EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0067

Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/67 z dne 20. oktobra 2022 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2021/1060 Evropskega parlamenta in Sveta z določitvijo standardiziranih neprilagojenih metodologij in načinov vzorčenja, da se zajame eno ali več programskih obdobij

C/2022/7357

UL L 7, 10.1.2023, p. 1–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/67/oj

10.1.2023   

SL

Uradni list Evropske unije

L 7/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/67

z dne 20. oktobra 2022

o dopolnitvi Uredbe (EU) 2021/1060 Evropskega parlamenta in Sveta z določitvijo standardiziranih neprilagojenih metodologij in načinov vzorčenja, da se zajame eno ali več programskih obdobij

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2021/1060 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. junija 2021 o določitvi skupnih določb o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu plus, Kohezijskem skladu, Skladu za pravični prehod in Evropskem skladu za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo ter finančnih pravil zanje in za Sklad za azil, migracije in vključevanje, Sklad za notranjo varnost in Instrument za finančno podporo za upravljanje meja in vizumsko politiko (1) ter zlasti člena 79(4) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Komisija je s Smernicami o metodah vzorčenja za revizijske organe (2) organom držav članic pomagala pri oblikovanju zanesljivih metodologij vzorčenja za izvajanje revizij operacij, da bi se podprla njihova letna revizijska mnenja v okviru izvajanja regulativnega okvira za programski obdobji 2007–2013 in 2014–2020. Na podlagi izkušenj in znanja, pridobljenih v tem okviru, člen 79(4) Uredbe (EU) 2021/1060 kot novost za programsko obdobje 2021–2027 predvideva uporabo standardiziranih neprilagojenih metodologij vzorčenja, vključenih v delegirani akt.

(2)

Ta delegirana uredba o določitvi neprilagojenih metodologij vzorčenja dopolnjuje člen 79 Uredbe (EU) 2021/1060 in bi se zato morala uporabljati za revizije operacij, ki jih podpirajo vsi skladi, zajeti v Uredbi (EU) 2021/1060, za programsko obdobje 2021–2027.

(3)

Ker lahko en statistični vzorec zajema enega ali več programov, ki prejemajo podporo iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR), Evropskega socialnega sklada plus (ESS+), Kohezijskega sklada in Sklada za pravični prehod (SPP), bi bilo treba v tej delegirani uredbi določiti načine za zajetje skupine programov z uporabo skupnega vzorca za te sklade. Poleg tega lahko skupni vzorec za te sklade zajema eno ali več programskih obdobij.

(4)

V skladu s členom 98(4) Uredbe (EU) 2021/1060 sveženj zagotovil ne zadeva skupnega zneska upravičenih izdatkov, ki so jih imeli upravičenci in so bili plačani pri izvajanju operacij, ali ustreznega javnega prispevka, ki je bil ali bo izveden v povezavi s specifičnimi cilji, za katere niso izpolnjeni omogočitveni pogoji, razen operacij, ki prispevajo k izpolnjevanju omogočitvenih pogojev. Zato je primerno, da se taki izdatki izključijo iz vzorčne populacije do obračunskega leta, v katerem bodo vključeni v zahtevke za povračilo.

(5)

Vzorčne enote z negativno ali nično vrednostjo bi morale biti del ločene negativne populacije, za katero se stopnja napake ne izračuna. Revizijski organi bi morali imeti možnost, da revizijo negativnih enot vključijo v revizijo računovodskih izkazov ali da izvedejo ločene postopke vzorčenja za negativno populacijo. Zato bi bilo treba pojasniti, da bi morale biti samo vzorčne enote s pozitivno vrednostjo del revizijske populacije, za katero se izračuna skupna stopnja napak.

(6)

V skladu s členom 36(5) Uredbe (EU) 2021/1060 se lahko prispevek Unije za tehnično pomoč povrne v obliki financiranja po pavšalni stopnji. Določiti bi bilo treba načine obravnave takih izdatkov v metodologijah vzorčenja.

(7)

Člen 80 Uredbe (EU) 2021/1060 določa ureditve enotne revizije, ki lahko vplivajo na postopke vzorčenja. Pojasniti bi bilo treba možnosti, ki so na voljo revizijskim organom za uporabo takšnih ureditev enotne revizije v zvezi z operacijami, ki jih ni mogoče revidirati v skladu z odstavkom 3 navedenega člena. Zlasti morajo revizijski organi odločitev o uporabi bodisi izključitve bodisi nadomestitve vzorčnih enot sprejeti na podlagi strokovne presoje. Enaka obravnava se lahko uporabi tudi, kadar dokazila o vzorčenih operacijah niso na voljo.

(8)

V skladu s smernicami in ustaljeno prakso v programskih obdobjih 2007–2013 in 2014–2020 so bile revizijskim organom na voljo različne metodološke možnosti, ki temeljijo na izboru z enako verjetnostjo in na izboru z verjetnostjo, sorazmerno z velikostjo, in ki so jih ti organi tudi uporabljali. Na podlagi teh izkušenj bi bilo treba določiti pravila vzorčenja, da se omogoči kontinuiteta znanih metodoloških možnosti. Revizijski organi bi morali imeti možnost, da za izbor glavnega vzorca uporabijo kateri koli načrt vzorčenja, vključno z možnostmi stratifikacije, ki so predlagane v tej delegirani uredbi.

(9)

Neprilagojene metodologije vzorčenja bi morale vključevati vzorčenje za več obdobij, da se olajša organizacija revizijskega dela za obračunsko leto. Revizijskim organom bi bilo treba ponuditi dva različna pristopa za ponovni izračun velikosti vzorca po prvem obdobju vzorčenja, da bi se upoštevala uveljavljena praksa in omogočila prožnost pri uporabi najugodnejše statistične možnosti.

(10)

Da bi poenostavili postopke vzorčenja ter zmanjšali upravno breme in upravne stroške za upravičence, bi morali imeti revizijski organi pri uporabi neprilagojenih metodologij vzorčenja možnost omejiti velikost statističnega vzorca na 50 vzorčnih enot. Takšna možnost bi morala biti na voljo za vse programe, ki so v skladu s klasifikacijo upravljavskih in kontrolnih sistemov glede na uspešnost njihovega delovanja, kot je določena v Prilogi XI k Uredbi (EU) 2021/1060, ocenjeni v kategoriji 1 in 2 in niso zajeti z velikostjo vzorca 30 vzorčnih enot v okviru sorazmernejših ureditev v skladu s členom 83 navedene uredbe.

(11)

Kadar se omejene velikosti vzorcev ne uporabljajo ali se uporabljajo v okviru postopkov vzorčenja za več obdobij, revizijski organi pa želijo ohraniti omejeno velikost vzorca kljub podcenjenim napovedim velikosti populacije ali izdatkov, bi bilo treba zagotoviti informacije o tem, kako določiti tehnične parametre vzorčenja. Zlasti se v skladu z ustaljeno prakso in regulativnim okvirom v programskih obdobjih 2007–2013 in 2014–2020 pričakuje, da stopnja zaupanja za sisteme, ki so ocenjeni kot sistemi z visoko zanesljivostjo, ne bi smela biti nižja od 60 %, medtem ko za sisteme, ki so ocenjeni kot sistemi z nizko zanesljivostjo, ne bi smela biti nižja od 90 %. Na podlagi izkušenj z enostranskim preizkušanjem v programskem obdobju 2014–2020 bi morali imeti revizijski organi možnost, da v svojih postopkih vzorčenja uporabijo dvostransko ali enostransko preizkušanje. Ker predvideni standardni odklon in predvidena napaka odražata pričakovane vrednosti za revidirano populacijo, je primerno pojasniti, da se lahko taki parametri določijo s pilotnim vzorcem, preteklimi podatki, pridobljenimi iz prejšnjih postopkov vzorčenja, in strokovno presojo.

(12)

V skladu s členom 79(2) Uredbe (EU) 2021/1060 je mogoče uporabiti nestatistične metode vzorčenja za populacije z manj kot 300 vzorčnimi enotami. Ta delegirana uredba bi morala določiti tudi neprilagojene nestatistične metodologije vzorčenja. V zvezi s tem je primerno tudi pojasniti, da se lahko vzorčne enote izčrpnih stratumov vključijo v minimalno 10-odstotno zajetje vzorčnih enot v vzorčni populaciji.

(13)

Načeloma je treba revidirati vse izdatke v izbranem vzorcu operacij. Da pa bi se omogočili učinkoviti revizijski postopki med revizijami operacij, bi morali imeti revizijski organi možnost revidirati vzorčne enote izbranega vzorca z uporabo metodologije podvzorčenja, če ta omogoča ustrezno ekstrapolacijo napak.

(14)

Ta delegirana uredba se ne bi smela uporabljati za posebna pravila o skupnih vzorcih operacij za programe Interreg, ki jih pripravi Komisija v skladu s členom 49(1) Uredbe (EU) 2021/1059 Evropskega parlamenta in Sveta (3). Vendar bi se statistične in nestatistične neprilagojene metodologije lahko uporabile, kadar revizijski organi izvedejo vzorčenje v skladu s členom 49(10) navedene uredbe in členom 79 Uredbe (EU) 2021/1060.

(15)

Neprilagojene metodologije vzorčenja iz te delegirane uredbe dopolnjujejo Uredbo (EU) 2021/1060 in revizijskih organov ne omejujejo glede uporabe drugih metodologij vzorčenja v skladu s členom 79 Uredbe (EU) 2021/1060 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Predmet urejanja in področje uporabe

1.   Ta delegirana uredba vsebuje določbe, ki dopolnjujejo člen 79 Uredbe (EU) 2021/1060 in s katerimi so za revizije operacij določene standardizirane neprilagojene metodologije in načini vzorčenja, da se zajame eno ali več programskih obdobij.

2.   Določa statistične in nestatistične neprilagojene metodologije vzorčenja, ki jih revizijski organi uporabijo za revizijo operacij v okviru ESRR, ESS+, Kohezijskega sklada, Sklada za pravični prehod (SPP), Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo (ESPRA), Sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF), Sklada za notranjo varnost (SNV) ter Instrumenta za finančno podporo za upravljanje meja in vizumsko politiko (IUMV).

3.   Ta delegirana uredba se ne uporablja za:

(a)

sklop za zaposlovanje in socialne inovacije v okviru ESS+;

(b)

komponente neposrednega ali posrednega upravljanja ESPRA, AMIF, SNV in IUMV;

(c)

programe Interreg, za katere se uporabljajo skupni vzorci v skladu s členom 49 Uredbe (EU) 2021/1059.

Člen 2

Opredelitve pojmov

V tej delegirani uredbi se poleg opredelitev iz člena 2 Uredbe (EU) 2021/1060 uporabljajo naslednje opredelitve:

(1)

„metoda vzorčenja“ pomeni tehnično orodje za izbor vzorca in ekstrapolacijo rezultatov v okviru metodologije vzorčenja ter je lahko statistična ali nestatistična;

(2)

„statistična metoda vzorčenja“ pomeni metodo vzorčenja, s katero se zagotovita naključen izbor vzorčnih enot in uporaba teorije verjetnosti za oceno tveganja in natančnosti pri vzorčenju;

(3)

„nestatistična metoda vzorčenja“ pomeni metodo vzorčenja, ki ne vključuje ocene tveganja in natančnosti pri vzorčenju ter temelji na naključnem izboru;

(4)

„metodologija vzorčenja“ pomeni metodologijo, ki opisuje glavne elemente in korake postopka vzorčenja ter vključuje fazo izbora vzorca, vključno s podvzorčenjem, in ekstrapolacijo rezultatov;

(5)

„standardni pristop vzorčenja po denarni enoti“ ali „standardni pristop MUS“ pomeni standardizirano statistično metodo vzorčenja, ki temelji na izboru vzorca z „verjetnostjo, sorazmerno z velikostjo“, in je združljiva z različnimi načrti vzorčenja, vključno s stratifikacijo in vzorčenjem za več obdobij;

(6)

„enostavno naključno vzorčenje“ ali „SRS“ pomeni standardizirano statistično metodo vzorčenja, ki temelji na izboru z enako verjetnostjo in je združljiva z različnimi načrti vzorčenja, vključno s stratifikacijo in vzorčenjem za več obdobij;

(7)

„naključni izbor“ pomeni verjetnostni izbor, ki se nanaša na izbor z verjetnostjo, sorazmerno z velikostjo, ali na izbor z enako verjetnostjo, ki se zagotovi z uporabo specializirane ali druge programske opreme za generiranje naključnih številk, vključno z MS Excel;

(8)

„enaka verjetnost“ pomeni eno od metod naključnega izbora, pri kateri se uporabijo naključna števila za naključen izbor enot, ki sestavljajo vzorec z enako verjetnostjo izbora;

(9)

„verjetnost, sorazmerna z velikostjo“ ali „PPS“ pomeni eno od metod naključnega izbora, kjer se denarna enota uporablja kot dodatna spremenljivka za vzorčenje, pri čemer izbor enot, ki sestavljajo vzorec, temelji na verjetnosti, ki je sorazmerna z denarno vrednostjo vzorčne enote (enote z višjo vrednostjo imajo večjo verjetnost, da bodo izbrane), izbor pa običajno temelji na sistematičnem izboru z naključno začetno točko in uporabo sistematičnega pravila za izbor dodatnih enot;

(10)

„naključni stratum“, znan tudi kot vzorčni stratum, pomeni del pozitivne populacije, povezane z obračunskim letom ali z obdobjem vzorčenja, za katero se uporabi naključni izbor;

(11)

„izčrpni stratum“ pomeni del pozitivne populacije, povezane z obračunskim letom ali z obdobjem vzorčenja, za katero se revidirajo vse vzorčne enote. Običajno je sestavljen iz enot z višjo vrednostjo, lahko vključuje tudi druge enote na podlagi strokovne presoje revizijskega organa, revizija izčrpnega stratuma pa se lahko kombinira s podvzorčenjem;

(12)

„podvzorčenje“ pomeni dvostopenjsko ali večstopenjsko vzorčenje, pri katerem se napaka za vzorčno enoto določi na podlagi ekstrapolacije iz podvzorca računov ali drugih podvzorčnih enot;

(13)

„podvzorčna enota“ pomeni enoto, ki je lahko račun ali druga enota, na katero je razdeljena vzorčna enota za namene podvzorčenja, in ki se izčrpno revidira, razen če se za podvzorčno enoto uporabi druga raven podvzorčenja;

(14)

„vzorčenje za več obdobij“ pomeni postopek vzorčenja, pri katerem je revizijska populacija za obračunsko leto razdeljena na dve ali več obdobij vzorčenja, ki so lahko enako ali različno dolga;

(15)

„negativna populacija“ pomeni vzorčno populacijo, sestavljeno iz enot z negativno ali nično vrednostjo, kadar so izdatki nižji ali enaki vrednosti 0;

(16)

„pozitivna populacija“ ali „revizijska populacija“ pomeni vzorčno populacijo, sestavljeno iz enot s pozitivno vrednostjo, kadar so izdatki višji od vrednosti 0;

(17)

„dvostransko preizkušanje“ pomeni pristop k statističnemu vzorčenju, ki omogoča izračun zgornje in tudi spodnje meje napake;

(18)

„enostransko preizkušanje“ pomeni pristop k statističnemu vzorčenju, ki omogoča izračun samo ene meje napake, običajno zgornje meje napake;

(19)

„ekstrapolirana napaka“ („EE“) ali „projicirana napaka“ pomeni rezultat ekstrapolacije naključnih napak, ugotovljenih v vzorcu, na celotno populacijo, pri čemer je postopek ekstrapolacije/projekcije odvisen od uporabljene metode vzorčenja;

(20)

„zgornja meja napake“ pomeni vsoto „natančnosti vzorčenja“ in „ekstrapolirane napake“ ter po potrebi razmejenih sistemskih napak in nepopravljenih izjemnih napak;

(21)

„spodnja meja napake“ pomeni mejo napake, ki se izračuna z odštetjem „natančnosti vzorčenja“ od „ekstrapolirane napake“ ter se po potrebi prilagodi s prištetjem razmejenih sistemskih napak in nepopravljenih izjemnih napak;

(22)

„natančnost vzorčenja“ pomeni parameter vzorčenja, s katerim se meri negotovost pri ekstrapolaciji rezultatov vzorčenja na populacijo in ki ustreza največjemu pričakovanemu odklonu med ekstrapolirano napako in resnično napako populacije, ki se doseže z verjetnostjo, enako stopnji zaupanja;

(23)

„stopnja zaupanja“ pomeni verjetnost, da interval zaupanja vključuje resnično vrednost ocenjenega parametra; uporablja se za opredelitev velikosti vzorca in za izračun natančnosti vzorčenja;

(24)

„interval zaupanja“ pomeni interval, ki vsebuje resnično vrednost napake v populaciji z določeno verjetnostjo, ki je znana kot „stopnja zaupanja“; pri dvostranskem preizkušanju se določi med spodnjo mejo napake in zgornjo mejo napake, pri enostranskem preizkušanju pa do določene meje napake, ki je običajno zgornja meja napake.

Člen 3

Revizijska populacija

1.   Revizijski organ določi revizijsko populacijo na podlagi izdatkov, vključenih v zahtevke za plačilo, predložene Komisiji za dano obračunsko leto. Ta populacija obsega izdatke programa ali skupine programov v skladu z načini, določenimi v tem členu in členu 4.

2.   Statistični vzorec lahko zajema enega ali več programov, ki prejemajo podporo iz ESRR, ESS+, Kohezijskega sklada in Sklada za pravični prehod (SPP) v enem ali več programskih obdobjih.

3.   Izdatki, povezani s specifičnimi cilji, za katere omogočitveni pogoji niso izpolnjeni, kot je navedeno v členu 15(5) Uredbe (EU) 2021/1060, se izključijo iz revizijske populacije.

4.   V revizijsko populacijo so vključene samo vzorčne s pozitivno vrednostjo.

5.   Revizijska populacija, določena v skladu z odstavki 1 do 4, se uporabi za izračun skupne stopnje napake.

6.   Kadar je ustrezno, revizijski organ določi tudi prilagojeno revizijsko populacijo za namen izbora vzorca, tako da:

(a)

izključi financiranje po pavšalni stopnji za tehnično pomoč v skladu s členom 36(5) Uredbe (EU) 2021/1060;

(b)

odstrani vzorčne enote, ki jih v skladu s členom 80(3) Uredbe (EU) 2021/1060 ni mogoče revidirati v okviru ureditev enotne revizije, če revizijski organ sprejme pristop, ki temelji na izključitvi takih vzorčnih enot.

Za izbor vzorca se uporabijo vsi izdatki prilagojene revizijske populacije, določene v skladu s točkama (a) in (b), razen kadar dokazila o vzorčenih operacijah niso na voljo.

V izjemnih primerih, ko dokazila za nekatere vzorčne enote niso na voljo, se lahko revizijski organ odloči vzorčne enote bodisi nadomestiti bodisi izključiti, kot je določeno za ureditve enotne revizije iz točke (b).

Člen 4

Vzorčenje za več obdobij in stratifikacija

1.   Revizijski organ lahko revizijsko populacijo za obračunsko leto razdeli na dve ali več obdobij vzorčenja.

2.   Revizijski organ lahko stratificira populacijo programa ali skupine programov tako, da jo razdeli na podpopulacije. Revizijski organ lahko za stratifikacijo uporabi merila, kot so programi, skladi, regije, posredniška telesa, programska obdobja, vrednosti operacij, vrednosti vzorčnih enot, vrste operacij in tveganja operacij.

3.   Za vsako obdobje vzorčenja in vsak stratum populacije ali obdobja vzorčenja, kot je ustrezno, se opravijo izčrpno preverjanje ali preverjanja na podlagi naključnega izbora. Kadar se uporabi PPS ali standardni pristop MUS, se revidirajo vzorčne enote z višjo vrednostjo nad intervalom izbora, razen v primerih iz člena 3(6), prvi pododstavek, točki (a) in (b), in tretji pododstavek.

Člen 5

Izbor naključnega statističnega vzorca

1.   Revizijski organ iz populacije, določene v skladu s členoma 3 in 4, izbere naključni statistični vzorec z uporabo ene od naslednjih metod:

(a)

standardni pristop MUS;

(b)

enostavno naključno vzorčenje (SRS).

2.   Kadar revizijski organ uporabi standardni pristop MUS, izbere vzorec z uporabo PPS.

Enote z nižjo vrednostjo se izberejo na podlagi intervala izbiranja, izračunanega z uporabo izdatkov stratuma z nižjimi vrednostmi po določitvi izčrpnega stratuma z višjimi vrednostmi. Revidirajo se vse enote z višjo vrednostjo nad intervalom izbiranja ob upoštevanju izjem iz člena 3(6), prvi pododstavek, točki (a) in (b), in tretji pododstavek.

3.   Kadar revizijski organ uporablja enostavno naključno vzorčenje, izbere vzorec z uporabo izbora z enako verjetnostjo, pri čemer se lahko odloči uporabiti izčrpni stratum.

4.   Prilogi I in II določata parametre vzorčenja in enačbe za izračun velikosti vzorca za metode iz odstavka 1, točki (a) in (b), razen kadar se uporabi omejena velikost vzorca iz odstavka 7. Te formule se lahko uporabljajo z različnimi načrti vzorčenja, ki zajemajo stratifikacijo ali vzorčenje za več obdobij ali kombinacijo obojega.

5.   Vzorec ima najmanj 30 enot in vsaj 3 enote v vsakem naključnem stratumu obdobja vzorčenja.

6.   V primeru vzorčenja za več obdobij revizijski organ za prilagoditev posodobljenim parametrom vzorčenja uporabi enega od naslednjih pristopov za ponovni izračun velikosti vzorca:

(a)

standardni ponovni izračun velikosti vzorca;

(b)

globalni ponovni izračun velikosti vzorca.

Kadar revizijski organ uporabi pristop standardnega ponovnega izračuna velikosti vzorca iz točke (a), se velikost vzorca za naslednje obdobje ali obdobja vzorčenja ponovno izračuna, pri čemer se ohranijo velikosti vzorcev iz prejšnjih obdobij vzorčenja za dano obračunsko leto.

Kadar revizijski organ uporabi pristop globalnega ponovnega izračuna velikosti vzorca iz točke (b), se ponovno izračunata skupna velikost vzorca in tudi velikost vzorca za vsako obdobje vzorčenja.

7.   V zvezi s programi, ocenjenimi v kategoriji 1 ali 2 iz preglednice 2 Priloge XI k Uredbi (EU) 2021/1060, za katere ne veljajo sorazmernejše ureditve v skladu s členom 83 navedene uredbe, lahko revizijski organ omeji velikost vzorca na 50 vzorčnih enot.

Kadar se uporablja omejitev velikosti vzorca iz prvega pododstavka, se uporabi za vzorec za celotno populacijo, ki po potrebi zajema več kot en program in programsko obdobje.

Pri omejeni velikosti vzorca se upoštevajo vse enote v naključnih stratumih in samo enote z višjo vrednostjo v izčrpnih stratumih.

Postopki vzorčenja za več obdobij se lahko uporabljajo z omejeno velikostjo vzorca. V primeru podcenjenih napovedi velikosti populacije ali izdatkov za drugo ali naslednja obdobja vzorčenja revizijski organ sprejme enega od naslednjih ukrepov:

(a)

poveča velikost vzorca, da se upoštevajo podcenjene vrednosti napovedi;

(b)

velikost vzorca izračuna v skladu z enačbami iz Priloge II.

Člen 6

Izbor naključnega nestatističnega vzorca

1.   Kadar je populacija sestavljena iz manj kot 300 vzorčnih enot in revizijski organ uporabi naključno nestatistično vzorčenje, se tak naključni nestatistični vzorec izbere iz populacije, določene v skladu s členoma 3 in 4, z uporabo ene od naslednjih metod:

(a)

metodo PPS, pri kateri se uporabi pristop za izbor iz člena 5(2);

(b)

metodo izbora z enako verjetnostjo, pri kateri se uporabi pristop za izbor iz člena 5(3).

Obe metodi se lahko kombinirata s stratifikacijo in vzorčenjem za več obdobij. Kadar se uporablja stratifikacija, vzorec vključuje vzorčne enote iz vsakega stratuma populacije.

Enote v posameznih stratumih se izberejo naključno ali pa se zanje opravi izčrpno preverjanje stratuma.

2.   Pri obeh metodah se enote izčrpnih stratumov vključijo v izračun minimalnega 10-odstotnega zajetja vzorčnih enot v populaciji obračunskega leta.

3.   Pri vzorčenju za več obdobij, kadar revizijski organ izbere vzorec za prvo obdobje vzorčenja z uporabo statistične metode, ki napoveduje populacijo s 300 ali več vzorčnimi enotami, lahko po drugem obdobju vzorčenja spremeni metodo vzorčenja v nestatistično, če se končna velikost populacije zmanjša pod 300 enot.

V primerih iz prvega pododstavka se minimalno zajetje vzorčnih enot določi na podlagi števila vzorčnih enot, izbranih iz revizijske populacije za celotno obračunsko leto.

Člen 7

Podvzorčenje

Vse vzorčne enote, izbrane v skladu s členoma 5 in 6, se revidirajo izčrpno ali z uporabo metodologije podvzorčenja, ki omogoča ekstrapolacijo napak na ravni vzorčne enote.

Metodologija podvzorčenja temelji na naključnem izboru in se lahko kombinira s stratifikacijo. Če se uporabi stratifikacija, revizijski organ naključno izbere podvzorčne enote iz vsakega stratuma, ki ni izčrpno preverjen. Če se uporabi PPS ali standardni pristop MUS, se revidirajo podvzorčne enote z višjo vrednostjo nad intervalom izbiranja.

Metoda podvzorčenja se lahko razlikuje od metode, uporabljene za izbor glavnega vzorca.

Člen 8

Izračun skupne stopnje napak

1.   Revizijski organ na podlagi rezultatov revizij operacij za namene revizijskega mnenja in poročila o nadzoru iz člena 77(3) Uredbe (EU) 2021/1060 izračuna skupno stopnjo napak, ki je vsota ekstrapoliranih naključnih napak, vključno z napakami, ugotovljenimi v izčrpnih stratumih, ter po potrebi razmejenih sistemskih napak in nepopravljenih izjemnih napak, deljena z izdatki revizijske populacije.

2.   Ekstrapolacija v okviru neprilagojenih metodologij iz te delegirane uredbe je odvisna od metod izbora iz členov 5 in 6 ter se izvede v skladu z enačbami iz Priloge II. Pri nestatističnem vzorčenju se natančnost vzorčenja in zgornja meja napake ne izračunata.

3.   V primeru podvzorčenja je napaka vzorčne enote, uporabljena za izračun skupne stopnje napak, napaka, ki je ekstrapolirana iz podvzorčnih enot na vzorčno enoto glavnega vzorca. Če je podvzorec izbran v skladu z metodami iz členov 5 in 6, revizijski organ uporabi ustrezne enačbe za ekstrapolacijo iz Priloge II.

4.   Kadar operacij ni mogoče revidirati v skladu s členom 80(3) Uredbe (EU) 2021/1060 ali izjemoma, kadar dokazila za vzorčne enote niso na voljo, se ekstrapolacija prilagodi in izvede v skladu s Prilogo III k tej delegirani uredbi.

5.   V primeru financiranja po pavšalni stopnji za tehnično pomoč se ekstrapolacija izvede na podlagi izdatkov populacije, pri čemer se tehnična pomoč izključi. Skupna stopnja napak, dobljena za tako populacijo, se šteje tudi kot skupna stopnja napak za populacijo, vključno z zneskom, ki temelji na pavšalni stopnji za tehnično pomoč.

Člen 9

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 20. oktobra 2022

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 231, 30.6.2021, str. 159.

(2)  Smernice o metodah vzorčenja za revizijske organe, programski obdobji 2007–2013 in 2014–2020 (EGESIF_16-0014-01, 20.1.2017).

(3)  Uredba (EU) 2021/1059 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. junija 2021 o posebnih določbah za cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“ (Interreg), ki ga podpirajo Evropski sklad za regionalni razvoj in instrumenti za zunanje financiranje ( UL L 231, 30.6.2021, str. 94).


PRILOGA I

PARAMETRI VZORČENJA

Ta priloga določa metodologijo za določitev parametrov vzorčenja, ki se uporablja v naslednjih primerih:

(a)

revizijski organ ne uporablja omejene velikosti vzorca 50 vzorčnih enot na podlagi člena 5(7) te delegirane uredbe ali velikosti vzorca 30 vzorčnih enot na podlagi člena 83 Uredbe (EU) 2021/1060;

(b)

omejena velikost vzorca se uporablja v okviru postopkov vzorčenja za dve ali več obdobij, revizijski organ pa uporabi enačbe za ponovni izračun velikosti vzorca iz Priloge II, da preveri možnost ohranitve omejene velikosti kljub podcenjeni velikosti populacije ali izdatkov za drugo ali naslednja obdobja vzorčenja.

1.   Prag pomembnosti

Najvišji prag pomembnosti je treba določiti na ravni 2 % v skladu s točko 5.9 Priloge XX k Uredbi (EU) 2021/1060.

2.   Stopnja zaupanja

Revizijski organ mora oceniti zanesljivost sistema kot visoko, povprečno ali nizko, pri čemer za določitev tehničnih parametrov vzorčenja upošteva rezultate revizij sistema tako, da je skupna stopnja zagotovila na podlagi revizij sistema in revizij operacij visoka. Stopnja zaupanja, ki se uporabi za vzorčenje operacij sistema, ki je ocenjen kot sistem z visoko zanesljivostjo, ne sme biti nižja od 60 %. Stopnja zaupanja, ki se uporabi za vzorčenje operacij sistema, ki je ocenjen kot sistem z nizko zanesljivostjo, ne sme biti nižja od 90 %.

3.   Parameter z

Revizijski organ lahko za določitev parametra z na podlagi stopnje zaupanja uporabi dvostransko ali enostransko preizkušanje.

Naslednja tabela prikazuje vrednosti z z uporabo dvostranskega in enostranskega preizkušanja:

Stopnja zaupanja

90 %

80 %

70 %

60 %

vrednost z (dvostransko)

1,645

1,282

1,036

0,842

vrednost z' (enostransko)

1,282

0,842

0,524

0,253

4.   Predvideni standardni odklon napak ali stopenj napak in predvidena napaka

Predvideni standardni odklon napak ali stopenj napak in predvidena napaka so parametri, za katere se pričakuje, da bodo opredelili lastnosti populacije, ki se revidira. Določijo se lahko z uporabo pilotnega vzorca, preteklih podatkov, pridobljenih iz prejšnjih postopkov vzorčenja, in strokovne presoje.


PRILOGA II

ENAČBE ZA IZRAČUN VELIKOSTI VZORCA IN EKSTRAPOLACIJO NAPAK

1.   STANDARDNI PRISTOP MUS

1.1.   Standardni pristop MUS – eno obdobje

NESTRATIFICIRANO

STRATIFICIRANO

Izračun velikosti vzorca

Formula

Formula

Formula

pri čemer je

Formula
tehtano povprečje varianc stopenj napak za celoten nabor stratumov, utež vsakega stratuma pa je enaka razmerju med knjigovodsko vrednostjo stratuma (BV h ) in knjigovodsko vrednostjo za celotno populacijo (BV)

Formula

in

Formula
je varianca stopenj napak v vsakem stratumu

pri čemer je

BV

-

knjigovodska vrednost populacije (skupni prijavljeni izdatki)

z

-

koeficient z iz normalne porazdelitve

TE

-

dopustna napaka (največ 2 % skupnih izdatkov)

AE

-

predvidena napaka

σr

-

standardni odklon stopenj napak

Ekstrapolacija napak

Projicirana/ekstrapolirana napaka (standardni pristop MUS / PPS):

Za izčrpni stratum je projicirana napaka vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumu:

Formula

Za neizčrpni stratum, tj. stratum z vzorčnimi enotami, katerih knjigovodska vrednost je manjša od intervala

Formula
, je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov:

Formula

Projicirana/ekstrapolirana napaka (standardni pristop MUS / PPS):

Za izčrpne skupine je projicirana napaka vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo tem skupinam:

Formula

Za neizčrpne skupine, tj. skupine z vzorčnimi enotami, katerih knjigovodska vrednost je manjša od intervala

Formula
, je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov:

Formula

Natančnost vzorčenja:

Formula

pri čemer je

Formula
standardni odklon stopenj napak v vzorcu neizčrpnega stratuma (izračuna se iz istega vzorca, kot je bil uporabljen za ekstrapolacijo napak na populacijo)

Natančnost vzorčenja:

Formula

pri čemer je

Formula
standardni odklon stopenj napak v vzorcu neizčrpne skupine stratuma h (izračuna se iz istega vzorca, kot je bil uporabljen za ekstrapolacijo napak na populacijo)

1.2.   Standardni pristop MUS – dve obdobji

NESTRATIFICIRANO

STRATIFICIRANO

Izračun velikosti vzorca

Prvo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Prvo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Formula

Drugo obdobje

Formula

Drugo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Opombe:

Kadar ni mogoče pridobiti različnih približkov standardnih odklonov za posamezno obdobje oz. kadar se ti približki ne uporabljajo, se lahko za vsa obdobja uporabi enaka vrednost standardnega odklona. V tem primeru je

Formula
enako enotnemu standardnemu odklonu stopenj napak
Formula
.

Parameter σ se nanaša na standardni odklon, pridobljen na podlagi dodatnih podatkov (npr. preteklih podatkov), s pa se nanaša na standardni odklon, pridobljen na podlagi revidiranega vzorca. Kadar s ni na voljo, se lahko v enačbah nadomesti z σ.

Enačbe pod naslovom „Prvo obdobje“ se uporabljajo za izračun velikosti vzorca po prvem obdobju vzorčenja za obračunsko leto v primeru standardnega ponovnega izračuna velikosti vzorca iz člena 5(6), točka (a). V primeru globalnega ponovnega izračuna velikosti vzorca iz člena 5(6), točka (b), se te enačbe uporabijo po prvem obdobju vzorčenja in po potrebi tudi po drugem obdobju vzorčenja z namenom prilagoditve posodobljenim parametrom vzorčenja.

Enačbe pod naslovom „Drugo obdobje“ se uporabljajo samo v primeru standardnega ponovnega izračuna velikosti vzorca iz člena 5(6), točka (a). Uporabijo se za ponovni izračun velikosti vzorca drugega obdobja z namenom prilagoditve posodobljenim parametrom vzorčenja. Če je rezultat enačbe negativno število, enačbe in posledično standardnega pristopa za ponovni izračun velikosti vzorca ni mogoče uporabiti na podlagi določenega sklopa posodobljenih parametrov.

Ekstrapolacija napak

Projicirana/ekstrapolirana napaka (standardni pristop MUS / PPS):

Za izčrpne stratume je projicirana napaka vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumom:

Formula

Za neizčrpne stratume, tj. stratume z vzorčnimi enotami, katerih knjigovodska vrednost je manjša od intervala,

Formula
, je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov:

Formula

Projicirana/ekstrapolirana napaka (standardni pristop MUS / PPS):

Za izčrpne stratume je projicirana napaka vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumom:

Formula

Za neizčrpne stratume, tj. stratume z vzorčnimi enotami, katerih knjigovodska vrednost je manjša od intervala,

Formula
, je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov:

Formula

Natančnost vzorčenja:

Formula

pri čemer je

Formula
standardni odklon stopenj napak v vzorcu neizčrpnih stratumov obdobja t (izračuna se iz istega vzorca, kot je bil uporabljen za ekstrapolacijo napak na populacijo)

Natančnost vzorčenja:

Formula

pri čemer je

Formula
standardni odklon stopenj napak v vzorcu neizčrpne skupine stratuma h v obdobju t (izračuna se iz istega vzorca, kot je bil uporabljen za ekstrapolacijo napak na populacijo)

1.3.   Standardni pristop MUS – tri obdobja (1)

NESTRATIFICIRANO

STRATIFICIRANO

Izračun velikosti vzorca

Prvo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Prvo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Formula

Drugo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Drugo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Tretje obdobje

Formula

Tretje obdobje

Formula

Formula

Opombe:

Kadar ni mogoče pridobiti različnih približkov standardnih odklonov za posamezno obdobje oz. kadar se ti približki ne uporabljajo, se lahko za vsa obdobja uporabi enaka vrednost standardnega odklona. V tem primeru je

Formula
enako enotnemu standardnemu odklonu stopenj napak
Formula
.

Parameter σ se nanaša na standardni odklon, pridobljen na podlagi dodatnih podatkov (npr. preteklih podatkov), s pa se nanaša na standardni odklon, pridobljen na podlagi revidiranega vzorca. Kadar s ni na voljo, se lahko v enačbah nadomesti z σ.

Glej tudi zgornje opombe za standardni pristop MUS za dve obdobji, kar zadeva uporabo standardnega pristopa za ponovni izračun velikosti vzorca in globalnega pristopa iz člena 5(6).

Ekstrapolacija napak

Projicirana/ekstrapolirana napaka (standardni pristop MUS / PPS):

Za izčrpne stratume je projicirana napaka vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumom:

Formula

Za neizčrpne stratume, tj. stratume z vzorčnimi enotami, katerih knjigovodska vrednost je manjša od intervala,

Formula
, je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov:

Formula

Projicirana/ekstrapolirana napaka (standardni pristop MUS / PPS):

Za izčrpne stratume je projicirana napaka vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumom:

Formula

Za neizčrpne stratume, tj. stratume z vzorčnimi enotami, katerih knjigovodska vrednost je manjša od intervala,

Formula
, je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov:

Formula

Natančnost vzorčenja:

Formula

pri čemer je

Formula
standardni odklon stopenj napak v vzorcu neizčrpnih stratumov obdobja t (izračuna se iz istega vzorca, kot je bil uporabljen za ekstrapolacijo napak na populacijo)

Natančnost vzorčenja:

Formula

pri čemer je

Formula
standardni odklon stopenj napak v vzorcu neizčrpne skupine stratuma h v obdobju t (izračuna se iz istega vzorca, kot je bil uporabljen za ekstrapolacijo napak na populacijo)

2.   ENOSTAVNO NAKLJUČNO VZORČENJE

2.1.   Enostavno naključno vzorčenje – eno obdobje

NESTRATIFICIRANO

STRATIFICIRANO

Izračun velikosti vzorca

Formula

pri čemer je

Formula
standardni odklon napak v populaciji

Formula

Formula

pri čemer je

Formula
tehtano povprečje varianc napak za celoten nabor stratumov:

Formula

Formula
pa je varianca napak v vsakem stratumu

pri čemer je

N

-

velikost populacije

z

-

koeficient z iz normalne porazdelitve

TE

-

dopustna napaka (največ 2 % skupnih izdatkov)

AE

-

predvidena napaka

σe

-

standardni odklon napak

Ekstrapolacija napak

V okviru uporabe neprilagojenih metodologij, določenih v tej delegirani uredbi, se za enostavno naključno vzorčenje (SRS) iz člena 5(1), točka (b), in za izbor z enako verjetnostjo iz člena 6(1), točka (b), zaradi poenostavitve in pravne varnosti uporablja ena sama metoda ekstrapolacije, in sicer ocena razmerja. To revizijskih organov ne omejuje glede uporabe drugih metod ekstrapolacije v skladu s členom 79 Uredbe (EU) 2021/1060.

Projicirana/ekstrapolirana napaka (SRS / izbor z enako verjetnostjo):

Če je uporabljen izčrpni stratum, je projicirana napaka v tej skupini vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumu:

Formula

Za naključni stratum je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov:

Formula

Projicirana/ekstrapolirana napaka (SRS / izbor z enako verjetnostjo):

Če je uporabljen izčrpni stratum, je projicirana napaka v tej skupini vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo tem skupinam:

Formula

Za naključne stratume je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov:

Formula

Natančnost vzorčenja:

Formula

pri čemer je s q standardni odklon spremenljivke v vzorcu q:

Formula

Natančnost se izračuna izključno s podatki, ki se nanašajo na neizčrpne stratume.

Natančnost vzorčenja:

Formula

pri čemer je

Formula

tehtano povprečje varianc spremenljivke v vzorcu q h z enačbo

Formula

Natančnost se izračuna izključno s podatki, ki se nanašajo na neizčrpne stratume.

2.2.   Enostavno naključno vzorčenje – dve obdobji

NESTRATIFICIRANO

STRATIFICIRANO

Izračun velikosti vzorca

Prvo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Prvo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Drugo obdobje

Formula

Drugo obdobje

Formula

Opombe:

Kadar ni mogoče pridobiti različnih približkov standardnih odklonov za posamezno obdobje oz. kadar se ti približki ne uporabljajo, se lahko za vsa obdobja uporabi enaka vrednost standardnega odklona. V tem primeru je

Formula
enako enotnemu standardnemu odklonu napak
Formula
.

Parameter σ se nanaša na standardni odklon, pridobljen na podlagi dodatnih podatkov (npr. preteklih podatkov), s pa se nanaša na standardni odklon, pridobljen na podlagi revidiranega vzorca. Kadar s ni na voljo, se lahko v enačbah nadomesti z σ.

Enačbe pod naslovom „Prvo obdobje“ se uporabljajo za izračun velikosti vzorca po prvem obdobju vzorčenja za obračunsko leto v primeru standardnega ponovnega izračuna velikosti vzorca iz člena 5(6), točka (a). V primeru globalnega ponovnega izračuna velikosti vzorca iz člena 5(6), točka (b), se te enačbe uporabijo po prvem obdobju vzorčenja in po potrebi tudi po drugem obdobju vzorčenja z namenom prilagoditve posodobljenim parametrom vzorčenja.

Enačbe pod naslovom „Drugo obdobje“ se uporabljajo samo v primeru standardnega ponovnega izračuna velikosti vzorca iz člena 5(6), točka (a). Uporabijo se za ponovni izračun velikosti vzorca drugega obdobja z namenom prilagoditve posodobljenim parametrom vzorčenja. Če je rezultat enačbe negativno število, enačbe in posledično standardnega pristopa za ponovni izračun velikosti vzorca ni mogoče uporabiti na podlagi določenega sklopa posodobljenih parametrov.

Ekstrapolacija napak

V okviru uporabe neprilagojenih metodologij, določenih v tej delegirani uredbi, se za enostavno naključno vzorčenje (SRS) iz člena 5(1), točka (b), in za izbor z enako verjetnostjo iz člena 6(1), točka (b), zaradi poenostavitve in pravne varnosti uporablja ena sama metoda ekstrapolacije, in sicer ocena razmerja. To revizijskih organov ne omejuje glede uporabe drugih metod ekstrapolacije v skladu s členom 79 Uredbe (EU) 2021/1060.

Projicirana/ekstrapolirana napaka (SRS / izbor z enako verjetnostjo):

Če je uporabljen izčrpni stratum, je projicirana napaka v tej skupini vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumu:

Formula

Za neizčrpne stratume je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov.

Projicirana/ekstrapolirana napaka (SRS / izbor z enako verjetnostjo):

Če je uporabljen izčrpni stratum, je projicirana napaka vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumu:

Formula

Za neizčrpne stratume je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov.

Natančnost vzorčenja:

Formula

Formula

Natančnost se izračuna izključno s podatki, ki se nanašajo na neizčrpne stratume.

Natančnost vzorčenja:

Formula

Formula

Natančnost se izračuna izključno s podatki, ki se nanašajo na neizčrpne stratume.

2.3.   Enostavno naključno vzorčenje – tri obdobja (2)

NESTRATIFICIRANO

STRATIFICIRANO

Izračun velikosti vzorca

Prvo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Prvo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Drugo obdobje

Formula

pri čemer je

Formula

Formula

Formula

Drugo obdobje

Formula

Formula

Tretje obdobje

Formula

Tretje obdobje

Formula

Formula

Opombe:

Kadar ni mogoče pridobiti različnih približkov standardnih odklonov za posamezno obdobje oz. kadar se ti približki ne uporabljajo, se lahko za vsa obdobja uporabi enaka vrednost standardnega odklona. V tem primeru je

Formula
enako enotnemu standardnemu odklonu napak
Formula
.

Parameter σ se nanaša na standardni odklon, pridobljen na podlagi dodatnih podatkov (npr. preteklih podatkov), s pa se nanaša na standardni odklon, pridobljen na podlagi revidiranega vzorca. Kadar s ni na voljo, se lahko v enačbah nadomesti z σ.

Glej tudi zgornje opombe za enostavno naključno vzorčenje za dve obdobji, kar zadeva uporabo standardnega pristopa za ponovni izračun velikosti vzorca in globalnega pristopa iz člena 5(6).

Ekstrapolacija napak

V okviru uporabe neprilagojenih metodologij, določenih v tej delegirani uredbi, se za enostavno naključno vzorčenje (SRS) iz člena 5(1), točka (b), in za izbor z enako verjetnostjo iz člena 6(1), točka (b), zaradi poenostavitve in pravne varnosti uporablja ena sama metoda ekstrapolacije, in sicer ocena razmerja. To revizijskih organov ne omejuje glede uporabe drugih metod ekstrapolacije v skladu s členom 79 Uredbe (EU) 2021/1060.

Projicirana/ekstrapolirana napaka (SRS / izbor z enako verjetnostjo):

Za izčrpne stratume je projicirana napaka vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumom:

Formula

Za neizčrpne stratume je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov.

Projicirana/ekstrapolirana napaka (SRS / izbor z enako verjetnostjo):

Za izčrpne stratume je projicirana napaka vsota napak, ugotovljenih v enotah, ki pripadajo stratumom:

Formula

Za neizčrpne stratume je projicirana napaka:

Formula

Projicirana napaka na ravni populacije je vsota navedenih dveh elementov.

Natančnost vzorčenja:

Formula

Formula

Natančnost se izračuna izključno s podatki, ki se nanašajo na neizčrpne stratume.

Natančnost vzorčenja:

Formula

Formula

Natančnost se izračuna izključno s podatki, ki se nanašajo na neizčrpne stratume.


(1)  Standardni pristop MUS se lahko z ustreznimi prilagoditvami enačb uporabi z več kot tremi obdobji vzorčenja.

(2)  Enostavno naključno vzorčenje se lahko z ustreznimi prilagoditvami enačb uporabi z več kot tremi obdobji vzorčenja.


PRILOGA III

PRILAGODITVE V ZVEZI Z UREDITVAMI ENOTNE REVIZIJE

Spodnji tabeli 1 in 2 vsebujeta informacije o pristopih za izbor vzorca, ekstrapolacijo napak in izračun natančnosti v skladu z načeli ureditev enotne revizije, zlasti kadar operacij ni mogoče revidirati v skladu s členom 80(3) Uredbe (EU) 2021/1060. Pri nestatističnih metodah vzorčenja se lahko pristop iz navedenih tabel uporabi za določitev ekstrapolacije napak z uporabo PPS in izbora z enako verjetnostjo.

Taki pristopi se uporabljajo tudi v izjemnih primerih, ko dokazila o vzorčenih operacijah niso na voljo.

Tabela 1

Standardni pristop MUS / izbor z uporabo PPS

Načrt vzorčenja

Standardni pristop MUS / PPS:

izključitev vzorčnih enot

Standardni pristop MUS / PPS:

nadomestitev vzorčnih enot

Populacija, uporabljena za izbor vzorca

Zmanjšana (prilagojena) populacija (tj. populacija brez operacij / drugih vzorčnih enot, na katere vpliva člen 80 Uredbe (EU) 2021/1060)

Prvotna populacija (1)

Parametri, uporabljeni za izračun velikosti vzorca

Ustrezajo prvotni populaciji

Priporočen pristop za projekcijo/ ekstrapolacijo napak in izračun natančnosti

Projekcija napak in izračun natančnosti se v prvi fazi izvedeta za zmanjšano populacijo.

V naslednji fazi se prilagodita, da odražata prvotno populacijo. Takšna prilagoditev se lahko izvede tako, da se projicirana napaka in natančnost pomnožita z razmerjem med izdatki BV (h) original prvotne populacije in izdatki BV (h) reduced zmanjšane populacije.

V primeru enot v stratumu z višjimi vrednostmi, na katere vpliva člen 80 Uredbe (EU) 2021/1060 (ali katerem koli drugem izčrpnem stratumu), je morda treba izračunati napako za stratum z višjimi vrednostmi in jo projicirati na enote v tem stratumu, ki niso bile revidirane, z enačbo

Formula
(pri čemer EE e reduced predstavlja znesek napake v vzorčnih enotah v revidiranem stratumu z višjimi vrednostmi, BV eoriginal se nanaša na knjigovodsko vrednost prvotnega stratuma z višjimi vrednostmi, BV e reduced pa se nanaša na knjigovodsko vrednost enot v stratumu z višjimi vrednostmi, ki so bile revidirane).

Projekcija napak in izračun natančnosti se izvedeta za prvotno populacijo.

Enote v stratumu z višjimi vrednostmi (ali enote v katerem koli drugem izčrpnem stratumu), ki so zaradi določb člena 80 Uredbe (EU) 2021/1060 izključene iz revizijskih postopkov, je treba nadomestiti z vzorčnimi enotami iz stratuma z nižjimi vrednostmi. V takem primeru je morda treba izračunati napako za stratum z višjimi vrednostmi in jo projicirati na enote v tem stratumu, ki niso bile revidirane, z enačbo

Formula
(pri čemer EE e reduced predstavlja znesek napake v vzorčnih enotah v revidiranem stratumu z višjimi vrednostmi, BV eoriginal se nanaša na knjigovodsko vrednost prvotnega stratuma z višjimi vrednostmi, BV e reduced pa se nanaša na knjigovodsko vrednost enot v stratumu z višjimi vrednostmi, ki so bile revidirane).


Tabela 2

Enostavno naključno vzorčenje / izbor z enako verjetnostjo (ocena razmerja)

Načrt vzorčenja

Enostavno naključno vzorčenje / izbor z enako verjetnostjo:

izključitev vzorčnih enot

Enostavno naključno vzorčenje / izbor z enako verjetnostjo:

nadomestitev vzorčnih enot

Populacija, uporabljena za izbor vzorca

Zmanjšana (prilagojena) populacija (tj. populacija brez operacij/drugih vzorčnih enot, na katere vpliva člen 80 Uredbe (EU) 2021/1060)

Prvotna populacija (2)

Parametri, uporabljeni za izračun velikosti vzorca

Ustrezajo prvotni populaciji

Priporočen pristop za projekcijo/ ekstrapolacijo napak in izračun natančnosti

Projekcija napak in izračun natančnosti se izvedeta za zmanjšano populacijo.

V naslednji fazi se prilagodita, da odražata prvotno populacijo.

Prilagoditev se lahko izvede tako, da se projicirana napaka in natančnost pomnožita z razmerjem med izdatki BV (h) original prvotne populacije in izdatki BV (h) reduced zmanjšane populacije.

Projekcija napak se lahko izvede tudi neposredno za prvotno populacijo.

Natančnost se za prvotno populacijo ne bi smela izračunati neposredno. Natančnost, izračunano za zmanjšano populacijo, bi bilo treba prilagoditi prvotni populaciji, tako da se natančnost za zmanjšano populacijo pomnoži z razmerjem

Formula
.

V primeru enot v stratumu z višjimi vrednostmi (ali katerem koli drugem izčrpnem stratumu), za katere velja člen 80 Uredbe (EU) 2021/1060, je morda treba izračunati napako za stratum z višjimi vrednostmi in jo projicirati na enote v tem stratumu, ki niso bile revidirane. V ta namen bi se uporabila enačba

Formula
, pri čemer EE e reduced predstavlja znesek napake v vzorčnih enotah v revidiranem stratumu z višjimi vrednostmi, BV eoriginal se nanaša na knjigovodsko vrednost prvotnega stratuma z višjimi vrednostmi, BV e reduced pa se nanaša na knjigovodsko vrednost enot v stratumu z višjimi vrednostmi, ki so bile revidirane.

Projekcija napak se izvede za prvotno populacijo.

Natančnost je treba izračunati za zmanjšano populacijo (populacija, od katere so bile odštete vse vzorčne enote, za katere velja člen 80 Uredbe (EU) 2021/1060). Nato jo je treba v naslednji fazi prilagoditi, da odraža prvotno populacijo. Prilagoditev se lahko izvede tako, da se natančnost za zmanjšano populacijo pomnoži z razmerjem med izdatki BV (h) original prvotne populacije in izdatki BV (h) reduced zmanjšane populacije. Poleg tega je treba opozoriti, da tudi če revizijski organ v vzorec ni izbral vzorčnih enot, na katere vpliva člen 80 Uredbe (EU) 2021/1060, bo treba natančnost prav tako izračunati za zmanjšano populacijo in jo nato prilagoditi z zgoraj navedeno enačbo.

V primeru enot v stratumu z višjimi vrednostmi (ali katerem koli drugem izčrpnem stratumu), za katere velja člen 80 Uredbe (EU) 2021/1060, je morda treba izračunati napako za stratum z višjimi vrednostmi in jo projicirati na enote v tem stratumu, ki niso bile revidirane. V ta namen bi se uporabila enačba

Formula
, pri čemer EE e reduced predstavlja znesek napake v vzorčnih enotah v revidiranem stratumu z višjimi vrednostmi, BV eoriginal se nanaša na knjigovodsko vrednost prvotnega stratuma z višjimi vrednostmi, BV e reduced pa se nanaša na knjigovodsko vrednost postavk v stratumu z višjimi vrednostmi, ki so bile revidirane.


(1)  Če izbrani vzorec vključuje katere koli vzorčne enote, ki jih je treba nadomestiti, se nadomestne enote izberejo iz populacije, iz katere se izključijo vzorčne enote prvotnega vzorca.

(2)  Če izbrani vzorec vključuje katere koli vzorčne enote, ki jih je treba nadomestiti, se nadomestne enote izberejo iz populacije, iz katere se izključijo vzorčne enote prvotnega vzorca.


Top