kmetijstvu in trgovini. Inflacija in brezposelnost sta se po ruski invaziji znatno povišali. Zaradi visokih odhodkov za obrambo je primanjkljaj sektorja država v letu 2022 dosegel 16 % BDP, v letu 2023 pa 27 % BDP. Ukrajina je izgubila dostop do mednarodnih finančnih trgov, zato se še naprej zanaša na tujo pomoč. Leta 2023 je 17,5 % neto proračunskega financiranja temeljilo na zunanji podpori.

(3)

V teh razmerah je Unija vzpostavila izreden srednjeročni enotni instrument, ki združuje dvostransko podporo, ki jo Unija zagotavlja Ukrajini. V skladu z Uredbo (EU) 2024/792 je bil instrument za Ukrajino (v nadaljnjem besedilu: instrument) vzpostavljen kot namenski instrument s skupnim najvišjim zneskom podpore Unije v višini 50 000 000 000 EUR v tekočih cenah. Cilj instrumenta je prispevati k odpravi vrzeli v financiranju Ukrajine in ohranjanju makrofinančne stabilnosti do leta 2027 ter s tem k potrebam države po okrevanju, obnovi in modernizaciji, hkrati pa podpreti njena reformna prizadevanja na poti pristopa k Uniji.

(4)

Finančna podpora v okviru stebra I instrumenta znaša do 38 270 000 000 EUR. Od tega je 5 270 000 000 EUR v obliki nepovratne podpore, do 33 000 000 000 EUR pa je v obliki posojil, vključno s kakršnim koli financiranjem, ki se lahko zagotovi kot izredno premostitveno financiranje v skladu s členom 25 Uredbe (EU) 2024/792. Zaradi izrednega premostitvenega financiranja v višini do 6 000 000 000 EUR skupna vsota finančnih sredstev, ki so na voljo za načrt za Ukrajino, znaša največ 32 270 000 000 EUR, od tega je do 5 270 000 000 EUR v obliki nepovratne finančne podpore in do 27 000 000 000 EUR v obliki posojila.

(5)

V skladu s členom 25 Uredbe (EU) 2024/792 lahko Komisija prek premostitvenega financiranja zagotovi omejeno izredno podporo v obliki posojil za obdobje do šest mesecev, ki se začne 1. januarja 2024, če načrt za Ukrajino ni sprejet do 2. marca 2024 ali če se ne podpiše okvirni sporazum iz člena 9 navedene uredbe. Komisija in Ukrajina sta 13. marca 2024 podpisali memorandum o soglasju, da bi se Ukrajini zagotovilo do 6 000 000 000 EUR v obliki posojil kot izredno premostitveno financiranje, če bo država izpolnjevala osnovni pogoj za podporo Unije, pet pogojev politike in določene zahteve glede poročanja. Za zagotovitev kontinuitete pri izvajanju programa reform v Ukrajini je teh pet pogojev politike upoštevanih tudi v načrtu za Ukrajino.

(6)

Ukrajina je 20. marca 2024 Komisiji uradno predložila načrt za Ukrajino v skladu s členi 14, 16 in 17 Uredbe (EU) 2024/792. Načrt za Ukrajino vključuje 15 sektorskih poglavij in tri horizontalna poglavja o procesih obnove in modernizacije na vseh ravneh upravljanja, o mehanizmih in ureditvah za zaščito finančnih interesov Unije ter o posvetovanju z deležniki med pripravo načrta za Ukrajino. S financiranjem v okviru stebra I instrumenta je povezanih skupno 151 merljivih kvalitativnih in kvantitativnih korakov, od katerih se jih 5 nanaša na izredno premostitveno financiranje, 146 pa na financiranje na podlagi tega sklepa. Evropska komisija in vlada Ukrajine sta te korake opredelili na podlagi potreb, prednostnih nalog in zmogljivosti Ukrajine. Načrt za Ukrajino poleg ukrepov, zajetih z instrumentom, predlaga širši program reform in naložb. V tem pogledu služi kot celovit načrt za vlado Ukrajine, pri čemer določa prednostne reforme in naložbe za vse donatorje, ki si prizadevajo za pokritje najnujnejših potreb Ukrajine po financiranju ter njeno prihodnje gospodarsko okrevanje in obnovo v kratkoročnem in srednjeročnem obdobju. Sprejeti bi bilo treba tudi potrebne ukrepe za zagotovitev tesnega usklajevanja in dopolnjevanja med donatorji, tudi prek rednih posvetovanj in strateškega ozaveščanja.

(7)

Komisija je v skladu s členom 18 Uredbe (EU) 2024/792 ocenila ustreznost, celovitost in primernost načrta za Ukrajino. Pri izvedbi te ocene je v največji možni meri sodelovala z Ukrajino in se posvetovala z drugimi mednarodnimi partnerji. Ocenila je zlasti, ali je načrt za Ukrajino na potrebah temelječ, skladen, celovit in ustrezno uravnotežen odziv na cilje instrumenta, ali prispeva k obravnavanju ustreznih izzivov, opredeljenih v okviru pristopne poti Ukrajine k Uniji, in je z njimi skladen, ali so v njem predvideni ukrepi skladni s splošnimi načeli instrumenta iz člena 4 Uredbe (EU) 2024/792 ter ali izpolnjuje potrebe Ukrajine glede okrevanja, obnove in modernizacije. Komisija je ocenila tudi, ali se lahko pričakuje, da bodo ureditve, ki jih je predlagala Ukrajina, zagotovile učinkovito izvajanje in spremljanje načrta za Ukrajino ter poročanje o njem, in ali se pričakuje, da bodo učinkovito zagotovile ustrezno raven zaščite finančnih interesov Unije. Poleg tega je ocenila, ali so bila z vrhovno rado opravljena ustrezna posvetovanja v skladu z nacionalnim pravnim okvirom Ukrajine, ali načrt za Ukrajino po potrebi upošteva prispevke deležnikov in ali zagotavlja, da lahko drugi donatorji podprejo njegove cilje.

(8)

V načrtu za Ukrajino je predlaganih 69 reform in 10 naložb, ki jih je treba izvesti za dosego splošnih in specifičnih ciljev instrumenta. Načrt za Ukrajino zajema ključna področja, kot so javna uprava, javnofinančno poslovodenje, sodstvo, boj proti korupciji in pranju denarja, finančni trgi, upravljanje javnih sredstev, človeški kapital, poslovno okolje, decentralizacija in regionalna politika, energija, promet in logistika, agroživilski sektor, gospodarjenje s kritičnimi surovinami, digitalna preobrazba, zeleni prehod in varstvo okolja. Naložbe so vključene v šest sektorskih poglavij, in sicer človeški kapital, poslovno okolje, energija, promet in logistika, agroživilski sektor ter decentralizacija in regionalna politika.

(9)

146 merljivih kvalitativnih in kvantitativnih korakov, ki sta jih Evropska komisija in vlada Ukrajine opredelili kot pogoje za pridobitev financiranja iz instrumenta, je razporejenih med letoma 2024 in 2027. Plačilni profil je določen s temi koraki ter odraža finančne in makroekonomske potrebe Ukrajine. Glede na makroekonomske razmere in vzdržnost dolga v Ukrajini je financiranje bolj zgoščeno v prvem in drugem letu izvajanja. To se odraža tudi v številu korakov, ki jih je treba izvesti. Koraki iz poglavja o upravljanju javnih financ vključujejo pogoje glede bistvenih zahtev, kot so ohranjanje gospodarske in finančne stabilnosti, nadzor proračuna in javnofinančno poslovodenje.

(10)

Kvalitativni in kvantitativni koraki, povezani z reformami in naložbami v okviru načrta za Ukrajino, zadostno ustrezajo splošnim in specifičnim ciljem instrumenta, kot so določeni v členu 3 Uredbe (EU) 2024/792. Vsako poglavje načrta za Ukrajino znatno ali delno prispeva k vsaj enemu od splošnih in enemu od specifičnih ciljev instrumenta, pri čemer se osredotoča na reforme in ukrepe za spodbujanje zbliževanja z Unijo ter za krepitev pravne države, demokracije ter spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Komisija bo spremljala napredek pri izvajanju načrta za Ukrajino ter prispevek k splošnim in specifičnim ciljem instrumenta, med drugim tudi prek preglednice kazalnikov načrta za Ukrajino, ki bo vzpostavljena v skladu s členom 21 Uredbe (EU) 2024/792.

(11)

Kvalitativni in kvantitativni koraki, predlagani v načrtu za Ukrajino, naj bi prispevali k blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, varstvu okolja, vključno z ohranjanjem biotske raznovrstnosti, ter trajnostnemu in pravičnemu zelenemu prehodu. Koraki upoštevajo, kolikor je to mogoče v državi, ki jo je razdejala vojna, podnebne in okoljske standarde Unije ter temeljijo na načelu, da se nikogar ne zapostavi, v skladu s členom 4 Uredbe (EU) 2024/792. Povezani so z okoljsko in podnebno politiko ter nekaterimi reformami sektorske politike, katerih cilj je vključevanje trajnostnih praks v ključne sektorje. Te reforme v največji možni meri podpirajo uskladitev Ukrajine z načelom, da se ne škoduje bistveno, ter njen napredek pri uresničevanju ciljev Združenih narodov glede trajnostnega razvoja in njeno izpolnjevanje obveznosti iz večstranskih okoljskih sporazumov. Vsaj 12 % vseh naložb, načrtovanih v okviru stebra I instrumenta, bi moralo biti usklajenih z okoljskimi in podnebnimi cilji ob upoštevanju razmer v državi, ki jo je razdejala vojna, vključno z vsaj 80 % vseh naložb v prometno infrastrukturo in vsaj 60 % vseh naložb v energetsko infrastrukturo. Načrt za Ukrajino daje prednost tudi digitalni preobrazbi Ukrajine in krepitvi njenih zmogljivosti na področju kibernetske varnosti, s čimer postavlja temelje za izvajanje zbirke orodij Unije za varnost 5G.

(12)

V načrtu za Ukrajino je prav tako priznan pomemben poudarek na delovni sili in človeškem kapitalu Ukrajine za zmanjšanje revščine in gospodarsko rast. V zvezi s tem sta v njem poudarjena obnova in izboljšanje zdravstvene in izobraževalne infrastrukture ter predlagani reformni in naložbeni koraki za posodobitev socialnih institucij države in izboljšanje socialne varnosti. Prispeva k socialnim ciljem za vključujočo in miroljubno družbo, tudi z vključevanjem skupin v ranljivem položaju, kot so vojni veterani in razseljene osebe, ter zagotavljanjem koristi otrok. Načrt za Ukrajino tudi prispeva k enakosti spolov ter opolnomočenju žensk in deklet ter spodbuja njihove pravice, vključno s spodbujanjem polne, enakopravne in smiselne udeležbe žensk v postopkih odločanja ter preprečevanjem nasilja nad ženskami, nasilja na podlagi spola in nasilja v družini ter bojem proti njim.

(13)

Načrt za Ukrajino naj bi prispeval k splošnemu spodbujanju pravne države. Predlagane reforme bi morale povečati neodvisnost, odgovornost, integriteto in strokovnost pravosodnega sistema na vseh ravneh, izboljšati postopke v primeru insolventnosti in izvršilne postopke, povečati dostop do pravnega varstva ter okrepiti integriteto, meritokracijo in strokovnost tožilstva. Cilj načrta za Ukrajino je tudi izboljšati institucionalno zmogljivost in pravni okvir, vključno s potrebnimi postopki za preverjanje že zaposlenega osebja in izbiro novega v ustreznih organih na transparenten in meritokratski način, za boj proti korupciji ter pravni okvir Ukrajine glede preprečevanja pranja denarja uskladiti s pravnim redom Unije in drugimi svetovnimi standardi.

(14)

V načrtu za Ukrajino sta priznani potreba po vzpostavitvi sistema usklajevanja, da bi se zagotovili učinkoviti procesi obnove in modernizacije na vseh ravneh upravljanja, ter pomembna vloga podnacionalnih organov, zlasti lokalne samouprave. V tem smislu ukrepi iz načrta za Ukrajino na splošno odražajo potrebe ukrajinskih regij in občin glede okrevanja, obnove in modernizacije. V enem od horizontalnih poglavij načrta so opisane vloge in odgovornosti državnih institucij in agencij, temeljni dokumenti strateškega načrtovanja ter temeljna načela procesov obnove in modernizacije Ukrajine na nacionalni in podnacionalni ravni. V načrtu za Ukrajino so predlagani koraki, ki bi morali pospešiti reformo za decentralizacijo po vsej Ukrajini in okrepiti razvoj regionalne politike ob upoštevanju pristojnosti, nalog in odgovornosti, dodeljenih različnim ravnem upravljanja. Vzpostaviti je treba mehanizem za vključevanje podnacionalnih organov v odločanje o uporabi podpore v procesu obnove na lokalni ravni, skupaj z metodologijo za spremljanje s tem povezanih odhodkov. Do konca leta 2027 bi bilo treba za potrebe ukrajinskih podnacionalnih organov, zlasti lokalne samouprave, glede okrevanja, obnove in modernizacije dodeliti znesek v višini vsaj 20 % nepovratne finančne podpore iz stebra I instrumenta.

(15)

Načrt za Ukrajino je sestavni del prizadevanj Ukrajine za ohranitev finančne stabilnosti in zagotovitev osnovnega delovanja države Ukrajine, vključno z nadaljnjim zagotavljanjem osnovnih javnih storitev. Je tudi eno glavnih orodij za predstavitev ključnega vladnega programa Ukrajine za reforme, obnovo in naložbe za štiriletno obdobje ter glavno orodje za mobilizacijo stabilnega in predvidljivega financiranja s strani Unije. Koraki, opredeljeni v načrtu za Ukrajino, pomenijo uravnotežen in ciljno usmerjen odziv na potrebe Ukrajine, pri čemer srednje- do dolgoročno povečujejo potencial države za rast ter podpirajo približevanje gospodarskim, socialnim in okoljskim standardom Unije brez poseganja v mednarodnopravne obveznosti Ukrajine v odnosu do vseh držav članic. Glede na notranje simulacije Komisije bi se lahko z načrtom za Ukrajino, če bi se v celoti izvedle vse predlagane reforme in naložbe, BDP Ukrajine povečal za približno 6,2 % do konca leta 2027 in za približno 14,2 % do leta 2040 v primerjavi s scenarijem brez načrta za Ukrajino, v kar niso všteti sekundarni učinki, ki naj bi bili prav tako znatni.

(16)

Instrument naj bi prispeval k zagotavljanju vzdržnosti javnih financ Ukrajine. Glede na notranje simulacije služb Komisije naj bi bil dolg po izvajanju instrumenta nižji za približno 10 odstotnih točk BDP v primerjavi z alternativnim scenarijem, po katerem se instrument ni izvajal. Cilj reform, opisanih v načrtu za Ukrajino, je povečati naložbe, izboljšati skupno produktivnost in gospodarsko odpornost ter posledično spodbuditi rast, s čimer bo ukrajinsko gospodarstvo postalo trdnejše. To bo skupaj z zelo ugodnimi pogoji financiranja, ki bodo znižali plačila obresti in servisiranje dolga, pomagalo podpreti vzdržnost javnih financ in javnega dolga.

(17)

Cilj načrta za Ukrajino je okrepiti prizadevanja Ukrajine za pristop k Uniji. Reforme in naložbe, predlagane v načrtu za Ukrajino, prispevajo k priporočilom iz mnenja Komisije in njenega analitičnega poročila ter iz poročila o širitvi EU za leto 2023 (2), jih dopolnjujejo in se na nekaterih področjih tudi prekrivajo z njimi. Večina kvalitativnih in kvantitativnih korakov načrta za Ukrajino se na splošno ali delno dopolnjuje s priporočili iz poročila o širitvi EU. Cilj številnih ukrepov iz načrta za Ukrajino je Ukrajino približati standardom in dobrim praksam Unije z nadaljnjo uskladitvijo s pravnim redom Unije na ključnih področjih, opredeljenih v načrtu za Ukrajino. Komisija bi morala prav tako zagotoviti, da so reforme in naložbe, ki se financirajo iz instrumenta za Ukrajino, skladne z normami in standardi Unije, tudi v kmetijskem in drugih ustreznih sektorjih. S takšno uskladitvijo bi se tudi podprlo ustvarjanje razmer, ki so potrebne za vključitev Ukrajine v enotni trg. Zato je načrt za Ukrajino skladen s cilji pridružitvenega sporazuma med EU in Ukrajino, vključno s poglobljenim in celovitim prostotrgovinskim območjem, ter jih krepi. Poleg tega poudarek načrta za Ukrajino na gospodarski rasti prispeva k pristopnemu procesu kot sredstvo za pospešitev gospodarskega zbliževanja z Unijo. Doseganje kvalitativnih in kvantitativnih korakov načrta bo treba podpreti s konkretnimi izvedbenimi ukrepi, ki bodo ustrezno upoštevani v okviru pristopnega procesa.

(18)

Priprava načrta za Ukrajino je vključevala postopek posvetovanja, ki ga je izvedla vlada Ukrajine v skladu z zahtevami Uredbe (EU) 2024/792. Postopek je bil usmerjen v posvetovanja v Ukrajini in z mednarodno skupnostjo prek Multilateralne platforme za usklajevanje med donatorji za Ukrajino. V Ukrajini se je vlada posvetovala z osrednjimi izvršnimi vladnimi organi, ustreznimi deležniki, podnacionalnimi organi, civilno družbo ter vrhovno rado in njenimi parlamentarnimi odbori. To je potekalo prek rednih posvetovanj skozi celoten postopek, in sicer v različnih oblikah, vključno s predstavitvami, delavnicami, pisnimi vprašalniki in tematskimi razpravami. Med celotnim izvajanjem načrta za Ukrajino se bo vlada Ukrajine vsako leto posvetovala z vrhovno rado in po potrebi z drugimi ustreznimi deležniki o napredku pri njegovem izvajanju ter povezanih kvalitativnih in kvantitativnih korakih.

(19)

Načrt za Ukrajino vključuje ustrezne ureditve za njegovo izvajanje in spremljanje ter poročanje o njem, da bi se zagotovila ustrezna raven zaščite finančnih interesov Unije. Da bi Ukrajina zagotovila splošno usklajevanje, izvajanje in spremljanje načrta za Ukrajino, je imenovala nacionalnega koordinatorja v okviru ministrstva za gospodarstvo. Ministrstvo za finance prevzema odgovornost za revizijo izvajanja načrta za Ukrajino in izpolnjevanja kvalitativnih in kvantitativnih korakov. Organi, pristojni za izvajanje kvalitativnih in kvantitativnih korakov, bodo sodelovali z nacionalnim koordinatorjem, da bi zagotovili pravočasno izvajanje. Za učinkovito usklajevanje in spremljanje celotne finančne pomoči Unije Ukrajini bi bila koristna reden dialog in sodelovanje med institucijami, vključenimi v upravljanje načrta za Ukrajino, in Računskim sodiščem Ukrajine. V načrtu za Ukrajino so opisani ukrepi za preprečevanje, odkrivanje in odpravljanje nepravilnosti, goljufij, vseh oblik korupcije, vključno s korupcijo na visoki ravni, in vseh drugih nezakonitih dejavnosti, ki škodijo finančnim interesom Unije, ter nasprotij interesov. Načrt za Ukrajino tudi določa ukrepe za preiskovanje in pregon kaznivih dejanj, ki vplivajo na sredstva, zagotovljena v okviru instrumenta, hkrati pa predvideva mehanizem za omogočanje pravosodnega sodelovanja s pristojnimi organi Unije in njenih držav članic. V njem so opisane ureditve, katerih cilj je preprečiti dvojno financiranje iz instrumenta in drugih programov Unije ali s strani donatorjev. Ukrajina bi morala pri izvajanju načrta za Ukrajino zagotoviti tudi ustrezno raven informacij in vidnosti. Zlasti bi morala javna naročila, ki se financirajo v okviru stebra I instrumenta, temeljiti na standardih Unije iz določb členov 8 in 11 Uredbe (EU) 2024/792.

(20)

Ukrajina bi morala zagotoviti, da imajo Komisija, OLAF, Evropsko računsko sodišče in, kadar je ustrezno, Evropsko javno tožilstvo na zahtevo popoln dostop do ustreznih temeljnih podatkov, ki podpirajo ustrezno utemeljitev zahtevkov za plačilo, in sicer tako za oceno zahtevkov za plačilo kot tudi za namene revizije in nadzora. Poleg tega bi morala Ukrajina Komisiji poročati o nepravilnostih v zvezi s porabo sredstev, takoj ko se te odkrijejo.

(21)

Ukrajina bi morala med celotnim izvajanjem načrta za Ukrajino zagotavljati popolno skladnost z določbami okvirnega sporazuma, sklenjenega s Komisijo v skladu s členom 9 Uredbe (EU) 2024/792.

(22)

V skladu s členom 7 Uredbe (EU) 2024/792 lahko države članice, tretje države, mednarodne organizacije, mednarodne finančne institucije ali drugi viri zagotovijo dodatne prispevke za instrument, vključno z načrtom za Ukrajino. V načrtu za Ukrajino niso določeni finančni prispevki drugih donatorjev za njegovo izvajanje, vendar je opisano, kako se zagotavlja usklajevanje z mednarodno skupnostjo, med drugim kar zadeva program reform Ukrajine in naložbene potrebe države za zagotovitev njene obnove, okrevanja in modernizacije. V ta namen so med pripravo načrta za Ukrajino potekala posvetovanja s skupino G7 in partnerji iz mednarodnih finančnih institucij prek Multilateralne platforme za usklajevanje med donatorji za Ukrajino in prek povezanih strokovnih skupin ter z državami članicami. Vlada Ukrajine bo med celotnim izvajanjem načrta za Ukrajino še naprej izvajala posvetovanja in zagotavljala ustrezno usklajevanje z mednarodnimi partnerji, da bi lahko ti podprli njegove cilje.

(23)

V skladu s členom 5 Uredbe (EU) 2024/792 bo finančna podpora v okviru načrta za Ukrajino na voljo pod predpogojem, da Ukrajina še naprej vzdržuje in spoštuje učinkovite demokratične mehanizme, vključno z večstrankarskim parlamentarnim sistemom in pravno državo, zagotavlja spoštovanje človekovih pravic, vključno s pravicami pripadnikov manjšin, ter zadovoljivo izpolnjuje pogoje iz načrta za Ukrajino. V tem smislu so ključni elementi načrta za Ukrajino krepitev pravne države, vključno z neodvisnostjo sodstva, boj proti korupciji, zlasti korupciji na visoki ravni, boj proti pranju denarja in krepitev reforme javne uprave. Na podlagi ocene Komisije načrta za Ukrajino, izpolnjuje predpogoj za podporo iz instrumenta. Komisija bo še naprej spremljala izpolnjevanje predpogoja v celotnem obdobju podpore, ki se zagotavlja v okviru instrumenta.

(24)

Podpora načrtu za Ukrajino v okviru instrumenta za Ukrajino bi morala zagotoviti približevanje Ukrajine Uniji s postopnim usklajevanjem s temeljnimi vrednotami in normami Unije, krepitvijo javnih institucij in sprejetjem pravnega reda. V ta namen bi morala Komisija, da bi zagotovila zaščito finančnih interesov Unije, pri ocenjevanju kvantitativnih in kvalitativnih korakov pred vsakim izplačilom v okviru instrumenta posebno pozornost nameniti učinkoviti konsolidaciji pravne države, upravljanja in javne uprave v Ukrajini ter postopnemu približevanju pravnemu redu Unije v ustreznih sektorjih. To se bo odražalo v oceni Komisije, ali Ukrajina izpolnjuje predpogoj iz člena 5 Uredbe (EU) 2024/792 v celotnem obdobju podpore Unije.

(25)

Finančna sredstva, ki bodo na voljo načrtu za Ukrajino, bodo zagotovljena s predhodnim financiranjem v 15 četrtletnih obrokih, razdeljenih v obdobju 2024–2027, ko bo Ukrajina zadovoljivo izpolnila ustrezne kvalitativne in kvantitativne korake, opredeljene v zvezi z izvajanjem načrta za Ukrajino. Znesek vsakega obroka na splošno odraža število vključenih kvalitativnih in kvantitativnih korakov, med drugim tudi ob upoštevanju makroekonomskih razmer v Ukrajini in kratkoročne vzdržnosti dolga.

(26)

Rok za dokončanje vseh kvalitativnih in kvantitativnih korakov je 31. december 2027. Zadnji obrok se lahko izplača v prvem četrtletju leta 2028, kar bi odražalo dokončanje kvalitativnih in kvantitativnih korakov v zadnjem četrtletju leta 2027.

(27)

Podpora, ki se zagotovi v obliki posojil, se financira z izposojanjem sredstev s strani Komisije v imenu Unije na podlagi člena 22(1) Uredbe (EU) 2024/792.

(28)

Ukrajina je v načrtu za Ukrajino zaprosila za plačilo predhodnega financiranja v višini 7 % podpore v obliki posojila, kar ustreza 1 890 000 000 EUR. Navedeni znesek bi bilo treba dati na voljo pod pogojem, da začneta veljati okvirni sporazum, ki se sklene med Unijo in Ukrajino na podlagi člena 9 Uredbe (EU) 2024/792, in sporazum o posojilu, ki se sklene med Unijo in Ukrajino na podlagi člena 22 Uredbe (EU) 2024/792, ter v skladu z navedenima sporazumoma. Predhodno financiranje bi bilo treba obračunati tako, da se sorazmerno odšteje od plačila obrokov.

(29)

Da bi v čim večji meri izkoristili vzvod podpore, zagotovljene v okviru načrta za Ukrajino, bi bilo treba kvantitativne in kvalitativne korake izvajati v povezavi s strukturnimi referenčnimi merili, določenimi v razširjenem programu financiranja za Ukrajino v okviru MDS, in, kadar je to mogoče, s pogoji, povezanimi s programi finančne pomoči, ki jih Ukrajini zagotavljajo drugi donatorji, brez poseganja v določbe instrumentov v okviru Instrumenta za Ukrajino v zvezi z načini zagotavljanja financiranja.

(30)

Po pozitivni oceni načrta za Ukrajino, ki jo je pripravila Komisija, bi morali biti v skladu s členom 19 Uredbe (EU) 2024/792 v tem sklepu določeni kvalitativni in kvantitativni koraki, potrebni za izvedbo načrta za Ukrajino, ter znesek, ki ga Unija da na voljo v obliki nepovratne finančne podpore in podpore v obliki posojila –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Odobritev ocene načrta za Ukrajino

Odobri se ocena Komisije načrta za Ukrajino na podlagi meril iz člena 18 Uredbe (EU) 2024/792. Reformni in naložbeni projekti, opisani v načrtu za Ukrajino, ureditve in časovni razpored za spremljanje in izvajanje zadevnega načrta, vključno s kvalitativnimi in kvantitativnimi koraki, ter ureditve, s katerimi se Komisiji, uradu OLAF, Evropskemu računskemu sodišču in, kadar je ustrezno, Evropskemu javnemu tožilstvu omogoči popoln dostop do temeljnih dokumentov in podatkov, so določeni v Prilogi k temu sklepu.

Člen 2

Finančni prispevek

1.   Unija da Ukrajini na voljo finančni prispevek v obliki nepovratne finančne podpore v višini 5 270 000 000 EUR.

2.   Komisija da Ukrajini na voljo finančni prispevek Unije v obrokih v skladu s Prilogo k temu sklepu.

3.   Izplačilo obrokov v skladu z okvirnim sporazumom in sporazumom o financiranju, ki se skleneta na podlagi člena 9 oziroma 10 Uredbe (EU) 2024/792, je pogojeno z razpoložljivimi proračunskimi odobritvami in sklepom Sveta, sprejetim v skladu s členom 26 navedene uredbe po pozitivni oceni Komisije, da je Ukrajina zadovoljivo izpolnila ustrezne kvalitativne in kvantitativne korake, opredeljene v zvezi z izvajanjem načrta za Ukrajino. Plačila Ukrajini so pogojena z dokončanjem kvalitativnih in kvantitativnih korakov, kot so določeni v Prilogi k temu sklepu. Končni kvalitativni in kvantitativni koraki se zaključijo do 31. decembra 2027.

Člen 3

Podpora v obliki posojila

1.   Unija da Ukrajini na voljo posojilo v višini največ 27 000 000 000 EUR.

2.   Komisija da Ukrajini na voljo podporo v obliki posojila iz odstavka 1 v obrokih v skladu s Prilogo k temu sklepu. Znesek v višini 1 890 000 000 EUR se da na voljo kot plačilo predhodnega financiranja v višini 7 % podpore v obliki posojila v skladu s členom 24 Uredbe (EU) 2024/792. Komisija lahko predhodno financiranje in obroke izplača v eni ali več tranšah. Višina tranš je odvisna od razpoložljivosti sredstev.

3.   Predhodno financiranje iz odstavka 2 se izplača pod pogojem, da začneta veljati okvirni sporazum, sklenjen na podlagi člena 9 Uredbe (EU) 2024/792 in sporazum o posojilu, sklenjen na podlagi člena 22 navedene uredbe (EU) 2024/792, ter v skladu z njima. Predhodno financiranje se obračuna tako, da se sorazmerno odšteje od plačila obrokov.

4.   Izplačilo obrokov v skladu z okvirnim sporazumom in sporazumom o posojilu iz odstavka 3 tega člena je pogojeno z razpoložljivim financiranjem in sklepom Sveta, sprejetim v skladu s členom 26 Uredbe (EU) 2024/792 po pozitivni oceni Komisije, da je Ukrajina zadovoljivo izpolnila ustrezne kvalitativne in kvantitativne korake, opredeljene v zvezi z izvajanjem načrta za Ukrajino. Plačila Ukrajini so pogojena z dokončanjem kvalitativnih in kvantitativnih korakov, kot so določeni v Prilogi k temu sklepu. Končni kvalitativni in kvantitativni koraki se dokončajo do 31. decembra 2027.

Člen 4

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju, 14. maja 2024

Za Svet

predsednik

V. VAN PETEGHEM


(1)   UL L, 2024/792, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj.

(2)  Evropska komisija, GD za sosedstvo in širitvena pogajanja, širitveni sveženj EU – Ukrajina, 2023 (COM(2022) 407 final in SWD(2023) 30 final.


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1447/oj

ISSN 1977-0804 (electronic edition)


Top